VŽ rekomenduoja: naujos knygos

Publikuota: 2018-11-24
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Vertinant naujų knygų lentyną, į galvą tiesiog jėga braunasi banali frazė „visiems skoniams“. Atmetus vieno skaitymo romanus (tai knygos, kurias geriau pasiimti iš bibliotekos, užuot kaupus namuose), receptų ir sveikatinimosi knygas, žvilgsnis krypsta į šiek tiek kitokias. Siūlome atkreipti dėmesį.

Ukrainos tridantis

Ramūnas Bogdanas, leidykla „Baltos lankos“, 2018 m.

Žurnalistas, aktyvus Sąjūdžio dalyvis Ramūnas Bogdanas (g. 1959) dirbo Aukščiausiosios Tarybos (Atkuriamojo Seimo) pirmininko Vytauto Landsbergio patarėju užsienio politikos klausimais. Apdovanotas Sausio 13-osios medaliu. Skaitė paskaitas Kijeve, Odesoje, Mykolajeve, Dniepre. Kinijoje įšventintas į 13-tos kartos senojo čen stiliaus kovos meistrus.

„Prie bedugnės“ – debiutinis jo romanas ir pirma romanų ciklo „Ukrainos tridantis“, skirto pastarojo dešimtmečio įvykiams Ukrainoje, knyga – apie tai, ką turi matyti ir išgyventi žmonės, kad jiems užtektų ryžto stovėti Maidane. Antroji knyga bus skirta „Orumo“ revoliucijai, kuri prasidėjo lygiai prieš penkerius metus – 2013-ųjų lapkričio pabaigoje.

„Šiame romane juntamas preciziškas Ramūno Bogdano jautrumas detalėms, kurios leidžia pajusti mūsų laikų Ukrainos kasdienybę ir buitį. O pagrindinė drama – skaidriai tvarkytis ketinančio vakariečio kaktomuša su agresyvia, korumpuota posovietine realybe – praplečia supratimą, kodėl šioje šalyje net kelis kartus kilo revoliucijos. Rekomenduoju!“, – debiutą vertina žurnalistas Edmundas Jakilaitis.

Anot paties autoriaus, pirmosios ciklo knygos pavadinimas yra aliuzija į Jerome’o Salingerio romaną „Rugiuose prie bedugnės“: „Ukraina tarsi paauglys laksto paskui ore blizgantį kamuoliuką, trypdama savo valstybingumo daigus. Tačiau Nikas tiki, jog kaip žmogus išauga iš paauglystės, taip ir Ukraina išaugs į valstybę“.

Įveikti Alzheimerį

Dr. Dale E. Bredesen, iš anglų k. vertė Jolita Parvickienė, leidykla „Tyto alba“, 2018 m.

„Pasakysiu kuo aiškiau: nuo Alzheimerio ligos galima apsisaugoti, o silpstančias pažintines funkcijas atkurti“, – sako knygos autorius, M. S. Easton Alzheimerio tyrimų centro prie Kalifornijos universiteto Los Andžele direktorius, neuromokslų dr. Dale Bredesenas, daugiau nei tris dešimtmečius paskyręs Alzheimerio ligos prevencijai ir gydymui,

Šioje knygoje jis išsamiai pasakoja apie tyrimų centre sukurtą revoliucingą programą „ReCODE“. Ši programa, aiškina autorius, tai „kognityvinių funkcijų atkūrimo protokolas, kurio laikantis ne tik atgaunamos Azheimerio liga ir ją pranašaujančiais sutrikimais sergančiųjų pažintinės funkcijos, bet pacientai šį pagerėjimą net gali išsaugoti“.

Alzheimerio liga priskiriama prie neišgydomų ligų, kasmet pakertanti vis daugiau homo sapiens. Prognozuojama, kad 2050 m. ja sirgs 160 mln. žmonių. Medicinos mokslas žmonijai vis numeta kokį gelbėjimosi ratą – nuo vėžinių susirgimų, širdies ligų, to paties Alzheimerio ir t. t. Ilgainiui paaiškėja, jog viena ar kita teorija buvo tik pretekstas sėkmingai komercinei veiklai. Nežbėgant įvykiams už akių, o, šiuo atveju, ir neįmanoma užbėgti, – kodėl gi nepasidomėjus, kaip ši liga pasireiškia ir kaip atrodo „iš vidaus“, kaip ji vystosi, kodėl taip plačiai paplitusi. Pagaliau – kaip žmonės patys sau sukelia Alzheimerio ligą.

Šeštasis išnykimas: ne vien gamtos istorija

Elizabeth Kolbert, iš anglų k. vertė Gabrielė Gailiūtė-Bernotienė, leidykla „Baltos lankos“, 2018 m.

Knygos autorė E. Kolbert – amerikiečių žurnalistė ir rašytoja, apdovanota krūva premijų už aplinkosaugos tyrimus. Antroji jos knyga „Šeštasis išnykimas: ne vien gamtos istorija“ 2015 m. laimėjo Pulitzerio negrožinės literatūros premiją, o „The Guardian“ 2017-aisiais ją išrinko „viena svarbiausių visų laikų negrožinės literatūros knygų“.

Per pastaruosius pusę milijardo metų planetoje įvyko penki masiniai rūšių išnykimai. Mokslininkai mus perspėja apie šeštąjį, ir jis gali būti pražūtingiausias įvykis nuo tada, kai, anot vienos iš teorijų, meteorito smūgis išnaikino dinozaurus.

Tik šįkart išnykimo priežastis bus ne meteoritas, o mes patys, tikina knygos autorė, pagrįsdama tai svariais argumentais.

Nevilties miestas

Arkadij Strugackij, Boris Strugackij, iš rusų k. vertė Simas Bendorius ir Aldona Bendorienė, „Kitos knygos“, 2018 m.

Filosofinis romanas „Nevilties miestas“ vadinamas brandžiausiu ir giliausiu mokslinės fantastikos klasikų Arkadijaus ir Boriso Strugackių kūriniu.

Romano veiksmas vyksta Mieste, pastatytame ant ilgos atbrailos, kurios vienoje pusėje driekiasi begalinė statmena uola, o kitoje – bedugnis skardis. Saulė čia uždegama ir užgesinama kaip elektros lemputė. Visuomenės sankloda ir gyvavimo dėsniai ne mažiau keisti: gyventojai, atvykę iš skirtingų laikmečių ir įvairių valstybių, vienas kitą supranta kalbėdami skirtingomis kalbomis. Nuolat privalomai keičiamos profesijos, kiekvienas turi kitų neregimą Auklėtoją. Darosi aišku, kad Miesto visuomenė tapo gigantiško socialinio eksperimento įkaite. Tačiau koks jo tikslas?

Paskutiniame praėjusio šimtmečio dešimtmetyje buvo madinga teigti, kad autoriai aprašė socializmą kaip nepavykusį socialinį eksperimentą. Tačiau čia gvildenami elito ir masių santykio, asmenybės formavimosi, visuomenės ir paskiro žmogaus gyvenimo prasmės klausimai universalizuoja romaną ir išlaisvina jį iš konkretaus laikmečio rėmų. Kita vertus, jis neturi „senaties kvapo“. Pasak knygos vertėjo, „romano veikėjų elgesys toks atpažįstamas, šiuolaikiškas, kad atrodo, jog rašyta ne stebint senosios Sovietų sąjungos absurdą, bet dabar. O gal ir ateityje“.

„Nevilties miestą“ autoriai užbaigė 1972 m. ir, nesitikėdami jo išleisti, laikė paslėptą.

„Padėjome paskutinį tašką, lengviau atsidusome ir nukišome neįprastai storą segtuvą į spintą. Į archyvą. Ilgam. Visiems laikams. Nė trupučio neabejojome, kad šį romaną išleisti nėra net menkiausios galimybės“, – prisiminė B. Strugackis. Vis dėlto praslinkus 16 metų ir pasikeitus politinei padėčiai, romanas buvo publikuotas.

Jelgava 94

Jānis Joņevs, iš latvių k. vertė Jurgis Banevičius, leidykla „Kitos knygos“, 2018 m.

Pirmasis romanas latvių kalba, apmąstantis laiką Nepriklausomybę atgavusioje Latvijoje. Mūsiškiai Rimantas Kmita savo romane „Pietinia kronikas“ ir Kęstutis Šapoka „Pušyje, kuri juokėsi“ žvelgia į to meto Lietuvą, o „Jelgava 94“ – latviškoji laikmečio variacija.

Skaičius 94 žymi 1994-uosius ir visą dešimtmetį Latvijoje, kur buvo normalu važinėti be bilietų, traukinius kartais apmėtydavo akmenimis, iš miesto kalėjimo buvo pabėgę 89 kaliniai. Pinigus sėkmingai skaičiuodavo tik skustagalviai. Kurto Cobaino mirtis Latvijos jaunimui rūpėjo kur kas labiau nei politinė situacija. Šalyje vyravęs chaosas reiškė laisvę: buvo leidžiama viskas ir niekas nerūpėjo. Pasak knygos atoriaus, tuometinis sąmyšis ir netvarka atsispindi knygos veikėjų vidiniuose pasauliuose, o universalioje ir nuotaikingoje istorijoje apie žmogaus, nenorinčio būti vidutinybe, brendimo laikotarpį subtiliai atsiskleidžia sąmojingas, beveik dokumentinis ir itin spalvingas ką tik Nepriklausomybę atgavusios Latvijos sociologinis portretas.

Rašytojas Jānis Joņevas (g.1980) su ironija piešia miesto, kuriame užaugo, vaizdą. Debiutinį jo romaną skaito tiek latviai, tiek užsieniečiai. Knyga išversta į 9 užsienio kalbas. 2014 m. autorius buvo apdovanotas Europos Sąjungos literatūros premija. Latvijoje knygos tiražas buvo kartojamas penkis kartus.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Pasaulio plaukimo čempionate sidabro medalius pelnė R. Meilutytė ir D. Rapšys

Rūta Meilutytė Kinijoje vykstančiame pasaulio plaukimo trumpajame baseine čempionate pelnė sidabro medalį 50...

Laisvalaikis
14:31
Kur slidinėsime šiemet: dėmesio verti kurortai 1

Prasidėjus sezonui, milijonai slidininkų ir snieglentininkų tarsi kokie maldininkai traukia į slidinėjimo...

Laisvalaikis
12:17
Pasaulio plaukimo čempionate Kinijoje – D. Rapšio triumfas 2

Kinijoje vykstančiame plaukimo trumpajame baseine pasaulio čempionate Danas Rapšys iškovojo aukso medalį 400...

Laisvalaikis
2018.12.11
Besipučianti e. sporto industrija olimpinio judėjimo dar nedomina

Diskutuoti apie galimybę į olimpines žaidynes įtraukti e. sporto turnyrus kol kas dar anksti, teigia...

Technologijos
2018.12.11
VŽ rekomenduoja: naujos knygos

Prieškalėdinis laikotarpis yra kaip tik tas metas, kai leidyklos iššauna stambiausius savo sviedinius, o...

Laisvalaikis
2018.12.10
Pirmąja UEFA moterų futbolo programos rėmėja tapo „Visa“

Pasaulinė mokėjimo technologijų kompanija „Visa“ tapo pirmąja bendrove su UEFA pasirašiusia rėmimo sutartį...

Laisvalaikis
2018.12.10
„Youtube“ daugiausia uždirba septynmetis 3

Socialinio tinklo „Youtube“ platformoje šiemet daugiausia uždirbo septynmetis amerikietis Ryanas. „Youtube“...

Laisvalaikis
2018.12.09
Sporto transliacijos Didžiojoje Britanijoje – be lošimų reklamų

Didžiojoje Britanijoje lošimų kompanijos nebesireklamuos per televiziją tiesioginių sporto rungtynių...

Rinkodara
2018.12.08
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Kalėdinį sezoną įžiebę eglutes jau pasitiko didieji šalies miestai, šį savaitgalį prie šventinio šurmulio...

Laisvalaikis
2018.12.07
L. Armstrongą po dopingo skandalo išgelbėjo sena investicija į „Uber“ 10

Dopingo skandalas buvusiam dviratininkui Lance‘ui Armstrongui kainavo milijonus dolerių, tačiau išsilaikyti...

Laisvalaikis
2018.12.07
Britų milijardierius M. Ashley parduoda „Newcastle United“ klubą

Britų milijardierius Mike‘as Ashley po dešimtmečio paieškų, rodos, rado, kas nupirktų jo valdomą „Newcastle...

Laisvalaikis
2018.12.05
Diplomatinės neliečiamybės atsisakęs B. Beckeris toliau bankrutuoja 1

Buvusi Vokietijos teniso žvaigždė Borisas Beckeris atsisakė diplomatinės neliečiamybės, kurią jam suteikė ES...

Laisvalaikis
2018.12.04
2018-ieji futbole  – Lukos Modričiaus metai

Geriausiam Europos futbolininkui teikiamą „Auksinio kamuolio“ (Ballon d'Or) apdovanojimą šiemet laimėjo...

Laisvalaikis
2018.12.04
E. Jankauskas palieka Lietuvos futbolo rinktinės vyriausiojo trenerio postą 1

Lietuvos futbolo federacija (LFF) antradienį oficialiai paskelbė, kad atsisveikina su visas rungtynes Tautų...

Laisvalaikis
2018.12.04
Investicija į gyvenimo kokybę vardu „sportas“: pagrindinės taisyklės Rėmėjo turinys

Sveikata ir gyvenimo kokybė tiesiogiai priklauso nuo mūsų fizinio aktyvumo, tačiau ar dažnas gali pasigirti...

Laisvalaikis
2018.12.04
Prieš Naujuosius Vilniuje atidaro naują baseiną 6

Vilniaus miesto savivaldybė skelbia, kad naujasis Fabijoniškių baseinas bus atidarytas šių metų gruodžio 31...

Moteris, kuri nugalėjo Madrido „Real“

„Istorinė pergalė ir svajonė, kurios visą laiką siekėme“, – taip pergalę rezultatu 3:0 prieš didįjį Madrido...

Laisvalaikis
2018.12.02
Margaret Atwood rašo „Tarnaitės pasakojimo“ tęsinį

Kanadiečių rašytoja Margaret Atwood pranešė rašanti tęsinį savo bestseleriui „Tarnaitės pasakojimas“...

Laisvalaikis
2018.12.01
Švedijos futbolo čempionai už 18.000 Eur gerbėjams siūlo bilietus visam gyvenimui

Švedijos futbolo čempionatą šiemet laimėjusio Stokholmo AIK klubo gerbėjai nuo kitų metų už kiek daugiau nei...

Laisvalaikis
2018.12.01
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį Lietuvos miestų aikštes nušvies viena po kitos įžiebiamos Kalėdų eglutės. Bus ir kitų renginių...

Laisvalaikis
2018.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau