Lietuviško dizaino aukcione – nuo dulkių siurblio iki 3D betoninių plytelių

Vienu iš labiausiai intriguojančių renginių, kuriuos į savo programą įtraukė gegužės 612 d. Lietuvoje vykstančios Dizaino savaitės organizatoriai, galima pavadinti pirmąjį lietuviško dizaino aukcioną. Tris dienas Vilniaus klube Kablys + Kultūra pristatomą jo ekspoziciją aukciono rengėjai kviečia tiesiog apžiūrėti.
Dizaino aukcionas turėtų būti įdomus pirmiausia tiems, kurie pernai Nacionalinėje dailės galerijoje su džiaugsmingu jauduliu apžiūrinėjo parodą Daiktų istorijos. Lietuvos dizainas 19182018, ji mums pasakojo apie svarbiausius lietuviško dizaino objektus ir gana kuklią, bet įdomią jų radimosi istoriją.
Dalį lietuviško dizaino istorijos atskleis ir šis aukcionas, kurį Meno rinkos agentūra rengia kaip LVII Vilniaus aukciono pirmąją dalį.
Sovietmečio aidas
Rengėjai skaičiuoja, jog dizaino aukciono ekspozicijoje pristatomi 45 lotai iš įvairių taikomosios dailės ir dizaino sričių keramikos, tekstilės, baldų, buities prietaisų ir kt. Viena jų dalis sukurta sovietmečiu, kiti vienetiniai, unikalūs, įvairių apdovanojimų pelnę šiuolaikinių dizainerių kūriniai.
Mėgstančiuosius daiktus, nuo kurių nušluostytos istorijos dulkės, nustebins Kauno Dailės kombinate dirbusių keramikų Valdemaro Manomaičio (19122000) ir Vaclovo Miknevičiaus (19101989) vazos ir dekoratyvinės lėkštės, 1975 m. pagamintas kosminio amžiaus estetiką atspindėjęs bene garsiausias lietuviškos technikos ir modernumo pavyzdys dulkių siurblys Saturnas2 (vis dar veikiantis), 7-ąjį dešimtmetį pagaminti restauruoti Lygijos Marijos KoslauskaitėsStapulionienės krėslai. Beje, panašių mielų artefaktų vis dar galima aptikti senelių, prosenelių namuose ar sendaikčių turguose.
Šių dienų ikonos
Unikalesni bus Nepriklausomybės dizainerių dažniausiai vienetiniai darbai, vadinami pastarojo laikmečio lietuviško dizaino ikonomis. Tarp jų Jono Jurgaičio sukurta sofa Venus ir krėslas Liu, Pauliaus Vitkausko dešimties kojų kėdė Ku-dir-ka, Daliaus Razausko anticeliulitinį masažą daranti taburetė Pirst, Tomo Jasiulio objektas Moving bowl (Judantis dubuo), vienetinė kolekcinė gitara iš Rapolo Gražio sukurtos kolekcijos Lava Drops ir kt.
Beje, apie gitarą. Skelbiama, kad būtent aukcione pristatomu instrumentu grojo Dominicas Milleris, Stingo grupės gitaristas, vokiečių gitaristas Gregory Hildenas ir dar keli.
Didžiosios dalies lotų kainų vidurkis svyruoja nuo šimto iki kelių šimtų eurų. Žemiausia pradine 50 Eur kaina įvertintas dizainerės Gintarės Černiauskaitės unikalus medinis konstruktorius vaikams Upe.
Aukščiausia pradine kaina, 7.900 Eur, įvertinti du lotai minėtosios sofa Venus ir R. Gražio sukurta gitara.
Pasak Vilniaus aukciono vadovės, dailėtyrininkės dr. Simonos Skaisgirytės-Makselienės, kiekvienas į dizaino aukcioną patekęs lotas buvo kruopščiai įvertintas, todėl čia pateko tik itin originalūs lietuviško dizaino objektai, turintys savo istoriją, dažniausiai tapę etalonais masinei gamybai, taip pat inovatyvūs, išskirtiniai artefaktai, vienetiniai, unikalūs konceptiniai vienetai. Išimtys buvo taikomos tik keliems masinės gamybos objektams todėl, kad tai vieni paskutiniųjų tiražo vienetų.
Pirmą kartą rengiamas lietuviško dizaino aukcionas yra pirmoji LVII Vilniaus aukciono dalis, organizuojama kartu su Lietuvos dizaino forumu. Antroji aukciono dalis, kaip įprasta, bus skirta lituanistinei vaizduojamajai dailei, ji vyks gegužės 24 dieną. Daugiau informacijos čia.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti