Kiek sveikatos priklauso pagal darbo sutartį

Publikuota: 2018-10-21
Atnaujinta 2018-10-21 16:12
Jei patalpų nevėdinsite, jose labai greitai prisikaups darbingumą mažinančių ir sveikatai kenksmingų teršalų. „Matton“ nuotr.
svg svg
Jei patalpų nevėdinsite, jose labai greitai prisikaups darbingumą mažinančių ir sveikatai kenksmingų teršalų. „Matton“ nuotr.

Biuras neturi tapti ligos priežastimi, tačiau mokslas vis dažniau konstatuoja priešingai. Specialistai vardija, kad biuro inkilų darbuotojams kenkia užterštas oras, kompiuteriai, kolegos, o labiausiai – fizinio aktyvumo stoka.

Pavyzdžiui, britų mokslininkai sako, kad, kasdien dirbant po 10–11 val., tikimybė susirgti širdies ligomis ūgteli iki 67%, o visą virtinę ligų gali prišaukti net per mažas kiekis šviežio oro. Amerikos vėdinimo sistemų asociacija rekomenduoja, kad kiekvienas biuro darbuotojas per minutę gautų 566 litrus šviežio oro, tačiau, jų teigimu, dažnai vienam žmogui per minutę tenka net mažiau negu 140 l šviežio oro, t. y. tiek, kiek keletą valandų skrendant lėktuvu. Dėl to gali įskausti galvą, pykinti, niežėti akis ar paprasčiausiai trūkti oro. Ala Cholopova, Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė, teigia, kad dalį problemų prisikviečiame patys, pavyzdžiui, nusprendę nevėdinti patalpų. „Šiuolaikiniai pastatai paprastai turi gerą šilumos izoliaciją. Jei patalpų nevėdinsime, jose labai greitai prisikaups darbingumą mažinančių ir sveikatai kenksmingų teršalų. Tokie negalavimai kaip galvos skausmas, alergijos paūmėjimas, astmos simptomai, kosulys, čiaudulys, akių sudirgimas ir daugelis kitų gali būti siejami būtent su prasta patalpų oro kokybe. Jei minėti simptomai atsiranda pabuvus tam tikrose patalpose ir savijauta pagerėja išėjus iš jų, reikėtų ištirti patalpų orą, nustatyti taršos šaltinius ir juos pašalinti“, – pataria specialistė. Jeigu biuras įrengtas visai šalia ar virš automobilių stovėjimo aikštelių arba aktyvaus eismo kelių, o į jį patenkate pro sukamąsias duris, didelė tikimybė, kad jos į patalpas „įstumia“ išmetamųjų dujų. Jeigu prie ventiliacinių angų rūkydami šnekučiuojasi kolegos, netyčia galite tapti pasyviais rūkaliais. „Oras, patekęs į patalpas, dar pasipildo įvairiomis priemaišomis. Pirmiausia cheminėmis medžiagomis, patenkančiomis į patalpas iš lauko ar išsiskiriančiomis iš vidaus apdailos medžiagų, baldų. Iš tapetų, grindų dangų, apdailos plokščių, jų priežiūros priemonių, naudojamų valiklių gali išsiskirti lakieji organiniai junginiai, pavyzdžiui, formaldehidas“, – įspėja p. Cholopova.

Serga ir pastatai

Vizito pas gydytoją priežastimi gali tapti ir netinkamai statytas ar prižiūrimas biuras. Pavyzdžiui, drėgnose, šiltose patalpose, oro drėkintuvuose gali įsiveisti pelėsis, sėdint darbo vietoje nuolat traukti skersvėjis, taip pat įmanoma, kad jūsų biure pernelyg įsisiautėjo bakterijos ar virusai. Medikai seniai stebi ir kitą reiškinį, kurį vadina „sveikatai žalingo pastato sindromu“ (angl. „Sick building syndrome“) – dėl jo darbuotojai negali produktyviai atlikti pareigų, o verslas kasmet patiria milijardus nuostolių. Sindromas pasireiškia įvairiais simptomais, kuriais žmonės skundžiasi tik tuomet, kai yra konkrečiame pastate, – išėjus iš pastato, negalavimai susilpnėja arba išnyksta. Dėl sindromo gali skaudėti galvą, užgulti nosį, išsausėti oda ar ją niežėti, mausti akis, išberti, žmogus gali nuolat jausti nuovargį ir prarasti gebėjimą sutelkti dėmesį.

Trūksta aktyvumo

Ponia Cholopova pabrėžia, kad sėdimą darbą dirbančiam žmogui visgi labiausiai kenkia ne oras ir ne pastatas, o fizinis pasyvumas. „Fizinio aktyvumo stoka pripažinta vienu pagrindinių rizikos veiksnių susirgti lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis ir užima 2–6 vietas tarp svarbiausių rizikos veiksnių, prisidedančių prie gyventojų sergamumo, ypač industrializuotoje Vakarų visuomenėje“, – konstatuoja pašnekovė. Fizinis pasyvumas dažnai draugauja su dar viena biuro darbuotojų bėda – nutukimu, kuris yra pagrindinė vyrų erekcijos sutrikimų ir vadinamojo blogojo ( t. y. mažo tankio lipoproteinų) cholesterolio kiekio didėjimo kraujyje priežastis. „Nutukimas didina riziką susirgti daugeliu lėtinių ligų, pavyzdžiui, antrojo tipo cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis (hipertenzija, insultas, koronarinės širdies ligos ir kt.). Būtent šie susirgimai yra ir viena iš dažniausiai pasitaikančių mirties priežasčių Europoje ir visame pasaulyje. Nutukimas turi neigiamos įtakos ir šalies ekonomikai – nutukę žmonės paprastai dirba ne taip produktyviai“, – sako specialistė. Kaip gelbėtis? Ekspertai kartoja: valgykite sveikiau, mažiau ir dažniau.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tylos pridėtinė vertė

Kenksmingesnis, negu atrodo iš pirmo žvilgsnio, yra ir nuolat biure tvyrantis triukšmas – dažna šiuolaikinės atviro biuro koncepcijos problema. Gary Evansas, Kornelio universiteto psichologas, tyrimu išsiaiškino, kad triukšmas skandina darbuotojų motyvaciją ir skatina stresą. „Žemas triukšmo lygis iš tiesų gali padėti susikaupti trumpoms užduotims, tačiau ilgainiui nuolatinė garsų kakofonija tampa streso šaltiniu – žmogus negali sutelkti dėmesio, priimti sprendimų, net pamiršta trumpam pakilti nuo stalo ar pakeisti sėdėjimo pozą“, – vardija mokslininkas. Jo teigimu, jei nėra galimybės darbuotojams skirti privatesnių kabinetų, darbdavys turėtų pasirūpinti triukšmą slopinančiomis ausinėmis. Džordžtauno universiteto duomenimis, viena pagrindinių priežasčių, kodėl žmonės neateina į darbą, yra nugaros skausmas. Jį prišaukia sėdimas darbo pobūdis ir netaisyklinga laikysena. Nuolat būnant kondicionuojamoje patalpoje, ilgai žiūrint į kompiuterio ekraną, gali pradėti lietis vaizdas, akys – tapti jautrios, išsausėti ar ašaroti, taip pat gali įskausti galvą ar kaklą, pradėti pykinti ir darytis silpna. Akis būtina ilsinti: periodiškai atsitraukti nuo ekrano, o šriftą reikia padidinti tiek, kad skaitant visai nereikėtų prisimerkti. IT specialistai rekomenduoja dar vieną triuką: pamėginkite rašyti baltomis raidėmis juodame fone.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

„Chelsea“ nebepriklauso R. Abramovičiui – užbaigtas 4,25 mlrd. GBP vertės futbolo klubo perėmimas

Romanui Abramovičiui sutikus su Jungtinės Karalystės (JK) vyriausybės nustatytomis pardavimo sąlygomis,...

Laisvalaikis
2022.05.25
Džiazo scenoje – V. Tarasovo „We stand with Ukraine“, A. Braxtono saksofonų kvartetas

Gegužės 26–29 d. vyksiančio „Vilnius Mama jazz“ programoje – ryškūs ukrainietiški potėpiai: festivalio...

Laisvalaikis
2022.05.23
„Vilnius Mama Jazz“ startas – su ritmais iš Teksaso ir kosmosu iš Šiaurės

Gegužės 26 d. prasideda 21-asis „Vilnius Mama Jazz“. Tikros pilnametystės sulaukusį festivalį atidarys...

Laisvalaikis
2022.05.22
Į dviračių saugyklas Tauragėje investuota per 700.000 Eur 24

Tauragėje pradėjo veikti dviračių saugyklos. Panašūs darnaus judumo projektai pasaulyje – ne naujiena,...

Gazelė
2022.05.22
Vilniaus muziejaus paroda: ką galima pamatyti neįdomiame miesto rajone

Vilniaus muziejus pradeda parodų, skirtų tariamai neįdomiems Vilniaus rajonams, ciklą. Pirmoji jų – „Kas į...

Laisvalaikis
2022.05.21
Kaune – didysis „Santakos“ savaitgalis: ką svarbu žinoti

Gegužės 20–22 d. „Kaunas – Europos kultūros sostinė“ (KEKS) trinktels su antrąja šiuolaikinio mito trilogijos...

Laisvalaikis
2022.05.20
„TikTok“ ruošiasi į socialinį tinklą integruoti žaidimus

Socialinis tinklas „TikTok“ rengiasi rimčiau žengti į žaidimų industriją – anot „Reuters“ naujienų agentūros,...

Inovacijos
2022.05.19
„Ars Via“ aukcione – Slendzinskis, Kulvianskis, Chagallas

Vilniaus dailės akademijos Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerijoje ,,Židinys” veikiantys aukcionų namai...

Laisvalaikis
2022.05.18
Vilniaus Užupio medinuke atidarytas Medinės miesto architektūros muziejus

Vilniuje restauruotame Užupio medinuke trečiadienį atidarytas Medinės miesto architektūros muziejus.

Laisvalaikis
2022.05.18
Atidaroma renovuota istorinė Preilos biblioteka

Gegužės 19 d. atidaroma valstybės saugoma Neringos Preilos gyvenvietės biblioteka, įsikūrusi istorinėje...

Laisvalaikis
2022.05.16
Palangoje pradėjo suktis aukščiausias Lietuvoje apžvalgos ratas 4

Poilsio ir pramogų komplekso „Palangos vasaros parkas“ teritorijoje, Basanavičiaus gatvėje, sumontuotas 40 m...

Laisvalaikis
2022.05.16
„Eurovizijos“ karūną Europos ir Australijos žiūrovai skyrė Ukrainai 1

Šeštadienio naktį Turine vykusio 66-ojo „Eurovizijos" dainų konkurso baigiamieji akordai – skelbiami...

Laisvalaikis
2022.05.15
Lažybininkai perstumdė potencialių „Eurovizijos“ nugalėtojų penketuką 3

Paskutinę „Eurovizijos“ finalo dieną lažybininkai persigalvojo – antroji vieta prognozuojama Švedijai.

Laisvalaikis
2022.05.14
Sovietinį paveldą Šiauliuose pakeitė gatvės meno kūrinys

Šiauliuose pristatytas unikalus gatvės meno kūrinys – dvi viena kitą sveikinančios rankos, simbolizuojančios...

Laisvalaikis
2022.05.14
Palangoje lyja gintarais

Palangoje šeštadienį prasideda 14-asis „Gintarinis savaitgalis“, jo metu pajūryje bus išbarstyta dešimtys...

Laisvalaikis
2022.05.14
Kaune atidaryta pirmoji mobili degalų stotelė „ant vandens“

Atnaujintame Kauno žiemos uoste penktadienį atidaryta pirmoji mobili degalų stotelė „ant vandens“, taip pat...

Laisvalaikis
2022.05.13
Renginiai savaitgalį: Kaunas prisimena R. Kalantą, muziejai kviečia į Muziejų naktį

Savaitgalį renginių bus gausu – vien ką reiškia Muziejų naktis, kviečianti nemokamai aplankyti daugybę...

Laisvalaikis
2022.05.13
„Google“ naujienos: „Google Glass“ reinkarnacija ir „Android 13“

Prasidėjo dvi dienas truksianti kasmetinė „Google“ technologijų konferencija „Google I/O“, kurioje kompanija...

Inovacijos
2022.05.12
FIFA taps „EA Sports FC“: nutrūksta ilgametė partnerystė

Žaidimų kūrėja „Electronic Arts“ (EA) ir Tarptautinė futbolo federacija (FIFA) nutraukia 30 metų trukusią...

Inovacijos
2022.05.11
„Apple“ nutraukia muzikos grotuvų „iPod“ gamybą

„Apple“ po daugiau nei 20 metų oficialiai nutraukė muzikos grotuvų „iPod“ gamybą. Vienintelis likęs šios...

Inovacijos
2022.05.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku