Teniso mačai ištįso, bet laikmatis – ne išeitis

Publikuota: 2018-09-02
„Didžiojo kirčio“ turnyruose tarp atakų žaidėjams skiriama ne daugiau kaip 20 sekundžių, tačiau pirmoji pasaulio raketė Rafaelis Nadalis paduoti kamuoliuką ruošiasi kur kas ilgiau. Johno E. Sokolowskio („USA Today“ / „Scanpix“) nuotr.
„Didžiojo kirčio“ turnyruose tarp atakų žaidėjams skiriama ne daugiau kaip 20 sekundžių, tačiau pirmoji pasaulio raketė Rafaelis Nadalis paduoti kamuoliuką ruošiasi kur kas ilgiau. Johno E. Sokolowskio („USA Today“ / „Scanpix“) nuotr.

Šiuolaikinio teniso gerbėjai nori aštraus ir greito žaidimo, tačiau sporto žvaigždės ne visada paklūsta organizatorių ir žiūrovų norams. Čempionatų organizatoriai imasi pokyčių, o „The Economist“ aiškinasi, kokios naujovės galėtų tenisą paversti milijonus prie TV ekranų sutraukiančiu reginiu.

Tenisas buvo sugalvotas kaip atpalaiduojantis Prancūzijos ir Anglijos aristokratų sportas, kuris vėliau išpopuliarėjo tarp elito atstovų – jiems patiko puoštis teniso apranga ir aikštelėje diktuoti savo taisykles: žaisti lėčiau ar greičiau, nepersistengiant arba iš peties. Tačiau šiais laikais tenisą dažniau mėgstama stebėti, negu patiems vaikytis kamuoliuką. Vimbldono turnyre kasmet apsilanko princas Williamas ir Kembridžo kunigaikštienė Catherine, „French Open“ dvikovas mėgsta stebėti Leonadro DiCaprio, o „Vogue“ redaktorė Anna Wintour dėl Rodgerio Federerio pasirodymų „U.S. Open“ čempionate – dažna viešnia Arthuro Ashe‘o stadione Niujorke. Tenisas jau seniai pataikauja užsiėmusiam ir nekantriam žiūrovui, kuriam svarbu, kad kiekviena minutė būtų kupina intrigos, azarto, bet įnirtinga sportininkų kova netruktų ilgiau negu numatyta programoje.
Nepaisant to, „The Economist“ pastebi, kad pastaruoju metu teniso mačai tampa vis ilgesni. Rakečių technologija taip ištobulėjo, kad kažkada populiarią agresyvią padavimo ir žaidimo prie tinklo techniką (angl. serve and volley) išstūmė daugiau laiko reikalaujantis stilius, kai kamuoliukas mušinėjamas daugiausia bėgiojant palei galinę liniją (angl. baseline-centered). Tai reiškia, kad žaidėjai vis ilgiau gali mušinėti nesuklydę, o po to jiems prireikia daugiau laiko atgauti jėgas.

Nuo penkių iki trijų

Nusprendus trumpinti išsitęsusius mačus, pirmuoju taikiniu tapo čempionatų formatas. Prieš dešimtmetį vyrų ir moterų dvejetų varžybos buvo sutrumpintos pakeitus lemiamojo trečiojo seto taisykles – dabar žaidžiama tol, kol kuri nors pora pelno pirmuosius dešimt taškų. Žinoma, intrigos lieka kur kas mažiau, bet pavyko užtikrinti, kad varžybos beveik niekada netruktų ilgiau kaip dvi valandas. Panašiu metu vyrų Teniso profesionalų asociacija (Association of Tennis Professionals, ATP) penkių setų mačus pakeitė trijų setų kovomis. Šiuo metu iki penkių setų žaidžiama tik vyrų Didžiojo kirčio („Australian Open“, „French Open“, „U.S. Open“ bei Vimbldono čempionatai) ir „Deviso taurės“ turnyruose. Visgi paskutiniuoju tradicinio teniso bastionu laikomos „Deviso taurės“ organizatoriai neseniai patyliukais sutrumpino žemesnio lygio mačus iki trijų setų ir, pasak „The Economist“, šiuo metu planuoja esminius pokyčius, kurie užtikrins, kad „Deviso taurė“ taptų kuo patrauklesnė televizijos žiūrovams – maždaug tokia, kaip Pasaulio futbolo čempionatas.

Žaidėjai pritaria

Teniso gerbėjai sako negalintys prisiminti nė vieno mačo, kai žaidžiama iki trijų setų, kuris būtų vertas patekti į geriausiai sužaistų mačų penketuką. Visgi sporto žvaigždynas vis garsiau pripažįsta įžvelgiantis trumpesnių mačų naudą. Pritariančių tokiai nuomonei pagausėjo po šiųmečio Vimbldono, kai Kevinui Andersonui pusfinalyje prireikė daugiau kaip 6 valandų, kad įveiktų Johną Isnerį, o Novakui Džokovičiui – penkių valandų, kol nugalėjo Rafaelį Nadalį. Andy Murray‘us, kuris dėl klubo traumos nedalyvavo Vimbldono turnyre, bet komentavo savo kolegų dvikovas, „The New York Times“ pripažino, kad būti aikštelėje ir sėdėti tarp žiūrovų – du skirtingi potyriai.

nuotrauka::1left
„Kaip sportininkas mėgstu žaisti iki penkių setų, man tinka toks formatas, tuomet jaučiu, kad atsiperka visas treniruočių įdirbis. Bet kaip žiūrovas, net kelis kartus pagavau save nuobodžiaujantį. Tenisui tai nėra naudinga. Kai mačas užsitęsia penkias ar šešias valandas, žmonės tiesiog atsistoja ir išeina, juk jie turi kitų planų“.
Puikiu humoro jausmu garsėjantis p. Džokovičius kalbėdamas su teniso TV kanalu „The Tennis channel“ pritarė konkurentui:
„Esu už tai, kad „Didžiojo kirčio“ turnyruose vyrai žaistų iki trijų setų, nes naujoji teniso žiūrovų – tūkstantmečio – karta nesugeba ilgam sutelkti dėmesio. Ir šiuolaikiniam žiūrovui, ir šiuolaikiniam tenisininkui patinka greitis bei dinamiškumas“.

Skubins lėtuosius

Greitesnį ir rezultatyvesnį žaidimą turėtų užtikrinti ir kita teniso aikštelių naujovė – laikrodis, matuojantis poilsio tarp dviejų taškų trukmę. Jis turėtų garantuoti, kad žiūrovams nebereikės nuobodžiauti laukiant, kol teniso žaidėjas pamindžikuos, už ausies užsikiš plaukų sruogą, pasitaisys šortus, rankoje pasukios raketę ir tada ryšis smūgiuoti. Šiemet rugpjūčio 27 d. prasidėjusios „U.S. Open“ yra pirmosios tokio lygio varžybos, kuriose išbandomas poilsio laiką matuojantis laikrodis. Kaip prieš turnyrui prasidedant rašė „The Economist“, teniso kortas taps panašesnis į krepšinio aikštelę – ne todėl, kad abiejose jos pusėse atsiras po didžiulį ekraną, rodantį tiksinčias sekundes, o dėl to, kad ir šiame sporte pagaliau turėtų atsirasti daugiau skaidrumo. ATP ir Moterų teniso asociacijos (Women’s Tennis Association, WTA) taisyklėse seniausiai skelbiama, kad tarp padavimų žaidėjams skiriama ne daugiau kaip 25 sekundės. „Didžiajame kirtyje“ šis laikas dar trumpesnis – 20 sekundžių, nors šiemet tam, kad priprastų prie naujovės, „U.S. Open“ dalyviams bus suteikta daugiau laiko, t. y., 25 s. Pirmą kartą viršijęs numatytą laiką, atakuojantis žaidėjas gaus įspėjimą, antrąjį kartą praras teisę paduoti kamuoliuką, trečiąjį kartą neteks taško, o ketvirtąjį – pralaimės visą geimą. Tačiau specialistai abejoja, kad naujoji sistema pasiteisins ir jų abejonės turi pagrindo. 2010 m. per „U.S. Open“ čempionatą „Wall Street Journal“ žurnalistai su laikmačiais skaičiavo, kiek laiko tenisininkams trunka paduoti kamuoliuką ir sužinojo, kad daugiau kaip pusei jų neužtenka numatytų 20 s. Tačiau iš 1.000 padavimų, per kuriuos pelnyta 40.000 taškų, teisėjai skyrė tik 8 įspėjimus.

nuotrauka::1right

Anot specialistų, teisėjai ne tik pro pirštus žvelgia į taisykles, bet ir nevienodai vertina jas pažeidžiančius žaidėjus. Dauguma pastebi, kad taisyklė dažnai netaikoma garsiausiems – ir lėčiausiems – teniso virtuozams, pavyzdžiui, Rafaeliui Nadaliui. Vienuolika kartų „French Open“ čempionu tapęs ir ATP reitingo viršūnėje karaliaujantis profesionalas garsėja savo ritualais ir „programa“ prieš padavimus: jis kaskart žemyn pasitraukia šortus, pasitaiso marškinėlius ties pečiais, už ausų užsikiša plaukus, paliečia abu skruostus ir nosį. O šiųmetis Vimbldono čempionas Novakas Džokovičius su stresu dorojasi nepaliaujamai mušinėdamas kamuoliuką. Suskaičiuota, kad norėdamas pelnyti vieną tašką, 2017 m. p. Nadalis užtrukdavo vidutiniškai 45,5 s. Antrajai pasaulio raketei ir pagrindiniam Nadalio varžovui Rogeriui Federeriui taškui pelnyti pernai prireikdavo vidutiniškai 35,7 s. „The Economist“ daro prielaidą, kad atėmus laiką, skirtą ilgesnėms pertraukoms, taip pat žaidimo laiką, kol pelnomas taškas, p. Nadalis prieš paduodamas kamuoliuką kaskart užtrukdavo apie 30 s. Kiti teniso didieji atsiliko nedaug: šeštasis reitinge p. Džokovičius, trečioji pasaulio raketė Juanas Martinas del Potro, „U.S. Open“ finalistas Kei Nishikori (dabar reitinge 19-as) – visi taškui pelnyti užtrukdavo daugiau kaip 42 s., t.y. ruošdamiesi paduoti kamuoliuką viršydavo tam skirtą laiką.

Užtruko dar ilgiau

Kad sportininkai ir teisėjai priprastų prie naujovės, pasiruošimo laiką matuojantis laikrodis šiemet jau naudotas keliuose turnyruose iki „U.S. Open“. Garsiausios varžybos, kuriose jis išbandytas – Kanadoje vykstanti „Rodgers“ taurė – Toronte organizuojamos vyrų varžybos ir į Montrealį sutraukiančios moterų. Būtent čia pirmą kartą akis į akį su laikrodžiu stojo p. Nadalis. Rugpjūčio 12 d. finale, sužaidęs 5 mačus, ispanas nugalėjo graiką Stefanos Tsitsipas, bet naujosios technologijos nepaskatino jo žaisti spėriau: kad pelnytų tašką, tenisininkas užtruko vidutiniškai 47,2 s – net ilgiau negu jam įprasta.
Toronto čempionas nebuvo vienintelis sportininkas, ūmai ėmęs žaisti lėčiau. Palyginus šių ir praėjusių metų duomenis visuose turnyruose, kuriuose pirmą kartą naudotas laikrodis (Toronto, Montrealio, San Chozė ir Vašingtono), paaiškėjo, kad šiemet prieš paduodant kamuoliuką visi sportininkai užtruko ilgiau. Pavyzdžiui, moterys San Chozė varžybose 2018 m. užtruko 0,3 s ilgiau nei pernai Stanforde vykusiose tose pačiose varžybose, o vyrai Vašingtone – 2 s ilgiau nei pernai.

nuotrauka::2left
Teniso ekspertai sako, kad tai tik rodo, jog lazda turi du galus. Visų pirma, atsiradus laikrodžiui, greičiau žaidžiantys tenisininkai ėmė mažiau jaudintis ir lėčiau ruoštis – jie stebi laikrodį ir ramiai kaupiasi smūgiuoti. Net p. Džokovičius, kurio sparta neapkaltinsi, žiniasklaidai užsiminė, kad laikrodis suteikia jam daugiau laiko nesiblaškant pasiruošti smūgiui. Antra bėda – akylai žaidimą stebintys teisėjai vis dar neišdrįsta bausti ryškiausių sporto žvaigždžių. Numatytosios 25 s pradedamos skaičiuoti tik tada, kai arbitras įrašo rezultatą, be to, pasibaigus etapui, kai žaidėjams pavyksta ilgai nesuklysti mušinėjant kamuoliuką, teisėjai paprastai ilgiau lukteli prieš paleisdami laikrodį. Kanadietis Denisas Shapovalovas (28-oji pasaulio raketė) sako, kad laikrodis teisėjams tėra dar vienas būdas parodyti palankumą savo favoritams, pavyzdžiui, neseniai p. Shapovalovą nugalėjusiam p. Nishikori – t.y., didžiausioms sporto žvaigždėms, kurios neretai žaidžia lėčiau.
Kol kas naujoji sistema kritikus nutildė tik vienu aspektu: buvo tikinančių, kad atakos laiką skaičiuojantis laikrodis pernelyg blaškys dėmesį ir trukdys sportininkams susikaupti, tačiau taip nenutiko. Bet „The Economist“ vertina, kad pagrindinio tikslo kol kas nepavyko pasiekti: žaidimas tikrai netapo spartesnis, o teisėjai nepasidarė mažiau šališki. Galbūt laiką, kol leidžiama ruoštis padavimui, reikėtų dar labiau sutrumpinti? O gal reikėtų užtikrinti, kad laikrodis imtų tiksėti nepriklausomai nuo to, ką veikia ir mano teisėjai? Teniso organizacijos visais įmanomais būdais stengiasi turnyrus paversi TV ekranų vertais šou – tik kažin, ar laikrodis paspartins šį procesą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Daugiausia turistų pernai sutraukė Romos koliziejus

Sakoma, kad visi keliai veda į Romą – ir tai tiesa, bent jau kalbant apie pernykščius turistų srautus.

Laisvalaikis
2019.01.19
Šiaurės Korėja į kurortą vilios milijonus turistų 2

JAV palydovinės nuotraukos rodo, kad Šiaurės Korėja pietrytinėje pakrantėje baigia statyti milžinišką...

Laisvalaikis
2019.01.18
A. Korzono sugrįžimas: knyga apie pirmąjį Vilniaus vaizdų fotografą, 1863 m. sukilimą, Vilnių ir vilniečius

Knygynuose pasirodžiusi knyga „Abdonas Korzonas – pirmasis Vilniaus vaizdų fotografas“ pribloškia iš pirmo...

Laisvalaikis
2019.01.18
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Kai net kelininkai perspėja dėl nepakenčiamų važiavimo sąlygų, iš namų niekur eiti nesinori. Bet renginių,...

Laisvalaikis
2019.01.18
Dakaras: po septintojo etapo lietuviai išsaugojo svarbiausias pozicijas

Iki Dakaro ralio maratono finišo likus trims dienoms, sunkiausiu vadintame etape finišavo visi lietuviai,...

Laisvalaikis
2019.01.15
Paskelbti geriausi praėjusio sezono buriuotojai 4

Praėjusį savaitgalį buriuotojų žurnalas „Vėjo!3“ apdovanojo geriausius praėjusio sezono buriuotojus, regatas,...

Laisvalaikis
2019.01.14
M. Gražinytė-Tyla – daugiausia pernai dirbusių dirigenčių trejetuke

Mirga Gražinytė-Tyla, Birmingamo miesto simfoninio orkestro (CBSO) dirigentė, pateko į trejetuką moterų...

Laisvalaikis
2019.01.14
Muay Thai – apie smūgius, kurie gimsta galvoje 5

Pirmą kartą į treniruotę su kovos menų elementais patekau ne itin suvokdama, kur einu. Tiesiog pasitikėjau...

Verslo klasė
2019.01.13
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį, laukdami nuosprendžio byloje dėl sovietų agresijos 1991 metų sausio 13-ąją, kurį Vilniaus...

Laisvalaikis
2019.01.11
Uzbekistanas naikina vizas 1

Tikėtina, jog palyginti uždaras Uzbekistanas, Centrinės Azijos regiono valstybė, taps lengviau pasiekiamas...

Laisvalaikis
2019.01.10
Filatelistams – kolekcinių pašto ženklų blokas 1

Sausio 11 d., penktadienį, apyvartoje pasirodys pašto ženklų blokas, skirtas valstybinių institucijų...

Laisvalaikis
2019.01.10
Vilniaus geležinkelio stotyje visą parą veiks skaitykla

Vilniaus geležinkelio stoties pagrindinėje salėje atidaryta „Lietuvos geležinkelių“ (LG) įgyvendinamo...

Laisvalaikis
2019.01.08
Čiuožykla Lukiškių aikštėje veiks iki pavasario

Lukiškių aikštėje veikiančioje čiuožykloje bus galima lankytis iki kovo 3 d. – čia bus galima žaisti...

Laisvalaikis
2019.01.08
Kauno rajonas už 165.000 Eur perka turistinį laivą 7

Kauno rajono savivaldybė perka naują laivą, kuriuo Nemuno upe bus plukdomi turistai.

Laisvalaikis
2019.01.08
VŽ rekomenduoja: naujos knygos

Į naujų knygų lentyną lyg tyčia sukrito trys biografinės knygos, ir jei jos visos dabar gulėtų krūvelėje ant...

Laisvalaikis
2019.01.07
„Auksiniuose gaubliuose“ – „Bohemijos rapsodijos“ ir „Netflix“ triumfas

Sausio 6 d. Holivude 76-ąjį kartą išdalintos „Auksinių gaublių“ statutėlės, kurias už nuopelnus kinui ir...

Laisvalaikis
2019.01.07
Luvras išlaikė lankomiausio muziejaus statusą

Daugiausia lankytojų sulaukiančio muziejaus statusą 2018 m. išsaugojo Paryžiaus Luvras. Pernai didžiausiame...

Laisvalaikis
2019.01.05
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Sutikus Naujuosius metus nuslūgo ir didysis renginių tvanas. Šurmulingus šventinius koncertus pirmąjį...

Laisvalaikis
2019.01.04
Kino teatre: „Silvio“ – aistringas ir pažeidžiamas

Tik spėjau prieš didžiąsias metų šventes papriekaištauti, kad repertuare sunku rasti padorų blizgų, glamūrinį...

Laisvalaikis
2019.01.03
Metų iniciatyva išrinktas MO muziejus, Metų žmonėmis – jo steigėjai Butkai 7

2018-ųjų pabaigoje surengtuose LRT metų apdovanojimuose dvi iš devynių nominacijų atiteko MO muziejaus...

Laisvalaikis
2019.01.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau