„Žalgirio“ šuolis: iš skolų liūno į Eurolygos elitą

Publikuota: 2018-05-18
Šarūno Jasikevičiaus vedami „Žalgirio“ krepšininkai šį savaitgalį bandys iškovoti antrąjį Eurolygos titulą komandos istorijoje. Žygimanto Gedvilos („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Šarūno Jasikevičiaus vedami „Žalgirio“ krepšininkai šį savaitgalį bandys iškovoti antrąjį Eurolygos titulą komandos istorijoje. Žygimanto Gedvilos („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.

Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubas šiandien pradės Eurolygos finalo ketverto kovas ir bandys pakartoti 1999-ųjų triumfą. Tarp tuometinės ir dabartinės komandų galima įžvelgti nemažai panašumų – jaunas ir pergalių alkanas treneris, patyrusių ir karjeras tik pradedančių žaidėjų komanda, ištikima sirgalių armija. Ir, žinoma, viena ploniausių piniginių Europoje.

Beveik prieš dvidešimtmetį Eurolygoje „Žalgirio“ iškovota pergalė buvo svaigi, tačiau pagirios truko labai ilgai. Ir tik šį sezoną klubas pagaliau baigs be galvos skausmo – atsikratęs visus šiuos metus slėgusių skolų ir galbūt iškovojęs vieną didžiausių pergalių Lietuvos krepšinio istorijoje.

Per pastaruosius du dešimtmečius „Žalgiris“ ne kartą skendo ir buvo atsidūręs ties bankroto riba. Bet vis atsirasdavo gelbėtojų: vieni ateidavo trumpam, kiti užsibūdavo ilgiau, bet po savęs palikdavo dar didesnes komandos biudžeto skyles.

„Paprašė, tai davėme“

Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, Kauno krepšinio klubas kartu su visa šalimi išgyveno didelius virsmus. Komanda keliavo iš rankų į rankas, vienu metu ją valdė net Kauno šiluminė elektrinė, vėliau – įvairūs verslininkai.

1994 m. gelbėti gimtosios komandos ėmėsi legendinis krepšininkas Arvydas Sabonis. Jis į komandą atsivedė ir verslininką Šabtajų Kalmanovičių. Paradoksalu, bet su buvusiu KGB agentu siejamos pirmosios ryškios Lietuvos krepšinio pasididžiavimo pergalės tarptautinėje arenoje – 1998 m. iškovota tuometinė Saportos taurė ir po metų laimėtas Eurolygos čempionų titulas.

Tiesa, 1997-aisiais iš p. Sabonio už simbolinę sumą kontrolinį „Žalgirio“ akcijų paketą perėmęs p. Kalmanovičius nebuvo tas žmogus, kuris į komandą kištų vien asmeninius pinigus. Jis ieškojo ir kitų verslininkų, kurie galėtų remti komandą.

Taip pergalingame 1999 m. sezone ant krepšininkų marškinėlių priekio atsirado užrašas „Lifosa“. Bendrovės vadovas Jonas Dastikas VŽ pasakoja, kad tuomet tokios reklamos net neprašė – užrašyti įmonės pavadinimą matomiausioje vietoje buvo paties „Žalgirio“ iniciatyva.

„Dabar jau nebepamenu, ar pas mus atėjo pats p. Kalmanovičius, ar kažkuris iš trenerių. Bet, žodžiu, atėjo ir paprašė pinigų. Tai davėme“, – nedaugiažodžiauja p. Dastikas.

„Lifosos“ vadovas sako nenorintis atskleisti, kokia suma tuomet parėmė „Žalgirį“, ir juokiasi, kad ši parama jo įmonei nebūtinai išėjo į naudą.

„Tuo laiku daug trąšų eksportavome į Turkiją, o žygiuodamas titulo link „Žalgiris“ nušlavė dvi turkų komandas. Tuomet teko girdėti partnerių Turkijoje kalbų, kad, žiūrėkit, mes trąšas iš jų perkame, o jie su mumis šitaip. Aišku, tos kalbos buvo labiau juokų lygio“, – šypsosi p. Dastikas.

Vėliau „Lifosa“ rėmė „Žalgirį“ dar kelis sezonus, bet paskui iš klubo rėmėjų gretų pasitraukė. Pasak p. Dastiko, tai lėmė pakitusi bendrovės politika – buvo nuspręsta paramą skirti ne profesionaliam sportui, o vaikams ir mėgėjams.

Būrys gelbėtojų

Po pergalingo 1999 m. sezono p. Kalmanovičius netikėtai pasitraukė iš komandos, taip atvirai ir nepaaiškindamas tokio sprendimo priežasčių, tik užsiminė, kad nenori kovoti su klubui kenkiančiais žmonėmis. Po dešimties metų verslininkas buvo nužudytas Maskvoje.

Porą mėnesių iki mirties Rusijos žiniasklaidai duotame interviu p. Kalmanovičius skaičiavo, kad 1999 m. „Žalgirio“ biudžetas sudarė apie 4,3 mln. USD ir buvo bent tris kartus mažesnis nei kitų Europos klubinio krepšinio grandų. Pavyzdžiui, Atėnų „Panathinaikos“ biudžetas siekė apie 12 mln. USD.

Pasibaigus p. Kalmanovičiaus erai, „Žalgiris“ pradėjo amerikietiškus kalnelius primenančią kelionę. Klubas vėl perėjo į Arvydo Sabonio rankas, jo dalininkais tapo SBA koncerno akcininkai Mindaugas Plūkas, Gintaras Tamkevičius ir Arūnas Martinkevičius.

Kurį laiką finansinė komandos padėtis buvo daugmaž stabili, bet po kelerių metų pinigų vėl ėmė stigti, iš klubo traukėsi žaidėjai, kartu su jais – ir tuometinis treneris Algirdas Brazys. „Žalgirį“ gelbėjo ir Kauno savivaldybė, ir Vyriausybė, ir pats p. Sabonis.

2005 m. „Žalgiriui“ nušvito nauja viltis, kai bankas „Snoras“ paskelbė, kad įsigyja 14% klubo akcijų, skiria 6.4 mln. Lt ir įsipareigoja dar mažiausiai trejus metus duoti po 3 mln. Lt. Tuomet „Žalgirio“ ir „Snoro“ sutartis buvo pompastiškai pristatyta būriui žurnalistų, o renginyje dalyvavo p. Sabonis, „Snoro“ valdybos pirmininkas Raimondas Baranauskas, ryškiausios komandos žvaigždės.

Deja, nepraėjo nė pora metų ir „Snoro“ parama komandai ėmė sekti, o santykiams persikėlus į teismus paaiškėjo, kad bankas daugiau pinigų tuomet žadėjo tik tuo atveju, jei gaus kontrolinį klubo akcijų paketą. Negana to, didelę dalį finansinių injekcijų „Snoras“ komandai skyrė kaip paskolas, o pardavęs klubo akcijas ėmė agresyviai reikalauti jas grąžinti.

Skolų nebeliko

2009-aisiais į Kauną trumpam atvyko p. Kalmanovičius ir su tuometiniu miesto meru Andriumi Kupčinsku aptarė galimybes vėl remti „Žalgirį“. Tačiau netrukus buvo paskelbta, kad komandą perima Ūkio bankas ir jo pagrindinis akcininkas – p. Kalmanovičiaus vaikystės draugas Vladimiras Romanovas.

Tuomet prasidėjo vienas keisčiausių, įdomiausių ir labiausiai anekdotiškomis istorijomis apipintų „Žalgirio“ istorijos etapų. Iš pradžių Romanovas padengė klubo skolas, surinko ambicingą biudžetą, ir ateitis atrodė šviesi. Bet paskui šiuo metu nuo Lietuvos teisėsaugos Rusijoje besislapstantis verslininkas komandą ėmė valdyti pagal savo užgaidas, nustojo mokėti algas žaidėjams ir lyg kojines tuo metu keistiems treneriams. Galiausiai Romanovas komandą su dar didesnėmis skolomis atidavė „Žalgirio“ veteranams.

Dabartinis „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas sako, kad 2013-aisiais „Žalgirio“ skolos siekė 12,3 mln. Eur ir buvo kilusi reali klubo bankroto grėsmė. Visgi komandai pamažu pavyko išsrėbti verslininko Romanovo paliktą košę, o kiti metai po labai ilgo laiko bus pirmieji, kuriuos „Žalgiris“ sutiks be skolų.

Tad finansinę pergalę Kauno „Žalgiris“ jau pasiekė, o šį savaitgalį paaiškės, ar ją pasieks ir krepšinio aikštelėje. Nors šiemetinis „Žalgirio“ biudžetas siekia apie 8,5 mln. Eur, finansinis atotrūkis tarp Kauno ir kitų Europos klubų dar labiau išaugo. Pavyzdžiui, Maskvos CSKA piniginėje šiemet buvo net 45 mln. Eur.

„Žalgirio“ treneris Šarūnas Jasikevičius dažnai kartoja, kad pergales lemia drausmė ir plano vykdymas. Komandos vadovai savo planą įvykdė. Dabar atėjo eilė žaidėjams.

Atėjo naujas rėmėjas

Prieš pat svarbiausias Eurolygos sezono kovas Kauno „Žalgiris“ pranešė, kad komanda rado naują pagrindinį rėmėją – juo tapo naftos produktų perdirbimo bendrovė „Orlen Lietuva“.

Stipriausios šalyje krepšinio komandos ir „Orlen Lietuvos“ partnerystė bus įtvirtinta jau artimiausiose rungtynėse – žalius ir baltus komandos marškinėlius Belgrade puoš šios bendrovės logotipas. „Orlen Lietuva“ neatskleidžia, nei kokia suma, nei kokį laikotarpį rems „Žalgirį“.

Kauno „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas sako, kad tik su didžiausių Lietuvos įmonių pagalba „Žalgiris“ pajėgus nuolatos konkuruoti su kur kas turtingesniais Europos krepšinio grandais.

„Džiaugiuosi, kad pergalės įtikina ir stipriausios Lietuvos verslo įmonės jungiasi į mūsų komandos rėmėjų gretas. Tai puiki naujiena visai krepšinio bendruomenei. Esame dėkingi už pasitikėjimą ir skiriamą paramą. Stengsimės už tai atsidėkoti siekdami kuo geriausių rezultatų Eurolygos finalo ketverte jau šį savaitgalį“, – tikina p. Motiejūnas.

Tiesa, klubui vis dar nesiseka rasti generalinio rėmėjo, kurio skiriama suma, anot p. Motiejūno, galėtų sudaryti apie 25% metinio komandos biudžeto.

Tačiau „Žalgirio“ piniginę solidžiai papildys ir premijos už šį sezoną iškovotas pergales. 18 rungtynių reguliariajame sezone laimėjusi Kauno komanda uždirbo 720.000 Eur, dar 210.000 Eur klubui teks už tris pergales ketvirtfinalyje. Net ir pralaimėjęs abejas finalo ketverto rungtynes „Žalgiris“ papildomai gaus 200.000 Eur, o tapęs čempionu prie bendros premijų sumos prisidėtų 1 mln. Eur.

Eurolygos finalo ketverto rungtynių tvarkaraštis

Gegužės 18 d.

19.00 val. Kauno „Žalgiris“ – Stambulo „Fenerbahce Dogus“

22.00 val. Madrido „Real“ – Maskvos CSKA

Gegužės 20 d.

18.00 val. Mažasis finalas. Rungtynės dėl 3 vietos

21.00 val. Finalas. Rungtynės dėl Eurolygos čempionų titulo

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Paskelbti gražiausi lietuviški įmonių pavadinimai: nuo „Pirmo blyno“ iki „Baltos varnos“ 1

Vasario 20-ąją, minint Tarptautinę gimtosios kalbos dieną, Valstybinė kalbos komisija paskelbė 18-os pernai...

Laisvalaikis
2019.02.20
Nemuno kilpų regioniniame parke kyla aukščiausias Lietuvoje apžvalgos bokštas 3

Valstybiniuose parkuose – darbymetis. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT), vykdydama projektą...

Laisvalaikis
2019.02.19
Egipto kurortų viešbučiai 2019 m. gali pabrangti trečdaliu 5

Egipto viešbučių pajamos didės, prognozuoja ekspertai. Ir ne tik dėka augsiančio šios šalies viešbučių...

Paslaugos
2019.02.17
Taline turistai pernai išleido milijardą eurų, daugiausiai lankėsi suomių 7

Užsienio šalių piliečiai Taline 2018 m. lankėsi 4,6 mln. kartų, rodo miesto valdžios paskelbti preliminarūs...

Paslaugos
2019.02.17
Filmo premjera: ką mums liudija „Purpurinis rūkas“ 4

Kino teatruose pradėtas rodyti naujas Raimundo Banionio filmas „Purpurinis rūkas“, pirmiausiai skirtas žiniai...

Laisvalaikis
2019.02.16
Karaliaus Mindaugo taurė dosni žaidėjams ir žiūrovams 1

Šį savaitgalį keturi stipriausi šalies krepšinio klubai Vilniaus „Siemens“ arenoje stos į kovą dėl Karaliaus...

Laisvalaikis
2019.02.16
Išrinktos kūrybiškiausios lietuvių autorių knygos

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) Šiuolaikinės literatūros skyriaus mokslininkai sudarė...

Laisvalaikis
2019.02.15
Istorinis Gelgaudiškio dvaras išnuomotas naujiems savininkams 3

Šakių rajono savivaldybė, aštuonis kartus mėginusi išnuomoti restauruotą Gelgaudiškio dvarą, devintąjį kartą...

Laisvalaikis
2019.02.15
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį Lietuva gausybe oficialių ir kultūrinių iniciatyvų pasitinka vasario 16-ąją. Tačiau...

Laisvalaikis
2019.02.15
Vasario 16-osios renginiai – nuo laužų iki fejerverkų 1

Po 2018 m. paminėto Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečio atliktos apklausos parodė, jog Vasario 16-oji...

Laisvalaikis
2019.02.14
„Lufthansa“ keleivį padavė į teismą už tai, kad jis neskrido 15

Oro linijos „Lufthansa“ padavė į teismą keleivį, kuris įsigijo bilietus skrydžiui su persėdimu, tačiau...

Laisvalaikis
2019.02.14
Ant Užgavėnėms skirtos monetos liepsnoja Morė 1

Lietuvos bankas išleidžia trečiąją tradicinėms lietuvių šventėms įamžinti skirtą monetų seriją, šįkart jos...

Laisvalaikis
2019.02.12
Didysis „Grammy“ laurų vainikas – kantri muzikos atlikėjai

Pagrindinį šių metų „Grammy“ apdovanojimą – statulėlę už geriausią metų albumą – pelnė JAV kantri muzikos...

Laisvalaikis
2019.02.11
BAFTA išsirinko kino favoritus

Sekmadienio vakarą Londone įvyko 72-ieji Didžiosios Britanijos kino industrijos apdovanojimai BAFTA, kuriuose...

Laisvalaikis
2019.02.11
Motyvacija fiziniam aktyvumui: naujausios sporto tendencijos Premium

Ar šiandien jau supypsėjo jūsų telefonas, pranešdamas, kad per ilgai sėdite prie kompiuterio? O gal dėl to...

Laisvalaikis
2019.02.10
Išrinktos gražiausios metų knygos

Artėjant Vilniaus knygų mugei, paskelbtos Knygos meno konkursą laimėjusios gražiausios metų knygos.

Laisvalaikis
2019.02.09
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šis savaitgalis kvepės šviežiais agurkais ir kava. Rimtesnių užmojų turintiems pravers užsukti į „mokslo...

Laisvalaikis
2019.02.08
Tarp Roterdamo ir Berlyno kursuos džiazo traukinys

Birželį iš Roterdamo turėtų pajudėti pirmieji naktiniai džiazo traukiniai į Berlyną. Taip planuoja projekto...

Laisvalaikis
2019.02.07
Kokius „Kino pavasario“ filmus mums rekomenduoja užsienio kino kritikai

Ir tikrasis, ir „Kino pavasaris“ (KP) – jau čia pat. Pastarasis vyks kovo 21–balandžio 4 dienomis, tad jo...

Laisvalaikis
2019.02.05
Amerikoje praūžė sporto ir reklamos šou – „Super Bowl“

Milijonai žiūrovų, išlaidų ir pelno – taip galima apibūdinti kasmet amerikietiškojo futbolo sezoną...

Laisvalaikis
2019.02.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau