Uostą augina vieša ir privati partnerystė

Publikuota: 2019-07-10
Klaipėdos uostas veikia viešos ir privačios partnerystės principu – investuoja ne tik valstybės žemę valdanti KVJUD, bet ir uoste veikiančios kompanijos – per 25 m. verslas uoste investavo dvigubai daugiau nei valstybė.
svg svg
Klaipėdos uostas veikia viešos ir privačios partnerystės principu – investuoja ne tik valstybės žemę valdanti KVJUD, bet ir uoste veikiančios kompanijos – per 25 m. verslas uoste investavo dvigubai daugiau nei valstybė.

Klaipėdos jūrų uoste krovos apimtys pernai perkopė 46 mln. tonų. Pagal šį rodiklį – tai didžiausias Europos Sąjungos uostas Baltijos jūroje.

Už uosto infrastruktūros plėtrą atsakinga Klaipėdos valstybinio jūsų uosto direkcija (KVJUD), kuri pagrindines investicijas nukreipusi į laivybos kanalą, krantines, bangolaužius, privažiuojamuosius geležinkelius. Strateginis tikslas – priimti didžiausius laivus, kurie gali įplaukti į Baltijos jūrą, bei suformuoti teritorijas, kuriose galima būtų sukaupti visą tokiam laivui užpildyti reikalingą krovinį. Siekiant užtikrinti uosto konkurencingumą, būtina uosto plėtra.

Klaipėdos uostas veikia viešosios ir privačios partnerystės principu – investuoja ne tik valstybės žemę patikėjimo teise valdanti KVJUD, bet ir uoste veikiančios kompanijos. Per 25 m. privatus verslas Klaipėdos uoste investavo dvigubai daugiau nei valstybė.

Beje, visi ES uostai veikia panašiai: valstybė nuomoja bendrovėms žemę ir rūpinasi uosto infrastruktūra, o privatus verslas investuoja į sandėliavimo pajėgumus, krovos techniką ir kitą įrangą. Lyginant su kitais uostais, Klaipėdoje į infrastruktūrą investuojama bene daugiausiai. Per praėjusius 6 m. uoste investuota 215,2 mln. Eur, o 2019–2022 m. planuojamų investicijų suma dar įspūdingesnė – 470 mln. Eur. Per šį laikotarpį krova augo 39,4%, o uosto pelnas iki mokesčio – 47,2%. Klaipėdos jūrų uostas – vienas iš pavyzdžių, kaip sėkmingai gali veikti viešosios ir privačios partnerystės principas.

Tadas Povilauskas, SEB banko vyriausiasis ekonomistas

nuotrauka::1

Pirma, skaičiai kalba patys už save dėl sėkmingo bendradarbiavimo tarp valstybės, KVJUD ir privataus verslo. Kadangi didžiąją dalį savo pajamų (87%) KVJUD gauna iš į uostą atplaukiančių laivų sumokamų rinkliavų, valstybė ir KVJUD yra tiesiogiai suinteresuoti, kad uosto bendrovės galėtų perkrauti kuo daugiau krovinio. O krova Klaipėdos jūrų uoste, nors kartais pasigirsta baimių dėl ateities, iki šiol stabiliai augo, priešingai nei daugelyje kitų Baltijos šalių jūsų uostų. Labai didelę įtaką stabiliam augimui turi tai, kad Klaipėdos uoste tebėra gerai diversifikuota krova pagal prekių grupes ir jeigu kuriais nors metais vieno produkto perkraunama mažiau ir kažkurio terminalo krovos rezultatai prastesni, dažniausiai šiuos praradimus kompensuoja kitų prekių ir kitų terminalų krovos šuolis.

Žinoma, labai svarbus ir KVJUD pelningumas, nes tai parodo paties uosto valdytojo veiklos efektyvumą. 2018 m. KVJUD pelnas prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją (EBITDA) buvo 76%, o grynojo pelno marža – 49%. Tai vieni geriausių rodiklių tarp Europos uostų.

Trečia, reikia įvertinti ir akcininko – valstybės – gaunamą tiesioginę grąžą dividendais. Ir šiuo aspektu reikalai yra pagerėjꠖ už 2018 m. į valstybės biudžetą sumokėta 28 mln. Eur dividendų. Tiesa, KVJUD pasiektas 6,8% turto pelningumo rodiklis (ROE) iš komercinės veiklos nėra didelis, bet čia yra ne pelningumo, o kapitalo struktūros problema, nes KVJUD 2019 m. I ketv. pabaigoje neturėjo jokių finansinių skolų, todėl ateityje, padidinus skolinto kapitalo dydį, būtų galima pasiekti gerokai didesnę kapitalo grąžą. Ir tai manau bus viena iš valdybos darbo krypčių, kaip keisti kapitalo struktūrą, kad būtų galima atlikti nemažo dydžio investicijas artimiausiais metais.

Dar būtina priminti aspektą, apie kurį pamiršta norintys kuo didesnių valstybės įmonių dividendų: jei valstybės įmonė sugeba investuoti lėšas ir iš jų gauti daug daugiau grąžos nei jos kapitalo kaštai, tai reikia ir investuoti, nes KVJUD investuotos lėšos į infrastruktūrą ne tik atsiperka didesnėmis rinkliavomis augant krovai, bet tai didina ir šalies BVP, nes didėja ir krovos bendrovių, geležinkelio, pervežimų kelių transportu, ekspedijavimo ir kitų įmonių pajamos bei sumokami mokesčiai į šalies biudžetą. Yra projektų, į kuriuos KVJUD investicijos atsiperka greičiau nei per 3-jus metus, tai natūralu, kad į tokius projektus valstybė ir turi investuoti.

Pvz., Birių krovinių terminalas nuo 2013 iki 2018 m. padidino trąšų krovą nuo 3 iki 10 mln. t, per šį laikotarpį KVJUD į infrastruktūrą, susijusią su šiuo terminalu, investavo 15,5 mln. Eur, o pajamų iš šios bendrovės KVJUD gavo 45 mln. Eur. Galima atrasti ir kitų panašių sėkmės pavyzdžių, kur bendradarbiavimas tarp KVJUD ir uosto krovos įmonių užtikrina didelę grąžą valstybei. Žinoma, negali būti, kad visi projektai būtų sėkmingi, turbūt uoste atrastume ir ne tokių sėkmingų pavyzdžių, kur dėl pasikeitusių rinkos sąlygų atsiranda nukrypimai nuo plano, bet tai normali verslo praktika.

Beje, viešojoje erdvėje dažnai komentuojama, jog valstybės sektoriuje vis dar nėra įsisąmoninta, kad investicijas reikia pasverti per kaštų-naudos analizę, tačiau uoste tai seniausiai daroma ir kiekviena investicija turi turėti aiškų atsiperkamumo pagrindimą. Juolab, jog pati KVJUD viešai teigia, kad jei projekto atsiperkamumas yra akivaizdus ir greitas, jam visada bus rasta lėšų, o tai, manau, turėtų būti esminė žinutė visam valstybės sektoriui – jei valstybės investicijos su didele tikimybę atsiperka greitai, tai ir reikia investuoti, nebijoti.

Pasitaiko, kad ne visos bendrovės gali įrodyti savo investicijų pagrįstumą, todėl natūralu, kad kartais jaučiasi nepelnytai nuskriaustos, kai pralaimi kovą dėl KVJUD investicijų.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Į naujus produktus investuojančiai „Malsenai plius“ padeda karantino laimėjimai Premium

Miltų, dribsnių, košių ir kitų grūdų produktų gamintoja „Malsena plius“ plečiasi į naują segmentą – pirmoji...

Pramonė
05:45
„Novametos“ posūkis – pramoninių virtuvių gamintoja ėmėsi sveikatos sprendimų  Premium 2

Krizės poveikį dėl COVID-19 pandemijos siekianti sumažinti „Novameta“ per rekordiškai trumpą laiką...

Pramonė
2020.06.29
„Hegelmann Transporte“ vadovas: metai bus nuostolingi, svarbu išlaikyti žmones Premium 3

Antras didžiausias Lietuvos vežėjas šiemet nesitiki pelno, bet siekia išlaikyti praėjusių metų pajamų lygį,...

Pirmieji „YIT Lietuvos“ finansiniai metai: pajamos augo 84%, pakeisti 2018 m. rezultatai Premium 1

Viena didžiausių statybos bendrovių šalyje „YIT Lietuva“ pernai pasiekė 151,6 mln. Eur pardavimo pajamas ir...

Statyba ir NT
2020.06.25
„Girteka“ beldžiasi į biržos įmonių valdybas: interviu apie investuotojų aktyvizmą Premium 6

Aktyviau sekantieji vietos biržos įmonių gyvenimą pastaruoju metu galėjo stebėti pokyčius kai kurių emitentų...

Rinkos
2020.06.25
A. Ėmužis: stabdyti baldų fabrikų darbą buvo klaida  Premium 2

Kiek daugiau nei keturias savaites sustabdyta UAB Gero baldų fabriko gamyba šių metų galutinių rezultatų gali...

Pramonė
2020.06.22
D. Misiūnas: toks elgesys su skolintais pinigais yra trumparegiškas Premium 19

Vyriausybės patvirtintas „Ateities ekonomikos DNR“ planas Lietuvai nežada jokio proveržio – ateityje...

Pramonė
2020.06.22
Antroji pandemijos banga atsijos stipriausius: vadovai gauna šansą pasitaisyti Premium

Šalims po truputį laisvinant karantino taisykles, verslas gali giliau įkvėpti ir tyliai pasidžiaugti, kad...

Vadyba
2020.06.19
Degalinės žeria naujovių: bekontakčiai atsiskaitymų būdai, nauji produktai Premium 1

Degalinių tinklas „Circle K“ klientams pasiūlė prekes užsisakyti ir už jas sumokėti iš anksto, kad atvažiavus...

Prekyba
2020.06.15
3 taisyklės efektyviai komandai Premium

Bendrovių praktika rodo, kad geriausių rezultatų pasiekia tos komandos, kuriose drauge dirbantys specialistai...

Vadyba
2020.06.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus