VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Publikuota: 2021-11-26
Iš Antano Mončio parodos Vytauto Kasiulio muziejuje. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Iš Antano Mončio parodos Vytauto Kasiulio muziejuje. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Paskutinį mėnesio savaitgalį – muziejai nemokamai. Verta atkreipti dėmesį, juolab nacionalinėse institucijose vyksta neįtikėtinai daug gerų parodų, kelios jų – Antano Mončio, Jono Meko kūrybos ir gyvenimo – atidarytos pastarąją savaitę. Be to, miestai pradeda žiebti Kalėdų egles, tiesa, – per televizorių.

Lapkričio 27 d. 17.30 val. Kalėdų eglę Rotušės aikštėje įžiebs Kaunas, tiesioginė renginio transliacija – per TV3. 

Rotušės aikštėje vyks tik dalis transliacijos filmavimo, jį pamatyti gyvai pakviesti negalios paliesti ir globėjų šeimose augantys vaikai. Į uždarą renginio teritoriją jie pateks su specialiais kvietimais. Skaičiuojama, kad į saugomą renginio erdvę susirinks per šimtą vaikų su lydinčiais pedagogais, tėvais bei globėjais.

Lapkričio 27 d. 19 val. Kalėdų eglę Vilniaus arkikatedros aikštėje įžiebs Vilnius, šventę tiesiogiai transliuos LRT.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Skelbiama, jog kasmet laukiama ir intriguojanti Kalėdų eglės puošybos idėja tradiciškai nebus atskleista iki pat iškilmingo jos įžiebimo momento, kurį žiūrovai išvys TV ekranuose, jaukioje ir saugioje savo namų aplinkoje.

Nuo lapkričio 27 d. Vilniuje veiks Kalėdų miestelis ir čiuožykla prie Baltojo tilto.

Vilniuje, Vytauto Kasiulio dailės muziejuje, atidaryta paroda „Veidai ir dvasios“, skirta skulptoriaus Antano Mončio (1921?1993) kūrybai.

Pasak parodos rengėjų, A. Mončys (1921?1993), kurio šimtąsias gimimo metines šiemet minime, daugiau nei 40 m. gyveno Paryžiuje, ten buvo jo kūrybos pradžia, branda ir saulėlydis.

Jis viską norėjo išbandyti, nebuvo jam teritorijos, į kurią įžengęs, negalėtų rasti ar padaryti ką nors originalaus. Skaptavo medį, kalė akmenį, liejo šviną, kūrė koliažus ir papuošalus, lipdė švilpius, tapė paveikslus, meistravo kaukes ir geležinius židinius, baldus, durų rankenas, dėliojo mozaiką, montavo vitražus, šviestuvus, asambliažus, projektavo ir kalė iškabas, antkapinius paminklus, nuolat piešė, kūrė plakatus, naujametinius pasveikinimus, net dekoravo velykinius kiaušinius.

„Esu skulptorius, ne menininkas“, – sakydavo, pabrėždamas esantis atsidavęs sąžiningam darbui, o ne „menininkų lenktynėms“ ir komercinių galerijų vilionėms.

Parodos kūrinių pagrindinę dalį sudaro pirmąkart Lietuvoje rodomos skulptūros, piešiniai, akvarelės, koliažai iš Vokietijoje gyvenančios dailininko dukros Sabinos Moncys Moncevicius rinkinio, taip pat iš vilniečių skulptoriaus bičiulių Caroline ir Arvydo Paliulių kolekcijos.

Parodos kuratorius – dailėtyrininkas Viktoras Liutkus, architektas – Povilas Vincentas Jankūnas.

Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje, atidaryta tarptautinė paroda „Jonas Mekas ir Niujorko avangardas“ atveria itin platų filmininko J. Meko (1922–2019) kūrybinės veiklos spektrą – jo filmus, intelektinį bei organizacinį darbą.  

Parodos kuratoriai Inesa Brašiškė ir Lukas Brašiškis susitelkė į pirmus tris J. Meko veiklos Niujorke dešimtmečius – nuo 1949 m. iki 8-ojo dešimtmečio pabaigos, ir surinko pagrindinius to laikotarpio jo filmus, tarp jų – ir žymiuosius filmus-dienoraščius.

Kartu su bendraminčiais J. Mekas Niujorke įkūrė Naujojo Amerikos kino grupę, įsteigė Kino kūrėjų kooperatyvą, Kino kūrėjų sinemateką ir Antologijos filmų archyvą. Šią jo veiklą parodoje pristato archyvinė medžiaga – kritikos tekstai, nuotraukos, žurnalai ir kt. J. Meko organizacinių darbų bei jo kūrybos kontekstas parodomas jo bendraminčių, žymių Amerikos avangardinio kino kūrėjų Stano Brakhage?o, Shirley Clark, Maya?os Deren, Marie Menken, Andy Warholo ir kitų filmuose.

Ekspozicijos architektai – Petras Išora ir Ona Lozuraitytė (Isora x Lozuraityte studio), dizainerė Laura Grigaliūnaitė.

Lapkričio 27 d. 19 val. Nacionalinėje filharmonijoje – „Fortepijono perlai su Jeanu-Francois Heisseriu ir Mūza Rubackyte“.

Besitęsiančio Vilniaus fortepijono festivalio meistriškumo kursų vadovas, pianistas Francois-Frederic Guy su Lietuvos kameriniu orkestru, diriguojamu Vilmanto Kaliūno, pagros W. A. Mozarto Koncertą fortepijonui ir orkestrui Nr. 27. Koncerto programoje – ir C. Saint-Saenso fantazija „Žvėrių karnavalas“ dviem fortepijonams ir orkestrui.

Lapkričio 27 d. 15 val. Vilniuje, Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9), atidaroma paroda „Štai žvaigždė! Gimimo scena: nuo Alpių kalnų iki Baltijos jūros“.

Bažnytinio paveldo muziejaus ir Freisingo Diecezinio muziejaus (Bavarija, Vokietija) parodoje eksponuojami 29 objektai iš muziejų saugyklų, bažnyčių, privačių kolekcijų. Paroda pristato Jėzaus Gimimo scenos vaizdavimo tradicijas Alpių regione ir Lietuvoje – XIV a. siekiančius meistrų reljefus, paveikslus, prakartėles, skulptūras.

Parodos ašis – įspūdingo dydžio, šimtus figūrėlių turinčios, dešimtmečiais pildytos ir plėstos bavariškos ir tirolietiškos prakartėlės.

Lapkričio 27 d. Naujojoje Vilnioje, „Dūmų fabrike“ (Dūmų g. 5), rengiamas „Fotografijos savaitgalis“, jame per 30 Lietuvos fotomenininkų pristatys autorinius analoginius ir skaitmeninius atspaudus bei fotografijų knygas.

Savaitgalyje dalyvaus Arūnas Baltėnas, Violeta Bubelytė, Ramūnas Danisevičius, Rimantas Dichavičius, Tadas Kazakevičius, Daiva Kairevičiūtė, Arūnas Kulikauskas, Dainius Labutis, Alvydas Lukys, Aleksandras Macijauskas, Paulius Makauskas, Ignas Maldžiūnas, Dmitrijus Matvejevas, Raimondas Paknys, Emilija Petrauskienė, Romualdas Požerskis, Gediminas Pranckūnas, Andrius Repšys, Greta Skaraitienė, Vygintas Skaraitis, Jonas Staselis, Antanas Sutkus, Remigijus Treigys, Gintautas Trimakas, Artūras Valiauga, Saulius Žiūra ir kiti žinomi fotografai. Renginys vyks nuo 10 val. iki 20 val., lankymas nemokamas. Programa skelbiama čia

Lapkričio 26, 27 d. Vilniuje, buvusioje Radijo gamykloje, „gallery 1986” (Kauno g. 32) rengia šiuolaikinės operos ir elektroninės muzikos savaitgalį. 

Penktadienį tarptautinis menininkų kolektyvas „Infopsin” pristatys šiuolaikinės operos „Echopraxia” premjerą, sujungsiančią elektroninę muziką, šokį ir madą. Vakarą pratęs Lietuvos didžėjai Local Girls, Simu Boo bei Tadu Quazar.

Šeštadienio vakaro ašis didžėjai Ana Helder (Argentina) ir Matias Aguayo Čilė). Dalyvaus ir LT atstovai Marijus Klimaitis, Monika Seta ir V.

Šviesų, lazerių ir šešėlių labirintus kurs dailininkas Eugenijus Sabaliauskas. Plačiau apie renginį — „gallery 1986” feisbuko paskyroje. 

Lapkričio 26–28 d. Vilniuje, Artūro Areimos teatre (Ateities g. 10), – eksperimentinio meno festivalis „techne‘21“.

Festivalio rengėjai žada klausytojus ir žiūrovus supažindinti (nemokamai) su skirtingomis muzikos kūrimo ir atlikimo formomis, žanrais, raiškos galimybėmis, alternatyvios/eksperimentinės muzikos kūrimo bei atlikimo technika, jos specifika ir pan.

Festivalis pristatys keturis eksperimentinės muzikos kūrėjus, išsiskiriančius savo muzikos kompozicijos technikomis, kuriamos muzikos stiliais bei atlikimo būdais. Festivalio atlikėjai ir kūrėjai – Andrius Kairys, Monika Poderytė, Simonas Nekrošius, Kajus Sabaliauskas.

Informacija – feisbuko paskyroje ir čia.

Lapkričio 28 d. 14 val. Vilniuje, „Trimito“ koncertų salėje (T. Ševčenkos g. 19A), – muzikinis nuotykis visai šeimai „Džiazolendas“.

Į Džiazo šalies paieškas pakvies aktorius Andrius Žiurauskas ir Kauno bigbendas, vadovaujamas Jievaro Jasinskio. Renginio programa čia

Klaipėdos etnokultūros centro salėje (Daržų g. 10) atidaryta paroda „Mažosios Lietuvos pirštinės. Gyvoji tradicija“.

Kalėdinėje parodoje eksponuojamos šių dienų mezgėjų pirštinės, atspindinčios tradicinių Mažosios Lietuvos regiono pirštinių mezgimo manierą.

nuotrauka::1

Mažosios Lietuvos regiono papročiuose pirštinės užima svarbią vietą ne tik kaip tradicinės aprangos detalė, bet ir kaip dovanojimo, atsidėkojimo, dėmesio parodymo išraiška. Ši tekstilės rūšis – viena iš regiono identiteto ženklų.

Paroda veiks iki 2022 metų sausio 31 d.

VŽ primena, jog Valdovų rūmų muziejuje, be parodos „KAD TĖVYNĖ GYVUOTŲ. Lietuva ir Lenkija 1791 m. konstitucijos epochoje Vilniuje“, eksponuojamas Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto (1544/1548–1572) laiškas žmonai Kotrynai Habsburgaitei (1533–1572), rašytas 1566 m. balandžio 21 d. Liubline.

XVI a. valdovo, paskutiniojo Jogailaičio Lenkijos ir Lietuvos sostuose laišką vienas Austrijos Graco miesto antikvarų rado dėžėje kartu su istoriniais karybos daiktais. Antikvariato darbuotojai nusprendė, kad šis dokumentas galėtų būti įdomus Lietuvos ar Lenkijos kolekcininkams, bibliotekoms bei muziejams, ir paskelbė parduodą netikėtai atrastą Žygimanto Augusto laišką aukcione. Valdovų rūmų muziejus įsigijo šį laišką, nes jame kaupiamas rūmų šeimininkų autografų rinkinys, be to, Žygimantas Augustas daug laiko praleido Vilniuje ir mėgo šį miestą. Daugiau apie laišką čia, muziejaus informacija apie parodas ir renginius – čia.

VŽ taip pat primena, kad Kaune vyksta 13-oji Kauno bienalė. Jos paroda „Once Upon Another Time…gyveno jie jau kitaip“ skirtingomis meno formomis pasakoja žmonių ištvermingumo ir prisitaikymo istorijas.

Įvairiose Kauno vietose išsibarsčiusioje parodoje pristatomi daugiau kaip dvidešimties Lietuvos ir užsienio menininkų kūriniai, kurių jungiamąja ašimi tapo pasakojimai apie žmonių atsparumą, priespaudą, neteisybę ir prisitaikymą. Bienalės žemėlapis skelbiamas čia.

Ir dar vienas priminimas: Vilniuje, Lietuvos nacionalinio muziejaus (LNM) padalinyje Istorijų namai (T. Kosčiuškos g. 3) veikia dvi puikios parodos – „Ką slepia sarkofagas? Senovės Egipto mumijų tyrimai“ ir „Deivės ir kariai“.

Pirmoji – labiau interaktyvi, todėl įdomi net ikimokyklinukams, antroji, pristatanti žymiausią pasaulyje lietuvę archeologę Mariją Gimbutienę (1921–1994) ir jos mokslines įžvalgas, reikalauja daugiau dėmesio ir susitelkimo.

Be to, Lietuvos nacionalinis muziejus Kalėdoms artėjant kviečia į edukacinius renginius savo padaliniuose nuo Vilniaus iki Palangos, jie skelbiami čia.

Lapkričio 29 d. Vilniuje, Valdovų rūmų muziejuje, pianistas Dmitry Mayboroda (Vokietija, Rusija) surengs rečitalį „Dialogai su Čiurlioniu“.

Pianistas atliks M. K. Čiurlionio pjeses, preliudus ir variacijas, kurias papildys N. Medtnerio „Sonata-prisiminimas“ (1918) ir S. Rachmaninovo antroji sonata fortepijonui (1913). „Galvodamas apie lapkričio 29 d. programą norėjau parodyti Čiurlionio muzikos žanrų skirtingumą, taip pat sugretinti labai dažnai atliekamus kūrinius, kaip Noktiurnas op. 6, ir labai retai atliekamas „Sefaa Esec“ variacijas,“ – sako atlikėjas. D. Mayboroda yra „Clara Haskil“ (2013, Šveicarija) ir „Jaen“ (2017, Ispanija) pianistų konkursų laureatas. Pastaraisiais metais koncertavo su Čaikovskio, Vienos, Londono, Turino filharmonijų orkestrais, Belgijos nacionaliniu, Bavarijos operos, Sankt Peterburgo Marijos teatro bei kitais simfoniniais orkestrais.

Šis koncertas – projekto „Čiurlionio dialogai“ dalis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Slidinėjimo sezonas: kovido taisyklės Europos žiemos kurortuose 1

Kaip tik dabar galėtų būti pats sezono įkarštis, tačiau visoje Europoje, o ir visame pasaulyje siaučianti...

Laisvalaikis
2022.01.16
Žiemos kelionėms po Lietuvą – dešimt atnaujintų piliakalnių

Keliaudamas žiemą pamatai daugybę dalykų, kuriuos šiltuoju metų sezonu slepia medžių lapija. Kur kas platesni...

Laisvalaikis
2022.01.16
Žmogus Voras tapo brangiausiu superherojumi, aukcione pardavus komikso puslapį už 3,36 mln. USD 2

Vos vienas originalaus 1984 metų komikso puslapis su didelio populiarumo sulaukusiu herojumi Žmogumi Voru...

Laisvalaikis
2022.01.14
Pradeda projektuoti lengvosios atletikos maniežą Vilniuje

Žirmūnų lengvosios atletikos maniežą projektuoti pradeda architektų komanda iš MB „Syrusas“, veikianti...

Statyba ir NT
2022.01.14
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Prieš svarbiausio šių metų renginio, tiksliau – projekto „Kaunas – Europos kultūros sostinė“ startą sausio 22...

Laisvalaikis
2022.01.14
Vilniaus trumpųjų filmų festivalyje – 15 programų 1

Sausio 12 d. prasideda Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis (VTTFF). Realiose kino salėse šiemet...

Laisvalaikis
2022.01.11
„Take-Two“ už 12,7 mlrd. USD perka „FarmVille“ kūrėją „Zynga“

Žaidimų kompanija „Take-Two“ paskelbė už 12,7 mlrd. USD perkanti žaidimų mobiliesiems bendrovę „Zynga“,...

Inovacijos
2022.01.10
„Kaunas – Europos kultūros sostinė“ pradėjo platinti bilietus

Pirmadienį pradėti platinti nemokami registracijos bilietai į „Kauno – Europos kultūros sostinės“ atidarymą.

Laisvalaikis
2022.01.10
NASA skelbia sėkmingai užbaigusi galingiausio teleskopo išskleidimą kosmose 3

Iki šiol pajėgiausias kosminis teleskopas šeštadienį buvo galutinai išskleistas po dviejų savaičių sudėtingo...

Inovacijos
2022.01.10
Išdalyti „Auksiniai gaubliai“ už geriausius filmus

Tamsusis vesternas „Šuns galia“ (The Power of the Dog) ir miuziklas „Vestsaido istorija“ (West Side Story)...

Laisvalaikis
2022.01.10
Ir vėl D. Bowie: išleidžiamas senas naujas atlikėjo dainų rinkinys

Šiomis dienomis britų roko žvaigdės Davido Bowie (1947–2016) veidas vėl mirga žiniasklaidos portalų...

Laisvalaikis
2022.01.06
N. Džokovičius nepasiduoda: advokatai kovos prieš deportaciją iš Australijos 21

Vizos atėmimo iš pirmosios pasaulio raketės Novako Džokovičiaus ir jo išsiuntimo iš Australijos byla...

Laisvalaikis
2022.01.06
Visų Davido Bowie dainų autorinės teisės – WMG rankose

Muzikos įrašų industrijoje dar vienas didelis sandoris – įrašų kompanijos „Warner Music Group“ (WMG) leidybos...

Laisvalaikis
2022.01.04
Medžiotojams norima užnerti specialų civilinės atsakomybės draudimą 1

Medžioklių dalyvius siūloma įpareigoti apsidrausti medžiotojo civilinės atsakomybės draudimu. Pasak Laimono...

Laisvalaikis
2022.01.01
Kompensacijos – pirkusiems paspirtukus, dviračius, elektromobilius

Per praėjusius metus Lietuvos gyventojai gavo 12 mln. Eur kompensaciją už įsigytas mažiau taršias transporto...

Logistika
2022.01.01
Keičiasi Kelių eismo taisyklės

Nuo sausio 1 d. Lietuvoje keičiasi dalis Kelių eismo taisyklių (KET) – siekiama atlaisvinti įvažiavimus į...

Logistika
2022.01.01
VŽ rekomenduoja: šventiniai renginiai

Į tradicinius naujamečius renginius Nacionaliniame operos ir baleto teatre, Kauno valstybiniame muzikiniame,...

Laisvalaikis
2021.12.31
Vietoj fejerverkų – vaizdo projekcija ant Vilniaus arkikatedros varpinės

Naujųjų išvakarėse Vilniaus arkikatedros varpinės bokštas atgis – metų ir laiko virsmą simboliškai nušvies...

Laisvalaikis
2021.12.28
Turizmas: kas laukia 2022-aisiais ir kodėl brangs kelionės Premium 1

Omikron atmaina Lietuvos gyventojų noro keliauti kol kas neatšaldė, tad tikimasi, kad vykstančiųjų į...

Pramonė
2021.12.28
Turizmo paroda „Adventur“ planuojama sausį

Tarptautinė turizmo paroda „Adventur“ vyks kitų metų sausio 28–30 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre...

Laisvalaikis
2021.12.28

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku