Šiaurės Škotija – meilė iš pirmo žvilgsnio

Publikuota: 2018-08-25
Dunrobino pilis – Šiaurės Škotijos perlas. „Wikimedia Commons“ nuotr.
Dunrobino pilis – Šiaurės Škotijos perlas. „Wikimedia Commons“ nuotr.
 

Po aštuonių dienų kelionės į Šiaurės Škotiją savo subjektyvų nestandartinių kelionių šešetuką perrašiau. Pirmoje vietoje toliau laikosi Islandija, o į antrąją vietą įkopė Šiaurės Škotija ir išstūmė žemyn Prancūzijos Normandiją. Ketvirtoje vietoje liko plaukimas Nilu Egipte, penktoje – kelionė kupranugariais per Karakumų dykumą ir galiausiai – nantų ir mansų žemės Sibire aplink Kogalymą.

Škotijos koziriai prieš Pran­cūziją – neaprėpiami jūros toliai, kur susilieja Šiaurės jūra ir Atlanto vandenynas, šniokščiantys kriokliai ir šimtmečių istoriją menančios pilys. Škotija kartais primena kiek sukultūrintą Islandiją, kur po lankas taip pat binzena avys, laigo arklių kaimenės, bet, kitaip nei vikingų krašte, už posūkio gali išnirti dvaras su nuostabiu parku.

Avimoras – lyg mūsų Nida

Kelionę į menkai pažįstamą kraštą pradėjome planuoti prieš gerus tris mėnesius. Lėktuvų bilietus su nusileidimais Birmingame (kelionei pirmyn) ir Londone (atgal) nusipirkome už 180 Eur asmeniui. Dviviečiai apartamentai be pusryčių, su virtuve ir visais patogumais, nakčiai kainavo apie 90 Eur. Visas išvykas į pažintines vietas pirkome vietoje, t. y. turizmo informacijos centre arba autobusų ar traukinių stotyse.
Beje, perkant autobusų bilietus prieš 40 valandų iki kelionės, antras keleivis važiuoja nemokamai, traukinio bilietai atpinga beveik 40%. Tad planuoti svarbu. Ypač tai suvoki, kai prie svečių namų ar viešbučių vis matai iškabas „no vacancies“ – nėra vietų.
Avimoro miestelyje trims naktims apsistojame kempingo trobelėje šalia Kern Gormo nacionalinio parko. Kempingas priima visus: čia ir palapinės, ir kemperiai, ir motelis, ir individualūs nameliai. Tokią nakvynės vietą renkasi daug britų, olandų, vokiečių ir ispanų, keliaujančių su vaikais. Nuo pat ankstaus ryto lyg pagal komandą jie išžygiuoja tyrinėti įdomybių, kopia į kalnus, eina aplink škotiškus lochus (ežerus).
Vaizdai atsiveria magiški: vieniems jie asocijuotųsi su „Žiedų valdovo“ sagos personažais, kitiems turbūt paaiškėtų, kodėl škotai senovėje garsėjo kaip karinga ir neįveikiama tauta. Kern Gorme parengta dešimtys įvairaus sudėtingumo maršrutų įvairios patirties turintiems žygeiviams. Į aukščiausią (1.245 m) Škotijos kalnų slidinėjimo vietą Kern Gorme galima pasikelti funikulieriumi ir vasarą, tačiau saugant gamtą lankytojai iš apžvalgos aikštelės ar restorano neišleidžiami, nors kopiant nuo papėdės ribojimų nėra. Sakytum, tai škotiškas sąmojingas būdas apsaugoti gamtą nuo pernelyg didelių lankytojų srautų: jei netingi, kopk, jei tingi – gėrėkis iš apžvalgos aikštelės.
Pakeliui į Kern Gormą autobusas stabteli prie Loch Morlicho ežero. Tai maždaug mūsų Trakų Skaisčio atitikmuo, kur gali mėgautis ne tik smėlingais ežerais, bet ir vagoti bangeles nedideliu burlaiviu. Škotiški reklaminiai šūkiai, neva tai stebuklų stebuklas, nes kitur tokių pakrančių nėra, mums kėlė šypsnį, nes Lietuvoje tokių pakrančių galybė. Bet aplink ežerus įrengti takai vilioja mėgėjus ne tik gulinėti, bet ir tuos, kurie mėgsta aktyviau leisti laiką ir nori savo kojomis išmatuoti pakrančių perimetrą. Pavargus galima atsipūsti senoviškame gariniu varikliu varomame traukinyje. Tokius istorinio paveldo geležinkelio maršrutus vaizdingais slėniais turi ir Avimoras, ir keletas kitų miestelių. Pramoga gal ir ne kažin kokia, bet kraštovaizdį puošia.
Iš Avimoro galima nukeliauti į Kingussie. Jo pakraštyje ant žalios kalvos stūkso XVIII a. pradžios gynybinės paskirties karinis fortas. Čia viskas autentiška: jokių naujų priestatų, jokio Holivudo ir jokių prižiūrėtojų, tik aiškiai ir paprastai išdėstyta esminė informacija, kur fortą gynę vyrai miegojo, prausėsi, kur laikė arklius ir kada mėgavosi viskiu bei alumi. Gal taip tik sutapo, bet kai lankėmės forte, viena po kitos čia rinkosi grupelės ir dairėsi vietų iškylai, kad būtų kuo įspūdingesnis vaizdas į kalnyną.

Rinkodara iš pabaisos

Visiems šimtą kartų girdėtą Lochnesę škotai vertina su nemaža sveiko humoro doze. Gidai ir autobusų vairuotojai primygtinai siūlo plaukiant per Loch Neso ežerą išgerti bent penkias porcijas karšto šokolado, o jis čia skiedžiamas viskiu. Tuomet jau tikrai pamatysite Nesę.
Kai kurie turistus plukdantys laivai į vandenį gramzdina garsą skleidžiančius aparatus, kad pabaisos riaumojimas būtų sustiprintas, jei vis dėlto viskio buvo negana ir vaizduotė nepadeda. Tai, ko gero, viena iš tų įprastų vietų pasaulyje, kur mistinė būtybė puikiai tarnauja turizmo reikmėms ir pritraukia tūkstančius naivuolių, vis dar norinčių būti vaikais.
Pakeliui iš Loch Neso vairuotojas Alenas rodo į penkių trobų kaimelį ežero pakrantėje: čia gyvena labiausiai patyręs Škotijoje Nesės stebėtojas ir medžiotojas vardu Stephenas. Į šias apylinkes jis atsikraustė prieš 20 metų, įsimylėjo ir liko. Jį taip pat suviliojo Nesės legenda ir jis skyrė savo gyvenimą šiai paslaptingai būtybei. Šiuo metu Stephenas vadinamas vieninteliu oficialiu Nesės stebėtoju, geriausiai žinančiu, kur, kada ir kam pabaisa pasirodė. Dažniausiai ji pastebima vienoje ežero įlankoje, šalia kurios veikia bent trys pubai (užeigos). Pernai ją čia matė keliasdešimt kartų, tvirtino vietos autobuso vairuotojas. Tiesa, jis svarstė, kad galbūt tai susiję su užeigomis ir viskio varyklomis.

Šiaurės Škotijos didmiestyje

Realesnių pramogų prisižiūrėjome Invernese, Šiau­rės Škotijos didmiestyje. Kiek­vieną penktadienį ir šeš­tadienį meninių gebėjimų turintys miestelio gyventojai šalia dramos teatro suręstoje atviroje palapinėje groja, dainuoja ar ūbauja paukščių tralerį. Kaimynai ir pažįstami ateina palaikyti, nugula teatro sodelio parką ir siurbčiodami savo gėrimus (panašu, kad visi tikisi kada nors pamatyti Nesę) entuziastingai ploja ir dainuoja su atlikėjais. Pasisekimas nesuvaidintas, natūralus – nusėsti visi suolai, nugulti žolynai, atlikėjai rikiuojasi į eilę.
Mūsų sveiko gyvenimo būdo sargai politikai neabejotinai pasipiktintų ir tokia bendruomenės švente, ir ekskursijomis į viskio varyklas. Kasdien vien iš Inverneso susipažinti, kaip daromas viskis, išvyksta 4–5 autobusai. Patys škotai skaičiuoja, kad viskio gamyba – ketvirta ekonomikos varomoji jėga po energetikos, turizmo ir medienos apdirbimo. Škotijos viskio asociacija Inverneso laikraštyje paskelbė, kad pernai daryklas aplankė 1,9 mln. turistų – 45% daugiau, palyginti su 2010 m. Turistai jose palieka milijonus svarų. Didžiausi viskio gerbėjai – vokiečiai ir amerikiečiai, nuo jų nedaug atsilieka kinai ir japonai.

Varžytuvės su delfinais

Skajaus salos sostinė Portri siūlo kitokių pramogų. Kartu su dar aštuoniais keleiviais sušokame į kiek patrešusį laivelį ir leidžiamės ieškoti čia perinčio baltauodegio erelio. Kapitonas pristabdo laivelį kalno šlaito šešėlyje ir išdalijęs žiūronus paaiškina, kur ir ko žvalgytis pakrantėje. Laimė, erelis mus pastebi greičiau ir ramiai prasklendžia šalia tarsi pozuodamas „Instagram“ žiopliams. Tuomet kapitonas kažko įšvirkščia į strimėlės gaišeną ir meta į vandenį. Triukas paprastas: oro pripūstas masalas iškart nepaskęsta, jį pastebi erelis, ir žiūrovai gali iš arčiau matyti kiek imituotą žvejybą. Įspūdis, kai iš dangaus aukštybių į bangas smenga didžiulis paukštis, – nepamirštamas.
Ir vaikus, ir suaugusiuosius pakeri laivą atviroje jūroje lydintis delfinų būrys. Gal 20 minučių bandome nepražiopsoti jų akrobatinių triukų ir puldinėjame nuo vieno borto prie kito. Tokia 2,5 val. išvyka kainuoja apie 25 Eur, arba perpus mažiau nei Islandijoje, o ten iš laivo ilgai dairėmės, bet vos vos pastebėjome banginį.

Orknio salose

Apie 350 km nuo Inverneso nutolusiose Orknio salose pasijunti lyg Sibiro taigoje – be galo atšiauru ir vėjuota. Bet šios salos Škotijoje garsėja sutelkta bendruomene, patrauklumu atvykėliams ir pridėtinės vertės mokesčio dydžio nuolaidomis naujo būsto statybai bei įvairiomis socialinėmis gėrybėmis. Dėl to, tvirtino gidas, vietiniams nekyla noro važiuoti gyventi kitur.
Orknio salyne atrasti iki šiol mokslininkų nepaaiškinti akmeniniai stulpai, kurių dalis amžiumi lenkia garsiuosius Stounhendžo akmenis. Ankstyvieji salyno gyventojai, kitaip nei kitur Škotijoje, kalbėjo ne škotų, o senąja skandinavų kalba, nes čia kūrėsi iš šiaurinių platumų atklystantys karingi vikingai.
Kaip niekur kitur, salų sostinėje Kerkvole būtų sunkoka atskirti skandinavišką ir anglosaksų paveldą, nes viskas čia susimaišė į savitą germanišką stilių, o gyventojai, nors pripažįsta esą Škotijos dalis, savęs tikrais škotais nelaiko ir jų tarmė į škotišką anglų kalbą nepanaši.
Keliaujant Orknio salynu į pietus Inverneso link, verta aplankyti Dunrobino pilį, kurios istorija skaičiuojama nuo 1275 metų. Pusė prašmatnios pilies menių atidaryta lankytojams (kita pusė – Sutherlandų šeimos nuosavybė – yra privati erdvė) nuo kovo pabaigos iki Vėlinių. Pirmajame aukšte siūloma paragauti karališko maisto ar išgerti popiečio karališkos arbatos (7 eurai 2 asmenims). Nuo vidudienio kas dvi valandas vyksta nemokami paukščių (sakalų ir vanagų) pasirodymai. Jie – edukaciniai: paukščių prižiūrėtojai aktyviai dalyvauja nykstančių rūšių išsaugojimo veikloje, todėl pagrindinis jų tikslas – išmokyti lankytojus atpažinti vanagą, sakalą ar erelį, paaiškinti apie jų maitinimosi bei veisimosi ypatumus ir paskatinti prisidėti prie jų išsaugojimo.
Dunrobino pilis yra vienintelė, turinti geležinkelio stotį. Traukiniai čia sustoja pagal pareikalavimą: įlipus į traukinį, apie tai reikia pranešti konduktoriui, o važiuojant atgal – stovėti perone aiškiai iškėlus ranką, kad mašinistas spėtų sustabdyti traukinį. Stotelė šalia Dunrobino pilies atsirado, kai čia lankėsi karalienė Viktorija: ji nenorėjo į pilį važiuoti karieta nuo šalia esančio Golspio miestelio. Jos vizito proga ir pastatyta stotis.

Ekonominio biudžeto galimybės

Prieš važiuojant į Škotiją ne kartą teko girdėti, kad ten – itin brangu. Tai nepasitvirtino: čia devynias dienas galima išsiversti su 750 Eur asmeniui. Žinoma, toks biudžetas neapima vakarienių prabangiuose restoranuose, o bilietus skristi iš Lietuvos ir nakvynę reikėtų užsisakyti iš anksto.
Kalbant apie kainas, karštasis patiekalas tipiškoje užeigoje Inverneso centre kainuoja nuo 5–6 eurų, įskaitant vieną kokteilį su viskiu ir linksmą sijonuoto padavėjo aptarnavimą. Automobilio nuoma parai kainuoja nuo 35 svarų, tačiau jei jūsų nevilioja važinėti kairiąja kelio puse, galima išsiversti ir be jo. Traukinių ir autobusų sistema integruota ir pritaikyta tradiciniams turistams su kuprinėmis, be to, visuomet galima išsinuomoti dviratį.
Kelionės į Škotiją kai kas nesirenka dėl lietingų orų. Šią vasarą visi meteorologiniai stereotipai buvo paneigti, ne išimtis ir Šiaurės Škotija. Vienas vakaras iš aštuonių buvo lietingas, vėsus ir priminė įprastą lietuvišką vasarą. Tiesa, plaukioti kalnų ežeruose būtų buvę šaltoka, ypač kai dugne tyko Nesė, bet Spėjaus upėje, tekančioje pro Avimoro miestelį, į vandenį šoko visi: ir vietiniai, ir turistai.
Vis dėlto Lietuvoje, kaip teigia kelionių organizatoriaus „Tedo“ vadovas Tadas Kertenis, kelionės į Škotiją nėra populiarios. Prieš 3–4 m. kelios lietuviškos įmonės organizavo keliones autobusais, dabar susidomėjimas priblėsęs. Tačiau Škotija – įspūdinga šalis, itin patogi ir patraukli tiems, kurie mėgsta keliauti savarankiškai.

FOTOGALERIJA Šiaurės Škotija (9 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Numizmatams – autentiškų LDK monetų rinkinys

Praėjusių metų vasarą rekonstruojant Kauno Laisvės alėją atrastos dvi puodynės su daugiau nei 700 Žygimanto...

Laisvalaikis
18:20
Paskelbtos „Oskarų“ nominacijos

Antradienio rytą Los Andžele buvo paskelbti nominantai į Kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimus ir...

Laisvalaikis
16:58
Vilnius sudarė šviesų festivalio žemėlapį

Šį savaitgalį tris vakarus 696-ąjį gimtadienį švęsiantis Vilnius pirmą kartą organizuoja miesto šviesų...

Laisvalaikis
15:57
Europos futbolo klubų pajamos per 10 metų išaugo beveik dvigubai 2

700 stipriausių Europos futbolo klubų pajamos per pastarąjį dešimtmetį išaugo beveik dvigubai. Tokie duomenys...

Laisvalaikis
08:18
Į Kryžių kalną ties pėsčiųjų ir dviračių taką

Automobilių kelių direkcija tikisi, jog šiemet bus nutiestas 1,2 km ilgio pėsčiųjų ir dviračių takas prie...

Laisvalaikis
2019.01.21
Į muzikos prekių parduotuvę Marijampolėje, kurią norėjo uždaryti, apsipirkti važiuoja vilniečiai  Premium

Naujos patalpos gali būti postūmis verslui. Ypač kai specializuota parduotuvė – muzikos prekių – įkuriama...

Prekyba
2019.01.21
Vilniuje planuojamos iki 3,5 mln. Eur investicijos į naują teniso centrą 3

Balžeko teniso akademija plečiasi sostinėje, kurioje po trejų metų ketina atidaryti naują teniso centrą.

Paslaugos
2019.01.21
Pirmadienio rytą patekėjo „kruvinasis Mėnulis“

Mėgstantieji dažniau užversti galvą į dangų ateinančio pirmadienio, sausio 21-osios, rytą, išvydo įspūdingą...

Laisvalaikis
2019.01.20
Kurševelio slidinėjimo kurorte kilo gaisras 1

Užsienio reikalų ministerijos (URM) pranešimu, Lietuvos piliečiai per gaisrą Prancūzijos Alpių slidinėjimo...

Laisvalaikis
2019.01.20
Kijevo kontrastai lietuvius traukia kaip medus 19

Kijevas – kryptis, kuri lankomumo savaitgaliais rekordus viršys dar bent porą metų. Vyresnius tautiečius...

Laisvalaikis
2019.01.20
Dakaro ralio dalyviai sutikti su duona ir druska

Vėlų šeštadienio vakarą į Lietuvą sugrįžo Dakaro ralyje dalyvavę sportininkai. Vilniaus oro uoste didžiulė...

Laisvalaikis
2019.01.20
Daugiausia turistų pernai sutraukė Romos koliziejus

Sakoma, kad visi keliai veda į Romą – ir tai tiesa, bent jau kalbant apie pernykščius turistų srautus.

Laisvalaikis
2019.01.19
Šiaurės Korėja į kurortą vilios milijonus turistų 3

JAV palydovinės nuotraukos rodo, kad Šiaurės Korėja pietrytinėje pakrantėje baigia statyti milžinišką...

Laisvalaikis
2019.01.18
A. Korzono sugrįžimas: knyga apie pirmąjį Vilniaus vaizdų fotografą, 1863 m. sukilimą, Vilnių ir vilniečius

Knygynuose pasirodžiusi knyga „Abdonas Korzonas – pirmasis Vilniaus vaizdų fotografas“ pribloškia iš pirmo...

Laisvalaikis
2019.01.18
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Kai net kelininkai perspėja dėl nepakenčiamų važiavimo sąlygų, iš namų niekur eiti nesinori. Bet renginių,...

Laisvalaikis
2019.01.18
Dakaras: po septintojo etapo lietuviai išsaugojo svarbiausias pozicijas

Iki Dakaro ralio maratono finišo likus trims dienoms, sunkiausiu vadintame etape finišavo visi lietuviai,...

Laisvalaikis
2019.01.15
Paskelbti geriausi praėjusio sezono buriuotojai 4

Praėjusį savaitgalį buriuotojų žurnalas „Vėjo!3“ apdovanojo geriausius praėjusio sezono buriuotojus, regatas,...

Laisvalaikis
2019.01.14
M. Gražinytė-Tyla – daugiausia pernai dirbusių dirigenčių trejetuke 1

Mirga Gražinytė-Tyla, Birmingamo miesto simfoninio orkestro (CBSO) dirigentė, pateko į trejetuką moterų...

Laisvalaikis
2019.01.14
Muay Thai – apie smūgius, kurie gimsta galvoje 5

Pirmą kartą į treniruotę su kovos menų elementais patekau ne itin suvokdama, kur einu. Tiesiog pasitikėjau...

Verslo klasė
2019.01.13
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį, laukdami nuosprendžio byloje dėl sovietų agresijos 1991 metų sausio 13-ąją, kurį Vilniaus...

Laisvalaikis
2019.01.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau