Teniso mačai ištįso, bet laikmatis – ne išeitis

Publikuota: 2018-09-02
„Didžiojo kirčio“ turnyruose tarp atakų žaidėjams skiriama ne daugiau kaip 20 sekundžių, tačiau pirmoji pasaulio raketė Rafaelis Nadalis paduoti kamuoliuką ruošiasi kur kas ilgiau. Johno E. Sokolowskio („USA Today“ / „Scanpix“) nuotr.
„Didžiojo kirčio“ turnyruose tarp atakų žaidėjams skiriama ne daugiau kaip 20 sekundžių, tačiau pirmoji pasaulio raketė Rafaelis Nadalis paduoti kamuoliuką ruošiasi kur kas ilgiau. Johno E. Sokolowskio („USA Today“ / „Scanpix“) nuotr.

Šiuolaikinio teniso gerbėjai nori aštraus ir greito žaidimo, tačiau sporto žvaigždės ne visada paklūsta organizatorių ir žiūrovų norams. Čempionatų organizatoriai imasi pokyčių, o „The Economist“ aiškinasi, kokios naujovės galėtų tenisą paversti milijonus prie TV ekranų sutraukiančiu reginiu.

Tenisas buvo sugalvotas kaip atpalaiduojantis Prancūzijos ir Anglijos aristokratų sportas, kuris vėliau išpopuliarėjo tarp elito atstovų – jiems patiko puoštis teniso apranga ir aikštelėje diktuoti savo taisykles: žaisti lėčiau ar greičiau, nepersistengiant arba iš peties. Tačiau šiais laikais tenisą dažniau mėgstama stebėti, negu patiems vaikytis kamuoliuką. Vimbldono turnyre kasmet apsilanko princas Williamas ir Kembridžo kunigaikštienė Catherine, „French Open“ dvikovas mėgsta stebėti Leonadro DiCaprio, o „Vogue“ redaktorė Anna Wintour dėl Rodgerio Federerio pasirodymų „U.S. Open“ čempionate – dažna viešnia Arthuro Ashe‘o stadione Niujorke. Tenisas jau seniai pataikauja užsiėmusiam ir nekantriam žiūrovui, kuriam svarbu, kad kiekviena minutė būtų kupina intrigos, azarto, bet įnirtinga sportininkų kova netruktų ilgiau negu numatyta programoje.
Nepaisant to, „The Economist“ pastebi, kad pastaruoju metu teniso mačai tampa vis ilgesni. Rakečių technologija taip ištobulėjo, kad kažkada populiarią agresyvią padavimo ir žaidimo prie tinklo techniką (angl. serve and volley) išstūmė daugiau laiko reikalaujantis stilius, kai kamuoliukas mušinėjamas daugiausia bėgiojant palei galinę liniją (angl. baseline-centered). Tai reiškia, kad žaidėjai vis ilgiau gali mušinėti nesuklydę, o po to jiems prireikia daugiau laiko atgauti jėgas.

Nuo penkių iki trijų

Nusprendus trumpinti išsitęsusius mačus, pirmuoju taikiniu tapo čempionatų formatas. Prieš dešimtmetį vyrų ir moterų dvejetų varžybos buvo sutrumpintos pakeitus lemiamojo trečiojo seto taisykles – dabar žaidžiama tol, kol kuri nors pora pelno pirmuosius dešimt taškų. Žinoma, intrigos lieka kur kas mažiau, bet pavyko užtikrinti, kad varžybos beveik niekada netruktų ilgiau kaip dvi valandas. Panašiu metu vyrų Teniso profesionalų asociacija (Association of Tennis Professionals, ATP) penkių setų mačus pakeitė trijų setų kovomis. Šiuo metu iki penkių setų žaidžiama tik vyrų Didžiojo kirčio („Australian Open“, „French Open“, „U.S. Open“ bei Vimbldono čempionatai) ir „Deviso taurės“ turnyruose. Visgi paskutiniuoju tradicinio teniso bastionu laikomos „Deviso taurės“ organizatoriai neseniai patyliukais sutrumpino žemesnio lygio mačus iki trijų setų ir, pasak „The Economist“, šiuo metu planuoja esminius pokyčius, kurie užtikrins, kad „Deviso taurė“ taptų kuo patrauklesnė televizijos žiūrovams – maždaug tokia, kaip Pasaulio futbolo čempionatas.

Žaidėjai pritaria

Teniso gerbėjai sako negalintys prisiminti nė vieno mačo, kai žaidžiama iki trijų setų, kuris būtų vertas patekti į geriausiai sužaistų mačų penketuką. Visgi sporto žvaigždynas vis garsiau pripažįsta įžvelgiantis trumpesnių mačų naudą. Pritariančių tokiai nuomonei pagausėjo po šiųmečio Vimbldono, kai Kevinui Andersonui pusfinalyje prireikė daugiau kaip 6 valandų, kad įveiktų Johną Isnerį, o Novakui Džokovičiui – penkių valandų, kol nugalėjo Rafaelį Nadalį. Andy Murray‘us, kuris dėl klubo traumos nedalyvavo Vimbldono turnyre, bet komentavo savo kolegų dvikovas, „The New York Times“ pripažino, kad būti aikštelėje ir sėdėti tarp žiūrovų – du skirtingi potyriai.

nuotrauka::1left
„Kaip sportininkas mėgstu žaisti iki penkių setų, man tinka toks formatas, tuomet jaučiu, kad atsiperka visas treniruočių įdirbis. Bet kaip žiūrovas, net kelis kartus pagavau save nuobodžiaujantį. Tenisui tai nėra naudinga. Kai mačas užsitęsia penkias ar šešias valandas, žmonės tiesiog atsistoja ir išeina, juk jie turi kitų planų“.
Puikiu humoro jausmu garsėjantis p. Džokovičius kalbėdamas su teniso TV kanalu „The Tennis channel“ pritarė konkurentui:
„Esu už tai, kad „Didžiojo kirčio“ turnyruose vyrai žaistų iki trijų setų, nes naujoji teniso žiūrovų – tūkstantmečio – karta nesugeba ilgam sutelkti dėmesio. Ir šiuolaikiniam žiūrovui, ir šiuolaikiniam tenisininkui patinka greitis bei dinamiškumas“.

Skubins lėtuosius

Greitesnį ir rezultatyvesnį žaidimą turėtų užtikrinti ir kita teniso aikštelių naujovė – laikrodis, matuojantis poilsio tarp dviejų taškų trukmę. Jis turėtų garantuoti, kad žiūrovams nebereikės nuobodžiauti laukiant, kol teniso žaidėjas pamindžikuos, už ausies užsikiš plaukų sruogą, pasitaisys šortus, rankoje pasukios raketę ir tada ryšis smūgiuoti. Šiemet rugpjūčio 27 d. prasidėjusios „U.S. Open“ yra pirmosios tokio lygio varžybos, kuriose išbandomas poilsio laiką matuojantis laikrodis. Kaip prieš turnyrui prasidedant rašė „The Economist“, teniso kortas taps panašesnis į krepšinio aikštelę – ne todėl, kad abiejose jos pusėse atsiras po didžiulį ekraną, rodantį tiksinčias sekundes, o dėl to, kad ir šiame sporte pagaliau turėtų atsirasti daugiau skaidrumo. ATP ir Moterų teniso asociacijos (Women’s Tennis Association, WTA) taisyklėse seniausiai skelbiama, kad tarp padavimų žaidėjams skiriama ne daugiau kaip 25 sekundės. „Didžiajame kirtyje“ šis laikas dar trumpesnis – 20 sekundžių, nors šiemet tam, kad priprastų prie naujovės, „U.S. Open“ dalyviams bus suteikta daugiau laiko, t. y., 25 s. Pirmą kartą viršijęs numatytą laiką, atakuojantis žaidėjas gaus įspėjimą, antrąjį kartą praras teisę paduoti kamuoliuką, trečiąjį kartą neteks taško, o ketvirtąjį – pralaimės visą geimą. Tačiau specialistai abejoja, kad naujoji sistema pasiteisins ir jų abejonės turi pagrindo. 2010 m. per „U.S. Open“ čempionatą „Wall Street Journal“ žurnalistai su laikmačiais skaičiavo, kiek laiko tenisininkams trunka paduoti kamuoliuką ir sužinojo, kad daugiau kaip pusei jų neužtenka numatytų 20 s. Tačiau iš 1.000 padavimų, per kuriuos pelnyta 40.000 taškų, teisėjai skyrė tik 8 įspėjimus.

nuotrauka::1right

Anot specialistų, teisėjai ne tik pro pirštus žvelgia į taisykles, bet ir nevienodai vertina jas pažeidžiančius žaidėjus. Dauguma pastebi, kad taisyklė dažnai netaikoma garsiausiems – ir lėčiausiems – teniso virtuozams, pavyzdžiui, Rafaeliui Nadaliui. Vienuolika kartų „French Open“ čempionu tapęs ir ATP reitingo viršūnėje karaliaujantis profesionalas garsėja savo ritualais ir „programa“ prieš padavimus: jis kaskart žemyn pasitraukia šortus, pasitaiso marškinėlius ties pečiais, už ausų užsikiša plaukus, paliečia abu skruostus ir nosį. O šiųmetis Vimbldono čempionas Novakas Džokovičius su stresu dorojasi nepaliaujamai mušinėdamas kamuoliuką. Suskaičiuota, kad norėdamas pelnyti vieną tašką, 2017 m. p. Nadalis užtrukdavo vidutiniškai 45,5 s. Antrajai pasaulio raketei ir pagrindiniam Nadalio varžovui Rogeriui Federeriui taškui pelnyti pernai prireikdavo vidutiniškai 35,7 s. „The Economist“ daro prielaidą, kad atėmus laiką, skirtą ilgesnėms pertraukoms, taip pat žaidimo laiką, kol pelnomas taškas, p. Nadalis prieš paduodamas kamuoliuką kaskart užtrukdavo apie 30 s. Kiti teniso didieji atsiliko nedaug: šeštasis reitinge p. Džokovičius, trečioji pasaulio raketė Juanas Martinas del Potro, „U.S. Open“ finalistas Kei Nishikori (dabar reitinge 19-as) – visi taškui pelnyti užtrukdavo daugiau kaip 42 s., t.y. ruošdamiesi paduoti kamuoliuką viršydavo tam skirtą laiką.

Užtruko dar ilgiau

Kad sportininkai ir teisėjai priprastų prie naujovės, pasiruošimo laiką matuojantis laikrodis šiemet jau naudotas keliuose turnyruose iki „U.S. Open“. Garsiausios varžybos, kuriose jis išbandytas – Kanadoje vykstanti „Rodgers“ taurė – Toronte organizuojamos vyrų varžybos ir į Montrealį sutraukiančios moterų. Būtent čia pirmą kartą akis į akį su laikrodžiu stojo p. Nadalis. Rugpjūčio 12 d. finale, sužaidęs 5 mačus, ispanas nugalėjo graiką Stefanos Tsitsipas, bet naujosios technologijos nepaskatino jo žaisti spėriau: kad pelnytų tašką, tenisininkas užtruko vidutiniškai 47,2 s – net ilgiau negu jam įprasta.
Toronto čempionas nebuvo vienintelis sportininkas, ūmai ėmęs žaisti lėčiau. Palyginus šių ir praėjusių metų duomenis visuose turnyruose, kuriuose pirmą kartą naudotas laikrodis (Toronto, Montrealio, San Chozė ir Vašingtono), paaiškėjo, kad šiemet prieš paduodant kamuoliuką visi sportininkai užtruko ilgiau. Pavyzdžiui, moterys San Chozė varžybose 2018 m. užtruko 0,3 s ilgiau nei pernai Stanforde vykusiose tose pačiose varžybose, o vyrai Vašingtone – 2 s ilgiau nei pernai.

nuotrauka::2left
Teniso ekspertai sako, kad tai tik rodo, jog lazda turi du galus. Visų pirma, atsiradus laikrodžiui, greičiau žaidžiantys tenisininkai ėmė mažiau jaudintis ir lėčiau ruoštis – jie stebi laikrodį ir ramiai kaupiasi smūgiuoti. Net p. Džokovičius, kurio sparta neapkaltinsi, žiniasklaidai užsiminė, kad laikrodis suteikia jam daugiau laiko nesiblaškant pasiruošti smūgiui. Antra bėda – akylai žaidimą stebintys teisėjai vis dar neišdrįsta bausti ryškiausių sporto žvaigždžių. Numatytosios 25 s pradedamos skaičiuoti tik tada, kai arbitras įrašo rezultatą, be to, pasibaigus etapui, kai žaidėjams pavyksta ilgai nesuklysti mušinėjant kamuoliuką, teisėjai paprastai ilgiau lukteli prieš paleisdami laikrodį. Kanadietis Denisas Shapovalovas (28-oji pasaulio raketė) sako, kad laikrodis teisėjams tėra dar vienas būdas parodyti palankumą savo favoritams, pavyzdžiui, neseniai p. Shapovalovą nugalėjusiam p. Nishikori – t.y., didžiausioms sporto žvaigždėms, kurios neretai žaidžia lėčiau.
Kol kas naujoji sistema kritikus nutildė tik vienu aspektu: buvo tikinančių, kad atakos laiką skaičiuojantis laikrodis pernelyg blaškys dėmesį ir trukdys sportininkams susikaupti, tačiau taip nenutiko. Bet „The Economist“ vertina, kad pagrindinio tikslo kol kas nepavyko pasiekti: žaidimas tikrai netapo spartesnis, o teisėjai nepasidarė mažiau šališki. Galbūt laiką, kol leidžiama ruoštis padavimui, reikėtų dar labiau sutrumpinti? O gal reikėtų užtikrinti, kad laikrodis imtų tiksėti nepriklausomai nuo to, ką veikia ir mano teisėjai? Teniso organizacijos visais įmanomais būdais stengiasi turnyrus paversi TV ekranų vertais šou – tik kažin, ar laikrodis paspartins šį procesą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Prie Vilniaus įrengta dar viena vieta kultūringam poilsiui

Vilniaus pašonėje, šalia baltuoju moliu garsaus Gėlos ežero, esančio Nemenčinės girininkijoje, įrengta dar...

Laisvalaikis
2018.09.18
70-ąjį kartą išdalintos „Emmy“ statulėlės

Pirmadienio vakarą Los Andžele išdalinti JAV televizijos akademijos apdovanojimai „Emmy“. Daugiausia jų...

Laisvalaikis
2018.09.18
Sanatorija „Gradiali“ baigė 7,5 mln. Eur kainavusią rekonstrukciją Premium 2

Palangoje esanti sanatorija „Gradiali“ skelbia baigusi pirmąjį rekonstrukcijos etapą. Jo metu į sanatorijos...

Krepšinio komandos bosas, kurio tikslas buvo tapti turtingu

„Mano prioritetas visuomet buvo tapti turtingu, kad galėčiau nedirbti“, – sako JAV verslininkas ir NBA lygoje...

Laisvalaikis
2018.09.16
Masonai stato knygų sienas 6

Laisvieji mūrininkai, arba masonai, kartais painiojami su tais, kurie mūrija tikras sienas. Tikėtina, kad...

Laisvalaikis
2018.09.16
Lietuvos irkluotojoms - pasaulio čempionato auksas

Plovdive (Bulgarijoje) vykstančio pasaulio irklavimo čempionato porinių dviviečių finale sekmadienį Lietuvos...

Laisvalaikis
2018.09.16
Anglijos futbolo klubų vadovai nebenori mokėti milijonų agentams

20 Anglijos futbolo klubų išreiškė nusivylimą vadinamąja dvigubo atstovavimo taisykle, pagal kurią futbolo...

Laisvalaikis
2018.09.16
Vilnius siūlo pasivaikščioti piligrimų keliu

Vilnius pristato naują kelionių maršrutą „Patirk savąją piligrimystės istoriją“, skirtą piligrimams, ir...

Laisvalaikis
2018.09.15
Po 6 metų Egipte į futbolo rungtynes vėl įleidžiami žiūrovai 1

Rugpjūčio pabaigoje Egipto futbolo čempionate rungtynėse tarp „Zamalek FC“ ir ENPPI klubų 16.000 vietų...

Laisvalaikis
2018.09.14
Krepšininkai Ballai trumpam sugrįš į Lietuvą 6

Krepšininkai Ballai trumpam sugrįš į Lietuvą – jų tėvas rengia turą po pasaulį, į jį įtraukta Lietuva, taip...

Laisvalaikis
2018.09.14
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių 3

Sezonui prasidėjus, kultūrinis ir pramoginis vyksmas tampa vis intensyvesnis. Šįsyk VŽ akiratyje – renginiai...

Laisvalaikis
2018.09.14
Nacionaliniame muziejuje – advokato J. Gumbio kolekcionuojamų knygų paroda

Lietuvos nacionaliniame muziejuje ketvirtadienį, rugsėjo 13 d., atidaroma senų ir retų knygų paroda paroda...

Laisvalaikis
2018.09.13
Andresas Iniesta Japonijos futbolą traukia iš Kinijos šešėlio

Nuo 2011 m. karjerą baigiančias pasaulines futbolo žvaigždes pradėję pirkti Kinijos klubai savo šalies...

Laisvalaikis
2018.09.12
Golfo čempionė apgynė savo titulą 2

Europos centro golfo klube, Vilniaus rajone, vykusiame šeštajame „West Express“ golfo turnyre pernai metų...

Laisvalaikis
2018.09.12
Čempionų ir Europos lygas UEFA papildys nauju turnyru

Nuo 2021-2022 m. sezono UEFA pradės rengti dar vieną tarptautinį klubinio futbolo turnyrą, kuris papildys...

Laisvalaikis
2018.09.11
Nacionaliniai kultūrinio gyvenimo ypatumai: sezono pradžia uždarytose salėse

Koncertų ir teatrų organizacijos pristato naujojo sezono renginius. Žadama, jog jis bus ne mažiau įdomus, nei...

Laisvalaikis
2018.09.11
Teniso kortuose – N. Džokovičiaus atgimimas 2

Serbų tenisininkas Novakas Džokovičius „US Open“ turnyro finale rezultatu 6-3, 7-6 (7-4), 6-3 įveikė...

Laisvalaikis
2018.09.10
Niujorko viešoji biblioteka knygas siūlo skaityti „Instagram“ paskyroje

Niujorko viešoji biblioteka mėgina sudominti socialinių tinklų kartą – nuo šiol atrinktus klasikinės...

Laisvalaikis
2018.09.10
Melomanams – išskirtinis dizainas ir aukščiausios klasės garsas Rėmėjo turinys 4

Šiandien, melomanų aukso amžiuje, kai kokybiška muzika prieinama nebrangiai čia ir dabar, svarbi ir aukštos...

Laisvalaikis
2018.09.10
Maratono bėgikų laiką fiksuoja mikroschemos 4

Į sostinės gatves nuo 9 val. ryto pasipylė 15-ojo „Danske Bank Vilniaus maratonas“ dalyviai. Skaičiuojama,...

Laisvalaikis
2018.09.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau