Kijevo kontrastai lietuvius traukia kaip medus

Publikuota: 2019-01-20
 

Kijevas – kryptis, kuri lankomumo savaitgaliais rekordus viršys dar bent porą metų. Vyresnius tautiečius turėtų vilioti pigūs teatrai ar muziejai, jaunesniąją kartą – galimybė išvysti sovietiniais laikais tėvų ar senelių lankytas vietas.

Daugiakultūris chaosas – taip galima apibūdinti atmosferą Kijeve. Mieste, kuriame šurmuliuoja 2,9 mln. gyventojų, ant kiekvieno kampo pridygę euroazijietiškų restoranų, milžiniškose arenose griaudėja „Policijos akademijos“ garso takelio koncertai ir tūkstančiai jaunosios kartos žmonių iš vienkartinių puodelių siurbčioja kavą. Atsidūrus šiame balagane, pasidaro neaišku, kur esi – Europoje, Rusijoje ar Azijoje.

Keista muziejų rinkodara

Pirmąją vizito dieną kuprines greitai numetėme viešbutyje „Turist“ ir samdytu mikroautobusu nulėkėme į buvusio prezidento Viktoro Janukovyčiaus rezidenciją. Už įėjimą sumokėję po 1,5 Eur, patekome į niekur, t. y. į daugiau kaip 140 hektarų ploto sušalusios gamtos oazę. Apledėjusiuose tvenkiniuose turškėsi antys ir juodosios gulbės, o už įėjimą į pastatus reikėjo mokėti atskirai. Matėme, kad ant apiplyšusių skrajučių nurodyti kažkokie numeriai ir gidų vardai, bet prisiskambinti tais numeriais, bent jau užsieniečiams, keblu. Tad pamatyti Janukovyčiaus auksinio batono ir sidabrinių unitazų nepavyko. Dabar rezidenciją saugo keliasdešimt uniformuotų vyrų. Kol kas ji kaip regioninis gamtos parkas, nors retų paukščių ar saugotinų medžių ten nematyti.
Nevykusi turizmo rinkodara (arba tai, kad jos nėra) juntama visur. Štai įėjimas į įspūdingą aviacijos muziejų kainuoja vos keliolika euro centų, bet ten reikia belsti, kad prikeltum senoviniame lėktuve snaudžiantį prižiūrėtoją, kad jis tau vienam maždaug valandą pasakotų apie TU ar ILL lėktuvų modelių pranašumus ir trūkumus.

Muzikos ir meno daug

Šypsnį kėlė ir Tautos rūmuose vykęs išimtinai amerikietiškų filmų garso takelių koncertas. Ant sienos sukosi siužetas iš „Policijos akademijos“, po sceną marširavo artistai, o simfoninis orkestras visą šią vizualią demonstraciją (nesąmonę) įgarsino. Salė pilnutėlė, prieš pasirodymą ir per pertraukas šimtai vaikų puola fotografuotis su žmogystomis, vilkinčiomis žmogaus voro ar Šerloko Holmso kostiumus. Tokių koncertų populiarumo cunamis skrodžia visą Ukrainą.
Kur kas solidžiau ir rimčiau skambėjo džiazas televizijos įrašų studijoje ir puikus „Romeo ir Džiuljetos“ pastatymas Nacionaliniame operos ir baleto teatre. Ten sužavėjo ne tik itin tikslus klasikinis baleto pastatymas, bet ir ryškiai dažytos ukrainiečių damų lūpos bei įspūdingi aukštakulniai.
Pamilti Kijevą padėjo gidė Oksana Sokolova. Kultūrologiją baigusi mergina bent jau dalį Kijevo atskleidė kaip jaukų Vilniaus Užupio atitikmenį. Vienas niekada nesugalvotum pasukti į atsitiktinę bromą, kur kieme sustatytuose narvuose gyvena aršūs juodvarniai. Radome ir iš medžio bei varžtų menininkų pagamintų ežiukų, galybę jaukių katinų ar gigantiškų varlių skulptūrų. Jaukią atmosferą kūrė šalia šių suakmenėjusių padarų įsitaisę būriai tėvų, stebinčių žaidžiančius vaikus.

Posovietinė utopija

Gyvas, jaukus, jaunatviškas Kijevas – taip nejučia apibūdinome ekskursiją per skverus ar gatveles. Tačiau idilė – tik pačiame Kijevo centre. Kiek atokiau – baisūs garažai ir namai monstrai, pasitinkantys kraupiomis reklamomis. Palyginti su Kijevo baisybėmis, Lenkijos pakelės stendai atrodo kaip meno šedevrai.
Iš oro uosto važiuojant centro link, keliautojus pasitinka ištisi gyvenamųjų rajonų plotai, kurie primena dešimtkart didesnius Vilniaus Pašilaičius ar Fabijoniškes. Tik namai čia ne dvylikos, o šešiolikos aukštų, gyvenamieji dangoraižiai siekia 24 ir daugiau aukštų. Atrodo įspūdingai, bet kartu nejaukiai. Netrūksta įmantresnių sovietinio modernizmo pastatų, kuriuos šiais laikais galima vadinti tiesiog kolūkiniu baroku. Kur ne kur tarp betoninių miesto kaladėlių įsiterpusi nedidelė cerkvė. Akį traukia gigantiškų daugiabučių sienas nuspalvinę gatvės meno piešiniai, kurių apstu visame Kijeve.
Gyvenamieji rajonai kuria radikalų kontrastą centrinei miesto daliai, nors ir čia nerasite tokio senamiesčio, kokį matome Vilniuje ir kitose Baltijos šalių sostinėse. Visgi, rasti įdomesnių architektūros paminklų tikrai galima. Į akį krito Aukso vartai. XI a pastatytas vienas miesto apsauginės sienos bokštų ilgą laiką buvo vienas pagrindinių įvažiavimo į miestą kelių. Atgaiva širdžiai nuo naujamiesčių beskonybės – Šv. Sofijos soboras, Šv. Andrejaus cerkvė ar Šv. Mikalojaus Auksabonio vienuolynas.

Pasijusti vietiniu

Jaunesni keliautojai gali turėti ir kitų prioritetų. Kijeve netrūksta pusiau legalių barų, sadomazochistinių salonų ir neaiškaus pobūdžio masažo kabinetų, kurių apstu kone kas antrame Chreščatyko gatvės name. Štai kodėl penktadienį bent 3 sausakimši lėktuvai iš Vilniaus leidžiasi Kijeve, tiek pat reisų sekmadienio vakarą ar pirmadienį skrenda atgalios. Kol kas menkai šią aukso gyslą apčiuopė britai ar skandinavai, tad siautulingų bernvakarių dar mažoka.
Miesto centre įsikūrusios tradicinės virtuvės kavinės – stilingos, jaunos padavėjos pasipuošusios nacionaliniais drabužiais. Į kiekvieną pageidavimą jos atsiliepia „Bud laska“. Lietuvius užeigų savininkai pasitinka svetingai – su sumuštinukais ir krienų skonio degtine.
Ukrainietiškoje karčemoje prisikimšti pilną pilvą mūsiškę virtuvę primenančiais patiekalais galima visai nebrangiai. Užsisakę sriubos, antrą patiekalą ir dar pridėję bokalą vietos alaus už eurą išsivertėme su 5–6 Eur, o už 10 Eur būtų jau puota.
Aplink Maidano aikštę galima rasti ir nemažai kultinių, jaunimo pamėgtų vietų išgerti lengvų alkoholinių gėrimų ar linksmai pablevyzgoti. Štai Boriso Grinčenkos gatvėje randame barą, pavadinimu „Pyana Vishnya“ (ukr. girta vyšnia). Čia galima pigiai paragauti vietos ukrainiečių vyšninio likerio. Puodelis tokio gėrimo kainuoja mažiau negu eurą, aplink pilna žmonių – ko daugiau reikia, kai lauke šaltis stingdo kojų pirštus?
Chreščatyko gatvėje esančioje jaunimo mėgstamoje užeigoje „Bilyy Nalyv“ už eurą įsigysite karšto obuolių punčo arba sidro. Gidė pasakoja, kad penktadienio vakarais čia driekiasi šimtametrinės eilės. Siūloma ir dešrainių, o gurmanams – austrių.

Į Kijevą – švęsti Naujųjų

Pasak Remigijaus Ker­te­nio, „Tedo“ kelionių agentūros pardavimų vadovo, kelionės į Kijevą, kaip ir visą Ukrainą, pastaruosius keletą metų sparčiai populiarėja, šia kryptimi skraido keletas oro bendrovių. Pašnekovas prognozuoja, kad artimiausiais metais didesnių lietuvių turistų srautų Ukraina nesulauks, nes populiarumui augti erdvės nebėra – lėktuvai į šią šalį ir taip labai dažnai kyla.
„Vasarą reisų į Ukrainą dar daugiau – net 4 jų per savaitę skrenda į Odesą. Žiemą žmones labiau traukia Kijevas, kur netrūksta pramogų, spektaklių ir koncertų, o vasarą mieliau keliaujama ilsėtis prie jūros į Odesą“, – sako R. Kertenis ir priduria, kad Kijeve lietuviai pamėgo švęsti Naujuosius metus.
Anot p. Kertenio, keliautojai važiuoja ir į Lvovą, kuris žavi senamiesčiu. Kiti Ukrainos miestai žinomi mažiau, be to, labiau pramoniniai, todėl pramogų ten mažiau.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Eurovizija”: Pirmajam blynui – ketvirtis amžiaus

Balandžio 30-ąją sukaks lygiai 25 metai, kai Lietuva pirmą kartą dalyvavo „Eurovizijos“ dainų konkurse.

Laisvalaikis
17:15
Festivalyje „Kaunas Jazz“ – 20 nemokamų koncertų ir B. McFerrinas

Įsisiūbuoja balandžio 12 d. prasidėjęs 29-asis tarptautinis „Kaunas Jazz“. Po visą Lietuvą šiemet pasklidęs...

Laisvalaikis
13:53
Druskininkuose diegia Vokietijos kurortuose nusižiūrėtą naujovę 6

Artėjančiam vasaros sezonui iš Lietuvos kurortų bene didžiausią pluoštą naujienų rengia Druskininkai.

Paslaugos
2019.04.20
„Sostų karai“ muša rekordus, HBO su baime laukia finalo 12

Retas atvejis, kad paskutiniojo serialo sezono gerbėjai lauktų taip pat arba net labiau nekantriai negu...

Laisvalaikis
2019.04.20
VŽ rekomenduoja: Velykų savaitgalio renginiai

Gražiausias ir smagiausias šio savaitgalio „renginys“ neabejotinai bus Velykos. Aplink jas bus ir kitokio...

Laisvalaikis
2019.04.19
Medžių lajų takas žada intrigą 3

2015-aisias Anykščių regioniniame parke atidarytas vienu iš įdomiausių Lietuvos turizmo objektų vadinamas...

Laisvalaikis
2019.04.18
Didžiausias Šiaurės Europos dviračių gamintojas pardavinėti mokosi iš smulkiųjų Premium 1

Gamintojų kooperacija ar skatinimas tą daryti – įprastas reiškinys, tačiau bendradarbiavimas neįpareigoja...

Gazelė
2019.04.18
VŽ rekomenduoja: naujos knygos

Ar taip tik atrodo, ar leidėjai mus tiesiog užvertė geromis knygomis? Bet kuriuo atveju, mėgstantiems...

Laisvalaikis
2019.04.15
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Vilniuje tęsiasi mados renginių maratonas – šį savaitgalį sostinę kaukolės ir žirklių logotipu 21-ąjį kartą...

Laisvalaikis
2019.04.12
Geriausias pasaulio oro uostas keleiviams pasiūlė dar vieną „saldainį“ 1

Singapūro Čiangio („Changi“) oro uostas, septintus metus paeiliui išrinktas geriausiu pasaulyje, atidaro...

Laisvalaikis
2019.04.12
Einame į kiną: „Rūgštus miškas“ 4

Po lietuviškosios premjeros „Kino pavasaryje“ į didžiuosius ekranus išleistas Rugilės Barzdžiukaitės...

Laisvalaikis
2019.04.11
Australija leido prekes pristatinėti dronais 2

Australija tapo pirmąja šalimi, kuri leido bepilotėmis skraidyklėmis pristatinėti užsakytas prekes...

Laisvalaikis
2019.04.11
Įdomi istorija, nevykęs pasakojimas: „Trys nepažįstami broliai“ Premium

Tarptautiniame „Kino pavasaryje“ parodytas dokumentinis filmas „Trys nepažįstami broliai“ („Three Identical...

Laisvalaikis
2019.04.07
6 dalykai, kuriuos savaitgaliais daro sėkmingi žmonės 10

Yra šimtai tūkstančių kasdienių įpročių, galinčių padėti tapti produktyvesniam, tačiau kaip nuspęsti, kuris...

Laisvalaikis
2019.04.07
Geriausios oro bendrovės pagal „TripAdvisor“ 5

Turizmo platformos „TripAdvisor“ vartotojai geriausia oro bendrove išrinko „Singapore Airlines“, o...

„Litexpo“ prasidėjo grožio industrijos paroda „Pelenė 2019“

Penktadienį parodų ir kongresų centre „Litexpo“ prasidėjo grožio industrijos paroda „Pelenė“.

Paslaugos
2019.04.05
VŽ rekomenduoja: 10 renginių savaitgalį 2

Savaitgalį renginių pakaks visiems – ir mėgstantiems pasižvalgyti po parodas, ir sukišti rankas į žemę, ir...

Laisvalaikis
2019.04.05
Giliausias pasaulio baseinas atsidarys Lenkijoje 3

Lenkijos Mščonuvo mieste, netoli Varšuvos, šiemet pradės veikti giliausias pasaulyje baseinas. Planuojama,...

Laisvalaikis
2019.04.03
Lietuvo meno pažinimo centras „Tartle“ parems menotyrininkų studijas

Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“ pakvietė nemokamai apžiūrėti advokato Rolando Valiūno sukauptą meno...

Laisvalaikis
2019.04.02
Indonezija metus draus lankytis Komodo saloje

Planuojantys aplankyti Komodo salą, savo planus turėtų paspartinti arba atidėti iki 2021-ųjų. Indonezijos...

Laisvalaikis
2019.04.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau