Naujų knygų lentynoje – pikčiausias visuomenės priešas ir tikros istorijos

Publikuota: 2019-11-03

Šįkart naujų knygų lentynoje – tikros ar beveik tikros istorijos. Net ir tos, kurios „beveik tikros“, ataustos dokumentiniais faktais ir įvykiais.

SienaVytautas Čepas, išleido leidykla „Tyto alba“, 2019 m.

Pradėkime nuo intrigos: „Tyto alba“ išleido Kovo 11-osios Akto signataro, advokato Egidijaus Bičkausko inicijuotą, Vytauto Čepo parašytą dokumentinį romaną „Siena“, pagrįstą iš pirmo žvilgsnio sunkiai tikėtina istorija, kuri prasidėjo daugiau nei prieš 25-erius metus ir tęsiasi iki šiol.

Pasak E. Bičkausko, kuriam knygoje teko advokato vaidmuo, „tai tikrai įvykusi istorija apie tris žmones, kuriems Lietuvos teismas daugiau negu abejotinomis aplinkybėmis skyrė laisvės atėmimo bausmę iki gyvos galvos“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Pasakiau – įvykusi istorija, tačiau tai ne visai tiesa. Tai istorija, kuri net užvertus paskutinį romano puslapį, tęsiasi. Šie trys žmonės ir šiandien yra tarp mūsų. Tiesa, už spygliuotų užtvarų. Visam gyvenimui. Bent jau vienam iš jų, esančiam už grotų jau beveik 20 metų, valstybė niekados nesuteikė jokio šanso“, – sako signataras.

Romaną E. Bičkauskas inicijavo, jo paties žodžiais, „siekdamas teisingumo ir teisybės ir norėdamas išsemti visas galimas teisines priemones“.

„Knygoje aprašyti toli gražu ne visi mano, jeigu galima taip pasakyti, „privatūs žygiai“ pas įvairius teisėsaugos pareigūnus bei specialistus. Deja, nesulaukiau nieko daugiau išskyrus parodomąjį supratingumą ar užuojautą be jokios realiai apčiuopiamos reakcijos. Liko vienintelė išeitis – šią istoriją paviešinti. Dokumentinis romanas – gal ir neįprastas žanras Lietuvoje, bet, mano požiūriu, šiuo atveju tai pati geriausia forma. Gerai, kad atsirado puikus šios minties realizuotojas – Vytautas Čepas, kuris, beje, daugeliu atvejų įžvelgė ir į romaną perkėlė tai, ko aš net nebuvau pastebėjęs“, – viename interviu sakė E. Bičkauskas. Be jo, „Sienoje“ veikia daugiau visuomenėje žinomų ir įtakingų asmenų.

Lapkričio 5 d. 18 val. „Siena“ bus pristatyta Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje.

Išmokyklinti visuomenę

Ivanas Illichius, iš anglų k. vertė Paulius Jevsejevas, išleido leidykla „Kitos knygos“, 2019 m.

„Mokykla – pikčiausias šiuolaikinės visuomenės priešas“, – taip apie mokyklą kaip instituciją pasisakė žymus austrų-kroatų istorikas, filosofas, kunigas Ivanas Illichius. Savo mintis jis paskelbė 1971-aisiais, tačiau mūsų dienomis švietimo krizei Lietuvoje niekaip nesibaigiant, jos anaiptol neprarado aktualumo.

„Išmokyklinti visuomenę“ išryškina vis nepanaikinamas modernios švietimo sistemos ydas, aktualias „čia ir dabar“, o sykiu pasiūlo alternatyvų nukarūnuotai mokyklos institucijai.

I. Illichius provokuoja: „Mokykla – blogiau už kalėjimą“. Pasak jo, viena labiausiai liūdinančių švietimo sistemos sudedamųjų dalių – neteisinga motyvacija: „Mokymo ir mokymosi procesas apkarsta tiek mokytojams, tiek mokiniams, nes šie priversti įsiminti daugybę dalykų (kurių didžioji dalis jų visiškai nedomina). Sistema užmerkia akis prieš tikrąją mokymosi paskirtį – praplėsti akiratį, formuoti platų ir kritišką požiūrį į pasaulį, įgyti esminių gyvenimui būtinų įgūdžių. Vietoj to mokiniai nuolat patiria stresą konkuruodami dėl pažymių, kurie labai retai parodo, koks žinių bagažas iš tikrųjų sukauptas. Aklas kalimas padeda gauti „gerą“ įvertinimą, pradžiuginti tėvus bei tapti pranašesniam už bendraklasius. Kai kurie mokiniai neapsikenčia ir maištauja jausdami absurdą, bet daugelis pasiduoda ir susitaiko“.

„Privaloma perskaityti pedagogams, pirmūnams, maištininkams ir tiems, kam žodis „mokykla“ sukelia ne tik neigiamas asociacijas“, – rekomenduoja leidėjai.

Patria

Fernando Aramburu, iš ispanų k. vertė Aira Nekrašaitė, išleido „Alma littera“, 2019 m.

Pagavus ir beveik dokumentinis romanas suteiks skaitymo džiaugsmą tiems, kurie norėtų susidėlioti aiškesnį istorijos vaizdą apie politinius neramumus Ispanijos Baskijoje. Pasakojimas apie dvi baskų šeimas apima laikotarpį nuo praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio iki 2011-ųjų pabaigos, kai teroristinė ETA grupuotė paskelbė nutraukianti savo veiklą. Romano centre – kadaise artimai bendravusios dvi šeimos. Tačiau likimas nenuspėjamas: vienos šeimos tėvą, kaip įtariama, nužudė kitos šeimos sūnus, priklausantis teroristų grupei. Pasakojimą sustiprina tikri faktai (aukų vardai, ETA išpuolių vietos ir datos), tačiau abi šeimos – tipinės, kaip ir mažas miestelis, kuriame rutuliojasi veiksmas. Skaitytojas tik žino, kad tai – vienas iš mažų San Sebastiano (Donostios) provincijos miestukų.

Matyt, norėdamas patraukti visų skonių skaitytojus, politinę pasakojimo liniją F. Aramburu perpynė žmogiškų silpnybių ataudais: vienos iš šeimų sūnaus homoseksualumu ir dukros neįgalumu, meilės istorijomis ir pan. Trukdo tai romanaui ar padeda – skaitančiojo reikalas, tačiau Peru rašytojas, Nobelio literatūros premijos laureatas Mario Vargas Llosa tikina, jog jam „jau senokai neteko skaityti taip protingai sudėliotos, tokios įtikinamos ir jaudinančios knygos“, apie romaną, pelniusį sakė.

2016 m. Ispanijoje pasirodžiusi „Patria“ turėjo didžiulį pasisekimą: per 10 mėnesių romano leidimas buvo pakartotas 20 kartų. „Patria“ pelnė Ispanijos nacionalinę prozos premiją, o JAV kabelinės televizijos tinklas paskelbė 2020 m. žiūrovams pristatysiantis pagal romaną sukurtą aštuonių dalių serialą.

Berniukas nuryja visatą

Trent Dalton, iš anglų k. vertė Povilas Gasiulis, išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2019 m.

Pirmiausiai – apie žvaigždes ir žvaigždutes, įsegtas knygai ir jos autoriui. 2018 m. išleistas romanas „Berniukas nuryja visatą“ – pirmoji knyga australų literatūros istorijoje, pelniusias išsyk keturias svarbiausias šalies literatūros premijas: „Book of the Year“, „Literary Book of the Year“, „Matt Richell Award for New Writer of the Year“ ir „Audio Book of the Year“. Premijos buvo paskelbtos šiemet gegužę, o kiek anksčiau kūrinys įvertintas „NSW Premier‘s Literary Award“, „Indie Book Awards Book of the Year“ ir „MUD Literary Prize“. Be to, pagal šį romaną ketinama kurti serialą.

Trentas Daltonas – vienas žinomiausių Australijos žurnalistų, šiuo metu – „The Weekend Australian Magazine“ bendradarbis, už žurnalistinę pelnęs krūvą apdovanojimų.

Pristatydamas savo debiutinę knygą T. Daltonas sakė: „Aš – žurnalistas, parašęs tūkstančius žodžių apie šiurpiausias istorijas iš Australijos priemiesčių gyvenimo – apie tragedijas, prievartą, neramumus, išdavystes, mirtį, žlugimą, išsižadėjimą, narkotikus, nusikaltimus, viltį ir pasveikimą, apie neviltį ir tuščią viltį pasveikti... Tačiau dažnai pagalvoju, kartais jausdamas, kaip mano viduje viskas apsiverčia, kad šiurpiausia istorija, kokią esu girdėjęs, – mano mamos istorija, o aš pats buvau svarbia jos dalimi. Mama – mano herojė, ji įkvėpė sukurti romano veikėją Frenkę Bel. Pasakojant apie tai, ką jai teko išgyventi, kartais pritrūkdavau žodžių. Kitas žmogus būtų pasidavęs, tik ne ji.“

„Berniukas nuryja visatą“ – tai istorija apie brolystę, tikrą meilę ir nepaprastą draugystę. Romano audinys daugiasluoksnis, jis kupinas žodžių žaismo ir aliuzijų į garsių rašytojų – nuo Josepho Conrado iki Omaro Chajamo – kūrybą, jame persipina šventumas ir šventvagystės, aukšti idealai ir žemiausi nuopuoliai.

Knygos veiksmo laikas – 1983-ieji, vieta – Brisbenas. Prarastas tėvas, sąmoningai nebyliu tapęs brolis, įkalinta motina, patėvis – heroino prekeivis, o auklė – garsus nusikaltėlis, išleistas į laisvę po ilgų įkalinimo metų – tokia pagrindinio herojaus Ilajaus aplinka, toks jo gyvenimas. Bet berniukas stengiasi klausyti savo širdies, jis mokosi suprasti, ką reiškia būti geru žmogumi, nors gyvenime jam nuolat iškyla kliūčių – ir legendinis narkotikų prekeivis Titas Brozas ne pati baisiausia iš jų.

Sniego sesė

Maja Lunde, iš norvegų k. vertė Alvyda Gaivenienė, išleido leidykla „Tyto alba“, 2019 m.

Viena žymiausių norvegų rašytojų Maja Lunde sukūrė kalėdinę istoriją vaikams. Norvegijoje didžiulio populiarumo sulaukusi „Sniego sesė“ – nuostabus pasakojimas apie džiaugsmą ir liūdesį, apie tai, kad kartais netenkame tų, kuriuos labiausiai mylime, – ir kad jie visuomet lieka su mumis.

Ir dar – knyga iliustruota nuostabiai gražiais Liso Alisato piešiniais.

Pasak leidėjų, spalį vykusioje Frankfurto knygų mugėje ši knyga buvo tarp ryškiausių naujienų.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Trijų Kauno restoranų autorius: kaip sukurti restoraną, kur kiti kojos nekeltų Premium 1

Vienas po kito trys skirtingi restoranai Kaune per ketverius metus, bet tik tada, kai atsiranda erdvės...

Gazelė
2022.06.27
„Solana Labs“ pristatė kriptovaliutų mėgėjams skirtą telefoną „Saga“

Ukrainiečių įkurta bendrovė „Solana Labs“, sukūrusi ir vystanti blokų grandinės platformą bei kriptovaliutą...

Inovacijos
2022.06.26
Lietuvos kurortuose Joninių savaitgalį užimta 85% apgyvendinimo vietų

Ilgąjį Joninių savaitgalį Lietuvos kurortuose – poilsiautojų gausa. Kai kur apsistoti vietų nelikę, o...

Laisvalaikis
2022.06.24
EBU kartoja: 2023-iųjų „Eurovizijos“ konkursas negali vykti Ukrainoje

„Eurovizijos“ organizatoriai ketvirtadienį patvirtino, kad 2023 metais dainų konkursas negali būti surengtas...

Laisvalaikis
2022.06.23
Tokijo olimpinės žaidynės atsiėjo 10,4 mlrd. USD, dvigubai daugiau nei planuota

2020 m. Tokijo olimpinės žaidynės, kurios dėl koronaviruso pandemijos buvo atidėtos vieneriems metams,...

Laisvalaikis
2022.06.22
Kaip pradėti pažintį su vynu Premium 1

Įkvėpta amerikiečių žurnalistės Biancos Bosker knygos „Kamščio nunešti“ (išleido „Kitos knygos“) apie someljė...

Laisvalaikis
2022.06.19
Ukraina reikalaus teisės rengti kitų metų „Euroviziją“

Su Rusijos invazija kovojanti šalis penktadienį pasmerkė Europos transliuotojų sąjungos (EBU) sprendimą...

Laisvalaikis
2022.06.18
„Eurovizija“ Ukrainoje nevyks, EBU dėl organizavimo pradėjo derybas su JK

Europos transliuotojų sąjunga (EBU) praneša, kad kitų metų „Eurovizijos“ dainų konkursas nevyks Ukrainoje, o...

Laisvalaikis
2022.06.17
VMT spektaklis-eskizas laimėjo D. Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos kūrinių konkursą

Dalios Tamulevičiūtės lietuvių autorių scenos meno kūrinių konkursą laimėjo Vilniaus mažojo teatro kuriamas...

Laisvalaikis
2022.06.17
Dar vienas G. Žiemelio šūvis: vėl ambicingas krepšinio komandos vardas Premium 3

Verslininko Gedimino Žiemelio bendrovė „Basketball Holding Company“ (BHC) neseniai oficialiai paskelbusi, kad...

Rinkodara
2022.06.15
Vilniuje atidengtas didžiausias šalyje 3D piešinys

Vilniuje, prie Spaudos rūmų, antradienį atidengtas didžiausias Lietuvoje 3D piešinys. Jo autorius –...

Laisvalaikis
2022.06.14
Paroda „Tartle“ centre: apie miestą – per istorinius vadovus po Vilnių Premium

Vilniuje, Lietuvos meno pažinimo centre „Tartle“, veikia unikali paroda „Vilnius amžinai. Dailės kūrinių ir...

Laisvalaikis
2022.06.12
VŽ lentynoje – naujos lietuvių autorių knygos

Jokia naujiena, kad lietuviai myli ir skaito savo autorius. Prisiminus vien Vilniaus knygų mugę, – ilgiausios...

Laisvalaikis
2022.06.12
Laivas-muziejus „Sūduvis“ lankytojams atsivers per Jūros šventę

Muziejumi pavirtęs buvęs Karinių jūrų pajėgų laivas „Sūduvis“ per Jūros šventę jau stovės Danės krantinėje ir...

Laisvalaikis
2022.06.11
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Savaitgalio renginių puokštėje ryškiai išsiskiria festivaliai, nuo klasikinės muzikos iki šiuolaikinio cirko.

Laisvalaikis
2022.06.10
Po Kauno rajoną – viešojo meno maršrutu „Smaragdų kelias“

Kauno rajone galima patirti vis daugiau stebuklų – nuo pirmąją vasaros dieną prasidėjusių „Šiuolaikinių...

Laisvalaikis
2022.06.09
Teismas panaikino LKL klubams nepalankų Konkurencijos tarybos sprendimą, baudas

Vilniaus apygardos administracinis teismas trečiadienį panaikino Konkurencijos tarybos nutarimą, kuriuo...

Laisvalaikis
2022.06.08
Tarptautinis turizmas atsigauna: turistų skaičius pasaulyje pirmąjį ketvirtį išaugo trigubai

Tarptautinių turistų skaičius pirmąjį šių metų ketvirtį išaugo tris kartus, palyginti su tuo pačiu 2021 metų...

Laisvalaikis
2022.06.06
„Sidabrinėse gervėse“ triumfavo L. Bareišos „Piligrimai“, apdovanojimas už viso gyvenimo nuopelnus – M. Kvedaravičiui

„Sidabrinių gervių“ apdovanojimuose triumfavo filmas „Piligrimai“ ir jo kūrėjas Laurynas Bareiša, geriausiu...

Laisvalaikis
2022.06.06
Jachtų būtų dar daugiau, tik trūksta infrastruktūros

Lietuvoje per pastaruosius kelerius metus labai padaugėjo burinių jachtų – buriuotojai teigia, kad jų būtų...

Laisvalaikis
2022.06.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku