Perkamiausios Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos knygos 2020-aisiais

Publikuota: 2021-02-14
LRS leidyklos nuotr.
svg svg
LRS leidyklos nuotr.

Lietuvos rašytojų sąjungos (LRS) leidykla sudarė 2020 m. savo išleistų dešimties perkamiausių knygų sąrašą.

Jame – užsienio, lietuvių autorių knygos ir, žinoma, fenomenaliosios Nobelio premijos laureatės Olgos Tokarczuk kūrinys.

Tara Westover „Apšviestoji“

Iš anglų kalbos vertė Aušra Stanaitytė-Karsokienė

„Apšviestoji“ – sukrečianti autobiografinė knyga apie kovą dėl savikūros, apie kraupią ištikimybę šeimai ir širdgėlą, kuri ištinka nutraukus saitus su artimiausiais žmonėmis.

T. Westover, jauniausia iš septynių vaikų, 1986 m. gimė JAV, Aidaho valstijoje, nuo išorinio pasaulio visiškai atsiribojusioje šeimoje – jokios mokyklos, jokių gydytojų net nutikus baisiausiai nelaimei, jokių draugų, jokio socialinio ryšio.

Uolus Paskutinių dienų šventųjų Jėzaus Kristaus bažnyčios išpažinėjas tėvas šeimą ruošė pasaulio pabaigai, kuri turėjo ateiti prasidedant 2000-iesiems. Tačiau neatėjo.

Prieš tėvo valią pasiryžusi siekti mokslo, T. Westover galiausiai apsigynė istorijos daktaro laipsnį Kembridže.

2018-aisiais lietuvių kalba išleista „Apšviestoji“ nuolat užima aukščiausias vietas LRS perkamiausių knygų sąraše. Nenuostabu, – vos pasirodžiusi 2018 m. ji pateko į „The New York Times“ bestselerių sąrašo viršūnę, pelnė krūvą įvairių apdovanojimų.

Jeanine Cummins „Amerikos purvas“

Iš anglų kalbos vertė Marija Bogušytė

Daugybę diskusijų literatūros pasaulyje sukėlęs romanas neliko nepastebėtas ir Lietuvoje. Vienus sujaudino mamos ir sūnaus, bėgančių iš Meksikos į Jungtines Valstijas, likimo drama, kitiems ši knyga – geras veiksmo trileris.

2020 m. pradžioje romano „Amerikos purvas“ leidėjas buvo priverstas atšaukti numatytą rašytojos turą po JAV, nes jai buvo pagrasinta mirtimi.

Vėliau autorė buvo kritikuojama, jog rašo apie tai, ko neišmananti. Nepaisant kontroversiškų vertinimų, kiekvienas šio romano puslapis pulsuoja širdgėla, drama ir humaniškumu.

Juozas Baltušis „Vietoj dienoraščio. III t. 1984–1990“

Vos pasirodę J. Baltušio (1909–1991) dienoraščiai susilaukė didžiulio susidomėjimo, nepaisant didžiulės knygų apimties. 2020 m. leidyklos tope atsidūrė du J. Baltušio dienoraščių tomai.

Trečioji, paskutinė, dienoraščių dalis apima 1984–1990 m. Joje veriasi rašytojo tuometinių šeimos santykių drama, nomenklatūrinės veiklos, pažiūrų į tam tikrus įvykius Sovietų Sąjungoje ir užsienyje trajektorijos, kasdienybės liudijimai.

Daug dėmesio skiriama Lietuvos laisvėjimo procesams, svarstoma apie bręstančius pokyčius, atsiskleidžia rašytojo laikysenos šių pervartų fone aplinkybės.

Alvydas Šlepikas „Mano vardas – Marytė“

A. Šlepikas romaną „Mano vardas – Marytė“ parašė prieš dešimtmetį, tačiau jo populiarumas pastaraisiais metais vėl auga. Knyga verčiama į užsienio kalbas, o 2019 m. angliškasis jos leidimas buvo išrinktas „The Times“ liepos mėnesio knyga grožinės istorinės literatūros („New Historical Fiction“) kategorijoje.

Romanas nušviečia vieną iš baltųjų istorijos dėmių – „vilko vaikus": po Antrojo pasaulinio karo Rytprūsių vokietės siuntė vaikus anapus Nemuno, kur buvo duonos, ir vokietukai ėjo į Lietuvą, dirbo pas ūkininkus, elgetavo, o sunkiai uždirbtą maistą nešė savo badaujančioms šeimoms.

Olga Tokarczuk „Bėgūnai“

Iš lenkų kalbos vertė Vyturys Jarutis

Olga Tokarczuk – ryški, nepaprastu sąmoju ir ypatinga vaizduote pasižyminti šiuolaikinės lenkų literatūros žvaigždė, lietuvių skaitytojui pažįstama kaip romanų „Praamžiai ir kiti laikai“, „Dienos namai, nakties namai“, „Varyk savo arklą per mirusiųjų kaulus“ autorė.

2018 m. už romaną „Bėgūnai“ ji pelnė vieną prestižiškiausių anglakalbiame pasaulyje apdovanojimų – „Man Booker International Prize“ (angliškai romanas pasirodė „Flights“ pavadinimu).

2018 m. jai skirta Nobelio literatūros premija.

Olga Tokarczuk „Varyk savo arklą per mirusiųjų kaulus“

Iš lenkų kalbos vertė Vyturys Jarutis

Atokiame, sunkiai pasiekiamame Lenkijos kaime keistuolė Janina Dušejko tamsiais žiemos vakarais studijuoja astrologiją, kartu su buvusiu mokiniu verčia Williamo Blake’o poeziją ir prižiūri Varšuvos gyventojų, kurie čia atvažiuoja tik vasarą, vasarnamius.

Kaimo, kuriame žiemą gyvena vos keli žmonės, ramybę sudrumsčia paslaptinga Janinos kaimyno, kurį ji praminė Didžiąja Pėda, mirtis. Tuomet keistomis aplinkybėmis miršta dar keletas žmonių. Žudiko (ar žudikų) paieškos supintos taip intriguojančiai, kad iki pat detektyvo pabaigos pasakojimas kyla aukščiausios natos link. Ką O. Tokarczuk moka, tai jau moka – prikaustyti skaitytojo dėmesį prie knygos.

Gera žinia jos gerbėjams – 2021 m. leidykla planuoja išleisti O. Tokarczuk istorinį romaną „Jokūbo knygos“ ir naują esė rinkinį „Jautrus pasakotojas“.

Undinė Radzevičiūtė „Grožio ir blogio biblioteka“

Knyga – apie grožį su lašu bjaurumo, apie blogį, besislepiantį gėryje, ir apie tai, kad centralizuotai tvarkant pasaulį galima jį visiškai sunaikinti.

Romanas „Grožio ir blogio biblioteka“ 2020 m. portalo „15min.lt“ metų knygų rinkimuose išrinkta geriausia lietuvių autorių knyga, jis dalyvauja ir 2020-ųjų Metų knygos rinkimuose.

Ekscentriškas paveldėtojas, apimtas didžiulės aistros unikalioms knygoms, nori sukurti ypatingą biblioteką ir pasirengęs peržengti bet kokias moralės ribas.

O Veimaro respublikos Berlynas – vieta, kur galima nuslėpti bet kokį nusikaltimą. Šiuolaikinė Europa labai primena Veimaro respubliką. Ar šiuolaikinio žmogaus mąstymas ir galimi sprendimai labai skiriasi nuo tų, priimtų prieš daugiau nei devyniasdešimt metų?

Trent Dalton „Berniukas nuryja visatą“

Iš anglų kalbos vertė Povilas Gasiulis

Istorija apie brolystę, tikrą meilę ir neįtikėtiną draugystę. Kūrinio pasakojimas – daugiasluoksnis, kupinas žodžių žaismo ir aliuzijų. Australų žurnalistas Trentas Daltonas knygos siužetą pina iš savo paties vaikystės prisiminimų, išgyvenimų ir itin tikroviškų fantazijų.

Ši knyga – debiutinis T. Daltono romanas. Kaip jis pats sako, šiurpiausia istorija, kokią yra girdėjęs, yra jo motinos istorija – ir jis turėjęs keistos garbės būti reikšminga jos dalimi.

„Berniukas nuryja visatą“ pateko ir į Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos parengtą Vertingiausių 2019 m. verstinių knygų sąrašą.

Juozas Batušis. Vietoj dienoraščio II t. 1976–1983

Antrasis populiariųjų dienoraščių tomas apima 1976–1983 m. Sklaidant J. Baltušio kasdienybės užrašų lapus, atsiveria ne tik jo asmeninio gyvenimo kaleidoskopas ar individualios veiklos literatūros ir kultūros lauke pastangos: rašytojo dienoraščius galima ir verta skaityti kaip plačią kultūros, literatūros įvykių panoramą Lietuvoje ir tuometinėje Sovietų Sąjungoje.

Kūrėjų portretai, partinės nomenklatūros veikėjų štrichai, jų apibūdinimai, surašyti per J. Baltušio regėjimo prizmę, sudaro įdomią paveikslų galeriją.

Plačiausia prasme dienoraščius galima vertinti ir kaip įvairialypį visos sovietinės epochos veidrodį.

Romy Hausmann „Numylėtinė“

Iš vokiečių kalbos vertė Danutė Šaduikienė

„Numylėtinė“ – didžiausias pastarųjų metų atradimas Vokietijoje, o išversta į anglų ir daugelį kitų kalbų, pavergė viso trilerių mėgėjų širdis.

Trileris prasideda ten, kur kiti baigiasi. Belangė miško trobelė: Lenos ir jos čia gimusių vaikų gyvenimas griežtai reguliuojamas – ir valgoma, ir net į tualetą einama pagal nustatytą tvarką.

Oras į trobelę patenka per specialų mechanizmą. Vakarais Lena vaikams dainuoja lopšines, dieną juos moko. Tėvas rūpinasi šeima, saugo nuo aplinkinio pasaulio. Niekas niekada neatims iš jo žmonos ir vaikų, nes... niekas nežino, kur jie.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Išrinko kūrybiškiausias 2020 m. lietuvių autorių knygas 

Kasmet prieš vasarį vykstančią Vilniaus knygų mugę Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI)...

Laisvalaikis
2021.03.02
„Auksiniai gaubliai“ pradėjo kino apdovanojimų sezoną

„Klajoklių žemė“ („Nomadland“) ir „Boratas. Vėlesnis kino filmas“ („Borat Subsequent Moviefilm“)...

Laisvalaikis
2021.03.01
Kritikų pasirinkimas: „Kino pavasario“ filmai

Kovo 18 d. prasidedantis tarptautinis festivalis „Kino pavasaris“ (KP) tradiciškai paskelbė filmus, į...

Laisvalaikis
2021.02.28
Nacionalinis muziejus balandį ketina atidaryti naują padalinį

Baigus daugiau nei dešimtmetį trukusią renovaciją, Vilniuje balandį duris atvers vienuoliktasis Lietuvos...

Laisvalaikis
2021.02.27
Pandemija Lietuvos turizmo sektorių nubloškė į 2012 m. – kada laukti atsigavimo Premium

2020-ieji turizmo sektoriui buvo vieni dramatiškiausių istorijoje. Vietos ir užsienio turistų srautas...

Paslaugos
2021.02.26
Aukcione – iki šiol niekur niekada viešai nerodytas V. van Gogho paveikslas Premium

Olandų dailininko Vincento van Gogho (1853–1890) tapybos darbas, daugiau nei šimtmetį buvęs privačioje tos...

Laisvalaikis
2021.02.25
Baseinų valdytojai prašo gelbėjimosi rato

Lietuvoje veikiantys privačių baseinų valdytojai ketvirtadienį, vasario 25 d., kreipėsi į šalies Vyriausybę...

Laisvalaikis
2021.02.25
Lietuvos nacionalinis muziejus atidaro parodas, kol kas – virtualiai

Lietuvos nacionalinis muziejus pranešė virtualiai atidarantis išsyk kelias naujas parodas: Tado Kazakevičiaus...

Laisvalaikis
2021.02.23
Patvirtinta: „Kino pavasaris“ – antrąsyk virtualus

Tarptautinio festivalio „Kino pavasaris“ (KP) rengėjai, iki paskutinės akimirkos laukę Godo, šiandien...

Laisvalaikis
2021.02.22
Šiemet Kaziuko mugė vyks virtualiai

Vilnius Kaziuko mugė šiemet perkeliama į internetą, pranešė Vilnius miesto savivaldybė.

Gazelė
2021.02.21
Pamėgote slidinėti? Atlydis – dar ne sezono pabaiga Premium 3

Neskubėkite į rūsį nešti lygumų slidžių – slidinėjimo entuziastai prognozuoja, kad slidinėti parkuose ir...

Laisvalaikis
2021.02.21
Operos ir baleto teatras iki 2028-ųjų planuoja turėti naują priestatą

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (LNOBT) iki 2028-ųjų planuoja pasistatyti naują priestatą su...

Statyba ir NT
2021.02.20
Kultūros projektams Vilnius skyrė per 0,5 mln. Eur

2021 m. vykdomiems kultūros projektams remti Vilniaus savivaldybė paskirstė per 577.000 Eur, daugiausiai per...

Laisvalaikis
2021.02.19
„Zabolis Art Prize“ paskelbė tapybos konkurso laimėtojus 1

Investicinės grupės „Žabolis ir partneriai“ socialinė iniciatyva „Zabolis Art Prize“ paskelbė šių metų...

Laisvalaikis
2021.02.18
Paskirta J. Ivanauskaitės premija

Kasmetinė Jurgos Ivanauskaitės (1961–2007) premija prozininkei, kino scenaristei Linai Simutytei skirta už...

Laisvalaikis
2021.02.17
Perkamiausios Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos knygos 2020-aisiais

Lietuvos rašytojų sąjungos (LRS) leidykla sudarė 2020 m. savo išleistų dešimties perkamiausių knygų sąrašą.

Laisvalaikis
2021.02.14
Festivaliai: vieni susitaiko, kiti prisitaiko Premium

Artėja trys didieji pavasario renginiai, be kurių mūsų kultūros laukas seniai nebeįsivaizduojamas: Vilniaus...

Laisvalaikis
2021.02.14
Kino centras skyrė 1,8 mln. Eur paramą 34 filmams

Lietuvos kino centras paskirstė paramą 34 filmams, iš viso skirta per 1,8 mln. Eur.

Laisvalaikis
2021.02.12
Melburne naujas karantinas, teniso turnyras tęsiamas be žiūrovų 1

Australijos Viktorijos valstija įveda trečiąjį karantiną, kad stabdytų iš Jungtinės Karalystės kilusios...

Laisvalaikis
2021.02.12
2020-ieji Lietuvos kino teatruose: trigubas salto žemyn Premium

Prieš pandemiją kas mėnesį vidutiniškai po 300.000 žiūrovų sulaukdavę šalies kino teatrai 2020-uosius...

Laisvalaikis
2021.02.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku