Kauno bienalė: kelionė kaip miesto pokyčių metafora

Publikuota: 2019-06-24
Ukrainiečio Mykola Ridnyi instaliacija „Dingęs bagažas“. Eriko Ovčarenkos („15min“ / „Scanpix“) nuotr.
Ukrainiečio Mykola Ridnyi instaliacija „Dingęs bagažas“. Eriko Ovčarenkos („15min“ / „Scanpix“) nuotr.
Menotyrininkė

Kaune prasidėjo vienas didžiausių meno renginių Lietuvoje – 12-oji tarptautinė šiuolaikinio meno bienalė „Po išvykimo | Prieš atvykstant“. Įvairiose miesto vietose kūrinius, meninius tyrimus, instaliacijas ir performansus iki rugsėjo 29 d. pristato trisdešimt menininkų iš Europos, Pietų ir Centrinės Amerikos bei Kaukazo regiono.

Kauno bienalė įtraukta į tarptautinių bienalių žemėlapį, tad yra viena kultūrinių kelionių krypčių ne tik Lietuvos, bet ir užsienio keliautojams. Būtent kelionė yra šios bienalės pagrindinė tema, suvokiama įvairiais aspektais.

Pirmiausia tai istorinė kelionė, susijusi su Kauno miestu ir jo identiteto transformacijomis tarpukario, sovietmečio ir nepriklausomybės atkūrimo pradžios laikotarpiais. Žvelgiama ir į ateitį, kai 2022 m. miestas taps Europos kultūros sostine. Dalyvaujantiems menininkams svarbūs ir ideologiniai, politiniai vietinės ir pasaulio istorijos aspektai, jų sankirtos, filosofinės su Kauno istorija susijusios temos. O plačiausia prasme tai asmeninių kasdienių kelionių nuo gyvenimo pradžios iki mirties interpretacijos.

Kelionės tema siejasi ir su bienalėje dalyvaujančiais skirtingų šalių menininkais ir kuratoriais. Šių metų bienalė išskirtinė tuo, kad pirmą kartą jos struktūra pagrįsta tarptautinės bendrakuratorystės principu. Atvirame konkurse buvo atrinkti penki jauni kuratoriai iš Italijos, Didžiosios Britanijos, Slovakijos ir Lietuvos. Konsultuojami kuratoriaus iš Didžiosios Britanijos Lewiso Biggso, kuris projekte „Kaunas 2022“ atsakingas už meną viešosiose erdvėse, jie paruošė bendrą bienalės programą.

Norėtume jūsų paprašyti

Kelionė į bienalę prasideda jau važiuojant iš Vilniaus į Kauną magistrale A1, kur dėmesį atkreipia vienas įdomesnių kūrinių – mėlyni lauko stendai su užrašais. Tai vokiečių konceptualaus meno atstovo, Venecijos bienalės dalyvio, buvusio šiuolaikinio Europos meno bienalės „Manifesta“ kuratoriaus Christiano Jankowskio projektas. Kauno bienalei jis pristatė su krepšiniu susijusią idėją, kuri buvo atmesta. Kai rengėjai pasakė: „Norėtume jūsų paprašyti sugalvoti kitą idėją“, Ch. Jankowskis tai panaudojo naujam darbui. Būtent šis sakinys užrašytas ant trijų reklaminių stendų greitkelyje ir pačiame Kaune. Darbas siūlo daug interpretacinių sluoksnių, vienas jų – pačiam menininkui nemalonios situacijos žaismingas, bet ir ironiškas pateikimas.

Svarbiausios ekspozicijos

Svarbiausios bienalės ekspozicijos išsidėsčiusios Kauno paveikslų galerijoje ir Kauno geležinkelio stotyje, kuri nurodo konceptualią parodos kryptį. Kelias nuo atminties iki užmaršties, nuo istorijos iki ateities vizijų atsiskleidžia instaliacijose, video ir kituose kūriniuose, eksponuojamuose stoties prieigose, laukiamojoje salėje ir būtent šiai parodai viename peronų pastatytuose keturiuose krovininiuose vagonuose.

Ant stoties laiptų keliautojus pasitinka ukrainiečio Mykola Ridnyi instaliacija „Dingęs bagažas“, paremta žydų dailininkės Esther Lurie kūrybos tyrinėjimais. Kauno gete 1941–1944 m. gyvenusi E. Lurie piešiniais dokumentavo kasdienį gyvenimą ir nacių žiaurumą. Piešinius ji slėpdavo keraminiuose induose ir juos užkasdavo. Vokiečiams traukiantis iš Kauno ir sudeginus getą, dauguma jų dingo. 2 m aukščio keraminės vazos, kurių viduje paslėpti E. Lurie piešiniai, metaforiškai primena figūras žmonių, atmintyje saugančių šią skausmingą Kauno istorijos atkarpą.

Kitas menininko kūrinys „Laipsniškas apakimas“, kritikuojantis mechanišką žiniasklaidos sukurtos realybės sekimą, karo propagandą, eksponuojamas Kauno paveikslų galerijoje.

Geležinkelio stoties laukiamajame bendradarbiavimo su žiūrovais strategijas mėgstantis slovakas Karolis Pichleris siūlo keletą kelionių modelių. Jo projektą „Times-Squares“ sudaro trys erdvės, susijusios tiek su asmeninio, tiek istorinio laiko suvokimu: praeitimi, dabartimi ir ateitimi. Kitoje salėje rusų kilmės menininkė Taus Machačeva kūriniu „Žiedinis kelias“ tyrinėja kultūrų konfrontaciją ir sovietinį laikmetį. Verta paminėti italą Alberto Garutti, kurio suprojektuotų grindinio plokščių su išgraviruotu tekstu „Kiekvienas žingsnis mano gyvenime atvedė mane čia, dabar“ teks gerokai paieškoti ne tik geležinkelio stotyje, bet ir kitose Kauno vietose. Projektas buvo pristatytas įvairių Europos miestų viešosiose erdvėse, o geležinkelio stotyje pasiliks visam laikui.

Perono ekspozicija kviečia užsukti į krovininius vagonus. Viename jų eksponuojamas naujas ir socialiai aktualus fotožurnalisto Artūro Morozovo projektas. Tai meninis tyrimas apie prižiūrėtojų sergimas Lietuvos geležinkelių pervažas, kurių Lietuvoje išliko vos 15. Pervažos vis labiau automatizuojamos, tad greitai prižiūrėtojo profesija gali išnykti. Kūrinį sudaro aštuoni asmeniniai su darbu pervažose susiję pasakojimai.

Kitame vagone mažai vengrų bendruomenei Serbijoje priklausantis menininkas Balintas Szombathy pristato N18 ženklu pažymėtą darbą. Veikiamas dvilypės tapatybės ir to, kad visą gyvenimą yra priverstas klajoti tarp skirtingų politinių, socialinių ir kultūrinių realybių, menininkas sukūrė savotišką protesto aktą. Kūrinys vis dėlto nėra šokiruojantis, tačiau simbolizmas jame svarbus – kaskart traukiniui, kuriuo jis keliauja, privažiavus Serbijos–Vengrijos pasienį, menininkas eina nusišlapinti. Traukiniui pajudėjus per sieną, jis nuleidžia vandenį.

Vagonuose pristatomi ir brito Tamu Nkiwane kūrinys „Mėlynas plastikas“, kviečiantis tyrinėti skirtingas kultūras ir istorinę atmintį per kasdienius objektus, ir absurdo bei juodojo humoro elementų nestokojantis čečėno Aslano Gaisumovo videodarbas „Volga“.

Požemiai, kapinės, Kuba

Šioje Kauno bienalėje gausu edukacinių projektų ir teminių ekskursijų. Vienos jų autorių, spalvingą šiuolaikinio lietuvių meno asmenybę Andrejų Polukordą žiūrovai gali sutikti iš stoties nusileidę į požeminę perėją. Save vadinantis galerininku ir meno konsultantu A. Polukordas po žeme įkurdino keliaujančią galeriją „Galerie Uberall“. Menininkas mėgsta įtraukti žiūrovus į komiškas, kartais absurdiškas situacijas, tad netikėtumo momentas jo ekskursijose visada išlieka.

Vienas iš nedaugelio darbų, skirtų Kauno daugiakultūriškumo temai, – Roberto Narkaus instaliacija Kauno senosiose kapinėse. Įkūrus šias kapines, sklypai jose buvo lygiomis dalimis padalyti krikščionims, stačiatikiams, žydams ir musulmonams. Menininkas čia pastatė savotišką pavėsinę, pagamintą iš Vilniaus oro uosto nusileidimo tako šviesų. R. Narkų domina, kaip skirtingos bendruomenės gali sąveikauti per architektūrinę struktūrą.

Į antrą pagrindinę bienalės erdvę, Kauno paveikslų galeriją, patenkama iš kiemo pusės, taip keičiant įprastą kelionę į ją.

Čia dėmesį verta atkreipti į vokietės Johannos Diehl fotoprojektą. Menininkė nagrinėja architektūrą ir jos kismą. Kaune ji domėjosi paskirtį pakeitusiais pastatais ir susibūrimo vietomis, fiksuodama juos analoginės fotografijos būdu ir jungdama į vientisą instaliaciją.

Menininko iš Kubos Adriano Meliso kūrinys leidžia pažvelgti ne tik į socialistinę sistemą Kuboje, bet kelia asociacijas ir su mūsų šalies realijomis. Jis prašė darbininkų neiti į darbą, sumokėdamas jiems oficialaus uždarbio sumą, ir fiksavo jų pokalbius su viršininkais. Pokalbiuose darbininkai pateikia netikras neatvykimo į darbą priežastis, pavyzdžiui, anytos mirtis, motociklo avarija, pabėgęs kačiukas, dusulys ir kt. Šypseną keliantis kūrinys atspindi Kubos socialistinės santvarkos trūkumus: mažus atlyginimus ir darbuotojų motyvacijos stygių.

Visomis kryptimis

Įtraukiantis projektas apie tai, kaip žaidimas gali atlikti pilietinę funkciją, priklauso Paryžiuje gimusiai, Londone bei Lisabonoje dirbančiai Celine Condorelli. Jos darbe „Kokybinės visuomenės modeliai“ susipina meno, architektūros, erdvės ir socialiniai kontekstai.

Paveikslų galerijoje pirmą kartą Lietuvoje eksponuojama žinomų tarpdisciplininio meno kūrėjų Nomedos ir Gedimino Urbonų instaliacija „Družba“. Tai itin asmeniškas pasakojimas, pradėtas 2003 m., keliaujant Lietuvoje esančia naftotekio atkarpa ir klausantis žmonių, kurie dalyvavo statant „Družbą“.

Be minėtųjų bienalės erdvių, meno keliautojų laukia Vytauto Didžiojo karo muziejuje veikianti tapytojų studija ir Deimanto Narkevičiaus kūrinys „Aplankant Soliarį“ M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Kartu su bienale pristatomi ES „Kūrybiškos Europos“ finansuojamo „Stebuklingų kilimų“ projekto menininkių kroatės Anos Kovačic ir serbės Sonjos Jo projektai Šančiuose, T. Ivanausko zoologijos muziejuje ir Obelynės parke Akademijoje.

Visą vasarą veiksiančios bienalės kelionių kryptys be galo įvairios ir gausios, tad kiekvienas čia gali rasti jį dominantį pasakojimą ar istoriją. Plačiame bienalės vietų žemėlapyje susigaudyti, užsirašyti į ekskursijas ir edukacijas padės informacija bienalės puslapyje.

FOTOGALERIJA Prasidėjo 12-oji Kauno bienalė (15 nuotr.)

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Knygos: nepatiklus flirtas su „Slaptąja pasaulio istorija“ Premium

Skaitytojo flirtas su knygomis, kalbančiomis apie slaptus dalykus, yra žaidimas su ugnimi. Jos pašildo...

Verslo klasė
2019.11.16
Dėl kelialapio į olimpiadą Lietuvos krepšininkai rungsis Kaune

Pasaulio krepšinio asociacijos FIBA vykdomasis komitetas penktadienį nusprendė, kad vienas atrankos į Tokijo...

Laisvalaikis
2019.11.15
VŽ rekomenduoja: 10 renginių savaitgalį

Šį savaitgalį kino festivalis „Scanorama“ baigiasi Vilniuje ir veža gerus filmus į kitus šalies miestus. Be...

Laisvalaikis
2019.11.15
Festivalyje – džiazo legendų intriga

Įsisiūbuojančio „Vilnius Mama jazz“ festivalio rengėjai viena iš galimų kulminacijų vadina šeštadienį,...

Laisvalaikis
2019.11.14
Norvegai stato įspūdingą banginių stebėjimo centrą 

2022 m. Andojos (Andoya) saloje Šiaurės Norvegijoje iškilsiantis banginių stebėjimo centras, panašu, taps...

Laisvalaikis
2019.11.12
„Vilnius Mama Jazz“ – nuo pašėlusių belgų iki lietuvių legendų

Lapkričio 13 d. Vilniuje, Šiuolaikinio meno centre (ŠMC), prasideda 18-asis tarptautinis festivalis „Vilnius...

Laisvalaikis
2019.11.12
Nemunu planuoja paleisti turistinius laivus tarp Lietuvos ir Kaliningrado srities 3

Lietuvos ir Kaliningrado srities atstovai planuoja atgaivinti turistinę laivybą pasienio upe Nemunu, praneša...

Paslaugos
2019.11.12
Vyrų krepšinio rinktinei vadovaus D. Maskoliūnas 1

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinei vadovaus Darius Maskoliūnas, pakeisiantis atsistatydinusį Dainių Adomaitį.

Laisvalaikis
2019.11.12
Išrinkti geriausi šių metų pasaulio laikrodžiai

Savaitgalis pažėrė naujienų besidomintiems laikrodžių industrija. Šveicarijoje, Ženevoje, paskelbi laikrodžių...

Laisvalaikis
2019.11.11
Kinas: Vasarą jau beveik išgyvenome, kaip išgyventi toliau?

Marijos Kavtaradzės filmas „Išgyventi vasarą“ skambiai pristatomas kaip įvairių tarptautinių kino festivalių...

Verslo klasė
2019.11.10
Kelionių atradimai: Kjodža – žvejų miestas šalia Venecijos Premium

Ilgo savaitgalio kelionių maršrutus dažnai diktuoja tiesioginių skrydžių kryptys. Patogu, taupai laiką,...

Laisvalaikis
2019.11.10
Pokalbis be alaus su A. Kaušpėdu 1

„Rašydamas dainų tekstus jaučiuosi tarsi matematikas, ieškantis teisingos formulės, o prozoje viskas kitaip –...

Laisvalaikis
2019.11.09
VŽ rekomenduoja: 10 renginių savaitgaliui

Vilniuje jau prasidėjęs, o ateinančią savaitę ir kituose didžiuosiuose šalies miestuose startuosiantis kino...

Laisvalaikis
2019.11.08
Ką ir kodėl žiūrėti šių metų „Scanoramoje“

Kino festivaliai iš elitinės institucijos į paralelinį kino teatrams filmų sklaidos kanalą mutavo jau prieš...

Laisvalaikis
2019.11.07
Tyrimas: pabėgti nuo ankstyvos mirties padės bėgimas 2

Naujo mokslinio tyrimo duomenimis, bet koks bėgiojimas – greičiau ar lėtai, trumpomis ar ilgomis...

Laisvalaikis
2019.11.07
HBO kurs serialą apie „Sostų karų“ priešistorę

„Sostų karus“, vienu sėkmingiausiu televizijos istorijoje vadinamą serialą, kūrusi HBO nenori prarasti savo...

Laisvalaikis
2019.11.04
Naujų knygų lentynoje – pikčiausias visuomenės priešas ir tikros istorijos

Šįkart naujų knygų lentynoje – tikros ar beveik tikros istorijos. Net ir tos, kurios „beveik tikros“,...

Laisvalaikis
2019.11.03
Plaukikas D. Rapšys Kazanėje pelnė dar vieną aukso medalį

Plaukikas Danas Rapšys FINA Pasaulio plaukimo taurės etape Kazanėje, Rusijoje, iškovojo dar vieną aukso...

Laisvalaikis
2019.11.03
Dar kartą apie Heloviną, Visus šventuosius ir Vėlines

Dvi pirmosios lapkričio dienos – Visų šventųjų ir Vėlinės – ilgainiui susiniveliavo ir tapo mirusiųjų...

Laisvalaikis
2019.10.31
VŽ rekomenduoja: ilgojo savaitgalio renginiai

Šį savaitgalį maišosi linksmybės ir rimtis. Pagrindiniai renginiai, matyt, vyks kapuose deginant žvakutes,...

Laisvalaikis
2019.10.31

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau