VŽ lentynoje – naujos knygos

Publikuota: 2020-09-20

Naujų knygų lentynoje (sutapimas) – ramaus, gilaus skaitymo reikalaujantys leidiniai. Kita vertus, kaip visam pasauliui parodė ir vis dar rodo „naujoji korona“, skubėti nėra kur. Rytojus yra čia ir dabar.

Trijų kūnų problema

Liu Cixin, iš anglų k. išvertė Saulius Tomas Kondrotas, išleido leidykla „Kitos knygos“, 2020 m.

„Transformuojanti patirtis. Perskaitęs knygą esi kitoks, negu buvai, pradėdamas skaityti“, – populiariausio Kinijos mokslinės fantastikos rašytojo kūrybą sako jos vertėjas, rašytojas S. T. Kondrotas.

„Trijų kūnų problema“ yra pirmoji „kietosios“ mokslinės fantastikos (hard science fiction) serijos „Žemės praeities atminimui“ dalis. Jos istorija prasideda Kinijoje, vykstant Kultūrinei revoliucijai, ir į vieną audinį supina Kinijos istoriją, šiuolaikinį mokslą, kompiuterinius žaidimus.

Mąstoma ir begalinės Visatos, ir pasaulių, slypinčių atomo dalelėje, lygmenimis. Nagrinėjama žmonių, kaip atskirų individų, susvetimėjimo su savo rūšimi – žmonija – problema.

„Trijų kūnų problema“ nagrinėja, kas gali nutikti Visatai, jei fizikos dėsniai būtų imti naudoti kaip ginklai. Jeigu baisi atrodo atominė bomba, paskaitykite, ką Saulės sistemai gali padaryti dvimatis ginklas“, – apie knygą atsiliepia istorikas Yuval Noah Harari, stojantis į jos gerbėjų gretas šalia „Facebook“ įkūrėjo Marko Zuckerbergo ar JAV prezidento Baracko Obamos.

„Taigi mes visi susiję, o skirtumai tarp rasių ar valstybių nebeturi nei prasmės, nei reikšmės. Pavojai, apie kuriuos kalba mokslinė fantastika, gresia visai žmonijai. Turiu vilties, kad mano knyga taps nedideliu tiltu tarp dviejų senų mūsų kultūrų“, – lietuviškam knygos leidimui parengtoje pratarmėje rašo Liu Cixinas.

Knygos vertėjas į anglų kalbą Kenas Liu, mokslinės fantastikos rašytojas, kaip ir Liu Cixinas, už savo kūrinius apdovanotas Hugo apdovanojimu, parašė su istorinėmis realijomis ir fizikos reiškiniais susijusių paaiškinimų, kad skaitytojai nepasiklystų istorijos, fizikos ir galingos autoriaus vaizduotės labirinte.

Lietuviška knygos versija yra versta iš angliško, autoriaus patvirtinto, varianto.

Leidėjai pasakoja, jog knygai išėjus Amerikoje, literatūros kritikai atkreipė dėmesį, jog autorius ne tik papasakojo įtraukiančią istoriją, bet ir perteikė kinų kultūrinę ir politinę perspektyvą, mažai pažįstamą skaitytojams Vakaruose, Antai Joshua Rothmanas, „The New Yorker“ žurnalistas, pastebėjo, kad amerikiečių autorių sukurtoje mokslinėje fantastikoje įsivaizduojama žmonijos ateitis atrodo labai panaši į Amerikos praeitį.

„Vakariečiui skaitytojui vienas iš malonumų skaitant „Trijų kūnų problemą“ yra tai, kad ši istorija gimusi iš visai kitoniškos vaizduotės, kurią formavo kitoks kontekstas“, – rašo J. Rothmanas.

Knygos vertėjas, rašytojas S. T. Kondrotas „Trijų kūnų problemą“ lygina su milžiniška gotikine katedra su daugybe salių, skliautų, navų, koplyčių, balkonų, požemių, šulinių ir ko tik nori, – tai didžiulė erdvė, o „veiksmas aprėpia visą pasaulį, Visatą.“

Pakelk mane aukštai

Genovaitė Bončkutė-Petronienė, išleido leidykla „Tyto alba“, 2020 m.

„Du iš trijų lietuvių yra per daug savikritiški“, – sako iš radijo laidų daugybei mūsų pažįstama psichologė ir psichoterapeutė Genovaitė Bončkutė-Petronienė, ir tai yra viena iš temų, kurias ji nagrinėja savo psichoterapiniame romane „Pakelk mane aukštai“. Beje, ypatingai reto žanro lietuviškoje padangėje.

Autorė pasakoja apie moters, patyrusios skyrybas, transformaciją, o sykiu kalba apie sudėtingas psichologines problemas – depresyvumą, vienatvę, didžiulę savikritiką – ir, svarbiausia, pateikia išeitis, įkvepia keistis.

„Atrodo, kad visi geri romanai jau yra psichologiniai savaime, bet psichoterapinis romanas yra parašytas specialisto ir suteikia žinių, kaip ši praktika veikia. Daug kas gali rašyti apie psichoterapiją, bet tik psichoterapeutai žino visus niuansus. Romane rašau apie tai, kas galėtų padėti. Apskritai dabar mūsų visų savijauta labai suprastėjusi, daug kas patiria nerimo ir depresijos sutrikimus, per daug kenčiame, tad knygoje norėjau suteikti viltį. Mums reikia atsakymų, bet nebanalių. Romane kalbu apie juodą vienatvę, kai žmogus galvoja, ar užsitrenkęs vonioje numirčiau, ar manęs kas nors ieškotų. Tokia juoda vienatvė išmuša pagrindą iš po kojų. Taip pat kalbu apie vidinį kritiką. Lietuviai per daug kritiški sau“, – rašo autorė.

G. Bončkutės-Petronienės psichoterapinio romano „Pakelk mane aukštai“ pristatymą leidykla rengia rugsėjo 22 d. 18 val. Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje, Renginių erdvėje, III a.

Rašytojas ir savižudybė

Grigorijus Čchartišvilis, išvertė Dalia Saukaitytė, išleido „Kitos knygos“, 2020 m. Dar prieš kelerius metus Lietuvoje savižudybė buvo tarsi „norma“ – per mėnesį apie faktą žiniasklaidoje pasirodydavo keturi penki, kartais ir daugiau pranešimų. Pastaraisiais metais, pradėjus garsiau apie tai šnekėti ir ėmusis prevencijos, savižudybių skaičius sumažėjo. Todėl, sako knygos leidėjai, atėjo laikas išsamiai kultūrinei studijai savižudybės tema, kad išnagrinėję šį fenomeną geriau jį suprastume ir mokėtume užkirsti kelią.

Plačią ir solidžią kultūrinę studiją šia tema parašė vertėjas, eseistas ir rašytojas Grigorijus Čchartišvilis, detektyviniais romanais ir apysakomis, kurias pasirašo Boriso Akunino literatūriniu pseudonimu.

Daug dėmesio knygoje skiriama literatams savižudžiams: Jackas Londonas, Ernestas Hemingway, Virginia Woolf, Stefanas Zweigas, Romainas Gary buvo tie, kuriuos vienijo ne tik didžiulis talentas, bet ir tragiškas likimas.

Amerikos purvas

Jeanine Cummins, iš anglų k. išvertė Marija Bogušytė, išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2020 m.

JAV rašytojos J. Cummins romanas „Amerikos purvas“, išleistas šių metų pradžioje, sulaukė prieštaringų vertinimų.

Vieni (Stephenas Kingas, Ann Patchett, Kristin Hannah, Johnas Grishamas ir kiti žymūs rašytojai) jį liaupsino, vadindami „naująja Amerikos klasika“ bei „literatūros žygdarbiu“, kiti užsipuolė, esą J. Cummins rašo apie tai, ko neišmano.

„Amerikos purvas“ – ketvirtoji J. Cummins knyga. Joje pasakojama istorija apie motiną ir jos aštuonmetį sūnų, kurie bėga iš Meksikos į JAV nuo narkotikų kartelio persekiojimo. Ramus ir patogus šeimos gyvenimas Akapulke virsta košmaru, kai Lidijos vyras, žurnalistas, pradeda rengti tiriamąjį straipsnį apie narkotikų kartelio vadeivą.

TV laidų vedėja Oprah Winfrey, pasirinkdama „Amerikos purvą“ savo knygų klubui, sakė: „Jeanine Cummins atliko žygdarbį, priversdama mus pasijusti migrantais, patirti jų kančias ir neviltį, jų siekį ištrūkti ir gyventi laisvėje.“

Puolusieji autorę, daugiausiai tai Pietų Amerikos rašytojai, kaltino Ispanijoje gimusią amerikietę J. Cummins tuo, kad ji netiksliai – ir neteisėtai – pavaizdavo Meksiką bei jos žmones, ir pavadino romaną visos jų civilizacijos įžeidimu. Vien kritika nebuvo apsiribota. Grupė Pietų Amerikos rašytojų įkūrė judėjimą #DignidadLiteraria (Literatūrinis orumas) ir 2020 m. pradžioje susisiekę su leidyklos „Flatiron Books“, išleidusios „Amerikos purvą“, savininkais, pareikalavo didesnio jų atstovavimo šioje leidykloje. Leidėjai neprieštaravo. Tuomet #DignidadLiteraria pareikalavo „ištirti diskriminacinę praktiką visame leidybos versle“.

Beje, leidykla buvo priversta atšaukti J. Cummins knygos reklaminį turą, nes rašytoja sulaukė grasinimų mirtimi.

Kad ir kaip būtų, „Amerikos purvas“ nesitraukia iš skaitomiausių knygų sąrašų ir vis dar kelia aistras.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Atostogos medikams: turizmo paslaugas iki šiol rezervavo 35.000 medikų

Rugsėjo 1 d. startavusią priemonę „Atostogos medikams“ administruojanti nacionalinė turizmo skatinimo...

Paslaugos
2020.10.19
Virtualioje parodoje VU biblioteka rodo savo lobius

450 m. sukaktį mininti Vilniaus universiteto biblioteka šią savaitę „Google Arts & Culture“ platformoje...

Laisvalaikis
2020.10.18
Savaitgalio išvykai – Šaltojo karo patirtys

Užsienio svečiams atrandant XX a. antros pusės istoriją, Šaltojo karo palikimą Lietuvoje, nacionalinė turizmo...

Laisvalaikis
2020.10.18
Apie „ArtVilnius‘20“ geriausią jaunąją menininkę: klijuojant skruzdėdą Premium

„ArtVilnius ’20“ išrinko Rūtą Spelskytę-Liberienę geriausia jaunąja menininke. Spėju, kad daugeliui...

Laisvalaikis
2020.10.17
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį 5

Šį savaitgalį daug muzikos: „Vilnius Jazz“ improvizacijų, „Muzikos rudens“ eksperimentų, dainuojamosios...

Laisvalaikis
2020.10.16
Pristato naują žydų kultūros maršrutą po sostinę 3

Sostinės pažinimo projektas „Neakivaizdinis Vilnius“ pristato naują maršrutą „Vilniaus geto knygnešiai“. Jis...

Laisvalaikis
2020.10.15
„Vilnius Jazz“ pristato naujus muzikos reiškinius Lietuvoje 1

Spalio 15 d. Vilniuje, Lietuvos rusų dramos teatre, prasideda 33-iasis tarptautinis šiuolaikinio džiazo ir...

Laisvalaikis
2020.10.15
Vilniuje - naujas pažintinis takas 1

Pavasarį per karantiną daugelis atrado pažintinius ir mokomuosius takus – ir didesni, ir mažesni sulaukė...

Laisvalaikis
2020.10.14
Ištuštėjus biurams, korporacijos parduoda meno kūrinius Premium

Pandemijai darbą perkėlus į namus, susitikimams vykstant nuotoliniu būdu, mažai liko progų verslams...

Laisvalaikis
2020.10.14
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Seimo rinkimai — privalomas šios savaitgalio renginys. Greta jo – atsidaro naujų parodų, bus koncertų,...

Laisvalaikis
2020.10.09
Už tiranozauro griaučius aukcione sumokėti 31,8 mln. USD

Spalio 6 d. „Christie‘s“ aukcione Niujorke buvo parduotas tiranozauro (Tyrannosaurus rex) skeletas. Prieš...

Laisvalaikis
2020.10.07
Mirė amerikiečių dainininkas J. Nashas

Spalio 6 d. eidamas 81-uosius mirė amerikiečių dainininkas Johnny Nashas, išgarsėjęs savo 1972-ųjų hitu „I...

Laisvalaikis
2020.10.07
Mirė roko legenda E. Van Halenas 

Spalio 6 d. po ilgos kovos su vėžiu mirė Eddie Van Halenas, legendine vadinamos sunkiojo roko grupės „Van...

Laisvalaikis
2020.10.07
„Led Zeppelin“ ginčas dėl „Stairway To Heaven“ autorystės pagaliau baigtas 

Britų roko grupė „Led Zeppelin“ galutinai triumfavo ne sykį atnaujintame ginče dėl dainos „Stairway To...

Laisvalaikis
2020.10.06
Už viskio kolekciją – pradinis įnašas namui Premium

Nuo pat Matthew Robsono gimimo dienos 1992-aisiais jo tėvas per gimtadienį sūnui dovanodavo po viensalyklio...

Laisvalaikis
2020.10.04
Įkvėpimui: dėmesio vertos milijonierių parašytos knygos Premium

Žmonių, kurie pasiekė profesinės sėkmės, užsidirbo milijonus, patirtys visada įdomios. Jos gali...

Laisvalaikis
2020.10.04
Verslas, radęsis iš „zero waste“ mąstysenos, pasigenda konkurentų Premium 1

„Plastikas nėra blogas. Blogai yra tai, kad mes nemokame su juo tvarkytis“, – sako Kaune veikiančios...

Laisvalaikis
2020.10.04
Palangos viešbučių pajamos auga, nepaisant pandemijos 4

Lietuvos vasaros sostinės – Palangos – viešbutininkams pandemija nesukliudė šį rugpjūtį gauti daugiau pajamų...

Paslaugos
2020.10.03
Maldyvai pasiūlys premijas turistams

Maldyvų Respublika taps pirmąja šalimi pasaulyje, pradėjusia nacionalinę lojalumo premijų programą, skirtą...

Paslaugos
2020.10.03
Savaitgalio planas: kaip tinkamai pailsėti Premium

Psichologai moko: norint sėkmingai nudirbti darbus, reikia juos planuoti – planai disciplinuoja, padeda...

Laisvalaikis
2020.10.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus