Abejonės keliauti į Jordaniją išgaruoja radus pigų bilietą

Publikuota: 2019-02-24
Wadi Rum dykuma pietinėje Jordanijoje įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Menahem Kahana/“Scanpix“ nuotr.
Wadi Rum dykuma pietinėje Jordanijoje įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Menahem Kahana/“Scanpix“ nuotr.

Jeigu dar nebuvote Jordanijoje, jūsų pažįstami greičiausiai iš ten jau grįžo. Nuo praėjusių metų spalio iš Vilniaus į Jordanijos sostinę Amaną du kartus per savaitę skraidina pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“. Net praėjus keletui mėnesių nuo maršruto atidarymo, lėktuvai pilni keleivių, o skrydžių kainos vidutiniškai siekia kelias dešimtis eurų.

Neįpareigojantis pradinis įnašas nesunkiai suviliojo ir mane, nors atostogauti Jordanijoje niekada nesvajojau. Ši šalis niekada nebuvo tarp populiariausių lietuvių atostogų krypčių, bet atrodo, kad patogus susisiekimas ir pigūs bilietai atvėrė naują kryptį. Jordanai jau dabar mus vadina vienais dažniausiai sutinkamų turistų jų tėvynėje.

Kalbama, kad, norėdama paskatinti turizmą, Jordanijos vyriausybė „parėmė“ „Ryanair“, kad kompanija pradėtų vykdyti skrydžius iš įvairių Europos miestų. Tokie veiksmai pasiteisino, turizmas Jordanijoje muša rekordus – pradėjus vykdyti reikiamus skrydžius, turistų skaičius staiga ūgtelėjo 10%, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Turistų iš Europos pagausėjimas didžiausias – net 51,5%.

Ar tikrai saugu?

Kelionei po Jordaniją susitelkė trijų merginų būrelis. Tikėjomės tokios pat neįpareigojančios kelionės kaip lėktuvų bilietų kaina, tad maršrutą susidėliojome paskutinėmis dienomis prieš skrydį – savaitės trukmės kelionei pasirinkta Negyvoji jūra, Petra, Akabos kurortas ir Vadi Rumo dykuma.

Beje, prieš kelionę verta pasidomėti turistams siūlomu „Jordan pass“, kurį įsigijus vėliau nebereikės mokėti už vizą oro uoste ir visus Jordanijos nacionalinius muziejus, tarp jų – ir Petrą.

Rengiantis kelionei kilo natūralus klausimas – ar ten saugu? Lietuvos užsienio reikalų ministerija rekomenduoja nevykti į kai kurias Jordanijos dalis ir įspėja, kad neramumai susiję „su bendra saugumo padėtimi regione“. Turizmo agentūros Jordaniją vertina kaip saugumo oazę neramiame Arabijos pusiasalyje. Toks vertinimas neperdėtas – ši šalis reikalus susitvarkė taip, kad į ją vykti nedraudžia net dažnai perdėtai dėl savo piliečių nerimaujančios amerikiečių institucijos.

Viešasis transportas

Prieš kelionę svarstėme, kaip šalyje saugiausia ir patogiausia judėti – viešuoju transportu ar nuomotu automobiliu. Perskaičius moteriškai kompanijai aktualų „Lonely planet“ įspėjimą, kad autobusuose draudžiama atsisėsti šalia kitos lyties asmens, buvo priimtas sprendimas išsinuomoti automobilį.

Taigi, nusileidusios Karalienės Alijos tarptautiniame oro uoste, sėdome į raudoną „Mazda 6“. Vengdamos nepažįstamos arabiškos vairavimo kultūros, aplenkėme sostinę Amaną ir pustuščiu keliu leidomės Negyvosios jūros link.

Eismas Jordanijoje šiek tiek chaotiškas ir intensyvus. Visi lengvųjų automobilių vairuotojai yra tokioje pačioje situacijoje – bando lenkti sunkvežimį, kuris ne tik pats vos pasivelka, bet dar gabena nepatikimai pritvirtiną krovinį. Aplenkus vieną, netrukus privažiuojame dar vieną, ir taip – visą dieną.

Prieskonio suteikė ir prastos kokybės keliai, ypač nustebino pagrindinė Jordanijos tranzitinė magistralė „Desert Highway“. Nepertraukiamos vilkikų grandinės šia magistrale gabena naftą iš Saudo Arabijos, tačiau jos danga duobėta, suskeldėjusi, vietomis vyksta kelio remontas. Deja, geresnio pasirinkimo už šį kelią Jordanijoje nėra.

Vairuojant ne pačiomis geriausiomis sąlygomis, susidarė įspūdis, kad viešuoju transportu keliauti lengviau. Autobusai dažnai kursuoja į pagrindines lankytinas vietas, o norint nuvykti iki konkrečios vietos, pavyzdžiui, viešbučio, galima nesunkiai pasigauti taksi, kurie čia nėra brangūs. Visgi gerai, kad turėjome automobilį, kuris padėjo išvengti arabų šalių autobusų stočių aplinkos ir nereikėjo pėsčiomis žygiuoti gatvėmis, kurios niekada nebuvo mačiusios šaligatvių ar perėjų.

Paplūdimiai – privatūs

Pirmąją dieną praleidome įspūdingame kelyje palei Negyvąją jūrą – ieškojome išsimaudyti tinkamų paplūdimių. Rasti pavyko, bet jie mokami – nuo 30 iki 60 Eur žmogui. Galiausiai stabtelėjome prie įspūdingo laukinio paplūdimio. Jame, skirtingai nei mokamuose, jūra skalavo ne žvyrą, o baltą druską. Lįsti vandenin taip ir neišdrįsome, nes aplink niekur nebuvo matyti gėlo vandens nusiprausti. Ką gi, – pasirinkome kalnuose trykštančias Ma’in karštąsias versmes. Mirkstant garuojančiame vandenyje, atsiveria vaizdas ir į Negyvąją jūrą, ir jis – nepakartojamas.

Karako pasala

Automobilio teikiama judėjimo laisve džiaugėmės neilgai. Jau antrą kelionės dieną Karako miestelyje, garsėjančiame įspūdingo dydžio kryžiuočių pilimi, mums nuleido dvi padangas.

Priežastis iš pirmo žvilgsnio buvo juokingai graudi. Taigi – jordanai nevengia kalbinti turistų ir siūlyti savo paslaugų. Kai dar vienos užeigėlės savininkas pakvietė arbatos, jam, kaip ir kitiems prieš tai, pažadėjome užsukti, tik vėliau.

Po kurio laiko sėdome į automobilį ir... užvažiavome ant vinių, matyt, skirtų savo pažadų nesilaikantiems turistams.

Nuo tada nebesijautėme ypač saugiai. Po pusdienį trukusios padangų keitimo procedūros, nuoširdžiai džiaugėmės atvykusios į kur kas saugiau atrodančią Petrą. Ten turistų gerokai daugiau nei galimai kerštingai nusiteikusių vietinių.

Ištekėti už beduino

Nemažai keliautojų į Jordaniją vyksta tik dėl Petros – tarp kalnų ir kanjonų pasislėpęs miestas atima žadą. Petra yra be galo didelis miestas, todėl čia verta praleisti daugiau nei parą. Norint aplankyti atokiau įsikūrusias šventyklas, gali tekti žygiuoti ištisą dieną, o lankydami pagrindinius, arčiausiai vienas kito esančius objektus, per dieną lengvai sukarsite apie 30 km.

Vaizdingiausiai šį miestą aprašė Naujojoje Zelandijoje užaugusi Marguerite van Geldermalsen knygoje „Married to a beduin“. Kaip pavadinimas teisingai sufleruoja, autorė ištekėjo už vietinio Petros gyventojo – beduino. Tai reiškia, kad namus su elektra, vandentiekiu, vonia, televizoriumi, skalbimo mašina ir visais kitais patogumais ji iškeitė į olą.

Savomis kojomis pasivaikščiojus Petroje ir nosį įkišus į olas, kur ligšiol gyvena vietinių, kyla dar didesnis smalsumas sužinoti, kaip susiklostė autorės gyvenimas.

Skrisdama namo M. Geldermalsen knygą pastebėjau ir ant keleto kitų keleivių kelių.

Marso filmavimo aikštelė

Dar didesnį įspūdį nei į Naujųjų pasaulio stebuklų sąrašą įtrauka Petra paliko Vadi Rumo dykuma, įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Ekskursijas dykumoje gali rengti tik vietos gyventojai, vėlgi beduinai. Jų dykumoje skaičiuojama apie kelis tūkstančius, bet dauguma gyvena dykumos pakraščiuose esančiuose miesteliuose. Mūsų kompanijai paskirtas privatus gidas Mohamedas pasakojo, kad kelios šeimos iki šiol klajoja po dykumą su kupranugarių bandomis.

Vaizdas dykumoje verčia manyti, kad esame ne gimtojoje Žemėje, o kokiame nors Marse. Gal todėl, kad dauguma filmų apie tą planetą buvo filmuota būtent čia, naujausi jų – „Marsietis“, „Paskutinės dienos Marse“, „Transformeriai“.

Čia gausu tarpeklių, tiltus primenančių arkų, uolų, smėlio kopų. Ypač įspūdingas Burrah tarpeklis. Gidai turistus palieka vienoje tarpeklio pusėje, o pasiima kitoje. Tarpeklis tęsiasi apie du kilometrus – juo einant jausmas lyg būtum Arizonoje, JAV. Tarpeklio sienos iš abiejų pusių staigiai kyla į viršų, o pačiame tarpeklyje nejusi nei vėjo, nei kepinančios saulės.

Diena baigėsi stebint saulėlydį nuo šiam ritualui parinktos uolos.

Nuoširdus patarimas – nevažiuokite į dykumą tik vienos dienos ekskursijai – būtinai praleiskite ten naktį beduinų palapinėje. Jeigu įmanoma, pasilikite dykumoje dar ilgiau – dykumų vėjas nuostabiai švariai išpučia visas mintis iš galvos. Vadi Rume girdėti tik pustomas smėlis – tokia aplinka nuramina, visos problemos išnyksta, tiesiog esi čia ir dabar.

Mūsų palapinės kaimynai vokiečiai pasakojo, kad į dykumą atvyko ištisai savaitei. Jie keliauja pėsčiomis, o kiekvieną naktį praleidžia kitoje beduinų stovyklavietėje, jų dykumoje netrūksta. Beduinai paruošia vakarienę, pusryčius, jeigu reikia, džipu nuveža į norimą vietą.

Prie Raudonosios jūros

Po dykumos grįžti į realybę geriausiai padeda kelių dienų poilsis Akabos kurorte prie Raudonosios jūros. Šiame mieste temperatūra ištisus metus nenusileidžia žemiau 20 Celsijaus laipsnių šilumos, tad pasilepinti saulėje pavyks.

Tiesa, ieškantiems vakarietiško komforto reikėtų rinktis viešbutį su privačiu paplūdimiu. Viešajame galite pasijusti pernelyg apsinuoginę. Kita vertus, Jordanijoje visur teks įprasti prie vietinių žvilgsnių, net ir vilkint kojas bei rankas dengiančius drabužius, o ant galvos užsimetus skarą.

Turizmas Jordanijoje gerai išvystytas, bet ir autentikos išlikę labai daug. Landžioti po uolas ir ropštis ant jų Petroje galima visiškai laisvai. Europoje tokio senumo objektai būtų aptverti ir akylai saugomi prižiūrėtojų. Tad nenuostabu, kad daugybė turistų traukia į šią arabišką šalį.

FOTOGALERIJA Abejonės skristi į Jordaniją išgaruoja radus pigų bilietą (25 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Subaru“ ir „Toyota“ kartu kuria SUV tipo elektromobilį

Du Japonijos automobilių gamintojai rinkai ruošia elektra varomą SUV tipo automobilį, kuris rinkoje galėtų...

Laisvalaikis
2019.06.24
Kauno bienalė: kelionė kaip miesto pokyčių metafora

Kaune prasidėjo vienas didžiausių meno renginių Lietuvoje – 12-oji tarptautinė šiuolaikinio meno bienalė „Po...

Laisvalaikis
2019.06.24
Nusekus upėms, keičiami baidarių maršrutai

Nusekus vandens lygiui, kai kurios mažos upės tapo nebepraplaukiamos baidarėmis, kitose baidarių nuomotojai...

Laisvalaikis
2019.06.24
Laukiamiausi vasaros filmai

Vasarą žiūrovai laukia pasirodant įspūdingiausių metų filmų, tačiau ne vieną filmo tęsinį iškepusios kino...

Laisvalaikis
2019.06.23
„Kia XCeed“ skelbia apie skydelio skaitmenizaciją 2

Birželio 26 d. ketindamas pristatyti ketvirtąjį kompaktinio modelio „Ceed“ kėbulo tipą – krosoverį „XCeed“ –...

Laisvalaikis
2019.06.23
Kinas: lyg stovėtum šalia tų žmonių Premium

Ir vėl penkiasdešimtą kartą kartosiuosi – nebeliko priežasties piratauti. Ta priežastis susitraukė iki...

Verslo klasė
2019.06.22
Muzika: ar laikas išmesti M. Jacksono įrašus? Premium

Skaudus filmas „Leaving Neverland“ („Paliekant Niekados šalį“) tvirtina, kad popkaraliaus muzikinę energiją...

Verslo klasė
2019.06.22
Šeimai subalansuotas „Mercedes GLB“ užpildys gamos spragą 13

Sparčiai augančiame segmente „Mercedes“ iki šiol neturėjo tinkamo atsako tokiems varžovams kaip BMW X1, „Audi...

Laisvalaikis
2019.06.22
„Volvo Cars“ ir „Uber“ gamybai parengė savavaldį automobilį 4

Švedijos automobilių gamintojas ir pavežėjimo paslaugų kompanija „Uber“ pristatė drauge sukurtą ir jau...

Laisvalaikis
2019.06.22
Vilnius tankina dviračių takų tinklą – pradedamas tiesti dar vienas 12

Sostinėje pradedamas tiesti dar vienas dviračių takas, pranešė Vilniaus miesto savivaldybė. Didlaukio gatvėje...

Laisvalaikis
2019.06.21
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Savaitgalį visoje Lietuvoje liepsnos Joninių laužai, sutartines trauks folkloro kolektyvai, upėmis plauks...

Laisvalaikis
2019.06.21
Einame į kiną su VŽ: P. Almodovaro „Skausmas ir šlovė“ 1

Alchemija, kai nugaros skausmas ir intymūs prisiminimai sulig kiekvienu aktorių gestu, butaforijos detale,...

Laisvalaikis
2019.06.20
„Leica Oskar Barnack“ apdovanojimų finale – lietuvio fotografijos 4

Tado Kazakevičiaus fotografijų ciklas „Tai, ko nebebus“ pateko tarp 12-os „Leica Oskar Barnack Award“...

Laisvalaikis
2019.06.20
Vardinė lentelė ant suolelio Vilniuje kainuos nuo 50 iki 5.000 Eur

Vilniuje už miestui suteiktą finansinę paramą bus galima įsigyti vardines lenteles ant suolelių.

Laisvalaikis
2019.06.19
Draugiškiausi dviratininkams pasaulio miestai 1

Olandijos miestas Utrechtas yra labiausiai dviratininkams palankus miestas, rodo draudimo bendrovės „Coya“...

Paslaugos
2019.06.16
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį vilniečių ir miesto svečių laukia renginių lietus. Penktadienį įvairiausiose sostinės erdvėse...

Laisvalaikis
2019.06.14
Vilnius kviečia naktinėti: savaitgalį sostinę drebins „Kultūros naktis“.

Šį penktadienį per sostinę nuvilnys kultūros ir meno festivalis „Kultūros naktis“. Per daugiau kaip dešimt...

Laisvalaikis
2019.06.13
Išleista Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžiui skirta moneta

Trečiadienį Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia kolekcinę 50 Eur aukso monetą, skirtą Lietuvos Laisvės Kovos...

Laisvalaikis
2019.06.12
Neatlaikiusi serialo „Černobylis“ populiarumo, Rusija paskelbė kursianti savo filmą 27

Istorinis mini serialas „Černobylis“ ir toliau laikosi interneto svetainės IMDb reitingo viršūnėje, pralenkęs...

Laisvalaikis
2019.06.10
Pikapas „Mountiaq“ – „Škodos“ studentų kūrinys 2

„Škodos“ profesinės mokyklos studentai sukūrė koncepcinį modelį „Mountiaq“, paremtą serijinio SUV tipo...

Automobiliai
2019.06.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau