Graikijos masalas turistams: kvapų ir skonių terapija Peloponese

Publikuota: 2018-06-16
 

Kvapais ir spalvomis svaiginanti gamta, geras maistas, paplūdimiai, malonūs žmonės – visa tai turi Graikija, viena populiariausių lietuvių kelionių krypčių. Turizmas – šalies ekonomikos variklis, o kaip šių metų atostogų perlas pristatomas Peloponesas – sparčiai augantis regionas.

Kretą, Rodą, Santoriną, kitas žinomas Graikijos salas ar sostinę Atėnus jau aplankė, ir ne sykį, daugelis keliaujančių žmonių, tačiau, regis, atostogoms sukurta šalis vis dar randa, ką pasiūlyti naujo, nenušlifuoto, įdomaus. Kefalonijos sala, istorinis Olimpijos miestas, Melisanio urvas, šventykos, vienuolynai – tik keletas objektų, kuriuos verta aplankyti Peloponese. Ne mažiau įdomu tyrinėti lėtą, konservatyvų graikų gyvenimą kaimuose ar nedideliuose miesteliūkščiuose. Sveikas maistas, jokio streso, siesta darbo dieną, širdžiai miela veikla – tokius ilgaamžiškumo receptus dalija vietos žmonės. Būdamas ten neišvengiamai persiimi tokiu gyvenimo ritmu.

Ragauti lėtai

„Siga, siga“ (gr. lėtai, lėtai) – tokiu tempu gyvena graikai. Taip čia rekomenduojama ir atostogauti, pamiršti tempą ir mėgautis šviežiu maistu – daržovėmis, vaisiais, alyvuogėmis, įvairių rūšių aliejumi. Keliaujančius po Peloponesą nuolat lydi arbūzų, vynuogių, braškių, alyvmedžių plantacijos, ir tai neleidžia suabejoti maisto kokybe. Ką verta paragauti? Tradicinį patiekalą „moussaka“, primenantį italų lazaniją, dzadzikį – užtepėlę su jogurtu, agurkais, alyvuogėmis ir česnaku. Žinoma, sūrių, avienos, jūrų gėrybių.

Anthorela Seidopoulos, jaukiame pajūrio miestelyje Arkoudi veikiančio šeimos restorano „RQD Paradise“ bendraturtė, VŽ pasakojo, kad visi produktai į jo virtuvę atkeliauja tiesiai iš ūkininkų. Žuvys – iš netoli esančio žvejų uosto, tad natūralus maistas ir autentiški patiekalai yra verslo variklis, kurio ir krizė nesužlugdė, tik davė pamokų, kaip sustiprėti.

„Pamatėme, kad realybė gali būti kitokia, – sako ji apie krizę. – Tačiau tie, kieno verslas susijęs su turizmu, gali sėkmingai dirbti, nors mokesčių našta vis didėja, o poilsiautojai neišlaidauja kaip anksčiau.“ Tavernoje dirba visa šeima – tėvai, dukra su vyru, uošviai, sezono metu, kai užplūsta atostogaujantys graikai, šeima samdo iki 10 padėjėjų, taip pat planuoja savą ūkį.

Nuoširdumas paperka

Graikai Peloponese nuoširdūs, atviri, paslaugūs. Visi, kuriuos teko sutikti, – be galo komunikabilūs, taigi jauti, kad dėmesys turistams nesuvaidintas, nenupirktas. Antai vieną popietę vaikštinėdami po mažą pajūrio kaimelį Pirgą išvažiuojančio iš savo namų kiemo vyro paklausėme, ar geru keliu einame. Graikas puikia anglų kalba leidosi į pokalbį, pasakojo, kad paliko Atėnus, nes pabodo gyvenimas didmiestyje, ir grįžo į tėvų namus ūkininkauti. Vyriškis aprodė ūkį, vynuogynus, alyvmedžių sodą ir pakvietęs į namus surengė degustaciją.

Įsikalbėjus paaiškėjo, kad p. Vassilis pratęs bendrauti su užsieniečiais, nes į savo ūkį priima padirbėti savanorius. Anot svetingojo p. Vassilio, darbo jo ūkyje yra visus metus. Štai dabar metas genėti vynuogių ūglius, o vynuogynai užima 15.000 kv. m plotą. Atvykėliai gauna nakvynę, maistą, taip pat galimybę susipažinti su vietos kultūra ir apylinkėmis, pailsėti prie jūros.

Paklaustas, ar užsieniečiai neužsuka čia įsigyti nekilnojamojo turto – juk pajūris, sako, kad į kaimą grįžta nebent tėvų turtą paveldėję vaikai. Štai šalia – jo broliui priklausanti sodyba. Sklypai, namai regione po krizės atpigo iki keturių kartų, nemažai namų negyvenami, parduodami, tačiau provincija, kur pagrindinės pajamos gaunamos iš žemės ūkio, naujakurių nevilioja.

Regionas auga

Peloponesą patys graikai vadina vienu konservatyviausių šalies regionų. XIX–XX a. pusiasalis buvo skurdus užkampis, žmonės traukėsi į didelius miestus, ypač Atėnus, kitas šalis. Gyvenimo sąlygos labai pagerėjo 1981 m. Graikijai įstojus į Europos Sąjungą. Viešbučiai, restoranai sukuria šimtus darbo vietų ne tik vietiniams, bet ir jaunimui iš užsienio, taip pat lietuviams.

Pavlas Afisidis, „Tez Tour“ Šiaurės ir Vakarų Graikijos regiono vadovas, sako, kad šiemet laukiama turistų antplūdžio ir kelionių organizatorius jau jaučia vietų stygių viešbučiuose, vasarą jie užimti 100%. Anot jo, ekonomikos kilimo ženklų jau matyti, tad regiono kelerius ateinančius metus laukia viešbučių plėtra, daugiau tiesioginių skrydžių, numatyta kelių rekonstrukcija. Skaičiuojama, kad „Tez Tour“ Šiaurės ir Vakarų regione šiemet aptarnaus apie 22.000 turistų, pernai atostogautojų buvo apie 8.000.

„Mūsų tikslas – ne tik pritraukti naujų turistų į šalį, bet ir išlaikyti tradicines vietas jau aplankiusius keliautojus. Dabar Peloponesą atranda daugiausia italų, rusų, prancūzų, turistų antplūdžio laukiama iš Baltijos šalių, Bulgarijos, Rumunijos“, – dėstė p. Afsidis.

Paklaustas, kuo šalis ir regionas traukia turistus, jis nedvejodamas vardija: pirmiausia – turistų saugumu ir ramybe, nes Graikijoje apie 95% populiacijos sudaro graikai ortodoksai. „Viena tautybė ir viena religija yra pranašumas. Atklydę imigrantai neužsibūna šalyje, keliauja toliau ieškoti geresnio gyvenimo į ekonomiškai stipresnes valstybes“, – sako p. Afsidis ir priduria, kad neginčijamos vertybės yra gamta, maistas, aptarnavimo kokybė.

Ką pamatyti

nuotrauka::1

Viena gražiausių salų, kurią verta aplankyti – Kefalonija. Didžiausią įspūdį joje palieka Melisanio urvas – tikras gamtos stebuklas, karstinės kilmės požeminis ežeras-urvas, kurį saulės spinduliai apšviečia pro nemažą ertmę, susidariusią įkritus uolienoms. Unikalios fotografijos ryškiai melsvai žalsvos spalvos ežere – garantuotos.

Verta aplankyti Šv. Gerasimo vienuolyną, kur turistams atvira vyno darykla.

Olimpija – istorinis miestas, žinomas dėl jame rengtų pirmųjų olimpinių žaidynių, yra vienas svarbiausių kultūros centrų šalyje, būtent jame uždegtus kiekvienų olimpinių žaidynių deglus atletai gabena į jas rengiančią šalį.

Istorinis miesto centras įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Nuodėmė neaplankyti Olimpijos archeologijos muziejaus, kuriame saugomi eksponatai iš priešistorinio, klasikinio ir romėninio laikotarpio.

466–456 m. pr. m. e. Olimpijos gyventojai nusprendė pastatyti šventyklą vyriausiojo dievo Dzeuso garbei, ją sukurti buvo patikėta garsiam Atėnų skulptoriui Feidijui, kuris jau buvo jau sukūręs kelias Atėnės statulas. Dabar ši statula vadinama vienu iš septynių pasaulio stebuklų. Apskritai visas Peloponeso pusiasalis persmelktas mitų ir legendų, jie kelionę daro dar spalvingesnę ir įdomesnę.

Žiemą vasarą turistai keliauja į kurortinį kalnų miestelį Kalavritą. Į jį rekomenduojama vykti graikų siauruku – traukinio vėžės plotis sudaro 750 mm, trasos ilgis – 22 km, o kyla jis taip lėtai, kad gali iki soties gėrėtis užburiančiais kalnų vaizdais, kriokliais.

Iš Peloponeso nesudėtinga nuvykti ir į Atėnus ar Patrus, trečią pagal dydį Graikijos miestą, svarbiausia Peloponeso uostamiestį.

Graikija skaičiais

2017 m. Graikijos bendrasis vidaus produktas (BVP) paaugo 1,4%. Pirmą kartą nuo 2007 m. šalies BVP augimas viršijo 1%. Pagrindiniai ekonomikos augimo veiksniai buvo investicijos ir privataus vartojimo išlaidos. Europos Komisija prognozuoja, kad ir 2018 m. BVP toliau augs 1,9%. Tikimasi, kad turizmo sektorius itin prisidės prie sėkmingos ekonomikos plėtros, o eksporto apimtis pasieks rekordines aukštumas. Pernai Graikija buvo antra kryptis pagal turistų iš Lietuvos, pasinaudojusių kelionių agentūrų ir kelionių organizatorių paslaugomis, skaičių ir, išankstiniais Statistikos departamento duomenimis, sudarė 10,5%. Ją lenkia Turkija su 22,8%.

[infogram id="f18d80d7-ba31-4e0e-ba6b-6243a1cd0766" prefix="voW" format="interactive" title="Copy: Paslaugos: turistai pagal šalis"]

Prognozuojama, kad iki 2019 m. nedarbo lygis kris žemiau 20% ribos, pirmą kartą nuo 2011 m. nedarbas Graikijoje yra didžiausias iš visų Europos Sąjungos šalių. Tačiau Peloponeso regione nedarbo lygis 2017 m. tesiekė 16,8% ir buvo vienas žemiausių, lyginant atskirus šalies regionus.

[infogram id="cf57ab18-b281-4c37-8ad1-b2c49e18e4ca" prefix="6Fz" format="interactive" title="pagrindiniai Graikijos ekonomikos rodikliai"]

[infogram id="d5005fd6-0090-4ee0-895d-619f83912028" prefix="q5i" format="interactive" title="graikijos eksporto pratneres"]

[infogram id="6e20abea-e3ea-4d75-af9d-d4802ce99e0e" prefix="1mI" format="interactive" title="Graikijos importo prartneres"]

[infogram id="aeb609a5-246b-4061-a607-2359cb7b9cdd" prefix="1tH" format="interactive" title="Graikijos BVP struktūra 2017"]

[infogram id="06fef93b-e1fb-4283-adc4-2a47e866ea24" prefix="VVi" format="interactive" title="graikija_produkcija"]

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Į JAV išvykęs D. Songaila „Hooters“ barą perleido R. Javtokui 4

Krepšinio aikštelėje praeityje vienas kitą ne kartą keitę Darius Songaila ir Robertas Javtokas tokį patį...

Laisvalaikis
2018.10.19
Tyrimas: Birštone gyventi gerai

Birštone pristatytas tyrimas, kuriuo siekta išsiaiškinti, kaip Birštono savivaldybės gyventojai vertina...

Laisvalaikis
2018.10.19
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį renginių apsčiai, pradedant pėsčiųjų žygiais, baigiant MO muziejaus atidarymo „MOratonu“ ar...

Laisvalaikis
2018.10.19
UEFA 50% didina išlaidas moterų futbolui 1

Europos futbolo asociacija UEFA 50% didina moterų futbolo plėtros programos fondą.

Laisvalaikis
2018.10.18
Pažintinis takas per pelkes drieksis beveik 6 kilometrus 17

Prieš trejetą metų atidarytas 3,6 km ilgio Mūšos tyrelio pažintinis takas prailgės gerais dviem kilometrais.

Laisvalaikis
2018.10.18
Iš Jaunimo olimpiados lietuviai parveš 3 medalius

Likus vienai dienai iki jaunimo olimpinių žaidynių Buenos Airėse (Argentina) pabaigos paaiškėjo, jog į...

Laisvalaikis
2018.10.17
Futbolininko Kompany tėvas tapo pirmuoju juodaodžiu meru Belgijoje

Pierre‘as Kompany, „Manchester City“ klubo ir Belgijos futbolo rinktinės gynėjo Vincento Kompany tėvas, tapo...

Laisvalaikis
2018.10.16
Naujuoju Futbolo federacijos generaliniu sekretoriumi tapo Stankevičius

Lietuvos futbolo federacijos (LFF) Vykdomasis komitetas naujuoju federacijos generaliniu sekretoriumi išrinko...

Laisvalaikis
2018.10.16
Fotografijos parodoje – paskutinės pakylos

Vilniuje, Bažnytinio paveldo muziejuje veikia Gedimino Pranckūno fotografijų paroda „Priešnavis. Paskutinė...

Laisvalaikis
2018.10.14
„Jekaterina Didžioji“ stabdys eismą kai kuriose Vilniaus vietose 1

Vilniuje spalio ir lapkričio mėnesiais teks susidurti su eismo ribojimais, nes sostinėje bus filmuojamas...

Laisvalaikis
2018.10.14
Lankytojams atidarytas Šunskų fazanynas

Marijampolės savivaldybėje, Šunskų miestelyje, ketvirtadienį lankytojams oficialiai atidarytas Šunskų...

Laisvalaikis
2018.10.12
Top 10 šiemet jau išleistų kino juostų

Filmų naujienų, apžvalgų ir recenzijų tinklalapis „Rotten Tomatoes“, remdamasis kritikų vertinimais, kasmet...

Laisvalaikis
2018.10.12
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Bobų vasara vilioja eiti laukais ir miškais, tačiau šį savaitgalį vyks keletas „vienetinių“ renginių, dėl...

Laisvalaikis
2018.10.12
„Cirque du Soleil“ pristatys šou apie Lionelio Messi gyvenimą

„Barcelonos“ klubo ir Argentinos rinktinės futbolininko Lionelio Messi gyvenimo istorija bus pasakojama...

Laisvalaikis
2018.10.11
Automobilis, kuriuo Lietuvoje keliavo popiežius, padovanotas vienuolėms 1

Automobilis „Fiat Tipo“, kuriuo Lietuvoje keliavo popiežius Pranciškus, padovanotas Dievo Meilės Misionierių...

Laisvalaikis
2018.10.11
Rudeniniai meno aukcionai Lietuvoje stebuklų neparodė 9

Spalio pradžioje Vilniuje vyko du meno kūrinių aukcionai, juose parduota meno kūrinių už daugiau nei 144.000...

Laisvalaikis
2018.10.11
Milijardierius Rybolovlevas į teismą padavė „Sotheby‘s“ 8

Rusijos trąšų magnatui Dmitrijui Rybolovlevui priklausančios dvi bendrovės Manhatano (JAV) federaliniame...

Laisvalaikis
2018.10.09
Jaunimo olimpinėse žaidynėse A. Šeleikaitė pelnė auksą 2

Naktį iš pirmadienio į antradienį Buenos Airėse (Argentina) vykstančiose jaunimo olimpinėse žaidynėse lietuvė...

Laisvalaikis
2018.10.09
„Knygos.lt“ žengia antrąjį žingsnį į fizinės prekybos erdves

Plėtrą tęsianti internetinė knygų prekybos platforma „Knygos.lt“ Vilniuje atidarė antrąjį knygyną. Į 110 kv.

Laisvalaikis
2018.10.08
Hobis: keli augalai balkone gali tapti emocine atgaiva Premium

Žydinčiomis gėlėmis išpuoštame sode šnekučiavosi dvi moterys. Ant mažo bistro stiliaus stalelio stovėjo...

Verslo klasė
2018.10.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau