Kur slidinėsime šiemet: dėmesio verti kurortai

Publikuota: 2018-12-12
Alpių šalių mažieji piliečiai ant slidžių stoja vos pramokę vaikščioti. Valdizero (Italija) kurorte.  Beatričės Laurinavičienės (VŽ) nuotr.
Alpių šalių mažieji piliečiai ant slidžių stoja vos pramokę vaikščioti. Valdizero (Italija) kurorte. Beatričės Laurinavičienės (VŽ) nuotr.

Prasidėjus sezonui, milijonai slidininkų ir snieglentininkų tarsi kokie maldininkai traukia į slidinėjimo kurortus. Bepigu prancūzams, austrams, italams, šveicarams, gyvenantiems vienoje ar kitoje Alpių grandinės pusėje. Mums tenka keliauti tolėliau, bet šis reikalas turi ir šviesiąją pusę: jei nesi prisirišęs prie vienos ar kelių vietų, kaskart gali atrasti naują.

Nepretenduodami į apibendrinimus ar geriausiųjų rinkimus, primename keletą gerų arba kitokių slidinėjimo kurortų.

Artimoji Čekija

Čekijos turizmo informacijos centras (CzechTourism) kasmet praneša apie savo slidinėjimo kurortus. Pasak čekų, moderniausias jų – netoli Lenkijos sienos esantis Kouty kurortas Šiaurės Moravijoje, Jesenykų kraštovaizdžio parke.

1.100 m virš jūros lygio besidriekiančių keturių kalnų slidinėjimo trasų bendras ilgis – 11,5 km, veikia keturi keltuvai. Vakarais nuo 18 iki 21 val. trasos apšviečiamos. Kouty sniego parke įrengta 11 kliūčių snieglentininkams. Veikia slidinėjimo mokyklėlės, inventoriaus nuoma. Informacija – www.kouty.cz

Atvykusiems į Kouty nad De­snou čekai siūlo aplankyti bent kelis objektus, pvz., hidroakumuliacinę elektrinę Dlouhe Strane, vadinamą vienu iš Čekijos technikos stebuklų.

nuotrauka::1

Kitas čekų „vizitinis“ kuror­tas – Špindlerūv Mlynas (Spind­leruv Mlyn) į Sudetų kalnų grandinę įsispraudusių Krkonošės kalnų slėnyje. Čia yra 17 trasų ir 16 keltuvų. Be to, kurorte įrengta apie 80 km ilgio trasų lygumų slidėms. Slidinėjimo mokykloje dirba per 100 instruktorių, tad reiktų manyti, kad kurortas puikiai tinka naujokams. Kurorto pranašumu galima vadinti ir tai, kad jis – vos 150 km iki Prahos.

Šveicarija – drąsuoliams

Į pietryčius nuo Ciuricho Šveicarijos Alpėse esantį Laaxo slidinėjimo kurortą šveicarai vadina nacionaliniu lobiu, tačiau pasaulyje taip gerai jis nėra žinomas ir tai – pliusas. Drąsuoliams galėtų būti įdomi kurorto pakraštyje veikianti „Freestyle Academy“ – laisvojo stiliaus (angl. freestyle skiing), arba akrobatinio, slidinėjimo akademija.

Į rampas, pakilimus, tramplinus, treniravimosi įrangą, leidžiančią mokytis akrobatinio slidinėjimo triukų, investuota per 1,2 mln. Eur. Kuriant šią akademiją siekta apsnūdusį kurortą, esantį 130 km į pietryčius nuo Ciuricho, netoli Šveicarijos, Austrijos ir Italijos sienų sankirtos bei Lichtenšteino, paversti vienu madingiausių Alpėse. Taigi Laaxas padarė labai daug – skelbiama, kad čia įrengta rampa ir 4 slidinėjimo parkai yra didžiausi Europoje. Kurorte kasmet vyksta „Laax Open“ – svarbiausias snieglentininkų renginys.

nuotrauka::2

Bendras trasų ilgis – 235 km, dar 100 km sudaro kal­nų takai pėstiesiems. Informacija – www.laax.com

Be abejo, Šveicarija slidininkams siūlo kur kas daugiau. Kad ir „Inferno“ varžybas, kurias 1928 m. Šveicarijos Alpių kurorte Miurene pirmąsyk surengė „pakvaišę anglai“. Dabar tai seniausios ir vienos didžiausių kalnų slidinėjimo mėgėjų lenktynių pasaulyje. Varžybų trasos ilgis – 16 km. Slidininkai šliuožia žemyn beveik vien juodosiomis trasomis, o tris įkalnes reikia įveikti nenusiėmus slidžių. Norinčių išbandyti jėgas šiose varžybose tiek daug, kad organizatoriai riboja dalyvių skaičių iki 1.850-ies slidininkų. Šio sezono lenktynės vyks kitų metų sausio 23–26 d., registracija į jas baigėsi jau rugsėjį.

Prancūzija atvykėliams

Tarpusavyje susisiekiančių atskirų Trijų Slėnių (Three Valleys / Les trois Vallees) kurortą Prancūzijos Alpėse slidinėtojai žino ir mėgsta, daugybė tautiečių į kurį nors kaimelį važiuoja kasmet.

Didžiausia pasaulyje slidinėjimo teritorija apima 328 trasas, bendras jų ilgis – per 600 km, be to, čia apsčiai kalnų šlaitų be trasų, kuriuos mėgsta ekstremalai, ypač snieglentininkai.

nuotrauka::3

Keltuvų pajėgumas – daugiau nei 200.000 žmonių per valandą.

Visos šios sistemos buvo su­projektuotos slidinėjimui ir pastatytos 1965-aisiais, Prancūzijos ekonominio pakilimo metais.

Trijų Slėnių viduryje įsikūręs Meribelis (1.450 m virš jūros lygio), Meribelis-Motaretas (Meribel-Mottaret, 1.750 m), Sen Martenas de Belvilis (Saint Martin de Be­lleville, 1.400 m) ir Le Meniuirai (Les Menuires, 1.850 m) – iš jų patogiausia patekti į skirtingas trasas, nors keltuvų sistema Trijuose Slėniuose yra pribloškiamos apimties – naudodamasis keltuvais, kurie lengvai pasiekiami vos ne nuo kiekvienų durų, gali nušliuožti nuo vieno teritorijos krašto iki kito – nuo Val Torano iki Kurševelio, vieno prabangiausių slidinėjimo kurortų Europoje.

nuotrauka::4

Pranašumų praleisti žiemos atostogas Trijuose Slė­niuose galima rasti ne vieną. Pirmiausia – begalinės trasos ir įstabios panoramos. Panorėjus galima grožėtis ir pačiu Monblanu, aukščiausiu Vakarų Europos kalnu (4.808 m), dviejose valstybėse – Prancūzijoje ir Italijoje,

Vienu geriausių Prancūz­ijos slidinėjimo kurortų vis­gi vadinamas Šamoni (Cha­monix) Monblano papėdėje – dėl vaizdingų panoramų ir aukšto techninio aptarnavimo, be to, jo viršukalnėje esančiame ledyne slidinėti galima beveik ištisus metus.

Beje, pirmoji žiemos olimpiada buvo surengta būtent Šamoni 1924-aisiais.

Prancūzija prancūzams

Ne komforto ieškantys, o gerai paslidinėti norintys prancūzai mieliau renkasi Dvejas Alpes (Les Deux Alpes). Kurortas buvo suformuotas prieš gerą pusšimtį metų, sujungus du šiaurinių ir pietinių Alpių miestelius – Mont de Lans ir Venosc.

75% trasų yra pietinėje pusėje, tad saulės čia netrūksta. Trasų – apie 100, tačiau dėl oro sąlygų ar techninių gedimų kai kurios gali neveikti. Patyrusiems slidininkams įrengta keletas aukštos klasės sniego parkų, sykiu yra kelios dešimtys trasų, lengvų ir labai lengvų, pradedantiesiems.

Kitas prancūzų mėgstamas mažas ir jaukus Ronos Alpių kurortas – Les 7 Laux. Jame tėra 20 keltuvų ir 100 km trasų, jos palyginti žemai – 2.400 m aukštyje, tad sniegui tirpstant gali būti uždarytos. Tačiau kai veikia – patyrusių slidininkų ir snieglentininkų vadinamos laisvojo stiliaus rojumi.

Patyrę slidininkai mėgsta ir La Gravo (La Grave) kurortą Pietryčių Prancūzijoje. Net ir žodis „grave“ reiškia „rimtas ir sunkus“. Vienintelis La Gravo keltuvas pakelia į 3.200 m aukštyje esantį ledyną. Pažymėtų ir išlygintų trasų čia vos dvi, mat La Gravo filosofija – laisvas nusileidimas.

Už liežuvio tempia paminėti ir Valdizerą (Val d’Is?re) greta Italijos sienos, nuolat patenkantį tarp 5 geriausių Europos slidinėjimo kurortų. Jis išsidriekęs Killy slėnyje, taip pavadintame šiose vietose augusios prancūzų slidinėjimo legendos Jeano Claude’o Killy (g. 1943) garbei. Valdizeras (1.850 m) minimas sykiu su Tiniu (Tignes) – abu juos jungia keltuvų linijos, abiejuose vyko daugelis 1992 m. Albervilio olimpinių žaidynių kalnų slidinėjimo varžybų. Valdizere yra apie 130 įvairaus sudėtingumo trasų, jų ilgis – per 300 km. Tinis garsėja 3.650 m aukštyje esančiu ledynu.

O patikimiausias patarėjas mėgstantiems slidinėti Prancūzijoje būtų gidas „Whe­re to Ski in France“, pa­rengtas slidinėjimo profesionalų Chriso Gillo ir Dave’o Wattso.

Kaukaze – Elbrusas

Nuomonės dėl slidinėjimo Gruzijoje skiriasi. Geriausiai vertinamas Gudaurio kurortas, ir kainos čia artimesnės vakarietiškoms. Pats Gudaurio miestelis įsikūręs 2.196 m aukštyje, trasos siekia 3.279 m aukštį, jų ilgis – apie 60 km.

Dar yra Bakurianis ir Mestija, kuriuos vieni pavadins turgumi ar statybų aikštele, kitiems kvapą gniauš laukinė gamta ir žemos kainos. Nuostabiausia čia slidinėti laukinėje gamtoje su vietos gidu. Populiari slidinėjimo Gudauryje dalis – galimybė į kalnų viršūnes pasikelti sraigtasparniu ir čiuožti šviežutėliu sniegu nuklotais šlaitais. Pramoga skirta patyrusiems slidininkams ir snieglentininkams, be to, juos lydi instruktoriai.

Visų slidinėjimo kurortų ar net slidinėjimo regionų paminėti neįmanoma ir neverta. Nes atradimo džiaugsmas ir šliuožimas nuostabia nepažįstama trasa yra sinonimiški reiškiniai.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Antrinė meno rinka įžvelgia augimą 2

Nors antrinės meno rinkos dalyviai – „Vilniaus aukcionas“ ir ARS VIA – pirmąjį šių metų pusmetį vertina...

Laisvalaikis
2019.07.17
2021-ųjų vyrų „EuroBasket“ finalas vyks Berlyne

FIBA paskelbė šalis, kurios rengs 2021-ųjų Europos vyrų ir moterų krepšinio čempionatus. Vyrų varžybos vyks...

Laisvalaikis
2019.07.15
Birštono apgultis: į naująjį apžvalgos bokštą įkopė apie 10.000 žmonių

Praėjusį savaitgalį Birštonas buvo apgultas: skaičiuojama, jog į nuo šiol aukščiausią apžvalgos bokštą...

Laisvalaikis
2019.07.15
Buriuodamas katamaranu, kavos neišsivirsi Premium 3

Jeigu perskaitę žodį „katamaranas“ pagalvojote apie vandens dviratį, nieko tokio. Daugelis juos asocijuoja ir...

Laisvalaikis
2019.07.14
Kuršių nerijoje baigta tvarkyti audringos jūros žiemą apgadinta aplinka 1

Kuršių nerijoje baigta tvarkyti per šaltąjį audrų sezoną apgadinta aplinka: šiemet stichija buvo pridariusi...

Paslaugos
2019.07.13
Po Lietuvą – prezidentų pėdsakais

Prezidentės pyragas, prezidento dvaras, prezidentinė skrynia ar net prezidento kalnas... Naujojo Lietuvos...

Paslaugos
2019.07.13
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Įsibėgėjus liepai, įsisiūbuoja ir vasarinių muzikos bei meno festivalių programos. Jų organizatoriai...

Laisvalaikis
2019.07.12
Saudo Arabijos moterys gaus teisę keliauti į užsienį be vyrų leidimo 1

Saudo Arabijos valdžios institucijos planuoja leisti moterims kirsti šalies sieną be vyro-globėjo leidimo,...

Paslaugos
2019.07.11
Prezidento inauguracijos rengėjai slystelėjo ant banano žievės 28

Penktadienį, liepos 12 d., vyksiančių Prezidento inauguracijos iškilmių rengėjai slystelėjo ant banano...

Laisvalaikis
2019.07.10
G. Depardieu aukcione parduoda savo restoraną Paryžiuje 2

Ketvirtadienį Paryžiuje aukcione bus parduodamas vieno iš prancūzų aktoriui ir gurmanui Gerard'ui Depardieu...

Paslaugos
2019.07.09
Birštone atidaromas aukščiausias Lietuvoje apžvalgos bokštas

Važiuojantieji nuo Kauno ar Prienų ties Birštonu, dešinėje kelio pusėje, neabejotinai mato ant kalno, virš...

Laisvalaikis
2019.07.09
Kaunas pasistatė didžiausią Lietuvoje futbolo maniežą 18

Kaune iškilo neįprastas statinys – futbolo maniežą dengiantis 110 m ilgio, 80 m pločio ir 25 m aukščio...

Laisvalaikis
2019.07.08
Paryžius rengiasi išguiti turistinius autobusus

Paryžiaus valdžia planuoja uždrausti arba apriboti turistinių autobusų eismą istoriniame miesto centre.

Paslaugos
2019.07.08
VŽ rekomenduoja: naujos knygos

Kol Lietuvoje lyja, o miškuose dar nepradėjo dygti grybai, galima ramiai paskaityti. Juolab knygų lentyna...

Laisvalaikis
2019.07.07
„BMW Vision M Next“: ateityje išliks ir vairavimo galimybė 1

Bavarijos koncernas pristatė naują koncepcinį savavaldį modelį, kuris jo savininkui leis mėgautis ir...

Laisvalaikis
2019.07.07
Cori Gauff – Naujoji Vimbldono žvaigždė 1

„Nebūsiu antra Serena“, – sako juodaodė 15-metė amerikietė Cori „Coco“ Gauff, tapusi jauniausia žaidėja,...

Laisvalaikis
2019.07.07
VŽ bando: aštuntosios kartos „Porsche 911“ Premium 13

Kodiniu numeriu 992 žymima legendinio modelio karta leidžia nekasdieniu kampu pažiūrėti į fizikos dėsnius.

Laisvalaikis
2019.07.06
Donatas Katkus: Manifestas? Premium

Kadaise bet kokia meno grupė – dailės, literatūros, muzikos – skelbdavo savo bendros estetikos manifestus.

Verslo klasė
2019.07.06
VŽ rekomenduoja: šventinio savaitgalio renginiai 1

Gražiausias šio savaitgalio renginys – per visą Lietuvą ir pasaulį giedama Tautiška giesmė. Liepos 6-ąją...

Laisvalaikis
2019.07.05
Venecija įvažiavimo mokestį turistams įves nuo 2020 -ųjų 2

Rugsėjo pirmąją turėjusio įsigalioti mokesčio už įvažiavimą į istorinį Venecijos centrą įvedimas atidedamas...

Paslaugos
2019.07.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau