Renginiai savaitgalį: festivalių maratono pradžia

Publikuota: 2022-06-03
Festivalio „Optimismo“ programos atlikėjai „Animistic Beliefs“. Kennetho Ovenso / rengėjų nuotr.
svg svg
Festivalio „Optimismo“ programos atlikėjai „Animistic Beliefs“. Kennetho Ovenso / rengėjų nuotr.

Šis savaitgalis ypatingas muzikos festivalių – nuo klasikinės akademinės iki eksperimentinės elektroninės – startais ir dėmesio vertomis parodomis. Svarbus renginys sekmadienio vakarą – nacionaliniai kino apdovanojimai „Sidabrinė gervė“.

Birželio 3 d. 20 val. Kaune prasideda 27-asis Pažaislio muzikos festivalis. 

Pažaislio vienuolyno didžiajame kieme skambės populiarios George'o Gershwino operos „Porgis ir Besė“, tapusios Amerikos kultūros klasika, fragmentai. Kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru ir Kauno valstybiniu choru festivalį atidarys „tarptautinis duetas“ – iš Pietų Afrikos kilusi solistė, lyrinis sopranas Pumeza Matshikiza, „The Independent“ pripažinta vienu įdomiausių šių dienų operos balsų, ir amerikiečių bosas-baritonas Kevinas Shortas, sukūręs Porgio vaidmenį Niujorko „Metropolitan“, Sietlo, Milano, Neapolio, Florencijos, Linco, Liuksemburgo, Las Palmas, kitų operos teatrų scenose. 

Sopranas Pumeza Matshikiza. Simon Fowler / festivalio rengėjų nuotr.
Sopranas Pumeza Matshikiza. Simon Fowler / festivalio rengėjų nuotr. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Iki rugpjūčio 28 d. Pažaislio vienuolyne, Kauno filharmonijoje, įvairiose vietose aplink Kauną vyksiančio festivalio programoje numatyti 38 koncertai, jie visi skelbiami čia.

Birželio 3–5 d. Kaune vyksta „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ renginys – eksperimentinės ir elektroninės muzikos festivalis „Optimismo“. 

Istoriniame Kauno pramonės (Karmelitų) kvartale, viename didžiausių Lietuvoje buvusių metalo fabrikų „Pergalė“ (šiuo metu – kartingų lenktynių salėje, Kaunakiemio g. 5.), rengiamas šiuolaikinės eksperimentinės ir elektroninės muzikos festivalis „Optimismo“. Jo autorių idėja – atsigręžti į „optimistiniu“ vadinamą Kauno modernizmą, į XX a. pradžią, kai žmonių užsidegimo dėka Kaunas išaugo septynis kartus, ir istorijoje paieškoti įkvėpimo naujai kasdienybei, sužavėjo ne vieną muzikos kūrėją. 

Į Kauną birželio 3–5 d. atvyks prodiuseriai ir didžėjai iš Kinijos, JAV, Anglijos, Australijos, Nyderlandų, Prancūzijos, Vokietijos, kurių kilmės šaknys siekia Kongą, Filipinus, Vietnamą, Keniją. Prie tokių šiuolaikinės elektronikos avangarde esančių vardų, kaip Corin, „Animistic Beliefs“, Nick Klein, Krikor, Slikback, eea, Nkisi, „Tapan“, Osheyack, Pandora’s Jukebox, Bambounou ir Black Zone Myth Chant, prisijungs ir festivalį organizuojančių komandų atstovai. Tai „Digital Tsunami“ trio Ernestas Sadau, Eivydas K ir Times New Roman bei kauniečiai „Ghia“ nariai Shapoka ir Weevil. 

„Optimismo“ programa skelbiama čia.

Birželio 4 d. 19 val. Nacionalinėje filharmonijoje prasideda 26-asis „Vilniaus festivalis“. 

Atidarymo koncerte „Muzikos viršūnių susitikimas Vilniuje“ junasis genijus iš Pietų Korėjos Yekwono Sunwoo, 2017 m. Vano Cliburno pianistų konkurso JAV aukso medalio laimėtojas, su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, diriguojamu maestro Modesto Pitrėno, atliks F. Chopino Koncertą fortepijonui Nr. 2 f-moll, op. 21. 

Pianistas Sunwoo Yekwon. Jeremy Enlow Cliburno / „Vilniaus festivalio“ nuotr.
Pianistas Sunwoo Yekwon. Jeremy Enlow Cliburno / „Vilniaus festivalio“ nuotr. 

Antroje koncerto dalyje skambės W. A. Mozarto Mišios c-moll. Su LNSO ir neseniai šimtmetį paminėjusiu Oslo filharmonijos choru jas atliks Lietuvos ir Norvegijos solistai: sopranas Vera Talerko, mecosopranas Marianne Beate Kielland, tenoras Juozas Janužas ir bosas Håvardas Stensvoldas.  

Visa „Vilniaus festivalio“ programa skelbiama čia

Birželio 4 d. Vilniuje, A. Mickevičiaus bibliotekos kieme, 13-ąjį Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro (LVSO) vasaros festivalį pradės JAV kompozitoriaus ir muzikos novatoriaus Georgo Gershwino operos „Porgis ir Besė“ gražiausios arijos. 

Tai puikiausia proga tiems, kurie penktadienio vakarą nespės nuvažiuoti į Pažaislio muzikos festivalio pradžios koncertą Kaune ir trokšta išgirsti jo atlikėjus – iš Pietų Afrikos kilusią solistę, sopraną Pumezą Matshikizą ir amerikiečių bosą-baritoną Kevinas Shortą. Orkestrui diriguos jo vadovas maestro Gintaras Rinkevičius. 

Birželio 4 d. 17.45 val. Kaune, Žalgirio arenoje, prasidės Dainų šventė „Čia suteka upės“. 

Į UNESCO paveldo sąrašą įtrauktas renginys savo tradiciją pradėjo būtent Kaune. Šį šeštadienį į Kauną suvažiuos tūkstančiai dainininkų, šokėjų, ansamblių ir meno mėgėjų iš Kauno miesto, regiono, visos Lietuvos. 

Daugiau informacijos apie šventę čia

Birželio 4 d. 15 val. Dubingių Šv. Jurgio bažnyčioje prasidės VI Dubingių muzikos festivalis. 

Pradžios koncerte – jubiliejinis Irenos Milkevičiūtės (sopranas) koncertas „Operos karalienė“, jame dalyvaus Emilija Finagėjevaitė (sopranas), Nerijus Noreika (tenoras), Raminta Gocentienė (pianistė), styginių kvartetas: Angeles Salas (smuikas), Ieva Eriksonaitė (smuikas), Simonas Laučka (altas), Augustas Gocentas (violončelė).

Festivalio mecenatė ir organizatorė – Aurelija Rusteikienė, Garbės ambasadorė – Birutė Vizgirdienė, meno vadovas – Eimantas Bešėnas, visi koncertai nemokami. 

Vilniuje, Lietuvos meno pažinimo centre „Tartle“ (Užupio g. 40), atidaryta nauja paroda „Vilnius amžinai. Dailės kūrinių ir vadovų po miestą dialogas“. 

Joje eksponuojamas istorinių Vilniaus miesto gidų rinkinys, ekspoziciją papildo dailės kūriniai Vilniaus motyvais ir miesto fotografijos. Pasak parodos kuratorės dailės istorikės Laimos Laučkaitės, Vilniaus tema buvo populiari visais laikais, vadovai po miestą leisti pakartotinai, vaizdai tiražuoti grafikos ar poligrafijos būdu.

Chronologiškai suskirstyta ekspozicija atspindi Vilniaus kultūrų ir kalbų įvairovę nuo XIX a. vidurio iki XX a. antrosios pusės – lankytojams pristatomi vadovai po miestą lenkų, rusų, vokiečių, jidiš ir lietuvių kalbomis. Unikali „Tartle“ paroda parengta bendradarbiaujant su YIVO žydų mokslinių tyrimų institutu, ekspozicijai paskolinusiu aštuonis Vilnių vaizduojančius ukrainiečių kilmės Amerikos dailininko Lionelio Reisso piešinius ir XX a. 4-ojo dešimtmečio fotografiją su senamiesčio vaizdu nuo Rotušės pusės. Šie XX a. 3-iojo dešimtmečio pradžioje sukurti ir iš Niujorko atkeliavę dailės darbai niekada anksčiau nebuvo eksponuoti ne tik Lietuvoje, bet, kiek YIVO institutui žinoma, ir pasaulyje.

Ten pat Vilniaus Užupyje, Polocko g. 17, veikiančioje galerijoje „The Room“, atidaryta keturių menininkų – Inos Budrytės, Eglės Gineitytės, Lino Leono Katino (1941–2020) ir Eglės Vertelkaitės – grupinė paroda „Pražydusi krauju“, skiriama Ukrainai paremti.

Keturių menininkų parodos – reakcijos į karo įvykius ir paramos Ukrainai išraiškos – pavadinimą nulėmė Eglės Gineitytės darbas „Pražydusi krauju“, sukurtas pirmosiomis Rusijos invazijos savaitėmis (chronologiškai preciziškai – lygiai trečią savaitę). Keturi menininkai – I. Budrytė, E. Gineitytė, E. Vertelkaitė, taip pat L. Katinas – reaguoja į karą, remia Ukrainą. 

Paroda veiks iki birželio 18 d. 

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2) veikia paroda „Kolekcionuojant hitus. Kūriniai ir garso takeliai iš „Lewben Art Foundation“ (LAF) kolekcijos“. 

Parodoje pristatomi meno kūriniai iš LAF kolekcijos ir specialiai jiems įvairių Lietuvos muzikantų, muzikos grupių bei garso menininkų sukurti garso takeliai. 

„Pirmą kartą idėja surengti parodą, papildytą žymių Lietuvos muzikantų garso takeliais, mums kilo 2018 m. Ją tuomet įgyvendinome Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje. Paroda sulaukė didelio susidomėjimo, įdomu buvo matyti, kaip muzika į vizualaus meno parodą pritraukė visiškai naujas auditorijas ir lankytojams suteikė naujų perspektyvų kitaip pamatyti ir suprasti meno kūrinį. Ši paroda mus intriguoja ir tuo, kad tai pirmoji „Lewben Art Foundation“ paroda Klaipėdoje“, – parodą pristato Ugnė Bužinskaitė, LAF direktorė ir viena iš parodos kuratorių.

Vilniuje, buvusioje „Lelijos“ siuvykloje (Panerių g. 43), veikia menininkės Biancos Bondi paroda „Lilith“, pristatoma kaip edukacijos ir rezidencijų centro „Rupert“ viešosios programos dalis. 

Buvusios sovietmečio gamyklos „Lelija“ (angl. Lilith) viename kambarėlių sukurta instaliacija sufleruoja jame buvus medicinos kabinetą – anksčiau tokie buvo privalomi didelėse gamyklose, mokyklose ir kitur. Instaliacijos turinys kalba (tikėtina) apie tebevykstančią gamyklos regeneraciją ir daugybę persipynusių ją formuojančių realybių. 

Pasak „Rupert“, kūriniu ir jį lydėsiančiais renginiais atkreipiamas dėmesys į šios erdvės gyvybingumą, kuris, nepaisant audringų pokyčių, ištisus dešimtmečius padėjo jai išlikti ir telkia įvairias eko(nomines) sistemas. 

Bianca Bondi (g. 1986 m. Johanesburge, PAR) gyvena ir dirba Paryžiuje. Savo kūryboje pasitelkdama chemines reakcijas, dažniausiai – naudodama druskos tirpalą bei kisti galinčias medžiagas, ji tarsi „suaktyvina“ kasdienius objektus. Poetiški, dažniausiai konkrečiai vietai sukurti jos darbai su tomis vietomis įgauna stiprų ryšį, kaip ir „Lelijos“ atveju. Menininkės darbų eksponuota įvairiose prestižinėse parodose, bienalėse. 

VŽ rekomenduoja užsukti į „Leliją“ ne vien dėl B. Bondi instaliacijos, bet ir dėl buvusios gamyklos erdvės, ji įspūdinga. Verta apžiūrėti, juolab ne itin tolimoje ateityje ji transformuosis į bendradarbystės erdves. 

Paroda veiks iki liepos 2 d., ją galima apžiūrėti ketvirtadienį–penktadienį 16–19 val., šeštadienį – 13–18 val., sekmadienį – 13–16 val., kitomis dienomis – susitarus iš anksto. 

Vilniuje, Lietuvos dailės nacionalinio muziejaus padalinyje – Vytauto Kasiulio dailės muziejuje (A. Goštauto g. 1), atidaryta paroda „Paralelinis laikas“. 

Parodos ištakos siekia 2018-ųjų rudenį, kai fotografas Arūnas Baltėnas lankėsi JAV ir susitiko su niujorkiečiais menininkais Kęstučiu Zapkumi, Žilvinu Kempinu, Vyteniu Jankūnu ir Juliumi Ludavičiumi. Vėliau jis pabuvojo Paryžiuje, kuriame kalbėjosi su Rūta Jusionyte ir duetu Svajone ir Pauliumi Stanikais, dar žinomais kaip SetP Stanikas.

Atidiems šiuolaikinio meno parodų lankytojams šie autoriai ne naujiena. Tačiau čia „įmuziejinama“ garsių menininkų gyvenimo ir kūrybos patirtis: tai atidesnis žvilgsnis ne tik į kūrinius, bet ir į pačias ne Lietuvoje reziduojančių menininkų asmenybes. Parodoje eksponuojami šiuolaikinio meno kūriniai daugiausia iš Lietuvos išeivijos dailės fondo ir „Lewben Art Foundation“, taip pat MO muziejaus, galerijos „Menų tiltas“ ir Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus kolekcijų. 

Paroda veiks iki spalio 6 d.

Šį savaitgalį vasaros sezono pradžią švenčia Neringa. Vienas gražiausių šventės akcentų – Agnijos Šeiko šokio teatro ir projekto „Neringa – Kultūros sala“ spektaklis-kelionė „Laikas nė(e)rimui“.

Pernai šiuo įspūdingu spektakliu buvo atidaryta Neringos – Lietuvos kultūros sostinės programa. 

Geriausiu „Instagram“ reginiu (bet čia ne apie tai) pavadintame spektaklyje tobulai susilieja Kuršių nerijos gamtos grožis, šokis, tekstas, muzika ir dizainerės Sandros Straukaitės minimalistiniai, belaikiai kostiumai. 

Sekdami šokėjus ir per ausines klausydami autorinio garso takelio, žiūrovai panyra į Neringos legendos erdvę. Valandą trunkantis reginys Nidoje, kelionė tarp trijų molų, bus pristatomas du savaitgalius – birželio 4–5 ir 10–11 dienomis.

Daugiau apie sezono pradžią Neringoje čia

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Trijų Kauno restoranų autorius: kaip sukurti restoraną, kur kiti kojos nekeltų Premium 1

Vienas po kito trys skirtingi restoranai Kaune per ketverius metus, bet tik tada, kai atsiranda erdvės...

Gazelė
05:45
„Solana Labs“ pristatė kriptovaliutų mėgėjams skirtą telefoną „Saga“

Ukrainiečių įkurta bendrovė „Solana Labs“, sukūrusi ir vystanti blokų grandinės platformą bei kriptovaliutą...

Inovacijos
2022.06.26
Lietuvos kurortuose Joninių savaitgalį užimta 85% apgyvendinimo vietų

Ilgąjį Joninių savaitgalį Lietuvos kurortuose – poilsiautojų gausa. Kai kur apsistoti vietų nelikę, o...

Laisvalaikis
2022.06.24
EBU kartoja: 2023-iųjų „Eurovizijos“ konkursas negali vykti Ukrainoje

„Eurovizijos“ organizatoriai ketvirtadienį patvirtino, kad 2023 metais dainų konkursas negali būti surengtas...

Laisvalaikis
2022.06.23
Tokijo olimpinės žaidynės atsiėjo 10,4 mlrd. USD, dvigubai daugiau nei planuota

2020 m. Tokijo olimpinės žaidynės, kurios dėl koronaviruso pandemijos buvo atidėtos vieneriems metams,...

Laisvalaikis
2022.06.22
Kaip pradėti pažintį su vynu Premium 1

Įkvėpta amerikiečių žurnalistės Biancos Bosker knygos „Kamščio nunešti“ (išleido „Kitos knygos“) apie someljė...

Laisvalaikis
2022.06.19
Ukraina reikalaus teisės rengti kitų metų „Euroviziją“

Su Rusijos invazija kovojanti šalis penktadienį pasmerkė Europos transliuotojų sąjungos (EBU) sprendimą...

Laisvalaikis
2022.06.18
„Eurovizija“ Ukrainoje nevyks, EBU dėl organizavimo pradėjo derybas su JK

Europos transliuotojų sąjunga (EBU) praneša, kad kitų metų „Eurovizijos“ dainų konkursas nevyks Ukrainoje, o...

Laisvalaikis
2022.06.17
VMT spektaklis-eskizas laimėjo D. Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos kūrinių konkursą

Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkursą laimėjo Vilniaus mažojo teatro kuriamas...

Laisvalaikis
2022.06.17
Dar vienas G. Žiemelio šūvis: vėl ambicingas krepšinio komandos vardas Premium 3

Verslininko Gedimino Žiemelio bendrovė „Basketball Holding Company“ (BHC) neseniai oficialiai paskelbusi, kad...

Rinkodara
2022.06.15
Vilniuje atidengtas didžiausias šalyje 3D piešinys

Vilniuje, prie Spaudos rūmų, antradienį atidengtas didžiausias Lietuvoje 3D piešinys. Jo autorius –...

Laisvalaikis
2022.06.14
Paroda „Tartle“ centre: apie miestą – per istorinius vadovus po Vilnių Premium

Vilniuje, Lietuvos meno pažinimo centre „Tartle“, veikia unikali paroda „Vilnius amžinai. Dailės kūrinių ir...

Laisvalaikis
2022.06.12
VŽ lentynoje – naujos lietuvių autorių knygos

Jokia naujiena, kad lietuviai myli ir skaito savo autorius. Prisiminus vien Vilniaus knygų mugę, – ilgiausios...

Laisvalaikis
2022.06.12
Laivas-muziejus „Sūduvis“ lankytojams atsivers per Jūros šventę

Muziejumi pavirtęs buvęs Karinių jūrų pajėgų laivas „Sūduvis“ per Jūros šventę jau stovės Danės krantinėje ir...

Laisvalaikis
2022.06.11
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Savaitgalio renginių puokštėje ryškiai išsiskiria festivaliai, nuo klasikinės muzikos iki šiuolaikinio cirko.

Laisvalaikis
2022.06.10
Po Kauno rajoną – viešojo meno maršrutu „Smaragdų kelias“

Kauno rajone galima patirti vis daugiau stebuklų – nuo pirmąją vasaros dieną prasidėjusių „Šiuolaikinių...

Laisvalaikis
2022.06.09
Teismas panaikino LKL klubams nepalankų Konkurencijos tarybos sprendimą, baudas

Vilniaus apygardos administracinis teismas trečiadienį panaikino Konkurencijos tarybos nutarimą, kuriuo...

Laisvalaikis
2022.06.08
Tarptautinis turizmas atsigauna: turistų skaičius pasaulyje pirmąjį ketvirtį išaugo trigubai

Tarptautinių turistų skaičius pirmąjį šių metų ketvirtį išaugo tris kartus, palyginti su tuo pačiu 2021 metų...

Laisvalaikis
2022.06.06
„Sidabrinėse gervėse“ triumfavo L. Bareišos „Piligrimai“, apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus – M. Kvedaravičiui

„Sidabrinių gervių“ apdovanojimuose triumfavo filmas „Piligrimai“ ir jo kūrėjas Laurynas Bareiša, geriausiu...

Laisvalaikis
2022.06.06
Jachtų būtų dar daugiau, tik trūksta infrastruktūros

Lietuvoje per pastaruosius kelerius metus labai padaugėjo burinių jachtų – buriuotojai teigia, kad jų būtų...

Laisvalaikis
2022.06.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku