„Žalgirio“ šuolis: iš skolų liūno į Eurolygos elitą

Publikuota: 2018-05-18
Šarūno Jasikevičiaus vedami „Žalgirio“ krepšininkai šį savaitgalį bandys iškovoti antrąjį Eurolygos titulą komandos istorijoje. Žygimanto Gedvilos („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Šarūno Jasikevičiaus vedami „Žalgirio“ krepšininkai šį savaitgalį bandys iškovoti antrąjį Eurolygos titulą komandos istorijoje. Žygimanto Gedvilos („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubas šiandien pradės Eurolygos finalo ketverto kovas ir bandys pakartoti 1999-ųjų triumfą. Tarp tuometinės ir dabartinės komandų galima įžvelgti nemažai panašumų – jaunas ir pergalių alkanas treneris, patyrusių ir karjeras tik pradedančių žaidėjų komanda, ištikima sirgalių armija. Ir, žinoma, viena ploniausių piniginių Europoje.

Beveik prieš dvidešimtmetį Eurolygoje „Žalgirio“ iškovota pergalė buvo svaigi, tačiau pagirios truko labai ilgai. Ir tik šį sezoną klubas pagaliau baigs be galvos skausmo – atsikratęs visus šiuos metus slėgusių skolų ir galbūt iškovojęs vieną didžiausių pergalių Lietuvos krepšinio istorijoje.

Per pastaruosius du dešimtmečius „Žalgiris“ ne kartą skendo ir buvo atsidūręs ties bankroto riba. Bet vis atsirasdavo gelbėtojų: vieni ateidavo trumpam, kiti užsibūdavo ilgiau, bet po savęs palikdavo dar didesnes komandos biudžeto skyles.

„Paprašė, tai davėme“

Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, Kauno krepšinio klubas kartu su visa šalimi išgyveno didelius virsmus. Komanda keliavo iš rankų į rankas, vienu metu ją valdė net Kauno šiluminė elektrinė, vėliau – įvairūs verslininkai.

1994 m. gelbėti gimtosios komandos ėmėsi legendinis krepšininkas Arvydas Sabonis. Jis į komandą atsivedė ir verslininką Šabtajų Kalmanovičių. Paradoksalu, bet su buvusiu KGB agentu siejamos pirmosios ryškios Lietuvos krepšinio pasididžiavimo pergalės tarptautinėje arenoje – 1998 m. iškovota tuometinė Saportos taurė ir po metų laimėtas Eurolygos čempionų titulas.

Tiesa, 1997-aisiais iš p. Sabonio už simbolinę sumą kontrolinį „Žalgirio“ akcijų paketą perėmęs p. Kalmanovičius nebuvo tas žmogus, kuris į komandą kištų vien asmeninius pinigus. Jis ieškojo ir kitų verslininkų, kurie galėtų remti komandą.

Taip pergalingame 1999 m. sezone ant krepšininkų marškinėlių priekio atsirado užrašas „Lifosa“. Bendrovės vadovas Jonas Dastikas VŽ pasakoja, kad tuomet tokios reklamos net neprašė – užrašyti įmonės pavadinimą matomiausioje vietoje buvo paties „Žalgirio“ iniciatyva.

„Dabar jau nebepamenu, ar pas mus atėjo pats p. Kalmanovičius, ar kažkuris iš trenerių. Bet, žodžiu, atėjo ir paprašė pinigų. Tai davėme“, – nedaugiažodžiauja p. Dastikas.

„Lifosos“ vadovas sako nenorintis atskleisti, kokia suma tuomet parėmė „Žalgirį“, ir juokiasi, kad ši parama jo įmonei nebūtinai išėjo į naudą.

„Tuo laiku daug trąšų eksportavome į Turkiją, o žygiuodamas titulo link „Žalgiris“ nušlavė dvi turkų komandas. Tuomet teko girdėti partnerių Turkijoje kalbų, kad, žiūrėkit, mes trąšas iš jų perkame, o jie su mumis šitaip. Aišku, tos kalbos buvo labiau juokų lygio“, – šypsosi p. Dastikas.

Vėliau „Lifosa“ rėmė „Žalgirį“ dar kelis sezonus, bet paskui iš klubo rėmėjų gretų pasitraukė. Pasak p. Dastiko, tai lėmė pakitusi bendrovės politika – buvo nuspręsta paramą skirti ne profesionaliam sportui, o vaikams ir mėgėjams.

Būrys gelbėtojų

Po pergalingo 1999 m. sezono p. Kalmanovičius netikėtai pasitraukė iš komandos, taip atvirai ir nepaaiškindamas tokio sprendimo priežasčių, tik užsiminė, kad nenori kovoti su klubui kenkiančiais žmonėmis. Po dešimties metų verslininkas buvo nužudytas Maskvoje.

Porą mėnesių iki mirties Rusijos žiniasklaidai duotame interviu p. Kalmanovičius skaičiavo, kad 1999 m. „Žalgirio“ biudžetas sudarė apie 4,3 mln. USD ir buvo bent tris kartus mažesnis nei kitų Europos klubinio krepšinio grandų. Pavyzdžiui, Atėnų „Panathinaikos“ biudžetas siekė apie 12 mln. USD.

Pasibaigus p. Kalmanovičiaus erai, „Žalgiris“ pradėjo amerikietiškus kalnelius primenančią kelionę. Klubas vėl perėjo į Arvydo Sabonio rankas, jo dalininkais tapo SBA koncerno akcininkai Mindaugas Plūkas, Gintaras Tamkevičius ir Arūnas Martinkevičius.

Kurį laiką finansinė komandos padėtis buvo daugmaž stabili, bet po kelerių metų pinigų vėl ėmė stigti, iš klubo traukėsi žaidėjai, kartu su jais – ir tuometinis treneris Algirdas Brazys. „Žalgirį“ gelbėjo ir Kauno savivaldybė, ir Vyriausybė, ir pats p. Sabonis.

2005 m. „Žalgiriui“ nušvito nauja viltis, kai bankas „Snoras“ paskelbė, kad įsigyja 14% klubo akcijų, skiria 6.4 mln. Lt ir įsipareigoja dar mažiausiai trejus metus duoti po 3 mln. Lt. Tuomet „Žalgirio“ ir „Snoro“ sutartis buvo pompastiškai pristatyta būriui žurnalistų, o renginyje dalyvavo p. Sabonis, „Snoro“ valdybos pirmininkas Raimondas Baranauskas, ryškiausios komandos žvaigždės.

Deja, nepraėjo nė pora metų ir „Snoro“ parama komandai ėmė sekti, o santykiams persikėlus į teismus paaiškėjo, kad bankas daugiau pinigų tuomet žadėjo tik tuo atveju, jei gaus kontrolinį klubo akcijų paketą. Negana to, didelę dalį finansinių injekcijų „Snoras“ komandai skyrė kaip paskolas, o pardavęs klubo akcijas ėmė agresyviai reikalauti jas grąžinti.

Skolų nebeliko

2009-aisiais į Kauną trumpam atvyko p. Kalmanovičius ir su tuometiniu miesto meru Andriumi Kupčinsku aptarė galimybes vėl remti „Žalgirį“. Tačiau netrukus buvo paskelbta, kad komandą perima Ūkio bankas ir jo pagrindinis akcininkas – p. Kalmanovičiaus vaikystės draugas Vladimiras Romanovas.

Tuomet prasidėjo vienas keisčiausių, įdomiausių ir labiausiai anekdotiškomis istorijomis apipintų „Žalgirio“ istorijos etapų. Iš pradžių Romanovas padengė klubo skolas, surinko ambicingą biudžetą, ir ateitis atrodė šviesi. Bet paskui šiuo metu nuo Lietuvos teisėsaugos Rusijoje besislapstantis verslininkas komandą ėmė valdyti pagal savo užgaidas, nustojo mokėti algas žaidėjams ir lyg kojines tuo metu keistiems treneriams. Galiausiai Romanovas komandą su dar didesnėmis skolomis atidavė „Žalgirio“ veteranams.

Dabartinis „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas sako, kad 2013-aisiais „Žalgirio“ skolos siekė 12,3 mln. Eur ir buvo kilusi reali klubo bankroto grėsmė. Visgi komandai pamažu pavyko išsrėbti verslininko Romanovo paliktą košę, o kiti metai po labai ilgo laiko bus pirmieji, kuriuos „Žalgiris“ sutiks be skolų.

Tad finansinę pergalę Kauno „Žalgiris“ jau pasiekė, o šį savaitgalį paaiškės, ar ją pasieks ir krepšinio aikštelėje. Nors šiemetinis „Žalgirio“ biudžetas siekia apie 8,5 mln. Eur, finansinis atotrūkis tarp Kauno ir kitų Europos klubų dar labiau išaugo. Pavyzdžiui, Maskvos CSKA piniginėje šiemet buvo net 45 mln. Eur.

„Žalgirio“ treneris Šarūnas Jasikevičius dažnai kartoja, kad pergales lemia drausmė ir plano vykdymas. Komandos vadovai savo planą įvykdė. Dabar atėjo eilė žaidėjams.

Atėjo naujas rėmėjas

Prieš pat svarbiausias Eurolygos sezono kovas Kauno „Žalgiris“ pranešė, kad komanda rado naują pagrindinį rėmėją – juo tapo naftos produktų perdirbimo bendrovė „Orlen Lietuva“.

Stipriausios šalyje krepšinio komandos ir „Orlen Lietuvos“ partnerystė bus įtvirtinta jau artimiausiose rungtynėse – žalius ir baltus komandos marškinėlius Belgrade puoš šios bendrovės logotipas. „Orlen Lietuva“ neatskleidžia, nei kokia suma, nei kokį laikotarpį rems „Žalgirį“.

Kauno „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas sako, kad tik su didžiausių Lietuvos įmonių pagalba „Žalgiris“ pajėgus nuolatos konkuruoti su kur kas turtingesniais Europos krepšinio grandais.

„Džiaugiuosi, kad pergalės įtikina ir stipriausios Lietuvos verslo įmonės jungiasi į mūsų komandos rėmėjų gretas. Tai puiki naujiena visai krepšinio bendruomenei. Esame dėkingi už pasitikėjimą ir skiriamą paramą. Stengsimės už tai atsidėkoti siekdami kuo geriausių rezultatų Eurolygos finalo ketverte jau šį savaitgalį“, – tikina p. Motiejūnas.

Tiesa, klubui vis dar nesiseka rasti generalinio rėmėjo, kurio skiriama suma, anot p. Motiejūno, galėtų sudaryti apie 25% metinio komandos biudžeto.

Tačiau „Žalgirio“ piniginę solidžiai papildys ir premijos už šį sezoną iškovotas pergales. 18 rungtynių reguliariajame sezone laimėjusi Kauno komanda uždirbo 720.000 Eur, dar 210.000 Eur klubui teks už tris pergales ketvirtfinalyje. Net ir pralaimėjęs abejas finalo ketverto rungtynes „Žalgiris“ papildomai gaus 200.000 Eur, o tapęs čempionu prie bendros premijų sumos prisidėtų 1 mln. Eur.

Eurolygos finalo ketverto rungtynių tvarkaraštis

Gegužės 18 d.

19.00 val. Kauno „Žalgiris“ – Stambulo „Fenerbahce Dogus“

22.00 val. Madrido „Real“ – Maskvos CSKA

Gegužės 20 d.

18.00 val. Mažasis finalas. Rungtynės dėl 3 vietos

21.00 val. Finalas. Rungtynės dėl Eurolygos čempionų titulo

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Prie Vilniaus įrengta dar viena vieta kultūringam poilsiui

Vilniaus pašonėje, šalia baltuoju moliu garsaus Gėlos ežero, esančio Nemenčinės girininkijoje, įrengta dar...

Laisvalaikis
14:11
70-ąjį kartą išdalintos „Emmy“ statulėlės

Pirmadienio vakarą Los Andžele išdalinti JAV televizijos akademijos apdovanojimai „Emmy“. Daugiausia jų...

Laisvalaikis
10:50
Sanatorija „Gradiali“ baigė 7,5 mln. Eur kainavusią rekonstrukciją Premium 2

Palangoje esanti sanatorija „Gradiali“ skelbia baigusi pirmąjį rekonstrukcijos etapą. Jo metu į sanatorijos...

Krepšinio komandos bosas, kurio tikslas buvo tapti turtingu

„Mano prioritetas visuomet buvo tapti turtingu, kad galėčiau nedirbti“, – sako JAV verslininkas ir NBA lygoje...

Laisvalaikis
2018.09.16
Masonai stato knygų sienas 6

Laisvieji mūrininkai, arba masonai, kartais painiojami su tais, kurie mūrija tikras sienas. Tikėtina, kad...

Laisvalaikis
2018.09.16
Lietuvos irkluotojoms - pasaulio čempionato auksas

Plovdive (Bulgarijoje) vykstančio pasaulio irklavimo čempionato porinių dviviečių finale sekmadienį Lietuvos...

Laisvalaikis
2018.09.16
Anglijos futbolo klubų vadovai nebenori mokėti milijonų agentams

20 Anglijos futbolo klubų išreiškė nusivylimą vadinamąja dvigubo atstovavimo taisykle, pagal kurią futbolo...

Laisvalaikis
2018.09.16
Vilnius siūlo pasivaikščioti piligrimų keliu

Vilnius pristato naują kelionių maršrutą „Patirk savąją piligrimystės istoriją“, skirtą piligrimams, ir...

Laisvalaikis
2018.09.15
Po 6 metų Egipte į futbolo rungtynes vėl įleidžiami žiūrovai 1

Rugpjūčio pabaigoje Egipto futbolo čempionate rungtynėse tarp „Zamalek FC“ ir ENPPI klubų 16.000 vietų...

Laisvalaikis
2018.09.14
Krepšininkai Ballai trumpam sugrįš į Lietuvą 6

Krepšininkai Ballai trumpam sugrįš į Lietuvą – jų tėvas rengia turą po pasaulį, į jį įtraukta Lietuva, taip...

Laisvalaikis
2018.09.14
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių 3

Sezonui prasidėjus, kultūrinis ir pramoginis vyksmas tampa vis intensyvesnis. Šįsyk VŽ akiratyje – renginiai...

Laisvalaikis
2018.09.14
Nacionaliniame muziejuje – advokato J. Gumbio kolekcionuojamų knygų paroda

Lietuvos nacionaliniame muziejuje ketvirtadienį, rugsėjo 13 d., atidaroma senų ir retų knygų paroda paroda...

Laisvalaikis
2018.09.13
Andresas Iniesta Japonijos futbolą traukia iš Kinijos šešėlio

Nuo 2011 m. karjerą baigiančias pasaulines futbolo žvaigždes pradėję pirkti Kinijos klubai savo šalies...

Laisvalaikis
2018.09.12
Golfo čempionė apgynė savo titulą 2

Europos centro golfo klube, Vilniaus rajone, vykusiame šeštajame „West Express“ golfo turnyre pernai metų...

Laisvalaikis
2018.09.12
Čempionų ir Europos lygas UEFA papildys nauju turnyru

Nuo 2021-2022 m. sezono UEFA pradės rengti dar vieną tarptautinį klubinio futbolo turnyrą, kuris papildys...

Laisvalaikis
2018.09.11
Nacionaliniai kultūrinio gyvenimo ypatumai: sezono pradžia uždarytose salėse

Koncertų ir teatrų organizacijos pristato naujojo sezono renginius. Žadama, jog jis bus ne mažiau įdomus, nei...

Laisvalaikis
2018.09.11
Teniso kortuose – N. Džokovičiaus atgimimas 2

Serbų tenisininkas Novakas Džokovičius „US Open“ turnyro finale rezultatu 6-3, 7-6 (7-4), 6-3 įveikė...

Laisvalaikis
2018.09.10
Niujorko viešoji biblioteka knygas siūlo skaityti „Instagram“ paskyroje

Niujorko viešoji biblioteka mėgina sudominti socialinių tinklų kartą – nuo šiol atrinktus klasikinės...

Laisvalaikis
2018.09.10
Melomanams – išskirtinis dizainas ir aukščiausios klasės garsas Rėmėjo turinys 4

Šiandien, melomanų aukso amžiuje, kai kokybiška muzika prieinama nebrangiai čia ir dabar, svarbi ir aukštos...

Laisvalaikis
2018.09.10
Maratono bėgikų laiką fiksuoja mikroschemos 4

Į sostinės gatves nuo 9 val. ryto pasipylė 15-ojo „Danske Bank Vilniaus maratonas“ dalyviai. Skaičiuojama,...

Laisvalaikis
2018.09.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau