VŽ rekomenduoja: naujos knygos

Publikuota: 2018-11-24
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Vertinant naujų knygų lentyną, į galvą tiesiog jėga braunasi banali frazė „visiems skoniams“. Atmetus vieno skaitymo romanus (tai knygos, kurias geriau pasiimti iš bibliotekos, užuot kaupus namuose), receptų ir sveikatinimosi knygas, žvilgsnis krypsta į šiek tiek kitokias. Siūlome atkreipti dėmesį.

Ukrainos tridantis

Ramūnas Bogdanas, leidykla „Baltos lankos“, 2018 m.

Žurnalistas, aktyvus Sąjūdžio dalyvis Ramūnas Bogdanas (g. 1959) dirbo Aukščiausiosios Tarybos (Atkuriamojo Seimo) pirmininko Vytauto Landsbergio patarėju užsienio politikos klausimais. Apdovanotas Sausio 13-osios medaliu. Skaitė paskaitas Kijeve, Odesoje, Mykolajeve, Dniepre. Kinijoje įšventintas į 13-tos kartos senojo čen stiliaus kovos meistrus.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Prie bedugnės“ – debiutinis jo romanas ir pirma romanų ciklo „Ukrainos tridantis“, skirto pastarojo dešimtmečio įvykiams Ukrainoje, knyga – apie tai, ką turi matyti ir išgyventi žmonės, kad jiems užtektų ryžto stovėti Maidane. Antroji knyga bus skirta „Orumo“ revoliucijai, kuri prasidėjo lygiai prieš penkerius metus – 2013-ųjų lapkričio pabaigoje.

„Šiame romane juntamas preciziškas Ramūno Bogdano jautrumas detalėms, kurios leidžia pajusti mūsų laikų Ukrainos kasdienybę ir buitį. O pagrindinė drama – skaidriai tvarkytis ketinančio vakariečio kaktomuša su agresyvia, korumpuota posovietine realybe – praplečia supratimą, kodėl šioje šalyje net kelis kartus kilo revoliucijos. Rekomenduoju!“, – debiutą vertina žurnalistas Edmundas Jakilaitis.

Anot paties autoriaus, pirmosios ciklo knygos pavadinimas yra aliuzija į Jerome’o Salingerio romaną „Rugiuose prie bedugnės“: „Ukraina tarsi paauglys laksto paskui ore blizgantį kamuoliuką, trypdama savo valstybingumo daigus. Tačiau Nikas tiki, jog kaip žmogus išauga iš paauglystės, taip ir Ukraina išaugs į valstybę“.

Įveikti Alzheimerį

Dr. Dale E. Bredesen, iš anglų k. vertė Jolita Parvickienė, leidykla „Tyto alba“, 2018 m.

„Pasakysiu kuo aiškiau: nuo Alzheimerio ligos galima apsisaugoti, o silpstančias pažintines funkcijas atkurti“, – sako knygos autorius, M. S. Easton Alzheimerio tyrimų centro prie Kalifornijos universiteto Los Andžele direktorius, neuromokslų dr. Dale Bredesenas, daugiau nei tris dešimtmečius paskyręs Alzheimerio ligos prevencijai ir gydymui,

Šioje knygoje jis išsamiai pasakoja apie tyrimų centre sukurtą revoliucingą programą „ReCODE“. Ši programa, aiškina autorius, tai „kognityvinių funkcijų atkūrimo protokolas, kurio laikantis ne tik atgaunamos Azheimerio liga ir ją pranašaujančiais sutrikimais sergančiųjų pažintinės funkcijos, bet pacientai šį pagerėjimą net gali išsaugoti“.

Alzheimerio liga priskiriama prie neišgydomų ligų, kasmet pakertanti vis daugiau homo sapiens. Prognozuojama, kad 2050 m. ja sirgs 160 mln. žmonių. Medicinos mokslas žmonijai vis numeta kokį gelbėjimosi ratą – nuo vėžinių susirgimų, širdies ligų, to paties Alzheimerio ir t. t. Ilgainiui paaiškėja, jog viena ar kita teorija buvo tik pretekstas sėkmingai komercinei veiklai. Nežbėgant įvykiams už akių, o, šiuo atveju, ir neįmanoma užbėgti, – kodėl gi nepasidomėjus, kaip ši liga pasireiškia ir kaip atrodo „iš vidaus“, kaip ji vystosi, kodėl taip plačiai paplitusi. Pagaliau – kaip žmonės patys sau sukelia Alzheimerio ligą.

Šeštasis išnykimas: ne vien gamtos istorija

Elizabeth Kolbert, iš anglų k. vertė Gabrielė Gailiūtė-Bernotienė, leidykla „Baltos lankos“, 2018 m.

Knygos autorė E. Kolbert – amerikiečių žurnalistė ir rašytoja, apdovanota krūva premijų už aplinkosaugos tyrimus. Antroji jos knyga „Šeštasis išnykimas: ne vien gamtos istorija“ 2015 m. laimėjo Pulitzerio negrožinės literatūros premiją, o „The Guardian“ 2017-aisiais ją išrinko „viena svarbiausių visų laikų negrožinės literatūros knygų“.

Per pastaruosius pusę milijardo metų planetoje įvyko penki masiniai rūšių išnykimai. Mokslininkai mus perspėja apie šeštąjį, ir jis gali būti pražūtingiausias įvykis nuo tada, kai, anot vienos iš teorijų, meteorito smūgis išnaikino dinozaurus.

Tik šįkart išnykimo priežastis bus ne meteoritas, o mes patys, tikina knygos autorė, pagrįsdama tai svariais argumentais.

Nevilties miestas

Arkadij Strugackij, Boris Strugackij, iš rusų k. vertė Simas Bendorius ir Aldona Bendorienė, „Kitos knygos“, 2018 m.

Filosofinis romanas „Nevilties miestas“ vadinamas brandžiausiu ir giliausiu mokslinės fantastikos klasikų Arkadijaus ir Boriso Strugackių kūriniu.

Romano veiksmas vyksta Mieste, pastatytame ant ilgos atbrailos, kurios vienoje pusėje driekiasi begalinė statmena uola, o kitoje – bedugnis skardis. Saulė čia uždegama ir užgesinama kaip elektros lemputė. Visuomenės sankloda ir gyvavimo dėsniai ne mažiau keisti: gyventojai, atvykę iš skirtingų laikmečių ir įvairių valstybių, vienas kitą supranta kalbėdami skirtingomis kalbomis. Nuolat privalomai keičiamos profesijos, kiekvienas turi kitų neregimą Auklėtoją. Darosi aišku, kad Miesto visuomenė tapo gigantiško socialinio eksperimento įkaite. Tačiau koks jo tikslas?

Paskutiniame praėjusio šimtmečio dešimtmetyje buvo madinga teigti, kad autoriai aprašė socializmą kaip nepavykusį socialinį eksperimentą. Tačiau čia gvildenami elito ir masių santykio, asmenybės formavimosi, visuomenės ir paskiro žmogaus gyvenimo prasmės klausimai universalizuoja romaną ir išlaisvina jį iš konkretaus laikmečio rėmų. Kita vertus, jis neturi „senaties kvapo“. Pasak knygos vertėjo, „romano veikėjų elgesys toks atpažįstamas, šiuolaikiškas, kad atrodo, jog rašyta ne stebint senosios Sovietų sąjungos absurdą, bet dabar. O gal ir ateityje“.

„Nevilties miestą“ autoriai užbaigė 1972 m. ir, nesitikėdami jo išleisti, laikė paslėptą.

„Padėjome paskutinį tašką, lengviau atsidusome ir nukišome neįprastai storą segtuvą į spintą. Į archyvą. Ilgam. Visiems laikams. Nė trupučio neabejojome, kad šį romaną išleisti nėra net menkiausios galimybės“, – prisiminė B. Strugackis. Vis dėlto praslinkus 16 metų ir pasikeitus politinei padėčiai, romanas buvo publikuotas.

Jelgava 94

Jānis Joņevs, iš latvių k. vertė Jurgis Banevičius, leidykla „Kitos knygos“, 2018 m.

Pirmasis romanas latvių kalba, apmąstantis laiką Nepriklausomybę atgavusioje Latvijoje. Mūsiškiai Rimantas Kmita savo romane „Pietinia kronikas“ ir Kęstutis Šapoka „Pušyje, kuri juokėsi“ žvelgia į to meto Lietuvą, o „Jelgava 94“ – latviškoji laikmečio variacija.

Skaičius 94 žymi 1994-uosius ir visą dešimtmetį Latvijoje, kur buvo normalu važinėti be bilietų, traukinius kartais apmėtydavo akmenimis, iš miesto kalėjimo buvo pabėgę 89 kaliniai. Pinigus sėkmingai skaičiuodavo tik skustagalviai. Kurto Cobaino mirtis Latvijos jaunimui rūpėjo kur kas labiau nei politinė situacija. Šalyje vyravęs chaosas reiškė laisvę: buvo leidžiama viskas ir niekas nerūpėjo. Pasak knygos atoriaus, tuometinis sąmyšis ir netvarka atsispindi knygos veikėjų vidiniuose pasauliuose, o universalioje ir nuotaikingoje istorijoje apie žmogaus, nenorinčio būti vidutinybe, brendimo laikotarpį subtiliai atsiskleidžia sąmojingas, beveik dokumentinis ir itin spalvingas ką tik Nepriklausomybę atgavusios Latvijos sociologinis portretas.

Rašytojas Jānis Joņevas (g.1980) su ironija piešia miesto, kuriame užaugo, vaizdą. Debiutinį jo romaną skaito tiek latviai, tiek užsieniečiai. Knyga išversta į 9 užsienio kalbas. 2014 m. autorius buvo apdovanotas Europos Sąjungos literatūros premija. Latvijoje knygos tiražas buvo kartojamas penkis kartus.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

„Nordcurrent“ šiemet planuoja augti iki 75%

Lietuvos žaidimų kūrimo bendrovė „Nordcurrent“ praėjusiais metais pajamas augino 20% iki 62,75 mln. Eur.

Inovacijos
12:41
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Savaitgalis turtingas įvairiausių renginių. Pirmiausiai tai parodos ir vyksmai Kaune – Europos kultūros...

Laisvalaikis
11:35
„Mados infekcija“ peržiūrės močiučių palikimą

Gegužės 27 ir 28 d. Vilniuje, Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, vyks 24-oji „Mados infekcija“. Du...

Laisvalaikis
2022.05.26
„Chelsea“ nebepriklauso R. Abramovičiui – užbaigtas 4,25 mlrd. GBP vertės futbolo klubo perėmimas

Romanui Abramovičiui sutikus su Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybės nustatytomis pardavimo sąlygomis,...

Laisvalaikis
2022.05.25
Džiazo scenoje – V. Tarasovo „We stand with Ukraine“, A. Braxtono saksofonų kvartetas

Gegužės 26–29 d. vyksiančio „Vilnius Mama jazz“ programoje – ryškūs ukrainietiški potėpiai: festivalio...

Laisvalaikis
2022.05.23
„Vilnius Mama Jazz“ startas – su ritmais iš Teksaso ir kosmosu iš Šiaurės

Gegužės 26 d. prasideda 21-asis „Vilnius Mama Jazz“. Tikros pilnametystės sulaukusį festivalį atidarys...

Laisvalaikis
2022.05.22
Į dviračių saugyklas Tauragėje investuota per 700.000 Eur 24

Tauragėje pradėjo veikti dviračių saugyklos. Panašūs darnaus judumo projektai pasaulyje – ne naujiena,...

Gazelė
2022.05.22
Vilniaus muziejaus paroda: ką galima pamatyti neįdomiame miesto rajone

Vilniaus muziejus pradeda parodų, skirtų tariamai neįdomiems Vilniaus rajonams, ciklą. Pirmoji jų – „Kas į...

Laisvalaikis
2022.05.21
Kaune – didysis „Santakos“ savaitgalis: ką svarbu žinoti

Gegužės 20–22 d. „Kaunas – Europos kultūros sostinė“ (KEKS) trinktels su antrąja šiuolaikinio mito trilogijos...

Laisvalaikis
2022.05.20
„TikTok“ ruošiasi į socialinį tinklą integruoti žaidimus

Socialinis tinklas „TikTok“ rengiasi rimčiau žengti į žaidimų industriją – anot „Reuters“ naujienų agentūros,...

Inovacijos
2022.05.19
„Ars Via“ aukcione – Slendzinskis, Kulvianskis, Chagallas

Vilniaus dailės akademijos Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerijoje ,,Židinys” veikiantys aukcionų namai...

Laisvalaikis
2022.05.18
Vilniaus Užupio medinuke atidarytas Medinės miesto architektūros muziejus

Vilniuje restauruotame Užupio medinuke trečiadienį atidarytas Medinės miesto architektūros muziejus.

Laisvalaikis
2022.05.18
Atidaroma renovuota istorinė Preilos biblioteka

Gegužės 19 d. atidaroma valstybės saugoma Neringos Preilos gyvenvietės biblioteka, įsikūrusi istorinėje...

Laisvalaikis
2022.05.16
Palangoje pradėjo suktis aukščiausias Lietuvoje apžvalgos ratas 4

Poilsio ir pramogų komplekso „Palangos vasaros parkas“ teritorijoje, Basanavičiaus gatvėje, sumontuotas 40 m...

Laisvalaikis
2022.05.16
„Eurovizijos“ karūną Europos ir Australijos žiūrovai skyrė Ukrainai 1

Šeštadienio naktį Turine vykusio 66-ojo „Eurovizijos" dainų konkurso baigiamieji akordai – skelbiami...

Laisvalaikis
2022.05.15
Lažybininkai perstumdė potencialių „Eurovizijos“ nugalėtojų penketuką 3

Paskutinę „Eurovizijos“ finalo dieną lažybininkai persigalvojo – antroji vieta prognozuojama Švedijai.

Laisvalaikis
2022.05.14
Sovietinį paveldą Šiauliuose pakeitė gatvės meno kūrinys

Šiauliuose pristatytas unikalus gatvės meno kūrinys – dvi viena kitą sveikinančios rankos, simbolizuojančios...

Laisvalaikis
2022.05.14
Palangoje lyja gintarais

Palangoje šeštadienį prasideda 14-asis „Gintarinis savaitgalis“, jo metu pajūryje bus išbarstyta dešimtys...

Laisvalaikis
2022.05.14
Kaune atidaryta pirmoji mobili degalų stotelė „ant vandens“

Atnaujintame Kauno žiemos uoste penktadienį atidaryta pirmoji mobili degalų stotelė „ant vandens“, taip pat...

Laisvalaikis
2022.05.13
Renginiai savaitgalį: Kaunas prisimena R. Kalantą, muziejai kviečia į Muziejų naktį

Savaitgalį renginių bus gausu – vien ką reiškia Muziejų naktis, kviečianti nemokamai aplankyti daugybę...

Laisvalaikis
2022.05.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku