Kijevo kontrastai lietuvius traukia kaip medus

Publikuota: 2019-01-20
 

Kijevas – kryptis, kuri lankomumo savaitgaliais rekordus viršys dar bent porą metų. Vyresnius tautiečius turėtų vilioti pigūs teatrai ar muziejai, jaunesniąją kartą – galimybė išvysti sovietiniais laikais tėvų ar senelių lankytas vietas.

Daugiakultūris chaosas – taip galima apibūdinti atmosferą Kijeve. Mieste, kuriame šurmuliuoja 2,9 mln. gyventojų, ant kiekvieno kampo pridygę euroazijietiškų restoranų, milžiniškose arenose griaudėja „Policijos akademijos“ garso takelio koncertai ir tūkstančiai jaunosios kartos žmonių iš vienkartinių puodelių siurbčioja kavą. Atsidūrus šiame balagane, pasidaro neaišku, kur esi – Europoje, Rusijoje ar Azijoje.

Keista muziejų rinkodara

Pirmąją vizito dieną kuprines greitai numetėme viešbutyje „Turist“ ir samdytu mikroautobusu nulėkėme į buvusio prezidento Viktoro Janukovyčiaus rezidenciją. Už įėjimą sumokėję po 1,5 Eur, patekome į niekur, t. y. į daugiau kaip 140 hektarų ploto sušalusios gamtos oazę. Apledėjusiuose tvenkiniuose turškėsi antys ir juodosios gulbės, o už įėjimą į pastatus reikėjo mokėti atskirai. Matėme, kad ant apiplyšusių skrajučių nurodyti kažkokie numeriai ir gidų vardai, bet prisiskambinti tais numeriais, bent jau užsieniečiams, keblu. Tad pamatyti Janukovyčiaus auksinio batono ir sidabrinių unitazų nepavyko. Dabar rezidenciją saugo keliasdešimt uniformuotų vyrų. Kol kas ji kaip regioninis gamtos parkas, nors retų paukščių ar saugotinų medžių ten nematyti.
Nevykusi turizmo rinkodara (arba tai, kad jos nėra) juntama visur. Štai įėjimas į įspūdingą aviacijos muziejų kainuoja vos keliolika euro centų, bet ten reikia belsti, kad prikeltum senoviniame lėktuve snaudžiantį prižiūrėtoją, kad jis tau vienam maždaug valandą pasakotų apie TU ar ILL lėktuvų modelių pranašumus ir trūkumus.

Muzikos ir meno daug

Šypsnį kėlė ir Tautos rūmuose vykęs išimtinai amerikietiškų filmų garso takelių koncertas. Ant sienos sukosi siužetas iš „Policijos akademijos“, po sceną marširavo artistai, o simfoninis orkestras visą šią vizualią demonstraciją (nesąmonę) įgarsino. Salė pilnutėlė, prieš pasirodymą ir per pertraukas šimtai vaikų puola fotografuotis su žmogystomis, vilkinčiomis žmogaus voro ar Šerloko Holmso kostiumus. Tokių koncertų populiarumo cunamis skrodžia visą Ukrainą.
Kur kas solidžiau ir rimčiau skambėjo džiazas televizijos įrašų studijoje ir puikus „Romeo ir Džiuljetos“ pastatymas Nacionaliniame operos ir baleto teatre. Ten sužavėjo ne tik itin tikslus klasikinis baleto pastatymas, bet ir ryškiai dažytos ukrainiečių damų lūpos bei įspūdingi aukštakulniai.
Pamilti Kijevą padėjo gidė Oksana Sokolova. Kultūrologiją baigusi mergina bent jau dalį Kijevo atskleidė kaip jaukų Vilniaus Užupio atitikmenį. Vienas niekada nesugalvotum pasukti į atsitiktinę bromą, kur kieme sustatytuose narvuose gyvena aršūs juodvarniai. Radome ir iš medžio bei varžtų menininkų pagamintų ežiukų, galybę jaukių katinų ar gigantiškų varlių skulptūrų. Jaukią atmosferą kūrė šalia šių suakmenėjusių padarų įsitaisę būriai tėvų, stebinčių žaidžiančius vaikus.

Posovietinė utopija

Gyvas, jaukus, jaunatviškas Kijevas – taip nejučia apibūdinome ekskursiją per skverus ar gatveles. Tačiau idilė – tik pačiame Kijevo centre. Kiek atokiau – baisūs garažai ir namai monstrai, pasitinkantys kraupiomis reklamomis. Palyginti su Kijevo baisybėmis, Lenkijos pakelės stendai atrodo kaip meno šedevrai.
Iš oro uosto važiuojant centro link, keliautojus pasitinka ištisi gyvenamųjų rajonų plotai, kurie primena dešimtkart didesnius Vilniaus Pašilaičius ar Fabijoniškes. Tik namai čia ne dvylikos, o šešiolikos aukštų, gyvenamieji dangoraižiai siekia 24 ir daugiau aukštų. Atrodo įspūdingai, bet kartu nejaukiai. Netrūksta įmantresnių sovietinio modernizmo pastatų, kuriuos šiais laikais galima vadinti tiesiog kolūkiniu baroku. Kur ne kur tarp betoninių miesto kaladėlių įsiterpusi nedidelė cerkvė. Akį traukia gigantiškų daugiabučių sienas nuspalvinę gatvės meno piešiniai, kurių apstu visame Kijeve.
Gyvenamieji rajonai kuria radikalų kontrastą centrinei miesto daliai, nors ir čia nerasite tokio senamiesčio, kokį matome Vilniuje ir kitose Baltijos šalių sostinėse. Visgi, rasti įdomesnių architektūros paminklų tikrai galima. Į akį krito Aukso vartai. XI a pastatytas vienas miesto apsauginės sienos bokštų ilgą laiką buvo vienas pagrindinių įvažiavimo į miestą kelių. Atgaiva širdžiai nuo naujamiesčių beskonybės – Šv. Sofijos soboras, Šv. Andrejaus cerkvė ar Šv. Mikalojaus Auksabonio vienuolynas.

Pasijusti vietiniu

Jaunesni keliautojai gali turėti ir kitų prioritetų. Kijeve netrūksta pusiau legalių barų, sadomazochistinių salonų ir neaiškaus pobūdžio masažo kabinetų, kurių apstu kone kas antrame Chreščatyko gatvės name. Štai kodėl penktadienį bent 3 sausakimši lėktuvai iš Vilniaus leidžiasi Kijeve, tiek pat reisų sekmadienio vakarą ar pirmadienį skrenda atgalios. Kol kas menkai šią aukso gyslą apčiuopė britai ar skandinavai, tad siautulingų bernvakarių dar mažoka.
Miesto centre įsikūrusios tradicinės virtuvės kavinės – stilingos, jaunos padavėjos pasipuošusios nacionaliniais drabužiais. Į kiekvieną pageidavimą jos atsiliepia „Bud laska“. Lietuvius užeigų savininkai pasitinka svetingai – su sumuštinukais ir krienų skonio degtine.
Ukrainietiškoje karčemoje prisikimšti pilną pilvą mūsiškę virtuvę primenančiais patiekalais galima visai nebrangiai. Užsisakę sriubos, antrą patiekalą ir dar pridėję bokalą vietos alaus už eurą išsivertėme su 5–6 Eur, o už 10 Eur būtų jau puota.
Aplink Maidano aikštę galima rasti ir nemažai kultinių, jaunimo pamėgtų vietų išgerti lengvų alkoholinių gėrimų ar linksmai pablevyzgoti. Štai Boriso Grinčenkos gatvėje randame barą, pavadinimu „Pyana Vishnya“ (ukr. girta vyšnia). Čia galima pigiai paragauti vietos ukrainiečių vyšninio likerio. Puodelis tokio gėrimo kainuoja mažiau negu eurą, aplink pilna žmonių – ko daugiau reikia, kai lauke šaltis stingdo kojų pirštus?
Chreščatyko gatvėje esančioje jaunimo mėgstamoje užeigoje „Bilyy Nalyv“ už eurą įsigysite karšto obuolių punčo arba sidro. Gidė pasakoja, kad penktadienio vakarais čia driekiasi šimtametrinės eilės. Siūloma ir dešrainių, o gurmanams – austrių.

Į Kijevą – švęsti Naujųjų

Pasak Remigijaus Ker­te­nio, „Tedo“ kelionių agentūros pardavimų vadovo, kelionės į Kijevą, kaip ir visą Ukrainą, pastaruosius keletą metų sparčiai populiarėja, šia kryptimi skraido keletas oro bendrovių. Pašnekovas prognozuoja, kad artimiausiais metais didesnių lietuvių turistų srautų Ukraina nesulauks, nes populiarumui augti erdvės nebėra – lėktuvai į šią šalį ir taip labai dažnai kyla.
„Vasarą reisų į Ukrainą dar daugiau – net 4 jų per savaitę skrenda į Odesą. Žiemą žmones labiau traukia Kijevas, kur netrūksta pramogų, spektaklių ir koncertų, o vasarą mieliau keliaujama ilsėtis prie jūros į Odesą“, – sako R. Kertenis ir priduria, kad Kijeve lietuviai pamėgo švęsti Naujuosius metus.
Anot p. Kertenio, keliautojai važiuoja ir į Lvovą, kuris žavi senamiesčiu. Kiti Ukrainos miestai žinomi mažiau, be to, labiau pramoniniai, todėl pramogų ten mažiau.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

VŽ rekomenduoja: 10 renginių savaitgalį

Savaitgalio renginių ant vienos smilgos, kaip kokių žemuogių, nesuversi – jie per daug įvairūs ir išsiblaškę,...

Laisvalaikis
2019.08.16
Muzikos festivalis Latviją garsina tarptautinėje erdvėje Verslo tribūna

„Kas galėtų londonietį ar Berlyno gyventoją sudominti atvykti į Latviją?“ Atsakymo į šį klausimą paieškos...

Laisvalaikis
2019.08.16
„Hyundai i10“ ruošiasi rudeniniam debiutui

Artėjant rudeninei Frankfurto automobilių parodai, „Hyundai“ paviešino pirmąjį savo naujojo mažiausio modelio...

Laisvalaikis
2019.08.15
Palanga įsigijo mašiną paplūdimiams valyti 5

Palangos savivaldybė įsigijo mašiną, skirtą paplūdimių smėliui valyti, rašo dienraštis „Lietuvos rytas“.

Laisvalaikis
2019.08.14
Per Žolinę kviečia į atsinaujinusį Bitininkystės muziejų 4

Rugpjūčio 15-ąją, Žolinės dieną, Aukštaitijos nacionaliniame parke veikiančiame Senovinės bitininkystės...

Laisvalaikis
2019.08.13
Londone atidarytas viešbutis augalams

Atostogų sezonu su iššūkiais susiduria ne tik tie, kas namuose augina katę ar šunį, bet ir augalų mylėtojai,...

Laisvalaikis
2019.08.12
Iš mokyklos suolo – į golfo profesionalų kalvę Amerikoje Premium 5

„Man golfas reiškia gyvenimą: žaidžiu jau 12 metų ir be jo neįsivaizduoju nė dienos“, – sako Bitė Gilė...

Laisvalaikis
2019.08.11
Po visuomenės pasipiktinimo Didžioji Britanija lieka „Interrail“ sistemoje

Didžioji Britanija nepaliks „Interrail“ – dešimtmečius gyvuojančios bendros Europos geležinkelių sistemos,...

Laisvės paženklintas fotografas Rimantas Dichavičius Premium 2

Fotografas ir grafikas Rimantas Dichavičius nejaučia senatvės, nors jam jau virš 80-ies. Jis sako, kad senam...

Verslo klasė
2019.08.10
VŽ rekomenduoja: 10 renginių savaitgalį

Labiausiai VŽ rekomenduojamas savaitgalio ir viso šio mėnesio renginys būtų Edinburgo (Škotija) festivalis...

Laisvalaikis
2019.08.09
Dar vienas bandymas: plukdys keleivius iš Kauno iki Rusnės ir Nidos 4

Rugpjūčio 8 d. Kaune, prieplaukoje prie Vytauto bažnyčios, pristatytas laivas „Deima“, kuriuo bendrovė...

Laisvalaikis
2019.08.08
M. Lewinsky prodiusiuoja serialą apie B. Clintono apkaltą 1

JAV TV kanalas FX kuria serialą „Impeachment“ apie 42-ojo Amerikos prezidento Billo Clintono romaną su...

Laisvalaikis
2019.08.07
Rudens kino ekranuose – aštuoni lietuviški filmai 2

Panašu, kad lietuviškas kinas išgyvena renesansą: nuo rugpjūčio iki spalio į didžiuosius ekranus bus išleisti...

Laisvalaikis
2019.08.06
Vilniaus aukciono prognozės išsipildė

Palangoje, Antano Mončio namuose-muziejuje, savaitgalį vykusio LVIII Vilniaus aukciono (VA) brangiausiai...

Laisvalaikis
2019.08.05
Aukštaitijos siaurasis geležinkelis kenčia dėl finansinių sunkumų

Aukštaitijos siaurasis geležinkelis 120-ąjį gimtadienį švenčia prislėgtas finansinių sunkumų, nuo 360.000 iki...

Laisvalaikis
2019.08.04
Dar vienas BMW su priekinių ratų pavara 2

Bavarijos automobilių gamintojas paviešino pirmąsias 2 serijos „Gran Coupe“ pavadinto modelio nuotraukas,...

Automobiliai
2019.08.04
Naujos knygos tikintiems patarimų galia

Saviugdos knygų banga pasaulyje neslūgsta, priešingai, kai kurių leidimai kartojami metai iš metų. Kelios...

Laisvalaikis
2019.08.04
„Kino pasakai“ nepavyksta inicijuoti tyrimo dėl Vilniaus savivaldybės paramos „Skalvijai“

Medijų ir skaitmeninio verslo bendrovės „Media bitės“ grupės viešajai įstaigai „Kino pasaka“, sostinėje...

Laisvalaikis
2019.08.04
„Audi Q3 Sportback“ užpildys spragą gamoje 2

„Audi“ nusprendė užpildyti nišą rinkos, kurioje iki šiol sėkmingai karaliavo „Mercedes-Benz GLC Coupe“ bei...

Laisvalaikis
2019.08.03
VŽ bando „Mazda MX-5“: kai pojūčiai svarbiau už skaičiavimus Premium 1

„Mazda MX-5“ į istoriją įėjo kaip populiariausias istorijoje sportiškas automobilis, dabar turintis tik...

Laisvalaikis
2019.08.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau