Renginiai sugrįžta, VŽ atkreipia dėmesį

Publikuota: 2021-04-30
Petras Repšys (antras iš dešinės) su dailininku ir bičiuliu Algimantu Švėgžda Palangoje 1988-aisiais. Algimanto Kunčiaus / Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotr.
svg svg
Petras Repšys (antras iš dešinės) su dailininku ir bičiuliu Algimantu Švėgžda Palangoje 1988-aisiais. Algimanto Kunčiaus / Lietuvos nacionalinio muziejaus nuotr.

Lietuvos statistikos departamentas skelbia apie augantį susirgusiųjų COVID-19 skaičių, kultūros, meno ir pramogų organizatoriai – apie atsargią veiklų pradžią. Visi jie primygtinai atkeipia dėmesį į keliamus saugumo reikalavimus. Svarbiausi jų – lankytojų skaičius, saugūs atstumai, tik medicininės kaukės ir respiratoriai.

Balandžio 30 d. Vilniaus, Klaipėdos ir Šiaulių „Akropoliuose“ atidaromi „Forum Cinemas“ (FC) kino teatrai.

FC skelbia, jog žiūrovų laukia visiškai naujas filmų repertuaras, „Oskarais“ tik ką apdovanoti ir šių metų „Kino pavasario“ festivalio filmai.

Ir primena, jog, Vyriausybės nutarimu, kino teatro salėse lankytojų skaičius yra ribojamas: vienu metu salėje gali būti iki 150 žiūrovų, jie gali užimti iki 30% sėdimų vietų.

FC salėse žiūrovams bus leidžiama užimti tik konkrečias nurodytas vietas, užtikrinant saugų atstumą. Viso seanso metu žiūrovams būtina dėvėti apsaugines veido kaukes – tik medicinines kaukėmis arba respiratorius, tai yra leidimo dirbti kino teatrams sąlyga.

Gegužės 2 d. 12 val. į pirmą „gyvą“ koncertą kviečia Lietuvos nacionalinė filharmonija.

Gegužę filharmonijoje numatyta surengti 10 koncertų su publika.

Pirmasis, vyksiantis sekmadienį, – tradicinis koncertas visai šeimai „Tau, Mamyte“. Jame dalyvaus Čiurlionio kvartetas, solistas Rafailas Karpis, Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos jaunieji atlikėjai. „Mama, meilė, muzika – trys žodžiai, prasidedantys raide „M“, – sako koncertą vesianti aktorė Dalia Michelevičiūtė.

Gegužės 5 d., trečiadienį, 19 val. numatytas koncertas „REveransas Beethovenui“ – seserų Rasos (smuikas) ir Eglės (fortepijonas) Vosyliūčių parengta programa, skirta Beethoveno 250-osioms gimimo metinėms. Skambės L. van Beethoveno ir Ph. Glasso kūriniai.

Gegužės 7 d., penktadienį, 19 val. Filharmonijos scenoje turėtų pasirodyti Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas Modesto Barkausko. Koncerte „Dinastija“ gros Aleksandra Žvirblytė ir Paulius Anderssonas. Programoje – N. Medtnerio Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 3 e-moll „Baladė“ ir K. Szymanowskio Simfonija Nr. 4 „Symphonie Concertante“ fortepijonui ir orkestrui.

Informacija apie šiuos ir tolesnius gegužės koncertus skelbiama NF svetainėje.

Vilniaus paveikslų galerijoje ir Bažnytinio paveldo muziejuje atidaryta paroda „Sakralusis Vilnius: piligrimų kelias nuo Aušros vartų iki Kalvarijų“.

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Vilniaus paveikslų galerijos ekspozicijoje susitelkta į piligrimų kelyje buvusių šventovių ir koplyčių ikonografiją, o Bažnytinio paveldo muziejuje eksponuojami meno kūriniai, susiję su šiomis šventovėmis ir koplyčiomis. Jungiamoji abiejų ekspozicijų grandis – išsaugoti Vilniaus Kalvarijų koplyčių paveikslai.

Parodoje per meno kūrinius bandoma atskleisti buvusį Kalvarijų kraštovaizdžio žavesį ir pristatyti iki šiol ne tik plačiajai visuomenei, bet ir krikščioniškojo paveldo tyrinėtojams mažai žinomus sakralinio meno kūrinius, išgelbėtus iš sovietmečiu susprogdintų Kalvarijų koplyčių, Šnipiškių koplytėlės bei kitų vietų.

Pirmą kartą pristatomi ir išsaugoti Vilniaus Kalvarijų koplyčių paveikslai, kurių dalis po 1963 m. buvo laikomi dingusiais. Rodomi menkai pažįstami artefaktai ir liturginiai reikmenys iš Vilniaus Aušros Vartų koplyčios lobyno, kūriniai iš Šnipiškių koplytėlės ir iki mūsų dienų išlikusios bernardinų Kristaus laiptų koplyčios.

Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė-dešinė“ veikia Povilo Ričardo Vaitiekūno piešinių paroda „Ūlos g. 19, Mardasavas“.

2014 m. prasidėjęs Povilo Ričardo Vaitiekūno, vieno žymiausių šiuolaikinių lietuvių tapytojų, ir Vilniaus grafikos meno centro kūrybinis bendravimas palaipsniui virto turiningu, nuosekliu bendradarbiavimu – ši tapytojo piešinių paroda VGMC trečioji. Ji, kaip ir dvi ankstesnės, gavo simbolinį pavadinimą – Ūlos g. 19, Mardasavas. Tai vieta Dzūkijos pušynuose, tapusi asmeniniu Vaitiekūno kūrybos sanktuariumu.

nuotrauka::1

Šįkart pristatomi Vaitiekūno darbai, eksponuoti užsienio galerijose ir muziejuose, bet lig šiol nerodyti Lietuvoje. Piešinių kolekcijoje atsispindi ne vienus metus atidžiai fiksuota ir dokumentuota menininko aplinka, jo artimieji. Ekspozicija dviejų dalių – vienoje jų rodomi 7–9 dešimtmečių kūriniai: autoportretai, portretai, natiurmortai, siužetinės kompozicijos ir eskizai. Antroje – ekspresionistinės kompozicijos, kuriose riebūs dažų potėpiai ir vitališkų spalvų šuorai atlieka ne tik plastinės kalbos funkciją, bet ir kuria simbolines prasmes.

Kaune atidaryta 4-oji Kauno tarptautinė grafikos bienalė „Šviesos prigimtis“.

Pirmoji Kauno grafikos bienalė „Kultūros linija“ įvyko 2015 m., sukėlė didelį Lietuvos meno bendruomenės ir visuomenės susidomėjimą ir ėmė radikaliai keisti grafikos, kaip pasenusio žanro sampratą. Tai buvo pirma plati apžvalga, po ilgo laiko pristačiusi grafinius menininkų eksperimentus.

4-oji Kauno tarptautinė grafikos bienalė „Šviesos prigimtis“ akcentuoja grafiką kaip hibridinę meno kryptį ir į grafikos meno kūrinį kviečia pažvelgti kaip į šiuolaikinėmis medijomis papildytą, socialines aktualijas reflektuojančią kūrybą.

Pasak Evaldo Mikalauskio, bienalės kuratoriaus, šio renginio tikslas – pristatyti fizines ir ne tik fizines šviesos sąvokas, sujungti tradicinę ir netradicinę grafiką, ją papildyti technologijomis, skleidžiančiomis šviesą. Fizikoje šviesa sklinda bangomis ir dalelėmis, o grafikoje ji kuriama rėžtuko štrichais, linijomis, taškais ir kitais būdais.
Bienalėje pristatomas nemenkas būrys Lietuvos ir užsienio grafikų. Parodos iki gegužės 30 d. veiks galerijoje „Meno parkas“ (Rotušės a. 27), A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje (V. Putvinskio g. 64).
Vilniaus dailės akademijos studentų grafikos meno lydinčioji paroda VDA Kauno fakulteto galerijoje (Muitinės g. 2) veiks iki gegužės 17 d.

Kaunas parengė naują „It‘s Kaunastic“ maršrutą „Diplomatinis Kaunas“, kviečiantį pažinti nepriklausomos Lietuvos kūrimosi laikotarpį bei miestą, tarpukariu du dešimtmečius buvusį Lietuvos sostine.

Naujame „It’s Kaunastic“ serijos leidinyje, išleistame ir popierine, ir skaitmenine versijomis – 34 diplomatinės stotelės Kaune.

Pradėti (arba baigti) maršrutą siūloma parodoje „Kuriančiajai Lietuvos diplomatijai – 100“, ji atidaryta buvusiuose Lietuvos Respublikos Ministrų kabineto rūmuose (dabar VDU rektoratas). Ekspozicijos vieta – simbolinė: šiose patalpose iki pat sovietų okupacijos veikė Lietuvos Ministrų kabinetas, buvo įrengtas užsienio reikalų ministro tarnybinis butas. Salė, kurioje šiandien posėdžiauja VDU rektoratas, buvo tapusi Kaune rezidavusio diplomatinio korpuso traukos centru.

nuotrauka::2

Lankytojams atveriamos keturios erdvės: pirmoji pasakoja apie Lietuvos diplomatinės tarnybos ištakas, susiformavimą ir veiklą tarpukariu; antrojji salė – užsienio reikalų ministro Stasio Lozoraičio (1934–1938) kabinetas su autentiškais ano laikmečio baldais bei asmeniniais daiktais.

Trečiojoje salėje pristatoma diplomatinės tarnybos veikla egzilio laikotarpiu (1940–1990), lietuvių diplomatų darbas, siekiant užtikrinti Lietuvos okupacijos nepripažinimo politiką ir nepriklausomybės atkūrimą. Ketvirtoji ekspozicijos patalpa skirta diplomatinės tarnybos veiklai 1990–2018 metais.

Naujausias „It’s Kaunastic“ serijos žemėlapis išleistas lietuvių ir anglų kalbomis. Nemokamą popierinę jo versiją galima pasiimti „Kaunas IN“ turizmo informacijos centre Kauno rotušėje (Rotušės a. 15).

Nemokami suskaitmeninti maršrutai po Kauną skelbiami čia www.kaunastika.lt.

Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje veikia Petro Repšio grafikos darbų paroda „Pasikalbėjimai su savimi“.

Pirmojoje asmeninėje Lietuvos nacionalinės meno ir premijos laureato parodoje šiame mieste eksponuojami 57 grafikos darbai iš ciklų „Dienoraštis“, „Improvizacijos“, „Pasikalbėjimas su savimi Danijoje“ ir „Suomiški užrašai“. Pasak parodos kuratorės prof. dr. Giedrės Jankevičiūtės, pirmą kartą šie keturi ciklai „susitiko“ parodoje Bolonijoje, Italijoje, vėliau jos pagrindu buvo atidaryta paroda Vilniuje, dabar atkeliavo į Palangą.

„Kūrinius atrinkome pagal turinį ir siužetą. Stengėmės sukurti pagavų naratyvą, kad atėjęs žmogus įsitrauktų į parodos pasakojimą, plėtojamą greta Palangos realybės. Šis pasakojimas veda į turtingą, unikalų Petro Repšio meno ir vaizduotės pasaulį ir supažindina mus su autoriaus meistryste“, – sako kuratorė.

Anot jos, „Petrui Palanga yra savotiškas atspirties taškas tyrinėjant mylimą Žemaitiją ir pamarį: iš čia jis keliaudavo aplankyti talentingojo liaudies menininko Stanislovo Riaubos, iš čia vykdavo į Kretingą, Plungę, Skuodą arba į kitą pusę – Švėkšną, Šilutę. Palanga autoriui reikšminga įvairiais požiūriais – ir kaip darbo, ir kaip meninių impresijų rinkimo vieta.“

Parodoje eksponuojami raižiniai sukurti 1982–1997 m., tačiau, pasak G. Jankevičiūtės, nė trupučio nepraradę aktualumo, dar daugiau – jau tapę nacionalinės dailės istorijos lobyno dalimi.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Tyrimas: pastarąjį pusmetį užsienyje atostogavo 6% Lietuvos gyventojų

Nors dauguma Lietuvos gyventojų pastarąjį pusmetį vengė atostogų užsienyje, dalis tautiečių, nepaisydami...

Paslaugos
2021.05.05
Keliaujantiems po Lietuvą – naujas senas Merkinės piliakalnis

Mėgstantiems keliauti po Lietuvą – dar vienas atnaujintas objektas: Merkinės piliakalnis Dzūkijos...

Laisvalaikis
2021.05.04
Graikijoje vėl duris atvėrė kavinės ir restoranai su lauko terasomis

Graikijoje restoranai ir kavinės pirmadienį vėl atvėrė savo terasas klientams po šešių mėnesių pertraukos, o...

Paslaugos
2021.05.03
Abiejų Tautų apdovanojimas – rašytojai Kristinai Sabaliauskaitei

Minint 230-ąją Abiejų Tautų Respublikos (ATR) Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Tarpusavio įžado akto sukaktį...

Laisvalaikis
2021.05.03
Į Egiptą grįžta rusai – ar brangs kelionės Lietuvos turistams? Premium 2

Rusijai paskelbus, jog atnaujins turistinius skrydžius į Egipto kurortus, egiptiečiai šiemet tikisi sulaukti...

Paslaugos
2021.05.02
Maskvos kavinės ir restoranai taikys nuolaidas lankytojams, pasiskiepijusiems nuo COVID-19

10% – tokio dydžio nuolaidos galėtų tikėtis tie Maskvos kavinių ir restoranų lankytojai, kurie yra paskiepyti...

Paslaugos
2021.05.02
Režisierius V. Kossakovskis: kurdamas tuos filmus, tapau kitokiu

„Kino pavasaryje“ rodoma nauja dokumentinė juosta „Gunda“ – asmeniškiausias ir svarbiausias režisieriaus...

Laisvalaikis
2021.05.01
Įsigalioja privalomas gyvūnų ženklinimas mikroschemomis

Nuo šeštadienio Lietuvoje įsigalioja privalomas kačių, šunų ir šeškų ženklinimas mikroschemomis bei draudimas...

Verslo aplinka
2021.05.01
 Klasikinio buriavimo alternatyva – burės sausumoje Premium

Atrodytų, kad žodžiai „buriavimas“ ir „sausumoje“ prieštarauja vienas kitam, bet tai daugiau nei šimtmetį...

Laisvalaikis
2021.05.01
Renginiai sugrįžta, VŽ atkreipia dėmesį

Lietuvos statistikos departamentas skelbia apie augantį susirgusiųjų COVID-19 skaičių, kultūros, meno ir...

Laisvalaikis
2021.04.30
Turkijoje prasidėjo griežtas karantinas: kas laukia turistų

Viena populiariausių Lietuvos gyventojų užsienio atostogų šalių – Turkija – dėl blogėjančios epidemiologinės...

Paslaugos
2021.04.29
„Vilnius Mama Jazz“ – gegužę

Dėl pandemijos iš tradicinio savo vyksmo laiko – lapkričio, išstumtas festivalis „Vilnius Mama Jazz“ gegužės...

Laisvalaikis
2021.04.28
„Kino pavasaris“ sulaukė atsidarant kino salių

Tarptautinis festivalis „Kino pavasaris“ (KP) Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio kino teatruose...

Laisvalaikis
2021.04.27
Policija: M.A.M.A. organizatoriai neužtikrino, kad dalyviai nepažeidinėtų reikalavimų

Kauno „Žalgirio“ arenoje vykusios muzikos apdovanojimų M.A.M.A. transliacijos organizatoriai neužtikrino, kad...

Laisvalaikis
2021.04.27
E.knygos atspausdintų ant popieriaus dar nepasivijo

Kai per pastaruosius kelerius metus išmanieji telefonai, planšetiniai kompiuteriai ir el. skaitytuvai buvo...

Laisvalaikis
2021.04.26
Vilniaus paplūdimiams – Mėlynoji vėliava

Dviem Vilniaus paplūdimiams – Balsio (Žaliųjų ežerų) ir Žirmūnų – suteiktas prestižinis Mėlynosios vėliavos...

Laisvalaikis
2021.04.26
„Oskaro“ laureatė Ch. Zhao oficialiojoje Kinijoje tapo persona non grata

Pekine gimusi režisierė Chloe Zhao, triumfavusi „Oskaro“ apdovanojimų ceremonijoje, pirmadienį buvo...

Laisvalaikis
2021.04.26
VŽ lentynoje – naujos knygos

Į naujų VŽ knygų lentyną šįsyk visai atsitiktinai sukrito norvegai. O gal ir neatsitiktinai – vienos...

Laisvalaikis
2021.04.25
Niujorkas planuoja 30 mln. USD vertės turizmo gaivinimo kampaniją

Niujorkas investuoja 30 mln. USD į rinkodaros kampaniją, skirtą turizmo atkūrimui.

Paslaugos
2021.04.25
Ateinantis sekmadienis – nemokama muziejų lankymo diena

Pradėjus veikti muziejams, galerijoms ir kitoms ekspozicijų erdvėms, į Kultūros ministerijai pavaldžias...

Laisvalaikis
2021.04.22

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku