Kaimo turizmas: sodybų svečiai daugiausia moka už visišką ramybę

Publikuota: 2018-05-12
Atnaujinta 2018-05-12 16:49
Vandens telkinys šalia ir visiška ramybė – pagrindiniai reikalavimai, kuriuos lankytojai kelia kaimo turizmo sodyboms. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Vandens telkinys šalia ir visiška ramybė – pagrindiniai reikalavimai, kuriuos lankytojai kelia kaimo turizmo sodyboms. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Praėjusiais metais Lietuvos kaimo turizmo sodybas aplankė beveik trečdalis milijono svečių. Šiemetinę vasarą sodybų šeimininkai pasitinka viltingai žvelgdami į orų prognozes ir tikėdamiesi sotesnio sezono.

Vandens telkinys – šalia, tyla ir galimybė užsiimti kokia nors veikla – ant šių trijų banginių laikosi sėkmingiausios kaimo turizmo sodybos. Todėl vis daugiau jų šeimininkų vasarą nebeįsileidžia švęsti norinčių kompanijų ir apgyvendinimą siūlo šeimoms ar nedidelėms poilsiautojų grupėms.

Sodybose svečius priimantys šeimininkai teigia, kad vis daugiau klientų atvykę į kaimo turizmo sodybą nori gauti privačią erdvę, kurioje galėtų ilsėtis netrukdomi. Todėl triukšmingos šventės nepageidaujamos.

Vertina gandriukais

„Kol kas vietų dar yra daugelyje sodybų, tad dabar metas rinktis, kur norėtumėte praleisti konkretų vasaros savaitgalį. Patirtis rodo, kad lietuviai užsisako paskutinę minutę. Įsibėgėjus vasarai, gauti norimą sodybą norimoje šalies vietoje tampa sunku“, – sako Linas Žabaliūnas, Kaimo turizmo asociacijos prezidentas.

Turizmo departamento duomenimis, praėjusiais metais apgyvendinimo paslaugas siūlė 668 kaimo turizmo sodybos. Kaimo turizmo asociacija vienija 422.

Pasak p. Žabaliūno, neasocijuotos sodybos neįtraukiamos į rezervacijų tinklalapį atostogoskaime.lt, taip pat neturi galimybės dalyvauti bendruose rinkodaros projektuose ar su asociacijos vėliava prisistatyti įvairiuose turizmo renginiuose.

Be to, pabrėžia p. Žabaliūnas, asocijuotos sodybos yra vertinamos ir rezultatai skelbiami viešai, tad lankytojai dar prieš važiuodami gali geriau įvertinti, kokio lygio paslaugas gaus. Prie visų atostogoskaime.lt esančių sodybų lankytojai mato gandriukų simbolius – jų gali būti nuo vieno iki penkių. Kuo daugiau gandriukų – tuo kokybiškesnį ir įvairesnį poilsį siūlo sodyba.

Anksčiau gandriukus sodyboms pagal tam tikrus kriterijus dalijo pati asociacija, dabar vis dažniau į vertinimus įtraukiama lankytojų nuomonė, sužinoma per apklausas. Kaimo turizmo asociacijos vadovas skaičiuoja, kad daugiausia sodybų gali pasigirti trimis gandriukais, o tų, kurios turi tik vieną ar visus penkis, yra maždaug lygiai – po keliolika.

„Tačiau jau keletą metų matome tendenciją, kad mažėja vieną gandriuką gaunančių sodybų, jos savo lygį kelia iki trijų ar keturių gandro simbolių“, – aiškina p. Žabaliūnas.

Griežtos taisyklės

Vis dėlto net geriausiai įvertinamos sodybos yra labai priklausomos nuo oro, sako asociacijos vadovas. Gali siūlyti įvairiausių paslaugų ir pramogų, bet niekas neatvažiuos, jei orai bus prasti. Tai galioja ne tik vasarą.

„Nemažai sodybų šeimininkų stengiasi mažinti sezoniškumo įtaką ir siūlo veiklos įvairiais metų laikais. Bet jei žiemą nėra sniego, jei ežerai neužšalę, privilioti žmones į kaimą būna sunku“, – sako p. Žabaliūnas.

Tiesa, sezoniškumo ir orų įtaką mažiau jaučia sodybos, kurios savo erdves siūlo įvairiems renginiams. Dar vienas būdas – į sodybą vilioti dideles triukšmingai švęsti nusiteikusias kompanijas. Bet tai priimtina ne visiems sodybų šeimininkams, nes tokios kompanijos atbaido ramaus poilsio trokštančius lankytojus.

„Klientai vis dažniau ieško sodybų, kuriose turėtų daugiau privatumo, kur gautų uždarą erdvę 4–6 žmonėms ir ten ramiai leistų laiką. Ši tendencija ypač ryški sodybose atokiau nuo didžiųjų miestų, greta saugomų teritorijų. Pastebime, kad tokiose sodybose vasarą šventėjai apskritai nebepriimami, orientuojamasi į mažesnes poilsiautojų grupes“, – kalba pašnekovas.

Pasak jo, tokių į ramų poilsį orientuotų sodybų šeimininkai yra nusistatę gana griežtas taisykles lankytojams ir prižiūri, kad jų būtų laikomasi.

Marijona Striaukienė, Žemaitijos nacionaliniame parke esančios sodybos „Pas tėvukus“ savininkė, sako, kad aplinkinės sodybos yra užėmusios savo nišas ir dėl klientų nekonkuruoja, – vienos priima kompanijas, kitos – tik šeimas. Kitokio poilsio, nei siūlo konkreti sodyba, ieškantys žmonės neretai nukreipiami pas kaimynus.

Svarbu gera vieta

„Mūsų sodyba griežtai skirta tik ramybei. Tam tikras taisykles iškart išdėstome kiekvienam skambinančiajam, priimame, jei jis sutinka jų laikytis. Privatumas yra ypač gerbiamas, kitas gal nori nuogas vaikščioti ir niekas neturi tam trukdyti“, – nukerta p. Striaukienė.

Daugiau kaip du dešimtmečius sodyboje šeimininkaujanti p. Striaukienė tikina, kad pritraukti lankytojų nėra sudėtinga, – padeda iš lūpų į lūpas sklindančios rekomendacijos, taip pat nemažas būrys lojalių klientų. Yra šeimų, kurios į sodybą atvyksta keliolika vasarų paeiliui, yra vasaras Lietuvoje leidžiančių ir pasisvečiuoti atvykstančių Amerikos lietuvių.

Kita vertus, pabrėžia p. Striaukienė, labai padeda, kad sodyba yra Žemaitijos nacionaliniame parke: per porą kilometrų nuo Platelių nutolusiame Beržoro kaimelyje ant to paties pavadinimo ežero kranto.

„Yra Platelių jachtų klubas, aplink ežerą įrengti ilgi pėsčiųjų ir dviračių takai, rekonstruotas Šaltojo karo muziejus. Šie objektai užtikrina didelius žmonių srautus, už tai reikia dėkoti nacionalinio parko administracijai, taip pat už reklamą, kurią per ją gauname“, – kalba sodybos savininkė.

Nori stabilumo

Toliau nuo didžiųjų miestų esančioms sodyboms dalį pajamų suneša turistai iš užsienio. Vienu metu buvo kalbama, kad besiplečiantis kaimo turizmo sektorius galėtų tapti alternatyva tradiciniams viešbučiams, tačiau p. Žabaliūnas sako, kad kalbėti apie konkurenciją šiuo atveju nėra prasmės.

„Nesakyčiau, kad esame konkurentai viešbučiams. Esmė ta, kad provincijoje tų viešbučių paprasčiausiai nėra, tad kaimo turizmo sodybos tam tikruose rajonuose yra vienintelės vietos, kuriose turistai gali apsistoti“, – aiškina Kaimo turizmo asociacijos vadovas.

Jis vertina, kad kas penkta nakvynė Lietuvos apgyvendinimo sektoriuje tenka kaimo turizmo sodyboms, o atsižvelgus, kad didelė dalis sodybų dirba tik vasarą, ši proporcija atrodo dar gražiau. Be to, užsieniečiai dažniau renkasi brangesnes sodybas.

Pasak p. Žabaliūno, pritraukti užsienio turistų į Lietuvos kaimą padeda ir gana sėkmingas asociacijos bendradarbiavimas su Ūkio ir Žemės ūkio ministerijomis, kurios lietuviškas sodybas pristato įvairiuose renginiuose kitose šalyse. Kita vertus, iš valdžios norėtųsi daugiau aiškumo, kas laukia ateityje.

„Kaip ir visas verslas, matome mokestines reformas ir labiausiai trokštame stabilumo. Kad būtų galima ramiai dirbti, o ne nuolat bandyti prisitaikyti prie pokyčių“, – vertina Kaimo turizmo asociacijos vadovas.

Kaimo turizmas skaičiais

Praėjusiais metais kaimo turizmo sodybose apsilankė 324.700 turistų, iš jų – 31.800, arba 9,8%, užsieniečių.

Kaimo turizmo sodybose 2017 m., palyginti su 2016 m., ilsėjosi 2,1% daugiau turistų. Vidutinė poilsio kaimo turizmo sodyboje trukmė buvo 1,92 nakvynės.

Dažniausiai poilsiautojai rinkosi Vilniaus (28%), Alytaus (16%), Kauno (14%) ir Utenos (13%) apskričių kaimo turizmo sodybas.

Daugiausia užsienio svečių atvyko iš Lenkijos, Rusijos, Vokietijos ir Latvijos.

Vidutinė nakvynės kaimo turizmo sodyboje kaina vienam turistui apskrityse svyravo nuo 10 iki 18 Eur. Lietuvos gyventojas už nakvynę kaimo turizmo sodyboje vidutiniškai mokėjo apie 13 Eur, užsienietis – 21 Eur.

Dauguma turistų atvykdavo tik savaitgaliais. Populiariausi mėnesiai poilsiauti kaimo turizmo sodybose buvo liepa ir rugpjūtis.

2017 m. apgyvendinimo paslaugas siūlė 668 kaimo turizmo sodybos, arba 7 sodybomis (1,1%) daugiau nei 2016 m. Vietų skaičius kaimo turizmo sodybose padidėjo 3% ir buvo 15.000.

Daugiausia kaimo turizmo sodybų buvo Trakų, Molėtų, Zarasų, Lazdijų, Ignalinos ir Utenos rajonų savivaldybėse.

Apgyvendinimo paslaugas Trakų rajono savivaldybėje teikė 43 kaimo turizmo sodybos, Molėtų – 39, Zarasų – 38, Ignalinos – 37, Lazdijų – 34, Utenos ir Klaipėdos rajonų savivaldybėse – po 32, Plungės – 30, Varėnos – 26. Dažniausiai poilsiautojai rinkosi prie ežerų esančias sodybas.

Šaltinis: Lietuvos statistikos departamentas

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Netflix“ iššūkis Holivudui – 86 nauji filmai per metus

Kol Holivudo studijos pristatinėja savo vasaros hitus ir vilioja žmones į kino teatrus, kompanija „Netflix“...

Laisvalaikis
2018.05.24
„Man Booker“ premija pirmą kartą atiteko lenkų rašytojai

Prestižinę tarptautinę literatūros „Man Booker“ premiją šiemet pelnė lenkų rašytoja Olga Tokarczuk. Už...

Laisvalaikis
2018.05.23
Vertingiausias pasaulio futbolo klubas – „Manchester United“ 1

Vertingiausias futbolo klubas pasaulyje yra „Manchester United“, o 6 iš 10 vertingiausių klubų žaidžia...

Laisvalaikis
2018.05.23
Mirė amerikiečių literatūros žvaigždė Philipas Rothas

Anapilin iškeliavo vienas didžiausių ir įtakingiausių pastarojo meto amerikiečių literatūros autorių Philipas...

Laisvalaikis
2018.05.23
Už bilietą į Čempionų lygos finalą – 14.000 svarų sterlingų

Perpardavinėtojai už UEFA Čempionų lygos finalo bilietus prašo dešimtis kartų daugiau nei pradinė kaina. Tai...

Laisvalaikis
2018.05.22
Vilniuje – naujas dviračių takas 18

Antradienį Vilniuje atidarytas dviračių takas Birutės gatvėje, tarp Vingio parko tilto ir stadiono.

Laisvalaikis
2018.05.22
„Lonely Planet“ Vilnių įtraukė į „Best in Europe 2018“ dešimtuką 11

Populiariausias kelionių gidų leidėjas „Lonely Planet“ Vilnių paskelbė viena iš dešimties labiausiai...

Laisvalaikis
2018.05.22
Vilnius užsimojo valyti grafičius 6

Šiemet Vilniuje ketinama nuvalyti 22.000 kv. m grafičiais išpaišytų sienų, Vilniaus savivaldybė pranešė tam...

Laisvalaikis
2018.05.21
Tūkstančiai kauniečių pasitiko „Žalgirio“ krepšininkus

Pirmadienio popietę šimtai šventiškai nusiteikusių kauniečių susirinko į Rotušės aikštę, kur pasveikino...

Laisvalaikis
2018.05.21
FIFA balsuos dėl 25 mlrd. USD pasiūlymo, kuris pakeistų pasaulio futbolą

FIFA rengiasi balsuoti dėl 25 mlrd. USD vertės pasiūlymo, kuris futbolo klubams ir nacionalinėms rinktinėms...

Laisvalaikis
2018.05.21
10 mitų, kuriuos sulaužo paauglystė 2

Paauglystė – tai tarsi ėjimas beždžionių tiltu: abu jo galai tvirtai įkasti į žemę, bet pats tiltas siūbuoja,...

Laisvalaikis
2018.05.20
Kelionės: proga pažinti Baltijos šalių dvarus ir pilis

Valstybės atkūrimo šimtmečius šiemet mininčios Lietuva, Latvija ir Estija paskelbė bendrą tarptautinį...

Laisvalaikis
2018.05.20
Ar tikrai niekada nevėlu mokytis svetimos kalbos 1

Gerai žinoma patarlė sako, jog mokytis niekada nevėlu. Neseniai JAV mokslininkų atliktų tyrimų išvados teigia...

Laisvalaikis
2018.05.20
Kinas: nepelnytai ignoruojamas žanras 1

Kokybišką lietuvišką dokumentiką galima suskaičiuoti rankos pirštais, tačiau kai pasiseka, šių filmų kūrėjai...

Verslo klasė
2018.05.19
Muziejų naktis: atviri iki vėlaus vakaro

Gegužės 18-ąją minima Tarptautinė muziejų diena ir Europos muziejų naktis. Šiemet daugelis Lietuvos muziejų...

Laisvalaikis
2018.05.19
Eurolygos finalo ketverto rungtynes nemokamai rodys TV3 10

Kauno „Žalgirio“ kovas Eurolygos finalo ketverto turnyre Belgrade bus galima nemokamai stebėti TV3 kanalu.

Laisvalaikis
2018.05.18
„Žalgirio“ šuolis: iš skolų liūno į Eurolygos elitą 4

Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubas šiandien pradės Eurolygos finalo ketverto kovas ir bandys pakartoti...

Laisvalaikis
2018.05.18
VŽ rekomenduoja: ką veikti savaitgalį 1

Šį savaitgalį tikrai nevertėtų sėdėti namuose. Laukia Muziejų naktis, Gatvės muzikos diena, Lietuvą apėmusi...

Laisvalaikis
2018.05.18
UBS banko analitikai: futbolo čempionatą vėl laimės vokiečiai

Mažiau nei už mėnesio prasidėsiantį pasaulio futbolo čempionatą turėtų laimėti Vokietijos rinktinė. Taip...

Laisvalaikis
2018.05.17
Vilnius vėl kviečia rinkti svetingiausius

Iki rugsėjo vilniečiai ir sostinės svečiai kviečiami dalyvauti konkurse „Vilniaus svetingumas“ ir balsuoti už...

Laisvalaikis
2018.05.17

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau