Pandemija pakeitė lietuvių atsiskaitymo įpročius, bet vis dar esame grynųjų šalis

Vienas iš keturių Lietuvos gyventojų dėl COVID-19 pandemijos dažniau moka negrynaisiais pinigais dėl to reikšmingai didėja ne tik mokėjimo kortelių, bet ir mobiliųjų telefonų naudojimas atsiskaitymams.
Tai rodo reprezentatyvios Lietuvos banko užsakymu atliktos gyventojų apklausos dėl mokėjimo įpročių rezultatai.
Naujausios apklausos duomenimis, mokėjimo kortelę su bekontakčio mokėjimo funkcija pernai turėjo 79%, o 2019 m. 65% mokėjimo korteles turinčių respondentų. Kad bekontakčio atsiskaitymo funkcija yra patogi, manė 86% turinčiųjų mokėjimo kortelę (2019 m. 79%).
Mokėjimo paslaugų teikėjų sukurtomis mobiliosiomis programėlėmis pernai naudojosi 54% sąskaitą turinčių apklaustųjų (2019 m. 41%).
Taip pat nuo 23 iki 29% padidėjo vartotojų, teigiančių, kad naudojasi mobiliosiomis programėlėmis mokėjimo pavedimams atlikti, dalis. Išmaniaisiais telefonais mokėjimams prekybos vietose naudojosi 11% respondentų.
Pandeminės aplinkybės paspartino inovatyvių mokėjimo būdų populiarėjimą. Be abejo, prie to prisidėjo ir birželio mėn. nuo 25 iki 50 Eur kilsteltas bekontakčių atsiskaitymų kortele limitas. Vis dėlto itin drastiškų kasdienių gyventojų mokėjimo įpročių pokyčių nebuvo, nes tai lėtai kintantis dalykas. Juo labiau kad, esant netikrumo situacijai, daliai žmonių buvo svarbu turėti ir grynųjų pinigų, sako Evaldas Karčauskis, Lietuvos banko Rinkos infrastruktūros politikos skyriaus vyresnysis ekonomistas.
Vis dėlto 2020 m. tik 7% (2019 m. 6%) apklaustųjų teigė negaunantys ir nenaudojantys grynųjų pinigų. Dešimtadalis apklaustųjų teigė neturintys mokėjimo sąskaitos. Apskritai penktadalis visų apklaustųjų 2020 m. teigė reguliariai gaunantys pajamas grynaisiais pinigais.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti