Vilniaus meno aukcionai tikisi pasitikrinti investicinę grąžą

Ši savaitė kolekcininkams įdomi ir globaliai, ir lokaliai: postimpresionisto Paulio Gauguino drobė Paryžiuje parduota už 9,5 mln. Eur, o Vilniuje savų rekordų laukia abu sostinėje veikiantys aukcionai ARS VIA ir Vilniaus. Vienas su kitu lenktyniaujantys aukcionai savo kolekcijose turi ir išskirtinių meno vertybių, ir tų pačių dailininkų kūrinių, o viename jų po 12 metų siūlomas tas pats tapybos darbas leis pasitikrinti meno kūrinių likvidumą ir investicinę grąžą.
Pirmasis į traukinį šoka ARS VIA. Gruodžio 5 d. Vilniaus dailės akademijos Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerijoje Židinys (Dominikonų g. 15) rengiamas 11-as aukcionas siūlys 260 meno ir kolekcinių vertybių lotų, tradiciškai suskirstytų pagal temas: Vilniaus vaizdai XX a. Lietuvos dailė, Vilniaus dailės akademija, Senosios knygos, Istorinė grafika, dokumentai ir rankraščiai, Lietuvos fotografija, Įvairenybės.
Pasak ARS VIA vadovo Algirdo Petraičio, meno mylėtojai visose šio aukciono rubrikose turėtų rasti sau įdomių dalykų. Antai skyriuje Vilniaus vaizdai XX a. pristatomuose tapybos bei grafikos kūriniuose atsiveria įvairiapusė sostinės bei jos apylinkių vaizdų amplitudė: nuo siaurų ir jaukių senamiesčio gatvelių, architektūros objektų iki plačių Vilniaus miesto panoramų.
Knygų skyriuje platus senųjų spaudinių pasirinkimas: nuo XVII a. Elzevyrų leidykloje išleistos knygos apie Lietuvą iki retos monografijos apie M. K. Čiurlionį, išspausdintos XX a. pr.
Tikrąja šio skyriaus puošmena A. Petraitis vadina Nyderlandų mokslininko A. Celarijaus 1659 m. išleistą knygą Lenkijos karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės aprašymas, iliustruotą Europos miestų, tarp jų ir Vilniaus, planais, o viso aukciono razina Lietuvos, Latvijos bei Amerikos menininko Povilo Puzino (19071967) tris tapybos darbus lyriškus pakrantės vaizdus. Beje, devynis P. Puzino tapybos darbus yra įsigijęs Lewben Art Foundation ir VšĮ Lietuvos išeivijos dailės fondas.
Iš senosios grafikos skilties A. Petraitis išskiria 8 LDK žemėlapius, tarp jų itin retai pasitaikantį italų kartografo Vincenzo Coronelli Venecijoje 16901691 m. išleistą LDK žemėlapį. Šiame skyriuje esančią Bartolomėjaus Lovernė litografiją Vilniaus panorama iš kapinių pusės 1840 m. vasario 21 d. menotyrininkas Vladas Drėma laikė vienu gražiausių senojo Vilniaus vaizdų, į ją neabejotinai dėmesį atkreipė ir Lietuvos meno pažinimo centro Tartle lankytojai.
ARS VIA aukciono lotus galima apžiūrėti čia.
Laukia kainų rekordų
Gruodžio 6 d. Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10) vyksiančio 60-ojo (LX) Vilniaus aukciono smogiamasis kirtis Antano Žmuidzinavičiaus ir Rimvido JankauskoKampo paveikslai. Jie, tikisi rengėjai, sumuš savo pačių kainų rekordus.
LX aukciono kolekcija taip pat tradiciškai suskirstyta į aštuonias temas, ją sudaro 165 lotai tapyba, grafika, keramika, skulptūra ir kitos kolekcinės lituanistinės vertybės. Dvi In focus rubrikos pristato subtilių grafiko Mariaus Liugailos (19532013) kūrinių ir keramiko Valdemaro Manomaičio (19122000) mažatiražių bei vienetinių darbų ir retai pasitaikančių eskizų albumų.
Ryškiausia kolekcijos žvaigžde vadinama A. Žmuidzinavičiaus tapybos darbas Saulėje (1917), iš kurio signatūros matyti, kad jis priklausė aktyviai visuomenės veikėjai, gydytojai Veronikai Alseikienei (18831971), antropologės Birutės Marijos Alseikaitės-Gimbutienės (19211994) mamai.
nuotrauka::1
Gali būti, kad paveikslas buvo nutapytas Alseikų šeimai, kurios butas Jogailos gatvėje 11 numeriu pažymėtame name Vilniuje tuo metu buvo pagarsėjęs kaip lietuvybės židinys, kur lankydavosi žymūs to meto šviesuoliai Maironis, Vydūnas, Jonas Basanavičius ir kt. Nuostabu, kad toks paveikslas buvo nutapytas sunkiais karo metais ir pateko į tokių žmonių kolekciją, sako Vilniaus aukciono vadovė, dailėtyrininkė Simona Skaisgirytė-Makselienė.
Būtent šiam paveikslui prognozuojamas kainos rekordas: Saulėje yra didžiausia pradine 32.000 eurų kaina įkainotas A. Žmuidzinavičiaus kūrinys. Jei įvyks šio kūrinio varžytuvės, jis gali tapti brangiausiu Vilniaus aukciono istorijoje parduotu kūriniu ir paveržti titulą iš to paties dailininko paveikslo Dzūkų kaimelis, kurio pradinė kaina nuo beveik 25.800 eurų pakilo dvigubai iki daugiau kaip 53.000 eurų.
Intrigą žada ir tapytojo Rimvido Jankausko-Kampo (19571993) abstrakcija Be pavadinimo (1991/2). Pasak dr. Skaisgirytės-Makselienės, simboliška, kad prieš 12 m. pirmajame Vilniaus aukcione už šiek tiek daugiau nei 5.000 eurų parduotas paveikslas grįžo su triskart didesne pradine 15.000 eurų kaina.
Taigi, turėsime puikią progą patikrinti meno kūrinių likvidumą ir investicinę grąžą per pakankamą laiko perspektyvą, sako Vilniaus aukciono vadovė.
Be paminėtųjų, jubiliejinio Vilniaus aukciono programoje Juozo Bagdono, Arbit Blato, Stasio Eidrigevičiaus, Prano Gailiaus, brolių Algirdo ir Remigijaus Gataveckų, Petro Kalpoko, Dalios Kasčiūnaitės, Vinco Kisarausko, Povilo Puzino, Jono Rimšos, Kajetono Sklėriaus, Viktoro Vizgirdos, kitų autorių darbai.
Visus juos galima apžiūrėti aukciono svetainėje, Facebook ir Instagram paskyrose.
Jų rekordai
Kol mes laukiame savų rekordų, svetur, pasak lietuvių liaudies patarlės, veršiai alų midų geria. Antai pranešta, jog meno kūrinių aukcione Artcurial, gruodžio 3 d. vykusiame Paryžiuje, prancūzų postimpresionisto Paulio Gauguino (18481903) tapybos darbas Te Bourao II (1897) parduotas už 9,5 mln. Eur, beveik dvigubai brangiau nei prognozuota apie 57 mln. eurų. Pranešama, jog pirkėjas yra tarptautinis kolekcininkas, tačiau paveikslas liks Prancūzijoje.
Te Bourao II P. Gauguinas nutapė gyvendamas Taityje. Į didžiausią Prancūzijos Polinezijos salą ir sykiu visam laikui iš Prancūzijos, sifiliu sergantis dailininkas išvyko 1895 m. vasarą.
Kaip praneša Artcurial, gali būti, jog dėl paveikslo smarkiai varžytasi dėl kontroversiškai vertinamų P. Gauguino santykių su jaunomis salos merginomis ir jų vaizdavimo kūryboje.
Pasak Artcurial, paskutinį kartą P. Gauguino Taičio periodo paveikslas Prancūzijoje parduotas prieš 22 metus.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti