Renginiai savaitgalį: Kaunas prisimena R. Kalantą, muziejai kviečia į Muziejų naktį

Publikuota: 2022-05-13
Iš Kauno valstybinio dramos teatro spektaklio „Kauno pavasaris“. D. Stankevičiaus nuotr.
svg svg
Iš Kauno valstybinio dramos teatro spektaklio „Kauno pavasaris“. D. Stankevičiaus nuotr.

Savaitgalį renginių bus gausu – vien ką reiškia Muziejų naktis, kviečianti nemokamai aplankyti daugybę parodų, parengtų ekskursijų, edukacijų ir pan. visoje Lietuvoje. Kaunas solidžiais renginiais (kartu su visa šalimi) prisimena Romą Kalantą, prieš 50 metų tapusį gyvu laisvės fakelu.

Gegužės 13 ir 14 d. Kaune, Vytauto didžiojo karo muziejuje, vyksta konferencija „Forgiving or Forgetting – Dealing with a Painful Past“.  

Vytauto Didžiojo universiteto Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centro rengiamoje konferencijoje dalyvaujantys per 20 politikos, psichiatrijos, socialinių mokslų ekspertų iš Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Olandijos, JAV, Ukrainos, Sakartvelo, Čekijos, Rusijos ir PAR aptars, kolektyvinėje sąmonės traumas ir kaip su jomis dorotis. 

Konferencijos temos – karas Ukrainoje, Romo Kalantos auka, Irenos Veisaitės atminimas, Srebrenicos žudynės ir kt. Dalyvaus ir Elijas Ripsas iš Izraelio, septintajame dešimtmetyje protestuodamas prieš sovietų valdžią bandęs susideginti Rygoje. Po trejų metų Kaune susidegino R. Kalanta. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Konferencija vyks anglų kalba su vertimu į lietuvių ir ukrainiečių kalbas, užsiregistravusieji joje gali dalyvauti nemokamai. 

Gegužės 14 d. 18 val. Kauno centriniame pašte (Laisvės al. 102) atidaroma paroda „1972. Pramušti sieną“. 

Paroda, sukurta su žinomais Lietuvos kultūros lauko atstovais, vienas svarbiausių „Kaunas 2022“ renginių, nukels žiūrovą į septintojo ir aštuntojo dešimtmečių nepaklusniųjų ir pasipriešinusiųjų sistemai žmonių bendruomenes: jaunimo roko muzikos grupes, Kauno dramos ir pantomimos aktorius, maištingus hipius, modernius Kauno ir Vilniaus dailininkus. 

Paveikslai, fotografijos ir kino filmai, dokumentiniai muzikinio gyvenimo liudijimai, šio laikotarpio jaunimo mada ir kiti artefaktai pasakoja apie alternatyvią kultūrą ir nesovietinį gyvenimo būdą sovietinėje Lietuvoje.

Gegužės 14 d. Kauno valstybiniame muzikiniame teatre – Kipro Mašanausko roko operos „1972“ premjera. 

Romui Kalantai atminti labiausiai tinka roko opera. Visai šalia Kauno valstybinio muzikinio teatro 1972 m. gegužės 14 d. devyniolikmetis jaunuolis, protestuodamas prieš sovietinį režimą, apsipylė benzinu ir užsiliepsnojęs sušuko „Laisvę Lietuvai!“. Minint įvykio penkiasdešimtmetį, R. Kalantos asmenybė roko operoje „1972“ yra meninė to laikmečio išraiška, alsuojanti protesto dvasia ir jaunatviška energija. Sykiu – muzikinis eksperimentas, jungiantis dokumentiką ir fikciją, skambant šiuolaikiškai interpretuotai psichodelinio roko klasikai.

Gegužės 13, 14 ir 15 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre – premjera „Kauno pavasaris’72“ – spektaklis įkvėptas Romo Kalantos ir 1972 m. gegužės vidurio įvykių Kaune. 

Režisierius ir dramaturgas Jonas Tertelis, dramaturgas Andrius Jevsejevas kartu su kūrybine komanda naujausiame kūrinyje svarsto, kaip praeities įvykiai rezonuoja su dabartimi.

Jonas Tertelis pabrėžia, kad spektaklis nėra dokumentinis ir skirtas jaunajam žiūrovui: „Nusprendėme Kalantą palikti simboliu ir nebandyti jo personalizuoti, o vietoje to – suprasti tuometį pasaulį, surasti kelią, kaip tą istoriją papasakoti jaunajai nepriklausomoje Lietuvoje gimusiai kartai. Mums pasirodė svarbu kalbėti, kaip praeities įvykiai keičia dabarties suvokimą“. 

Gegužės 14 d. 19 val. Nacionalinėje filharmonijoje Vilniuje – 81-ojo sezono baigiamasis koncertas. Su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (LNSO) koncertuos solistai Agnė Stančikaitė, Justina Gringytė, Adamas Zdunikowskis (Lenkija) ir Kauno valstybinis choras.

Muzikos gurmanų dėmesio vertoje koncerto programoje – monumentali vokiečių kompozitoriaus F. Mendelssohno-Bartholdy partitūra „Šlovinimo giesmė“ ir austrų kompozitoriaus A. Schönbergo „Pragiedrėjusi naktis“. Su Diriguos Modestas Pitrėnas.  

„Baigiamasis akcentas tegu tampa simboliniu kvietimu į netrukus, birželio mėnesį, Nacionalinėje filharmonijoje vyksiantį 26-ąjį Vilniaus festivalį. Šviesi sezono pabaiga tetaps viltinga įžanga į vasarą su muzika, nušviečiančia kiekvieno sielą ir visą pasaulį“, – sako Rūta Prusevičienė, Filharmonijos generalinė direktorė. 

Gegužės 13–15 d. Vilniuje vyksta Ukrainai skirtas renginių ciklas „Vilniushyvanka“. 

Jo programoje – 80 įvairių nemokamų edukacijų, koncertų, ekskursijų ir pramogų vaikams. Ukrainiečių lauks vaišės restoranuose, o vilniečiai turės galimybę užsisakyti tradicinių ukrainietiškų patiekalų.

Renginių ciklo pradžia – 13 d. 15 val. Arkikatedros aikštėje, visa programa skelbiama čia

Gegužės 13 d. Vilniaus Lukiškių aikštėje, Ukrainos dienų „Vilniushyvanka“ metu, Institutas „Polonika“ (Lenkija), bendradarbiaudamas su Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, pristatys parodą po atviru dangumi „Baikovo kapinės. Lenkų pėdsakai Kyjivo kapinėse“. 

Kaip Vilniaus Rasų kapinės, Lvivo Lyčiakovo kapinės, Varšuvos Povonzkų ar Krokuvos Rakovicų kapinės, Baikovo kapinės yra vieta, kurioje galima pažvelgti į sudėtingą buvusios Abiejų Tautų Respublikos paveldą ir jos gyventojus, kurių likimas buvo susijęs su teritorijomis, likusiomis Rusijos imperijos ir kitų padalijimuose dalyvavusių valstybių rankose.

Ekspoziciją „Baikovo kapinės. Lenkų pėdsakai Kyjivo kapinėse“ sudaro 10 stendų, primenančių kapinių paminklų ir alėjų išsidėstymą. Juose eksponuojamos Norberto Piwowarczyko Baikovo kapinių fotografijos, papildytos archyvinėmis iliustracijomis ir dokumentinėmis nuotraukomis. Ekspozicija parengta lietuvių, ukrainiečių, anglų ir lenkų kalbomis.

Paroda veiks iki gegužės 29 d., internetinę jos versiją galima rasti „Google Arts&Culture“ platformoje.

Gegužės 13 ir 14 d. 18.30 val. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre – G. Verdi opera „Don Karlas“. 

Šiuosyk „Auksinį scenos kryžių“ už režisūrą gavęs vokiečių režisieriaus Günterio Krämerio pastatymas ypatingas dėl kelių priežasčių – spektakliuose dainuos tenoras Gastonas Rivero iš JAV ir mecosopranas Teresa Romano iš Italijos, debiutuos bosas Tadas Girininkas ir baritonas Steponas Zonys. Spektaklius diriguos LNOBT operos meno vadovas Sesto Quatrini, primenantis, kad „Don Karlas“ kelia šiandien itin aktualius klausimus apie religiją, laisvę ir demokratiją. 

Ir dar viena priežastis – į 14 d. spektaklį publika kviečiama atvykti mūvint džinsais – taip simboliškai bus paminėta Pilietinio pasipriešinimo diena ir prieš 50 metų Kaune susideginęs Romas Kalanta. 

Gegužės 14-osios pavakarę visoje Lietuvoje prasidės Muziejų naktis. Neperdedant galima sakyti, kad ir nacionaliniai, ir nenacionaliniai muziejai visuose savo padaliniuose parengė ypatingas programas. 

Lietuvos nacionalinio muziejaus renginiai skelbiami čia. 

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus renginiai čia

LDK Valdovų rūmų muziejaus renginių programa skelbiama čia

Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus renginiai skelbiami čia

Trakų istorijos muziejaus – Pilies muziejaus programa čia

Gegužės 14 d. 16 val. prie muziejų nakties jungiasi Vilniuje veikiantis Samuelio Bako muziejus (Naugarduko g. 10). 

18 val. muziejuje vyks VU Istorijos fakulteto prof. dr. Jurgitos Verbickienės paskaita – „Ritualinės žmogžudystės mitas: kuo tikėjo ir ką pasakojo apie žydus krikščionys"

19.30 val. – susitikimas su parodos „Vilniaus istorijos“ autoriumi fotografu Sauliumi Paukščiu.

20 val. – ekskursija „Simboliai Samuelio Bako kūryboje” su muziejininke-edukatore J. Jackevičiūte.

20.30 val. – apžvalginė ekskursija po S. Bako muziejų rusų/ukrainiečių kalbomis su ukrainiete muziejininke-edukatore Yelyzaveta Muchnik.

Vilniuje, Jono Meko vizualiųjų menų centre (Malūnų g. 3) – Lietuva, Ukraina ir sovietų sąjungos žlugimas. Galutinis. 

Keturių dalių filmą „Lietuva ir Sovietų Sąjungos žlugimas“, trunkantį beveik penkias valandas, J. Mekas sumontavo iš 1989–1991 m. rodytų JAV televizijos informacinių laidų, pats jas ir filmavo. Netrukus Sovietų imperija žlugo, bet šiandien jos tankai, raketos ir sužvėrėjusi armija bando palaužti nepriklausomą Ukrainą žiauriame kare.

Jono Meko vizualiųjų menų centre šis laiko atstumas susitraukia. Pirmoje salėje eksponuojamas Meko filmas-instaliacija, panardinanti į dramatišką, bet ir kupiną vilties 1990-ųjų atmosferą. Antroje galerijos salėje – žlugusios sovietų imperijos ir propagandinių medijų liekanos – sugedęs televizorius, materialinį laikmečio skurdą atspindintys artefaktai. O šalia kabančiuose monitoriuose tiesiogiai transliuojami vaizdai iš  Ukrainos. Mes tarsi sugrįžtame į dar nesubyrėjusios sovietų imperijos laikus – tik dabar realiame laike stebime, kaip ji žlunga mūsų akyse. 

Vilniuje, Radvilų rūmų dailės muziejuje (Vilniaus g. 24) atidaryta Tomo Daukšos paroda „Laimės švieselės“. 

Pasak rengėjų, joje apmąstomas tvarumas, perteklius, harmonija ir triukšmas kultūroje ir kasdieniame gyvenime bei meno ir dizaino santykis. Iš pirmo žvilgsnio projektas atrodo neįpareigojantis, linksmas ir žaismingas, tačiau jis kelia svarbų ir aktualų klausimą – ar vaisingos ir realios yra mūsų gamtos apsaugos ir tvaraus gyvenimo pastangos?

Instaliacija sudaryta iš miške rastų bebrų apgraužtų pagalių, jie surišti augalinio pluošto suyrančiomis virvelėmis, o viršuje įtaisytos sunkiai perdirbamos LED disko lemputės. Jos tarsi nuneigia autoriaus dėtas pastangas sukurti tvarų kūrinį. 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Džiazo scenoje – V. Tarasovo „We stand with Ukraine“, A. Braxtono saksofonų kvartetas

Gegužės 26–29 d. vyksiančio „Vilnius Mama jazz“ programoje – ryškūs ukrainietiški potėpiai: festivalio...

Laisvalaikis
2022.05.23
„Vilnius Mama Jazz“ startas – su ritmais iš Teksaso ir kosmosu iš Šiaurės

Gegužės 26 d. prasideda 21-asis „Vilnius Mama Jazz“. Tikros pilnametystės sulaukusį festivalį atidarys...

Laisvalaikis
2022.05.22
Į dviračių saugyklas Tauragėje investuota per 700.000 Eur 21

Tauragėje pradėjo veikti dviračių saugyklos. Panašūs darnaus judumo projektai pasaulyje – ne naujiena,...

Gazelė
2022.05.22
Vilniaus muziejaus paroda: ką galima pamatyti neįdomiame miesto rajone

Vilniaus muziejus pradeda parodų, skirtų tariamai neįdomiems Vilniaus rajonams, ciklą. Pirmoji jų – „Kas į...

Laisvalaikis
2022.05.21
Kaune – didysis „Santakos“ savaitgalis: ką svarbu žinoti

Gegužės 20–22 d. „Kaunas – Europos kultūros sostinė“ (KEKS) trinktels su antrąja šiuolaikinio mito trilogijos...

Laisvalaikis
2022.05.20
„TikTok“ ruošiasi į socialinį tinklą integruoti žaidimus

Socialinis tinklas „TikTok“ rengiasi rimčiau žengti į žaidimų industriją – anot „Reuters“ naujienų agentūros,...

Inovacijos
2022.05.19
„Ars Via“ aukcione – Slendzinskis, Kulvianskis, Chagallas

Vilniaus dailės akademijos Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerijoje ,,Židinys” veikiantys aukcionų namai...

Laisvalaikis
2022.05.18
Vilniaus Užupio medinuke atidarytas Medinės miesto architektūros muziejus

Vilniuje restauruotame Užupio medinuke trečiadienį atidarytas Medinės miesto architektūros muziejus.

Laisvalaikis
2022.05.18
Atidaroma renovuota istorinė Preilos biblioteka

Gegužės 19 d. atidaroma valstybės saugoma Neringos Preilos gyvenvietės biblioteka, įsikūrusi istorinėje...

Laisvalaikis
2022.05.16
Palangoje pradėjo suktis aukščiausias Lietuvoje apžvalgos ratas 4

Poilsio ir pramogų komplekso „Palangos vasaros parkas“ teritorijoje, Basanavičiaus gatvėje, sumontuotas 40 m...

Laisvalaikis
2022.05.16
„Eurovizijos“ karūną Europos ir Australijos žiūrovai skyrė Ukrainai 1

Šeštadienio naktį Turine vykusio 66-ojo „Eurovizijos" dainų konkurso baigiamieji akordai – skelbiami...

Laisvalaikis
2022.05.15
Lažybininkai perstumdė potencialių „Eurovizijos“ nugalėtojų penketuką 3

Paskutinę „Eurovizijos“ finalo dieną lažybininkai persigalvojo – antroji vieta prognozuojama Švedijai.

Laisvalaikis
2022.05.14
Sovietinį paveldą Šiauliuose pakeitė gatvės meno kūrinys

Šiauliuose pristatytas unikalus gatvės meno kūrinys – dvi viena kitą sveikinančios rankos, simbolizuojančios...

Laisvalaikis
2022.05.14
Palangoje lyja gintarais

Palangoje šeštadienį prasideda 14-asis „Gintarinis savaitgalis“, jo metu pajūryje bus išbarstyta dešimtys...

Laisvalaikis
2022.05.14
Kaune atidaryta pirmoji mobili degalų stotelė „ant vandens“

Atnaujintame Kauno žiemos uoste penktadienį atidaryta pirmoji mobili degalų stotelė „ant vandens“, taip pat...

Laisvalaikis
2022.05.13
Renginiai savaitgalį: Kaunas prisimena R. Kalantą, muziejai kviečia į Muziejų naktį

Savaitgalį renginių bus gausu – vien ką reiškia Muziejų naktis, kviečianti nemokamai aplankyti daugybę...

Laisvalaikis
2022.05.13
„Google“ naujienos: „Google Glass“ reinkarnacija ir „Android 13“

Prasidėjo dvi dienas truksianti kasmetinė „Google“ technologijų konferencija „Google I/O“, kurioje kompanija...

Inovacijos
2022.05.12
FIFA taps „EA Sports FC“: nutrūksta ilgametė partnerystė

Žaidimų kūrėja „Electronic Arts“ (EA) ir Tarptautinė futbolo federacija (FIFA) nutraukia 30 metų trukusią...

Inovacijos
2022.05.11
„Apple“ nutraukia muzikos grotuvų „iPod“ gamybą

„Apple“ po daugiau nei 20 metų oficialiai nutraukė muzikos grotuvų „iPod“ gamybą. Vienintelis likęs šios...

Inovacijos
2022.05.11
Į didžiosios „Eurovizijos“ finalą keliauja ir lietuviški Monikos Liu „Sentimentai“ 1

66-ojo „Eurovizijos“ dainų konkurso I pusfinalio scenoje lietuviškai dainavusi atlikėja Monika Liu su daina...

Laisvalaikis
2022.05.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku