Prasideda 25-asis Vilniaus festivalis: iš tamsos į šviesą

Publikuota: 2021-06-05
Solistė Vivica Genaux. Dmitrijaus Matvejevo / LNF nuotr.
svg svg
Solistė Vivica Genaux. Dmitrijaus Matvejevo / LNF nuotr.

Birželio 6 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje prasideda 25-asis Vilniaus festivalis, publikai pristatysiantis aštuonis ryškių užsienio ir Lietuvos menininkų koncertus.

„Jau pernai patyrę, ką reiškia rengti festivalį siaučiant pandemijai, šiemet esame nusiteikę visus netikėtumus priimti kaip galimybę. Dėliodami festivalio programas žinojome – neriame į kažką, kas dėl ne nuo mūsų priklausančių aplinkybių gali keistis kas sekundę. Taip ir yra. Programa per šiuos metus ne kartą kito ir gal dar kis, kas žino. Tad jubiliejinio festivalio moto – ketvirtoji dimensija – nusako visą jo atmosferą. Tikėkimės, kad svarbiausias dalykas – gyvai skambanti muzika – bus tvirta gija, jungianti neriančiuosius į naujus potyrius ir besidžiaugiančius naujais susitikimais“, – pranešime spaudai cituojama festivalio vadovė Rūta Prusevičienė, Nacionalinės filharmonijos direktorė.

Pradžiai – barokas

Birželio 6 d., sekmadienį, festivalį atidarys baroko muzikos koncertas „Viva Vivaldi!“. Antonio Vivaldi operų fragmentus ir instrumentinius kūrinius atliks prieš porą metų Vilniaus publiką nepaprastai sužavėję atlikėjai – koloratūrinis mecosopranas Vivica Genaux ir smuikininko Thibault Noally vadovaujamas baroko muzikos orkestras „Les Accents“ iš Prancūzijos.

Daugybę apdovanojimų pelniusi V. Genaux dainuoja garsiausiuose pasaulio teatruose, koncertų salėse ir festivaliuose, tarp kitų – Niujorko „Metropolitan Opera“ ir „Carnegie Hall“, Vienos valstybinė opera ir „Konzerthaus“, Ženevos didysis teatras, Vokietijos valstybinė opera Berlyne, Los Andželo, Šanchajaus operos teatrai.

„Tai, ką gali Vivica Genaux, yra fenomenalu – jos koloratūrų atlikimo greitis ir precizika, gebėjimas užtikrintai šuoliuoti itin plačiame diapazone tarp stipraus ir skambaus krūtininio registro ir aukščiausių natų, nepailstanti atlikimo ištvermė bei temperamentas yra tikra retenybė. Kartais atrodo, kad ji viršija žmogaus galimybių ribas“, – „7 meno dienose“ rašė Renata Dubinskaitė.

Suvenyras iš Niujorko

Birželio 9 d. koncerte „Ex Tenebris Lux“ Karolio Variakojo diriguojamas Lietuvos kamerinis orkestras (LKO), solistai Petras Geniušas (fortepijonas) bei Pavelas Giunteris (mušamieji) atliks Niujorke gyvenančios kompozitorės Žibuoklės Martinaitytės kūrinius „Nunc fluens. Nunc stans“ mušamiesiems ir styginių orkestrui (2020), „Šviesotamsos trilogija“ („Chiaroscuro Trilogy“) fortepijonui ir styginių orkestrui (2017) bei Vilniaus festivalio užsakymu sukurtą „Ex Tenebris Lux“ styginių orkestrui.

nuotrauka::1

Kompozitorė apie savo kūrybą sako: „Garsuose ieškau paslėptos prasmės, glūdinčios kiekviename šios visatos atome. Kiekvienu kūriniu noriu užduoti egzistenciškai svarbų klausimą ir atsakyti į jį. Kūrinys – tarsi būsena, kuri keičia, transformuoja ir patį autorių, ir klausytojus“, o premjerinį kūrinį „Ex Tenebris Lux“ pristato taip: „Vilniaus festivalio 2021 užsakymu sukurto „Ex Tenebris Lux“ lotyniškas kūrinio pavadinimas byloja „Iš tamsos šviesa“, jis tarsi simboliškai nurodo viltingas gaires dabartinės pandemijos ir iš jos kylančios nežinios akivaizdoje. Kaip svarbu turėti tą vidinio kompaso rodomą šviesos blyksnį, laikytis jo ir nepaleisti net tamsiausiomis akimirkomis. Norėjosi, kad ši muzika taptų vedliu per užsitęsusios tamsos zoną ir galiausiai atvestų mus į šviesą, leistų ją patirti bent garsiniu pavidalu. Kūrinys primena, jog tamsa, kaip ir šviesa, yra besikartojančio žmogiškosios egzistencijos ritmo dalis; tą galima pastebėti ir žvelgiant į metų laikų kaitą, kai pats tamsiausias laikas sutampa su šviesos sugrįžimo pradžia.“

Nežinomi puslapiai

Birželio 11 d. festivalyje numatyta kamerinės muzikos programa „Dramatiškasis XX a. palikimas“. Dmitrijaus Šostakovičiaus ir Mieczyslawo Weinbergo fortepijoninius kvintetus atliks į festivalio sceną po trejų metų grįžtantys pianistė Mūza Rubackytė ir styginių kvartetas „Mettis“.

Grįžta ne tuščiomis – išleidę naują kompaktinę plokštelę „Shostakovich–Weinberg. Dramatic Russian Legacy“ (kompanija „Ligia Digital“).

Pasak M. Rubackytės, „šie du svarbūs ir produktyvūs kompozitoriai gyveno tuo pačiu metu, tačiau gerai žinomas buvo tik antrasis. Nežinomas nei Sovietų Sąjungoje, nei pasaulyje Weinbergas tarsi slėpėsi Šostakovičiaus šešėlyje – tyliai rašė savo gilius, retai atliekamus kūrinius".

Ir M. Weinbergo, ir D. Šostakovičiaus tuometė kūryba buvo paveikta stalininių represijų, žydų genocido siaubo, perteikė skausmą ir pasipriešinimą, nostalgiją ir egzotiką. Muzikologų vertinimu, šiedu kūriniai yra vieni svarbiausių ir dramatiškiausių XX a. fortepijoninių kvintetų muzikos istorijoje.

Pabaiga yra pradžia

Birželio 13 d. koncerte simboliniu pavadinimu „Pabaiga yra pradžia“ NIKO (Naujų idėjų kamerinis ansamblis), vargonininkė Renata Marcinkutė-Lesieur ir Gediminas Gelgotas (vargonai, dirigentas) atliks mūsų amžininkų Arvo Parto (Estija), Peterio Vasko (Latvija), Maxo Richterio, Karsteno Gundermanno (Vokietija) ir visos programos sumanytojo Gedimino Gelgoto (Lietuva) kompozicijas.

nuotrauka::2

Pasak festivalio rengėjų, kritikai atkreipia dėmesį į unikalią ir labai patrauklią Gelgoto muzikinę kalbą, paremtą minimalizmo estetika, moderniomis, daugiastilistinėmis įtakomis, jungiančiomis asketiškos melodijos grožį užkrečiančiu ritminiu pradu. Vilniaus festivalyje turėtų nuskambėti jo kompozicijos „Mountains. Waters. (Freedom)“, „Sacred Unreligious Soul“, „Unknown 21, Free“ ir „An End Is a Beginning“.

Ir „Kremerata Baltica“

Birželio 17 d. festivalyje laukiama pasaulyje plačiai žinomo orkestro „Kremerata Baltica“. 1997 m. smuikininko Gidono Kremerio įkurtas, Baltijos kultūros ambasadoriumi vadinamas kamerinis orkestras festivalyje atliks dviejų lietuvių autorių – Silvijos Miliūnaitės-Bliūdžiuvienės ir Andriaus Žlabio kompozicijas bei Alfredo Schnittke’s ir Astoro Piazzollos kūrinius.

Solo koncerte gros ir orkestro vadovas G. Kremeris, ir koncertmeisteriai Džeraldas Bidva (smuikas), Giedrė Dirvanauskaitė (violončelė) bei perkusininkas Andrei Pushkarevas. Ypatinga koncerto viešnia – pianistė, 16-ojo tarptautinio Fryderyko Chopino pianistų konkurso (2010) laureatė (I vieta) Yulianna Avdeeva.

Nuo Bacho iki Glasso

Birželio 18 d. festivalyje turėtų įvykti jau du kartus dėl karantino nukeltas, publikos laukiamas koncertas „Nuo Bacho iki Glasso“. Su V. Kaliūno diriguojamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (LNSO) muzikuos kito Lietuvos nacionalinės filharmonijos kolektyvo, LKO, meno vadovas ir dirigentas Sergejus Krylovas. Smuikininkas atliks gana originalų šiuolaikinį kūrinį – amerikiečių minimalisto, Lietuvoje pastaruoju metu dažnai viešinčio ir lietuviškų šaknų turinčio kompozitoriaus Philipo Glasso Pirmąjį koncertą smuikui. Koncerte dar skambės J. S. Bacho ir S. Rachmaninovo kūriniai.

M. Levickis ir Piazzolla

Šiemet pasauliui minint įžymiojo tango nuevo pradininko Astoro Piazzollos 100-metį, jam skiriamas Lietuvos akordeono virtuozo Martyno Levickio ir Vokietijos saksofonų kvarteto „Signum“ birželio 20 d. koncertas „Hommage a Astor“.

Piazzollą Lietuvai kadaise padovanojo ištikimas tango gerbėjas Gidonas Kremeris su savo „Kremerata Baltica“. „Ar yra kas reikšmingesnio už tą emocinės įtampos kupiną muziką?“ – sakė G. Kremeris.

nuotrauka::3

Aistringas Piazzollos gerbėjas akordeonininkas M. Levickis su kvartetu „Signum“, kurį „Hamburger Abendblatt“ pavadino „keturi saksofonininkai, kurie sugeba įsiūbuoti pastatus“, festivalio publiką į ketvirtąją dimensiją skraidins Piazzollos ir kitų kompozitorių kūrinių interpretacijomis.

Pabaigai – „Likimo simfonija“

Baigiamajame festivalio koncerte birželio 22 d. maestro Modesto Pitrėno diriguojamas LNSO ir pianistė Mūza Rubackytė koncertu „Likimo simfonija“ simboliškai primins, kad 2020 m. pasaulis minėjo Vienos klasiko Ludwigo van Beethoveno 250-ąsias gimimo metines.

Vakaro programoje – dvi monumentalios šio kompozitoriaus muzikinės viršukalnės: paskutinis fortepijoninis koncertas („Imperatoriškasis“) ir kone kiekvieno sąmonėje įspaudą palikusi Penktoji simfonija, dažnai vadinama tiesiog „Likimo“.

Skambės ir lietuvių kompozitoriaus Arvydo Malcio 2021 m. sukurtos simfoninės kompozicijos „Žinia“, skirtos L. van Beethovenui, premjera.

Visi festivalio koncertai numatyti Lietuvos nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje. Paisant publikos saugumo, bus laikomasi visų karantino metu keliamų reikalavimų, ribojamas vietų skaičius.

Visa informacija apie festivalį, koncertų laiką, vietą, dalyvius ir programas – Filgarmonijos svetainėje.  

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Scanoramos vasara“ kviečia į mažuosius festivalius Lietuvos miestuose

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ skelbia europietiško kino atostogų pradžią –  birželio 19 d. kelionę...

Laisvalaikis
09:08
Birštono verslas per karantiną nesiilsėjo: atsinaujino ir atidarė naujų vietų Premium

Birštone dar nėra buvę, kad sveikatinimo įstaigos neveiktų žiemą, sezono piko metu. Kadangi būtent taip dėl...

Laisvalaikis
2021.06.16
Šiauliai kviečia interaktyviai tyrinėti baltų palikimą

Galima tik paspėlioti, kas Šiauliuose lėmė tokį turizmo suklestėjimą: svetainė „visitsiauliai.lt“ kviečia į...

Laisvalaikis
2021.06.13
Nidoje bus atidarytas naujas gintaro muziejus

Naujasis gintaro muziejus Nidos centre duris turėtų atverti šių metų liepą, informavo projekto „Neringa –...

Laisvalaikis
2021.06.13
Europos futbolo čempionatas: Italija-Turkija 3-0

Romos olimpiniame stadione prasidėjo metams atidėtas Europos futbolo čempionatas – vienas iš reikšmingiausių...

Laisvalaikis
2021.06.11
Atnaujintas sąrašas šalių, iš kurių atvykus izoliuotis nereikės

Nuo pirmadienio, birželio 14 d., visiems, atvykstantiems iš Lenkijos, Estijos, Graikijos salų – Kretos, Rodo,...

Laisvalaikis
2021.06.11
Europos futbolo čempionatas leidžia tikėtis rekordinio pelno Premium

Birželio 11 d., penktadienį, prasideda „Euro 2020“, Europos futbolo federacijų asociacijos (UEFA) dėl...

Laisvalaikis
2021.06.10
Lukiškių kalėjimas plačiai atveria vartus

Šią savaitę visuomenei vartus atveriantis Lukiškių kalėjimas turėtų tapti viena madingiausių Vilniaus...

Laisvalaikis
2021.06.10
Operoje – pirmoji pokarantininė premjera

Birželio 10, 11 ir 12 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT) – pirmoji premjera po...

Laisvalaikis
2021.06.09
MO muziejus kviečia į lauką

Atėjus vasarai, MO muziejus kviečia į atviras erdves – MO terasą ir skulptūrų sodą. Vasaros renginių...

Laisvalaikis
2021.06.08
Atidaryta rekordiškai brangiai įsigyta „Nidos banga“ 6

Rekordiniu sandoriu Lietuvos pajūrio nekilnojamo turto rinkoje vadinamas viešbutis „Nidos banga“ po remonto...

Laisvalaikis
2021.06.08
Studentai atidaro savo meno ir dizaino krautuvę

Birželio 8 d. senuosiuose Vilniaus dailės akademijos (VDA) rūmuose (Maironio g. 6) pradės veikti meno ir...

Laisvalaikis
2021.06.07
Ispanija atveria sienas pasiskiepijusiems keliautojams iš viso pasaulio

Ispanija pirmadienį atveria sienas nuo COVID-19 pasiskiepijusiems keliautojams iš viso pasaulio, tikėdamasi,...

Paslaugos
2021.06.07
Renginių organizatoriai: trūksta aiškumo dėl renginių su galimybių pasu

Lietuvoje galimybių pasui kiek atlaisvinus dalyvavimą renginiuose, jų organizatoriai sako, kad dar kyla daug...

Paslaugos
2021.06.07
Prasideda 25-asis Vilniaus festivalis: iš tamsos į šviesą

Birželio 6 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje prasideda 25-asis Vilniaus festivalis, publikai...

Laisvalaikis
2021.06.05
VŽ rekomenduoja: renginiai

Su vasaros pradžia ir atlaisvintu karantinu plūstelėjo renginių: nuo Vilniuje atidaromos Baltijos šalių...

Laisvalaikis
2021.06.04
Turizmo verslo galimybės – klasteriai Premium

Panemunės kelias nuo Kauno Jurbarko link – vienas gražiausių ir seniausių Lietuvoje, o viena įspūdingiausių...

Laisvalaikis
2021.06.02
Magnetinio žemėlapio „Surink Lietuvą“ kūrėjai pristatė naują žaidimą  Premium

Populiaraus žemėlapio „Surink Lietuvą“, kurio pavadinimas tampa prekių ženklu, kūrėjai išleido naują žaidimą...

Laisvalaikis
2021.06.02
Populiarios atostogų šalys: kokie reikalavimai taikomi keliautojams Premium 1

Artėjant vasarai, ne vienas pradėjo planuoti poilsį užsienyje. Pandemija dar nesibaigė, o kiekviena valstybė...

Paslaugos
2021.05.30
LNOBT rengia koncertą Baltarusijos politiniams kaliniams paremti

Sekmadienį, gegužės 30 d. 18 val., Lietivos nacionalinis operos ir baleto teatras kviečia stebėti koncerto,...

Laisvalaikis
2021.05.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku