Kur slidinėsime šiemet: dėmesio verti kurortai

Publikuota: 2018-12-12
Alpių šalių mažieji piliečiai ant slidžių stoja vos pramokę vaikščioti. Valdizero (Italija) kurorte.  Beatričės Laurinavičienės (VŽ) nuotr.
Alpių šalių mažieji piliečiai ant slidžių stoja vos pramokę vaikščioti. Valdizero (Italija) kurorte. Beatričės Laurinavičienės (VŽ) nuotr.

Prasidėjus sezonui, milijonai slidininkų ir snieglentininkų tarsi kokie maldininkai traukia į slidinėjimo kurortus. Bepigu prancūzams, austrams, italams, šveicarams, gyvenantiems vienoje ar kitoje Alpių grandinės pusėje. Mums tenka keliauti tolėliau, bet šis reikalas turi ir šviesiąją pusę: jei nesi prisirišęs prie vienos ar kelių vietų, kaskart gali atrasti naują.

Nepretenduodami į apibendrinimus ar geriausiųjų rinkimus, primename keletą gerų arba kitokių slidinėjimo kurortų.

Artimoji Čekija

Čekijos turizmo informacijos centras (CzechTourism) kasmet praneša apie savo slidinėjimo kurortus. Pasak čekų, moderniausias jų – netoli Lenkijos sienos esantis Kouty kurortas Šiaurės Moravijoje, Jesenykų kraštovaizdžio parke.

1.100 m virš jūros lygio besidriekiančių keturių kalnų slidinėjimo trasų bendras ilgis – 11,5 km, veikia keturi keltuvai. Vakarais nuo 18 iki 21 val. trasos apšviečiamos. Kouty sniego parke įrengta 11 kliūčių snieglentininkams. Veikia slidinėjimo mokyklėlės, inventoriaus nuoma. Informacija – www.kouty.cz

Atvykusiems į Kouty nad De­snou čekai siūlo aplankyti bent kelis objektus, pvz., hidroakumuliacinę elektrinę Dlouhe Strane, vadinamą vienu iš Čekijos technikos stebuklų.

nuotrauka::1

Kitas čekų „vizitinis“ kuror­tas – Špindlerūv Mlynas (Spind­leruv Mlyn) į Sudetų kalnų grandinę įsispraudusių Krkonošės kalnų slėnyje. Čia yra 17 trasų ir 16 keltuvų. Be to, kurorte įrengta apie 80 km ilgio trasų lygumų slidėms. Slidinėjimo mokykloje dirba per 100 instruktorių, tad reiktų manyti, kad kurortas puikiai tinka naujokams. Kurorto pranašumu galima vadinti ir tai, kad jis – vos 150 km iki Prahos.

Šveicarija – drąsuoliams

Į pietryčius nuo Ciuricho Šveicarijos Alpėse esantį Laaxo slidinėjimo kurortą šveicarai vadina nacionaliniu lobiu, tačiau pasaulyje taip gerai jis nėra žinomas ir tai – pliusas. Drąsuoliams galėtų būti įdomi kurorto pakraštyje veikianti „Freestyle Academy“ – laisvojo stiliaus (angl. freestyle skiing), arba akrobatinio, slidinėjimo akademija.

Į rampas, pakilimus, tramplinus, treniravimosi įrangą, leidžiančią mokytis akrobatinio slidinėjimo triukų, investuota per 1,2 mln. Eur. Kuriant šią akademiją siekta apsnūdusį kurortą, esantį 130 km į pietryčius nuo Ciuricho, netoli Šveicarijos, Austrijos ir Italijos sienų sankirtos bei Lichtenšteino, paversti vienu madingiausių Alpėse. Taigi Laaxas padarė labai daug – skelbiama, kad čia įrengta rampa ir 4 slidinėjimo parkai yra didžiausi Europoje. Kurorte kasmet vyksta „Laax Open“ – svarbiausias snieglentininkų renginys.

nuotrauka::2

Bendras trasų ilgis – 235 km, dar 100 km sudaro kal­nų takai pėstiesiems. Informacija – www.laax.com

Be abejo, Šveicarija slidininkams siūlo kur kas daugiau. Kad ir „Inferno“ varžybas, kurias 1928 m. Šveicarijos Alpių kurorte Miurene pirmąsyk surengė „pakvaišę anglai“. Dabar tai seniausios ir vienos didžiausių kalnų slidinėjimo mėgėjų lenktynių pasaulyje. Varžybų trasos ilgis – 16 km. Slidininkai šliuožia žemyn beveik vien juodosiomis trasomis, o tris įkalnes reikia įveikti nenusiėmus slidžių. Norinčių išbandyti jėgas šiose varžybose tiek daug, kad organizatoriai riboja dalyvių skaičių iki 1.850-ies slidininkų. Šio sezono lenktynės vyks kitų metų sausio 23–26 d., registracija į jas baigėsi jau rugsėjį.

Prancūzija atvykėliams

Tarpusavyje susisiekiančių atskirų Trijų Slėnių (Three Valleys / Les trois Vallees) kurortą Prancūzijos Alpėse slidinėtojai žino ir mėgsta, daugybė tautiečių į kurį nors kaimelį važiuoja kasmet.

Didžiausia pasaulyje slidinėjimo teritorija apima 328 trasas, bendras jų ilgis – per 600 km, be to, čia apsčiai kalnų šlaitų be trasų, kuriuos mėgsta ekstremalai, ypač snieglentininkai.

nuotrauka::3

Keltuvų pajėgumas – daugiau nei 200.000 žmonių per valandą.

Visos šios sistemos buvo su­projektuotos slidinėjimui ir pastatytos 1965-aisiais, Prancūzijos ekonominio pakilimo metais.

Trijų Slėnių viduryje įsikūręs Meribelis (1.450 m virš jūros lygio), Meribelis-Motaretas (Meribel-Mottaret, 1.750 m), Sen Martenas de Belvilis (Saint Martin de Be­lleville, 1.400 m) ir Le Meniuirai (Les Menuires, 1.850 m) – iš jų patogiausia patekti į skirtingas trasas, nors keltuvų sistema Trijuose Slėniuose yra pribloškiamos apimties – naudodamasis keltuvais, kurie lengvai pasiekiami vos ne nuo kiekvienų durų, gali nušliuožti nuo vieno teritorijos krašto iki kito – nuo Val Torano iki Kurševelio, vieno prabangiausių slidinėjimo kurortų Europoje.

nuotrauka::4

Pranašumų praleisti žiemos atostogas Trijuose Slė­niuose galima rasti ne vieną. Pirmiausia – begalinės trasos ir įstabios panoramos. Panorėjus galima grožėtis ir pačiu Monblanu, aukščiausiu Vakarų Europos kalnu (4.808 m), dviejose valstybėse – Prancūzijoje ir Italijoje,

Vienu geriausių Prancūz­ijos slidinėjimo kurortų vis­gi vadinamas Šamoni (Cha­monix) Monblano papėdėje – dėl vaizdingų panoramų ir aukšto techninio aptarnavimo, be to, jo viršukalnėje esančiame ledyne slidinėti galima beveik ištisus metus.

Beje, pirmoji žiemos olimpiada buvo surengta būtent Šamoni 1924-aisiais.

Prancūzija prancūzams

Ne komforto ieškantys, o gerai paslidinėti norintys prancūzai mieliau renkasi Dvejas Alpes (Les Deux Alpes). Kurortas buvo suformuotas prieš gerą pusšimtį metų, sujungus du šiaurinių ir pietinių Alpių miestelius – Mont de Lans ir Venosc.

75% trasų yra pietinėje pusėje, tad saulės čia netrūksta. Trasų – apie 100, tačiau dėl oro sąlygų ar techninių gedimų kai kurios gali neveikti. Patyrusiems slidininkams įrengta keletas aukštos klasės sniego parkų, sykiu yra kelios dešimtys trasų, lengvų ir labai lengvų, pradedantiesiems.

Kitas prancūzų mėgstamas mažas ir jaukus Ronos Alpių kurortas – Les 7 Laux. Jame tėra 20 keltuvų ir 100 km trasų, jos palyginti žemai – 2.400 m aukštyje, tad sniegui tirpstant gali būti uždarytos. Tačiau kai veikia – patyrusių slidininkų ir snieglentininkų vadinamos laisvojo stiliaus rojumi.

Patyrę slidininkai mėgsta ir La Gravo (La Grave) kurortą Pietryčių Prancūzijoje. Net ir žodis „grave“ reiškia „rimtas ir sunkus“. Vienintelis La Gravo keltuvas pakelia į 3.200 m aukštyje esantį ledyną. Pažymėtų ir išlygintų trasų čia vos dvi, mat La Gravo filosofija – laisvas nusileidimas.

Už liežuvio tempia paminėti ir Valdizerą (Val d’Is?re) greta Italijos sienos, nuolat patenkantį tarp 5 geriausių Europos slidinėjimo kurortų. Jis išsidriekęs Killy slėnyje, taip pavadintame šiose vietose augusios prancūzų slidinėjimo legendos Jeano Claude’o Killy (g. 1943) garbei. Valdizeras (1.850 m) minimas sykiu su Tiniu (Tignes) – abu juos jungia keltuvų linijos, abiejuose vyko daugelis 1992 m. Albervilio olimpinių žaidynių kalnų slidinėjimo varžybų. Valdizere yra apie 130 įvairaus sudėtingumo trasų, jų ilgis – per 300 km. Tinis garsėja 3.650 m aukštyje esančiu ledynu.

O patikimiausias patarėjas mėgstantiems slidinėti Prancūzijoje būtų gidas „Whe­re to Ski in France“, pa­rengtas slidinėjimo profesionalų Chriso Gillo ir Dave’o Wattso.

Kaukaze – Elbrusas

Nuomonės dėl slidinėjimo Gruzijoje skiriasi. Geriausiai vertinamas Gudaurio kurortas, ir kainos čia artimesnės vakarietiškoms. Pats Gudaurio miestelis įsikūręs 2.196 m aukštyje, trasos siekia 3.279 m aukštį, jų ilgis – apie 60 km.

Dar yra Bakurianis ir Mestija, kuriuos vieni pavadins turgumi ar statybų aikštele, kitiems kvapą gniauš laukinė gamta ir žemos kainos. Nuostabiausia čia slidinėti laukinėje gamtoje su vietos gidu. Populiari slidinėjimo Gudauryje dalis – galimybė į kalnų viršūnes pasikelti sraigtasparniu ir čiuožti šviežutėliu sniegu nuklotais šlaitais. Pramoga skirta patyrusiems slidininkams ir snieglentininkams, be to, juos lydi instruktoriai.

Visų slidinėjimo kurortų ar net slidinėjimo regionų paminėti neįmanoma ir neverta. Nes atradimo džiaugsmas ir šliuožimas nuostabia nepažįstama trasa yra sinonimiški reiškiniai.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Numizmatams – autentiškų LDK monetų rinkinys

Praėjusių metų vasarą rekonstruojant Kauno Laisvės alėją atrastos dvi puodynės su daugiau nei 700 Žygimanto...

Laisvalaikis
2019.01.22
Paskelbtos „Oskarų“ nominacijos

Antradienio rytą Los Andžele buvo paskelbti nominantai į Kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimus ir...

Laisvalaikis
2019.01.22
Vilnius sudarė šviesų festivalio žemėlapį 1

Šį savaitgalį tris vakarus 696-ąjį gimtadienį švęsiantis Vilnius pirmą kartą organizuoja miesto šviesų...

Laisvalaikis
2019.01.22
Europos futbolo klubų pajamos per 10 metų išaugo beveik dvigubai 2

700 stipriausių Europos futbolo klubų pajamos per pastarąjį dešimtmetį išaugo beveik dvigubai. Tokie duomenys...

Laisvalaikis
2019.01.22
Į Kryžių kalną ties pėsčiųjų ir dviračių taką

Automobilių kelių direkcija tikisi, jog šiemet bus nutiestas 1,2 km ilgio pėsčiųjų ir dviračių takas prie...

Laisvalaikis
2019.01.21
Į muzikos prekių parduotuvę Marijampolėje, kurią norėjo uždaryti, apsipirkti važiuoja vilniečiai  Premium

Naujos patalpos gali būti postūmis verslui. Ypač kai specializuota parduotuvė – muzikos prekių – įkuriama...

Prekyba
2019.01.21
Vilniuje planuojamos iki 3,5 mln. Eur investicijos į naują teniso centrą 3

Balžeko teniso akademija plečiasi sostinėje, kurioje po trejų metų ketina atidaryti naują teniso centrą.

Paslaugos
2019.01.21
Pirmadienio rytą patekėjo „kruvinasis Mėnulis“

Mėgstantieji dažniau užversti galvą į dangų ateinančio pirmadienio, sausio 21-osios, rytą, išvydo įspūdingą...

Laisvalaikis
2019.01.20
Kurševelio slidinėjimo kurorte kilo gaisras 1

Užsienio reikalų ministerijos (URM) pranešimu, Lietuvos piliečiai per gaisrą Prancūzijos Alpių slidinėjimo...

Laisvalaikis
2019.01.20
Kijevo kontrastai lietuvius traukia kaip medus 19

Kijevas – kryptis, kuri lankomumo savaitgaliais rekordus viršys dar bent porą metų. Vyresnius tautiečius...

Laisvalaikis
2019.01.20
Dakaro ralio dalyviai sutikti su duona ir druska

Vėlų šeštadienio vakarą į Lietuvą sugrįžo Dakaro ralyje dalyvavę sportininkai. Vilniaus oro uoste didžiulė...

Laisvalaikis
2019.01.20
Daugiausia turistų pernai sutraukė Romos koliziejus

Sakoma, kad visi keliai veda į Romą – ir tai tiesa, bent jau kalbant apie pernykščius turistų srautus.

Laisvalaikis
2019.01.19
Šiaurės Korėja į kurortą vilios milijonus turistų 3

JAV palydovinės nuotraukos rodo, kad Šiaurės Korėja pietrytinėje pakrantėje baigia statyti milžinišką...

Laisvalaikis
2019.01.18
A. Korzono sugrįžimas: knyga apie pirmąjį Vilniaus vaizdų fotografą, 1863 m. sukilimą, Vilnių ir vilniečius

Knygynuose pasirodžiusi knyga „Abdonas Korzonas – pirmasis Vilniaus vaizdų fotografas“ pribloškia iš pirmo...

Laisvalaikis
2019.01.18
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Kai net kelininkai perspėja dėl nepakenčiamų važiavimo sąlygų, iš namų niekur eiti nesinori. Bet renginių,...

Laisvalaikis
2019.01.18
Prancūziškieji „Žiemos ekranai” vėl gundo kinu

Sausio 24 d., ketvirtadienį, prasideda festivalis „Žiemos ekranai“ – keturioliktoji Prancūzų instituto...

Laisvalaikis
2019.01.17
Dakaras: po septintojo etapo lietuviai išsaugojo svarbiausias pozicijas

Iki Dakaro ralio maratono finišo likus trims dienoms, sunkiausiu vadintame etape finišavo visi lietuviai,...

Laisvalaikis
2019.01.15
Paskelbti geriausi praėjusio sezono buriuotojai 4

Praėjusį savaitgalį buriuotojų žurnalas „Vėjo!3“ apdovanojo geriausius praėjusio sezono buriuotojus, regatas,...

Laisvalaikis
2019.01.14
M. Gražinytė-Tyla – daugiausia pernai dirbusių dirigenčių trejetuke 1

Mirga Gražinytė-Tyla, Birmingamo miesto simfoninio orkestro (CBSO) dirigentė, pateko į trejetuką moterų...

Laisvalaikis
2019.01.14
Muay Thai – apie smūgius, kurie gimsta galvoje 5

Pirmą kartą į treniruotę su kovos menų elementais patekau ne itin suvokdama, kur einu. Tiesiog pasitikėjau...

Verslo klasė
2019.01.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau