Šiaurės Škotija – meilė iš pirmo žvilgsnio

Publikuota: 2018-08-25
Dunrobino pilis – Šiaurės Škotijos perlas. „Wikimedia Commons“ nuotr.
Dunrobino pilis – Šiaurės Škotijos perlas. „Wikimedia Commons“ nuotr.
 

Po aštuonių dienų kelionės į Šiaurės Škotiją savo subjektyvų nestandartinių kelionių šešetuką perrašiau. Pirmoje vietoje toliau laikosi Islandija, o į antrąją vietą įkopė Šiaurės Škotija ir išstūmė žemyn Prancūzijos Normandiją. Ketvirtoje vietoje liko plaukimas Nilu Egipte, penktoje – kelionė kupranugariais per Karakumų dykumą ir galiausiai – nantų ir mansų žemės Sibire aplink Kogalymą.

Škotijos koziriai prieš Pran­cūziją – neaprėpiami jūros toliai, kur susilieja Šiaurės jūra ir Atlanto vandenynas, šniokščiantys kriokliai ir šimtmečių istoriją menančios pilys. Škotija kartais primena kiek sukultūrintą Islandiją, kur po lankas taip pat binzena avys, laigo arklių kaimenės, bet, kitaip nei vikingų krašte, už posūkio gali išnirti dvaras su nuostabiu parku.

Avimoras – lyg mūsų Nida

Kelionę į menkai pažįstamą kraštą pradėjome planuoti prieš gerus tris mėnesius. Lėktuvų bilietus su nusileidimais Birmingame (kelionei pirmyn) ir Londone (atgal) nusipirkome už 180 Eur asmeniui. Dviviečiai apartamentai be pusryčių, su virtuve ir visais patogumais, nakčiai kainavo apie 90 Eur. Visas išvykas į pažintines vietas pirkome vietoje, t. y. turizmo informacijos centre arba autobusų ar traukinių stotyse.
Beje, perkant autobusų bilietus prieš 40 valandų iki kelionės, antras keleivis važiuoja nemokamai, traukinio bilietai atpinga beveik 40%. Tad planuoti svarbu. Ypač tai suvoki, kai prie svečių namų ar viešbučių vis matai iškabas „no vacancies“ – nėra vietų.
Avimoro miestelyje trims naktims apsistojame kempingo trobelėje šalia Kern Gormo nacionalinio parko. Kempingas priima visus: čia ir palapinės, ir kemperiai, ir motelis, ir individualūs nameliai. Tokią nakvynės vietą renkasi daug britų, olandų, vokiečių ir ispanų, keliaujančių su vaikais. Nuo pat ankstaus ryto lyg pagal komandą jie išžygiuoja tyrinėti įdomybių, kopia į kalnus, eina aplink škotiškus lochus (ežerus).
Vaizdai atsiveria magiški: vieniems jie asocijuotųsi su „Žiedų valdovo“ sagos personažais, kitiems turbūt paaiškėtų, kodėl škotai senovėje garsėjo kaip karinga ir neįveikiama tauta. Kern Gorme parengta dešimtys įvairaus sudėtingumo maršrutų įvairios patirties turintiems žygeiviams. Į aukščiausią (1.245 m) Škotijos kalnų slidinėjimo vietą Kern Gorme galima pasikelti funikulieriumi ir vasarą, tačiau saugant gamtą lankytojai iš apžvalgos aikštelės ar restorano neišleidžiami, nors kopiant nuo papėdės ribojimų nėra. Sakytum, tai škotiškas sąmojingas būdas apsaugoti gamtą nuo pernelyg didelių lankytojų srautų: jei netingi, kopk, jei tingi – gėrėkis iš apžvalgos aikštelės.
Pakeliui į Kern Gormą autobusas stabteli prie Loch Morlicho ežero. Tai maždaug mūsų Trakų Skaisčio atitikmuo, kur gali mėgautis ne tik smėlingais ežerais, bet ir vagoti bangeles nedideliu burlaiviu. Škotiški reklaminiai šūkiai, neva tai stebuklų stebuklas, nes kitur tokių pakrančių nėra, mums kėlė šypsnį, nes Lietuvoje tokių pakrančių galybė. Bet aplink ežerus įrengti takai vilioja mėgėjus ne tik gulinėti, bet ir tuos, kurie mėgsta aktyviau leisti laiką ir nori savo kojomis išmatuoti pakrančių perimetrą. Pavargus galima atsipūsti senoviškame gariniu varikliu varomame traukinyje. Tokius istorinio paveldo geležinkelio maršrutus vaizdingais slėniais turi ir Avimoras, ir keletas kitų miestelių. Pramoga gal ir ne kažin kokia, bet kraštovaizdį puošia.
Iš Avimoro galima nukeliauti į Kingussie. Jo pakraštyje ant žalios kalvos stūkso XVIII a. pradžios gynybinės paskirties karinis fortas. Čia viskas autentiška: jokių naujų priestatų, jokio Holivudo ir jokių prižiūrėtojų, tik aiškiai ir paprastai išdėstyta esminė informacija, kur fortą gynę vyrai miegojo, prausėsi, kur laikė arklius ir kada mėgavosi viskiu bei alumi. Gal taip tik sutapo, bet kai lankėmės forte, viena po kitos čia rinkosi grupelės ir dairėsi vietų iškylai, kad būtų kuo įspūdingesnis vaizdas į kalnyną.

Rinkodara iš pabaisos

Visiems šimtą kartų girdėtą Lochnesę škotai vertina su nemaža sveiko humoro doze. Gidai ir autobusų vairuotojai primygtinai siūlo plaukiant per Loch Neso ežerą išgerti bent penkias porcijas karšto šokolado, o jis čia skiedžiamas viskiu. Tuomet jau tikrai pamatysite Nesę.
Kai kurie turistus plukdantys laivai į vandenį gramzdina garsą skleidžiančius aparatus, kad pabaisos riaumojimas būtų sustiprintas, jei vis dėlto viskio buvo negana ir vaizduotė nepadeda. Tai, ko gero, viena iš tų įprastų vietų pasaulyje, kur mistinė būtybė puikiai tarnauja turizmo reikmėms ir pritraukia tūkstančius naivuolių, vis dar norinčių būti vaikais.
Pakeliui iš Loch Neso vairuotojas Alenas rodo į penkių trobų kaimelį ežero pakrantėje: čia gyvena labiausiai patyręs Škotijoje Nesės stebėtojas ir medžiotojas vardu Stephenas. Į šias apylinkes jis atsikraustė prieš 20 metų, įsimylėjo ir liko. Jį taip pat suviliojo Nesės legenda ir jis skyrė savo gyvenimą šiai paslaptingai būtybei. Šiuo metu Stephenas vadinamas vieninteliu oficialiu Nesės stebėtoju, geriausiai žinančiu, kur, kada ir kam pabaisa pasirodė. Dažniausiai ji pastebima vienoje ežero įlankoje, šalia kurios veikia bent trys pubai (užeigos). Pernai ją čia matė keliasdešimt kartų, tvirtino vietos autobuso vairuotojas. Tiesa, jis svarstė, kad galbūt tai susiję su užeigomis ir viskio varyklomis.

Šiaurės Škotijos didmiestyje

Realesnių pramogų prisižiūrėjome Invernese, Šiau­rės Škotijos didmiestyje. Kiek­vieną penktadienį ir šeš­tadienį meninių gebėjimų turintys miestelio gyventojai šalia dramos teatro suręstoje atviroje palapinėje groja, dainuoja ar ūbauja paukščių tralerį. Kaimynai ir pažįstami ateina palaikyti, nugula teatro sodelio parką ir siurbčiodami savo gėrimus (panašu, kad visi tikisi kada nors pamatyti Nesę) entuziastingai ploja ir dainuoja su atlikėjais. Pasisekimas nesuvaidintas, natūralus – nusėsti visi suolai, nugulti žolynai, atlikėjai rikiuojasi į eilę.
Mūsų sveiko gyvenimo būdo sargai politikai neabejotinai pasipiktintų ir tokia bendruomenės švente, ir ekskursijomis į viskio varyklas. Kasdien vien iš Inverneso susipažinti, kaip daromas viskis, išvyksta 4–5 autobusai. Patys škotai skaičiuoja, kad viskio gamyba – ketvirta ekonomikos varomoji jėga po energetikos, turizmo ir medienos apdirbimo. Škotijos viskio asociacija Inverneso laikraštyje paskelbė, kad pernai daryklas aplankė 1,9 mln. turistų – 45% daugiau, palyginti su 2010 m. Turistai jose palieka milijonus svarų. Didžiausi viskio gerbėjai – vokiečiai ir amerikiečiai, nuo jų nedaug atsilieka kinai ir japonai.

Varžytuvės su delfinais

Skajaus salos sostinė Portri siūlo kitokių pramogų. Kartu su dar aštuoniais keleiviais sušokame į kiek patrešusį laivelį ir leidžiamės ieškoti čia perinčio baltauodegio erelio. Kapitonas pristabdo laivelį kalno šlaito šešėlyje ir išdalijęs žiūronus paaiškina, kur ir ko žvalgytis pakrantėje. Laimė, erelis mus pastebi greičiau ir ramiai prasklendžia šalia tarsi pozuodamas „Instagram“ žiopliams. Tuomet kapitonas kažko įšvirkščia į strimėlės gaišeną ir meta į vandenį. Triukas paprastas: oro pripūstas masalas iškart nepaskęsta, jį pastebi erelis, ir žiūrovai gali iš arčiau matyti kiek imituotą žvejybą. Įspūdis, kai iš dangaus aukštybių į bangas smenga didžiulis paukštis, – nepamirštamas.
Ir vaikus, ir suaugusiuosius pakeri laivą atviroje jūroje lydintis delfinų būrys. Gal 20 minučių bandome nepražiopsoti jų akrobatinių triukų ir puldinėjame nuo vieno borto prie kito. Tokia 2,5 val. išvyka kainuoja apie 25 Eur, arba perpus mažiau nei Islandijoje, o ten iš laivo ilgai dairėmės, bet vos vos pastebėjome banginį.

Orknio salose

Apie 350 km nuo Inverneso nutolusiose Orknio salose pasijunti lyg Sibiro taigoje – be galo atšiauru ir vėjuota. Bet šios salos Škotijoje garsėja sutelkta bendruomene, patrauklumu atvykėliams ir pridėtinės vertės mokesčio dydžio nuolaidomis naujo būsto statybai bei įvairiomis socialinėmis gėrybėmis. Dėl to, tvirtino gidas, vietiniams nekyla noro važiuoti gyventi kitur.
Orknio salyne atrasti iki šiol mokslininkų nepaaiškinti akmeniniai stulpai, kurių dalis amžiumi lenkia garsiuosius Stounhendžo akmenis. Ankstyvieji salyno gyventojai, kitaip nei kitur Škotijoje, kalbėjo ne škotų, o senąja skandinavų kalba, nes čia kūrėsi iš šiaurinių platumų atklystantys karingi vikingai.
Kaip niekur kitur, salų sostinėje Kerkvole būtų sunkoka atskirti skandinavišką ir anglosaksų paveldą, nes viskas čia susimaišė į savitą germanišką stilių, o gyventojai, nors pripažįsta esą Škotijos dalis, savęs tikrais škotais nelaiko ir jų tarmė į škotišką anglų kalbą nepanaši.
Keliaujant Orknio salynu į pietus Inverneso link, verta aplankyti Dunrobino pilį, kurios istorija skaičiuojama nuo 1275 metų. Pusė prašmatnios pilies menių atidaryta lankytojams (kita pusė – Sutherlandų šeimos nuosavybė – yra privati erdvė) nuo kovo pabaigos iki Vėlinių. Pirmajame aukšte siūloma paragauti karališko maisto ar išgerti popiečio karališkos arbatos (7 eurai 2 asmenims). Nuo vidudienio kas dvi valandas vyksta nemokami paukščių (sakalų ir vanagų) pasirodymai. Jie – edukaciniai: paukščių prižiūrėtojai aktyviai dalyvauja nykstančių rūšių išsaugojimo veikloje, todėl pagrindinis jų tikslas – išmokyti lankytojus atpažinti vanagą, sakalą ar erelį, paaiškinti apie jų maitinimosi bei veisimosi ypatumus ir paskatinti prisidėti prie jų išsaugojimo.
Dunrobino pilis yra vienintelė, turinti geležinkelio stotį. Traukiniai čia sustoja pagal pareikalavimą: įlipus į traukinį, apie tai reikia pranešti konduktoriui, o važiuojant atgal – stovėti perone aiškiai iškėlus ranką, kad mašinistas spėtų sustabdyti traukinį. Stotelė šalia Dunrobino pilies atsirado, kai čia lankėsi karalienė Viktorija: ji nenorėjo į pilį važiuoti karieta nuo šalia esančio Golspio miestelio. Jos vizito proga ir pastatyta stotis.

Ekonominio biudžeto galimybės

Prieš važiuojant į Škotiją ne kartą teko girdėti, kad ten – itin brangu. Tai nepasitvirtino: čia devynias dienas galima išsiversti su 750 Eur asmeniui. Žinoma, toks biudžetas neapima vakarienių prabangiuose restoranuose, o bilietus skristi iš Lietuvos ir nakvynę reikėtų užsisakyti iš anksto.
Kalbant apie kainas, karštasis patiekalas tipiškoje užeigoje Inverneso centre kainuoja nuo 5–6 eurų, įskaitant vieną kokteilį su viskiu ir linksmą sijonuoto padavėjo aptarnavimą. Automobilio nuoma parai kainuoja nuo 35 svarų, tačiau jei jūsų nevilioja važinėti kairiąja kelio puse, galima išsiversti ir be jo. Traukinių ir autobusų sistema integruota ir pritaikyta tradiciniams turistams su kuprinėmis, be to, visuomet galima išsinuomoti dviratį.
Kelionės į Škotiją kai kas nesirenka dėl lietingų orų. Šią vasarą visi meteorologiniai stereotipai buvo paneigti, ne išimtis ir Šiaurės Škotija. Vienas vakaras iš aštuonių buvo lietingas, vėsus ir priminė įprastą lietuvišką vasarą. Tiesa, plaukioti kalnų ežeruose būtų buvę šaltoka, ypač kai dugne tyko Nesė, bet Spėjaus upėje, tekančioje pro Avimoro miestelį, į vandenį šoko visi: ir vietiniai, ir turistai.
Vis dėlto Lietuvoje, kaip teigia kelionių organizatoriaus „Tedo“ vadovas Tadas Kertenis, kelionės į Škotiją nėra populiarios. Prieš 3–4 m. kelios lietuviškos įmonės organizavo keliones autobusais, dabar susidomėjimas priblėsęs. Tačiau Škotija – įspūdinga šalis, itin patogi ir patraukli tiems, kurie mėgsta keliauti savarankiškai.

FOTOGALERIJA Šiaurės Škotija (9 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Prasidėjo dokumentinių filmų festivalis: nuo žiurkių iki žmonių

Yra renginių, be kurių mūsų kino kultūros laukas būtų pastebimai skurdesnis. Būtent toks – rugsėjo 20 d.

Laisvalaikis
2018.09.20
Prasideda nacionalinio dramos teatro rekonstrukcija

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) pradeda dvejus metus truksiančią rekonstrukciją – po 16,8 mln.

Statyba ir NT
2018.09.20
Prie Vilniaus įrengta dar viena vieta kultūringam poilsiui

Vilniaus pašonėje, šalia baltuoju moliu garsaus Gėlos ežero, esančio Nemenčinės girininkijoje, įrengta dar...

Laisvalaikis
2018.09.18
70-ąjį kartą išdalintos „Emmy“ statulėlės

Pirmadienio vakarą Los Andžele išdalinti JAV televizijos akademijos apdovanojimai „Emmy“. Daugiausia jų...

Laisvalaikis
2018.09.18
Sanatorija „Gradiali“ baigė 7,5 mln. Eur kainavusią rekonstrukciją Premium 2

Palangoje esanti sanatorija „Gradiali“ skelbia baigusi pirmąjį rekonstrukcijos etapą. Jo metu į sanatorijos...

Krepšinio komandos bosas, kurio tikslas buvo tapti turtingu

„Mano prioritetas visuomet buvo tapti turtingu, kad galėčiau nedirbti“, – sako JAV verslininkas ir NBA lygoje...

Laisvalaikis
2018.09.16
Masonai stato knygų sienas 6

Laisvieji mūrininkai, arba masonai, kartais painiojami su tais, kurie mūrija tikras sienas. Tikėtina, kad...

Laisvalaikis
2018.09.16
Lietuvos irkluotojoms - pasaulio čempionato auksas

Plovdive (Bulgarijoje) vykstančio pasaulio irklavimo čempionato porinių dviviečių finale sekmadienį Lietuvos...

Laisvalaikis
2018.09.16
Anglijos futbolo klubų vadovai nebenori mokėti milijonų agentams

20 Anglijos futbolo klubų išreiškė nusivylimą vadinamąja dvigubo atstovavimo taisykle, pagal kurią futbolo...

Laisvalaikis
2018.09.16
Vilnius siūlo pasivaikščioti piligrimų keliu

Vilnius pristato naują kelionių maršrutą „Patirk savąją piligrimystės istoriją“, skirtą piligrimams, ir...

Laisvalaikis
2018.09.15
Po 6 metų Egipte į futbolo rungtynes vėl įleidžiami žiūrovai 1

Rugpjūčio pabaigoje Egipto futbolo čempionate rungtynėse tarp „Zamalek FC“ ir ENPPI klubų 16.000 vietų...

Laisvalaikis
2018.09.14
Krepšininkai Ballai trumpam sugrįš į Lietuvą 6

Krepšininkai Ballai trumpam sugrįš į Lietuvą – jų tėvas rengia turą po pasaulį, į jį įtraukta Lietuva, taip...

Laisvalaikis
2018.09.14
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių 3

Sezonui prasidėjus, kultūrinis ir pramoginis vyksmas tampa vis intensyvesnis. Šįsyk VŽ akiratyje – renginiai...

Laisvalaikis
2018.09.14
Nacionaliniame muziejuje – advokato J. Gumbio kolekcionuojamų knygų paroda

Lietuvos nacionaliniame muziejuje ketvirtadienį, rugsėjo 13 d., atidaroma senų ir retų knygų paroda paroda...

Laisvalaikis
2018.09.13
Andresas Iniesta Japonijos futbolą traukia iš Kinijos šešėlio

Nuo 2011 m. karjerą baigiančias pasaulines futbolo žvaigždes pradėję pirkti Kinijos klubai savo šalies...

Laisvalaikis
2018.09.12
Golfo čempionė apgynė savo titulą 2

Europos centro golfo klube, Vilniaus rajone, vykusiame šeštajame „West Express“ golfo turnyre pernai metų...

Laisvalaikis
2018.09.12
Čempionų ir Europos lygas UEFA papildys nauju turnyru

Nuo 2021-2022 m. sezono UEFA pradės rengti dar vieną tarptautinį klubinio futbolo turnyrą, kuris papildys...

Laisvalaikis
2018.09.11
Nacionaliniai kultūrinio gyvenimo ypatumai: sezono pradžia uždarytose salėse

Koncertų ir teatrų organizacijos pristato naujojo sezono renginius. Žadama, jog jis bus ne mažiau įdomus, nei...

Laisvalaikis
2018.09.11
Teniso kortuose – N. Džokovičiaus atgimimas 2

Serbų tenisininkas Novakas Džokovičius „US Open“ turnyro finale rezultatu 6-3, 7-6 (7-4), 6-3 įveikė...

Laisvalaikis
2018.09.10
Niujorko viešoji biblioteka knygas siūlo skaityti „Instagram“ paskyroje

Niujorko viešoji biblioteka mėgina sudominti socialinių tinklų kartą – nuo šiol atrinktus klasikinės...

Laisvalaikis
2018.09.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau