Milijardierius Rybolovlevas į teismą padavė „Sotheby‘s“

Rusijos trąšų magnatui Dmitrijui Rybolovlevui priklausančios dvi bendrovės Manhatano (JAV) federaliniame teisme pateikė 380 mln. USD ieškinį Sothebys. Milijardierius aukcionų namus kaltina padėjus įvykdyti didžiausią apgavystę meno istorijoje.
Dmitrijus Rybolovlevas, kurio turtas, Forbes duomenimis, pernai sudarė 7,3 mlrd. USD, teigia, kad Sothebys yra įsivėlę į meno pasaulį nuo 2015 m. krečiantį vadinamąjį Bouvier skandalą, kurio taikinyje Šveicarijos meno pardavėjas Yves'as Bouvier. Šis savo klientus, tarp kurių p. Rybolovlevas ir daugiau turtingų meno kolekcionierių iš Monako, Šveicarijos, Prancūzijos, JAV, Honkongo bei Singapūro esą apgaudinėjo žymių dailininkų darbus parduodamas kur kas brangiau, negu jie buvo verti. Ponas Rybolovlevas per dešimt metų iš p. Bouvier įsigijo 38 meno kūrinius, tarp jų jau parduotą ir premjeros Abu Dabio Luvre laukiantį Leonardo da Vinci Salvator Mundi. Milijardierius teigia iš viso išleidęs 2 mlrd. USD, ir teismo pagalba iš p. Bouvier nori susigrąžinti pusę šios sumos.
Ne pirmas atvejis
Su p. Bouvier trąšų magnatas bendravo ne vienerius metus, jų partnerystė netikėtos atomazgos sulaukė, kai p. Rybolovlevas išsiaiškino, jog rizikos fondų milijardierius Stevenas A. Cohenas nežinomam pirkėjui už 93,5 mln. USD pardavė Modigliani paveikslą. Kaip rašo Forbes, p. Rybolovlevas tą patį paveikslą iš p. Bouvier įsigijo už 118 mln. USD ir teigia permokėjęs, nes p. Bouvier bei su juo dirbę meno žinovai, tarp jų Sothebys, esą tyčia ir nepagrįstai išpūtė šio ir kitų meno kūrinių kainas.
Tai ne pirmas kartas, kai kolekcininkams kyla klausimų dėl p. Bouvier veiklos skaidrumo. 2008 m. kanadietė Lorette Shefner apkaltino pardavėją sugalvojus sudėtingą manipuliavimo schemą: p. Bouvier, teigė ji, su meno ekspertais Maurice Tuchman ir Esti Dunow įtikino p. Shefner dailininko Chaimo Soutine darbą parduoti už 1 mln. USD. Vėliau paveikslą už beveik 2 mln. USD įsigijo Vašingtono Nacionalinė meno galerija. Panašių atvejų p. Bouvier biografijoje ne vienas. Nors dalis ieškinių buvo atmesta, p. Bouvier šiuo metu Prancūzijos, Monako ir Šveicarijos teismuose yra pateikti kaltinimai kriminaline veikla.
Sothebys purto galvą
Sothebys namai į vadinamąjį Bouvier skandalą įsivėlė 2016 m., kai garsiojo Salvator Mundi pardavėjai išsiaiškino, kad p. Bouvier iš jų paveikslą įsigijo už gerokai mažesnę sumą bei vėliau pats jį pardavė p. Rybolovlevui. Sothebys liepta pasiaiškinti, ar jie nuo pat pradžių žinojo, kad Leonardo da Vinci kūrinys vertas kur kas daugiau, sąmoningai veikė p. Bouvier naudai bei klaidino pradinius pardavėjus.
Savo ruožtu p. Rybolovlevas kaltina Sothebys padėjus p. Bouvier atlikti skubotus ir nepatikimus Salvator Mundi vertinimus ir taip nepagrįstai iškėlus paveikslo kainą.
Pasak Rybolovlevo interesus ginančių jo kompanijų, 14 iš visų p. Rybolovlevo įsigytų meno kūrinių buvo parduoti per šiuos aukcionų namus. Kaip rašo Bloomberg, per Sothebys jis įsigijo ne tik Salvator Mundi, bet ir Amadeo Modigliani darbą Nu Couche au Coussin Bleu (už 118 mln. USD), Gustavo Klimto paveikslą Wasserschlangen II (už 183,8 mln. USD) ir kt. Šiemet ruso ieškinys prieš p. Bouvier jau buvo atmestas JAV federaliniame teisme, remiantis tuo, kad, pardavęs Salvator Mundi, pats p. Rybolovlevas susišlavė neregėtai didelę sumą 450 mln. USD. Visgi, trąšų magnatas ir Monako futbolo klubo savininkas tikina, jog pasipelnė ir vieni seniausių bei antri pagal dydį pasaulyje aukcionų namai Sothebys. Šių metų birželį teismas leido p. Rybolovlevui susipažinti su konfidencialia Salvartor mundi pardavimo dokumentacija bei laiškais tarp aukcionų namų bei p. Bouvier. Milijardierius teigia nežinantis, kiek už paveikslus aukcionų namams sumokėjo p. Bouvier, bet tvirtina, kad šios sumos buvo tyčia neminimos meno kūrinių vertinimo dokumentuose. Pavyzdžiui, Henri Mattise Nu au Chale Vert p. Bouvier prašymu Sothebys įvertino 85 mln. USD, tačiau į vertinimo ataskaitą neįtraukė sumos, už kurią šį paveikslą įsigijo pats p. Bouvier. 2014 m. Paulo Gauguino Otahi Sothebys įvertino 120 mln. USD, bet ataskaitoje nenurodo, kiek už darbą 2013 m. mokėjo šveicaras.
Su Bloomberg bendravę Sothebys atstovai neigia prisidėję prie kokių nors apgavystės schemų ar apie jas žinoję.
Šis p. Rybolovlevo žingsnis desperatiškas, jam nėra jokio pagrindo, Bloomberg sakė Sothebys atstovas. Melagingus p. Rybolovlevo mestus kaltinimus šiuo metu jau nagrinėja Šveicarijos teismai, ten jiems ir vieta.
Sothebys kartu su p. Bouvier pernai Ženevoje patys pateikė ieškinį p. Rybolovlevui dėl nepagrįstų kaltinimų, ketina prašyti, kad teismas atmestų ir šį milijardieriaus ieškinį.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti