Lietuvių skaitmeninis sprendimas transformavo Londono Sičio kompanijos verslo modelį

  Reklama publikuota: 2019-09-18

  Iš esmės atsinaujinti – iš klasikinės, senas šaknis turinčios finansinių konsultacijų įmonės tapti skaitmeniniais sprendimais paremta bendrove.  Įgyvendinti tokią transformaciją Jungtinės Karalystės kompanija patikėjo bendrovei iš Lietuvos.

  „Solum Financial“  – Londono Sičio kompanija, kurios specializacijas – sudėtingų išvestinių finansinių priemonių vertinimas. Tarp globalių finansų industrijos gigantų kompanija užsitarnavusi nepriekaištingą reputaciją. Didelę dalį jos veiklos apima darbas su klientų išvestinių finansinių priemonių portfeliais. Sudėtingas išvestines priemones galima vertinti įvairiais modeliais, tad neretai jų vertė gali skirtis.

  „Solum Financial” darydavo nepriklausomą portfelio įvertinimą, tačiau toks darbas labai sudėtingas, reikalaujantis ilgai trunkančio rankinio analitiko darbo su didelėmis klaidų ir netikslumų tikimybėmis. Taigi kompanija užsibrėžė tikslą sukurti skaitmeninį įrankį šiam darbui atlikti – platformą, kuri pakeistų neefektyvų skaičiavimą Excel bei aibe kitų programų ir leistų kompanijai susitelkti į kur kas aukštesnę vertę kuriančias konsultacijas.

  Sukurtas įrankis pakeitė visą verslą

  Ši užduotis patikėta lietuvių informacinių technologijų įmonei „Metasite“, besispecializuojančiai skaitmeninių sprendimų finansinių paslaugų sektoriui srityje. Kadangi savo dedikuotos IT komandos „Solum Financial“ neturi, lietuviai tapo ilgalaikiu britų bendrovės partneriu, atsakingu už pilną projekto techninį įgyvendinimą.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  „Britų kompanija atėjo pas mus su labai aiškiai suformuluotais poreikiais. Jiems reikėjo vientiso skaitmeninio sprendimo, kuris gebėtų efektyviai įdarbinti jų turimas milžiniškas finansines žinias ir greitai pateiktų vienareikšmį ir tikslų išvestinių finansinių priemonių portfelio vertinimą“, – apie bendradarbiavimo pradžią pasakoja Vaidas Plutulevičius, „Metasite“ verslo srities vadovas.

  Lietuviai užsakovui sukūrė debesyse talpinamą SaaS produktą – platformą, skirtą vertinti ir įvairiai modeliuoti išvestines finansines priemones. Pradėję nuo trijų pagrindinių finansinių instrumentų, vėliau funkcionalumą plėtė, ir šiuo metu sistema gali įvertinti šešis finansinius instrumentus: palūkanų normos apsikeitimo, kryžminius valiutų normų apsikeitimo sandorius, išankstinius valiutų keitimo sandorius, palūkanų normų „Cap“ ir „Floor“ pasirinkimo sandorius bei palūkanų normų apsikeitimo pasirinkimo sandorius. Vartotojui įkėlus į aplikaciją savo turimų finansinių instrumentų portfelį ir suvedus papildomus skaičiavimams reikalingus finansinius rodiklius, platforma per keletą akimirkų suskaičiuoja dabartinę turimo portfelio vertę.

  Platforma taip pat leidžia modeliuoti įvairias situacijas bei stebėti, kaip keistųsi finansinių vienetų vertė kintant rinkos scenarijams, skaičiuoti įvairias rizikos metrikas.

   „Išvestinių finansinių priemonių vertė dažnai kinta, tad nepakanka matyti vien tik jų įvertinimą – svarbu matyti ir įvairius rizikos matus. Platformoje galima lengvai matyti, kiek turimas finansinių priemonių portfelis jautrus rinkos svyravimams“, – aiškina Laurynas Riauba, vyr. programuotojas ir projekto techninis vadovas.

  Greitas ir palyginti nesudėtingas išvestinių finansinių priemonių portfelio, kurio apimtis neretai būna itin didelė, vertės suskaičiavimas – viena iš esminių naujosios platformos funkcijų. Antroji, ne mažiau reikšminga produkto užsakovui – komunikacinė, padedanti visoms suinteresuotoms pusėms „susikalbėti bendra kalba.“

  „Skaičiavimai atliekami vienodu principu, naudojant tuos pačius metodus, tad kokį portfelį beskaičiuotume, gauti atsakymai bus lygiaverčiai. Tai leidžia identifikuoti portfelių vertinimų neatitikimus ir efektyviai juos susiderinti. Taigi šis produktas tampa ir komunikacine platforma tarp įvairių finansinių įstaigų“, – pasakoja projekto komandos vadovas Mikas Stankevičius.

  Ne mažiau svarbu ir tai, kad platforma perkėlė „Solum Financial“ į kokybiškai naują veiklos lygmenį: greta tradicinių finansinių konsultacijų kuriančią aukštą pridėtinę vertę, pasitelkiant skaitmenines paslaugas.

  Produkto kūrybos procesas: grįžtamasis ryšys ir automatiniai testai

  „Kuriant platformą buvo remiamasi pažangiausiomis programavimo praktikomis. Visas rašomas kodas automatiškai testuojamas – pradedant nuo modulinių (angl. unit) testų iki sistemos funkcionalumą iš vartotojo perspektyvos tikrinančių end-to-end testų. Kaip įprasta, programuotojai nuolat tikrina vienas kito kodą, o bet koks kodo pokytis automatiškai lemia visos sistemos pakartotinį testavimą. Šios praktikos užtikrina kokybę ir įgalina nuolatinį sukurto produkto automatinį diegimą. „Solum Financial“ gali iškart pasižiūrėti, ar pakeitimai tinkami ir veikia kaip tikėtasi, ar reikia dar tobulinti. Taigi platforma vystoma trumpais etapais, o užsakovas ne pasyviai laukia galutinio rezultato, o dalyvauja procese. Mums, kaip vykdytojams, taip pat kur kas lengviau kontroliuoti ir matyti progresą su kiekviena nauja kodo eilute, o ne naiviai tikėtis, kad po kelių mėnesių darbo demonstruojant klientui galutinį produktą viskas pavyks sklandžiai ir be klaidų“, – pasakoja Laurynas.

  Tokio lygio platformų kūrėjai neišvengiamai turi būti technologinių inovacijų smaigalyje. Produkto kūrėjai naudoja naujausias stabilias atviro kodo bibliotekas ir karkasus. Sistemos verslo logika parašyta Java programavimo kalba panaudojant Spring Boot karkasą, duomenims saugoti naudojama MongoDb duomenų bazė. Dinamiškai vartotojo sąsajai, pasiekiamai naršyklėje, naudojamos naujausios  Angular versijos.

  „Galimybė rinktis ir naudoti naujausias technologijas bei praktikas ne tik leidžia sukurti aukščiausio lygio produktą, bet ir labai motyvuoja pačius programuotojus, leidžia jiems tobulėti“, – priduria Laurynas.

  Prie pradinės platformos versijos „Solum Financial“ galėjo prisijungti jau po trijų savaičių nuo darbų pradžios, o produktas, kurį jau buvo galima naudoti kasdieniame darbe, sukurtas maždaug per pusmetį. Nuo to laiko jo funkcionalumas kone kasdien plečiamas, įtraukiant naujus finansinius instrumentus, diegiant naujus architektūrinius sprendimus, tad sukurtas produktas lieka aktyvaus vystymo fazėje.

  „Mūsų užsakovai šią platformą naudoja jau metus ir neabejoja, kad ji taps parankiniu instrumentu daugeliui sunkiasvorių globalios finansų rinkos dalyvių, nes jos kalkuliacijų lankstumas bei diapazonas yra tai, ko šiuo metu industrijoje labai trūksta“, – planais dalinasi produkto kūrėjų komanda.

  videoklipas::1

  Apie „Metasite“

  „Metasite“ įmonių grupė vienija 160 žmonių. Pagrindinės būstinės bei technologijų centrai įsikūrę trijuose biuruose Vilniuje, taip pat aktyviai veikia biuras Londone, dairomasi į Ženevą ir Ciurichą. Pagrindinė grupės įmonė, „Metasite Business Solutions“, jau daugiau nei 20 metų aptarnauja pažangiausias finansų sektoriaus bendroves Vakarų ir Šiaurės Europoje. Patyrusios komandos kartu su klientų inžinieriais kuria nestandartinius finansinius įrankius bei sistemas, taip eidamos koja kojon su šios srities technologijų pažanga ir vystymusi.

  „Metasite“ didelį dėmesį skiria darbuotojų profesinio meistriškumo ugdymui bei kompetencijų kėlimui, tiek organizuodama vidinius mokymus, tiek skatindama ir finansuodama darbuotojų savarankišką ugdymąsi. Visa tai padeda konkuruoti ir pasiekti pripažinimą Europos technologijų rinkoje.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Verslo žinių pasiūlymai