„Žalgirio“ šuolis: iš skolų liūno į Eurolygos elitą

Publikuota: 2018-05-18
Šarūno Jasikevičiaus vedami „Žalgirio“ krepšininkai šį savaitgalį bandys iškovoti antrąjį Eurolygos titulą komandos istorijoje. Žygimanto Gedvilos („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Šarūno Jasikevičiaus vedami „Žalgirio“ krepšininkai šį savaitgalį bandys iškovoti antrąjį Eurolygos titulą komandos istorijoje. Žygimanto Gedvilos („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubas šiandien pradės Eurolygos finalo ketverto kovas ir bandys pakartoti 1999-ųjų triumfą. Tarp tuometinės ir dabartinės komandų galima įžvelgti nemažai panašumų – jaunas ir pergalių alkanas treneris, patyrusių ir karjeras tik pradedančių žaidėjų komanda, ištikima sirgalių armija. Ir, žinoma, viena ploniausių piniginių Europoje.

Beveik prieš dvidešimtmetį Eurolygoje „Žalgirio“ iškovota pergalė buvo svaigi, tačiau pagirios truko labai ilgai. Ir tik šį sezoną klubas pagaliau baigs be galvos skausmo – atsikratęs visus šiuos metus slėgusių skolų ir galbūt iškovojęs vieną didžiausių pergalių Lietuvos krepšinio istorijoje.

Per pastaruosius du dešimtmečius „Žalgiris“ ne kartą skendo ir buvo atsidūręs ties bankroto riba. Bet vis atsirasdavo gelbėtojų: vieni ateidavo trumpam, kiti užsibūdavo ilgiau, bet po savęs palikdavo dar didesnes komandos biudžeto skyles.

„Paprašė, tai davėme“

Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, Kauno krepšinio klubas kartu su visa šalimi išgyveno didelius virsmus. Komanda keliavo iš rankų į rankas, vienu metu ją valdė net Kauno šiluminė elektrinė, vėliau – įvairūs verslininkai.

1994 m. gelbėti gimtosios komandos ėmėsi legendinis krepšininkas Arvydas Sabonis. Jis į komandą atsivedė ir verslininką Šabtajų Kalmanovičių. Paradoksalu, bet su buvusiu KGB agentu siejamos pirmosios ryškios Lietuvos krepšinio pasididžiavimo pergalės tarptautinėje arenoje – 1998 m. iškovota tuometinė Saportos taurė ir po metų laimėtas Eurolygos čempionų titulas.

Tiesa, 1997-aisiais iš p. Sabonio už simbolinę sumą kontrolinį „Žalgirio“ akcijų paketą perėmęs p. Kalmanovičius nebuvo tas žmogus, kuris į komandą kištų vien asmeninius pinigus. Jis ieškojo ir kitų verslininkų, kurie galėtų remti komandą.

Taip pergalingame 1999 m. sezone ant krepšininkų marškinėlių priekio atsirado užrašas „Lifosa“. Bendrovės vadovas Jonas Dastikas VŽ pasakoja, kad tuomet tokios reklamos net neprašė – užrašyti įmonės pavadinimą matomiausioje vietoje buvo paties „Žalgirio“ iniciatyva.

„Dabar jau nebepamenu, ar pas mus atėjo pats p. Kalmanovičius, ar kažkuris iš trenerių. Bet, žodžiu, atėjo ir paprašė pinigų. Tai davėme“, – nedaugiažodžiauja p. Dastikas.

„Lifosos“ vadovas sako nenorintis atskleisti, kokia suma tuomet parėmė „Žalgirį“, ir juokiasi, kad ši parama jo įmonei nebūtinai išėjo į naudą.

„Tuo laiku daug trąšų eksportavome į Turkiją, o žygiuodamas titulo link „Žalgiris“ nušlavė dvi turkų komandas. Tuomet teko girdėti partnerių Turkijoje kalbų, kad, žiūrėkit, mes trąšas iš jų perkame, o jie su mumis šitaip. Aišku, tos kalbos buvo labiau juokų lygio“, – šypsosi p. Dastikas.

Vėliau „Lifosa“ rėmė „Žalgirį“ dar kelis sezonus, bet paskui iš klubo rėmėjų gretų pasitraukė. Pasak p. Dastiko, tai lėmė pakitusi bendrovės politika – buvo nuspręsta paramą skirti ne profesionaliam sportui, o vaikams ir mėgėjams.

Būrys gelbėtojų

Po pergalingo 1999 m. sezono p. Kalmanovičius netikėtai pasitraukė iš komandos, taip atvirai ir nepaaiškindamas tokio sprendimo priežasčių, tik užsiminė, kad nenori kovoti su klubui kenkiančiais žmonėmis. Po dešimties metų verslininkas buvo nužudytas Maskvoje.

Porą mėnesių iki mirties Rusijos žiniasklaidai duotame interviu p. Kalmanovičius skaičiavo, kad 1999 m. „Žalgirio“ biudžetas sudarė apie 4,3 mln. USD ir buvo bent tris kartus mažesnis nei kitų Europos klubinio krepšinio grandų. Pavyzdžiui, Atėnų „Panathinaikos“ biudžetas siekė apie 12 mln. USD.

Pasibaigus p. Kalmanovičiaus erai, „Žalgiris“ pradėjo amerikietiškus kalnelius primenančią kelionę. Klubas vėl perėjo į Arvydo Sabonio rankas, jo dalininkais tapo SBA koncerno akcininkai Mindaugas Plūkas, Gintaras Tamkevičius ir Arūnas Martinkevičius.

Kurį laiką finansinė komandos padėtis buvo daugmaž stabili, bet po kelerių metų pinigų vėl ėmė stigti, iš klubo traukėsi žaidėjai, kartu su jais – ir tuometinis treneris Algirdas Brazys. „Žalgirį“ gelbėjo ir Kauno savivaldybė, ir Vyriausybė, ir pats p. Sabonis.

2005 m. „Žalgiriui“ nušvito nauja viltis, kai bankas „Snoras“ paskelbė, kad įsigyja 14% klubo akcijų, skiria 6.4 mln. Lt ir įsipareigoja dar mažiausiai trejus metus duoti po 3 mln. Lt. Tuomet „Žalgirio“ ir „Snoro“ sutartis buvo pompastiškai pristatyta būriui žurnalistų, o renginyje dalyvavo p. Sabonis, „Snoro“ valdybos pirmininkas Raimondas Baranauskas, ryškiausios komandos žvaigždės.

Deja, nepraėjo nė pora metų ir „Snoro“ parama komandai ėmė sekti, o santykiams persikėlus į teismus paaiškėjo, kad bankas daugiau pinigų tuomet žadėjo tik tuo atveju, jei gaus kontrolinį klubo akcijų paketą. Negana to, didelę dalį finansinių injekcijų „Snoras“ komandai skyrė kaip paskolas, o pardavęs klubo akcijas ėmė agresyviai reikalauti jas grąžinti.

Skolų nebeliko

2009-aisiais į Kauną trumpam atvyko p. Kalmanovičius ir su tuometiniu miesto meru Andriumi Kupčinsku aptarė galimybes vėl remti „Žalgirį“. Tačiau netrukus buvo paskelbta, kad komandą perima Ūkio bankas ir jo pagrindinis akcininkas – p. Kalmanovičiaus vaikystės draugas Vladimiras Romanovas.

Tuomet prasidėjo vienas keisčiausių, įdomiausių ir labiausiai anekdotiškomis istorijomis apipintų „Žalgirio“ istorijos etapų. Iš pradžių Romanovas padengė klubo skolas, surinko ambicingą biudžetą, ir ateitis atrodė šviesi. Bet paskui šiuo metu nuo Lietuvos teisėsaugos Rusijoje besislapstantis verslininkas komandą ėmė valdyti pagal savo užgaidas, nustojo mokėti algas žaidėjams ir lyg kojines tuo metu keistiems treneriams. Galiausiai Romanovas komandą su dar didesnėmis skolomis atidavė „Žalgirio“ veteranams.

Dabartinis „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas sako, kad 2013-aisiais „Žalgirio“ skolos siekė 12,3 mln. Eur ir buvo kilusi reali klubo bankroto grėsmė. Visgi komandai pamažu pavyko išsrėbti verslininko Romanovo paliktą košę, o kiti metai po labai ilgo laiko bus pirmieji, kuriuos „Žalgiris“ sutiks be skolų.

Tad finansinę pergalę Kauno „Žalgiris“ jau pasiekė, o šį savaitgalį paaiškės, ar ją pasieks ir krepšinio aikštelėje. Nors šiemetinis „Žalgirio“ biudžetas siekia apie 8,5 mln. Eur, finansinis atotrūkis tarp Kauno ir kitų Europos klubų dar labiau išaugo. Pavyzdžiui, Maskvos CSKA piniginėje šiemet buvo net 45 mln. Eur.

„Žalgirio“ treneris Šarūnas Jasikevičius dažnai kartoja, kad pergales lemia drausmė ir plano vykdymas. Komandos vadovai savo planą įvykdė. Dabar atėjo eilė žaidėjams.

Atėjo naujas rėmėjas

Prieš pat svarbiausias Eurolygos sezono kovas Kauno „Žalgiris“ pranešė, kad komanda rado naują pagrindinį rėmėją – juo tapo naftos produktų perdirbimo bendrovė „Orlen Lietuva“.

Stipriausios šalyje krepšinio komandos ir „Orlen Lietuvos“ partnerystė bus įtvirtinta jau artimiausiose rungtynėse – žalius ir baltus komandos marškinėlius Belgrade puoš šios bendrovės logotipas. „Orlen Lietuva“ neatskleidžia, nei kokia suma, nei kokį laikotarpį rems „Žalgirį“.

Kauno „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas sako, kad tik su didžiausių Lietuvos įmonių pagalba „Žalgiris“ pajėgus nuolatos konkuruoti su kur kas turtingesniais Europos krepšinio grandais.

„Džiaugiuosi, kad pergalės įtikina ir stipriausios Lietuvos verslo įmonės jungiasi į mūsų komandos rėmėjų gretas. Tai puiki naujiena visai krepšinio bendruomenei. Esame dėkingi už pasitikėjimą ir skiriamą paramą. Stengsimės už tai atsidėkoti siekdami kuo geriausių rezultatų Eurolygos finalo ketverte jau šį savaitgalį“, – tikina p. Motiejūnas.

Tiesa, klubui vis dar nesiseka rasti generalinio rėmėjo, kurio skiriama suma, anot p. Motiejūno, galėtų sudaryti apie 25% metinio komandos biudžeto.

Tačiau „Žalgirio“ piniginę solidžiai papildys ir premijos už šį sezoną iškovotas pergales. 18 rungtynių reguliariajame sezone laimėjusi Kauno komanda uždirbo 720.000 Eur, dar 210.000 Eur klubui teks už tris pergales ketvirtfinalyje. Net ir pralaimėjęs abejas finalo ketverto rungtynes „Žalgiris“ papildomai gaus 200.000 Eur, o tapęs čempionu prie bendros premijų sumos prisidėtų 1 mln. Eur.

Eurolygos finalo ketverto rungtynių tvarkaraštis

Gegužės 18 d.

19.00 val. Kauno „Žalgiris“ – Stambulo „Fenerbahce Dogus“

22.00 val. Madrido „Real“ – Maskvos CSKA

Gegužės 20 d.

18.00 val. Mažasis finalas. Rungtynės dėl 3 vietos

21.00 val. Finalas. Rungtynės dėl Eurolygos čempionų titulo

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
NBA klubo žingsnis: už 100 USD įleis į areną, bet ne į rungtynes 3

NBA krepšinio lygoje rungtyniaujantis „Golden State Warriors“ klubas savo gerbėjams siūlo visiškai naujo tipo...

Laisvalaikis
2018.11.13
Pasaulio futbolą maitina vis gausesni pinigai iš Kinijos

Kinijos interneto milžinės „Alibaba“ kontroliuojama mobiliųjų mokėjimų platforma „Alipay“ tapo Europos...

Laisvalaikis
2018.11.12
„Lonely Planet“ už jus pagalvojo, kur keliauti 2019-aisiais 2

Kelionių vadovų leidykla „Lonely Planet” paskelbė sąrašą pasaulio kampelių, kuriuos rekomenduojama aplankyti...

Laisvalaikis
2018.11.12
„Vilnius Mama Jazz“ traukia kozirius 1

Ateinantį ketvirtadienį, lapkričio 15 d., prasidės tarptautinis džiazo festivalis „Vilnius Mama Jazz 2018“.

Laisvalaikis
2018.11.10
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį į renginius – iškilių Lietuvos fotografų parodas, savų ir užsienio muzikos virtuozų koncertus,...

Laisvalaikis
2018.11.09
„Impuls“ grupė 2019 m. plėsis pigių sporto klubų segmente Premium 3

Sporto ir sveikatingumo rinkos banginis – 28 sporto klubus Baltijos šalyse valdanti „Impuls“ grupė – kitąmet...

Futbolo kare – grasinimai žaidėjams

Jei galingiausi Europos futbolo klubai įgyvendins savo planus ir įkurs naują Europos superlygą, FIFA žada šių...

Laisvalaikis
2018.11.08
„Scanorama“ tranzuoja per šiuolaikinį kiną: kur stabtelti?

Spalio 8 d. prasidėjo didžiausias rudens kino renginys – Europos šalių kino forumas „Scanorama“, kurio...

Laisvalaikis
2018.11.08
Palangoje atidaryta gintaro pirtis 11

Palangoje, poilsio ir sveikatinimo komplekse „Atostogų parkas“, atidaryta gintaro pirtis, kurios vidus...

Laisvalaikis
2018.11.06
Kitąmet iš Vilniaus pradės tiesioginius skrydžius į Madagaskarą 15

Kitų metų pavasarį Vilniaus oro uoste nusileis didžiausias reguliariais reisais skraidantis keleivinis...

Vilniuje atidarytas pirmasis estų tinklo „MyFitness“ sporto klubas 9

Didžiausias Baltijos šalyse sveikatingumo klubų tinklas „MyFitness“ pradeda veiklą Lietuvoje. Antradienį...

Popierinių laiškų privalumas – jų kaina aukcione

Popieriuje rašyti laiškai, palyginti su elektroniniais, turi vieną neginčytiną privalumą – tam tikrais...

Laisvalaikis
2018.11.05
VŽ rekomenduoja: naujos knygos 3

Kad ir ką apie knygų (ne)skaitymą kalbėtų skeptikai, lapkričio 8–11 d. Vilniuje vyksiantis tarptautinis...

Laisvalaikis
2018.11.04
Lietuvių turistų srautas į Turkiją šiemet augo sparčiausiai iš Baltijos šalių 1

Turkijos kultūros ir turizmo ministerijos paskelbta naujausia turizmo statistika rodo, kad Lietuvos gyventojų...

Skaičiai: Pasaulio futbolo čempionatas Premium

Pasaulio futbolo čempionatas yra ne tik vienas didžiausių sporto renginių, bet ir milžiniškas...

Verslo klasė
2018.11.03
Australų pasiūlymas U. Bolto nesužavėjo

Daugkartinis olimpinis sprinto rungties čempionas Usainas Boltas ieškos kitos vietos, kurioje galėtų...

Laisvalaikis
2018.11.02
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Masiškiausiu šio savaitgalio renginiu galima vadinti Vėlines: prasmingą susikaupimo ir rimties metą. Bus ir...

Laisvalaikis
2018.11.02
Rusai naujametines keliones į Baltijos šalis šiemet perka aktyviau 5

Rusijos kelionių organizatoriai fiksuoja padidėjusią kelionių į Baltijos šalis paklausą. Jų teigimu, šį...

Amerikiečiai išsirinko mėgstamiausias knygas

Daugiau kaip 4 mln. amerikiečių balsavo nacionalinio transliuotojo PBS surengtoje apklausoje „Great American...

Laisvalaikis
2018.11.01
„Žalgiris“: pakaks prašyti, atėjo metas uždirbti Premium 11

Laikai, kai sporto vadyba apsiribojo į savivaldybių biudžetus ištiestomis klubų vadovų rankomis, jau praėjo,...

Verslo klasė
2018.11.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau