Kauno bienalė: kelionė kaip miesto pokyčių metafora

Publikuota: 2019-06-24
Ukrainiečio Mykola Ridnyi instaliacija „Dingęs bagažas“. Eriko Ovčarenkos („15min“ / „Scanpix“) nuotr.
Ukrainiečio Mykola Ridnyi instaliacija „Dingęs bagažas“. Eriko Ovčarenkos („15min“ / „Scanpix“) nuotr.
Menotyrininkė

Kaune prasidėjo vienas didžiausių meno renginių Lietuvoje – 12-oji tarptautinė šiuolaikinio meno bienalė „Po išvykimo | Prieš atvykstant“. Įvairiose miesto vietose kūrinius, meninius tyrimus, instaliacijas ir performansus iki rugsėjo 29 d. pristato trisdešimt menininkų iš Europos, Pietų ir Centrinės Amerikos bei Kaukazo regiono.

Kauno bienalė įtraukta į tarptautinių bienalių žemėlapį, tad yra viena kultūrinių kelionių krypčių ne tik Lietuvos, bet ir užsienio keliautojams. Būtent kelionė yra šios bienalės pagrindinė tema, suvokiama įvairiais aspektais.

Pirmiausia tai istorinė kelionė, susijusi su Kauno miestu ir jo identiteto transformacijomis tarpukario, sovietmečio ir nepriklausomybės atkūrimo pradžios laikotarpiais. Žvelgiama ir į ateitį, kai 2022 m. miestas taps Europos kultūros sostine. Dalyvaujantiems menininkams svarbūs ir ideologiniai, politiniai vietinės ir pasaulio istorijos aspektai, jų sankirtos, filosofinės su Kauno istorija susijusios temos. O plačiausia prasme tai asmeninių kasdienių kelionių nuo gyvenimo pradžios iki mirties interpretacijos.

Kelionės tema siejasi ir su bienalėje dalyvaujančiais skirtingų šalių menininkais ir kuratoriais. Šių metų bienalė išskirtinė tuo, kad pirmą kartą jos struktūra pagrįsta tarptautinės bendrakuratorystės principu. Atvirame konkurse buvo atrinkti penki jauni kuratoriai iš Italijos, Didžiosios Britanijos, Slovakijos ir Lietuvos. Konsultuojami kuratoriaus iš Didžiosios Britanijos Lewiso Biggso, kuris projekte „Kaunas 2022“ atsakingas už meną viešosiose erdvėse, jie paruošė bendrą bienalės programą.

Norėtume jūsų paprašyti

Kelionė į bienalę prasideda jau važiuojant iš Vilniaus į Kauną magistrale A1, kur dėmesį atkreipia vienas įdomesnių kūrinių – mėlyni lauko stendai su užrašais. Tai vokiečių konceptualaus meno atstovo, Venecijos bienalės dalyvio, buvusio šiuolaikinio Europos meno bienalės „Manifesta“ kuratoriaus Christiano Jankowskio projektas. Kauno bienalei jis pristatė su krepšiniu susijusią idėją, kuri buvo atmesta. Kai rengėjai pasakė: „Norėtume jūsų paprašyti sugalvoti kitą idėją“, Ch. Jankowskis tai panaudojo naujam darbui. Būtent šis sakinys užrašytas ant trijų reklaminių stendų greitkelyje ir pačiame Kaune. Darbas siūlo daug interpretacinių sluoksnių, vienas jų – pačiam menininkui nemalonios situacijos žaismingas, bet ir ironiškas pateikimas.

Svarbiausios ekspozicijos

Svarbiausios bienalės ekspozicijos išsidėsčiusios Kauno paveikslų galerijoje ir Kauno geležinkelio stotyje, kuri nurodo konceptualią parodos kryptį. Kelias nuo atminties iki užmaršties, nuo istorijos iki ateities vizijų atsiskleidžia instaliacijose, video ir kituose kūriniuose, eksponuojamuose stoties prieigose, laukiamojoje salėje ir būtent šiai parodai viename peronų pastatytuose keturiuose krovininiuose vagonuose.

Ant stoties laiptų keliautojus pasitinka ukrainiečio Mykola Ridnyi instaliacija „Dingęs bagažas“, paremta žydų dailininkės Esther Lurie kūrybos tyrinėjimais. Kauno gete 1941–1944 m. gyvenusi E. Lurie piešiniais dokumentavo kasdienį gyvenimą ir nacių žiaurumą. Piešinius ji slėpdavo keraminiuose induose ir juos užkasdavo. Vokiečiams traukiantis iš Kauno ir sudeginus getą, dauguma jų dingo. 2 m aukščio keraminės vazos, kurių viduje paslėpti E. Lurie piešiniai, metaforiškai primena figūras žmonių, atmintyje saugančių šią skausmingą Kauno istorijos atkarpą.

Kitas menininko kūrinys „Laipsniškas apakimas“, kritikuojantis mechanišką žiniasklaidos sukurtos realybės sekimą, karo propagandą, eksponuojamas Kauno paveikslų galerijoje.

Geležinkelio stoties laukiamajame bendradarbiavimo su žiūrovais strategijas mėgstantis slovakas Karolis Pichleris siūlo keletą kelionių modelių. Jo projektą „Times-Squares“ sudaro trys erdvės, susijusios tiek su asmeninio, tiek istorinio laiko suvokimu: praeitimi, dabartimi ir ateitimi. Kitoje salėje rusų kilmės menininkė Taus Machačeva kūriniu „Žiedinis kelias“ tyrinėja kultūrų konfrontaciją ir sovietinį laikmetį. Verta paminėti italą Alberto Garutti, kurio suprojektuotų grindinio plokščių su išgraviruotu tekstu „Kiekvienas žingsnis mano gyvenime atvedė mane čia, dabar“ teks gerokai paieškoti ne tik geležinkelio stotyje, bet ir kitose Kauno vietose. Projektas buvo pristatytas įvairių Europos miestų viešosiose erdvėse, o geležinkelio stotyje pasiliks visam laikui.

Perono ekspozicija kviečia užsukti į krovininius vagonus. Viename jų eksponuojamas naujas ir socialiai aktualus fotožurnalisto Artūro Morozovo projektas. Tai meninis tyrimas apie prižiūrėtojų sergimas Lietuvos geležinkelių pervažas, kurių Lietuvoje išliko vos 15. Pervažos vis labiau automatizuojamos, tad greitai prižiūrėtojo profesija gali išnykti. Kūrinį sudaro aštuoni asmeniniai su darbu pervažose susiję pasakojimai.

Kitame vagone mažai vengrų bendruomenei Serbijoje priklausantis menininkas Balintas Szombathy pristato N18 ženklu pažymėtą darbą. Veikiamas dvilypės tapatybės ir to, kad visą gyvenimą yra priverstas klajoti tarp skirtingų politinių, socialinių ir kultūrinių realybių, menininkas sukūrė savotišką protesto aktą. Kūrinys vis dėlto nėra šokiruojantis, tačiau simbolizmas jame svarbus – kaskart traukiniui, kuriuo jis keliauja, privažiavus Serbijos–Vengrijos pasienį, menininkas eina nusišlapinti. Traukiniui pajudėjus per sieną, jis nuleidžia vandenį.

Vagonuose pristatomi ir brito Tamu Nkiwane kūrinys „Mėlynas plastikas“, kviečiantis tyrinėti skirtingas kultūras ir istorinę atmintį per kasdienius objektus, ir absurdo bei juodojo humoro elementų nestokojantis čečėno Aslano Gaisumovo videodarbas „Volga“.

Požemiai, kapinės, Kuba

Šioje Kauno bienalėje gausu edukacinių projektų ir teminių ekskursijų. Vienos jų autorių, spalvingą šiuolaikinio lietuvių meno asmenybę Andrejų Polukordą žiūrovai gali sutikti iš stoties nusileidę į požeminę perėją. Save vadinantis galerininku ir meno konsultantu A. Polukordas po žeme įkurdino keliaujančią galeriją „Galerie Uberall“. Menininkas mėgsta įtraukti žiūrovus į komiškas, kartais absurdiškas situacijas, tad netikėtumo momentas jo ekskursijose visada išlieka.

Vienas iš nedaugelio darbų, skirtų Kauno daugiakultūriškumo temai, – Roberto Narkaus instaliacija Kauno senosiose kapinėse. Įkūrus šias kapines, sklypai jose buvo lygiomis dalimis padalyti krikščionims, stačiatikiams, žydams ir musulmonams. Menininkas čia pastatė savotišką pavėsinę, pagamintą iš Vilniaus oro uosto nusileidimo tako šviesų. R. Narkų domina, kaip skirtingos bendruomenės gali sąveikauti per architektūrinę struktūrą.

Į antrą pagrindinę bienalės erdvę, Kauno paveikslų galeriją, patenkama iš kiemo pusės, taip keičiant įprastą kelionę į ją.

Čia dėmesį verta atkreipti į vokietės Johannos Diehl fotoprojektą. Menininkė nagrinėja architektūrą ir jos kismą. Kaune ji domėjosi paskirtį pakeitusiais pastatais ir susibūrimo vietomis, fiksuodama juos analoginės fotografijos būdu ir jungdama į vientisą instaliaciją.

Menininko iš Kubos Adriano Meliso kūrinys leidžia pažvelgti ne tik į socialistinę sistemą Kuboje, bet kelia asociacijas ir su mūsų šalies realijomis. Jis prašė darbininkų neiti į darbą, sumokėdamas jiems oficialaus uždarbio sumą, ir fiksavo jų pokalbius su viršininkais. Pokalbiuose darbininkai pateikia netikras neatvykimo į darbą priežastis, pavyzdžiui, anytos mirtis, motociklo avarija, pabėgęs kačiukas, dusulys ir kt. Šypseną keliantis kūrinys atspindi Kubos socialistinės santvarkos trūkumus: mažus atlyginimus ir darbuotojų motyvacijos stygių.

Visomis kryptimis

Įtraukiantis projektas apie tai, kaip žaidimas gali atlikti pilietinę funkciją, priklauso Paryžiuje gimusiai, Londone bei Lisabonoje dirbančiai Celine Condorelli. Jos darbe „Kokybinės visuomenės modeliai“ susipina meno, architektūros, erdvės ir socialiniai kontekstai.

Paveikslų galerijoje pirmą kartą Lietuvoje eksponuojama žinomų tarpdisciplininio meno kūrėjų Nomedos ir Gedimino Urbonų instaliacija „Družba“. Tai itin asmeniškas pasakojimas, pradėtas 2003 m., keliaujant Lietuvoje esančia naftotekio atkarpa ir klausantis žmonių, kurie dalyvavo statant „Družbą“.

Be minėtųjų bienalės erdvių, meno keliautojų laukia Vytauto Didžiojo karo muziejuje veikianti tapytojų studija ir Deimanto Narkevičiaus kūrinys „Aplankant Soliarį“ M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Kartu su bienale pristatomi ES „Kūrybiškos Europos“ finansuojamo „Stebuklingų kilimų“ projekto menininkių kroatės Anos Kovačic ir serbės Sonjos Jo projektai Šančiuose, T. Ivanausko zoologijos muziejuje ir Obelynės parke Akademijoje.

Visą vasarą veiksiančios bienalės kelionių kryptys be galo įvairios ir gausios, tad kiekvienas čia gali rasti jį dominantį pasakojimą ar istoriją. Plačiame bienalės vietų žemėlapyje susigaudyti, užsirašyti į ekskursijas ir edukacijas padės informacija bienalės puslapyje.

FOTOGALERIJA Prasidėjo 12-oji Kauno bienalė (15 nuotr.)

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Tarsi paklusdami orų prognozėms – sako, bus karšta, savaitgalio renginiai išsklido po atviras erdves visoje...

Laisvalaikis
2019.07.19
Antrinė meno rinka įžvelgia augimą 2

Nors antrinės meno rinkos dalyviai – „Vilniaus aukcionas“ ir ARS VIA – pirmąjį šių metų pusmetį vertina...

Laisvalaikis
2019.07.17
2021-ųjų vyrų „EuroBasket“ finalas vyks Berlyne

FIBA paskelbė šalis, kurios rengs 2021-ųjų Europos vyrų ir moterų krepšinio čempionatus. Vyrų varžybos vyks...

Laisvalaikis
2019.07.15
Birštono apgultis: į naująjį apžvalgos bokštą įkopė apie 10.000 žmonių

Praėjusį savaitgalį Birštonas buvo apgultas: skaičiuojama, jog į nuo šiol aukščiausią apžvalgos bokštą...

Laisvalaikis
2019.07.15
Buriuodamas katamaranu, kavos neišsivirsi Premium 3

Jeigu perskaitę žodį „katamaranas“ pagalvojote apie vandens dviratį, nieko tokio. Daugelis juos asocijuoja ir...

Laisvalaikis
2019.07.14
Kuršių nerijoje baigta tvarkyti audringos jūros žiemą apgadinta aplinka 1

Kuršių nerijoje baigta tvarkyti per šaltąjį audrų sezoną apgadinta aplinka: šiemet stichija buvo pridariusi...

Paslaugos
2019.07.13
Po Lietuvą – prezidentų pėdsakais

Prezidentės pyragas, prezidento dvaras, prezidentinė skrynia ar net prezidento kalnas... Naujojo Lietuvos...

Paslaugos
2019.07.13
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Įsibėgėjus liepai, įsisiūbuoja ir vasarinių muzikos bei meno festivalių programos. Jų organizatoriai...

Laisvalaikis
2019.07.12
Saudo Arabijos moterys gaus teisę keliauti į užsienį be vyrų leidimo 1

Saudo Arabijos valdžios institucijos planuoja leisti moterims kirsti šalies sieną be vyro-globėjo leidimo,...

Paslaugos
2019.07.11
Prezidento inauguracijos rengėjai slystelėjo ant banano žievės 28

Penktadienį, liepos 12 d., vyksiančių Prezidento inauguracijos iškilmių rengėjai slystelėjo ant banano...

Laisvalaikis
2019.07.10
G. Depardieu aukcione parduoda savo restoraną Paryžiuje 2

Ketvirtadienį Paryžiuje aukcione bus parduodamas vieno iš prancūzų aktoriui ir gurmanui Gerard'ui Depardieu...

Paslaugos
2019.07.09
Birštone atidaromas aukščiausias Lietuvoje apžvalgos bokštas

Važiuojantieji nuo Kauno ar Prienų ties Birštonu, dešinėje kelio pusėje, neabejotinai mato ant kalno, virš...

Laisvalaikis
2019.07.09
Kaunas pasistatė didžiausią Lietuvoje futbolo maniežą 18

Kaune iškilo neįprastas statinys – futbolo maniežą dengiantis 110 m ilgio, 80 m pločio ir 25 m aukščio...

Laisvalaikis
2019.07.08
Paryžius rengiasi išguiti turistinius autobusus

Paryžiaus valdžia planuoja uždrausti arba apriboti turistinių autobusų eismą istoriniame miesto centre.

Paslaugos
2019.07.08
VŽ rekomenduoja: naujos knygos

Kol Lietuvoje lyja, o miškuose dar nepradėjo dygti grybai, galima ramiai paskaityti. Juolab knygų lentyna...

Laisvalaikis
2019.07.07
„BMW Vision M Next“: ateityje išliks ir vairavimo galimybė 1

Bavarijos koncernas pristatė naują koncepcinį savavaldį modelį, kuris jo savininkui leis mėgautis ir...

Laisvalaikis
2019.07.07
Cori Gauff – Naujoji Vimbldono žvaigždė 1

„Nebūsiu antra Serena“, – sako juodaodė 15-metė amerikietė Cori „Coco“ Gauff, tapusi jauniausia žaidėja,...

Laisvalaikis
2019.07.07
VŽ bando: aštuntosios kartos „Porsche 911“ Premium 13

Kodiniu numeriu 992 žymima legendinio modelio karta leidžia nekasdieniu kampu pažiūrėti į fizikos dėsnius.

Laisvalaikis
2019.07.06
Donatas Katkus: Manifestas? Premium

Kadaise bet kokia meno grupė – dailės, literatūros, muzikos – skelbdavo savo bendros estetikos manifestus.

Verslo klasė
2019.07.06
VŽ rekomenduoja: šventinio savaitgalio renginiai 1

Gražiausias šio savaitgalio renginys – per visą Lietuvą ir pasaulį giedama Tautiška giesmė. Liepos 6-ąją...

Laisvalaikis
2019.07.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau