Kaimo turizmas: sodybų svečiai daugiausia moka už visišką ramybę

Publikuota: 2018-05-12
Atnaujinta 2018-05-12 16:49
Vandens telkinys šalia ir visiška ramybė – pagrindiniai reikalavimai, kuriuos lankytojai kelia kaimo turizmo sodyboms. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Vandens telkinys šalia ir visiška ramybė – pagrindiniai reikalavimai, kuriuos lankytojai kelia kaimo turizmo sodyboms. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Praėjusiais metais Lietuvos kaimo turizmo sodybas aplankė beveik trečdalis milijono svečių. Šiemetinę vasarą sodybų šeimininkai pasitinka viltingai žvelgdami į orų prognozes ir tikėdamiesi sotesnio sezono.

Vandens telkinys – šalia, tyla ir galimybė užsiimti kokia nors veikla – ant šių trijų banginių laikosi sėkmingiausios kaimo turizmo sodybos. Todėl vis daugiau jų šeimininkų vasarą nebeįsileidžia švęsti norinčių kompanijų ir apgyvendinimą siūlo šeimoms ar nedidelėms poilsiautojų grupėms.

Sodybose svečius priimantys šeimininkai teigia, kad vis daugiau klientų atvykę į kaimo turizmo sodybą nori gauti privačią erdvę, kurioje galėtų ilsėtis netrukdomi. Todėl triukšmingos šventės nepageidaujamos.

Vertina gandriukais

„Kol kas vietų dar yra daugelyje sodybų, tad dabar metas rinktis, kur norėtumėte praleisti konkretų vasaros savaitgalį. Patirtis rodo, kad lietuviai užsisako paskutinę minutę. Įsibėgėjus vasarai, gauti norimą sodybą norimoje šalies vietoje tampa sunku“, – sako Linas Žabaliūnas, Kaimo turizmo asociacijos prezidentas.

Turizmo departamento duomenimis, praėjusiais metais apgyvendinimo paslaugas siūlė 668 kaimo turizmo sodybos. Kaimo turizmo asociacija vienija 422.

Pasak p. Žabaliūno, neasocijuotos sodybos neįtraukiamos į rezervacijų tinklalapį atostogoskaime.lt, taip pat neturi galimybės dalyvauti bendruose rinkodaros projektuose ar su asociacijos vėliava prisistatyti įvairiuose turizmo renginiuose.

Be to, pabrėžia p. Žabaliūnas, asocijuotos sodybos yra vertinamos ir rezultatai skelbiami viešai, tad lankytojai dar prieš važiuodami gali geriau įvertinti, kokio lygio paslaugas gaus. Prie visų atostogoskaime.lt esančių sodybų lankytojai mato gandriukų simbolius – jų gali būti nuo vieno iki penkių. Kuo daugiau gandriukų – tuo kokybiškesnį ir įvairesnį poilsį siūlo sodyba.

Anksčiau gandriukus sodyboms pagal tam tikrus kriterijus dalijo pati asociacija, dabar vis dažniau į vertinimus įtraukiama lankytojų nuomonė, sužinoma per apklausas. Kaimo turizmo asociacijos vadovas skaičiuoja, kad daugiausia sodybų gali pasigirti trimis gandriukais, o tų, kurios turi tik vieną ar visus penkis, yra maždaug lygiai – po keliolika.

„Tačiau jau keletą metų matome tendenciją, kad mažėja vieną gandriuką gaunančių sodybų, jos savo lygį kelia iki trijų ar keturių gandro simbolių“, – aiškina p. Žabaliūnas.

Griežtos taisyklės

Vis dėlto net geriausiai įvertinamos sodybos yra labai priklausomos nuo oro, sako asociacijos vadovas. Gali siūlyti įvairiausių paslaugų ir pramogų, bet niekas neatvažiuos, jei orai bus prasti. Tai galioja ne tik vasarą.

„Nemažai sodybų šeimininkų stengiasi mažinti sezoniškumo įtaką ir siūlo veiklos įvairiais metų laikais. Bet jei žiemą nėra sniego, jei ežerai neužšalę, privilioti žmones į kaimą būna sunku“, – sako p. Žabaliūnas.

Tiesa, sezoniškumo ir orų įtaką mažiau jaučia sodybos, kurios savo erdves siūlo įvairiems renginiams. Dar vienas būdas – į sodybą vilioti dideles triukšmingai švęsti nusiteikusias kompanijas. Bet tai priimtina ne visiems sodybų šeimininkams, nes tokios kompanijos atbaido ramaus poilsio trokštančius lankytojus.

„Klientai vis dažniau ieško sodybų, kuriose turėtų daugiau privatumo, kur gautų uždarą erdvę 4–6 žmonėms ir ten ramiai leistų laiką. Ši tendencija ypač ryški sodybose atokiau nuo didžiųjų miestų, greta saugomų teritorijų. Pastebime, kad tokiose sodybose vasarą šventėjai apskritai nebepriimami, orientuojamasi į mažesnes poilsiautojų grupes“, – kalba pašnekovas.

Pasak jo, tokių į ramų poilsį orientuotų sodybų šeimininkai yra nusistatę gana griežtas taisykles lankytojams ir prižiūri, kad jų būtų laikomasi.

Marijona Striaukienė, Žemaitijos nacionaliniame parke esančios sodybos „Pas tėvukus“ savininkė, sako, kad aplinkinės sodybos yra užėmusios savo nišas ir dėl klientų nekonkuruoja, – vienos priima kompanijas, kitos – tik šeimas. Kitokio poilsio, nei siūlo konkreti sodyba, ieškantys žmonės neretai nukreipiami pas kaimynus.

Svarbu gera vieta

„Mūsų sodyba griežtai skirta tik ramybei. Tam tikras taisykles iškart išdėstome kiekvienam skambinančiajam, priimame, jei jis sutinka jų laikytis. Privatumas yra ypač gerbiamas, kitas gal nori nuogas vaikščioti ir niekas neturi tam trukdyti“, – nukerta p. Striaukienė.

Daugiau kaip du dešimtmečius sodyboje šeimininkaujanti p. Striaukienė tikina, kad pritraukti lankytojų nėra sudėtinga, – padeda iš lūpų į lūpas sklindančios rekomendacijos, taip pat nemažas būrys lojalių klientų. Yra šeimų, kurios į sodybą atvyksta keliolika vasarų paeiliui, yra vasaras Lietuvoje leidžiančių ir pasisvečiuoti atvykstančių Amerikos lietuvių.

Kita vertus, pabrėžia p. Striaukienė, labai padeda, kad sodyba yra Žemaitijos nacionaliniame parke: per porą kilometrų nuo Platelių nutolusiame Beržoro kaimelyje ant to paties pavadinimo ežero kranto.

„Yra Platelių jachtų klubas, aplink ežerą įrengti ilgi pėsčiųjų ir dviračių takai, rekonstruotas Šaltojo karo muziejus. Šie objektai užtikrina didelius žmonių srautus, už tai reikia dėkoti nacionalinio parko administracijai, taip pat už reklamą, kurią per ją gauname“, – kalba sodybos savininkė.

Nori stabilumo

Toliau nuo didžiųjų miestų esančioms sodyboms dalį pajamų suneša turistai iš užsienio. Vienu metu buvo kalbama, kad besiplečiantis kaimo turizmo sektorius galėtų tapti alternatyva tradiciniams viešbučiams, tačiau p. Žabaliūnas sako, kad kalbėti apie konkurenciją šiuo atveju nėra prasmės.

„Nesakyčiau, kad esame konkurentai viešbučiams. Esmė ta, kad provincijoje tų viešbučių paprasčiausiai nėra, tad kaimo turizmo sodybos tam tikruose rajonuose yra vienintelės vietos, kuriose turistai gali apsistoti“, – aiškina Kaimo turizmo asociacijos vadovas.

Jis vertina, kad kas penkta nakvynė Lietuvos apgyvendinimo sektoriuje tenka kaimo turizmo sodyboms, o atsižvelgus, kad didelė dalis sodybų dirba tik vasarą, ši proporcija atrodo dar gražiau. Be to, užsieniečiai dažniau renkasi brangesnes sodybas.

Pasak p. Žabaliūno, pritraukti užsienio turistų į Lietuvos kaimą padeda ir gana sėkmingas asociacijos bendradarbiavimas su Ūkio ir Žemės ūkio ministerijomis, kurios lietuviškas sodybas pristato įvairiuose renginiuose kitose šalyse. Kita vertus, iš valdžios norėtųsi daugiau aiškumo, kas laukia ateityje.

„Kaip ir visas verslas, matome mokestines reformas ir labiausiai trokštame stabilumo. Kad būtų galima ramiai dirbti, o ne nuolat bandyti prisitaikyti prie pokyčių“, – vertina Kaimo turizmo asociacijos vadovas.

Kaimo turizmas skaičiais

Praėjusiais metais kaimo turizmo sodybose apsilankė 324.700 turistų, iš jų – 31.800, arba 9,8%, užsieniečių.

Kaimo turizmo sodybose 2017 m., palyginti su 2016 m., ilsėjosi 2,1% daugiau turistų. Vidutinė poilsio kaimo turizmo sodyboje trukmė buvo 1,92 nakvynės.

Dažniausiai poilsiautojai rinkosi Vilniaus (28%), Alytaus (16%), Kauno (14%) ir Utenos (13%) apskričių kaimo turizmo sodybas.

Daugiausia užsienio svečių atvyko iš Lenkijos, Rusijos, Vokietijos ir Latvijos.

Vidutinė nakvynės kaimo turizmo sodyboje kaina vienam turistui apskrityse svyravo nuo 10 iki 18 Eur. Lietuvos gyventojas už nakvynę kaimo turizmo sodyboje vidutiniškai mokėjo apie 13 Eur, užsienietis – 21 Eur.

Dauguma turistų atvykdavo tik savaitgaliais. Populiariausi mėnesiai poilsiauti kaimo turizmo sodybose buvo liepa ir rugpjūtis.

2017 m. apgyvendinimo paslaugas siūlė 668 kaimo turizmo sodybos, arba 7 sodybomis (1,1%) daugiau nei 2016 m. Vietų skaičius kaimo turizmo sodybose padidėjo 3% ir buvo 15.000.

Daugiausia kaimo turizmo sodybų buvo Trakų, Molėtų, Zarasų, Lazdijų, Ignalinos ir Utenos rajonų savivaldybėse.

Apgyvendinimo paslaugas Trakų rajono savivaldybėje teikė 43 kaimo turizmo sodybos, Molėtų – 39, Zarasų – 38, Ignalinos – 37, Lazdijų – 34, Utenos ir Klaipėdos rajonų savivaldybėse – po 32, Plungės – 30, Varėnos – 26. Dažniausiai poilsiautojai rinkosi prie ežerų esančias sodybas.

Šaltinis: Lietuvos statistikos departamentas

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Restauratoriai pagavo populiarumo bangą

Vieni tai vadina noru pažinti stebuklą, kiti sako, kad šiuolaikinis žmogus tiesiog nesugeba atsispirti...

Laisvalaikis
2018.10.21
Kiek sveikatos priklauso pagal darbo sutartį 2

Biuras neturi tapti ligos priežastimi, tačiau mokslas vis dažniau konstatuoja priešingai. Specialistai...

Laisvalaikis
2018.10.21
Paskelbti pigiausi šio žiemos sezono slidinėjimo kurortai 3

Pigiausiųjų šio sezono slidinėjimo kurortų sąrašo viršūnėje – vienas pagrindinių Bulgarijos kalnų kurortų –...

VŽ rekomenduoja: naujos knygos

Tamsūs vakarai ilgėja. Geras laikas griebti knygą ir persikelti – bent trumpam – į kitas šalis ir kitus...

Laisvalaikis
2018.10.21
Gera žinia tėvams: gausi biblioteka kone prilygsta universitetui

Australijos valstybinio universiteto mokslininkai išsiaiškino, kad augdami aplinkoje, kurioje yra daug knygų,...

Laisvalaikis
2018.10.20
Į JAV išvykęs D. Songaila „Hooters“ barą perleido R. Javtokui 17

Krepšinio aikštelėje praeityje vienas kitą ne kartą keitę Darius Songaila ir Robertas Javtokas tokį patį...

Laisvalaikis
2018.10.19
Tyrimas: Birštone gyventi gerai

Birštone pristatytas tyrimas, kuriuo siekta išsiaiškinti, kaip Birštono savivaldybės gyventojai vertina...

Laisvalaikis
2018.10.19
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį renginių apsčiai, pradedant pėsčiųjų žygiais, baigiant MO muziejaus atidarymo „MOratonu“ ar...

Laisvalaikis
2018.10.19
UEFA 50% didina išlaidas moterų futbolui 1

Europos futbolo asociacija UEFA 50% didina moterų futbolo plėtros programos fondą.

Laisvalaikis
2018.10.18
Pažintinis takas per pelkes drieksis beveik 6 kilometrus 17

Prieš trejetą metų atidarytas 3,6 km ilgio Mūšos tyrelio pažintinis takas prailgės gerais dviem kilometrais.

Laisvalaikis
2018.10.18
Iš Jaunimo olimpiados lietuviai parveš 3 medalius

Likus vienai dienai iki jaunimo olimpinių žaidynių Buenos Airėse (Argentina) pabaigos paaiškėjo, jog į...

Laisvalaikis
2018.10.17
Futbolininko Kompany tėvas tapo pirmuoju juodaodžiu meru Belgijoje

Pierre‘as Kompany, „Manchester City“ klubo ir Belgijos futbolo rinktinės gynėjo Vincento Kompany tėvas, tapo...

Laisvalaikis
2018.10.16
Naujuoju Futbolo federacijos generaliniu sekretoriumi tapo Stankevičius

Lietuvos futbolo federacijos (LFF) Vykdomasis komitetas naujuoju federacijos generaliniu sekretoriumi išrinko...

Laisvalaikis
2018.10.16
Fotografijos parodoje – paskutinės pakylos

Vilniuje, Bažnytinio paveldo muziejuje veikia Gedimino Pranckūno fotografijų paroda „Priešnavis. Paskutinė...

Laisvalaikis
2018.10.14
„Jekaterina Didžioji“ stabdys eismą kai kuriose Vilniaus vietose 1

Vilniuje spalio ir lapkričio mėnesiais teks susidurti su eismo ribojimais, nes sostinėje bus filmuojamas...

Laisvalaikis
2018.10.14
Lankytojams atidarytas Šunskų fazanynas

Marijampolės savivaldybėje, Šunskų miestelyje, ketvirtadienį lankytojams oficialiai atidarytas Šunskų...

Laisvalaikis
2018.10.12
Top 10 šiemet jau išleistų kino juostų

Filmų naujienų, apžvalgų ir recenzijų tinklalapis „Rotten Tomatoes“, remdamasis kritikų vertinimais, kasmet...

Laisvalaikis
2018.10.12
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Bobų vasara vilioja eiti laukais ir miškais, tačiau šį savaitgalį vyks keletas „vienetinių“ renginių, dėl...

Laisvalaikis
2018.10.12
„Cirque du Soleil“ pristatys šou apie Lionelio Messi gyvenimą

„Barcelonos“ klubo ir Argentinos rinktinės futbolininko Lionelio Messi gyvenimo istorija bus pasakojama...

Laisvalaikis
2018.10.11
Automobilis, kuriuo Lietuvoje keliavo popiežius, padovanotas vienuolėms 1

Automobilis „Fiat Tipo“, kuriuo Lietuvoje keliavo popiežius Pranciškus, padovanotas Dievo Meilės Misionierių...

Laisvalaikis
2018.10.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau