VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Publikuota: 2021-10-08
Kauno radijo gamyklos fontanas, 2010. Modesto Patašiaus nuotr.
svg svg
Kauno radijo gamyklos fontanas, 2010. Modesto Patašiaus nuotr.

Šio savaitgalio renginiai – tarsi spalio 14 d. Vilniuje prasidėsiančios tarptautinės šiuolaikinio meno mugės „ArtVilnius“ uvertiūra: didžioji dalis jų vyksta meno galerijose ir muziejuose. Paįvairinimui yra ir kitokių.

Spalio 8 d. 19 val. Vilniuje, Energetikos ir technikos muziejuje, – „Analoginiai FLUXUS avatarai“.

Šiuolaikinės lietuvių muzikos festivalio „Muzikos ruduo“ renginyje kompozitorių Gintaro Sodeikos ir Šarūno Nako pokalbį apie visame pasaulyje išplitusį FLUXUS meninį judėjimą bei jo apraiškas ir vystymąsi Lietuvoje lydės Juozo Milašiaus elektrinės gitaros improvizacijos.

Iki spalio 16 d. vyksiantis „Muzikos ruduo“ šiemet kviečia iš arčiau pažvelgti į praėjusio amžiaus 8–9 dešimtmečiais debiutavusius kompozitorius ir jų kūrybą. Vieni jų artėjo eksperimentinių, struktūrinių ar matematinių kūrybos metodų, kiti – poetiškumo link. Festivalyje pristatomi kūriniai – lietuvių „lūžio“ muzikos atspindys, jo programa skelbiama čia.

Spalio 9 d. 19 val. Vilniuje, Filharmonijoje, – Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (LNSO), seserys Kristine (smuikas) ir Margarita (violončelė) Balanas (Latvija) bei smuikininkas Algimantas Peseckas.

Modesto Pitrėno diriguojamas LNSO ir solistai atliks J. Brahmso Koncertą smuikui, violončelei ir orkestrui, C. M. von Weberio operos „Oberonas“ uvertiūrą, J. Sibeliaus Simfoniją Nr. 1.

Spalio 9 d. 20.30 val. Vilniuje, „Jazz Cellar 11“ (Aušros Vartų g. 11) – džiazo muzikos vakaras.

Jame Dominykas Vyšniauskas, vienas ryškiausių ir įdomiausių jaunosios kartos trimitininkų, su bendraminčiais iš Suomijos ir Latvijos pristatys projektą, skirtą džiazo legendai – trimitininkui Artui Farmeriui.

Kaune, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Paveikslų galerijos lauko paviljone (K. Donelaičio g. 16), – garso instaliacija „Fontanas“.

Į VŽ akiratį šis garso menininko Antano Dombrovskij kūrinys pateko dėl erdvėje bei laike neįmanomos translokacijos: šią vasarą su žeme sulygintas buvusios Kauno radijo gamyklos fontanas buvo „perkeltas“ į Paveikslų galerijos lauko paviljoną – buvusio galerijos baseino vietą, ir tapo vartais į nebeegzistuojantį pasaulį – kadaise įslaptintos gamyklos teritoriją. 60 min. trukmės instaliacija sukomponuota iš daugybės mažų garso šaltinių – daugiausia Vilniaus miesto fontanų šniokštimo, o jo „baltame triukšme“ įsiterpiantys žmonių balsai – buvusių Radijo gamyklos darbuotojų pasakojimų ir atsiminimų fragmentai.

Kūrinys yra Paveikslų galerijoje veikiančios parodos „Banga: žmonių balsų kanalas“ dalis.

Spalio 8 d. Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2) atidaroma Vygando Šimbelio paroda „Skaitmuo“.

V. Šimbelis, tarptautinėje meno erdvėje labiau žinomas Das Vegas vardu, šioje parodoje-projekte žvelgdamas iš meninės ir mokslinės perspektyvos ieško sąlyčio taškų tarp žmogaus ir mašinos. Menininkas kelia klausimą, ką reiškia būti žmogumi ir ką reiškia mašinai perimti kūrybinius procesus, analizuoja autorystės, meno vertės, skaitmeninės nuosavybės, meno ekonomikos klausimus.

Spalio 11 d. galerijoje „Meno niša“ susitiks du meno grandai, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai Rūta Katiliūtė ir Vladimiras Tarasovas.

„Kažkas atsitiko...“ – tai menotyrininkės Sonatos Baliuckaitės kuruota vaizdo ir garso paroda. Abu kūrėjai, savo raiškos formomis minimalistai, o rezultato ir proceso prasme, – maksimalistai, yra tos pačios kartos, abu tais pačiais metais apdovanoti Nacionaline kultūros ir meno premija. Muzikantas ir tapytoja. Abu – gyvenantys tuo pačiu laiku, tačiau niekada nekūrę kartu.

Vilniuje, Lietuvos nacionaliniame muziejuje, parodoje „Negalėjau neparašyti“: pasakojimas apie tremtį“ eksponuojami tremtinės Dalios Grinkevičiūtės atsiminimų rankraščiai.

Verta apžiūrėti: šia savaitę Lietuvos UNESCO komisija tremtinės D. Grinkevičiūtės atsiminimus pripažino nacionalinės reikšmės dokumentu ir įtraukė į Lietuvos nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“. Į „Pasaulio atminties“ registrą įtrauktas visas muziejuje saugomas D. Grinkevičiūtės rankraštinis palikimas, jį sudaro keturi atsiminimų tekstai ir du trumpi literatūriniai kūriniai.

D. Grinkevičiūtės atsiminimai pasakoja istoriją apie ją pačią – keturiolikos metų kartu su broliu ir motina 1941 m. birželį ištremtus į Altajaus kraštą, o po metų – į Trofimovsko salą Jakutijoje, už poliarinio rato. Savo tekstuose ji lakoniškai, dokumentiškai ir įtaigiai, per asmeninių išgyvenimų prizmę papasakojo apie patirtus sovietinio režimo žiaurumus, kruopščiai slepiamus nuo visuomenės.

Parodoje eksponuojami ir daiktai, liudijantys kelionę į nežinią, varganą tremtinių buitį, alinantį darbą ir geresnės ateities viltį. Suprasti jų nebylią kalbą padeda aktorės Birutės Mar skaitomi eksponuojamo D. Grinkevičiūtės teksto fragmentai.

Vilniuje, Jono Meko vizualiųjų menų centro galerijoje (Malūnų g. 8), veikia mokomoji vaizdo instaliacija moksleiviams „Laiškai iš niekur“.

Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintoje Lietuvių kalbos ir literatūros pagrindinio ugdymo bendrojoje programoje 7–8 klasių moksleiviams įtraukta nagrinėti ir Jono Meko asmenybė bei jo poezijos rinkinys „Laiškai iš niekur“. J. Meko vizualiųjų menų centras, bendradarbiaudamas su Šiaulių dramos teatru, parengė medžiagą moksleiviams, kurioje jie išvys 1. kaip savo eiles skaito pats Jonas Mekas, taip pat – jo filosofines įžvalgas įvairiais klausimais; 2. kaip J. Meko eiles skaito Šiaulių dramos teatro aktoriai; 3. ištraukas iš geriausių J. Meko filmų; 4. J. Meko mokinio, kino režisieriaus Audriaus Stonio mintis apie Joną ir jo kūrybą; 5. originalią J. Meko filmo „Laiškai iš niekur“ versiją.

Nors kurta moksleiviams, neabejotinai tinka ir suaugusiems.

Palangoje, Antano Mončio namuose-muziejuje, atidaryta paroda „Hommage a Serge Lifar“.

Paroda vadinama skulptoriaus Antano Mončio (1921–1993) šiais metais minimo gimimo šimtmečio akcentu. „Ši paroda – tai pasakojimas apie šokio dievu vadinamą ukrainiečių kilmės baleto šokėją Sergejų Lifarą, kurio gyvenimo įvykiai turi daug paralelių su tuo, ką patyrė A. Mončys. Abu pabėgėliai, abu gabūs menininkai, atsiskleidę Paryžiuje, abiejų ateitis buvo miglota, abu išgyveno ypatingą tėvynės ilgesį, abu geraširdžiai, tik vienas – kaip vėjas, o kitas – ramaus žemaitiško būdo“, – sako A. Mončio namų-muziejaus direktorė, skulptoriaus A. Mončio dukterėčia Loreta Birutė Turauskaitė.

Vilniuje, Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1) ir galerijoje „Tsekh“ (Vytenio g. 6), veikia tarptautinė minimalios raiškos meno bienalė „Laconica“.

Naujosios bienalės pavadinimas nurodo į renginio semantinį ir estetinį charakterį – ji sumanyta kaip erdvė ir platforma menininkams, savo kūryboje vystantiems minimaliosios ar minimalistinės kalbos būdus, naudojantis tokiais raktažodžiais kaip formos redukcija ir turinio talpumas, sąlygiškas pasakojimas, santūri raiška, tylos ir pauzės estetika, abstraktumas, monochromas ir kt.

Bienalę rengia Pamėnkalnio galerija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Paskutinį mėnesio savaitgalį – muziejai nemokamai. Verta atkreipti dėmesį, juolab nacionalinėse institucijose...

Laisvalaikis
2021.11.26
Reti A. Einsteino rankraščiai parduoti už rekordinę sumą 

Fiziko Alberto Einsteino (1879–1955) rankraščiai parduoti už rekordinę 11,6 mln. Eur sumą. Šis rankraštis yra...

Laisvalaikis
2021.11.24
Su kuo valgoma metavisata: klausimų kol kas – daugiau nei atsakymų

Markas Zuckerbergas, „Facebook“ įkūrėjas ir vadovas, jau keletą mėnesių tvirtino, jog metavisatą mato kaip...

Inovacijos
2021.11.23
LKL ir krepšinio klubams – baudos už susitarimą nemokėti krepšininkams algų

Krepšininkams sutarę nemokėti algų klubai ir Lietuvos krepšinio lyga (LKL) pažeidė Konkurencijos įstatymą,...

Laisvalaikis
2021.11.18
Niujorko aukcione pasiektas F. Kahlo darbų kainos rekordas

Retas Fridos Kahlo paveikslas antradienį „Sotheby's“ aukcione Niujorke buvo parduotas už beveik 35 mln. USD...

Laisvalaikis
2021.11.17
Mūzos festivalyje – esamos ir kylančios fortepijono žvaigždės

Lapkričio 17–gruodžio 4 d. Lietuvos nacionalinės filharmonijos scenoje rengiamas VII Vilniaus fortepijono...

Laisvalaikis
2021.11.14
LNOBT scenoje – prabangiausia „Traviata“

Lapkričio 17–20 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre – premjeriniai G. Verdi operos „Traviata“...

Laisvalaikis
2021.11.14
Knygos „iš antrų rankų“: naujokai imasi rimtai, patyrę žaidžia knygyną Premium

Didesniems knygynams atrandant augančią skaitytų knygų kategoriją, mažieji skaitytų knygų pardavėjai sako...

Gazelė
2021.11.14
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Paskutinis „Scanoramos“ savaitgalis visoje Lietuvoje, puota literatūros ir maisto gurmanams Vilniuje,...

Laisvalaikis
2021.11.12
„Vilniaus lapai“ – su S. Oksanen, J. Nesbo ir tapatybės paieškomis

Lapkričio 11–14 d. vyks tarptautinis literatūros festivalis „Vilniaus lapai“. Šių metų festivalio kryptis –...

Laisvalaikis
2021.11.10
„ArtVilnius’21“ sugrįžta virtualiame 3D ture

Spalio viduryje vykusi tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’21“ kviečia sugrįžti į parodų ir...

Laisvalaikis
2021.11.09
Ispanija tikisi, kad 2022 m. turistų srautai sugrįš į priešpandeminį lygį

Turistų skaičius Ispanijoje per pirmuosius devynis 2021 m. mėnesius ūgtelėjo, tačiau vis dar yra mažesnis už...

Paslaugos
2021.11.07
Naują albumą išleidusi ABBA vis dar tiki savo klausytojais

Tiki ne be reikalo, – pasaulio melomanai ūžia, lapkričio 5 d. beveik po 40-ies metų pertraukos pasirodžius...

Laisvalaikis
2021.11.05
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Didžiųjų renginių savaitgalis: prasidėjo „Scanorama“, į pabaigą eina „Gaida“, Kaune prasideda vienas...

Laisvalaikis
2021.11.05
„Gaidoje“ – britų elektroninės muzikos ikona ir mokslinė fantastika

Lapkričio 5 d. Tarptautiniame aktualios muzikos festivalyje „Gaida“ pasirodys vienas ryškiausių britų...

Laisvalaikis
2021.11.04
Premjera: O. Koršunovo „Miegantys“ – apie neraminančią mūsų ateitį

Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT) pristatytas spektaklis „Miegantys“, jo premjera LNDT Naujojoje...

Laisvalaikis
2021.11.03
„Play-to-earn“: naujas žaidimų modelis traukia milijonus Premium

Prieš kiek daugiau nei metus užgimę „play-to-earn“ žaidimai besivystančių šalių gyventojams leidžia uždirbti...

Inovacijos
2021.10.31
JAV atsiveria paskiepytiems turistams, iššūkių gali kilti vykstant su vaikais

Nuo lapkričio 8 Jungtinės Amerikos Valstijos panaikina nuo pernai galiojusius kelionių draudimus ir atsiveria...

Verslo aplinka
2021.10.29
VŽ rekomenduoja: renginiai ilgąjį savaitgalį

Ilgojo savaitgalio renginius nuspalvins žvakutės kapuose ir išskaptuotuose moliūguose. Mėgstantiems...

Laisvalaikis
2021.10.29
„Tripadvisor“ pašalino 1 mln. melagingų atsiliepimų Premium

Tarptautinė kelionių patarimų bendrovė „Tripadvisor“ 2020 m. iš savo platformos pašalino arba atmetė beveik 1...

Laisvalaikis
2021.10.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku