„Vilnius Jazz“ atveža tikrų legendų

Publikuota: 2019-10-16
Vienas iš „The Art Ensemble of Chicago“ kūrėjų Roscoe Mitchellas (saksofonas). „Vilnius Jazz“ festivalio nuotr.
Vienas iš „The Art Ensemble of Chicago“ kūrėjų Roscoe Mitchellas (saksofonas). „Vilnius Jazz“ festivalio nuotr.

Vilniuje prasidėjo 32-asis tarptautinis šiuolaikinio džiazo ir improvizacinės muzikos festivalis „Vilnius Jazz“. Iki spalio 20 d. vakaro truksiančio renginio programoje ryškiausiai šviečia du tikromis džiazo legendomis tapę vardai iš JAV – „The Art Ensemble of Chicago“ ir „Sun Ra Arkestra“, suvirpinantys kiekvieno džiazo mėgėjo ar žinovo širdį.

Tačiau neverta ranka numoti ir į kitus, kurie, tikėtina, kada nors irgi bus vadinami legendomis: šių metų festivalio programoje – 12 tarptautinių projektų ir jaunųjų džiazo grupių konkurso „Vilnius Jazz Young Power“ atlikėjai.

Savaitgalį, spalio 18 ir 19 dienomis, šiuolaikinės muzikos mėgėjams teks persiplėšti, nebent jie griežtai orientuojasi arba į džiazą, arba į aktualiąją muziką. Mat taip sutapo, jog aktualiosios muzikos festivalis „Gaida“ spalio 18 d. klausytojams patiekia kultiniu vadinamo muzikos prodiuserio ir kompozitoriaus Briano Eno kūrinį „Apollo“, kurį atliks britų grupė „Icebreaker“ ir, kaip pabrėžiama anonsuose, – legendinis roko gitaristas BJ Cole („steel“ gitara).

Spalio 19-ąją „Gaidą“ uždarys JAV fortepijono garsenybė Kirillas Gersteinas, atvykstantis į Vilnių atlikti vieno garsiausių šių laikų britų kompozitoriaus Thomaso Adeso Koncertą fortepijonui ir orkestrui „In Seven Days“. Koncertą kompozitorius diriguos pats.

Scenoje – tikros legendos

Kaip tik tą patį spalio 19 d. vakarą į „Vilnius Jazz“ festivalio sceną žengs „Sun Ra Arkestra“ iš JAV, vadovaujama vieno savičiausių pokario eros saksofonininkų Marshallo Alleno, neseniai atšventusio savo 95-metį. Pasak festivalio rengėjo ir prodiuserio Antano Gusčio, būtent šia proga pavasarį kolektyvas pradėjo visus metus truksiančią „Sun Ra Arkestra“ europinę turnė, kuri skiriama ir kolektyvo įkūrėjo, ilgamečio vadovo Sun Ra „atvykimo į Žemės planetą“ 105-osioms metinėms.

„Sun Ra Arkestra“ vadinamas vienu ryškiausių ir paslaptingiausių avangardinio džiazo reiškinių, dariusių stiprią įtaką ir avangardo flagmanams, ir epochos dvasiniams lyderiams bei intelektualams.

1914 m. gimęs Sun Ra Žemės planetą paliko 1993-aisiais, dabar jo muzikines ir filosofines idėjas toliau puoselėja įpėdinis M. Allenas, savo paties kompozicijomis bei naujomis Sun Ra muzikos aranžuotėmis kurstantis legendinės grupės kūrybinę energiją ir neleisdamas jai virsti egzotišku praeities vaiduokliu.

Kaip rašoma festivalio spaudos pranešime, „Arkestra“ pasikeitė daugybė narių: kai kurie čia grojo dešimtmečius, kiti – keliuose įrašuose ir koncertuose. Lyderis nekonfliktuodavo su nepateisinusiais lūkesčių – tiesiog palikdavo juos „už borto“, įsikurdamas su tinkamais scenos partneriais kitoje vietoje. 1945–1961 m. Sun Ra rezidavo Čikagoje, vėliau iki 1968-ųjų dirbo su „Arkestra“ Niujorke, o nuo 1968-ųjų visas kolektyvas su Sun Ra įsikūrė jo nupirktame name Filadelfijoje ir kaip kokioje komunoje kartu dirbo, mąstė, kūrė.

nuotrauka::1

„Daugybė dalykų, kuriuos darome, yra nežemiškos kilmės, jų įkvėpimo šaltinis – už šios planetos ribų“, – sakė Sun Ra, labiausiai žinomas kaip „kosminio džiazo“ kūrėjas, vienas radikaliausių džiazo klavišininkų, išgaudavęs elektriniais instrumentais iki tol negirdėtus garsus. Jis buvo vienas pirmųjų džiazo lyderių, panaudojusių projektuose du kontrabosus, elektrinį bosą, gausiai naudojęs perkusiją, įtraukęs į pasirodymus solo ir kolektyvines „free“ improvizacijas. Jo pasirodymai visada būdavo kupini staigmenų. „Sun Ra Arkestra“ mene jungiasi muzika, teatras, šokis, filosofija, senovė ir ateitis, muzikantai į sceną išeina pasipuošę egiptietiškais galvos apdangalais, afrikietiškomis tunikomis ir karoliais.

Spalio 18-osios „Vilnius Jazz“ festivalio pagrindinė legenda bus Viačeslavas Ganelinas, absoliučiai pelnytai legendiniu vadinamo GTČ trio (Viačeslavas Ganelinas – Vladimiras Tarasovas – Vladimiras Čekasinas) narys. Šiuosyk nuo 1987 m. Izraelyje gyvenantis pianistas gros su savo scenos partneriais Petru Vyšniausku (saksofonas), Arkadijum Gotesmanu (mušamieji) ir Denisu Paškevičium (saksofonas).

Diena atėjo

„Vargu ar galėjome įsivaizduoti, kad ateis diena, kai „Vilnius Jazz“ scenoje išvysime šiuos avangardinio džiazo ambasadorius, pakeitusius moderniosios muzikos garsovaizdį, įtakojusius ne vieną muzikantų kartą visame pasaulyje“, – apie „The Art Ensemble of Chicago“ (AEC) rašo festivalio rengėjai.

Ir ką gi – įtakingiausia 8-ojo ir 9-ojo dešimtmečių avangardinio džiazo grupė, tais laikais daugelio vadinta geriausia pasaulyje, spalio 17-osios vakarą groja Vilniuje.

nuotrauka::2

„Tai kolektyvas, apie kurį ne tik nenustoja diskutuoti muzikos mylėtojai, apipindami jį aukščiausiojo laipsnio būdvardžių pynėmis, bet ir rašomos mokslinės studijos. Tačiau taikliausiai jį apibūdino JAV poetė bei muzikantė Moor Mother, pavadinusi „The Art Ensemble of Chicago“ vienu iš pasaulio stebuklų. Iš tiesų, tai monumentalus ne tik džiazo istorijos, bet ir apskritai muzikos bei kultūros reiškinys, tebedarąs įtaką daugybei muzikantų visame pasaulyje“, – rašoma pranešime.

Anot A. Gusčio, šios grupės didybė glūdėjo pirmtakų penketo – Roscoe Mitchello (saksofonas), Lesterio Bowie (trimitas), Josepho Jarmano (saksofonas), Malachi Favorso (kontrabosas) ir Famoudou Don Moye (mušamieji) – ištikimybėje Juodojo žemyno muzikos paveldui. Tai suformavo savotišką grupės moto: „Didi juodoji muzika – senovė ateičiai“ (angl. „Great Black Music – Ancient to the Future“). Trys jo nariai jau baigė žemiškąją kelionę, bet likę – Mitchellas ir Moye – subūrę keliolikos talentų grupę toliau puoselėja „The Art Ensemble of Chicago“ estetiką ir savo bičiulų palikimą.

Laikantis kurso

„Svarbiausia yra tai, kad nuo pat pirmojo festivalio, nepaisydami sunkumų, kurie buvo per tuos 32-jus metus: keitėsi šalys, sistemos, valiutos ir visa kita, sugebėjome išlaikyti pagrindinę „Vilnius Jazz“ festivalio deklaruojamą misiją – pristatyti įvairiapusį šiuolaikinį džiazą ir visas jo atmainas, kartu ugdyti jaunuosius lietuvių džiazo atlikėjus, jų kūrybiškumą“, – VŽ sakė festivalio įkūrėjas A. Gustys. Anot jo, festivalis laikosi įsikibęs ne tik savo stilistikos, bet ir. jaunųjų džiazo grupių konkurso „Vilnius Jazz Young Power“. Jo finalistai šiemet gros bare „Paviljonas“ (Pylimo g. 21B).

Festivalis „Vilnius Jazz“ vyksta sostinės Rusų dramos teatre spalio 16–20 d., jo programa skelbiama čia

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Buvusioje XIX a. areštinėje atidaryta sukilėliams skirta paroda

Lietuvos nacionalinis muziejus parengė parodą „Pažadinti: Gedimino kalne rastų sukilėlių istorija“. Ji...

Laisvalaikis
2019.11.20
„Džokeris“ jau užsidirbo 1 mlrd. USD

Gerą mėnesį pasaulio kino teatruose rodomas „Džokeris“ tapo pirmuoju riboto turinio filmu, uždirbusiu 1 mlrd.

Laisvalaikis
2019.11.19
Turkija įvedė pagalvės mokestį turistams 1

Turkijos parlamentas pritarė įstatymo projektui, numatančiam viešbučiuose apsistojusius turistus nuo 2020 m.

Paslaugos
2019.11.19
Italai ruošia daugiau mokesčių turistams

Nuo 2020 m. liepos 1 d. atvykusiems į Veneciją teks mokėti miesto lankymo mokestį. Rinkliavą už dieną...

Laisvalaikis
2019.11.18
Knygos: nepatiklus flirtas su „Slaptąja pasaulio istorija“ Premium

Skaitytojo flirtas su knygomis, kalbančiomis apie slaptus dalykus, yra žaidimas su ugnimi. Jos pašildo...

Verslo klasė
2019.11.16
Dėl kelialapio į olimpiadą Lietuvos krepšininkai rungsis Kaune 1

Pasaulio krepšinio asociacijos FIBA vykdomasis komitetas penktadienį nusprendė, kad vienas atrankos į Tokijo...

Laisvalaikis
2019.11.15
VŽ rekomenduoja: 10 renginių savaitgalį

Šį savaitgalį kino festivalis „Scanorama“ baigiasi Vilniuje ir veža gerus filmus į kitus šalies miestus. Be...

Laisvalaikis
2019.11.15
Festivalyje – džiazo legendų intriga

Įsisiūbuojančio „Vilnius Mama jazz“ festivalio rengėjai viena iš galimų kulminacijų vadina šeštadienį,...

Laisvalaikis
2019.11.14
Norvegai stato įspūdingą banginių stebėjimo centrą 

2022 m. Andojos (Andoya) saloje Šiaurės Norvegijoje iškilsiantis banginių stebėjimo centras, panašu, taps...

Laisvalaikis
2019.11.12
„Vilnius Mama Jazz“ – nuo pašėlusių belgų iki lietuvių legendų

Lapkričio 13 d. Vilniuje, Šiuolaikinio meno centre (ŠMC), prasideda 18-asis tarptautinis festivalis „Vilnius...

Laisvalaikis
2019.11.12
Nemunu planuoja paleisti turistinius laivus tarp Lietuvos ir Kaliningrado srities 3

Lietuvos ir Kaliningrado srities atstovai planuoja atgaivinti turistinę laivybą pasienio upe Nemunu, praneša...

Paslaugos
2019.11.12
Vyrų krepšinio rinktinei vadovaus D. Maskoliūnas 1

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinei vadovaus Darius Maskoliūnas, pakeisiantis atsistatydinusį Dainių Adomaitį.

Laisvalaikis
2019.11.12
Išrinkti geriausi šių metų pasaulio laikrodžiai

Savaitgalis pažėrė naujienų besidomintiems laikrodžių industrija. Šveicarijoje, Ženevoje, paskelbi laikrodžių...

Laisvalaikis
2019.11.11
Kinas: Vasarą jau beveik išgyvenome, kaip išgyventi toliau?

Marijos Kavtaradzės filmas „Išgyventi vasarą“ skambiai pristatomas kaip įvairių tarptautinių kino festivalių...

Verslo klasė
2019.11.10
Kelionių atradimai: Kjodža – žvejų miestas šalia Venecijos Premium

Ilgo savaitgalio kelionių maršrutus dažnai diktuoja tiesioginių skrydžių kryptys. Patogu, taupai laiką,...

Laisvalaikis
2019.11.10
Pokalbis be alaus su A. Kaušpėdu 1

„Rašydamas dainų tekstus jaučiuosi tarsi matematikas, ieškantis teisingos formulės, o prozoje viskas kitaip –...

Laisvalaikis
2019.11.09
VŽ rekomenduoja: 10 renginių savaitgaliui

Vilniuje jau prasidėjęs, o ateinančią savaitę ir kituose didžiuosiuose šalies miestuose startuosiantis kino...

Laisvalaikis
2019.11.08
Ką ir kodėl žiūrėti šių metų „Scanoramoje“

Kino festivaliai iš elitinės institucijos į paralelinį kino teatrams filmų sklaidos kanalą mutavo jau prieš...

Laisvalaikis
2019.11.07
Tyrimas: pabėgti nuo ankstyvos mirties padės bėgimas 2

Naujo mokslinio tyrimo duomenimis, bet koks bėgiojimas – greičiau ar lėtai, trumpomis ar ilgomis...

Laisvalaikis
2019.11.07
HBO kurs serialą apie „Sostų karų“ priešistorę

„Sostų karus“, vienu sėkmingiausiu televizijos istorijoje vadinamą serialą, kūrusi HBO nenori prarasti savo...

Laisvalaikis
2019.11.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau