VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį ir ne tik

Publikuota: 2021-09-17
Katedros varpinėje, Vilnius. Bažnytinio paveldo muziejaus nuotr.
svg svg
Katedros varpinėje, Vilnius. Bažnytinio paveldo muziejaus nuotr.

Šio savaitgalio renginiai – Europos paveldo dienos, tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“, ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“ ir dar keli nusitęsia ir į ateinančią savaitę. Bus ir kitokių, vyksiančių čia ir dabar.

Rugsėjo 17–26 d. visoje Lietuvoje vyks Europos paveldo dienų (EPD) renginiai, šiemet jų tema „Įtraukiantis paveldas“.

EPD atidarymas Lietuvoje – rugsėjo 17 d. 15 val., restauruotoje Kauno Šv. Jurgio Kankinio bažnyčioje. Prieš tai 12 val. EPD pradžią iš Vytauto Didžiojo karo muziejaus bokšto paskelbs Laisvės varpas, sykiu bus papasakota ypatinga jo istorija: 1919 m., remdami Lietuvos nepriklausomybę, varpą nuliejo Amerikos lietuviai. 1922 m. jis parplukdytas į Lietuvą ir įkeltas į Karo muziejaus bokštą.

Lietuvoje šiemet numatyta apie 300 EPD renginių, jų programa skelbiama čia.

Rugsėjo 17–26 d. Bažnytinio paveldo muziejus, dalyvaujantis Europos paveldo dienose, pristato Vilniaus katedros varpinę.

Žemutinės pilies teritorijoje pastačius Vilniaus katedrą, XVI a. pradžioje prie jos buvo prijungtas ir vienas iš pilies gynybinės sienos vakarinių bokštų, jame įrengta katedros varpinė. Požeminė keturkampė dalis yra viena iš seniausių baltiškojo rišimo mūro liekanų Lietuvoje, datuojama XIII a. Be istorinių mūrų, varpinės viduje galima išvysti ne mažiau įspūdingas XIX a. medines konstrukcijas bei laiptus. 57 m siekiančios varpinės laikrodis – seniausias mieste, jo mechanizmas į bokštą įkeltas 1672 metais. Lankytojai gali užlipti iki paskutinio varpinės aukšto.

Informacija čia.

Rugsėjo 18 d. 19 val. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje – koncertas „Dviejų epochų pokalbis“, skirtas kompozitoriaus Louiso Lewandowskio 200-osioms ir Vilniaus Gaono 300-osioms gimimo metinėms.

L. Lewandowskio, Mykolo Treščenkino ir Ohado Ben-Ari kūrinių programą atliks Juozo Manto Jauniškio diriguojami Lietuvos kamerinis orkestras, choras „Brevis“, kantorius Isidoro Abramowiczius (Vokietija) ir vargonininkė Renata Marcinkutė-Lesieur. Koncertas rengiamas su Baroko operos teatru.

Atskirai verta pristatyti koncerte dalyvausiantį kantorių. I. Abramowiczius yra kantorių mokyklos Abrahamo Geigerio koledže (Potsdamo universitetas) direktorius ir Berlyno Pestalozzistrasse sinagogos kantorius. Gimė 1972 m. Buenos Airėse, studijavo fortepijoną, dainavimą ir choro dirigavimą Buenos Airių nacionaliniame universitete. Atvykęs į Vokietiją pradėjo studijuoti žydų religinę muziką. 2019 m. Berlyno žydų bendruomenė pasiūlė I. Abramowicziui dirbti pagrindiniu Pestalozzistrasse sinagogos kantoriumi, taip pat nagrinėti, atlikti ir išsaugoti L. Lewandowskio muzikinį paveldą.

Rugsėjo 18, 19 d. Neringoje, Lietuvos kultūros sostinėje‘21, menininkai ir mokslininkai rengia kultūringą savaitgalį.

Nidoje menininkai drauge su mokslininkais kviečia į tęstinį „Kultūros salos“ bendruomenės meno projektą „EKO karta: miškas“.

Rugsėjo 18–19 d. Pervalkoje įkurs Akmens amžiaus gyvenvietė, kurioje istorikai, archeologai, eksperimentinės archeologijos klubo „Pajauta“ nariai demonstruos titnago skaldymo, ugnies išgavimo, pynimo iš augalų, odos išdirbimo, gintaro apdirbimo, pynimo iš tošies, akmeninio kirvio gręžimo bei maisto gamybos akmens amžiuje amatus. Šeštadienį – pažintinė ekskursija Juodkrantės sengirės takais ir promenadomis bei sporto ir sveikatingumo festivalis „Sveika, Neringa!“.

Rugsėjo 18 d. – kopų tvarkymo akcija „Darom prie jūros“ bei prof. Alfredo Bumblausko paskaita „Lietuva – jūrinė ar sausumos valstybė?” ir doc. dr. Nijolės Strakauskaitės paskaita „Kuršių nerijos apželdinimo procesas XIX a. Unikali kultūros paveldo patirtis” Juodkrantės evangelikų–liuteronų bažnyčioje (L. Rėzos g. 56).

Numatyta daugybė kitų renginių, informacija ir registracija čia.

Rugsėjo 17– 19 d. Kauno valstybinis dramos teatras pradeda sezoną premjera – Henriko Ibseno „Pero Giunto“ pastatymu.

Norvegų dramaturgo H. Ibseno (1828–1906) poetinė drama „Peras Giuntas“ – bene dažniausiai pasaulyje statomas ir interpretuojamas jo kūrinys. Šį XIX a. šedevrą Kaune pastatė vengrų režisierius Csaba Polgar, pasiūlęs savitą, šiuolaikišką bei drąsią kūrinio interpretaciją.

Dviejų dalių spektaklis sudėliotas „road movie“ stilistika. Pagrindinis herojus Peras Giuntas (vaidina Dovydas Pabarčius ir Dainius Svobonas), svajojantį apie neeilinius žygius ne norvegiško miško trobelėje, trolių apsupty, bet aplinkoje, įkvėptoje devintojo dešimtmečio pabaigos, vaizdo kamera fiksuoja vaizdus, vėliau peržiūri savo kelionių retrospektyvą.

Vilniuje vyksta šeštasis ankstyvojo kino festivalis „Pirmoji banga“.

Dvejus metus brandintoje festivalio programoje, be gero kino, – ir konferencija apie kino paveldą, sieksianti atkreipti dėmesį, kad kasmet pasaulyje prarandami kilometrai juostų su praeities kino lobynu. Europos šalių kino forumo „Scanorama“ rengiamas satelitinis festivalis „Pirmoji banga“ rugsėjo 16–19 d. vyks Vilniaus kino centre „Skalvija“, jo programa skelbiama čia.

Palangoje, Jono Šliūpo muziejuje, atidaryta paroda „Palanga mūsų“ pasakoja prieš šimtmetį nutikusią istoriją – kai Palangos kraštas tapo Lietuvos dalimi.

Retos nuotraukos, palangiškių pasakojimai, dokumentai supažindina su Palangos krašto lietuviais, latviais, žydais, lenkais, prieš šimtą metų pradėjusiais naują gyvenimą Lietuvoje. Paroda atsako į klausimus, kaip po 1921 m. iš naujo formavosi demokratiškas, kuklus, bet brangokas kurortas, kodėl 1923 m. Palangoje atsirado Simpsono gatvė, kokie unikalūs verslai klestėjo pirmajame Lietuvos pajūrio ruože, kaip prieš šimtą metų mokinių ekskursijos pasiekdavo pajūrį ir ar tikrai Palanga – tik „mūsų“?

Paroda veiks iki gruodžio 12 dienos.

Vilniuje, galerijoje „The Room“ (Polocko g. 17) atidaryta Inos Budrytės tapybos paroda „Iškasti ir išnirę“.

„Kartais mano paveikslai atskrenda. Lėtai, lengvai nusileidžia, pamatau juos iš tolo, stebiu jų artėjantį sklendimą ir ryškėjantį paviršių. Toks paveikslų atsiradimas yra retas ir nutinka neplanuotai. Dažniausiai aš savo vaizdus atkasu iš ten, kur galbūt kadaise pati palikau ir pamiršau, bekasdama atrandu ir kitus, netikėtus nežinia kieno paslėptus vaizdus...“, – sako dailininkė.

Rugsėjo 17 d. 18 val. Vilniuje, LDS galerijoje „Arka“, atidaroma skulptorių Andriaus Ermino, Nerijaus Ermino, Rimanto Milkinto ir Dano Aleksos paroda „Įvykio vieta“.

Parodoje dalyvaujantys menininkai dabartį suvokia per nevienodos trukmės nugyventą laiką, paveiktą atitinkamų laikmečių ir įgytos sociokultūrinės patirties, pasižymi pajauta praeičiai ir adaptavimuisi prie jos. Kūriniai parodoje funkcionuoja kaip kiekvieno autoriaus autonomiška realybė, efemeriškas sapnų pasaulis, subjektyvi pasąmonės analizė, santykis su praeitimi, atsiminimais, vaizdiniais, simboliais, kurie patiriami, išjaučiami, sapnuojami, kontempliuojami laiko ir dabarties vietos atžvilgiu. Šios parodos kūriniai daugina, (per)konstruoja realybės koordinates ir papildo bei sustiprina juslinį vietos patyrimą.

Paroda veiks iki spalio 20 d.

Rugsėjo 17 d. 18 val. Vilniuje, Kompozitorių namuose (A. Mickevičiaus g. 29), konkursinės parodos „JCDecaux premija 2021: Tarpai“ atidarymas.

Bendras Šiuolaikinio meno centro ir lauko reklamos kompanijos „JCDecaux Lietuva“ projektas pristato pradedančiųjų menininkų darbus. Iš beveik 100 paraiškų į parodą su savo kūryba pateko menininkai Deividas Vytautas Aukščiūnas, Maarten Brijker, Eglė Razumaitė, Ieva Kotryna Ski ir Naglis Kristijonas Zakaras.

Iki rugsėjo 24 d. Marijampolėje vyksta „Kultūros savaitė“, kviečianti į nemokamus klasikinės muzikos koncertus.

Pirmą kartą rengiamas festivalis skirtas populiarinti profesionalųjį meną, didinti jo prieinamumą, o sykiu atkreipti dėmesį į iš Marijampolės apylinkių kilusių jaunųjų talentų – profesionalių klasikinės muzikos pasaulio atstovų – kartą.

Visi trys „Kultūros savaitės“ idėjos autoriai bei įgyvendintojai kilę iš Marijampolės krašto ir jau pasiekę tarptautinio pripažinimo. Operos dainininkę Laurą Latvaitytę-Zaman (Berlynas, Vokietija) galima išvysti garsiausiose Vokietijos ir kitų šalių scenose, kamerinės muzikos rečitaliuose bei tarptautiniuose muzikos festivaliuose. Ji yra įkūrusi savo vardo labdaros ir paramos fondą, kurio tikslas – puoselėti klasikinio muzikos žanro tradicijas Marijampolėje. Šis fondas yra ir vienas „Kultūros savaitės“ rėmėjų.

Dirigentas Marius Reklaitis (Kenterberis, Didžioji Britanija) yra Kento grafystės filharmonijos orkestro įkūrėjas, generalinis direktorius ir vyr. dirigentas. Jis taip pat vadovauja vienam jaunimo simfoniniam orkestrui bei chorui Didžiojoje Britanijoje, dėsto muziką. Pianistė Kamilė Zaveckaitė (Viena, Austrija) – kelių dešimčių tarptautinių konkursų laureatė, už nuopelnus Lietuvai du kartus įvertinta šalies Prezidentės Dalios Grybauskaitės. Festivalio programa skelbiama čia.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
2022-ųjų „Eurovizijoje“ varžysis 41 valstybė 

Kitų metų „Eurovizijos“ dainų konkurse dalyvaus 41 šalis – dviem daugiau nei šįmet, paskelbė Europos...

Laisvalaikis
11:30
Socialinių tinklų milžinų kova: „TikTok“ ir „Snapchat“ prieš senbuvius Premium

Daugiau nei dešimtmetį pasaulyje karaliavo JAV socialiniai tinklai su „Facebook“ priešakyje, tačiau...

Inovacijos
2021.10.20
„Google“ pristatė „Pixel 6“ telefonus su naujais procesoriais

Technologijų milžinė „Google“ antradienį pristatė naujus „Pixel“ telefonus, kurie veiks su bendrovės nuosavo...

Inovacijos
2021.10.20
„Oskaro“ apdovanojimams Lietuva teikia G. Žickytės filmą „Šuolis“ 2

Šiemet Lietuvos pretendentu siekti „Oskaro“ tapo Giedrės Žickytės dokumentinis filmas „Šuolis“.

Laisvalaikis
2021.10.19
Britų roko grupės „Smokie“ koncertų tvarkaraštyje – Biržai 4

Biržų rajono Kilučių kaimas atsidūrė viename sąraše kartu su garsiais Europos miestais – Airijos Korku ir...

Laisvalaikis
2021.10.17
Teatro festivalis „Labas“ – kūdikiams ir vaikams

Sekmadienį, spalio 17 d., prasideda septintasis tarptautinis teatro festivalis kūdikiams ir ikimokyklinio...

Laisvalaikis
2021.10.17
Britų dainininkės Adele‘s gerbėjams – naujas albumas po šešerių metų

Britų dainininkė Adele paskelbė dainos „Easy On Me“ vaizdo klipą. Ši daina skambės ir naujajame jos albume...

Laisvalaikis
2021.10.16
Paminklui „Žuvusiems už Lietuvos laisvę“ sukanka 100 metų – išleidžiama proginė moneta  1

Spalio 16 d. paminklui „Žuvusiems už Lietuvos laisvę“ sukanka 100 metų, jis buvo atidengtas 1921-aisiais...

Laisvalaikis
2021.10.15
Pajudėjo Neringos dviračių tako rekonstrukcijos projektai

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) paskelbė konkursus dėl pėsčiųjų ir dviračių tako Smiltynė–Nida...

Logistika
2021.10.15
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Po jaukiai tykaus praėjusio savaitgalio šį didelių renginių pliūptelėjo kaip iš gausybės rago – vyksta...

Laisvalaikis
2021.10.15
Esminis „Nepatogaus kino“ klausimas – kas yra radikalu

Spalio 14–31 d. kino teatruose, virtualioje kino salėje ir 190–yje Lietuvos bibliotekų vyksiantis...

Laisvalaikis
2021.10.14
„Vilnius Jazz“ – su galingais orkestrais ir duokle J. Mekui

Spalio 14–17 d. Lietuvos rusų dramos teatre vyks 34-asis šiuolaikinio džiazo ir improvizacinės muzikos...

Laisvalaikis
2021.10.13
Vilniaus knygų mugė paskelbė datą

Vilniaus knygų mugės rengėjai optimistiškai žada, jog 22-oji knygų šventė, šiemet atidėta dėl koronaviruso...

Laisvalaikis
2021.10.12
Nusiperki dabar, susimoki vėliau – išpopuliarėjo Australijoje ir Amerikose, ateina į Europą Premium 8

BNPL paslaugų esmė – naudotojas už prekę gali sumokėti per kelias įmokas, dažniausiai išdėstytas per gana...

Inovacijos
2021.10.11
Festivalyje „Gaida 2021“ – šiuolaikinės muzikos garsenybės

31-asis Tarptautinis aktualios muzikos festivalis „Gaida 2021“, vyksiantis spalio 20–lapkričio 7 d., paskelbė...

Laisvalaikis
2021.10.10
2022-ųjų „Eurovizija“ vyks Turine

„Eurovizijos“ dainų konkursas kitais metais įvyks šiaurės Italijos mieste Turine, penktadienį paskelbė...

Laisvalaikis
2021.10.08
Kauno „Žalgiris“ atsisveikino su vyriausiuoju treneriu M. Schilleriu 1

Du pralaimėjimus Eurolygos starte patyręs Kauno „Žalgiris“ ėmėsi staigių permainų – penktadienį paskelbta...

Laisvalaikis
2021.10.08
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Šio savaitgalio renginiai – tarsi spalio 14 d. Vilniuje prasidėsiančios tarptautinės šiuolaikinio meno mugės...

Laisvalaikis
2021.10.08
Susirūpinę bičių likimu avilius kelia miestuose ant stogų 3

Bitininkystė pastaruoju metu atkeliauja ir į miestą. Tiek gyventojai, tiek verslas pradeda laikyti bites,...

Laisvalaikis
2021.10.02
Birštone atidarytas SPA viešbutis už 8 mln. Eur – teiks paslaugas tik suaugusiems 18

Birštono kurorte atidarytas viešbučio ir SPA kompleksas „Vytautas Ego SPA“, į kurį „Vytautas SPA“ verslo...

Paslaugos
2021.09.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku