Kijevo kontrastai lietuvius traukia kaip medus

Publikuota: 2019-01-20
 

Kijevas – kryptis, kuri lankomumo savaitgaliais rekordus viršys dar bent porą metų. Vyresnius tautiečius turėtų vilioti pigūs teatrai ar muziejai, jaunesniąją kartą – galimybė išvysti sovietiniais laikais tėvų ar senelių lankytas vietas.

Daugiakultūris chaosas – taip galima apibūdinti atmosferą Kijeve. Mieste, kuriame šurmuliuoja 2,9 mln. gyventojų, ant kiekvieno kampo pridygę euroazijietiškų restoranų, milžiniškose arenose griaudėja „Policijos akademijos“ garso takelio koncertai ir tūkstančiai jaunosios kartos žmonių iš vienkartinių puodelių siurbčioja kavą. Atsidūrus šiame balagane, pasidaro neaišku, kur esi – Europoje, Rusijoje ar Azijoje.

Keista muziejų rinkodara

Pirmąją vizito dieną kuprines greitai numetėme viešbutyje „Turist“ ir samdytu mikroautobusu nulėkėme į buvusio prezidento Viktoro Janukovyčiaus rezidenciją. Už įėjimą sumokėję po 1,5 Eur, patekome į niekur, t. y. į daugiau kaip 140 hektarų ploto sušalusios gamtos oazę. Apledėjusiuose tvenkiniuose turškėsi antys ir juodosios gulbės, o už įėjimą į pastatus reikėjo mokėti atskirai. Matėme, kad ant apiplyšusių skrajučių nurodyti kažkokie numeriai ir gidų vardai, bet prisiskambinti tais numeriais, bent jau užsieniečiams, keblu. Tad pamatyti Janukovyčiaus auksinio batono ir sidabrinių unitazų nepavyko. Dabar rezidenciją saugo keliasdešimt uniformuotų vyrų. Kol kas ji kaip regioninis gamtos parkas, nors retų paukščių ar saugotinų medžių ten nematyti.
Nevykusi turizmo rinkodara (arba tai, kad jos nėra) juntama visur. Štai įėjimas į įspūdingą aviacijos muziejų kainuoja vos keliolika euro centų, bet ten reikia belsti, kad prikeltum senoviniame lėktuve snaudžiantį prižiūrėtoją, kad jis tau vienam maždaug valandą pasakotų apie TU ar ILL lėktuvų modelių pranašumus ir trūkumus.

Muzikos ir meno daug

Šypsnį kėlė ir Tautos rūmuose vykęs išimtinai amerikietiškų filmų garso takelių koncertas. Ant sienos sukosi siužetas iš „Policijos akademijos“, po sceną marširavo artistai, o simfoninis orkestras visą šią vizualią demonstraciją (nesąmonę) įgarsino. Salė pilnutėlė, prieš pasirodymą ir per pertraukas šimtai vaikų puola fotografuotis su žmogystomis, vilkinčiomis žmogaus voro ar Šerloko Holmso kostiumus. Tokių koncertų populiarumo cunamis skrodžia visą Ukrainą.
Kur kas solidžiau ir rimčiau skambėjo džiazas televizijos įrašų studijoje ir puikus „Romeo ir Džiuljetos“ pastatymas Nacionaliniame operos ir baleto teatre. Ten sužavėjo ne tik itin tikslus klasikinis baleto pastatymas, bet ir ryškiai dažytos ukrainiečių damų lūpos bei įspūdingi aukštakulniai.
Pamilti Kijevą padėjo gidė Oksana Sokolova. Kultūrologiją baigusi mergina bent jau dalį Kijevo atskleidė kaip jaukų Vilniaus Užupio atitikmenį. Vienas niekada nesugalvotum pasukti į atsitiktinę bromą, kur kieme sustatytuose narvuose gyvena aršūs juodvarniai. Radome ir iš medžio bei varžtų menininkų pagamintų ežiukų, galybę jaukių katinų ar gigantiškų varlių skulptūrų. Jaukią atmosferą kūrė šalia šių suakmenėjusių padarų įsitaisę būriai tėvų, stebinčių žaidžiančius vaikus.

Posovietinė utopija

Gyvas, jaukus, jaunatviškas Kijevas – taip nejučia apibūdinome ekskursiją per skverus ar gatveles. Tačiau idilė – tik pačiame Kijevo centre. Kiek atokiau – baisūs garažai ir namai monstrai, pasitinkantys kraupiomis reklamomis. Palyginti su Kijevo baisybėmis, Lenkijos pakelės stendai atrodo kaip meno šedevrai.
Iš oro uosto važiuojant centro link, keliautojus pasitinka ištisi gyvenamųjų rajonų plotai, kurie primena dešimtkart didesnius Vilniaus Pašilaičius ar Fabijoniškes. Tik namai čia ne dvylikos, o šešiolikos aukštų, gyvenamieji dangoraižiai siekia 24 ir daugiau aukštų. Atrodo įspūdingai, bet kartu nejaukiai. Netrūksta įmantresnių sovietinio modernizmo pastatų, kuriuos šiais laikais galima vadinti tiesiog kolūkiniu baroku. Kur ne kur tarp betoninių miesto kaladėlių įsiterpusi nedidelė cerkvė. Akį traukia gigantiškų daugiabučių sienas nuspalvinę gatvės meno piešiniai, kurių apstu visame Kijeve.
Gyvenamieji rajonai kuria radikalų kontrastą centrinei miesto daliai, nors ir čia nerasite tokio senamiesčio, kokį matome Vilniuje ir kitose Baltijos šalių sostinėse. Visgi, rasti įdomesnių architektūros paminklų tikrai galima. Į akį krito Aukso vartai. XI a pastatytas vienas miesto apsauginės sienos bokštų ilgą laiką buvo vienas pagrindinių įvažiavimo į miestą kelių. Atgaiva širdžiai nuo naujamiesčių beskonybės – Šv. Sofijos soboras, Šv. Andrejaus cerkvė ar Šv. Mikalojaus Auksabonio vienuolynas.

Pasijusti vietiniu

Jaunesni keliautojai gali turėti ir kitų prioritetų. Kijeve netrūksta pusiau legalių barų, sadomazochistinių salonų ir neaiškaus pobūdžio masažo kabinetų, kurių apstu kone kas antrame Chreščatyko gatvės name. Štai kodėl penktadienį bent 3 sausakimši lėktuvai iš Vilniaus leidžiasi Kijeve, tiek pat reisų sekmadienio vakarą ar pirmadienį skrenda atgalios. Kol kas menkai šią aukso gyslą apčiuopė britai ar skandinavai, tad siautulingų bernvakarių dar mažoka.
Miesto centre įsikūrusios tradicinės virtuvės kavinės – stilingos, jaunos padavėjos pasipuošusios nacionaliniais drabužiais. Į kiekvieną pageidavimą jos atsiliepia „Bud laska“. Lietuvius užeigų savininkai pasitinka svetingai – su sumuštinukais ir krienų skonio degtine.
Ukrainietiškoje karčemoje prisikimšti pilną pilvą mūsiškę virtuvę primenančiais patiekalais galima visai nebrangiai. Užsisakę sriubos, antrą patiekalą ir dar pridėję bokalą vietos alaus už eurą išsivertėme su 5–6 Eur, o už 10 Eur būtų jau puota.
Aplink Maidano aikštę galima rasti ir nemažai kultinių, jaunimo pamėgtų vietų išgerti lengvų alkoholinių gėrimų ar linksmai pablevyzgoti. Štai Boriso Grinčenkos gatvėje randame barą, pavadinimu „Pyana Vishnya“ (ukr. girta vyšnia). Čia galima pigiai paragauti vietos ukrainiečių vyšninio likerio. Puodelis tokio gėrimo kainuoja mažiau negu eurą, aplink pilna žmonių – ko daugiau reikia, kai lauke šaltis stingdo kojų pirštus?
Chreščatyko gatvėje esančioje jaunimo mėgstamoje užeigoje „Bilyy Nalyv“ už eurą įsigysite karšto obuolių punčo arba sidro. Gidė pasakoja, kad penktadienio vakarais čia driekiasi šimtametrinės eilės. Siūloma ir dešrainių, o gurmanams – austrių.

Į Kijevą – švęsti Naujųjų

Pasak Remigijaus Ker­te­nio, „Tedo“ kelionių agentūros pardavimų vadovo, kelionės į Kijevą, kaip ir visą Ukrainą, pastaruosius keletą metų sparčiai populiarėja, šia kryptimi skraido keletas oro bendrovių. Pašnekovas prognozuoja, kad artimiausiais metais didesnių lietuvių turistų srautų Ukraina nesulauks, nes populiarumui augti erdvės nebėra – lėktuvai į šią šalį ir taip labai dažnai kyla.
„Vasarą reisų į Ukrainą dar daugiau – net 4 jų per savaitę skrenda į Odesą. Žiemą žmones labiau traukia Kijevas, kur netrūksta pramogų, spektaklių ir koncertų, o vasarą mieliau keliaujama ilsėtis prie jūros į Odesą“, – sako R. Kertenis ir priduria, kad Kijeve lietuviai pamėgo švęsti Naujuosius metus.
Anot p. Kertenio, keliautojai važiuoja ir į Lvovą, kuris žavi senamiesčiu. Kiti Ukrainos miestai žinomi mažiau, be to, labiau pramoniniai, todėl pramogų ten mažiau.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Paskelbti gražiausi lietuviški įmonių pavadinimai: nuo „Pirmo blyno“ iki „Baltos varnos“

Vasario 20-ąją, minint Tarptautinę gimtosios kalbos dieną, Valstybinė kalbos komisija paskelbė 18-os pernai...

Laisvalaikis
2019.02.20
Nemuno kilpų regioniniame parke kyla aukščiausias Lietuvoje apžvalgos bokštas 3

Valstybiniuose parkuose – darbymetis. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT), vykdydama projektą...

Laisvalaikis
2019.02.19
Egipto kurortų viešbučiai 2019 m. gali pabrangti trečdaliu 5

Egipto viešbučių pajamos didės, prognozuoja ekspertai. Ir ne tik dėka augsiančio šios šalies viešbučių...

Paslaugos
2019.02.17
Taline turistai pernai išleido milijardą eurų, daugiausiai lankėsi suomių 7

Užsienio šalių piliečiai Taline 2018 m. lankėsi 4,6 mln. kartų, rodo miesto valdžios paskelbti preliminarūs...

Paslaugos
2019.02.17
Filmo premjera: ką mums liudija „Purpurinis rūkas“ 4

Kino teatruose pradėtas rodyti naujas Raimundo Banionio filmas „Purpurinis rūkas“, pirmiausiai skirtas žiniai...

Laisvalaikis
2019.02.16
Karaliaus Mindaugo taurė dosni žaidėjams ir žiūrovams 1

Šį savaitgalį keturi stipriausi šalies krepšinio klubai Vilniaus „Siemens“ arenoje stos į kovą dėl Karaliaus...

Laisvalaikis
2019.02.16
Išrinktos kūrybiškiausios lietuvių autorių knygos

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) Šiuolaikinės literatūros skyriaus mokslininkai sudarė...

Laisvalaikis
2019.02.15
Istorinis Gelgaudiškio dvaras išnuomotas naujiems savininkams 3

Šakių rajono savivaldybė, aštuonis kartus mėginusi išnuomoti restauruotą Gelgaudiškio dvarą, devintąjį kartą...

Laisvalaikis
2019.02.15
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį Lietuva gausybe oficialių ir kultūrinių iniciatyvų pasitinka vasario 16-ąją. Tačiau...

Laisvalaikis
2019.02.15
Vasario 16-osios renginiai – nuo laužų iki fejerverkų 1

Po 2018 m. paminėto Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečio atliktos apklausos parodė, jog Vasario 16-oji...

Laisvalaikis
2019.02.14
„Lufthansa“ keleivį padavė į teismą už tai, kad jis neskrido 15

Oro linijos „Lufthansa“ padavė į teismą keleivį, kuris įsigijo bilietus skrydžiui su persėdimu, tačiau...

Laisvalaikis
2019.02.14
Ant Užgavėnėms skirtos monetos liepsnoja Morė 1

Lietuvos bankas išleidžia trečiąją tradicinėms lietuvių šventėms įamžinti skirtą monetų seriją, šįkart jos...

Laisvalaikis
2019.02.12
Didysis „Grammy“ laurų vainikas – kantri muzikos atlikėjai

Pagrindinį šių metų „Grammy“ apdovanojimą – statulėlę už geriausią metų albumą – pelnė JAV kantri muzikos...

Laisvalaikis
2019.02.11
BAFTA išsirinko kino favoritus

Sekmadienio vakarą Londone įvyko 72-ieji Didžiosios Britanijos kino industrijos apdovanojimai BAFTA, kuriuose...

Laisvalaikis
2019.02.11
Motyvacija fiziniam aktyvumui: naujausios sporto tendencijos Premium

Ar šiandien jau supypsėjo jūsų telefonas, pranešdamas, kad per ilgai sėdite prie kompiuterio? O gal dėl to...

Laisvalaikis
2019.02.10
Išrinktos gražiausios metų knygos

Artėjant Vilniaus knygų mugei, paskelbtos Knygos meno konkursą laimėjusios gražiausios metų knygos.

Laisvalaikis
2019.02.09
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šis savaitgalis kvepės šviežiais agurkais ir kava. Rimtesnių užmojų turintiems pravers užsukti į „mokslo...

Laisvalaikis
2019.02.08
Tarp Roterdamo ir Berlyno kursuos džiazo traukinys

Birželį iš Roterdamo turėtų pajudėti pirmieji naktiniai džiazo traukiniai į Berlyną. Taip planuoja projekto...

Laisvalaikis
2019.02.07
Kokius „Kino pavasario“ filmus mums rekomenduoja užsienio kino kritikai

Ir tikrasis, ir „Kino pavasaris“ (KP) – jau čia pat. Pastarasis vyks kovo 21–balandžio 4 dienomis, tad jo...

Laisvalaikis
2019.02.05
Amerikoje praūžė sporto ir reklamos šou – „Super Bowl“

Milijonai žiūrovų, išlaidų ir pelno – taip galima apibūdinti kasmet amerikietiškojo futbolo sezoną...

Laisvalaikis
2019.02.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau