Investuoja pirmokai: kada ir ar verta pradėti 

Publikuota: 2021-10-14
svg svg

Jei neinvestuoji, per gyvenimą prarandi trečdalį savo uždirbtų pinigų, sako puikiai žinomi investuotojai. Net garsiausi pasaulio investuotojai negali pasakyti, ar tikrai taip yra, nebent remtis istorine statistika. O ką daryti žmogui, kuris investuoti nori dabar, ar tikrai rekordines aukštumas pasiekusios rinkos svetingos pradedantiesiems?

Blogo laiko pradėti investuoti nėra, tikina manopinigai.lt kalbinti rinkų ekspertai, skirtingais periodais skiriasi tik taktika.

Kaip ir bet ką perkant, geriau tai daryti, kai kaina maža, blogiau – kai itin didelė. Blogiausia, kad niekas nežino – didelė ta kaina ar ne, ypač biržoje, kur viskas paremta lūkesčiais.

Ar verta pradėt investuoti, kai daugybės įmonių akcijos labai brangios ir vis dažniau kalbama apie jų pigimą?

„Priklauso nuo to, kaip žmogus investuoja. Jei jis tai daro periodiškai, tai dėl to, ar geras laikas investuoti, turėtų nesukti galvos“, – sako Donatas Frejus, UAB Orion Asset Management, fondų valdytojas.

Tik nereikia persistengti. Nors investuoti pradėti galite ir dabar, kai akcijos brangios, tai daryti reiktų atsargiau nei joms smarkiai atpigus. Be abejo, daug kas priklauso ir nuo jūsų pačių finansinės situacijos, pajamų, turimo atsargos rezervo ir t.t.

Tai kiek skirti?

Jei žmogus gavo senelio palikimą ir nori pradėti investuoti, tai į rizikingas turto klases šiuo metu jam visų pinigų suinvestuoti nereiktų, tam dabar nepalankus metas, gana dažną pavyzdį pateikia D. Frejus.

„Akcijų rinkos yra istorinėse aukštumose, o geriausias laikas investuoti tada, kai viskas atpinga. Be to, yra ženklų, kurie verčia manyti, kad didesnio ar mažesnio akcijų pigimo rizika yra padidėjusi. Investuoti ir dabar galima pradėti, bet nerizikuoti visais pinigais“, – pataria investavimo ekspertas.

Anot jo, geriausia, kai investuojama pamažu: iš pradžių skiriama ne itin šeimos biudžetui pavojinga suma, vėliau, jei sekasi ir akcijos pinga, galima šiam užsiėmimui skirti šiek tiek daugiau.

Kalbame apie situaciją, kai paveldite turto, jį parduodate, įsigyjate, pavyzdžiui butą, ir jums dar lieka apie 10.000 Eur.

„Investuokite 20% turimų pinigų, o likusius pasilikite tam atvejui, jei akcijos atpigtų. Jei vėliau akcijos pigtų 20-30%, galima sumą padidinti“, – kalba investuotojas.

Vaikytis madų?

Nemaža dalis pradedančių investuotojų galvoja ne apie kaupimą ateičiai, o apie greitą uždarbį. Dėl to itin dažnai perkamos technologijų kūrėjų akcijos, kurių kaina sunkiai paaiškinama vien finansiniais parametrais, dažniau vertinami lūkesčiai, investuotojų nuotaikos ir pan.

„Labai ilgai buvau tokių akcijų pirkimo skeptikas, bet paaiškėjo, kad buvau neteisus. Bet šiek tiek juokaujant galima pasakyti, kad jei akcijų kaina labai smarkiai pakyla, tai istorija rodo, kad vėliau ir nukrenta. Ar dabar verta pirkti tas labai brangias akcijas? Turbūt ne. Tai spekuliacijos, kurios pagrįstos labai dideliais lūkesčiais, o lūkesčiai dažnai būna užkelti neprotingai“, – svarsto D. Frejus.

Jis teigia, kad dažniausiai savo investicinius sprendimus grindžia ne prognozėmis ir ne samprotavimais, kas laukia ateityje (be abejo, galvoja ir apie tai), o žiūrėdamas, kiek tuo metu rinka yra rizikinga.

„Šiuo metu, galvoju, rinka yra labiau rizikinga. Kas bus už mėnesio – tikrai nežinau. Jei man investicija atrodo įdomi, aš investuoju. Bet lygiai taip pat norėčiau turėti ir pinigų rezervą. Labai neprotinga investuoti viską“, – akcentuoja pašnekovas.

Investuotojų daugėja, vis daugiau jaunų žmonių domisi galimybėmis užsidirbti papildomai arba jau dabar mąsto apie ateitį. Pirmas variantas, be abejo, dažnesnis.

„Manau, kad nemaža dalis 25-erių metų jaunuolių jau investuoja per įvairiausias bekomisines platformas. Nedidelėmis sumomis pradėti investuoti visada yra naudinga, bent jau edukacijos požiūriu. Įgausite patirties ir vėliau būsite sėkmingesnis investuotojas“, – kalba D. Frejus.

Kiek reikia uždirbti, kad pradėtumėte investuoti? Jokio skirtumo. Jei galite tam skirti bent kelis procentus savo pajamų, galite pradėti mokytis tai daryti.

„Uždirbant tūkstantį ar pusantro investicijoms pinigų nedaug lieka, bet kodėl gi ne?“, — svarsto pašnekovas.

Investuojant reikia tikslo

Kol esi jaunas reikia investuoti, kad ir nedideles sumas. Jei įvyks krizė ir viskas atpigs, tuomet tiesiog galėsi dar daugiau investuoti.

Bet reikia sau aiškiai pasakyti, kokiu tikslu investuojate: naujam automobiliui įsigyti, namui, žemės sklypui? Pavyzdžiui, turite 10.000 Eur ir norite startuoti.

„Klausimas, kuriam laikui galite tuos 10.000 Eur investuoti. Metams? Koks tikslas investuojant? Gal tų pinigų reikės pirkti lėktuvo bilietams? Gal vaikų mokslams po kelių metų? Mes visada kalbame apie žmogaus investavimo horizontą. Jei man 30 metų, aš turiu 30 metų horizontą. Jei kaupiu pradiniam įnašui ir tam turiu penkis metus, tai toks mano investavimo horizontas. Niekas nenori rizikuoti. Tai neįmanoma. Arba uždirbti šiek tiek mažiau nerizikuodamas, arba rizikuoji ir uždirbi daugiau“, – kalba Artūras Milevskis, investicijų bendrovės „Synergy Finance“ investicijų valdymo skyriaus vadovas.

Tarkime, pardavėte butą, sumokėjome pradinį įnašą pirkdami naują būstą ir liko 10.000 Eur.

„Sakyčiau, kad likutį žmogus gali investuoti drąsiai, jei investuoja iki pensijos. Jei jo horizontas trumpesnis, 5-10 metų, tai sakyčiau, kad šią akimirką nereiktų iš karto investuoti visų pinigų. Investuočiau ketvirtadalį, trečdalį turimų pinigų. Bėgant metams pasiruoščiau investuoti daugiau“, – dėsto A. Milevskis.

Investuoti reiktų palaipsniui, moko A. Milevskis. Jei akcijų kainos pinga, reiktų savo krepšelį didinti skiriant dalį investavimui skirtų pinigų. Krenta rinka – investuojate daugiau. Krenta dar šiek tiek – skiriate dar kelis šimtus eurų.

Nėra blogo meto investuoti, yra tik blogi sprendimai, kai investuojama pernelyg rizikingai, sako jis.

„Jei nesate labai įgudęs investuotojas, asmeniškai viską investuoti į akcijas vengčiau. Jei kainos pakristų 10-20%, mąstyčiau kitaip. Akcijų rinkos yra pasiekusios visų laikų piką ir tikrai galima įžvelgti tam tikrų iracionalumų“, – kalba investavimo ekspertas.

Kaip greitai išsigryninsite?

Bet kuris finansų vadovėlis sako, kad žmogus turi turėti 3-12 mėnesių santaupas: grynaisiais, banko sąskaitoje, indėliu, kur bet kurią dieną gali nutraukti sutartį, turėti kažkokias saugias obligacijas, kurias gali parduoti iš karto, sako A. Milevskis.

Tad turimi vertybiniai popieriai nebūtinai išgelbės staigiai prireikus pinigų. Jei investavote 1.000 Eur, akcijų vertė dabar siekia 1.500 Eur, dar nereiškia, kad tiek pinigų greitai galėtumėte pasiimti.

Bet jei investuojama į populiariąsias akcijas, pinigus nesunku „išsigryninti“ per dvi-tris dienas, nes akcijų likvidumas yra didelis, teigia pašnekovas.

„Jei reikia pinigų, paspaudžiu pardavimo mygtuką, po 2-3 dienų pinigai yra mano sąskaitoje. Bet jus gelbėja rezervas, o likvidžios investicijos problemų irgi nesukelia. Problemos greitai panaudoti investuotus pinigus dažniausiai atsiranda investavus į paskolas, būsto fondus, mažiau likvidžius daiktus, pavyzdžiui, nekilnojamąjį turtą, nes jo labai greitai neparduosi“, – aiškia A. Milevskis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Būsto ar kita paskola: į banką galite net neiti

Didieji šalies bankai pastebi, kad per pandemiją žmonės išmoko kur kas daugiau įvairių jiems reikalingų...

Mano pinigai
2021.10.20
Manopinigai.lt: Vienišiams finansiškai sunkiau

Vienišiams finansiškai šiuolaikiniame pasaulyje yra sunkiau, rodo ne vienas atliktas tyrimas.

Mano pinigai
2021.10.15
Investuoja pirmokai: kada ir ar verta pradėti 

Jei neinvestuoji, per gyvenimą prarandi trečdalį savo uždirbtų pinigų, sako puikiai žinomi investuotojai. Net...

Mano pinigai
2021.10.14
N. Mačiulis pasakoja, ką daryti su santaupomis ir kaip jis elgiasi su savosiomis

Per pandemiją lietuviai sukaupė rekordines santaupas, deja, nelabai žino, ką su jomis daryti. Dalis...

Mano pinigai
2021.10.12
Dalykai, apie kuriuos nepagalvojate pirkdami namą Premium

Vis daugiau lietuvių keliasi gyventi už miesto, dažniausiai butus keičia privačiais namais. Specialistai...

Mano pinigai
2021.10.07
Pamažu grįžtame į biurus: laukia finansiniai iššūkiai Premium

Nors pandemija visame pasaulyje vis dar nesuvaldyta ir daugybėje šalių susirgimų skaičius vėl pradėjo augti,...

Mano pinigai
2021.10.05
Įsirenginėjate naujus namus ir tuo pat metu nuomojate kitus: mokate dvigubai? Premium

Jei perkate namus su daline apdaila, galite atsidurti situacijoje, kai vienu metu reikės mokėti ir gautą...

Mano pinigai
2021.09.30
Nuo kada ir kiek vaikams duoti kišenpinigių? Premium

Kišenpinigių vaikams reikia pradėti duoti jiems nė nepradėjus eiti į mokyklą, mat ne vienas atliktas tyrimas...

Mano pinigai
2021.09.27
Patarimas: kiek pinigų turite būti susitaupę skirtingais gyvenimo etapais Premium

Suskaičiuoti, kiek pinigų reikės išėjus į pensiją, sunku, nes neaišku, nei kiek laiko tapę pensininkais...

Mano pinigai
2021.09.24
Rašote testamentą? Nepamirškite pagrindinės taisyklės Premium

Paveldėti šiek tiek turto, nors ir skausmingu laikotarpiu, yra malonu. Vis dėlto neretai pasitaiko, kad net...

Mano pinigai
2021.09.23
Elektros kainas jau galima palyginti skaičiuokle 2

Lietuvoje tęsiantis elektros tiekimo gyventojams rinkos liberalizavimui, pradėjo veikti speciali skaičiuoklė...

Pramonė
2021.09.21
Lukas investuoja: „Ignitis“, kas vyksta!?  Premium 21

Buvau nusiteikęs ramiam penktadieniui, maniau, savaitiniam įrašui ką nors apie kriptovaliutas...

Lukas investuoja
2021.09.20
Rugsėjis: kiek kišenpinigių duodate savo vaikams Premium

Dabartinių jaunų tėvų laikais kišenpinigiai dažniausiai būdavo skirti bandelei ar šokoladukui...

Mano pinigai
2021.09.17
Kaip į ETF fondus investuoja ir renkasi profesionalai  Premium 17

Šimtamilijoninius lietuvių pensijų fondus prižiūrintys investicijų valdytojai pensijinį turtą pasaulio akcijų...

Rinkos
2021.09.17
Dažniausios pradedančiųjų investuotojų klaidos Premium

15% šiuo metu investuojančių mažmeninių investuotojų šia veikla užsiimti pradėjo tik per pandemiją. Mažesnės...

Mano pinigai
2021.09.15
Ką daryti, kad jūsų vaikai su pinigais elgtųsi protingiau nei jūs Premium

Lina Banytė-Surplienė, finansininkė, finansinio raštingumo projekto „Raising free kids“ kūrėja ir tėvams...

Mano pinigai
2021.09.10
Investuotojas M. Navickas: tikiu gera ateitimi, o kaip ten bus – velniai žino Premium

Daugybė norinčiųjų investuoti prekybą akcijų rinkose supranta paprastai: pigiai pirk ryte –...

Mano pinigai
2021.09.09
Paprasta kaip 2 kart 2, bet pamirštama Premium

Tikėtina, kad esate vienas tų, kurie savo banko sąskaitoje laikote daugiau nei rekomenduojamas 6 mėnesių...

Mano pinigai
2021.09.07
Profesionalaus investuotojo patarimai pradedančiajam  Premium 5

Pradėti domėtis investavimu niekada nevėlu, sako investuotojas Mindaugas Navickas. Jis VŽ podkaste paaiškina,...

Podkastai
2021.09.06
Kaip išsirinkti banką: 8 pagrindinės taisyklės Premium

Gali atrodyti, kad jokio skirtumo, kokio banko paslaugomis naudositės, nėra, nes visi jie teikia panašias...

Mano pinigai
2021.09.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku