VŽ lentynoje – naujos knygos

Publikuota: 2020-07-12
Aušros Barysienės nuotr.
svg svg
Aušros Barysienės nuotr.

Kol buvome įkritę į kompiuterių, išmaniųjų įrenginių ir žydruosius ekranus, sekdami kiekvieną naują žinią apie pandemijos eigą, leidėjai išleido daug gerų knygų. Štai kelios jų.

Negyvenama žemė: ateities istorija

Davidas Wallace-Wells, iš anglų k. išvertė Rasa Dirgėlė, išleido „Tyto alba“.

Taip, negyvenama žemė – tai ta, kurioje mes (vis dar) gyvename. Kurioje siaučia gaisrai, potvyniai, badas ir ligos, užterštas oras ir vanduo. Ir kurios diagnozę autorius paskelbia pačioje knygos pradžioje: „Viskas blogai, daug blogiau, nei tikėjotės“.

„Knyga, nors gal vadinčiau – dokumentas, tikrai sukrečia. Galbūt kaip tik dėl to, kad tai – dokumentas, tiksliau – daug dokumentų. Autoriaus atliktas tiriamasis darbas – milžiniškas. Čia ne poetiška eseistika, ne emociniai manifestai, ne romantiški dūsavimai apie elniukus, besiganančius prie miškelio, čia tiesūs ir aštrūs teiginiai lyg vinys į mūsų civilizacijos karstą“, – sako „Negyvenamos žemės“ recenzentas Aurelijus Katkevičius.

JAV žurnalisto D. Wallace’as-Wellsas knyga „Negyvenama žemė“ vadinama „viena svarbiausių ir labiausiai aptariamų 2019 metų knygų, „Financial Times“ ir „Times“ bestseleris, skirtas klimato kaitos keliamoms problemoms.

Pats autorius viename interviu pasakojo, jog parašyti šią knygą jį pastūmėjo... baimė: „2016 metų pradžioje mano akys užkliuvo už daugybės tyrimų, susijusių su klimato kaita, kuri man pasirodė skubus ir nerimą keliantis reiškinys, bet žiniasklaidoje tam nebuvo skiriama pakankamai dėmesio. Pradėjęs gilintis į tyrimų duomenis pamačiau, kokia ši tema plati: buvo sunku rasti bent vieną žmogaus gyvenimo aspektą, kurio nepaveiks klimato kaita. Nesvarbu, kas mes esame, kur gyvename, kaip saugiai jaučiamės. Negalėjau nepasidalinti savo atradimais su visuomene.

Pastaruosius 30 metų visi puikiai žinojome, kad klimato kaita kelia didžiulę grėsmę, bet to žinojimo nepakako, kad iš esmės ką nors pakeistume, ir tai kelia nerimą. Užuot ką nors keitę, kasmet išmetame vis daugiau ir daugiau teršalų. Pakako vos vienos kartos, kad žmonijos veiksmai sudarkytų visos planetos pusiausvyrą ir dabar turime maždaug tiek pat laiko, kad ją atstatytumėme užsitikrindami sąlyginai saugią ateitį. Gyvename ypatingu laiku – visi tapsime abiejų istorijos pusių liudininkais“.

Serotoninas

Michelis Houellebecqas, iš prancūzų k. išvertė Liucija Baranauskaitė-Černiuvienė, išleido leidykla „Kitos knygos“.

Vienų dievinamas, kitų nekenčiamas, dėl aštrių ir pranašiškų įžvalgų pavadinamas aktualiausiu Europos autoriumi, naujame kūrinyje irgi provokuoja – šįkart apie Europos Sąjungos žemės ūkio politiką ir paprasto žmogaus nepritapimą įvairialypiame pasaulyje.

Literatūros kritikai M. Houellebecqui klijuoja vulgarumo, pornografijos etiketes. Jis ne kartą buvo apkaltintas nepadorumu, rasizmu, mizoginija ir islamofobija. Tačiau, antra vertus, yra vertinamas už netylėjimą, drąsą, visuomenės problemų kėlimą kitu kampu. Jam svarbi tiek asmeninė žmogaus drama, tiek globalios problemos.

„„Serotonine“ jis toks pats nešvankus provokatorius, tačiau dar giliau užkliudo mūsų laikmečio nervą. Romanas sulaukė daugybės skaitytojų, interpretacijų, liaupsių ir prakeiksmų. Daugelis paviršutiniškos ir pro šalį. Žmogus ir civilizacija ritasi žemyn, medikamentai, keliantys serotonino lygį kraujyje, nepadeda, bet, nepaisant to, džiugu, kad didysis romanas (Tolstojaus, Prousto, Manno prasme) vis dar egzistuoja“, – sako Gediminas Baranauskas, leidyklos „Kitos knygos“ vadovas.

„Serotonino“ pagrindinis veikėjas – 46-erių Floranas Klodas Labrustas. Jis daug rūko (kaip ir pats M. Houellebecqas kino filme „Tiesiog nuostabu“, kuriame jiedu su Gerardu Depardieu vaidina patys save, pakliuvusius į jūros vandens terapijos centrą, ir kurį labai verta pamatyti), važinėja taršiu dyzeliniu mersedesu ir į atliekų rūšiavimo konteinerius specialiai meta ne tai, ką reikia. Klerko karjera Žemės ūkio ministerijoje pasiekta, o dabar jis nusivylęs viskuo.

Palikęs nekenčiamą merginą ir Paryžių, Labrustas išvyksta į Normandiją. Tik ten kadaise jautėsi iš tiesų laimingas. Jis aplanko buvusį bendrakursį Emeriką. Globalios ekonomikos reikalavimai per griežti – Emerikas kartu su kitais ūkininkais ruošiasi ginkluotam protestui.

Labrusto asmeninei dramai atliepia žymiai didesnio masto šalies ir visos Europos krizės nuojauta. Serotonino lygis per žemas, antidepresantų šalutinis poveikis pernelyg stiprus. Kas galėtų išgelbėti nebepakeliamai drungną gyvenimą?

M. Houellebecqas už romaną „Žemėlapis ir teritorija“ 2010 m. pelnė Goncourt’ų premiją, o išleidęs „Serotoniną“ gavo aukščiausią Prancūzijos apdovanojimą – Garbės legiono ordiną. Pirmas romano tiražas Prancūzijoje – 320.000 egzempliorių.

Ta pačia proga VŽ primena, jog „Kitos knygos“ Nidoje, „Jūratės“ sanatorijos verandoje, atidarė Vasaros knygyną, kuriame vasaros vakarais vyksta gerų dalykų.

Šalininkas

Viet Thanh Nguyen, iš anglų k. išvertė Ina Rosenaitė, išleido „Tyto alba“.

„Dažnai skaitome tik tas knygas ir žiūrime tik tuos filmus, kurie atspindi mūsų vertybes. Tokiuose kino industrijos centruose kaip Holivudas manoma, kad skurstančių iš svetur atvykusių žmonių istorijos nebus įdomios likusiam pasauliui, todėl jos lieka nepapasakotos“, – sako vietnamiečių kilmės JAV rašytojas, Pietų Kalifornijos universiteto profesorius Viet Thanh Nguyen, kurio romanas „Šalininkas“ 2016-aisiais pelnė Pulitzerio premiją.

„Šalininkas“ – vietnamiečio knyga apie Vietnamo karą, o tai retas atvejis ir literatūroje, ir kine. Ir sykiu apie nepaprastai sudėtingą asmenybę, žmogų, kuris nuo gimimo jautėsi esąs kitoks: susidvejinęs, priklausantis iš karto abiem kariaujančioms Vietnamo stovykloms, o iš tiesų – nė vienai.

Bevardis pagrindinis veikėjas – maišyto kraujo intelektualas ir dvigubas agentas. Jis sąžiningai tarnauja slaptojoje proamerikietiškoje Pietų Vietnamo policijoje ir drauge perdavinėja slaptas žinias savo vaikystės draugui Vietkongo ryšininkui.

Šalininkas tiki komunizmo idealais, tačiau užjaučia ir žmones, kuriuos pats išduoda ir pasmerkia mirčiai. Jis pernelyg subtilus, vidinis jo pasaulis per daug sudėtingas, kad galėtų priklausyti tik kuriai nors vienai pusei. Dėl to jo siela ir tampa mūšio lauku, kuriame ne melas kovoja su tiesa, bet dvi tiesos kaunasi tarpusavyje. Tai romanas apie tapatybę, kuri kaip smėlis byra tarp pirštų, kai vienu metu esi abiejose pusėse, kai sugebėjimas subtiliai jausti pasaulį virsta ne dovana, bet prakeiksmu.

Rašytojas, Pietų Kalifornijos universiteto profesorius V. T. Nguyen į JAV atvyko 1975 metais, kai jo šeima bėgo nuo Vietnamo karo. Iki šiol jis vadina save pabėgėliu, taip išreikšdamas solidarumą tiems, kurie šiuo metu bėga nuo smurto, tačiau pasiekę kitų valstybių sienas negauna saugaus prieglobsčio. Jo romanas „Šalininkas“ griauna Vakaruose susiformavusį Vietnamo karo vaizdinį ir parodo, kad karas negali būti tik juodai baltas, nėra tik gerųjų ir blogųjų. Komiškas ir tragiškas, žiaurus ir pribloškiantis, nepaprastai daugiasluoksnis – toks yra romanas „Šalininkas“.

Varyk savo arklą per mirusiųjų kaulus

Olga Tokarczuk, iš lenkų kalbos vertė Vyturys Jarutis, išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.

Dar vienas geras atostogų skaitinys. Balandį ietuviškai išleistas Olgos Tokarczuk romanas „Varyk savo arklą per mirusiųjų kaulus“ sulaukė daugybės teigiamų vertinimų: „Nuostabiai keistas, legendą primenantis detektyvas... Filosofinė paslapčių kupina pasaka apie gyvenimą ir mirtį. Šias paslaptis, jei priglaustumėte prie žemės ausį, pajustume glūdint savo kauluose...“ – rašoma „New York Times Book Review“. „Nepaprasta knyga.

O. Tokarczuk – šiuolaikinės lenkų literatūros pažiba, Nobelio literatūros premijos laureatė. 2018 m. už romaną „Bėgūnai“ ji pelnė vieną prestižiškiausių anglakalbiame pasaulyje apdovanojimų – „Man Booker International Prize“, antrą kartą šiai premijai buvo pristatyta 2019 m. už „Varyk savo arklą per mirusiųjų kaulus“, romanas pateko į trumpąjį premijos sąrašą.

Pagrindinė romano veikėja keistuolė Janina Dušejko, gyvenanti atokiame Lenkijos kaime, tamsiais žiemos vakarais studijuoja astrologiją, kartu su buvusiu mokiniu verčia Williamo Blake‘o poeziją ir prižiūri Varšuvos gyventojų sodo namelius. Ji mieliau renkasi gyvūnų nei žmonių draugiją. Ieško ryšių tarp planetų išsidėstymo ir to, ką rodo televizija. Jos manymu, žmonių vardai dažnai neatitinka konkrečių asmenybių, todėl žmones verta pervardyti.

Netikėtai kaimelio ramybę sudrumsčia paslaptinga Janinos kaimyno, praminto Didžiąja Pėda, mirtis. O tuomet pasipila ištisa keistų mirčių virtinė. Energingoji Janina ima versti nusistovėjusį – ir užsistovėjusį – tradicinį vietinės bendruomenės gyvenimą aukštyn kojom.

Detektyvinio siužeto romane keliama daugybė svarbių idėjų – nuo hipsteriškos laisvamanybės iki ekofeminizmo.

FOTOGALERIJA Naujų knygų lentynoje (4 nuotr.)

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Savaitgalį neplauks „Raketa“ 1

Rugpjūčio 13–16 dienomis dėl prognozuojamo itin žemo vandens lygio Nemune maršrutu Kaunas-Nida-Kaunas...

Laisvalaikis
12:35
Paskelbė daugiausiai 2020-aisiais uždirbusių aktorių sąrašą

Žurnalo „Forbes“ kasmet sudaromo daugiausiai uždirbančių aktorių (vyrų) sąrašo pirmojoje vietoje šįmet yra...

Laisvalaikis
2020.08.12
Istorijos mėgėjas aptiko bronzos amžiaus lobį

Britas istorijos mėgėjas Mariuszas Stepienas metalo detektoriumi aptiko bronzos amžiaus lobį. „The Guardian“...

Laisvalaikis
2020.08.10
Sveikatai kenkia ir mikrobai, ir vadovai

Moksliniai tyrimai rodo, kad biuruose dirbančiųjų sveikatą labiausiai žaloja klaviatūra, biuro kėdės,...

Laisvalaikis
2020.08.09
Kokias knygas rekomenduoja Lietuvos startuolių įkūrėjai

33-iasis JAV prezidentas Harry‘is S. Trumanas yra sakęs, kad ne visi skaitantys žmonės yra lyderiai, bet visi...

Vadyba
2020.08.09
Rudenį vėl bus galima kopti į Everestą

Pasaulio valstybėms įsivedus karantinus, visi muziejai ir lankytinos vietos buvo uždaryti, tarp jų – ir...

Laisvalaikis
2020.08.08
G. Orwello „Gyvulių ūkį“ į skaitomiausių sąrašą kilstelėjo Seimo pirmininkas

Asociacija LATGA tradiciškai vasariškai paskelbė 2019-aisiais Lietuvos bibliotekose populiariausių autorių ir...

Laisvalaikis
2020.08.07
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Savaitgalį renginių bus daug, visokio žanro ir visoje Lietuvoje. VŽ atkreipia dėmesį į keletą jų.

Laisvalaikis
2020.08.07
Viešbutis „Artagonist“ įtrauktas į „TripAdvisor“ geriausiųjų sąrašą 1

Vilniaus senamiestyje veikiantis viešbutis „Artagonist“ pateko tarp 10% geriausių ir lankytojų mėgstamiausių...

Laisvalaikis
2020.08.06
„Vilniaus festivaliai“ skelbia rudens koncertus

Galėtum pagalvoti, kad „koronos“ akivaizdoje VšĮ „Vilniaus festivaliai“ žaidžia su ugnimi vieną po kito...

Laisvalaikis
2020.08.04
Futbolininkams už tyčinį apkosėjimą grės išvarymas iš aikštės

Futbolininkai gali būti išsiųsti iš aikštės, jeigu teisėjai nuspręstų, kad jie tyčia apkosėjo savo varžovus...

Laisvalaikis
2020.08.04
Vilniaus aukcionas Palangoje: be didelių sensacijų

Savaitgalį Palangoje, Antano Mončio namuose-muziejuje, vykęs išvažiuojamasis LXIII Vilniaus aukcionas didelių...

Laisvalaikis
2020.08.03
Prasideda Kuršių marių regata

Rugpjūčio 1–8 d. Smiltynėje ir Nidoje vyksta didžiausias metų buriavimo renginys – tarptautinė 53-oji Kuršių...

Laisvalaikis
2020.08.01
4 patikimi  būdai atsikratyti blogų įpročių Premium

Žmogaus įprotį enciklopedijos apibrėžia kaip veiklos procese susiformavusį polinkį atlikti tam tikrą veiksmą.

Laisvalaikis
2020.07.31
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Didžioji dalis renginių šį savaitgalį persikėlė į pajūrį: nuo džiazo Nidoje ir Kuršių marių regatos iki O.

Laisvalaikis
2020.07.31
Aukcionų rekordai: vieni pertvarko kolekcijas, kiti moka milijonus Premium

Liepos 28 d. Londone vykęs „Sotheby’s“ aukcionas „Nuo Rembrandto iki Richterio“ nuobodus nebuvo, kaip ir jame...

Laisvalaikis
2020.07.30
Venecijos kino festivalis paskelbė programą, jame ir lietuviška premjera

Rugsėjo 2–12 d. kino gerbėjus kviečiantis Venecijos kino festivalis bus pirmasis iš didžiųjų festivalių, po...

Laisvalaikis
2020.07.29
Už 4,7 mln. Eur atsinaujinusi Birštono sanatorija „Versmė“ kitąmet planuoja naujas investicijas 1

Birštone šį penktadienį duris po renovacijos atvėrė vienas iš trijų sanatorijos „Versmė“ korpusų. Iš viso į...

Paslaugos
2020.07.26
Kino naujienų dar nebus: studijos atšaukia premjeras 2

Koronaviruso pandemijai neslūgstant, Holivudo kino studijos premjeras kelia į kitus metus. 

Laisvalaikis
2020.07.25
Lenkija kiekvienam vaikui skirs 113 Eur vertės vaučerį atostogoms 3

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda patvirtino atostogų kuponų schemą, pagal kurią numatomos 500 zlotų (113...

Paslaugos
2020.07.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus