Abejonės keliauti į Jordaniją išgaruoja radus pigų bilietą

Publikuota: 2019-02-24
Wadi Rum dykuma pietinėje Jordanijoje įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Menahem Kahana/“Scanpix“ nuotr.
Wadi Rum dykuma pietinėje Jordanijoje įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Menahem Kahana/“Scanpix“ nuotr.

Jeigu dar nebuvote Jordanijoje, jūsų pažįstami greičiausiai iš ten jau grįžo. Nuo praėjusių metų spalio iš Vilniaus į Jordanijos sostinę Amaną du kartus per savaitę skraidina pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“. Net praėjus keletui mėnesių nuo maršruto atidarymo, lėktuvai pilni keleivių, o skrydžių kainos vidutiniškai siekia kelias dešimtis eurų.

Neįpareigojantis pradinis įnašas nesunkiai suviliojo ir mane, nors atostogauti Jordanijoje niekada nesvajojau. Ši šalis niekada nebuvo tarp populiariausių lietuvių atostogų krypčių, bet atrodo, kad patogus susisiekimas ir pigūs bilietai atvėrė naują kryptį. Jordanai jau dabar mus vadina vienais dažniausiai sutinkamų turistų jų tėvynėje.

Kalbama, kad, norėdama paskatinti turizmą, Jordanijos vyriausybė „parėmė“ „Ryanair“, kad kompanija pradėtų vykdyti skrydžius iš įvairių Europos miestų. Tokie veiksmai pasiteisino, turizmas Jordanijoje muša rekordus – pradėjus vykdyti reikiamus skrydžius, turistų skaičius staiga ūgtelėjo 10%, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Turistų iš Europos pagausėjimas didžiausias – net 51,5%.

Ar tikrai saugu?

Kelionei po Jordaniją susitelkė trijų merginų būrelis. Tikėjomės tokios pat neįpareigojančios kelionės kaip lėktuvų bilietų kaina, tad maršrutą susidėliojome paskutinėmis dienomis prieš skrydį – savaitės trukmės kelionei pasirinkta Negyvoji jūra, Petra, Akabos kurortas ir Vadi Rumo dykuma.

Beje, prieš kelionę verta pasidomėti turistams siūlomu „Jordan pass“, kurį įsigijus vėliau nebereikės mokėti už vizą oro uoste ir visus Jordanijos nacionalinius muziejus, tarp jų – ir Petrą.

Rengiantis kelionei kilo natūralus klausimas – ar ten saugu? Lietuvos užsienio reikalų ministerija rekomenduoja nevykti į kai kurias Jordanijos dalis ir įspėja, kad neramumai susiję „su bendra saugumo padėtimi regione“. Turizmo agentūros Jordaniją vertina kaip saugumo oazę neramiame Arabijos pusiasalyje. Toks vertinimas neperdėtas – ši šalis reikalus susitvarkė taip, kad į ją vykti nedraudžia net dažnai perdėtai dėl savo piliečių nerimaujančios amerikiečių institucijos.

Viešasis transportas

Prieš kelionę svarstėme, kaip šalyje saugiausia ir patogiausia judėti – viešuoju transportu ar nuomotu automobiliu. Perskaičius moteriškai kompanijai aktualų „Lonely planet“ įspėjimą, kad autobusuose draudžiama atsisėsti šalia kitos lyties asmens, buvo priimtas sprendimas išsinuomoti automobilį.

Taigi, nusileidusios Karalienės Alijos tarptautiniame oro uoste, sėdome į raudoną „Mazda 6“. Vengdamos nepažįstamos arabiškos vairavimo kultūros, aplenkėme sostinę Amaną ir pustuščiu keliu leidomės Negyvosios jūros link.

Eismas Jordanijoje šiek tiek chaotiškas ir intensyvus. Visi lengvųjų automobilių vairuotojai yra tokioje pačioje situacijoje – bando lenkti sunkvežimį, kuris ne tik pats vos pasivelka, bet dar gabena nepatikimai pritvirtiną krovinį. Aplenkus vieną, netrukus privažiuojame dar vieną, ir taip – visą dieną.

Prieskonio suteikė ir prastos kokybės keliai, ypač nustebino pagrindinė Jordanijos tranzitinė magistralė „Desert Highway“. Nepertraukiamos vilkikų grandinės šia magistrale gabena naftą iš Saudo Arabijos, tačiau jos danga duobėta, suskeldėjusi, vietomis vyksta kelio remontas. Deja, geresnio pasirinkimo už šį kelią Jordanijoje nėra.

Vairuojant ne pačiomis geriausiomis sąlygomis, susidarė įspūdis, kad viešuoju transportu keliauti lengviau. Autobusai dažnai kursuoja į pagrindines lankytinas vietas, o norint nuvykti iki konkrečios vietos, pavyzdžiui, viešbučio, galima nesunkiai pasigauti taksi, kurie čia nėra brangūs. Visgi gerai, kad turėjome automobilį, kuris padėjo išvengti arabų šalių autobusų stočių aplinkos ir nereikėjo pėsčiomis žygiuoti gatvėmis, kurios niekada nebuvo mačiusios šaligatvių ar perėjų.

Paplūdimiai – privatūs

Pirmąją dieną praleidome įspūdingame kelyje palei Negyvąją jūrą – ieškojome išsimaudyti tinkamų paplūdimių. Rasti pavyko, bet jie mokami – nuo 30 iki 60 Eur žmogui. Galiausiai stabtelėjome prie įspūdingo laukinio paplūdimio. Jame, skirtingai nei mokamuose, jūra skalavo ne žvyrą, o baltą druską. Lįsti vandenin taip ir neišdrįsome, nes aplink niekur nebuvo matyti gėlo vandens nusiprausti. Ką gi, – pasirinkome kalnuose trykštančias Ma’in karštąsias versmes. Mirkstant garuojančiame vandenyje, atsiveria vaizdas ir į Negyvąją jūrą, ir jis – nepakartojamas.

Karako pasala

Automobilio teikiama judėjimo laisve džiaugėmės neilgai. Jau antrą kelionės dieną Karako miestelyje, garsėjančiame įspūdingo dydžio kryžiuočių pilimi, mums nuleido dvi padangas.

Priežastis iš pirmo žvilgsnio buvo juokingai graudi. Taigi – jordanai nevengia kalbinti turistų ir siūlyti savo paslaugų. Kai dar vienos užeigėlės savininkas pakvietė arbatos, jam, kaip ir kitiems prieš tai, pažadėjome užsukti, tik vėliau.

Po kurio laiko sėdome į automobilį ir... užvažiavome ant vinių, matyt, skirtų savo pažadų nesilaikantiems turistams.

Nuo tada nebesijautėme ypač saugiai. Po pusdienį trukusios padangų keitimo procedūros, nuoširdžiai džiaugėmės atvykusios į kur kas saugiau atrodančią Petrą. Ten turistų gerokai daugiau nei galimai kerštingai nusiteikusių vietinių.

Ištekėti už beduino

Nemažai keliautojų į Jordaniją vyksta tik dėl Petros – tarp kalnų ir kanjonų pasislėpęs miestas atima žadą. Petra yra be galo didelis miestas, todėl čia verta praleisti daugiau nei parą. Norint aplankyti atokiau įsikūrusias šventyklas, gali tekti žygiuoti ištisą dieną, o lankydami pagrindinius, arčiausiai vienas kito esančius objektus, per dieną lengvai sukarsite apie 30 km.

Vaizdingiausiai šį miestą aprašė Naujojoje Zelandijoje užaugusi Marguerite van Geldermalsen knygoje „Married to a beduin“. Kaip pavadinimas teisingai sufleruoja, autorė ištekėjo už vietinio Petros gyventojo – beduino. Tai reiškia, kad namus su elektra, vandentiekiu, vonia, televizoriumi, skalbimo mašina ir visais kitais patogumais ji iškeitė į olą.

Savomis kojomis pasivaikščiojus Petroje ir nosį įkišus į olas, kur ligšiol gyvena vietinių, kyla dar didesnis smalsumas sužinoti, kaip susiklostė autorės gyvenimas.

Skrisdama namo M. Geldermalsen knygą pastebėjau ir ant keleto kitų keleivių kelių.

Marso filmavimo aikštelė

Dar didesnį įspūdį nei į Naujųjų pasaulio stebuklų sąrašą įtrauka Petra paliko Vadi Rumo dykuma, įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Ekskursijas dykumoje gali rengti tik vietos gyventojai, vėlgi beduinai. Jų dykumoje skaičiuojama apie kelis tūkstančius, bet dauguma gyvena dykumos pakraščiuose esančiuose miesteliuose. Mūsų kompanijai paskirtas privatus gidas Mohamedas pasakojo, kad kelios šeimos iki šiol klajoja po dykumą su kupranugarių bandomis.

Vaizdas dykumoje verčia manyti, kad esame ne gimtojoje Žemėje, o kokiame nors Marse. Gal todėl, kad dauguma filmų apie tą planetą buvo filmuota būtent čia, naujausi jų – „Marsietis“, „Paskutinės dienos Marse“, „Transformeriai“.

Čia gausu tarpeklių, tiltus primenančių arkų, uolų, smėlio kopų. Ypač įspūdingas Burrah tarpeklis. Gidai turistus palieka vienoje tarpeklio pusėje, o pasiima kitoje. Tarpeklis tęsiasi apie du kilometrus – juo einant jausmas lyg būtum Arizonoje, JAV. Tarpeklio sienos iš abiejų pusių staigiai kyla į viršų, o pačiame tarpeklyje nejusi nei vėjo, nei kepinančios saulės.

Diena baigėsi stebint saulėlydį nuo šiam ritualui parinktos uolos.

Nuoširdus patarimas – nevažiuokite į dykumą tik vienos dienos ekskursijai – būtinai praleiskite ten naktį beduinų palapinėje. Jeigu įmanoma, pasilikite dykumoje dar ilgiau – dykumų vėjas nuostabiai švariai išpučia visas mintis iš galvos. Vadi Rume girdėti tik pustomas smėlis – tokia aplinka nuramina, visos problemos išnyksta, tiesiog esi čia ir dabar.

Mūsų palapinės kaimynai vokiečiai pasakojo, kad į dykumą atvyko ištisai savaitei. Jie keliauja pėsčiomis, o kiekvieną naktį praleidžia kitoje beduinų stovyklavietėje, jų dykumoje netrūksta. Beduinai paruošia vakarienę, pusryčius, jeigu reikia, džipu nuveža į norimą vietą.

Prie Raudonosios jūros

Po dykumos grįžti į realybę geriausiai padeda kelių dienų poilsis Akabos kurorte prie Raudonosios jūros. Šiame mieste temperatūra ištisus metus nenusileidžia žemiau 20 Celsijaus laipsnių šilumos, tad pasilepinti saulėje pavyks.

Tiesa, ieškantiems vakarietiško komforto reikėtų rinktis viešbutį su privačiu paplūdimiu. Viešajame galite pasijusti pernelyg apsinuoginę. Kita vertus, Jordanijoje visur teks įprasti prie vietinių žvilgsnių, net ir vilkint kojas bei rankas dengiančius drabužius, o ant galvos užsimetus skarą.

Turizmas Jordanijoje gerai išvystytas, bet ir autentikos išlikę labai daug. Landžioti po uolas ir ropštis ant jų Petroje galima visiškai laisvai. Europoje tokio senumo objektai būtų aptverti ir akylai saugomi prižiūrėtojų. Tad nenuostabu, kad daugybė turistų traukia į šią arabišką šalį.

FOTOGALERIJA Abejonės skristi į Jordaniją išgaruoja radus pigų bilietą (25 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Kino pavasaris“ beldžiasi ir į širdį, ir į skrandį

Kovo 21 d. prasidėjusio tarptautinio festivalio „Kino pavasaris“ (KP) didžiosios programos sudarytojai šiemet...

Laisvalaikis
2019.03.23
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Didžiausias šio savaitgalio (ir ateinančių dviejų savaičių) renginys, įsiveržęs į devyniolikos Lietuvos...

Laisvalaikis
2019.03.22
Lietuvoje biurą steigiantis sveikatingumo startuolis „Urban“ įdarbins 30 žmonių 1

Vilniuje plėtros biurą kuria sveikatingumo paslaugų startuolis „Urban“ , praneša „Investuok Lietuvoje“.

Paslaugos
2019.03.20
Kaunas įamžino vieną sudėtingiausių karinių operacijų

Jiesios piliakalnis, kauniečių vadinamas Napoleono kalnu, šiltajam sezonui artėjant įvilktas į naują rūbą.

Laisvalaikis
2019.03.20
Laukiantiems skrydžio Vilniaus oro uoste – trumpametražiai filmai 1

Vilniaus oro uoste penktus metus veikianti kino salė „Film Spot LT“, primindama apie save, paskelbė...

Laisvalaikis
2019.03.20
Turistai grįžta į Egiptą

Keliauninkai grįžta į Egiptą. Pasaulio turizmo ir kelionių tarybos (World Travel & Tourism Council, WTTC)...

Paslaugos
2019.03.19
Lankytojų muziejuose pernai padaugėjo penktadaliu

2018 m. Lietuvos muziejuose apsilankė per 5 mln. žmonių. Palyginti su 2017 m., apsilankymų skaičius išaugo...

Laisvalaikis
2019.03.18
Muzika: netikėtas žvilgsnis į jidiš pasaulį Premium

Laikau tenoro Rafailo Karpio ir pianisto Dariaus Mažinto niekur nepaminėtą kompaktinį diską „Yiddish Songs“ –...

Verslo klasė
2019.03.17
Kino pavasaris: Vaizduotei išbudinti Premium

Jis ir vėl čia. Pagrobs laiką, bet mainais žada įjungti vaizduotę, pametamą beskubant. Kovo 21 d. prasideda...

Verslo klasė
2019.03.16
Įspūdžiai prieš keliones po „Kino pavasarį“ 1

Liko mažiau nei savaitė iki didžiausio filmų festivalio Lietuvoje „Kino pavasaris“. Čia – keletas įspūdžių...

Laisvalaikis
2019.03.15
VŽ rekomenduoja – 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį netruks renginių, tačiau reikės atlikti ir pareigą. Sekmadienį daugeliui šalies piliečių antrą...

Laisvalaikis
2019.03.15
Lietuvos miestai – žvaigždės, pernai sulaukę daugiausiai turistų 2

VšĮ „Keliauk Lietuvoje“, remdamasi statistikos duomenimis, sudarė daugiausiai vietinių ir užsienio turistų...

Paslaugos
2019.03.14
Vilnius – pigiausias turistams Europos miestas 16

Jungtinės Karalystės (JK) Pašto tarnyba paskelbė kasmetinį Miestų kainų barometrą, kuriame aiškinasi, kiek...

Laisvalaikis
2019.03.13
Renesanso meistrų paroda tyrinėja nuogo kūno sampratą

Londono Karališkojoje akademijoje atidaryta didžiųjų renesanso meistrų paroda, kuri kviečia patyrinėti, kaip...

Laisvalaikis
2019.03.12
ARS VIA dailės aukciono centre – P. Smuglevičiaus darbai

Kovo 14 d. Vilniaus dailės akademijos Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerijoje „Židinys” įvyks 8-asis ARS...

Laisvalaikis
2019.03.12
Knygos: anglai keleiviai aborigenų medžioklėje  Premium

Lentynoje gulėjo knyga labai gražiu viršeliu. Todėl ir nusipirkau. Kartais žmonėms tiesiog patinka gražūs...

Verslo klasė
2019.03.11
D. Katkus: pianistės G. Ručytės įdvasintas girdėjimas Premium

Kas yra didžiųjų muzikinių kultūrų stiprybė? Atmintis. Ne muziejų saugyklos, bet kasdienis savo meno...

Verslo klasė
2019.03.10
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Kultūrinių renginių kalendorius permainingas, kaip prasidedantis pavasaris: tai beveik „tuščios dienos“, tai...

Laisvalaikis
2019.03.08
„Kino pavasario” koziriai kino mėgėjams

Kovo 21 d. prasidėsiantis 24-asis tarptautinis festivalis „Kino pavasaris“ (KP) šiemet tuo pačiu metu vyks...

Laisvalaikis
2019.03.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau