Renginiai savaitgalį: festivalių maratono pradžia

Šis savaitgalis ypatingas muzikos festivalių nuo klasikinės akademinės iki eksperimentinės elektroninės startais ir dėmesio vertomis parodomis. Svarbus renginys sekmadienio vakarą nacionaliniai kino apdovanojimai Sidabrinė gervė.
Birželio 3 d. 20 val. Kaune prasideda 27-asis Pažaislio muzikos festivalis.
Pažaislio vienuolyno didžiajame kieme skambės populiarios George'o Gershwino operos Porgis ir Besė, tapusios Amerikos kultūros klasika, fragmentai. Kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru ir Kauno valstybiniu choru festivalį atidarys tarptautinis duetas iš Pietų Afrikos kilusi solistė, lyrinis sopranas Pumeza Matshikiza, The Independent pripažinta vienu įdomiausių šių dienų operos balsų, ir amerikiečių bosas-baritonas Kevinas Shortas, sukūręs Porgio vaidmenį Niujorko Metropolitan, Sietlo, Milano, Neapolio, Florencijos, Linco, Liuksemburgo, Las Palmas, kitų operos teatrų scenose.

Iki rugpjūčio 28 d. Pažaislio vienuolyne, Kauno filharmonijoje, įvairiose vietose aplink Kauną vyksiančio festivalio programoje numatyti 38 koncertai, jie visi skelbiami čia.
Birželio 35 d. Kaune vyksta Kaunas Europos kultūros sostinė 2022 renginys eksperimentinės ir elektroninės muzikos festivalis Optimismo.
Istoriniame Kauno pramonės (Karmelitų) kvartale, viename didžiausių Lietuvoje buvusių metalo fabrikų Pergalė (šiuo metu kartingų lenktynių salėje, Kaunakiemio g. 5.), rengiamas šiuolaikinės eksperimentinės ir elektroninės muzikos festivalis Optimismo. Jo autorių idėja atsigręžti į optimistiniu vadinamą Kauno modernizmą, į XX a. pradžią, kai žmonių užsidegimo dėka Kaunas išaugo septynis kartus, ir istorijoje paieškoti įkvėpimo naujai kasdienybei, sužavėjo ne vieną muzikos kūrėją.
Į Kauną birželio 35 d. atvyks prodiuseriai ir didžėjai iš Kinijos, JAV, Anglijos, Australijos, Nyderlandų, Prancūzijos, Vokietijos, kurių kilmės šaknys siekia Kongą, Filipinus, Vietnamą, Keniją. Prie tokių šiuolaikinės elektronikos avangarde esančių vardų, kaip Corin, Animistic Beliefs, Nick Klein, Krikor, Slikback, eea, Nkisi, Tapan, Osheyack, Pandoras Jukebox, Bambounou ir Black Zone Myth Chant, prisijungs ir festivalį organizuojančių komandų atstovai. Tai Digital Tsunami trio Ernestas Sadau, Eivydas K ir Times New Roman bei kauniečiai Ghia nariai Shapoka ir Weevil.
Optimismo programa skelbiama čia.
Birželio 4 d. 19 val. Nacionalinėje filharmonijoje prasideda 26-asis Vilniaus festivalis.
Atidarymo koncerte Muzikos viršūnių susitikimas Vilniuje junasis genijus iš Pietų Korėjos Yekwono Sunwoo, 2017 m. Vano Cliburno pianistų konkurso JAV aukso medalio laimėtojas, su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, diriguojamu maestro Modesto Pitrėno, atliks F. Chopino Koncertą fortepijonui Nr. 2 f-moll, op. 21.

Antroje koncerto dalyje skambės W. A. Mozarto Mišios c-moll. Su LNSO ir neseniai šimtmetį paminėjusiu Oslo filharmonijos choru jas atliks Lietuvos ir Norvegijos solistai: sopranas Vera Talerko, mecosopranas Marianne Beate Kielland, tenoras Juozas Janužas ir bosas Håvardas Stensvoldas.
Visa Vilniaus festivalio programa skelbiama čia.
Birželio 4 d. Vilniuje, A. Mickevičiaus bibliotekos kieme, 13-ąjį Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro (LVSO) vasaros festivalį pradės JAV kompozitoriaus ir muzikos novatoriaus Georgo Gershwino operos Porgis ir Besė gražiausios arijos.
Tai puikiausia proga tiems, kurie penktadienio vakarą nespės nuvažiuoti į Pažaislio muzikos festivalio pradžios koncertą Kaune ir trokšta išgirsti jo atlikėjus iš Pietų Afrikos kilusią solistę, sopraną Pumezą Matshikizą ir amerikiečių bosą-baritoną Kevinas Shortą. Orkestrui diriguos jo vadovas maestro Gintaras Rinkevičius.
Birželio 4 d. 17.45 val. Kaune, Žalgirio arenoje, prasidės Dainų šventė Čia suteka upės.
Į UNESCO paveldo sąrašą įtrauktas renginys savo tradiciją pradėjo būtent Kaune. Šį šeštadienį į Kauną suvažiuos tūkstančiai dainininkų, šokėjų, ansamblių ir meno mėgėjų iš Kauno miesto, regiono, visos Lietuvos.
Daugiau informacijos apie šventę čia.
Birželio 4 d. 15 val. Dubingių Šv. Jurgio bažnyčioje prasidės VI Dubingių muzikos festivalis.
Pradžios koncerte jubiliejinis Irenos Milkevičiūtės (sopranas) koncertas Operos karalienė, jame dalyvaus Emilija Finagėjevaitė (sopranas), Nerijus Noreika (tenoras), Raminta Gocentienė (pianistė), styginių kvartetas: Angeles Salas (smuikas), Ieva Eriksonaitė (smuikas), Simonas Laučka (altas), Augustas Gocentas (violončelė).
Festivalio mecenatė ir organizatorė Aurelija Rusteikienė, Garbės ambasadorė Birutė Vizgirdienė, meno vadovas Eimantas Bešėnas, visi koncertai nemokami.
Vilniuje, Lietuvos meno pažinimo centre Tartle (Užupio g. 40), atidaryta nauja paroda Vilnius amžinai. Dailės kūrinių ir vadovų po miestą dialogas.
Joje eksponuojamas istorinių Vilniaus miesto gidų rinkinys, ekspoziciją papildo dailės kūriniai Vilniaus motyvais ir miesto fotografijos. Pasak parodos kuratorės dailės istorikės Laimos Laučkaitės, Vilniaus tema buvo populiari visais laikais, vadovai po miestą leisti pakartotinai, vaizdai tiražuoti grafikos ar poligrafijos būdu.
Chronologiškai suskirstyta ekspozicija atspindi Vilniaus kultūrų ir kalbų įvairovę nuo XIX a. vidurio iki XX a. antrosios pusės lankytojams pristatomi vadovai po miestą lenkų, rusų, vokiečių, jidiš ir lietuvių kalbomis. Unikali Tartle paroda parengta bendradarbiaujant su YIVO žydų mokslinių tyrimų institutu, ekspozicijai paskolinusiu aštuonis Vilnių vaizduojančius ukrainiečių kilmės Amerikos dailininko Lionelio Reisso piešinius ir XX a. 4-ojo dešimtmečio fotografiją su senamiesčio vaizdu nuo Rotušės pusės. Šie XX a. 3-iojo dešimtmečio pradžioje sukurti ir iš Niujorko atkeliavę dailės darbai niekada anksčiau nebuvo eksponuoti ne tik Lietuvoje, bet, kiek YIVO institutui žinoma, ir pasaulyje.
Ten pat Vilniaus Užupyje, Polocko g. 17, veikiančioje galerijoje The Room, atidaryta keturių menininkų Inos Budrytės, Eglės Gineitytės, Lino Leono Katino (19412020) ir Eglės Vertelkaitės grupinė paroda Pražydusi krauju, skiriama Ukrainai paremti.
Keturių menininkų parodos reakcijos į karo įvykius ir paramos Ukrainai išraiškos pavadinimą nulėmė Eglės Gineitytės darbas Pražydusi krauju, sukurtas pirmosiomis Rusijos invazijos savaitėmis (chronologiškai preciziškai lygiai trečią savaitę). Keturi menininkai I. Budrytė, E. Gineitytė, E. Vertelkaitė, taip pat L. Katinas reaguoja į karą, remia Ukrainą.
Paroda veiks iki birželio 18 d.
Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2) veikia paroda Kolekcionuojant hitus. Kūriniai ir garso takeliai iš Lewben Art Foundation (LAF) kolekcijos.
Parodoje pristatomi meno kūriniai iš LAF kolekcijos ir specialiai jiems įvairių Lietuvos muzikantų, muzikos grupių bei garso menininkų sukurti garso takeliai.
Pirmą kartą idėja surengti parodą, papildytą žymių Lietuvos muzikantų garso takeliais, mums kilo 2018 m. Ją tuomet įgyvendinome Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje. Paroda sulaukė didelio susidomėjimo, įdomu buvo matyti, kaip muzika į vizualaus meno parodą pritraukė visiškai naujas auditorijas ir lankytojams suteikė naujų perspektyvų kitaip pamatyti ir suprasti meno kūrinį. Ši paroda mus intriguoja ir tuo, kad tai pirmoji Lewben Art Foundation paroda Klaipėdoje, parodą pristato Ugnė Bužinskaitė, LAF direktorė ir viena iš parodos kuratorių.
Vilniuje, buvusioje Lelijos siuvykloje (Panerių g. 43), veikia menininkės Biancos Bondi paroda Lilith, pristatoma kaip edukacijos ir rezidencijų centro Rupert viešosios programos dalis.
Buvusios sovietmečio gamyklos Lelija (angl. Lilith) viename kambarėlių sukurta instaliacija sufleruoja jame buvus medicinos kabinetą anksčiau tokie buvo privalomi didelėse gamyklose, mokyklose ir kitur. Instaliacijos turinys kalba (tikėtina) apie tebevykstančią gamyklos regeneraciją ir daugybę persipynusių ją formuojančių realybių.
Pasak Rupert, kūriniu ir jį lydėsiančiais renginiais atkreipiamas dėmesys į šios erdvės gyvybingumą, kuris, nepaisant audringų pokyčių, ištisus dešimtmečius padėjo jai išlikti ir telkia įvairias eko(nomines) sistemas.
Bianca Bondi (g. 1986 m. Johanesburge, PAR) gyvena ir dirba Paryžiuje. Savo kūryboje pasitelkdama chemines reakcijas, dažniausiai naudodama druskos tirpalą bei kisti galinčias medžiagas, ji tarsi suaktyvina kasdienius objektus. Poetiški, dažniausiai konkrečiai vietai sukurti jos darbai su tomis vietomis įgauna stiprų ryšį, kaip ir Lelijos atveju. Menininkės darbų eksponuota įvairiose prestižinėse parodose, bienalėse.
VŽ rekomenduoja užsukti į Leliją ne vien dėl B. Bondi instaliacijos, bet ir dėl buvusios gamyklos erdvės, ji įspūdinga. Verta apžiūrėti, juolab ne itin tolimoje ateityje ji transformuosis į bendradarbystės erdves.
Paroda veiks iki liepos 2 d., ją galima apžiūrėti ketvirtadienįpenktadienį 1619 val., šeštadienį 1318 val., sekmadienį 1316 val., kitomis dienomis susitarus iš anksto.
Vilniuje, Lietuvos dailės nacionalinio muziejaus padalinyje Vytauto Kasiulio dailės muziejuje (A. Goštauto g. 1), atidaryta paroda Paralelinis laikas.
Parodos ištakos siekia 2018-ųjų rudenį, kai fotografas Arūnas Baltėnas lankėsi JAV ir susitiko su niujorkiečiais menininkais Kęstučiu Zapkumi, Žilvinu Kempinu, Vyteniu Jankūnu ir Juliumi Ludavičiumi. Vėliau jis pabuvojo Paryžiuje, kuriame kalbėjosi su Rūta Jusionyte ir duetu Svajone ir Pauliumi Stanikais, dar žinomais kaip SetP Stanikas.
Atidiems šiuolaikinio meno parodų lankytojams šie autoriai ne naujiena. Tačiau čia įmuziejinama garsių menininkų gyvenimo ir kūrybos patirtis: tai atidesnis žvilgsnis ne tik į kūrinius, bet ir į pačias ne Lietuvoje reziduojančių menininkų asmenybes. Parodoje eksponuojami šiuolaikinio meno kūriniai daugiausia iš Lietuvos išeivijos dailės fondo ir Lewben Art Foundation, taip pat MO muziejaus, galerijos Menų tiltas ir Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus kolekcijų.
Paroda veiks iki spalio 6 d.
Šį savaitgalį vasaros sezono pradžią švenčia Neringa. Vienas gražiausių šventės akcentų Agnijos Šeiko šokio teatro ir projekto Neringa Kultūros sala spektaklis-kelionė Laikas nė(e)rimui.
Pernai šiuo įspūdingu spektakliu buvo atidaryta Neringos Lietuvos kultūros sostinės programa.
Geriausiu Instagram reginiu (bet čia ne apie tai) pavadintame spektaklyje tobulai susilieja Kuršių nerijos gamtos grožis, šokis, tekstas, muzika ir dizainerės Sandros Straukaitės minimalistiniai, belaikiai kostiumai.
Sekdami šokėjus ir per ausines klausydami autorinio garso takelio, žiūrovai panyra į Neringos legendos erdvę. Valandą trunkantis reginys Nidoje, kelionė tarp trijų molų, bus pristatomas du savaitgalius birželio 45 ir 1011 dienomis.
Daugiau apie sezono pradžią Neringoje čia.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti