A. Korzono sugrįžimas: knyga apie pirmąjį Vilniaus vaizdų fotografą, 1863 m. sukilimą, Vilnių ir vilniečius

Publikuota: 2019-01-18
Dainiaus Junevičiaus knyga „Abdonas Korzonas – pirmasis Vilniaus vaizdų fotografas“. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Dainiaus Junevičiaus knyga „Abdonas Korzonas – pirmasis Vilniaus vaizdų fotografas“. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Knygynuose pasirodžiusi knyga „Abdonas Korzonas – pirmasis Vilniaus vaizdų fotografas“ pribloškia iš pirmo žvilgsnio – savo apimtimi. Tačiau jos autorius – fotografijos istorikas, kolekcininkas, ambasadorius Dainius Junevičius – į jokį rekordą nepretendavo. Tik papasakojo apie pirmąjį Vilniaus vaizdų fotografą itin plačiame istoriniame kontekste.

Tie, kurie nesidomi fotografijos istorija, Abdono Korzono (1824–po 1874) pavardės nebus girdėję, nes jokių kitų nuopelnų Lietuvos kultūros istorijai jis neturi. Tačiau net pro fotografijos žanrui abejingųjų akis nebus praslinkęs Panerių tunelio statybos vaizdas, kuris, pasak p. Junevičiaus, ir yra pirmoji žinoma išlikusi Vilniaus nuotrauka, padaryta 1860 m. vasarą.

Korzono ateljė Vilniuje veikė vos kelerius metus, nuo 1859 iki 1863-ųjų. Vertindamas jo svorį to meto fotografijos panoramoje, p. Junevičius sako, kad „jis nebuvo geriausias portretistas“. Tuo metu mieste veikė penkios fotografijos ateljė, bene gražiausiai įrengta priklausė Albertui Sveikovskiui (gimė apie 1829 m., mirties data nežinoma), jis ir portretus darė geresnius, bet „Korzonas buvo pirmas, išėjęs fotografuoti už ateljė sienų“.

Pavadinimo klausimu

Vien todėl, kad pirmasis, 790-ies puslapių veikalo neparašysi. Anot autoriaus, jo knygoje – bent keturi herojai: Korzonas, fotografija, Vilnius ir vilniečiai, 1863 m. sukilimas – ir kiekvieną jų gaubia išsamūs kontekstai.

Su knygos pavadinimu, šypteli p. Junevičius, jam nepasisekė: jis nepasako, kas yra tarp viršelių, o ten – istorija, politiniai įvykiai, kultūrinis gyvenimas, Korzono ateljė darytų žmonių nuotraukos ir tų žmonių istorijos, laikmečio liudijimai iš dienoraščių, laiškų, knygų – įvairiausius duomenis autorius rinko iš 13-os archyvų Lietuvoje ir svetur.

„Man atrodo, kad skaitytojas nusipelnė gauti tokią informaciją. Dėl turinio apimties knyga ir pūtėsi. Kitas dalykas – esu labai dėkingas leidyklai, kad ji leido pateikti kiek įmanoma padidintas nuotraukas. Korzono laikais techninės ir piniginės galimybės buvo tokios, kad jos buvo nedidelio formato, bet nepaprastai ryškios. Dabar, kai techninės galimybės neberiboja, nuotraukas galima rodyti dideles, kad be padidinamojo stiklo matytum visas detales, smulkmenas, veido bruožus. Kai kalbame apie vietovaizdžius – taip pat. Manau, kad toks pateikimo būdas yra pats tinkamiausias senosioms nuotraukoms rodyti“, – kalba p. Junevičius.

Taigi, „kad skaitytojams nereikėtų vargti, ieškant duomenų šaltiniuose“, autorius su kruopštaus tyrinėtojo / seklio aistra knygai paskyrė 10 metų – tiek praėjo nuo pirmųjų dokumentų apie Korzoną tyrimų pradžios iki knygos išleidimo.

Knygoje pateikiama daug įvairios iliustracinės medžiagos – piešinių, fotografijų, planų, žemėlapių, dokumentų faksimilių. Nemažai iliustracijų publikuojama pirmą kartą.

Apie pradžią

Dar vienas atvejis, kai reikia pasakyti žodį „pirmas“, yra knygoje publikuojamos šešios Korzono darytos stereoskopinės nuotraukos. Pasak autoriaus, pirmą kartą Lietuvos fotografijos istorijoje nuotraukos pateikiamos taip, kad skaitytojai, užsidėję knygoje pridėtus akinukus, jas matytų kaip erdvinius 3D vaizdus, ir tai „yra dalykas, dėl ko ši knyga ypatinga“.

Tačiau ypatinga ne vien dėl to. Jos ypatingumu vadinčiau 70 portretinių ir 14 Vilniaus vaizdų nuotraukų, iš kurių sužinome, kaip atrodė to meto miestas ir žmones. Juolab kad autorius nepasibodėjo kiek įmanoma išsamiau apibūdinti tai, kas nufotografuota.

nuotrauka::1

Anot p. Junevičiaus, žinomas Korzono palikimas nėra didelis. Tačiau, kai knyga jau buvo parašyta ir – svarbiausia – atspausdinta, viename užsienio muziejuje saugomuose šeimų albumuose atsirado dar 30 jo nuotraukų.

Vilniaus dailės akademijos išleista knyga prasidėjo nuo vienos nuotraukos – minėtosios Panerių tunelio statybos, kuri tuo metu buvo vienintelė išlikusi Lietuvoje Korzono daryta nuotrauka. Pasak p. Junevičiaus, jis tikrai nebuvo pirmas, pradėjęs domėtis Lietuvos fotografijos istorija ir paminėjęs Korzoną. Kai ėmė klimpti į fotografijos istorijos tyrimus, jau buvo išleista Virgilijaus Juodakio „Lietuvos fotografijos istorija, 1845–1940“, joje buvo ir Korzono pavardė.

Knygos autorius pasakoja, kad sugrįžti prie Korzono jį paskatino netikėtas atradimas Lenkų bibliotekoje Paryžiuje. Jos darbuotoja Malgorzata Grabczewska rado keturias stereoskopines nuotraukas, ant kurių buvo užrašyta, kad tai – Abdono Korzono darbai.

„Tos keturios nuotraukos Lenkų bibliotekoje – ir atsitiktinumas, ir dėsningas dalykas. Fotografijos istorikė surado iki tol nežinotas keturias nuotraukėles ir jai parūpo nežinomas fotografas, nes net ir pasauliniu mastu tai ankstyvos, gana retos nuotraukos“, – pasakoja p. Junevičius. Taigi p. Grabczewska susisiekė su p. Junevičiumi, vėliau padėjo ieškant medžiagos, užmezgant ryšius su lenkų biblioteka Paryžiuje, parūpino daugiau portretinių nuotraukų.

„Sakyčiau, kad tas susitikimas buvo laimingas Lietuvos fotografijos istorijai“, – šypteli knygos autorius.

Fotografas sukilėlis

Šiais laikais, kai, atrodo, viskas jau atrasta, štai ima ir dar kas nors atsiranda. Taip atsirado Abdonas Korzonas, nors, sako p. Junevičius, jis nebuvo kokia pilka pelytė: įrašų apie iš bajorų šeimos kilusį fotografą išliko Minsko archyvuose, 1863 m. sukilimą liudijančiuose dokumentuose, sukilėlių tardymo bylose. Pastarieji rodo Korzoną dalyvavus 1863-ųjų sukilime, savo amžininkų neteisingai apkaltintą išdavus žygio draugus, kalintą, tragiškai paliktą šeimos, išsiųstą į tremtį Sibire ir ten mirus.

„Norėjau suprasti aplinkybes, kurios privertė žmogų elgtis vienaip ar kitaip. Šioje knygoje jį išteisinau ir tai yra viena knygos linija apie šio žmogaus dramą, sukilimą, žmones. Man pačiam patinka dabar tai skaityti, – juokiasi p. Junevičius. – Esu dėkingas leidyklai, kad leido ją leisti.“

Sausio 19 d. 14 val. Vilniaus rotušėje p. Junevičius pristatys savo knygą visuomenei. Renginyje dalyvaus menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis, istorikė dr. Tamara Bairašauskaitė, pianistė Šviesė Čepliauskaitė.

Įėjimas nemokamas.

Knygos leidimą parėmė Lietuvos kultūros taryba, Vasario 16-osios fondas, „MG Baltic“, Lietuvos nacionalinis muziejus, UAB „Insoft“, prof. Vladas Bumelis, asociacija „Lietuvos kredito unijos“, Lenkijos institutas Vilniuje, Lenkų biblioteka Paryžiuje.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Paskelbti gražiausi lietuviški įmonių pavadinimai: nuo „Pirmo blyno“ iki „Baltos varnos“ 1

Vasario 20-ąją, minint Tarptautinę gimtosios kalbos dieną, Valstybinė kalbos komisija paskelbė 18-os pernai...

Laisvalaikis
2019.02.20
Nemuno kilpų regioniniame parke kyla aukščiausias Lietuvoje apžvalgos bokštas 3

Valstybiniuose parkuose – darbymetis. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT), vykdydama projektą...

Laisvalaikis
2019.02.19
Egipto kurortų viešbučiai 2019 m. gali pabrangti trečdaliu 5

Egipto viešbučių pajamos didės, prognozuoja ekspertai. Ir ne tik dėka augsiančio šios šalies viešbučių...

Paslaugos
2019.02.17
Taline turistai pernai išleido milijardą eurų, daugiausiai lankėsi suomių 7

Užsienio šalių piliečiai Taline 2018 m. lankėsi 4,6 mln. kartų, rodo miesto valdžios paskelbti preliminarūs...

Paslaugos
2019.02.17
Filmo premjera: ką mums liudija „Purpurinis rūkas“ 4

Kino teatruose pradėtas rodyti naujas Raimundo Banionio filmas „Purpurinis rūkas“, pirmiausiai skirtas žiniai...

Laisvalaikis
2019.02.16
Karaliaus Mindaugo taurė dosni žaidėjams ir žiūrovams 1

Šį savaitgalį keturi stipriausi šalies krepšinio klubai Vilniaus „Siemens“ arenoje stos į kovą dėl Karaliaus...

Laisvalaikis
2019.02.16
Išrinktos kūrybiškiausios lietuvių autorių knygos

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) Šiuolaikinės literatūros skyriaus mokslininkai sudarė...

Laisvalaikis
2019.02.15
Istorinis Gelgaudiškio dvaras išnuomotas naujiems savininkams 3

Šakių rajono savivaldybė, aštuonis kartus mėginusi išnuomoti restauruotą Gelgaudiškio dvarą, devintąjį kartą...

Laisvalaikis
2019.02.15
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį Lietuva gausybe oficialių ir kultūrinių iniciatyvų pasitinka vasario 16-ąją. Tačiau...

Laisvalaikis
2019.02.15
Vasario 16-osios renginiai – nuo laužų iki fejerverkų 1

Po 2018 m. paminėto Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečio atliktos apklausos parodė, jog Vasario 16-oji...

Laisvalaikis
2019.02.14
„Lufthansa“ keleivį padavė į teismą už tai, kad jis neskrido 15

Oro linijos „Lufthansa“ padavė į teismą keleivį, kuris įsigijo bilietus skrydžiui su persėdimu, tačiau...

Laisvalaikis
2019.02.14
Ant Užgavėnėms skirtos monetos liepsnoja Morė 1

Lietuvos bankas išleidžia trečiąją tradicinėms lietuvių šventėms įamžinti skirtą monetų seriją, šįkart jos...

Laisvalaikis
2019.02.12
Didysis „Grammy“ laurų vainikas – kantri muzikos atlikėjai

Pagrindinį šių metų „Grammy“ apdovanojimą – statulėlę už geriausią metų albumą – pelnė JAV kantri muzikos...

Laisvalaikis
2019.02.11
BAFTA išsirinko kino favoritus

Sekmadienio vakarą Londone įvyko 72-ieji Didžiosios Britanijos kino industrijos apdovanojimai BAFTA, kuriuose...

Laisvalaikis
2019.02.11
Motyvacija fiziniam aktyvumui: naujausios sporto tendencijos Premium

Ar šiandien jau supypsėjo jūsų telefonas, pranešdamas, kad per ilgai sėdite prie kompiuterio? O gal dėl to...

Laisvalaikis
2019.02.10
Išrinktos gražiausios metų knygos

Artėjant Vilniaus knygų mugei, paskelbtos Knygos meno konkursą laimėjusios gražiausios metų knygos.

Laisvalaikis
2019.02.09
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šis savaitgalis kvepės šviežiais agurkais ir kava. Rimtesnių užmojų turintiems pravers užsukti į „mokslo...

Laisvalaikis
2019.02.08
Tarp Roterdamo ir Berlyno kursuos džiazo traukinys

Birželį iš Roterdamo turėtų pajudėti pirmieji naktiniai džiazo traukiniai į Berlyną. Taip planuoja projekto...

Laisvalaikis
2019.02.07
Kokius „Kino pavasario“ filmus mums rekomenduoja užsienio kino kritikai

Ir tikrasis, ir „Kino pavasaris“ (KP) – jau čia pat. Pastarasis vyks kovo 21–balandžio 4 dienomis, tad jo...

Laisvalaikis
2019.02.05
Amerikoje praūžė sporto ir reklamos šou – „Super Bowl“

Milijonai žiūrovų, išlaidų ir pelno – taip galima apibūdinti kasmet amerikietiškojo futbolo sezoną...

Laisvalaikis
2019.02.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau