Nacionalinis dailės muziejus pristato naują projektą

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus (LNDM) paskelbė apie pradėtą įgyvendinti projektą 30 kūrinių, 30 kūrėjų, 30 savaičių. Jame dalyvaujantys 30 žinomų Lietuvos kultūros žmonių buvo pakviesti išsirinkti eksponatą bet kurioje iš vienuolikos LNDM padalinių ekspozicijoje ir papasakoti, kodėl tas kūrinys jiems svarbus, artimas, ypatingas.
Šiuos pasakojimus LNDM ir projekto partneris LRT žiūrovams rodys kiekvieną savaitę. Projektą jo vadovas, LNDM direktorius dr. Arūnas Gelūnas vadina ypatingu susitikimu su meno kūriniu.
Reiktų patikslinti, jog šis projektas nebuvo specialiai kurtas taikantis prie karantino dėl COVID-19 pandemijos. Jis sugalvotas anksčiau, nei muziejams teko užsidaryti, ir, kaip VŽ yra pasakojęs dr. A. Gelūnas, yra šiek tiek nusižiūrėtas nuo Niujorko Metropolitano muziejaus interneto svetainėje talpinamo Menininkų projekto.
Nuo 2015 m. Metropolitanas kviečia menininkus pasakoti apie juos įkvepiančius kūrinius ar kolekcijas, įrašo jų balsą ir fotografijomis pristato tiek aptariamus kūrinius, tiek menininko vizitą į muziejų. Niujorkietiškame projekte dalyvavo 120 menininkų. Pasak The Metropolitan Museum of Art atstovų, pasakodami apie kūrinius menininkai atskleidžia muziejaus galią, o unikalus ir aistringas menininkų žvilgsnis [...] skatina visus muziejaus lankytojus atrasti eksponatuose jiems asmeniškai svarbius dalykus.
Žiūrėti yra ką
To paties tikisi ir lietuviškojo projekto kūrėjai.
Muziejus tai nepalyginamai daugiau nei fiziniai objektai, kabantys ant sienos ar sustatyti vitrinose. Galima sakyti, kad muziejus tai labai asmeniškos patirtys ir iš šių patirčių gimstantys pasakojimai. Labai tikiuosi, kad šis projektas, pakvietęs žymius kultūros žmones pasakoti apie juos įkvepiančius kūrinius, santykį su muziejais, menu, atvers duris į meno pažinimą ir kitiems paskatins galimus lankytojus atrasti ar dar kartą aplankyti Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus šedevrus, LNMD cituoja dr. A. Gelūną.
Atsinaujinantis LNDM šių metų rudenį atidarė kelias rimtas parodas. Garsiausiai nuskambėjusi Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji iš džiazo muzikanto Vladimiro Tarasovo muziejui padovanotos kolekcijos.
Ten pat, Radvilų rūmų dailės muziejuje, vienai dienai (iki užsidarant karantinui) buvo atidaryta Niujorke gyvenančio irakiečių kilmės menininko Michaelo Rakowitzo paroda Nematomo priešo būti neturėtų (G salė), surengta bendradarbiaujant su Šiuolaikinio meno centru.
Dar viena paroda Įminti Paryžių: VDA rezidencijos Cite Internationale des Arts istorijos buvo atidaryta Vytauto Kasiulio muziejuje.
Po šias (taip pat ir kitas) parodas pasivaikščioti neabejotinai pakvies projekte 30 kūrinių, 30 kūrėjų, 30 savaičių dalyvaujantys kultūrininkai.
Daugiau informacijos apie projektą skelbiama čia.
Nuo gruodžio 10 d. laisviau
Tuo pačiu VŽ primena, jog Vyriausybė, priėmusi nutarimą dėl karantino Lietuvoje pratęsimo, numatė galimybę nuo gruodžio 10 d. griežtai apibrėžtomis sąlygomis lankytis muziejuose ir galerijose bei dalyvauti ekskursijose.
Pasak Kultūros ministerijos, muziejai ir galerijos galės būti lankomi ne didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius, kai užtikrinamas 10 kvadratinių metrų muziejaus ar galerijos lankomas plotas vienam lankytojui ir laikomasi ne mažesnio kaip 2 m atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių.
Taip pat nuo gruodžio 10 d. bus leidžiama rengti ekskursijas, kai jose dalyvauja ne daugiau nei 2 asmenys, išskyrus šeimos narius.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti