A. Korzono sugrįžimas: knyga apie pirmąjį Vilniaus vaizdų fotografą, 1863 m. sukilimą, Vilnių ir vilniečius

Publikuota: 2019-01-18
Dainiaus Junevičiaus knyga „Abdonas Korzonas – pirmasis Vilniaus vaizdų fotografas“. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Dainiaus Junevičiaus knyga „Abdonas Korzonas – pirmasis Vilniaus vaizdų fotografas“. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Knygynuose pasirodžiusi knyga „Abdonas Korzonas – pirmasis Vilniaus vaizdų fotografas“ pribloškia iš pirmo žvilgsnio – savo apimtimi. Tačiau jos autorius – fotografijos istorikas, kolekcininkas, ambasadorius Dainius Junevičius – į jokį rekordą nepretendavo. Tik papasakojo apie pirmąjį Vilniaus vaizdų fotografą itin plačiame istoriniame kontekste.

Tie, kurie nesidomi fotografijos istorija, Abdono Korzono (1824–po 1874) pavardės nebus girdėję, nes jokių kitų nuopelnų Lietuvos kultūros istorijai jis neturi. Tačiau net pro fotografijos žanrui abejingųjų akis nebus praslinkęs Panerių tunelio statybos vaizdas, kuris, pasak p. Junevičiaus, ir yra pirmoji žinoma išlikusi Vilniaus nuotrauka, padaryta 1860 m. vasarą.

Korzono ateljė Vilniuje veikė vos kelerius metus, nuo 1859 iki 1863-ųjų. Vertindamas jo svorį to meto fotografijos panoramoje, p. Junevičius sako, kad „jis nebuvo geriausias portretistas“. Tuo metu mieste veikė penkios fotografijos ateljė, bene gražiausiai įrengta priklausė Albertui Sveikovskiui (gimė apie 1829 m., mirties data nežinoma), jis ir portretus darė geresnius, bet „Korzonas buvo pirmas, išėjęs fotografuoti už ateljė sienų“.

Pavadinimo klausimu

Vien todėl, kad pirmasis, 790-ies puslapių veikalo neparašysi. Anot autoriaus, jo knygoje – bent keturi herojai: Korzonas, fotografija, Vilnius ir vilniečiai, 1863 m. sukilimas – ir kiekvieną jų gaubia išsamūs kontekstai.

Su knygos pavadinimu, šypteli p. Junevičius, jam nepasisekė: jis nepasako, kas yra tarp viršelių, o ten – istorija, politiniai įvykiai, kultūrinis gyvenimas, Korzono ateljė darytų žmonių nuotraukos ir tų žmonių istorijos, laikmečio liudijimai iš dienoraščių, laiškų, knygų – įvairiausius duomenis autorius rinko iš 13-os archyvų Lietuvoje ir svetur.

„Man atrodo, kad skaitytojas nusipelnė gauti tokią informaciją. Dėl turinio apimties knyga ir pūtėsi. Kitas dalykas – esu labai dėkingas leidyklai, kad ji leido pateikti kiek įmanoma padidintas nuotraukas. Korzono laikais techninės ir piniginės galimybės buvo tokios, kad jos buvo nedidelio formato, bet nepaprastai ryškios. Dabar, kai techninės galimybės neberiboja, nuotraukas galima rodyti dideles, kad be padidinamojo stiklo matytum visas detales, smulkmenas, veido bruožus. Kai kalbame apie vietovaizdžius – taip pat. Manau, kad toks pateikimo būdas yra pats tinkamiausias senosioms nuotraukoms rodyti“, – kalba p. Junevičius.

Taigi, „kad skaitytojams nereikėtų vargti, ieškant duomenų šaltiniuose“, autorius su kruopštaus tyrinėtojo / seklio aistra knygai paskyrė 10 metų – tiek praėjo nuo pirmųjų dokumentų apie Korzoną tyrimų pradžios iki knygos išleidimo.

Knygoje pateikiama daug įvairios iliustracinės medžiagos – piešinių, fotografijų, planų, žemėlapių, dokumentų faksimilių. Nemažai iliustracijų publikuojama pirmą kartą.

Apie pradžią

Dar vienas atvejis, kai reikia pasakyti žodį „pirmas“, yra knygoje publikuojamos šešios Korzono darytos stereoskopinės nuotraukos. Pasak autoriaus, pirmą kartą Lietuvos fotografijos istorijoje nuotraukos pateikiamos taip, kad skaitytojai, užsidėję knygoje pridėtus akinukus, jas matytų kaip erdvinius 3D vaizdus, ir tai „yra dalykas, dėl ko ši knyga ypatinga“.

Tačiau ypatinga ne vien dėl to. Jos ypatingumu vadinčiau 70 portretinių ir 14 Vilniaus vaizdų nuotraukų, iš kurių sužinome, kaip atrodė to meto miestas ir žmones. Juolab kad autorius nepasibodėjo kiek įmanoma išsamiau apibūdinti tai, kas nufotografuota.

nuotrauka::1

Anot p. Junevičiaus, žinomas Korzono palikimas nėra didelis. Tačiau, kai knyga jau buvo parašyta ir – svarbiausia – atspausdinta, viename užsienio muziejuje saugomuose šeimų albumuose atsirado dar 30 jo nuotraukų.

Vilniaus dailės akademijos išleista knyga prasidėjo nuo vienos nuotraukos – minėtosios Panerių tunelio statybos, kuri tuo metu buvo vienintelė išlikusi Lietuvoje Korzono daryta nuotrauka. Pasak p. Junevičiaus, jis tikrai nebuvo pirmas, pradėjęs domėtis Lietuvos fotografijos istorija ir paminėjęs Korzoną. Kai ėmė klimpti į fotografijos istorijos tyrimus, jau buvo išleista Virgilijaus Juodakio „Lietuvos fotografijos istorija, 1845–1940“, joje buvo ir Korzono pavardė.

Knygos autorius pasakoja, kad sugrįžti prie Korzono jį paskatino netikėtas atradimas Lenkų bibliotekoje Paryžiuje. Jos darbuotoja Malgorzata Grabczewska rado keturias stereoskopines nuotraukas, ant kurių buvo užrašyta, kad tai – Abdono Korzono darbai.

„Tos keturios nuotraukos Lenkų bibliotekoje – ir atsitiktinumas, ir dėsningas dalykas. Fotografijos istorikė surado iki tol nežinotas keturias nuotraukėles ir jai parūpo nežinomas fotografas, nes net ir pasauliniu mastu tai ankstyvos, gana retos nuotraukos“, – pasakoja p. Junevičius. Taigi p. Grabczewska susisiekė su p. Junevičiumi, vėliau padėjo ieškant medžiagos, užmezgant ryšius su lenkų biblioteka Paryžiuje, parūpino daugiau portretinių nuotraukų.

„Sakyčiau, kad tas susitikimas buvo laimingas Lietuvos fotografijos istorijai“, – šypteli knygos autorius.

Fotografas sukilėlis

Šiais laikais, kai, atrodo, viskas jau atrasta, štai ima ir dar kas nors atsiranda. Taip atsirado Abdonas Korzonas, nors, sako p. Junevičius, jis nebuvo kokia pilka pelytė: įrašų apie iš bajorų šeimos kilusį fotografą išliko Minsko archyvuose, 1863 m. sukilimą liudijančiuose dokumentuose, sukilėlių tardymo bylose. Pastarieji rodo Korzoną dalyvavus 1863-ųjų sukilime, savo amžininkų neteisingai apkaltintą išdavus žygio draugus, kalintą, tragiškai paliktą šeimos, išsiųstą į tremtį Sibire ir ten mirus.

„Norėjau suprasti aplinkybes, kurios privertė žmogų elgtis vienaip ar kitaip. Šioje knygoje jį išteisinau ir tai yra viena knygos linija apie šio žmogaus dramą, sukilimą, žmones. Man pačiam patinka dabar tai skaityti, – juokiasi p. Junevičius. – Esu dėkingas leidyklai, kad leido ją leisti.“

Sausio 19 d. 14 val. Vilniaus rotušėje p. Junevičius pristatys savo knygą visuomenei. Renginyje dalyvaus menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis, istorikė dr. Tamara Bairašauskaitė, pianistė Šviesė Čepliauskaitė.

Įėjimas nemokamas.

Knygos leidimą parėmė Lietuvos kultūros taryba, Vasario 16-osios fondas, „MG Baltic“, Lietuvos nacionalinis muziejus, UAB „Insoft“, prof. Vladas Bumelis, asociacija „Lietuvos kredito unijos“, Lenkijos institutas Vilniuje, Lenkų biblioteka Paryžiuje.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

VŽ rekomenduoja: naujos knygos 1

Pats laikas papildyti naujų knygų lentyną. Joje – nuo europiečių įsiveržimo į Afriką istorijos, iki įžvalgų...

Laisvalaikis
2019.05.26
Bauhauzo šimtmetį mininti Vokietija atidaro naujų muziejų

Besidomintieji architektūra ir dizainu šįmet turėtų nuvykti į Vokietiją. Šalis švenčia Bauhauzo (bauhaus)...

Laisvalaikis
2019.05.26
 „Pink Floyd“: Vis dar pirmi kosmose Premium 2

1988 m. lapkritį kosmose pirmąsyk nuskambėjo rokas. Tai buvo grupės „Pink Floyd“ albumas „Delicate Sound of...

Verslo klasė
2019.05.25
VŽ bando: į naują rinką įžengęs „Lexus UX 250h“ Premium 1

Pristatę naująjį krosoverį UX, „Lexus“ įžengė į klestintį rinkos segmentą ir meta iššūkį konkurentams –...

Laisvalaikis
2019.05.25
Atidarytas nacionalinis Lietuvos kultūros „Čiurlionio kelias“ 2

Renginiais Varėnoje ir Senojoje Varėnoje atidarytas „Čiurlionio kelias“. Tikimasi, jog jis taps nacionalinių...

Laisvalaikis
2019.05.24
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Pagrindinis šio savaitgalio renginys šalies piliečius sukvies balsuoti prezidento rinkimų antrajame ture ir...

Laisvalaikis
2019.05.24
Europos pulo čempionas P. Labutis: teko perlipti per save ir keistis 4

Jei Vilniaus biliardinėje „Fuksas“ pamatysite už baro stovintį vaikiną, kuris jums „kažkur matytas“ (nes juk...

Laisvalaikis
2019.05.24
Iš Kauno į Nidą nuo birželio 6 d. plukdins istorinė „Raketa“ 20

Romantikai turėtų suklusti: nuo birželio pradžios Nemunu reguliariu maršrutu Kaunas–Nida–Kaunas pradės...

Laisvalaikis
2019.05.22
Palangos J. Basanavičiaus gatvėje uždrausta vasarą važiuoti paspirtukais, dviračiais 5

Palangos savivaldybė dėl saugumo uždraudė judriausioje miesto J. Basanavičiaus gatvėje vasarą važiuoti...

Laisvalaikis
2019.05.20
Pergalę „Eurovizijoje“ švenčia Nyderlandai   8

64-ojo tarptautinio „Eurovizijos“ dainų konkurso laurų vainiką užsidėjo Nyderlandų atlikėjas Duncanas...

Laisvalaikis
2019.05.19
Princas Charlesas ėmėsi viešbučių verslo

Jungtinės Karalystės ir 15-os užjūrio teritorijų sosto įpėdinis princas Charlesas gegužę prie visų savo...

Laisvalaikis
2019.05.18
Lietuvoje vyksta Gatvės muzikos diena

Gegužės 18 d. Lietuvos miestų gatvėse skamba muzika. Andriaus Mamontovo – muzikanto, kompozitoriaus,...

Laisvalaikis
2019.05.18
VŽ kviečia: muziejų naktį geriau nemiegoti

Gegužės 18-ąją, Tarptautinę muziejų dieną ir naktį, prie tarptautinės Muziejų nakties iniciatyvos, apimančios...

Laisvalaikis
2019.05.17
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Renginių šį savaitgalį bus daug ir labai įvairių. Klaipėdoje vyks vienintelis Lietuvoje profesionalių teatrų...

Laisvalaikis
2019.05.17
„Eurovizijos“ kalneliais lietuvis į finalą nepateko 9

Gegužės 16-osios vakarą Izraelyje, Tel Avive, įvyko antrasis 64-ojo Eurovizijos dainų konkurso pusfinalis.

Laisvalaikis
2019.05.17
Vilniuje tiesiamas naujas dviračių ir pėsčiųjų takas 20

Vilniuje, Šeškinės rajone, pradėtas tiesti naujas beveik kilometro ilgio dviračių takas. Jį planuojama...

Laisvalaikis
2019.05.16
Dizaino sprendimai: nuo miesto sienų – ant drabužių 3

„Meilę Kaunui galima demonstruoti ir savo stiliumi“, – įsitikinusi dizainerė Rita Kaupelienė, pristačiusi...

Laisvalaikis
2019.05.15
„Eurovizijos“ pusfinalyje atrinktas pirmasis finalo dešimtukas 5

Šį vakarą Izraelyje vyko pirmasis 64-ojo Eurovizijos dainų konkurso pusfinalis, kurio metu 17 atlikėjų...

Laisvalaikis
2019.05.15
Dizaino aukciono dalyviai labiausiai varžėsi dėl kėdės 1

Praėjusį savaitgalį įvykęs pirmasis lietuviško dizaino akcionas parodė, jog dizaino objektus žmonės perka ne...

Laisvalaikis
2019.05.13
TOP20 brangiausių pasaulio turistinių objektų 1

Bilietų paieškos ir kainų palyginimo portalas „TicketLens“ paskelbė šių metų 20-ies brangiausių pasaulio...

Paslaugos
2019.05.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau