6 patarimai mokyklinukų tėvams

Publikuota: 2018-09-22
Įsisukę į karuselę namai–mokykla–darbas, kartais pamirštame pagrindinį tikslą – išmokyti vaiką būti nepriklausomą. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Įsisukę į karuselę namai–mokykla–darbas, kartais pamirštame pagrindinį tikslą – išmokyti vaiką būti nepriklausomą. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Vaikus auginančiam biuro darbuotojui mokslo metų sezonas reiškia, kad dėl vaiko reikalų iš darbo teks išsiprašyti anksčiau, o kartais – visai neplanuotai. Tyrimų duomenimis, 37 valandas per savaitę, arba 5 val. 18 min. kasdien, tėvai praleidžia nerimaudami dėl savo atžalų ir vienas didžiausių šio streso šaltinių yra mokykla.

„Lice Clinics of America“ užsakyto tyrimo duomenimis, 54% tėvų prisipažįsta, kad auginti vaikus yra daug sunkiau, negu jie tikėjosi. Dirbantys tėvai patiria nuolatinį nerimą, jaučiasi pervargę ir neturi laiko kokybiškam poilsiui. Daisy Wademan-Dowling, įkūrusi konsultacijų kompaniją „Workparent“, nesistebi: dirbantys tėvai turi du etatus ir dar vieną ne mažiau svarbią pareigą: prižiūrėti, kad atžala gautų tinkamą išsilavinimą. „Šiuolaikinėje visuomenėje išsilavinimas suprantamas kaip vienas pagrindinių sėkmingo gyvenimo garantų. Vaikams norime to, kas geriausia, todėl stengiamės užtikrinti, kad patirtis mokykloje juos paruoštų sėkmei universitete, siekiant karjeros ir asmeniniame gyvenime. Tačiau šeimai tai kelia nuolatinių praktinių sunkumų“, – „Harvard Business Review“ rašo p. Wademan-Dowling. Visgi, sako specialistė, yra būdų, kurie leidžia tėvams sėkmingai žongliruoti visomis pareigomis – vairuotojo, namų darbų pagalbininko, aktyviai mokyklos bendruomenės veikloje dalyvaujančio tėvo ir karjeros siekiančio profesionalo.

Svarbu ne tik kada, bet ir kodėl.

Užuot vadovui ir kolegoms pranešę kad rytoj po pietų nebūsite biure, paaiškinkite: „Rytoj po pietų išvažiuosiu porai valandų, nes turiu dalyvauti susitikime su sūnaus mokytoju. Jaudinamės dėl jo matematikos pažymių, tarsimės, kaip galėtume padėti. Šeštą valandą vėl prisėsiu prie kompiuterio, tada peržvelgsiu biudžeto planą, kurį rengiu rytojaus susitikimui.“ Ponia Wademan-Dowling pabrėžia, kad būtina tiksliai pasakyti, kada atliksite savo darbus, – taip lengviau užsitikrinsite kolegų supratingumą, palaikymą ir pademonstruosite, kad darbo reikalai jums rūpi ne mažiau negu asmeniniai įsipareigojimai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Iš anksto planuokite, kuriuose mokyklos renginiuose dalyvausite.

Net jei nesate įsipareigojęs biure sėdėti iki 17 val., neturėkite iliuzijų, kad spėsite dalyvauti visuose mokyklos renginiuose, išvykose ir tėvų iniciatyvose. Metų pradžioje klasės auklėtojui ar klasės tėvų atstovui mokyklos komitete pasakykite, kad mielai dalyvausite mokyklos bendruomenės gyvenime, tačiau apie renginius ar išvykas norėtumėte žinoti iš anksto – taip galėsite pasiimti laisvą dieną ar atitinkamai susidėlioti mėnesio darbotvarkę.

Neužsiimkite niekais.

Esame įpratę manyti, kad vaikams padedame labiau, jei skiriame kaip galima daugiau dėmesio jų išsilavinimui. Tačiau mokymo ekspertė Ariela Rozman, įsteigusi tėvams vaikus lavinti padedančią ne pelno organizaciją „EdNavigator“, teigia, kad tėvai neprivalo kištis į visus vaiko mokymosi etapus ir dalyvauti visuose mokyklos renginiuose – tai paprasčiausiai neduoda apčiuopiamos naudos. Ponia Rozman remiasi Teksaso ir Duke’o universitetų atliktu tyrimu „The Broken Compass: Parental Involvement With Children‘s Education“, kuriuo nustatyta, kad būdai, kuriais tėvai dažniausiai įsivaizduoja padedantys vaikams progresuoti, retai yra naudingi atžalų lavinimo procesui. Pavyzdžiui, vidurinėje mokykloje besimokantiems vaikams, kurių tėvai kas vakarą peržiūri namų darbus, nebūtinai geriau seksis rašyti kontrolinius testus, tiesą sakant, jiems gali sektis net prasčiau. Pasak mokslininkų, taip yra todėl, kad dauguma tėvų jau pamiršo, o gal net niekada tinkamai neperprato medžiagos, kurią mokė mokykloje. Taip pat nustatyta, kad vaikai, kurių tėvai dažnai vaikšto į susitikimus su mokytojais ar auklėtojais, tobulėja ne spėriau negu tie, kurių tėvai mokyklos duris varsto rečiau. Vaikui tobulėti nepadeda ir tėvų dalyvavimas pamokose, pagalba renkantis, kuriuos dalykus lankyti, bausmės už prastus pažymius ar griežtos taisyklės ruošiant namų darbus. Kaip padėti vaikams? Mažiesiems garsiai skaitykite knygas, o su paaugliais kalbėkitės apie ateities planus.

Įpraskite skirti laiko mokytis.

Pamokų ruošą paverskite ritualu, kuriame dalyvauja visa šeima. Kas vakarą sutartu laiku visi susėskite tame pačiame kambaryje: vaikai ruoš pamokas, tėvai galės atrašyti el. laiškus ar skaityti. Darbui skirtą laiką ribokite; kai sučirkš laikrodis, pakilkite iš darbo vietų ir užsiimkite mėgstama veikla. Anot p. Wademan-Dowling, keletą savaičių bus sunku, tačiau vėliau prie tvarkos įprasite. Vaikams ji be galo naudinga. Jie išmoks sutelkti dėmesį, našiau ir intensyviau dirbti, be to, supras, kad yra metas, skirtas darbui, ir metas, skirtas poilsiui.

Mokytojus vertinkite kaip kolegas.

Daugumai tėvų sunku suprasti santykių su mokytojais dinamiką. Kas yra mokytojas – grėsmingas vertintojas, nuo kurio nuomonės priklauso vaiko ateitis, ar paslaugos teikėjas, iš kurio rezultatų sulauksi tik nuolat jų reikalaudamas? Kad sukurtumėte sveiką santykį su mokytoju, žvelkite į jį kaip į mėgstamiausią kolegą – tą, su kuriuo mielai imatės ilgalaikių, bendrų projektų. Su kolega jūs bendraujate, dalijatės svarbia informacija, kartu ieškote sprendimų, dėkingas priimate jo konstruktyvią kritiką, nebijote pats pagarbiai kritikuoti ir pasitikėti. Mokytojas irgi džiaugsis sulaukęs bendradarbiauti linkusio partnerio: galbūt jūsų vaikui visai nesiseka ruoštis anglų kalbos pamokoms, tačiau jis mielai kimba į chemijos projektus – pasidalykite šiomis žiniomis su mokytojais.

Nepamirškite, koks jūsų galutinis tikslas.

Įsisukę į karuselę namai–mokykla–darbas, kartais pamirštame pagrindinį tikslą: išmokyti vaiką būti nepriklausomą ir suteikti jam kuo daugiau galimybių gyvenime. Nesistenkite vaikų apsaugoti nuo visko. Nesibaiminkite, jeigu kelias tikslo link – vingiuotas ir duobėtas. Iš tiesų, norint užauginti atsakingą, nepriklausomą ir mąstantį žmogų, taip net geriau.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Palangoje pradėjo suktis aukščiausias Lietuvoje apžvalgos ratas

Poilsio ir pramogų komplekso „Palangos vasaros parkas“ teritorijoje, Basanavičiaus gatvėje, sumontuotas 40 m...

Laisvalaikis
15:14
„Eurovizijos“ karūną Europos ir Australijos žiūrovai skyrė Ukrainai 1

Šeštadienio naktį Turine vykusio 66-ojo „Eurovizijos" dainų konkurso baigiamieji akordai – skelbiami...

Laisvalaikis
2022.05.15
Lažybininkai perstumdė potencialių „Eurovizijos“ nugalėtojų penketuką 3

Paskutinę „Eurovizijos“ finalo dieną lažybininkai persigalvojo – antroji vieta prognozuojama Švedijai.

Laisvalaikis
2022.05.14
Sovietinį paveldą Šiauliuose pakeitė gatvės meno kūrinys

Šiauliuose pristatytas unikalus gatvės meno kūrinys – dvi viena kitą sveikinančios rankos, simbolizuojančios...

Laisvalaikis
2022.05.14
Palangoje lyja gintarais

Palangoje šeštadienį prasideda 14-asis „Gintarinis savaitgalis“, jo metu pajūryje bus išbarstyta dešimtys...

Laisvalaikis
2022.05.14
Kaune atidaryta pirmoji mobili degalų stotelė „ant vandens“

Atnaujintame Kauno žiemos uoste penktadienį atidaryta pirmoji mobili degalų stotelė „ant vandens“, taip pat...

Laisvalaikis
2022.05.13
Renginiai savaitgalį: Kaunas prisimena R. Kalantą, muziejai kviečia į Muziejų naktį

Savaitgalį renginių bus gausu – vien ką reiškia Muziejų naktis, kviečianti nemokamai aplankyti daugybę...

Laisvalaikis
2022.05.13
„Google“ naujienos: „Google Glass“ reinkarnacija ir „Android 13“

Prasidėjo dvi dienas truksianti kasmetinė „Google“ technologijų konferencija „Google I/O“, kurioje kompanija...

Inovacijos
2022.05.12
FIFA taps „EA Sports FC“: nutrūksta ilgametė partnerystė

Žaidimų kūrėja „Electronic Arts“ (EA) ir Tarptautinė futbolo federacija (FIFA) nutraukia 30 metų trukusią...

Inovacijos
2022.05.11
„Apple“ nutraukia muzikos grotuvų „iPod“ gamybą

„Apple“ po daugiau nei 20 metų oficialiai nutraukė muzikos grotuvų „iPod“ gamybą. Vienintelis likęs šios...

Inovacijos
2022.05.11
Į didžiosios „Eurovizijos“ finalą keliauja ir lietuviški Monikos Liu „Sentimentai“ 1

66-ojo „Eurovizijos“ dainų konkurso I pusfinalio scenoje lietuviškai dainavusi atlikėja Monika Liu su daina...

Laisvalaikis
2022.05.11
Andy Warholo „mėlynoji Marilyn“ parduota už rekordinę sumą

Niujorko „Christie's“ aukcionų namuose pasiektas rekordas – vienas iš kultinių poparto menininkų Andy Warholo...

Laisvalaikis
2022.05.10
„Sony“ tikisi šiemet užkurti PS5 pardavimus

Japonijos technologijų milžinė „Sony“ praėjusio ketvirčio pelno rodikliai nepataikė į analitikų lūkesčius,...

Inovacijos
2022.05.10
Už ką stato „Eurovizijos“ lažybininkai 3

Italijoje, Turine, gegužės 10–14 d. vyksiančiame „Eurovizijos“ konkurse varžysis 40-ies valstybių atstovai.

Laisvalaikis
2022.05.09
Didžiuosiuose ekranuose – ukrainiečių filmai

Gegužės 10 d. šešiuose Lietuvos miestuose prasideda Ukrainos kino dienos, skirtos ukrainiečių kino kūrėjams...

Laisvalaikis
2022.05.09
Nacionalinio stadiono projektas pristatytas visuomenei: daugiausia nerimo dėl susisiekimo Premium 19

Pirmadienio pavakarę visuomenei pristatytas Nacionalinio stadiono komplekso projektas sostinės Šeškinėje.

Statyba ir NT
2022.05.09
26-ojo Vilniaus festivalio programoje – muzika, kurianti pasaulį

Festivalio tema – „Muzika kuria pasaulį“, visi jo koncertai birželio 4–28 d. vyks Nacionalinės filharmonijos...

Laisvalaikis
2022.05.09
„Enyaq“, brangiausias „Škodos“ produktas Premium 22

Vokietijos koncerno „Volkswagen“ valdomų gamintojų rikiuotėje „Škoda“ priskiriama žemų kainų ir pigių...

Automobiliai
2022.05.08
„Naujojo Baltijos šokio“ savaitgalis kviečia pastovėti ant galvos

Festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ žiūrovų laukia intensyvus savaitgalis – jie kviečiami į spektaklius...

Laisvalaikis
2022.05.06
Birštone – naujas Sporto ir sveikatingumo centras 5

Gegužės 6 d. Birštone atidarytas Sporto ir sveikatingumo centras, 4.213 kv. m ploto ir 5 mln. Eur vertės...

Laisvalaikis
2022.05.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku