NT vystytojams judėti pirmyn padeda sutelktinis finansavimas

Sutelktinį finansavimą savo nekilnojamo turto projektams finansuoti vis drąsiau renkasi ir smulkus ar vidutinis verslas, ir stambūs vystytojai. Su nekilnojamo turto sutelktinio finansavimo platforma Letsinvest bendradarbiaujančios bendrovės tikina, kad esminis laimėjimas šioje partnerystėje greiti ir sklandūs procesai.
Lietuvoje 2018 m. startavęs nekilnojamo turto (NT) sutelktinis finansavimas išaugo rinkos debiutanto marškinėlius šiandien į platformose finansuojamus projektus investuoja ne tik pavieniai investuotojai, bet ir įmonės. Pastarosios vis dažniau šį būdą pasitelkia ir savo vystomiems NT projektams finansuoti.
Sutelktinis finansavimas stipriai populiarėja. Jo privalumas palyginus su bankiniu finansavimu yra didelis lankstumas: sprendimai dėl finansavimo priimami ženkliai greičiau, nėra perteklinių reikalavimų, akcentuojamasi į vystomą projektą, jo privalumus ir rizikas. Palyginus su kredito institucijom, procesas bendradarbiaujant su Letsinvest yra ženkliai greitesnis, kalba Edvard Račevskij, UAB Larėjas, priklausančios NT plėtotojai Groupinvest, direktorius.
Patikima finansavimo alternatyva
Per sutelktinio finansavimo platformą Letsinvest vienam iš Larėjo projektų praėjusiais metais buvo surinkta rekordinė platformos lėšų suma 2,2 mln. eurų. Unikaliam, atitikmens Vilniuje neturinčiam Mozūriškių mažaaukštės statybos kvartalui greta miško su nuosavu pliažu investuotojai pasitikėjimo balsus atidavė labai greit: suma buvo surinkta vos per dvi savaites.
Surinktas lėšas įmonė skyrė žemės sklypo įsigijimui bei padengė su projektavimu susijusius kaštus, netrukus planuoja finansuotis ir pirmines statybos darbų stadijas. Pasak bendrovės vadovo, sutelktinis finansavimas yra ženkli pagalba, ypač projekto pradžioje.
Vėlesniuose etapuose jau galima rinktis ir iš įvairesnių finansavimo būdų. Tačiau projekto pradžioje, nuo žemės įsigijimo iki statybų leidimo gavimo bei pirmųjų pastato registracijų, šis finansavimo būdas labai pasiteisina. Sutelktinio finansavimo paslaugomis mūsų grupės įmonės naudojosi ne kartą. Laikomės požiūrio, kad sveika, subalansuota projektų finansavimo proporcija trečdalis nuosavo kapitalo ir du trečdaliai iš sutelktinio finansavimo, dėsto E. Račevskij.
Kasmetinės Lietuvos banko teikiamos apžvalgos byloja, kad sutelktinis finansavimas pastaraisiais metais pasitelkiamas gerokai dažniau verslui, ypač smulkiam ir vidutiniam, tai yra alternatyvus finansavimo šaltinis. Tą pabrėžia ir kiti NT plėtotojai, per specializuotą NT sutelktinio finansavimo platformą Letsinvest rinkę lėšas savo projektams.
Sutelktinis finansavimas tarp vystytojų skinasi kelią, vis dažniau tenka su tuo susidurti. Manau, šis finansavimo būdas yra taikliausia alternatyva super nelankstiems bankams, pripažįstantiems tik paprastus standartinius projektus, ir dėl tokio savo nelankstumo rizikuojantiems greit likti sutelktinio finansavimo platformos užnugaryje, atvirai kalba Vidmantas Maslauskas, kurio plėtotas Birutės parko vilų Palangoje projektas laimėjo tvariausio pajūrio objekto nominaciją Delfi rinkimuose. Dalis lėšų šiam objektui taip pat buvo sukaupta per Letsinvest platformą.
Darius Žakaitis, bendradarbystės erdvių plėtotojos Tech Zity įkūrėjas ir vadovas, įvardija dar vieną priežastį, paskatinusią novatorišką projektą Druskininkuose iš dalies finansuoti per sutelktinio finansavimo platformą. Tai galimybė investuoti projekto buriamos bendruomenės nariams.
Druskininkų TechSpa tai mūsų bendruomenei pritaikyta darbo, gyvenimo ir poilsio erdvė kurorte su vaizdu į ežerą. Kurdami šį projektą, ieškojome dalinio finansavimo. Kadangi tai visai naujas formatas, bankams nebuvo drąsu, tad pinigų iš jų negalėjome tikėtis. Tačiau taip pat norėjome leisti prisidėti ir bendruomenės žmonėms, sudaryti jiems galimybę investuoti į projektą, kuriuo patys ir naudosis. Todėl pasirinkome sutelktinio finansavimo platformą Letsinvest. Viskas vyko sklandžiai, projektas jau sėkmingai įgyvendintas, kalba D. Žakaitis. Jo teigimu, Letsinvest puiki alternatyva tiek tiems, kas investuoja, tiek ir ieškantiems finansavimo.

Greitis, pasitikėjimas ir skaidrumas
Lietuvos banko atliktos sutelktinio finansavimo sandorių vidutinės vertės analizės rodo, kad projektams susijusiems su NT plėtra investuotojai yra linkę skolinti didesnes sumas nei kitokio pobūdžio projektams.
Tai puikiai atspindi ir Letsinvest augimas. Prieš daugiau nei du metus įsikūrusi platforma per 2022 m. padvigubino investuotojų skaičių ir nekilnojamo turto projektams sutelkė 7 mln. eurų tai yra beveik dukart daugiau nei pirmaisiais savo veiklos metais. Vidutinė platformoje investuota suma siekia 46 tūkst. Eur ir yra didžiausia Lietuvoje bei viena didžiausių Europos sutelktinio finansavimo platformose. Ši platforma išsiskiria savo patrauklumu vidutiniams ir dideliems investuotojams, kadangi investuotojams pateikia kruopščiai atrinktus konservatyvios rizikos projektus. Tai leidžia išlaikyti nulinį vėlavimo rodiklį.
Šįmet Letsinvest atvertė ir naują puslapį sutelktinio investavimo istorijoje: pirmą kartą sutelktiniu finansavimu buvo telkiama paskola saulės energetikos projektui. Pirmoji suma saulės elektrinių parkui Trakų rajone finansuoti platformoje surinkta vos per tris valandas, o trečiuoju etapu kiek daugiau nei milijonas eurų surinkta per nepilnas 4 dienas. Iš viso šiam projektui per platformą buvo sutelkta 2 259 000 Eur.
Sutelktinį finansavimą jau esame išbandę Nyderlanduose dar 2017 m., o Lietuvoje džiaugiamės bendradarbiaudami su Letsinvest komanda, kuri pateikė greitą, patikimą ir tvarų sprendimą, kalba Mindaugas Jaruševičius, saulės elektrinių parką vystančios ir daugiau kaip 15 metų šioje industrijoje veikiančios Vindo Solar BV vadovas.
Letsinvest vaidina svarbų vaidmenį demokratizuojant NT rinką, nes sukuria erdvę susitikti plėtotojų poreikiams ir investuotojų interesams. NT projektams suteikdama finansinį postūmį, investuotojams ji atveria galimybę prisidėti prie didelių, prasmingų projektų bei uždirbti iš jų teisingą ir stabilią grąžą. Su platforma Letsinvest dirbantys NT plėtotojai pabrėžia, kad didžiausias laimėjimas čia lankstumas bei greitis, kas versle yra didelis privalumas. Taip pat skaidrūs susitarimai, sklandus bendradarbiavimas, tikslumas vykdant įsipareigojimus.
Atsakymą dėl finansavimo savo projektui gavome greitai, mažiau nei per savaitę. Tereikia pateikti verslo plano santrauką ir užpildyti paraišką, tai nesudėtinga atlikti ir su vidiniais resursais. Žinoma, tai nereiškia, kad finansavimą galima gauti už gražias akis projektus jie vertina rimtai ir profesionaliai, lengva ranka nedalija lengvatų, apibendrina D. Žakaitis.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti