Ieškoti Lietuvos – į Lucką Ukrainoje

Publikuota: 2019-06-08
Lucko širdyje stūksanti Liubarto pilis – bendros Lietuvos ir Ukrainos istorijos saugotoja. Albino Marciniako nuotr.
Lucko širdyje stūksanti Liubarto pilis – bendros Lietuvos ir Ukrainos istorijos saugotoja. Albino Marciniako nuotr.

Jau kurį laiką trumpų kelionių krypčių sąraše vieną aukščiausių vietų užima Ukraina. Trumpas skrydis, žemos kainos, daugumai puikiai suprantama kalba ir draugiški žmonės. Šįkart į vieną seniausių šalies miestų Lucką išsiruošiau ieškoti lietuvių ir ukrainiečių bendrystės priežasčių. Ir radau – kur kas daugiau, nei tikėjausi.

Keteryna Moysiyuk, būrį žurnalistų pakvietusio Lucko turizmo centro viešinimo ir rinkodaros skyriaus vadovė, pasakoja, kad bent jau kol kas Luckas nesivilia, jog turistai iš Lietuvos čia ims plūsti būriais, tačiau norėtų, kad įtrauktų miestą į kelionių po Ukrainą žemėlapius. Pavyzdžiui, per trumpiau negu valandą iš Vilniaus atskridus pasigrožėti Lvovu, porai dienų galima išsiruošti į šiek tiek ilgesnę negu 170 km kelionę Šiaurės Rytų kryptimi.

„Google Maps“ prognozuoja, kad automobiliu kelyje užtruktumėte 2,2 val., vietiniai sako, kad spėjama ir per 2 val., tačiau, jei ketinate laikytis eismo taisyklių, pasiruošti reikėtų šiek tiek ilgesnei kelionei automobiliu.

Jeigu rinksitės viešąjį transportą, pavyzdžiui, tarpmiestinį autobusą, teks kratytis net 3,5 val. Sovietmetį menančios transporto priemonės lietuviams dar nėra egzotika, todėl užuot stebėjusis kelionės kokybe, verčiau pro langą pasigrožėti kone lietuviška panorama: rapsų laukais, gyvenvietėmis, kurios primena bet kurio Lietuvos rajono kiek prigesusius miestelius, vešliomis pievomis ir ožkų būreliais jose.

Trys bokštai

Anot legendos, Luckas įkurtas VII a., tačiau istoriniuose šaltiniuose miesto vardas pirmąkart pasirodo 1085 m. Lietuvos ir Ukrainos bendra istorija prasideda 1321 m., kai Lucko pilį užėmę lietuviai prijungia miestą prie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK). To meto ženklų apstu visame senamiestyje, ypač pagrindiniame miesto traukos objekte – Liubarto pilyje. Į ją veda akmenimis grįstas takas, o savotišku pilies sargu „dirba“ 200 metų senumo uosis, po kuriuo, sako gidas, eiles rašydavo garsi poetė Lesia Ukrainka (Larina Kosač).

Vos įžengus pro arką, pasitinka kieme išdidžiai dūmojantis kardą apglėbęs Vytautas – jis vienas iš dideliame tribokštės pilies kieme eklektiškai įkurdintų traukos objektų. Greta – požeminė bažnyčia, į kurią karštą dieną nusileidus ne tik įdomu, bet ir gaivu, šimtus senovinių varpų saugantis bokštas ir specialiai vaikams įtaisytas muzikos instrumentas – juo grodamas būrelis mokyklinukų mums lankantis kaip tik kuria neįkyrų improvizacinį Liubarto pilies garso takelį.

Bendra praeitis

Vytauto pėdsakų miesto istorijoje gausu, ypač tada, kai ta istorija pasakojama lietuviams ir lenkams. Štai Liubarto pilį gidas ne kartą pavadina Vytauto pilimi, nors vietinių nė karto negirdėjome taip sakant. Visgi pojūtis, kad Lietuvą ir Ukrainą sieja bendra tolesnių ar artimesnių dienų istorija, čia ir visame Voluinės regione gyvas kaip niekur kitur.

Akmeninę pilį per 1340–1383 m. senų įtvirtinimų vietoje pastatė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino jauniausias sūnus Liubartas, kuris, vedęs Haličo-Voluinės kunigaikščio dukterį, įsikūrė Lucke. Istorikai sako, kad pilis ir miestas suklestėjo būtent valdant jo sūnėnui Vytautui: jis pilį puošė, dailino ir stiprino, į miestą sukvietęs įvairiausių tikėjimų ir tautybių žmonių pavertė jį pietine LDK sostine.

1429 m. Vytautas Lucką į istoriją įrašė sušaukęs visos Europos valdovų suvažiavimą, kuris laikomas didžiausiu to meto viršūnių susitikimu Rytų Europoje. Pasak istorikų, valdovai ir jų atstovai su savo svitomis – apie 15.000 žmonių – dvidešimčiai dienų suplūdo į pilį, miestą ir aplinkines gyvenvietes. Kiek kitaip, nei rašoma lietuviškuose vadovėliuose, vietos gidas pasakoja, kad pilyje Vytautas turėjo būti ir karūnuotas, bet jam pažadėta karūna Lucko nepasiekė.

Tie, kurie tiki legendomis, į pilį kviečiami ne tik pasidairyti po ekspozicijas, apžvelgti panoramą, bet ir paieškoti lobio: pasakojama, kad Liubartas čia paslėpė dalį savo turtų. Esą valdovas ant kaklo pasikabinęs nešiojosi raktą, o kunigaikščiui mirus, šis pradingo: tas, kuris ras raktą, priešais save išvys ir duris, slepiančias jo lobį.

Karūnos meniu

Ieškantiems lobių gali būti įdomi ir šiek tiek labiau apčiuopiama jų variacija – Lucko virtuvė. Paklaidžiojus senamiesčio gatvelėmis ir pernelyg nenuvargus, galima atrasti jaukių restoranėlių ir kavinių.

Pilies pašonėje įsikūrusi „Vytauto karūna“ – 23 metus veikiantis klasikinės senovinės Europos virtuvės pavyzdys. Anot savininko, restoraną atidaryti įkvėpė istorikų netikėtai atrasta Vytauto virtuvės šefo receptų knyga. Kad vieta miestiečiai didžiuojasi, rodo ir restorane apsilankiusių garsių europiečių (tarp jų – ir Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus) garbės lenta.

„Vytauto karūnoje“ galima pasimėgauti ir tradiciniais patiekalais, ir autoriniu meniu „Senųjų laikų Luckas“ (užsisakius iš anksto) – paskanausite ant šiaudų rūkyto Voluinės upėtakio, tradicinių lietuviškų šaltibarščių, grybais įdarytų virtinukų, ilgai keptos anties krūtinėlės su miško uogų padažu. Vis dėlto verčiausi šio meniu egzemplioriai – du paskutinieji: minkštutėlė stirniena su saldoku padažu ir jame mirkytais mažais kankorėžiais (labiau ne skoniui, o įspūdžiui sustiprinti) bei netikėtai gardūs stipriai nokinto sūrio ledai su duonos trupiniais.

Kokybiškai ir pigiai

Miesto centre teko lankytis dar dviejuose restoranuose: neįpareigojančiame, hipsterių pamėgtame „Mr. Benedict“, į kurį rekomenduočiau užsukti lengvų pietų (dėmesio vertos ant grilio keptų burokėlių salotos su brinza ir riešutų padažu (2 Eur) ar vištienos masala (3 Eur) arba deserto (pistacijų krembriulė, mėlynių torto).

Stebint fontanuose besitaškančius vaikus, ant suolelių kavą geriančias mamas, Lesios Ukrainkos gatve vakarienės verta nužingsniuoti į gana naują amerikietiškos virtuvės ir kepsnių restoraną „Meat & Green“. Čia kainos didesnės, tačiau vis dėlto labai įkandamos. Pavyzdžiui, verslo pietūs atsieis 4 Eur, 45 dienas brandintas jautienos antrekoto kepsnys – 7 Eur.

Restorano vadovas Valerijus Poliakovas visą kainomis turistus džiuginančią Lucko restoranų rinką apibūdino labai taikliai: „Paprastai patiekalo kaina skaičiuojama taip: imi kokybišką, brangų produktą, pridedi egzotiškų pagardų, skoningai papuoši ir kainą daugini iš keturių. Tačiau Luckas – ne Kijevas, žmonės restoranuose lankosi retai, o atėję nori omaro už 20 grivinų. Todėl sugalvoję vieną restoraną atidaryti čia, pirmiausia turėjome mąstyti kūrybiškai ir apgalvoti, kokių kokybiškų patiekalų galima pasiūlyti už 100 grivinų.“

„Meat & Green“ meniu – neilgas, kinta priklausomai nuo sezono: keletas tradicinių regiono patiekalų turistams (barščiai, virtiniai ir bulviniai blynai) ir įprasta, bet ne prasta amerikietiška virtuvė: mėsainiai, šonkauliukai, kepsniai.

Yra ką veikti

Kai geras oras, po Lucką smagu pasivaikščioti – vieniems ar su gidu aplankyti Ikonų arba Etnografinį muziejų, galbūt užsukti į zoologijos sodą ir šalia esantį didžiulį, puikiai sutvarkytą Centrinį parką – ateityje iš čia žadama turistus plukdyti per miestą vingiuojančia Styro upe.

Jeigu pasiseks, galbūt sutiksite ir vietos įžymybę – skulptorių Mykolą Golovaną, vadinamą Ukrainos Antoni Gaudi. Visą gyvenimą ant Styro upės kranto jis stato namą, prie kurio patį dažnai galima rasti plušantį. Tai, ką ten pamatėme, pavadinčiau abejingų nepaliekančia vaizdine kakofonija, o patį menininką – skulptūros anarchistu. Kieme pilna skulptūrų ir skulptūrėlių, butelių, iš kurių menininkas daro savotiškus vitražus. Pats statinys – kažkada buvęs paprastas Golovano tėvo statytas plytinukas – augte apaugęs įvairiausių stilių dekoratyviniais elementais.

Buvome įspėti, kad skulptorius – ne visada geros nuotaikos, tačiau apsilankius ir paklausus, ar galime pasivaikščioti po kiemą, noriai sutinka, išporina visą, gana tragišką, šeimos istoriją ir parodo žuvusiam sūnui atminti skirtą bareljefą, puošiantį medines garažo duris.

Apie prezidentą

Ar Luckui užtenka vieno vasaros savaitgalio? Sakyčiau, taip. Ir jis bus tikrai turtingas.

Šiltų Lietuvos ir Ukrainos santykių iliustracija šioje kelionėje man netikėtai tapo pokalbis su gide. Sužinojusi, kad esu iš Lietuvos, moteris pasivedė mane į šalį ir su ašaromis akyse pasakė:

„Jūsų prezidentas dėl mūsų šalies padarė daugiau negu mūsiškis.“

Toks man pasirodė Luckas – šiltas ir visais laikais draugiškas lietuviams.

[infogram id="639647a4-6899-4152-b399-5b9356a0caf6" prefix="It8" format="interactive" title="Laisvalaikis: Artimiausi renginiai Lucke"]

Daugiau informacijos apie miestą surasite čia.

FOTOGALERIJA Ieškoti Lietuvos – į Lucką Ukrainoje (25 nuotr.)

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Išrinkti geriausi šių metų pasaulio laikrodžiai

Savaitgalis pažėrė naujienų besidomintiems laikrodžių industrija. Šveicarijoje, Ženevoje, paskelbi laikrodžių...

Laisvalaikis
2019.11.11
Kinas: Vasarą jau beveik išgyvenome, kaip išgyventi toliau?

Marijos Kavtaradzės filmas „Išgyventi vasarą“ skambiai pristatomas kaip įvairių tarptautinių kino festivalių...

Verslo klasė
2019.11.10
Kelionių atradimai: Kjodža – žvejų miestas šalia Venecijos Premium

Ilgo savaitgalio kelionių maršrutus dažnai diktuoja tiesioginių skrydžių kryptys. Patogu, taupai laiką,...

Laisvalaikis
2019.11.10
Pokalbis be alaus su A. Kaušpėdu 1

„Rašydamas dainų tekstus jaučiuosi tarsi matematikas, ieškantis teisingos formulės, o prozoje viskas kitaip –...

Laisvalaikis
2019.11.09
VŽ rekomenduoja: 10 renginių savaitgaliui

Vilniuje jau prasidėjęs, o ateinančią savaitę ir kituose didžiuosiuose šalies miestuose startuosiantis kino...

Laisvalaikis
2019.11.08
Ką ir kodėl žiūrėti šių metų „Scanoramoje“

Kino festivaliai iš elitinės institucijos į paralelinį kino teatrams filmų sklaidos kanalą mutavo jau prieš...

Laisvalaikis
2019.11.07
Tyrimas: pabėgti nuo ankstyvos mirties padės bėgimas 2

Naujo mokslinio tyrimo duomenimis, bet koks bėgiojimas – greičiau ar lėtai, trumpomis ar ilgomis...

Laisvalaikis
2019.11.07
HBO kurs serialą apie „Sostų karų“ priešistorę

„Sostų karus“, vienu sėkmingiausiu televizijos istorijoje vadinamą serialą, kūrusi HBO nenori prarasti savo...

Laisvalaikis
2019.11.04
Naujų knygų lentynoje – pikčiausias visuomenės priešas ir tikros istorijos

Šįkart naujų knygų lentynoje – tikros ar beveik tikros istorijos. Net ir tos, kurios „beveik tikros“,...

Laisvalaikis
2019.11.03
Plaukikas D. Rapšys Kazanėje pelnė dar vieną aukso medalį

Plaukikas Danas Rapšys FINA Pasaulio plaukimo taurės etape Kazanėje, Rusijoje, iškovojo dar vieną aukso...

Laisvalaikis
2019.11.03
Dar kartą apie Heloviną, Visus šventuosius ir Vėlines

Dvi pirmosios lapkričio dienos – Visų šventųjų ir Vėlinės – ilgainiui susiniveliavo ir tapo mirusiųjų...

Laisvalaikis
2019.10.31
VŽ rekomenduoja: ilgojo savaitgalio renginiai

Šį savaitgalį maišosi linksmybės ir rimtis. Pagrindiniai renginiai, matyt, vyks kapuose deginant žvakutes,...

Laisvalaikis
2019.10.31
Kino klasika: kaip nenustoti jaudintis dėl Daktaro Streindžlavo meilės atominei bombai

„Skalvijos“ kino centre Vilniuje rengiamuose kino klasikos vakaruose lapkričio 3 ir 24 d. bus parodytas retai...

Laisvalaikis
2019.10.30
„Scanorama“ dėlioja programos akcentus

Kitą savaitę, lapkričio 7 d., Vilniuje prasideda didžiausias rudens kino festivalis „Scanorama“. Nuo...

Laisvalaikis
2019.10.30
Kinai užsienio kelionėms per pusmetį išleido 127,5 mlrd. USD

Kinų turistų išlaidos užsienio kelionėms 2019 m. pirmąjį pusmetį siekė 127,5 mlrd. USD (111,55 mlrd. Eur) –...

Paslaugos
2019.10.27
Tyrimas: kada bėgioti sveikiausia 1

Bėgioti – pigiausias ir maloniausias būdas mesti svorį. Tam nebūtinas sporto klubas, dietos ar maisto...

Laisvalaikis
2019.10.27
L. da Vinci paroda Paryžiaus Luvre: be „Salvator Mundi“, bet su skaitmenine „Mona Lisa“ 

Šią savaitę Paryžiaus Luvre atidaryta svarbiausiu metų meno renginiu vadinama Leonardo da Vinci paroda,...

Laisvalaikis
2019.10.27
Turizmas: Antalija muša rekordus

Turkijos Antalijos provincijos kurortuose nuo š.m. sausio 1 dienos iki spalio 15 dienos ilsėjosi daugiau nei...

Paslaugos
2019.10.26
Rytoj, paskutinį mėnesio sekmadienį, – į muziejų nemokamai 1

Rytoj, spalio 27 d., didžioji dalis valstybinių muziejų lankytojus kviečia nemokamai apžiūrėti nuolatines...

Laisvalaikis
2019.10.26
J. Valančiūno paramos fondas pratęsė bendradarbiavimą su „Olybet“

Vienas pajėgiausių Lietuvos krepšininkų Jonas Valančiūnas ir toliau bendradarbiaus su „Olybet“. Krepšininkas...

Rinkodara
2019.10.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau