Privačių investuotojų nuotaikos metams baigiantis: ką pirko gruodį, kokie planai

Publikuota: 2022-12-29
R. Gadeliauskaitė, Š. Andriukaitis-Sutkus, G. Drukteinis. Manopinigai.lt koliažas
svg svg
R. Gadeliauskaitė, Š. Andriukaitis-Sutkus, G. Drukteinis. Manopinigai.lt koliažas

Apklausos rodo, kad privačių JAV investuotojų kitų metų prognozės niūrios – rinkų atsigavimo nesitikima, grynųjų dalis portfeliuose didinama, tikint, kad infliacijos žala bus mažesnė, nei investicinio turto smukimo apimtys. Mažiau perka ir lietuviai, tačiau į ateitį žvelgia optimistiškiau. „Mano pinigai" keleto privačių investuotojų paklausė apie gruodžio įsigijimus ir ateities planus.

Rūta Gadeliauskaitė, INVL Šeimos biuro teisės vadovė, sako, kad šį mėnesį portfelio pozicijų nekeitusi.

„Gruodį nei pirkau, nei pardaviau. Paprastai pozicijų stengiuosi neparduoti, esu ilgalaikė investuotoja. Paskutinius pirkimus padariau spalio ir lapkričio mėnesiais, įsigijau keletą naujų, stabiliai veikiančių įmonių akcijų“, – teigia investuotoja.

R. Gadeliauskaitė sako investuojanti nuo 2006–2007 m.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Tuo metu konkrečių tikslų neturėjau, buvo smalsu pabandyti. Pirmosios investicijos buvo į Baltijos šalių įmones. Atėjus 2008 m. krizei, turimų akcijų vertės smarkiai krito. Aš, kaip nepatyrusi investuotoja, išsigandau ir viską pardaviau vos ne žemiausiame taške, patyriau kelių tūkstančių litų nuostolį ir tuo metu nusprendžiau, kad investavimas ne man“, – prisimena ji.   

Vėl investuoti ji ėmė tik po kelerių metų, daugiausia į investicinius fondus. Tačiau pabrėžia, dabar pinigų uždirbti nesiekia, tikslas – sukaupti ateičiai. Jau gerą dešimtmetį maždaug 10% pajamų dalis kas mėnesį keliauja į investicinius fondus ir modelinius portfelius – tam nustatytas automatinis pervedimas.

„Vis tik didžiausias investicinis turtas sukauptas skiriant didesnes sumas. Su darbo veikla susijusios premijos, įvairios grąžinamos mokestinės permokos (gyvenant užsienyje jos buvo gana reikšmingos), iš NT pardavimo gautas uždarbis – visa tai visada buvo nukreipiama į finansines priemones, neapsiribojant investiciniais fondais“, – pasakoja R. Gadeliauskaitė.

Ilgo investavimo laikotarpio naudą, pasak jos, puikiai iliustruoja jos II pakopos pensijų portfelis. Prieš 10 metų, išvykusi gyventi ir dirbti užsienyje, įmokas į II pakopos pensijų fondą R. Gadeliauskaitė sustabdė, tačiau tai, kas jau buvo įmokėta – „dirbo“ ir dėl to visa suma per 10 metų padvigubėjo.

„Investuok, pamiršk ir investuota suma tiesiog augs“, – ilgalaikio investavimo principus apibrėžia investuotoja.

Portfelio sudėtis

R. Gadeliauskaitės portfelį sudaro 45% investicijų į investicinius fondus, indeksinius ETF, investuojančius į JAV ir Europos akcijas, 20% – JAV ir Europos (taip pat ir Baltijos šalių) įmonių akcijos, 30% sudaro alternatyvios investicijos – miškai, žemė ir 5% – kriptovaliutos.  

„Mano portfelis, manau, kaip ir daugelio investuotojų, šiemet gerais rezultatais tikrai nepasižymi. Likvidžios pozicijos nukrito15–20%, alternatyvios investicijos – stabilios, kriptovaliutos krito, kaip ir visa kriptovaliutų rinka – apie 70%“, – aiškina R. Gadeliauskaitė.

Tačiau šiemet ji džiaugėsi išpirktomis vienos Lietuvos įmonės obligacijomis. „Tokiu neapibrėžtu laikotarpiu smagu gauti fiksuotą grąžą“, – pabrėžia ji.  

Paklausta, kodėl, jos nuomone, lietuviai vis dar vangūs šioje srityje, R. Gadeliauskaitė teigia, kad investavimas yra susijęs su rizika ir daugeliui ji atrodo labai grėsminga, todėl nepriimtina. Pasak jos, svarbu kalbėti apie ilgalaikį investavimą, nes jis prisiimamą riziką leidžia maksimaliai sumažinti.

„Ilgalaikis, periodinis investavimas galėtų būti taupymo alternatyvai. Žinoma, svarbu nepamiršti diversifikuoti portfelį tiek pagal turto klases, tiek pagal sektorius, geografiją ir skirtingą instrumentų likvidumą“, – aiškina R. Gadeliauskaitė.

Tam, kuris investuoja ilgam laikotarpiui, blaškytis tokiu neapibrėžtu metu kaip dabar, pasak jos, tikrai nereikėtų. Pakankamai diversifikuotas portfelis ilgalaikėje perspektyvoje turėtų „atidirbti“ visus nuostolius.

Turintis laisvų lėšų investuotojas, R. Gadeliauskaitės manymu, portfelį dabar tikrai galėtų papildyti atpigusiomis, stabiliai veikiančių JAV ar Europos įmonių akcijomis.     

Strategija pagal situaciją

Šarūnas Andriukaitis-Sutkus, nepriklausomas rizikos analitikas, investuoja jau apie 20 m. Tam jis skiria visas nuo šeimos pragyvenimo išlaidų atliekančias lėšas.

Gruodį jis sako pardavęs visas turėtas taktines, tačiau nedideles pozicijas. Jo investavimo strategija priklauso nuo to, kaip jis pats vertina padėtį rinkoje. 

„Pats ilgą laiką buvau vieno alternatyvaus investicinio fondo partneris. Vertindamas padėtį, visuomet pradedu nuo makroaplinkos bei centrinių bankų režimo: ar centriniai bankai (FED ir ECB) vykdo ekspansinę ar restrikcinę politiką? Kaip tai vidutiniu laikotarpiu paveiks santykines valiutų perspektyvas bei palūkanų normas? Visa tai pirmiausia nulemia apsisprendimą, kokia valiuta laikyti lėšas. Tuomet judu žemyn link šaliu, sektorių ir konkrečių investicinių instrumentų vertinimo, kurie man patinka arba ne, priklausomai nuo rizikos ir grąžos santykio“, – aiškina investuotojas.

Jis sako „mėgstąs nebūti“ vadinamosiose „masinėse prekybose“, pritraukiančiose ir labai daug investuotojų, ir kapitalo.

„Neretai statau prieš jas, ypač kai galiu identifikuoti tinkamą sentimento pokyčio seką. Taip pat vengiu manijų, tokių kaip kriptovaliuta. Ji, mano supratimu, nuo pradžių buvo ir yra tikrų tikriausia piramidinė schema, nors technologinis blokų grandinės aspektas turi perspektyvų. Pozicijų laikymo laikotarpis svyruoja nuo keliu dienų iki pusmečio ar ilgiau, priklausomai nuo turto klasės“, – teigia Š. Andriukaitis-Sutkus.  

Perspektyvūs sektoriai ateinančiais metais, jo vertinimu, bus žaliavos (varis), brangieji metalai (auksas, sidabras), Australijos doleris, Kinija, kai kurios technologijų įmonės, dabar nukritusios į nematytas žemumas, biotechnologijos, dirbtinis intelektas ir su juo susiję produktai bei paslaugos. 

Portfelio sudėtis

Š. Andriukaičio-Sutkaus portfelyje trečdalis investicijų – nekilnojamasis turtas (NT), dar trečdalis – privataus kapitalo fondai, likusi dalis – likvidūs aktyvai, laikomi pagrindinėje investicinėje sąskaitoje.

„Portfelį galiu parduoti per dieną ar dvi – mėgstu, kad jis būtų likvidus. Šį mėnesį pardaviau paskutinį turėtą komercinį NT, tad NT dalis – jau mažesnė nei trečdalis, nes nelabai tikiu geromis šio turto perspektyvomis augančių palūkanų normų fone. Nors, aišku, kaip draudimas nuo infliacijos, NT yra viena geriausių turto klasių ilguoju laikotarpiu, kartu su žaliavomis ir kai kuriais kitais aktyvais“, – svarsto analitikas.  

Jis sako, kad šiemet jo portfelis augo, bet kalnelių būta nemažai.

„Kaip minėjau, stengiuosi būti likvidus, todėl didelę lėšų dalį dabar laikau pinigais, man priimtinomis valiutomis. Mano supratimu, rinka dugno dar nesurado, bet kai kuriose turto klasėse jau galima ieškoti pirkinių“, – teigia Š. Andriukaitis-Sutkus.

Prognozavimą laiko nedėkingu dalyku, tačiau keletą minčių apie ateitį investuotojas pateikia ir svarsto, kad kitąmet rinkos bus dar labiau dinamiškos nei šiemet: „Kiti metai bus geri aktyviai portfelį valdantiems investuotojams, jie gali uždirbti tiek iš rinkų kilimo, tiek iš kritimo. Greičiausiai, jie bus net geresni, nei besibaigiantys metai. Nemaža tikimybė, kad nauja pasaulinė bulių rinka prasidės jau kitąmet, bet tai priklausys nuo to, kaip greitai kris infliacija, pirmiausia JAV, ir kada JAV įžengs į recesiją, kuri prognozuojama taip aktyviai, kaip jokia kita iki šiol. Kai kurios besivystančios rinkos i bulių rinką įžengs, turbūt, jau pirmoje metų pusėje. Individualūs sektoriai, aišku, gali elgtis pagal kitokią logiką.“

Portfelis bus amžinas

Rašytojas, žurnalistas ir etiketo specialistas Giedrius Drukteinis šį mėnesį sako nei pirkęs, nei pardavęs.

„Neparduodu todėl, kad pradėjau laikyti portfelį amžinu, iš kartos į kartą perduodamu dalyku, kurio galutinis tikslas – būti padovanotam dukteriai vedybų dieną. Galbūt vėliau jis bus perduotas anūkams ir kitiems palikuoniams. O nieko neperku turbūt todėl, kad neturiu tam atliekamų pinigų“, – sako jis.

Investicijoms skiriama dalis paprastai priklauso nuo to, kiek yra laisvų lėšų.

„Viena iš „auksinių“ Volstrito taisyklių, skirtų tokiems kaip aš, teigia, kad rinkoje nereikia vaidinti intelektualo – tiesiog investuok į tai, ką vartoji, į tai, ką supranti. Vartoji – reiškia vairuoji, valgai, geri, rūkai, dėvi, kam eikvoji laiką. Investuoju jau daugiau nei 10 metų, bet dažnai apie tai pamirštu. Pradėjau investuoti todėl, kad turbūt subrendau tokiai gyvensenai, o pamirštu turbūt todėl, kad pasenau“, – svarsto G. Drukteinis.     

Portfelio sudėtis

Jo portfelyje – JAV biržose prekiaujamų bendrovių akcijos, paskirstytos panašiomis dalimis – po 10-15%.

„Turiu „Boeing“, „Meta“ („Facebook“), „Philip Morris“, „PepsiCo“, „Heinz Kraft“, „Mondelez“, „Walt Disney“, „Sony“, „Kellogg“, „eBay“ (šias, beje, planuoju parduoti), dar kažką. Turiu nemažai „Pfizer“ akcijų, kurių nusipirkau vieno draugo garbei, kai jis paminėjo pradėjęs vartoti „Viagrą“ – „Pfizer“ gaminį. Dabar linkiu jam pirkti jos kuo daugiau. Manau, ji įtakojo „Pfizer“ akcijų vertę kur kas labiau, nei vakcinos nuo kovido viruso sukūrimas“, – aiškina investuotojas.      

G. Drukteinis sako, kad ir kaip keista, bet portfelio vertė išlieka stabili jau 3 m. iš eilės, nepaisant ženklaus ir skausmingo dalies akcijų vertės smukimo.

„Pavyzdžiui, „Facebook“ ar „Boeing“, kurių kaina krito nuo 330 iki 100 USD. Tuos nuostolius kompensuoja kitos akcijos, kurių vertė, nepaisant visuotinio kritimo, kažkokiu mistiniu būdu auga. Tačiau, pripažįstu, tai nebėra greito augimo pozicijos, greičiau stagnuojantys, „smirdantys“ pinigai, ir jei būčiau spekuliantas, jas tikrai parduočiau“, – tikina G. Drukteinis.

Jo vertinimu, lietuviai nėra vangūs investuotojai, tik anksčiau pernelyg tikėję įvairiomis platformomis ir aktyviai save reklamavusiais „konsultantais“, ir dėl to nukentėję.

„Spėju, atsakančiai nudegė nagus, kaip anksčiau nuo „Forex“ valiutų prekybos. Kadaise, dar litų laikais ir aš turėjau reikalų su bendrove „Finasta“ – iš jos galiausiai gavau tik aistringus paaiškinimus, kodėl jų valdomo portfelio vertė krenta, užuot, kaip buvo žadėta, kilusi. Tada, trūkus kantrybei, iš 50.000 litų investicijos atsiėmiau 42.000 litų ir netgi jaučiausi laimėjęs, palyginus su draugu, kuris ten sudegino net tik savo, bet ir uošvio santaupas“, – prisimena G. Drukteinis.

Jį stebino neseniai girdėtos vieno spekulianto įžvalgos, kuris teigė, kad reikia investuoti į tokias bendroves kaip „Boeing“, girdi, lėktuvų gamintojų pasaulyje nedaug, visada jų gaminių reikės – tiek civilinei aviacijai, tiek karo pramonei, tiek kosmoso užkariavimui.  

„Boeing“ akcijų turėjau dar tuomet, kai jų kaina sukosi apie 300 USD – o tai jau daug, maniau, kad per vėlu ir pernelyg rizikinga, todėl šiandien galiu pareikšti: nuo anų įžvalgų bendrovės akcijos krito 60%, todėl būtų įdomu paklausyti to „pranašo“ pasiaiškinimų dabar“, – piktinasi G. Drukteinis.  

Jis sako stebėjęsis ir investicijų į „startuolius“ vajumi, kuris neatnešė džiaugsmo nei patiems investuotojams, nei jauniems verslininkams, nei šalies ekonomikai. Todėl jo požiūris, kad nereikia tikėti kitų „specialistų“ patarimais ar įtikinėjimais, tapo tik stipresnis.

„Volstrite nuo seno teigiama: „kas žino, tas nesako. Kas sako, tas nežino”, – tvirtina G. Drukteinis.

Vertybinių popierių rinka, jo žodžiais, kaip vandenynas – nenuspėjamas, jį reikia gerbti ir jo prisibijoti, nemanyti, kad esame protingiausi ir galingiausi, ir galime suvaldyti stichiją. Esą galiausiai stichija vis tiek „pastatys mus į vietą“.

„Labai nemėgstu patarinėti (mafiozai žino, kad blogai patarusio draugo žmonės nekenčia labiau, nei pikčiausio priešo), tačiau du patarimus duosiu: pirmas – didžiausi pinigai padaromi iš žmogiškųjų problemų. Antras – manau, kad šiame versle svarbiausia yra tikėjimas. Jei manai, kad bus gerai, pirmyn! Jei išties bus gerai, vadinasi, esi išminčius ir gali mokyti kitus. Nepaeis korta – bandyk dar kartą. O jei nepasiseks kelis kartus – bent jau suvoksi, kad toks verslas – ne tau“, – svarsto jis.

Pasak G. Drukteinio, prekyba akcijomis išmokys suvokti, kad riziką taip pat galima užkonservuoti ir, kaip pomidorus, pardavinėti kitiems.

„Tada galėsi eiti konsultuoti. Nereikia sukurti emocinio ryšio su akcijomis, tame versle nėra gėrio ar moralės – arba tu paimsi kažkieno pinigus, arba tavo pinigus paims kas nors kitas. Volstrite žinoma, kad tik dvi emocijos gali sužlugdyti prekeivį – baimė ir gobšumas. Jei jų atsikratysi, viskas bus gerai“, – svarsto investuotojas ir darsyk primena, kad klausyti kitų nereikia ir todėl, kad daugumos nuomonė – visada klaidinga.

Vertybinių popierių rinką G. Drukteinis vertina teigiamai, tačiau pats dabar sako verčiau investuotų į NT ar procesus. 

„Deja, prekyba akcijomis – tik loterija“, – teigia jis.  

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų ar klausimų?

Parašykite redaktorių komandai arba vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt. Konfidencialumą užtikriname.

Kodėl Lietuvoje būsto paskolų palūkanos didžiausios euro zonoje

Lietuviai ir latviai už turimas būsto paskolas moka didesnes palūkanų normas nei gyventojai kitose euro zonos...

Mano pinigai
2023.02.03
„Forex Faktorius“ vadovas D. Šilkaitis apie investavimą: užaugę „sparnai“ buvo apkarpyti

Nuo 2005 m. investavimu besidomintis Dainius Šilkaitis, įmonės „Forex Faktorius“ vadovas, praėjo ilgą kelią,...

Mano pinigai
2023.02.03
VERT: pasirašius sutartį su nauju elektros tiekėju, ankstesnė nutrūksta automatiškai

Sumažinę kainas nepriklausomi elektros tiekėjai sako jaučiantys didelį žmonių susidomėjimą naujais elektros...

Mano pinigai
2023.02.02
Kur privatūs investuotojai pinigus įdarbino sausį: dirbtinis intelektas, gerai pažįstami indeksai

Neseniai pasibaigusius, profesionalų vertinimu, „tragiškus“ rinkoms metus privatūs Lietuvos investuotojai...

Mano pinigai
2023.02.02
N. Kiuberis apie savo rizikingą portfelį: eiti saugiu keliu man neįdomu

Nido Kiuberio, verslininko, investuotojo, asmeniame akcijų portfelyje didžiausią poziciją (43%) užima...

Mano pinigai
2023.02.02
Galimybė investuoti ir edukuoti: mokiniai pardavinės mokomųjų bendrovių akcijas

„Lietuvos Junior Achievement“ vasario 8–10 d. vėl rengs akcijų biržą, kurioje 8 mokinių mokomosios bendrovės...

Mano pinigai
2023.02.01
TOP populiariausi straipsniai sausį: skaitytojų akys krypo į akcijas

Pirmą šių metų mėnesį portalo „Mano pinigai“ skaitytojus labiausiai domino investavimas į vieną turto klasę –...

Mano pinigai
2023.02.01
Energetikos sektorius – pirkti, laukti ar parduoti

Energetikos sektorius – visada vienas svarbiausių, o pernai buvo ir karščiausias. Ar investuoti ir koks...

Mano pinigai
2023.02.01
Ekspertas atsako: kaip dukrai perduoti 100.000 Eur butui įsigyti

100.000 Eur, gautus už parduotą nekilnojamąjį turtą (žemės sklypą), „Mano pinigai“ skaitytoja Rima nori...

Mano pinigai
2023.02.01
Smulkūs estų investuotojai kraustosi iš Talino, perka NT mažuose miesteliuose

Nekilnojamojo turto (NT) kainos, krentantis pajamingumas ir per dideli nuomininkų lūkesčiai – tokios...

Mano pinigai
2023.01.31
3 priežastys, kodėl W. Buffettas tiki liūdna kriptovaliutų baigtimi

Dar 2018 m. Warrenas Buffettas, investicijų valdymo įmonės „Berkshire Hathaway“ vadovas, pareiškė, kad...

Mano pinigai
2023.01.30
Pasitikrinkite, kada atsiskaityti grynais nebegalima

Nuo pernai lapkričio įsigaliojęs atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimas leidžia grynaisiais sumokėti už...

Mano pinigai
2023.01.29
Volstrito veteranas pataria, kaip nepraleisti bulių rinkos

Darbo patirties Volstrite turintis Alejandro Jimenezas išgyveno „Dotcom“ burbulą, pasaulinę ekonomikos krizę...

Mano pinigai
2023.01.27
R. Pocius: vartotojai dabar turėtų rinktis mažiausią elektros kainą siūlantį tiekėją

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius ragina vartotojus aktyviai reaguoti į...

Mano pinigai
2023.01.26
Tiekėjai mažina elektros kainas ir siunčia naujus pasiūlymus – kaip elgtis vartotojams

Nepriklausomi elektros tiekėjai pradėjo siūlyti tarifus, mažesnius už valstybės nustatytą apatinę...

Mano pinigai
2023.01.26
Asmeninių finansų valdymo įrankiai: ką siūlo bankai

Bankai gyventojams pateikia platų paslaugų spektrą – nuo sąskaitų atidarymo iki kreditų išdavimo, nuo taupymo...

Mano pinigai
2023.01.26
Ekspertės atsako: grąžinant paskolą, dėl EURIBOR pokyčių banko marža kisti negali

„Mano pinigai“ sulaukė skaitytojų klausimų: ar galima tikėtis, kad artimoje ateityje EURIBOR, o tuo pačiu ir...

Mano pinigai
2023.01.25
D. Rakauskaitė ir V. Trimbel – apie savo pirmąsias investicijas

Daiva Rakauskaitė, viena iš „Verslo angelų fondo II“ valdytojų, ir Viktorija Trimbel, verslininkė, investuoti...

Mano pinigai
2023.01.25
I. Laursas: labiausiai 2023 m. tikiu kompanijomis, susijusiomis su dirbtiniu intelektu

Ilja Laursas, rizikos kapitalo fondo „Nextury Ventures“ vadovas ir „Nextury Technology Fund“ investicinio...

Mano pinigai
2023.01.25
Nuo gegužės „Netflix“ akcijų kaina padvigubėjo: ar jau laikas pirkti

Penktadienį „Netflix“ akcijų kaina šoktelėjo 8,46% po geresnio, nei tikėtasi naujų prenumeratorių rodiklio...

Mano pinigai
2023.01.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku