Teniso mačai ištįso, bet laikmatis – ne išeitis

Publikuota: 2018-09-02
„Didžiojo kirčio“ turnyruose tarp atakų žaidėjams skiriama ne daugiau kaip 20 sekundžių, tačiau pirmoji pasaulio raketė Rafaelis Nadalis paduoti kamuoliuką ruošiasi kur kas ilgiau. Johno E. Sokolowskio („USA Today“ / „Scanpix“) nuotr.
„Didžiojo kirčio“ turnyruose tarp atakų žaidėjams skiriama ne daugiau kaip 20 sekundžių, tačiau pirmoji pasaulio raketė Rafaelis Nadalis paduoti kamuoliuką ruošiasi kur kas ilgiau. Johno E. Sokolowskio („USA Today“ / „Scanpix“) nuotr.

Šiuolaikinio teniso gerbėjai nori aštraus ir greito žaidimo, tačiau sporto žvaigždės ne visada paklūsta organizatorių ir žiūrovų norams. Čempionatų organizatoriai imasi pokyčių, o „The Economist“ aiškinasi, kokios naujovės galėtų tenisą paversti milijonus prie TV ekranų sutraukiančiu reginiu.

Tenisas buvo sugalvotas kaip atpalaiduojantis Prancūzijos ir Anglijos aristokratų sportas, kuris vėliau išpopuliarėjo tarp elito atstovų – jiems patiko puoštis teniso apranga ir aikštelėje diktuoti savo taisykles: žaisti lėčiau ar greičiau, nepersistengiant arba iš peties. Tačiau šiais laikais tenisą dažniau mėgstama stebėti, negu patiems vaikytis kamuoliuką. Vimbldono turnyre kasmet apsilanko princas Williamas ir Kembridžo kunigaikštienė Catherine, „French Open“ dvikovas mėgsta stebėti Leonadro DiCaprio, o „Vogue“ redaktorė Anna Wintour dėl Rodgerio Federerio pasirodymų „U.S. Open“ čempionate – dažna viešnia Arthuro Ashe‘o stadione Niujorke. Tenisas jau seniai pataikauja užsiėmusiam ir nekantriam žiūrovui, kuriam svarbu, kad kiekviena minutė būtų kupina intrigos, azarto, bet įnirtinga sportininkų kova netruktų ilgiau negu numatyta programoje.
Nepaisant to, „The Economist“ pastebi, kad pastaruoju metu teniso mačai tampa vis ilgesni. Rakečių technologija taip ištobulėjo, kad kažkada populiarią agresyvią padavimo ir žaidimo prie tinklo techniką (angl. serve and volley) išstūmė daugiau laiko reikalaujantis stilius, kai kamuoliukas mušinėjamas daugiausia bėgiojant palei galinę liniją (angl. baseline-centered). Tai reiškia, kad žaidėjai vis ilgiau gali mušinėti nesuklydę, o po to jiems prireikia daugiau laiko atgauti jėgas.

Nuo penkių iki trijų

Nusprendus trumpinti išsitęsusius mačus, pirmuoju taikiniu tapo čempionatų formatas. Prieš dešimtmetį vyrų ir moterų dvejetų varžybos buvo sutrumpintos pakeitus lemiamojo trečiojo seto taisykles – dabar žaidžiama tol, kol kuri nors pora pelno pirmuosius dešimt taškų. Žinoma, intrigos lieka kur kas mažiau, bet pavyko užtikrinti, kad varžybos beveik niekada netruktų ilgiau kaip dvi valandas. Panašiu metu vyrų Teniso profesionalų asociacija (Association of Tennis Professionals, ATP) penkių setų mačus pakeitė trijų setų kovomis. Šiuo metu iki penkių setų žaidžiama tik vyrų Didžiojo kirčio („Australian Open“, „French Open“, „U.S. Open“ bei Vimbldono čempionatai) ir „Deviso taurės“ turnyruose. Visgi paskutiniuoju tradicinio teniso bastionu laikomos „Deviso taurės“ organizatoriai neseniai patyliukais sutrumpino žemesnio lygio mačus iki trijų setų ir, pasak „The Economist“, šiuo metu planuoja esminius pokyčius, kurie užtikrins, kad „Deviso taurė“ taptų kuo patrauklesnė televizijos žiūrovams – maždaug tokia, kaip Pasaulio futbolo čempionatas.

Žaidėjai pritaria

Teniso gerbėjai sako negalintys prisiminti nė vieno mačo, kai žaidžiama iki trijų setų, kuris būtų vertas patekti į geriausiai sužaistų mačų penketuką. Visgi sporto žvaigždynas vis garsiau pripažįsta įžvelgiantis trumpesnių mačų naudą. Pritariančių tokiai nuomonei pagausėjo po šiųmečio Vimbldono, kai Kevinui Andersonui pusfinalyje prireikė daugiau kaip 6 valandų, kad įveiktų Johną Isnerį, o Novakui Džokovičiui – penkių valandų, kol nugalėjo Rafaelį Nadalį. Andy Murray‘us, kuris dėl klubo traumos nedalyvavo Vimbldono turnyre, bet komentavo savo kolegų dvikovas, „The New York Times“ pripažino, kad būti aikštelėje ir sėdėti tarp žiūrovų – du skirtingi potyriai.

nuotrauka::1left
„Kaip sportininkas mėgstu žaisti iki penkių setų, man tinka toks formatas, tuomet jaučiu, kad atsiperka visas treniruočių įdirbis. Bet kaip žiūrovas, net kelis kartus pagavau save nuobodžiaujantį. Tenisui tai nėra naudinga. Kai mačas užsitęsia penkias ar šešias valandas, žmonės tiesiog atsistoja ir išeina, juk jie turi kitų planų“.
Puikiu humoro jausmu garsėjantis p. Džokovičius kalbėdamas su teniso TV kanalu „The Tennis channel“ pritarė konkurentui:
„Esu už tai, kad „Didžiojo kirčio“ turnyruose vyrai žaistų iki trijų setų, nes naujoji teniso žiūrovų – tūkstantmečio – karta nesugeba ilgam sutelkti dėmesio. Ir šiuolaikiniam žiūrovui, ir šiuolaikiniam tenisininkui patinka greitis bei dinamiškumas“.

Skubins lėtuosius

Greitesnį ir rezultatyvesnį žaidimą turėtų užtikrinti ir kita teniso aikštelių naujovė – laikrodis, matuojantis poilsio tarp dviejų taškų trukmę. Jis turėtų garantuoti, kad žiūrovams nebereikės nuobodžiauti laukiant, kol teniso žaidėjas pamindžikuos, už ausies užsikiš plaukų sruogą, pasitaisys šortus, rankoje pasukios raketę ir tada ryšis smūgiuoti. Šiemet rugpjūčio 27 d. prasidėjusios „U.S. Open“ yra pirmosios tokio lygio varžybos, kuriose išbandomas poilsio laiką matuojantis laikrodis. Kaip prieš turnyrui prasidedant rašė „The Economist“, teniso kortas taps panašesnis į krepšinio aikštelę – ne todėl, kad abiejose jos pusėse atsiras po didžiulį ekraną, rodantį tiksinčias sekundes, o dėl to, kad ir šiame sporte pagaliau turėtų atsirasti daugiau skaidrumo. ATP ir Moterų teniso asociacijos (Women’s Tennis Association, WTA) taisyklėse seniausiai skelbiama, kad tarp padavimų žaidėjams skiriama ne daugiau kaip 25 sekundės. „Didžiajame kirtyje“ šis laikas dar trumpesnis – 20 sekundžių, nors šiemet tam, kad priprastų prie naujovės, „U.S. Open“ dalyviams bus suteikta daugiau laiko, t. y., 25 s. Pirmą kartą viršijęs numatytą laiką, atakuojantis žaidėjas gaus įspėjimą, antrąjį kartą praras teisę paduoti kamuoliuką, trečiąjį kartą neteks taško, o ketvirtąjį – pralaimės visą geimą. Tačiau specialistai abejoja, kad naujoji sistema pasiteisins ir jų abejonės turi pagrindo. 2010 m. per „U.S. Open“ čempionatą „Wall Street Journal“ žurnalistai su laikmačiais skaičiavo, kiek laiko tenisininkams trunka paduoti kamuoliuką ir sužinojo, kad daugiau kaip pusei jų neužtenka numatytų 20 s. Tačiau iš 1.000 padavimų, per kuriuos pelnyta 40.000 taškų, teisėjai skyrė tik 8 įspėjimus.

nuotrauka::1right

Anot specialistų, teisėjai ne tik pro pirštus žvelgia į taisykles, bet ir nevienodai vertina jas pažeidžiančius žaidėjus. Dauguma pastebi, kad taisyklė dažnai netaikoma garsiausiems – ir lėčiausiems – teniso virtuozams, pavyzdžiui, Rafaeliui Nadaliui. Vienuolika kartų „French Open“ čempionu tapęs ir ATP reitingo viršūnėje karaliaujantis profesionalas garsėja savo ritualais ir „programa“ prieš padavimus: jis kaskart žemyn pasitraukia šortus, pasitaiso marškinėlius ties pečiais, už ausų užsikiša plaukus, paliečia abu skruostus ir nosį. O šiųmetis Vimbldono čempionas Novakas Džokovičius su stresu dorojasi nepaliaujamai mušinėdamas kamuoliuką. Suskaičiuota, kad norėdamas pelnyti vieną tašką, 2017 m. p. Nadalis užtrukdavo vidutiniškai 45,5 s. Antrajai pasaulio raketei ir pagrindiniam Nadalio varžovui Rogeriui Federeriui taškui pelnyti pernai prireikdavo vidutiniškai 35,7 s. „The Economist“ daro prielaidą, kad atėmus laiką, skirtą ilgesnėms pertraukoms, taip pat žaidimo laiką, kol pelnomas taškas, p. Nadalis prieš paduodamas kamuoliuką kaskart užtrukdavo apie 30 s. Kiti teniso didieji atsiliko nedaug: šeštasis reitinge p. Džokovičius, trečioji pasaulio raketė Juanas Martinas del Potro, „U.S. Open“ finalistas Kei Nishikori (dabar reitinge 19-as) – visi taškui pelnyti užtrukdavo daugiau kaip 42 s., t.y. ruošdamiesi paduoti kamuoliuką viršydavo tam skirtą laiką.

Užtruko dar ilgiau

Kad sportininkai ir teisėjai priprastų prie naujovės, pasiruošimo laiką matuojantis laikrodis šiemet jau naudotas keliuose turnyruose iki „U.S. Open“. Garsiausios varžybos, kuriose jis išbandytas – Kanadoje vykstanti „Rodgers“ taurė – Toronte organizuojamos vyrų varžybos ir į Montrealį sutraukiančios moterų. Būtent čia pirmą kartą akis į akį su laikrodžiu stojo p. Nadalis. Rugpjūčio 12 d. finale, sužaidęs 5 mačus, ispanas nugalėjo graiką Stefanos Tsitsipas, bet naujosios technologijos nepaskatino jo žaisti spėriau: kad pelnytų tašką, tenisininkas užtruko vidutiniškai 47,2 s – net ilgiau negu jam įprasta.
Toronto čempionas nebuvo vienintelis sportininkas, ūmai ėmęs žaisti lėčiau. Palyginus šių ir praėjusių metų duomenis visuose turnyruose, kuriuose pirmą kartą naudotas laikrodis (Toronto, Montrealio, San Chozė ir Vašingtono), paaiškėjo, kad šiemet prieš paduodant kamuoliuką visi sportininkai užtruko ilgiau. Pavyzdžiui, moterys San Chozė varžybose 2018 m. užtruko 0,3 s ilgiau nei pernai Stanforde vykusiose tose pačiose varžybose, o vyrai Vašingtone – 2 s ilgiau nei pernai.

nuotrauka::2left
Teniso ekspertai sako, kad tai tik rodo, jog lazda turi du galus. Visų pirma, atsiradus laikrodžiui, greičiau žaidžiantys tenisininkai ėmė mažiau jaudintis ir lėčiau ruoštis – jie stebi laikrodį ir ramiai kaupiasi smūgiuoti. Net p. Džokovičius, kurio sparta neapkaltinsi, žiniasklaidai užsiminė, kad laikrodis suteikia jam daugiau laiko nesiblaškant pasiruošti smūgiui. Antra bėda – akylai žaidimą stebintys teisėjai vis dar neišdrįsta bausti ryškiausių sporto žvaigždžių. Numatytosios 25 s pradedamos skaičiuoti tik tada, kai arbitras įrašo rezultatą, be to, pasibaigus etapui, kai žaidėjams pavyksta ilgai nesuklysti mušinėjant kamuoliuką, teisėjai paprastai ilgiau lukteli prieš paleisdami laikrodį. Kanadietis Denisas Shapovalovas (28-oji pasaulio raketė) sako, kad laikrodis teisėjams tėra dar vienas būdas parodyti palankumą savo favoritams, pavyzdžiui, neseniai p. Shapovalovą nugalėjusiam p. Nishikori – t.y., didžiausioms sporto žvaigždėms, kurios neretai žaidžia lėčiau.
Kol kas naujoji sistema kritikus nutildė tik vienu aspektu: buvo tikinančių, kad atakos laiką skaičiuojantis laikrodis pernelyg blaškys dėmesį ir trukdys sportininkams susikaupti, tačiau taip nenutiko. Bet „The Economist“ vertina, kad pagrindinio tikslo kol kas nepavyko pasiekti: žaidimas tikrai netapo spartesnis, o teisėjai nepasidarė mažiau šališki. Galbūt laiką, kol leidžiama ruoštis padavimui, reikėtų dar labiau sutrumpinti? O gal reikėtų užtikrinti, kad laikrodis imtų tiksėti nepriklausomai nuo to, ką veikia ir mano teisėjai? Teniso organizacijos visais įmanomais būdais stengiasi turnyrus paversi TV ekranų vertais šou – tik kažin, ar laikrodis paspartins šį procesą.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

2021-ųjų vyrų „EuroBasket“ finalas vyks Berlyne

FIBA paskelbė šalis, kurios rengs 2021-ųjų Europos vyrų ir moterų krepšinio čempionatus. Vyrų varžybos vyks...

Laisvalaikis
2019.07.15
Birštono apgultis: į naująjį apžvalgos bokštą įkopė apie 10.000 žmonių

Praėjusį savaitgalį Birštonas buvo apgultas: skaičiuojama, jog į nuo šiol aukščiausią apžvalgos bokštą...

Laisvalaikis
2019.07.15
Buriuodamas katamaranu, kavos neišsivirsi Premium 1

Jeigu perskaitę žodį „katamaranas“ pagalvojote apie vandens dviratį, nieko tokio. Daugelis juos asocijuoja ir...

Laisvalaikis
2019.07.14
Kuršių nerijoje baigta tvarkyti audringos jūros žiemą apgadinta aplinka 1

Kuršių nerijoje baigta tvarkyti per šaltąjį audrų sezoną apgadinta aplinka: šiemet stichija buvo pridariusi...

Paslaugos
2019.07.13
Po Lietuvą – prezidentų pėdsakais

Prezidentės pyragas, prezidento dvaras, prezidentinė skrynia ar net prezidento kalnas... Naujojo Lietuvos...

Paslaugos
2019.07.13
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Įsibėgėjus liepai, įsisiūbuoja ir vasarinių muzikos bei meno festivalių programos. Jų organizatoriai...

Laisvalaikis
2019.07.12
Saudo Arabijos moterys gaus teisę keliauti į užsienį be vyrų leidimo 1

Saudo Arabijos valdžios institucijos planuoja leisti moterims kirsti šalies sieną be vyro-globėjo leidimo,...

Paslaugos
2019.07.11
Prezidento inauguracijos rengėjai slystelėjo ant banano žievės 28

Penktadienį, liepos 12 d., vyksiančių Prezidento inauguracijos iškilmių rengėjai slystelėjo ant banano...

Laisvalaikis
2019.07.10
G. Depardieu aukcione parduoda savo restoraną Paryžiuje 2

Ketvirtadienį Paryžiuje aukcione bus parduodamas vieno iš prancūzų aktoriui ir gurmanui Gerard'ui Depardieu...

Paslaugos
2019.07.09
Birštone atidaromas aukščiausias Lietuvoje apžvalgos bokštas

Važiuojantieji nuo Kauno ar Prienų ties Birštonu, dešinėje kelio pusėje, neabejotinai mato ant kalno, virš...

Laisvalaikis
2019.07.09
Kaunas pasistatė didžiausią Lietuvoje futbolo maniežą 18

Kaune iškilo neįprastas statinys – futbolo maniežą dengiantis 110 m ilgio, 80 m pločio ir 25 m aukščio...

Laisvalaikis
2019.07.08
Paryžius rengiasi išguiti turistinius autobusus

Paryžiaus valdžia planuoja uždrausti arba apriboti turistinių autobusų eismą istoriniame miesto centre.

Paslaugos
2019.07.08
VŽ rekomenduoja: naujos knygos

Kol Lietuvoje lyja, o miškuose dar nepradėjo dygti grybai, galima ramiai paskaityti. Juolab knygų lentyna...

Laisvalaikis
2019.07.07
„BMW Vision M Next“: ateityje išliks ir vairavimo galimybė 1

Bavarijos koncernas pristatė naują koncepcinį savavaldį modelį, kuris jo savininkui leis mėgautis ir...

Laisvalaikis
2019.07.07
Cori Gauff – Naujoji Vimbldono žvaigždė 1

„Nebūsiu antra Serena“, – sako juodaodė 15-metė amerikietė Cori „Coco“ Gauff, tapusi jauniausia žaidėja,...

Laisvalaikis
2019.07.07
VŽ bando: aštuntosios kartos „Porsche 911“ Premium 13

Kodiniu numeriu 992 žymima legendinio modelio karta leidžia nekasdieniu kampu pažiūrėti į fizikos dėsnius.

Laisvalaikis
2019.07.06
Donatas Katkus: Manifestas? Premium

Kadaise bet kokia meno grupė – dailės, literatūros, muzikos – skelbdavo savo bendros estetikos manifestus.

Verslo klasė
2019.07.06
VŽ rekomenduoja: šventinio savaitgalio renginiai 1

Gražiausias šio savaitgalio renginys – per visą Lietuvą ir pasaulį giedama Tautiška giesmė. Liepos 6-ąją...

Laisvalaikis
2019.07.05
Venecija įvažiavimo mokestį turistams įves nuo 2020 -ųjų 2

Rugsėjo pirmąją turėjusio įsigalioti mokesčio už įvažiavimą į istorinį Venecijos centrą įvedimas atidedamas...

Paslaugos
2019.07.04
Tamsusis Černobylio turizmas Premium

„Žiedų valdovas“ atgaivino Naujosios Zelandijos turizmą, „Sostų karai“ per ekonomikos krizę gelbėjo Kroatijos...

Laisvalaikis
2019.07.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau