Parodos „JCDecaux premija“ laureatė apdovanota už kūrybinę drąsą

Pradedančiųjų menininkų darbus pristatanti paroda JCDecaux premija paskelbė šių metų laureatę ja tapo Lietuvoje gyvenanti suomių menininkė Sallamari Rantal, apdovanota už skulptūrinę instaliaciją Sutemo prieš mums išeinant, o sykiu už kūrybinę drąsą.
Menininkei atiteko lauko reklamos kompanijos JCDecaux Lietuva įsteigta 4.000 Eur premija bei galimybė savo darbus eksponuoti lauko reklamos erdvėse.
Tarptautinė komisija specialaus paminėjimo prizą įteikė menininkei Emilijai Povilanskaitei už kūrinį O3. Pasak žiuri, svarbaus paminėjimo šis darbas nusipelnė dėl itin įtikinamai pristatytų estetinių idėjų, o menininkės tyrimų kryptis uoslės įtaka žmogaus kūnui ir protui atveria daugybę tarpdisciplininių galimybių.
E. Povilanskaitei atiteko ir Publikos simpatijų prizas, suteikiantis galimybę savo darbus eksponuoti JCDecaux Lietuva lauko reklamos erdvėse.
Už dėmesį ir supratimą
Dalyvauti ŠMC ir JCDecaux inicijuotoje parodoje (šiemet penktojoje) JCDecaux premija 2020: Turiu žodžius sulaukta 100 menininkų paraiškų, iš jų buvo pakviestos penkios kūrėjos: Karolina Janulevičiūtė, Saulė Noreikaitė, Emilija Povilanskaitė, Sallamari Rantala ir Aistė Marija Stankevičiūtė.
Tarptautinę šiuolaikinio meno kūrėjų ir kuratorių komisiją menininkė S. Rantala sužavėjo ypatingu smalsumu ir dėmesingumu. Komisijos teigimu, S. Rantalos nuoseklumas, atida meninės praktikos metodui ir teorinei prieigai liudija apie tokiame jauname amžiuje retai sutinkamą brandą ir atsidėjimą kūrybai.
Menininkei medžiaga yra ne tiek priemonė tikslui pasiekti, kiek tai, kuo galima mąstyti. Ji nepabijojo parodyti, jog meno kūrinys gali būti savotiškas išbandymas ar esė pirmine šio žodžio prasme. (...) Kūrinyje S. Rantala demonstruoja gilų įvairių meninio tyrimo praktikos komponentų supratimą, tai matyti iš jos įžvalgumo stebint, renkant, perkonfigūruojant ir supriešinant įvairias medžiagas. Kūrinio atsiradimo kelią atspindi detalūs piešiniai, grįsti nuorodomis į geologinius ir archeologinius kasinėjimus bei tyrimus, rašoma komisijos laiške.
Kūrinius vertino menininkų dueto Pakui Hardware narys Ugnius Gelguda, menininkė, kuratorė, tarpdisciplininės platformos ArtSci Nexus direktorė Candace Goodrich ir Yatesas Nortonas kuratorius, tyrėjas, viešųjų programų kuratorius meno, rezidencijų ir edukacijos centre Rupert.
Apie premiją
JCDecaux premija nuo 2016 m. Šiuolaikinio meno centro ir JCDecaux rengiamas kasmetinis menininkų projektų konkursas, kurio tikslas skatinti Lietuvos pradedančiųjų menininkų kūrybą, jos sklaidą Lietuvoje ir užsienyje bei visuomenės susidomėjimą šiuolaikiniu menu.
Tarptautinės komisijos sprendimu skiriama vienkartinė premija vienam parodoje dalyvaujančiam menininkui ar kolektyvui už pristatomo kūrinio meninės raiškos originalumą bei aktualumą.
JCDecaux premijos parodų dalyviai kasmet išrenkami atviro kvietimo būdu. Iš gautų pasiūlymų parodos kuratoriai atrenka 5 projektus, iš kurių formuojama konceptuali grupinė ekspozicija. Kiekvienam projektui skiriamas biudžetas produkcijai ir suteikiama kuratorių pagalba.
Premijos laureatą išrenka kaskart naujai suburiama nepriklausoma tarptautinė komisija, susidedanti iš menininkų, kuratorių, kitų meno lauko profesionalų. Parodos kuratorių komanda keičiasi kas dvejus metus siekiant užtikrinti sprendimų, procesų ir pačios ekspozicijos naujumą bei dinamiškumą.
2016 m. ir 2017 m. parodas kuravo Audrius Pocius ir Edgaras Gerasimovičius.
2018 m. ir 2019 m. kuratoriai Monika Kalinauskaitė ir Adomas Narkevičius.
2020 m. ir 2021 m. parodas kuruoja Milda Dainovskytė ir Vytenis Burokas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti