Šiaurės Škotija – meilė iš pirmo žvilgsnio

Publikuota: 2018-08-25
Dunrobino pilis – Šiaurės Škotijos perlas. „Wikimedia Commons“ nuotr.
Dunrobino pilis – Šiaurės Škotijos perlas. „Wikimedia Commons“ nuotr.
 

Po aštuonių dienų kelionės į Šiaurės Škotiją savo subjektyvų nestandartinių kelionių šešetuką perrašiau. Pirmoje vietoje toliau laikosi Islandija, o į antrąją vietą įkopė Šiaurės Škotija ir išstūmė žemyn Prancūzijos Normandiją. Ketvirtoje vietoje liko plaukimas Nilu Egipte, penktoje – kelionė kupranugariais per Karakumų dykumą ir galiausiai – nantų ir mansų žemės Sibire aplink Kogalymą.

Škotijos koziriai prieš Pran­cūziją – neaprėpiami jūros toliai, kur susilieja Šiaurės jūra ir Atlanto vandenynas, šniokščiantys kriokliai ir šimtmečių istoriją menančios pilys. Škotija kartais primena kiek sukultūrintą Islandiją, kur po lankas taip pat binzena avys, laigo arklių kaimenės, bet, kitaip nei vikingų krašte, už posūkio gali išnirti dvaras su nuostabiu parku.

Avimoras – lyg mūsų Nida

Kelionę į menkai pažįstamą kraštą pradėjome planuoti prieš gerus tris mėnesius. Lėktuvų bilietus su nusileidimais Birmingame (kelionei pirmyn) ir Londone (atgal) nusipirkome už 180 Eur asmeniui. Dviviečiai apartamentai be pusryčių, su virtuve ir visais patogumais, nakčiai kainavo apie 90 Eur. Visas išvykas į pažintines vietas pirkome vietoje, t. y. turizmo informacijos centre arba autobusų ar traukinių stotyse.
Beje, perkant autobusų bilietus prieš 40 valandų iki kelionės, antras keleivis važiuoja nemokamai, traukinio bilietai atpinga beveik 40%. Tad planuoti svarbu. Ypač tai suvoki, kai prie svečių namų ar viešbučių vis matai iškabas „no vacancies“ – nėra vietų.
Avimoro miestelyje trims naktims apsistojame kempingo trobelėje šalia Kern Gormo nacionalinio parko. Kempingas priima visus: čia ir palapinės, ir kemperiai, ir motelis, ir individualūs nameliai. Tokią nakvynės vietą renkasi daug britų, olandų, vokiečių ir ispanų, keliaujančių su vaikais. Nuo pat ankstaus ryto lyg pagal komandą jie išžygiuoja tyrinėti įdomybių, kopia į kalnus, eina aplink škotiškus lochus (ežerus).
Vaizdai atsiveria magiški: vieniems jie asocijuotųsi su „Žiedų valdovo“ sagos personažais, kitiems turbūt paaiškėtų, kodėl škotai senovėje garsėjo kaip karinga ir neįveikiama tauta. Kern Gorme parengta dešimtys įvairaus sudėtingumo maršrutų įvairios patirties turintiems žygeiviams. Į aukščiausią (1.245 m) Škotijos kalnų slidinėjimo vietą Kern Gorme galima pasikelti funikulieriumi ir vasarą, tačiau saugant gamtą lankytojai iš apžvalgos aikštelės ar restorano neišleidžiami, nors kopiant nuo papėdės ribojimų nėra. Sakytum, tai škotiškas sąmojingas būdas apsaugoti gamtą nuo pernelyg didelių lankytojų srautų: jei netingi, kopk, jei tingi – gėrėkis iš apžvalgos aikštelės.
Pakeliui į Kern Gormą autobusas stabteli prie Loch Morlicho ežero. Tai maždaug mūsų Trakų Skaisčio atitikmuo, kur gali mėgautis ne tik smėlingais ežerais, bet ir vagoti bangeles nedideliu burlaiviu. Škotiški reklaminiai šūkiai, neva tai stebuklų stebuklas, nes kitur tokių pakrančių nėra, mums kėlė šypsnį, nes Lietuvoje tokių pakrančių galybė. Bet aplink ežerus įrengti takai vilioja mėgėjus ne tik gulinėti, bet ir tuos, kurie mėgsta aktyviau leisti laiką ir nori savo kojomis išmatuoti pakrančių perimetrą. Pavargus galima atsipūsti senoviškame gariniu varikliu varomame traukinyje. Tokius istorinio paveldo geležinkelio maršrutus vaizdingais slėniais turi ir Avimoras, ir keletas kitų miestelių. Pramoga gal ir ne kažin kokia, bet kraštovaizdį puošia.
Iš Avimoro galima nukeliauti į Kingussie. Jo pakraštyje ant žalios kalvos stūkso XVIII a. pradžios gynybinės paskirties karinis fortas. Čia viskas autentiška: jokių naujų priestatų, jokio Holivudo ir jokių prižiūrėtojų, tik aiškiai ir paprastai išdėstyta esminė informacija, kur fortą gynę vyrai miegojo, prausėsi, kur laikė arklius ir kada mėgavosi viskiu bei alumi. Gal taip tik sutapo, bet kai lankėmės forte, viena po kitos čia rinkosi grupelės ir dairėsi vietų iškylai, kad būtų kuo įspūdingesnis vaizdas į kalnyną.

Rinkodara iš pabaisos

Visiems šimtą kartų girdėtą Lochnesę škotai vertina su nemaža sveiko humoro doze. Gidai ir autobusų vairuotojai primygtinai siūlo plaukiant per Loch Neso ežerą išgerti bent penkias porcijas karšto šokolado, o jis čia skiedžiamas viskiu. Tuomet jau tikrai pamatysite Nesę.
Kai kurie turistus plukdantys laivai į vandenį gramzdina garsą skleidžiančius aparatus, kad pabaisos riaumojimas būtų sustiprintas, jei vis dėlto viskio buvo negana ir vaizduotė nepadeda. Tai, ko gero, viena iš tų įprastų vietų pasaulyje, kur mistinė būtybė puikiai tarnauja turizmo reikmėms ir pritraukia tūkstančius naivuolių, vis dar norinčių būti vaikais.
Pakeliui iš Loch Neso vairuotojas Alenas rodo į penkių trobų kaimelį ežero pakrantėje: čia gyvena labiausiai patyręs Škotijoje Nesės stebėtojas ir medžiotojas vardu Stephenas. Į šias apylinkes jis atsikraustė prieš 20 metų, įsimylėjo ir liko. Jį taip pat suviliojo Nesės legenda ir jis skyrė savo gyvenimą šiai paslaptingai būtybei. Šiuo metu Stephenas vadinamas vieninteliu oficialiu Nesės stebėtoju, geriausiai žinančiu, kur, kada ir kam pabaisa pasirodė. Dažniausiai ji pastebima vienoje ežero įlankoje, šalia kurios veikia bent trys pubai (užeigos). Pernai ją čia matė keliasdešimt kartų, tvirtino vietos autobuso vairuotojas. Tiesa, jis svarstė, kad galbūt tai susiję su užeigomis ir viskio varyklomis.

Šiaurės Škotijos didmiestyje

Realesnių pramogų prisižiūrėjome Invernese, Šiau­rės Škotijos didmiestyje. Kiek­vieną penktadienį ir šeš­tadienį meninių gebėjimų turintys miestelio gyventojai šalia dramos teatro suręstoje atviroje palapinėje groja, dainuoja ar ūbauja paukščių tralerį. Kaimynai ir pažįstami ateina palaikyti, nugula teatro sodelio parką ir siurbčiodami savo gėrimus (panašu, kad visi tikisi kada nors pamatyti Nesę) entuziastingai ploja ir dainuoja su atlikėjais. Pasisekimas nesuvaidintas, natūralus – nusėsti visi suolai, nugulti žolynai, atlikėjai rikiuojasi į eilę.
Mūsų sveiko gyvenimo būdo sargai politikai neabejotinai pasipiktintų ir tokia bendruomenės švente, ir ekskursijomis į viskio varyklas. Kasdien vien iš Inverneso susipažinti, kaip daromas viskis, išvyksta 4–5 autobusai. Patys škotai skaičiuoja, kad viskio gamyba – ketvirta ekonomikos varomoji jėga po energetikos, turizmo ir medienos apdirbimo. Škotijos viskio asociacija Inverneso laikraštyje paskelbė, kad pernai daryklas aplankė 1,9 mln. turistų – 45% daugiau, palyginti su 2010 m. Turistai jose palieka milijonus svarų. Didžiausi viskio gerbėjai – vokiečiai ir amerikiečiai, nuo jų nedaug atsilieka kinai ir japonai.

Varžytuvės su delfinais

Skajaus salos sostinė Portri siūlo kitokių pramogų. Kartu su dar aštuoniais keleiviais sušokame į kiek patrešusį laivelį ir leidžiamės ieškoti čia perinčio baltauodegio erelio. Kapitonas pristabdo laivelį kalno šlaito šešėlyje ir išdalijęs žiūronus paaiškina, kur ir ko žvalgytis pakrantėje. Laimė, erelis mus pastebi greičiau ir ramiai prasklendžia šalia tarsi pozuodamas „Instagram“ žiopliams. Tuomet kapitonas kažko įšvirkščia į strimėlės gaišeną ir meta į vandenį. Triukas paprastas: oro pripūstas masalas iškart nepaskęsta, jį pastebi erelis, ir žiūrovai gali iš arčiau matyti kiek imituotą žvejybą. Įspūdis, kai iš dangaus aukštybių į bangas smenga didžiulis paukštis, – nepamirštamas.
Ir vaikus, ir suaugusiuosius pakeri laivą atviroje jūroje lydintis delfinų būrys. Gal 20 minučių bandome nepražiopsoti jų akrobatinių triukų ir puldinėjame nuo vieno borto prie kito. Tokia 2,5 val. išvyka kainuoja apie 25 Eur, arba perpus mažiau nei Islandijoje, o ten iš laivo ilgai dairėmės, bet vos vos pastebėjome banginį.

Orknio salose

Apie 350 km nuo Inverneso nutolusiose Orknio salose pasijunti lyg Sibiro taigoje – be galo atšiauru ir vėjuota. Bet šios salos Škotijoje garsėja sutelkta bendruomene, patrauklumu atvykėliams ir pridėtinės vertės mokesčio dydžio nuolaidomis naujo būsto statybai bei įvairiomis socialinėmis gėrybėmis. Dėl to, tvirtino gidas, vietiniams nekyla noro važiuoti gyventi kitur.
Orknio salyne atrasti iki šiol mokslininkų nepaaiškinti akmeniniai stulpai, kurių dalis amžiumi lenkia garsiuosius Stounhendžo akmenis. Ankstyvieji salyno gyventojai, kitaip nei kitur Škotijoje, kalbėjo ne škotų, o senąja skandinavų kalba, nes čia kūrėsi iš šiaurinių platumų atklystantys karingi vikingai.
Kaip niekur kitur, salų sostinėje Kerkvole būtų sunkoka atskirti skandinavišką ir anglosaksų paveldą, nes viskas čia susimaišė į savitą germanišką stilių, o gyventojai, nors pripažįsta esą Škotijos dalis, savęs tikrais škotais nelaiko ir jų tarmė į škotišką anglų kalbą nepanaši.
Keliaujant Orknio salynu į pietus Inverneso link, verta aplankyti Dunrobino pilį, kurios istorija skaičiuojama nuo 1275 metų. Pusė prašmatnios pilies menių atidaryta lankytojams (kita pusė – Sutherlandų šeimos nuosavybė – yra privati erdvė) nuo kovo pabaigos iki Vėlinių. Pirmajame aukšte siūloma paragauti karališko maisto ar išgerti popiečio karališkos arbatos (7 eurai 2 asmenims). Nuo vidudienio kas dvi valandas vyksta nemokami paukščių (sakalų ir vanagų) pasirodymai. Jie – edukaciniai: paukščių prižiūrėtojai aktyviai dalyvauja nykstančių rūšių išsaugojimo veikloje, todėl pagrindinis jų tikslas – išmokyti lankytojus atpažinti vanagą, sakalą ar erelį, paaiškinti apie jų maitinimosi bei veisimosi ypatumus ir paskatinti prisidėti prie jų išsaugojimo.
Dunrobino pilis yra vienintelė, turinti geležinkelio stotį. Traukiniai čia sustoja pagal pareikalavimą: įlipus į traukinį, apie tai reikia pranešti konduktoriui, o važiuojant atgal – stovėti perone aiškiai iškėlus ranką, kad mašinistas spėtų sustabdyti traukinį. Stotelė šalia Dunrobino pilies atsirado, kai čia lankėsi karalienė Viktorija: ji nenorėjo į pilį važiuoti karieta nuo šalia esančio Golspio miestelio. Jos vizito proga ir pastatyta stotis.

Ekonominio biudžeto galimybės

Prieš važiuojant į Škotiją ne kartą teko girdėti, kad ten – itin brangu. Tai nepasitvirtino: čia devynias dienas galima išsiversti su 750 Eur asmeniui. Žinoma, toks biudžetas neapima vakarienių prabangiuose restoranuose, o bilietus skristi iš Lietuvos ir nakvynę reikėtų užsisakyti iš anksto.
Kalbant apie kainas, karštasis patiekalas tipiškoje užeigoje Inverneso centre kainuoja nuo 5–6 eurų, įskaitant vieną kokteilį su viskiu ir linksmą sijonuoto padavėjo aptarnavimą. Automobilio nuoma parai kainuoja nuo 35 svarų, tačiau jei jūsų nevilioja važinėti kairiąja kelio puse, galima išsiversti ir be jo. Traukinių ir autobusų sistema integruota ir pritaikyta tradiciniams turistams su kuprinėmis, be to, visuomet galima išsinuomoti dviratį.
Kelionės į Škotiją kai kas nesirenka dėl lietingų orų. Šią vasarą visi meteorologiniai stereotipai buvo paneigti, ne išimtis ir Šiaurės Škotija. Vienas vakaras iš aštuonių buvo lietingas, vėsus ir priminė įprastą lietuvišką vasarą. Tiesa, plaukioti kalnų ežeruose būtų buvę šaltoka, ypač kai dugne tyko Nesė, bet Spėjaus upėje, tekančioje pro Avimoro miestelį, į vandenį šoko visi: ir vietiniai, ir turistai.
Vis dėlto Lietuvoje, kaip teigia kelionių organizatoriaus „Tedo“ vadovas Tadas Kertenis, kelionės į Škotiją nėra populiarios. Prieš 3–4 m. kelios lietuviškos įmonės organizavo keliones autobusais, dabar susidomėjimas priblėsęs. Tačiau Škotija – įspūdinga šalis, itin patogi ir patraukli tiems, kurie mėgsta keliauti savarankiškai.

FOTOGALERIJA Šiaurės Škotija (9 nuotr.)

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Eurovizija”: Pirmajam blynui – ketvirtis amžiaus

Balandžio 30-ąją sukaks lygiai 25 metai, kai Lietuva pirmą kartą dalyvavo „Eurovizijos“ dainų konkurse.

Laisvalaikis
2019.04.21
Festivalyje „Kaunas Jazz“ – 20 nemokamų koncertų ir B. McFerrinas

Įsisiūbuoja balandžio 12 d. prasidėjęs 29-asis tarptautinis „Kaunas Jazz“. Po visą Lietuvą šiemet pasklidęs...

Laisvalaikis
2019.04.21
Druskininkuose diegia Vokietijos kurortuose nusižiūrėtą naujovę 6

Artėjančiam vasaros sezonui iš Lietuvos kurortų bene didžiausią pluoštą naujienų rengia Druskininkai.

Paslaugos
2019.04.20
„Sostų karai“ muša rekordus, HBO su baime laukia finalo 12

Retas atvejis, kad paskutiniojo serialo sezono gerbėjai lauktų taip pat arba net labiau nekantriai negu...

Laisvalaikis
2019.04.20
VŽ rekomenduoja: Velykų savaitgalio renginiai

Gražiausias ir smagiausias šio savaitgalio „renginys“ neabejotinai bus Velykos. Aplink jas bus ir kitokio...

Laisvalaikis
2019.04.19
Medžių lajų takas žada intrigą 3

2015-aisias Anykščių regioniniame parke atidarytas vienu iš įdomiausių Lietuvos turizmo objektų vadinamas...

Laisvalaikis
2019.04.18
Didžiausias Šiaurės Europos dviračių gamintojas pardavinėti mokosi iš smulkiųjų Premium 1

Gamintojų kooperacija ar skatinimas tą daryti – įprastas reiškinys, tačiau bendradarbiavimas neįpareigoja...

Gazelė
2019.04.18
VŽ rekomenduoja: naujos knygos

Ar taip tik atrodo, ar leidėjai mus tiesiog užvertė geromis knygomis? Bet kuriuo atveju, mėgstantiems...

Laisvalaikis
2019.04.15
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Vilniuje tęsiasi mados renginių maratonas – šį savaitgalį sostinę kaukolės ir žirklių logotipu 21-ąjį kartą...

Laisvalaikis
2019.04.12
Geriausias pasaulio oro uostas keleiviams pasiūlė dar vieną „saldainį“ 1

Singapūro Čiangio („Changi“) oro uostas, septintus metus paeiliui išrinktas geriausiu pasaulyje, atidaro...

Laisvalaikis
2019.04.12
Einame į kiną: „Rūgštus miškas“ 4

Po lietuviškosios premjeros „Kino pavasaryje“ į didžiuosius ekranus išleistas Rugilės Barzdžiukaitės...

Laisvalaikis
2019.04.11
Australija leido prekes pristatinėti dronais 2

Australija tapo pirmąja šalimi, kuri leido bepilotėmis skraidyklėmis pristatinėti užsakytas prekes...

Laisvalaikis
2019.04.11
Įdomi istorija, nevykęs pasakojimas: „Trys nepažįstami broliai“ Premium

Tarptautiniame „Kino pavasaryje“ parodytas dokumentinis filmas „Trys nepažįstami broliai“ („Three Identical...

Laisvalaikis
2019.04.07
6 dalykai, kuriuos savaitgaliais daro sėkmingi žmonės 10

Yra šimtai tūkstančių kasdienių įpročių, galinčių padėti tapti produktyvesniam, tačiau kaip nuspęsti, kuris...

Laisvalaikis
2019.04.07
Geriausios oro bendrovės pagal „TripAdvisor“ 5

Turizmo platformos „TripAdvisor“ vartotojai geriausia oro bendrove išrinko „Singapore Airlines“, o...

„Litexpo“ prasidėjo grožio industrijos paroda „Pelenė 2019“

Penktadienį parodų ir kongresų centre „Litexpo“ prasidėjo grožio industrijos paroda „Pelenė“.

Paslaugos
2019.04.05
VŽ rekomenduoja: 10 renginių savaitgalį 2

Savaitgalį renginių pakaks visiems – ir mėgstantiems pasižvalgyti po parodas, ir sukišti rankas į žemę, ir...

Laisvalaikis
2019.04.05
Giliausias pasaulio baseinas atsidarys Lenkijoje 3

Lenkijos Mščonuvo mieste, netoli Varšuvos, šiemet pradės veikti giliausias pasaulyje baseinas. Planuojama,...

Laisvalaikis
2019.04.03
Lietuvo meno pažinimo centras „Tartle“ parems menotyrininkų studijas

Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“ pakvietė nemokamai apžiūrėti advokato Rolando Valiūno sukauptą meno...

Laisvalaikis
2019.04.02
Indonezija metus draus lankytis Komodo saloje

Planuojantys aplankyti Komodo salą, savo planus turėtų paspartinti arba atidėti iki 2021-ųjų. Indonezijos...

Laisvalaikis
2019.04.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau