Naujajame OKT sezone – 12 premjerų, griausiančių socialinę atskirtį

Publikuota: 2021-09-11
Scena iš spektaklio „Otelas“. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
svg svg
Scena iš spektaklio „Otelas“. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
 

Kodėl mus vis dar kankina kito baimė, o mūsų visuomenės kone kertine fraze vis dar išlieka „Taip, aš suprantu ir toleruoju, bet…“ ? Atsakymų į šiuos klausimus ieškos nepriklausomas OKT/Vilniaus miesto teatras, 22-ąjį veiklos sezoną pristatysiantis 12 premjerų.

Naujojo sezono premjerų centre — žmonės, esantys už socialinės atskirties barjerų ir šiuos barjerus griaunantys premjeriniai spektakliai.

Kas šiuos žmones nubloškia į tam tikrą užribį? Ar jie patys tai pasirenka? Ar mes nubrėžiame užribį žyminčią liniją, palikdami ten dalį visuomenės — savęs? Ar būdami kitokie, tarkime, kitokios odos spalvos, nusipelnome atsidurti agresyviai nusiteikusių „tradicinės“ visuomenės gynėjų taikinyje ir gyventi nuolatinėje baimėje?

Ar neįgalieji dažnai nėra įgalesni už mus visus, o jų negalia — tai tik mūsų nuosprendis?

Ar priklausomybę turintis žmogus žino, jog ją turi? Ar jis suvokia, jog paskui save į šį liūną tempia artimiausius žmones? Kaip elgtis — paleisti jo ranką ar tvirtai laikyti, nepaisant to, jog be galo skauda? Kas turi nutikti žmogaus gyvenime, jog jis taptų „blogas“ ir imtų daryti nusikaltimus? Kaip elgtis artimam žmogui panirus į depresiją ir savidestrukciją?

Galiausiai, ar žmogus turi teisę pats priimti sprendimą palikti šį gyvenimą? Tai temos, kurias nagrinės artimiausios premjeros.

Sezono ašis „Otelas“

22-ojo sezono ašis — COVID-19 pandemijos vėjų blaškytas, tačiau didvyriškai juos atlaikęs Williamo Shakespeare’o „Otelas“, režisuotas Oskaro Koršunovo. Tarptautinė spektaklio premjera turėjo įvykti Avinjono festivalyje, tačiau pandemija pakoregavo planus ir ji praėjus daugiau nei metams įvyko Shakespeare’o festivalyje Gdanske.

Pagrindinį, Otelo vaidmenį, atliko aktorė Oneida Kunsunga-Vildžiūnienė, kitus atliko jauniausi O. Koršunovo mokiniai.

„Tai Koršunovo teatro triumfas ir ilgai lauktas gurkšnis deguonies“, — taip vilniečių premjerą įvertino Gdansko kritikai.

„Otelo ir Dezdemonos sąjungą, nepaisančią rasinių ir kitų skirčių,  galėtume vadinti visiškai netradicine šeima. Šiais laikais Lietuvoje mes ypatingai stipriai išgyvename „tradicinės šeimos“ susidūrimą su netradicine šeima, socialine lytimi. Iš esmės tai yra tradicinio ir naujojo pasaulių sankirta, vis besikartojanti Europoje nuo pat viduramžių; jos matrica sukasi Shakespeare’o tragedijose. Ši dilema ir yra viena iš priežasčių, kodėl Otelą vaidina juodaodė moteris. Tai leidžia mums  suvokti ir pajusti, kokias tradicines ribas peržengia Dezdemona“, — apie „Otelą“ pasakoja O. Koršunovas. „Otelas“ sukurtas prisidedant tarptautiniam festivaliui „Theatrium“, jis bus vaidinamas rugsėjo 24 d. Vilniuje.

Gyvenimo šventė

Antroji premjera — režisierės Kamilės Gudmonaitės ir spektaklyje vaidinančių negalią turinčių aktorių „Šventė“. Spektaklio kūrėjus pirmyn veda suvokimas, kad neįgalumas vis dar yra nematoma visuomenės kategorija.

Oficiali statistika skelbia, kad neįgalieji Lietuvoje sudaro apie 9% visų gyventojų – tai beveik kas dešimtas šalies gyventojas. Visgi, dauguma negalios neturinčių asmenų apklausos metu drąsiai teigia, kad neįgalių asmenų Lietuvoje apskritai nėra.

„Nors spektaklyje kalbama apie negalią, galų gale nei kūrybinė komanda, nei žiūrovai nebemato negalios – jie mato tik labiausiai įgalius, laisvus žmones, kurie švenčia savo egzistavimą, savo gimimą, patį gyvenimą“, — pasakoja K. Gudmonaitė.

„Šventės“ premjera — rugsėjo 16, 17 d., OKT Studijoje. Spektaklis kuriamas bendradarbiaujant su „Naujuoju teatru“.

Priklausomybės patirtys

Dariaus Gumausko režisuojama „Detoksikacija“ — tai dramaturgės Birutės Kapustinskaitės originalus, iš spektaklio kūrėjų pasakojimų sukurtas scenos meno kūrinys, paremtas asmenine patirtimi. Spektaklyje mėginama pažvelgti į vidų tų, kurie augo priklausomybių kamuojamose, nedarniose šeimose.  Juos vienija vaikystėje patirtų traumų stigmos ir noras užaugus atitrūkti nuo našta tapusios praeities, noras išmokti gyventi kitaip.

Priklausomybė – nesvarbu, kokia ji – griauna jauno žmogaus, bandančio pažinti pasaulį, ateitį, ardo šeimas, trukdo kurti ir užmegzti sveikus santykius. Svarbu klausti, ar priklausomybę turintis žmogus žino, kad ją turi. Ar jis supranta, kokią naštą užkrauna artimam žmogui ir savo aplinkai? Tai kartų, nuoskaudų ir nesusikalbėjimo klausimai, į kuriuos atsakymų ieško „Detoksikacijos“ kūrėjai. Spektaklyje vaidmenis kuria Andrius Bialobžeskis, Agnieška Ravdo ir Justina Nemanytė.

Premjera — rugsėjo 20, 21 d. OKT Studijoje. Spektaklis kuriamas bendradarbiaujant su VšĮ „Artsfera“.

Šeima ir laisvė

Martino Bellemare „Laisvė“, režisuojama aktoriaus Dainiaus Gavenonio, pasakoja apie tvarkingą, ekologišką, struktūrizuotą visuomenę, kuri suteikia ir legalizuoja piliečių teisę nuspręsti kada ir kaip jie nori nutraukti savo gyvenimą. Pjesės veiksmas vyksta šeimoje, kurios nariai tolerantiški vieni kitiems, gerbia vienas kito pasirinkimus, nevaržo vienas kito laisvės.

Šeimos ląstelė šiuo atveju – tai visuomenės atspindys. „Laisvės“ kūrėjai kelia klausimą: ar turime teisę pakeisti artimojo sprendimą, jei jis pasirenka mirtį? Spektaklyje vaidmenis kuria D. Gavenonis, Rasa Samuolytė, Laurynas Jurgelis, Aleksas Kazanavičius, Žygimantė Elena Jakštaitė, Greta Petrovskytė, Vaidas Vilius ir Nerijus Milerius.

„Laisvės“ premjera — rugsėjo 26 d., OKT Studijoje. Premjera kuriama bendradarbiaujant su VšĮ „Darbininkai“.

„Portalo“ atsakymai

Kaip gali atsitikti, kad visiškai normalus žmogus, turintis socialines garantijas, draugus, šeimą, gali tapti nusikaltėliu ir daryti „blogį“?

Atsakymo į šį klausimą ieškos spektaklio „Portalas“ režisierius Mantas Jančiauskas. Šiandieninis saugumo trūkumas, nuolatinė baimė, COVID-19 kuria vis labiau susiskaldžiusią ir radikalėjančią visuomenę. Susiskaldžiusi visuomenė yra puiki terpė naujoms, radikalėjančioms bendruomenėms atsirasti. Būtent tokios teorijos akivaizdoje atsiranda spektaklio pagrindinis herojus Audrius, ieškantis savo prarastos tapatybės ir ją atrandantis radikalėjančioje žaidimo bendruomenėje. Režisierius subūrė skirtingų kartų aktorius Marių Repšį, Eglę Gabrėnaitę, Adelę Šuminskaitę ir Matą Dirginčių. „Portalo“ premjera — spalio 21, 23 d., OKT Studijoje.

Fedros parafrazės

Lauros Kutkaitės režisuojama Saros Kane „Fedros meilė“ — tai graikų mito apie princą Hipolitą ir jo geidusią pamotę Fedrą parafrazė. Šiame vizualiame, poetiškame, tačiau nepatogiame spektaklyje aistros ir baimės įtempta tyla skamba garsiau nei žodžiai, sutirštintoje tyloje personažai išduoda savo vidinį chaosą.

Kūrinys paliečia tokias temas, kaip kuriamoji savidestrukcijos galia ir brutalus, (ne)etiškas sąžiningumas. Emocinis perviršis ir absoliuti apatija čia vienodai destruktyvūs, bet tik S. Kane sugeba minties ir kūnų griuvėsiuose atrasti Meilę. L. Kutkaitė — jaunosios kartos režisierė, O. Koršunovo mokinė. „Fedros meilės“ premjera — spalio 28, 29 d., OKT Studijoje.

Tai — dalis naujojo sezono premjerų. Scenos šviesą išvys kartu su Šiuolaikinės intelektualios klounados teatru ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Meno centru kuriamas spektaklis „Odisėja“ (rež. Žilvinas Beniušis), O. Koršunovo mokinių darbai — Jokūbo Brazio „Čaika“ pagal Antoną Čechovą ir Aurimo Valkiūno „Pagalvinis“ pagal Martiną McDonagh’ą, Nauberto Jasinsko „Pelikanas“ pagal Augustą Strindbergą, Eglės Kižaitės „Dramblys“ pagal Dovilės Zavedskaitės pjesę, O. Koršunovo spektaklis pagal Haroldo Pinterio pjesę „Išdavystė“, kuriamas bendradarbiaujant su prodiuserine kompanija „Raion“.

Baigiantis karantinui teatras išleido dviejų mono spektaklių premjeras, jie toliau bus rodomi repertuare. Tai aktorės Neringos Bulotaitės spektaklis „Kas nebijo Virdžinijos Vulf?“, režisuotas kompozitoriaus Antano Jasenkos, ir aktorės Editos Užaitės spektaklis „Nuoga“ pagal Milos Fakhurdinovos pjesę, režisuotas baltarusių opozicijos režisieriaus Aleksandro Marčenko.

Kaip ir kiekvieną sezoną, viena iš prioritetinių OKT/Vilniaus miesto teatro veiklų — naujausių spektaklių pristatymas įvairiuose Lietuvos miestuose. Gastrolės jau suplanuotos į Trakus, Kauną, Anykščius, Šiaulius, Klaipėdą, Panevėžį, Biržus, Rokiškį ir Visaginą, neabejottinai jų bus ir daugiau. 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Jonavoje atidarytas pirmasis Lietuvoje profesionalus kalnų dviračių parkas 

Savaitgalį Jonavoje atidarytas pirmasis profesionalus kalnų dviračių parkas Lietuvoje. Jo trasas Jonavos...

Laisvalaikis
2021.10.25
Euforijos spąstuose: kodėl žmonės bėga maratoną Premium

Mokslininkai aiškinasi, kas verčia žmones bėgti ilgus ir itin ilgus atstumus? Kas juos motyvuoja savanoriškai...

Laisvalaikis
2021.10.24
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Šio savaitgalio pagrindinės grotažymės būtų: Gaida. Keistuoliai. Architektūros fondo forumas. Nepatogus...

Laisvalaikis
2021.10.22
2022-ųjų „Eurovizijoje“ varžysis 41 valstybė 

Kitų metų „Eurovizijos“ dainų konkurse dalyvaus 41 šalis – dviem daugiau nei šįmet, paskelbė Europos...

Laisvalaikis
2021.10.21
Socialinių tinklų milžinų kova: „TikTok“ ir „Snapchat“ prieš senbuvius Premium

Daugiau nei dešimtmetį pasaulyje karaliavo JAV socialiniai tinklai su „Facebook“ priešakyje, tačiau...

Inovacijos
2021.10.20
„Google“ pristatė „Pixel 6“ telefonus su naujais procesoriais

Technologijų milžinė „Google“ antradienį pristatė naujus „Pixel“ telefonus, kurie veiks su bendrovės nuosavo...

Inovacijos
2021.10.20
„Oskaro“ apdovanojimams Lietuva teikia G. Žickytės filmą „Šuolis“ 2

Šiemet Lietuvos pretendentu siekti „Oskaro“ tapo Giedrės Žickytės dokumentinis filmas „Šuolis“.

Laisvalaikis
2021.10.19
Britų roko grupės „Smokie“ koncertų tvarkaraštyje – Biržai 4

Biržų rajono Kilučių kaimas atsidūrė viename sąraše kartu su garsiais Europos miestais – Airijos Korku ir...

Laisvalaikis
2021.10.17
Teatro festivalis „Labas“ – kūdikiams ir vaikams

Sekmadienį, spalio 17 d., prasideda septintasis tarptautinis teatro festivalis kūdikiams ir ikimokyklinio...

Laisvalaikis
2021.10.17
Britų dainininkės Adele‘s gerbėjams – naujas albumas po šešerių metų

Britų dainininkė Adele paskelbė dainos „Easy On Me“ vaizdo klipą. Ši daina skambės ir naujajame jos albume...

Laisvalaikis
2021.10.16
Paminklui „Žuvusiems už Lietuvos laisvę“ sukanka 100 metų – išleidžiama proginė moneta  1

Spalio 16 d. paminklui „Žuvusiems už Lietuvos laisvę“ sukanka 100 metų, jis buvo atidengtas 1921-aisiais...

Laisvalaikis
2021.10.15
Pajudėjo Neringos dviračių tako rekonstrukcijos projektai

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) paskelbė konkursus dėl pėsčiųjų ir dviračių tako Smiltynė–Nida...

Logistika
2021.10.15
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Po jaukiai tykaus praėjusio savaitgalio šį didelių renginių pliūptelėjo kaip iš gausybės rago – vyksta...

Laisvalaikis
2021.10.15
Esminis „Nepatogaus kino“ klausimas – kas yra radikalu

Spalio 14–31 d. kino teatruose, virtualioje kino salėje ir 190–yje Lietuvos bibliotekų vyksiantis...

Laisvalaikis
2021.10.14
„Vilnius Jazz“ – su galingais orkestrais ir duokle J. Mekui

Spalio 14–17 d. Lietuvos rusų dramos teatre vyks 34-asis šiuolaikinio džiazo ir improvizacinės muzikos...

Laisvalaikis
2021.10.13
Vilniaus knygų mugė paskelbė datą

Vilniaus knygų mugės rengėjai optimistiškai žada, jog 22-oji knygų šventė, šiemet atidėta dėl koronaviruso...

Laisvalaikis
2021.10.12
Nusiperki dabar, susimoki vėliau – išpopuliarėjo Australijoje ir Amerikose, ateina į Europą Premium 8

BNPL paslaugų esmė – naudotojas už prekę gali sumokėti per kelias įmokas, dažniausiai išdėstytas per gana...

Inovacijos
2021.10.11
Festivalyje „Gaida 2021“ – šiuolaikinės muzikos garsenybės

31-asis Tarptautinis aktualios muzikos festivalis „Gaida 2021“, vyksiantis spalio 20–lapkričio 7 d., paskelbė...

Laisvalaikis
2021.10.10
2022-ųjų „Eurovizija“ vyks Turine

„Eurovizijos“ dainų konkursas kitais metais įvyks šiaurės Italijos mieste Turine, penktadienį paskelbė...

Laisvalaikis
2021.10.08
Kauno „Žalgiris“ atsisveikino su vyriausiuoju treneriu M. Schilleriu 1

Du pralaimėjimus Eurolygos starte patyręs Kauno „Žalgiris“ ėmėsi staigių permainų – penktadienį paskelbta...

Laisvalaikis
2021.10.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku