Septynios svarbiausios Andrew Lloydo Webberio karjeros dainos

Publikuota: 2018-04-08
Kompozitorius Andrew Lloydas Webberis, 2018. Eduardo Munoz/REUTERS nuotr.
Kompozitorius Andrew Lloydas Webberis, 2018. Eduardo Munoz/REUTERS nuotr.
 

„Galbūt Britanijoje dėl to esu šiek tiek keistuolis, bet visą gyvenimą mėgau miuziklus. Aš tiesiog myliu šią formą. Myliu patį žanrą“, – sako Andrew Lloydas Webberis. Šis meilės romanas pavertė jį vienu sėkmingiausių visų laikų teatro kompozitorių.

Nuo „Juozapo ir jo stebuklingojo apsiausto“ ir „Jėzaus Kristaus – superžvaigždės“ iki naujausio hito „School of Rock“ – p. Webberio kūriniai nuolat atliekami Brodvėjuje ir Vestende jau beveik 50 metų. Per šį laikotarpį jie surinko septynis „Olivier“ apdovanojimus, septynis „Tony“, keturis „Grammy“ ir vieną „Oskarą“, skaičiuoja britų transliuotojas BBC.

Kovo 22-ąją p. Webberiui sukako 70 metų. Šią sukaktį pažymėjo kviestinių žvaigždžių kupinas keturių kompaktinių diskų retrospektyvinis albumas ir pirmasis kompozitoriaus autobiografijos tomas. Bet gimtadienio bruzdesys p. Webberio pernelyg nejaudina. „Esu vienas tų žmonių, kurie mėgsta judėti pirmyn“, – sako jis. - Manau, kad nuolat gręžiotis atgal daug kainuoja“.

Vis dėlto BBC p. Webberio paprašė prisiminti septynias dainas, geriausiai apibrėžiančias jo karjerą.

„Superstar“ iš „Jėzus Kristus - superžvaigždė“

Legendinis kūrinys tik per plauką pateko į miuziklą. „Praėjus dviem dienoms po to, kai sugalvojau šį kūrinį, jį pamiršau, – pasakoja lordas Webberis. – Vėliau jį prisiminiau eidamas pro restoraną Fulhame. Pažinojau to restorano savininką, taigi užėjau ir paprašiau servetėlės. Užrašiau šią dainą ant jos, nes nenorėjau pamiršti dar kartą. Labai gerai šį momentą atsimenu“.

Kūrinys sulaukė tūkstančių imitacijų ir daugybės parodijų scenoje. Ar jis turi mėgstamiausią? „Taip, George Best, – sako kompozitorius marmuriniu veidu. – Jis vaikšto kaip moteris ir dėvi liemenėlę“.

„Music of the Night“ iš „Operos fantomo“

„Music of the Night“ prasidėjo kaip meilės laiškas dainininkei Sarah‘ai Brighman, nors tuo metu p. Webberis dar gyveno su savo pirmąja žmona Sarah Hugill. Originaliosios versijos pavadinimas buvo stebinančiai atviras – „Vedęs vyras“.

„Maniau, tai tikrai labai gera daina, – vėliau sakė kompozitorius. – Bet visi man sakė: Andrew, negali parašyti dainos apie merginą, užmezgusią romaną su vedusiu vyrui, ir tikėtis taip išsisukti.“

Kurį laiką ši daina buvo paslėpta p. Webberio „melodijų banke“ ir vėl iškilo į paviršių, kai jis ėmėsi rašyti „Operos fantomą“.

„Negali to daryti dažnai, – sako jis. – Pavyzdžiui, dabar mano galvoje yra gal 20 melodijų, bet nė viena iš jų – nė viena! – netiktų tam kūriniui, kurio ketinu imtis artimiausiu metu“.

Galiausiai „Vedęs vyras“ tapo „Music of the Night“, kurią Fantomas dainuoja norėdamas sugundyti savo aistrų objektą – Christine Daae. „Taip, dideliam Sarah nusivylimui, daina galiausiai buvo atiduota Fantomui“, – juokiasi p. Webberis.

Kartais šią dainą koncertuose jis atlieka ir dabar, sakydamas, kad tai bus kūrinys, kuris „iš tiesų buvo skirtas man pačiam“.

„Any Dream Will Do“ iš „Juozapas ir stebuklingasis jo apsiaustas“

1967 m. vasarą p. Webberis buvo paprašytas parašyti kūrinį St. Pauliaus mokyklos chorui, kuris turėjo atlikti jį per Velykų koncertą.

„Originalus pageidavimas buvo, kad kūrinį galėtų dainuoti vaikai – jų balsai turėjo būti pajėgūs jį įveikti. Bet aš nesileidau į kompromisus“, – prisimena kompozitorius.

Jis tuoj pat susisiekė su draugu Timu Rice‘u, prašydamas padėti jam su kūrinio tekstu. Iš pradžių jie pasičiupo idėją parašyti Bondo parodiją (tuo metu kino teatruose kaip tik buvo rodomas bondiados filmas „Gyveni tik du kartus“, bet vėliau p. Rice‘as pasiūlė biblinę istoriją apie Juozapą, kurio gebėjimas interpretuoti sapnus išgelbėjo Egiptą nuo bado.

Pirmasis pasirodymas įvyko šaltą žiemišką 1968 m. popietę. Jis truko tik dvidešimt minučių, bet septynių dainų „pop kantata“ nutiesė kelią vienam ilgaamžiškiausių p. Webberio kūrinių „Any Dream Will Do“.

„Tai paprasta daina, parašyta akivaizdžiai turint omenyje vaikus, – kalba jis apie naivoką, vaikiškų dainelių ritmą primenančią melodiją. – Ji buvo skirta įkvėpti vaikus dainuoti. Mes net nemanėme, kad ji nukeliaus į teatrus, nes nerašėme šios dainos teatrui. Ir net šiandien Juozapas yra populiariausias kūrinys mokyklose ir koledžuose visose JAV, o tai yra tikrai labai keista“.

„Another Suitcase in Another Hall“ iš „Evita“

Sudainuojama Juano Perono meilužės po to, kai šio žmona Eva, išmeta ją į gatvę, „Another Suitcase in Another Hall“ pirmą kartą buvo originaliai įrašyta Barbaros Dickson albume. Ankstesniame už sceninę „Evitos“ versiją.

Studijoje p. Rice‘as ir p. Webberis paprašė škotų žvaigždės padainuoti aukštesniu tonu nei ši pratusi, kad ji skambėtų jaunai ir trapiai.

„Norėjome sukurti albumą, kurio būtų galima klausytis namuose be jokio sceninio pastatymo. Barbaros labai žavingas žemas tembras, bet šioje dainoje ji turėjo skambėti kaip jaunutė mergaitė. Man atrodo, tai suveikė“, – sako kompozitorius.

Daina Didžiojoje Britanijoje pateko į TOP 20, BBC Radio 1 ją išrinko savaitės įrašu – taip pažymint trumpą etapą, kai p. Webberio kūriniai buvo laikomi šauniais.

„Man atrodo, kad net ir tada tai buvo veikiau išimtis iš taisyklės. Turite suprasti, kad Britanijoje miuziklai visada buvo nuošalėje. Bet aš turėjau didelių hitų būtent iš miuziklų. Pavyzdžiui, „No matter what“ iš miuziklo „Whistle Down the Wind“ buvo pagrindinis grupės „Boyzone“ hitas. Taigi tai nėra neįmanoma“, – kukliai sako p. Webberis.

Madonna taip pat atliko „Another Suitcase in Another Hall“ ir 1997-aisiais su ja pateko į britų TOP 10. „Madona šį kūrinį aneksavo“, – sausai tarsteli kompozitorius.

„Magical Mr Mistoffelees“ iš „Katės“

„Katės“ buvo pirmasis p. Webberio miuziklas, parašytas be kartu dirbančio teksto autoriaus. Šis kūrinys yra paremtas poeto T. S. Elioto knyga „Old Possum‘s Book of Practial Cats“, kurią kompozitorius skaitė būdamas mažas.

„Iki tol pirmiausia rašydavau muziką, o vėliau prie jos būdavo pritaikomas tekstas. Norėjau pamatyti, ar gebėsiu dirbti atvirkščiai. Šis kūrinys buvo vienas pirmųjų tokių bandymų“, – sako kompozitorius. Pasak jo, kurti „Kačių“ muziką buvo tikras džiaugsmas: „Reikalas tas, kad Elioto eilės tarsi pačios tau dainuoja. Tie eilėraščiai – beveik kaip dainų žodžiai, ten yra posmai, priedainiai“.

„As if We Never Said Goodbye“ iš „Sunset Boulevard“

Parašytas pagal to paties pavadinimo Billy Wilderio filmą, „Sunset Boulevard“ pasakoja istoriją apie senstančią nebyliojo kino dievaitę Normą Desmond.

„As if We never Said Goodbye“ miuzikle nuskamba vėlai, kai Desmond įsivaizduoja savo dramatišką sugrįžimą į ekranus. Žiūrovai žino, kad aktorė save apgaudinėja, ir tai dainai suteikia papildomos melancholijos. „Tai fantastiškas muzikinės dramaturgijos momentas“, – sako p. Webberis.

Šią dainą atliko daugybė dainininkių, bet galutinė versija priklauso aktorei Glenn Close, kuri Desmond personažą dukart vaidino Brodvėjuje.

„Kalbant apie Glenn, ji gal savęs ir nelaiko pačia geriausia dainininke pasaulyje, bet ji turbūt yra viena geriausių aktorių. Ir tą momentą ji sukūrė neįtikėtinai“, – teigia p. Webberis.

„Stick it to the Man“ iš „School of Rock“

Naujausias p. Webberio hitas yra „School of Rock“ – istorija apie mokytoją, kuris įkvepia klasę dalyvauti muzikos grupių mūšyje. Ji pagrįsta 2002 m. Jacko Blacko filmu, kurį kompozitoriui parodė žmona Madeleine.

„Kai išgirdau pirmąją filmo eilutę „Stick it to the Man“ („Laikykis žmogaus“) pagalvojau, kad čia yra daina. Melodija šiai eilutei užgimė per sekundes, – prisimena p. Webberis. – Tai visada turėjo būti gitara paremtas kūrinys. Tas „Durr-durr, Durr-Durr“ rifas grąžina mane į dienas, kai mes įrašinėjome „Jesus Christ Superstar“, o gretimoje studijoje dirbo „Led Zeppelin“. Statydamas šį miuziklą p. Webberis turėjo rasti 13 jaunų atlikėjų, kurie visus kūrinius atliktų gyvai grodami, dainuodami, šokdami ir vaidindami. „Po pirmųjų kelių peržiūrų supratau, jog auditorija netiki, kad viskas atliekama čia ir dabar. Todėl nusprendžiau kaskart miuziklo pradžioje pranešti, kad viskas atliekama gyvai. Jie iš tiesų groja. Nėra jokių patobulinimų, jokio išankstinio įrašymo – nieko“, – sako kompozitorius.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Pramoginių laivų savininkai optimizmu nespindi ir keikia emigraciją

Pasiplaukiojimus pramoginiais laivais Lietuvos upėse organizuojantys verslininkai džiugiomis nuotaikomis šią...

Laisvalaikis
11:40
„Oasis“ gali atsikurti: broliai Gallagheriai bando taikytis 3

Vienos sėkmingiausių visų laikų roko muzikos grupių „Oasis“ gerbėjams nušvito viltis, kad šis kolektyvas gali...

Laisvalaikis
2018.07.21
Futbolo sirgaliai per čempionatą Rusijoje išleido apie 1,5 mlrd. USD 4

Pasaulio futbolo čempionato metu Rusijoje apsilankę sirgaliai šioje šalyje išleido apie 1,5 mlrd. USD,...

Laisvalaikis
2018.07.21
Alpinistai vieną Tian Šanio kalną sieks pavadinti Vydūno vardu

Lietuvių alpinistai bandys oficialiai registruoti lietuviškus viršukalnių pavadinimus Tian Šanio kalnyne,...

Laisvalaikis
2018.07.20
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Vasarai perkopus į antrąją pusę vis daugiau įdomiausių renginių vyksta pajūryje. Tačiau liūdėti šį savaitgalį...

Laisvalaikis
2018.07.20
34 lietuviškiems filmams - 0,8 mln. Eur finansavimas

Baigėsi Lietuvos kino centro skelbtas 2018 m. II ketvirčio valstybinio finansavimo konkursas. Kino centro...

Laisvalaikis
2018.07.19
Geriausių aviakompanijų sąraše dominuoja Azijos bendrovės

Aviacijos „Oskarais“ vadinamuose kasmetiniuose geriausių oro linijų rinkimuose aukščiausias pozicijas pelnė...

Laisvalaikis
2018.07.19
Poilsiautojų saugumu pajūryje rūpinsis ir pasieniečiai

Pajūryje dirbantiems gelbėtojams rūpintis poilsiautojų saugumu padės ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos...

Laisvalaikis
2018.07.19
„Barcelonos“ klubas gavo rekordines pajamas, artėja prie milijardo

Ispanijos futbolo klubas „Barcelona“ praėjusiais metais gavo daugiausiai pajamų per visą klubo istoriją.

Laisvalaikis
2018.07.19
Prezidentei įteiktas garbingiausias skautų apdovanojimas 2

Tautinėje skautų stovykloje „Laužų karta“ apsilankiusiai prezidentei Daliai Grybauskaitei buvo įteiktas...

Laisvalaikis
2018.07.19
Buvęs „Real“ prezidentas nusivylė Cristiano Ronaldo pardavimu 4

Cristiano Ronaldo į Madrido „Real“ atvedęs buvęs šio klubo prezidentas Ramonas Calderonas futbolininko...

Laisvalaikis
2018.07.18
Kvapniausias VDU Botanikos sodo augalas – rožė „Lady Emma Hamilton“

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode kasmet rengiamoje šventėje „Kvapų naktis“ lankytojai tradiciškai...

Laisvalaikis
2018.07.18
Į tūkstantinę stovyklą susirinkę skautai už 100 metų dėkoja išeivijos lietuviams

„Dievui, tėvynei, artimui“, – tai žodžiai, visą šią savaitę bene dažniausiai skambantys Rumšiškėse. Čia...

Laisvalaikis
2018.07.18
Daugiausiai uždirbusiu aktoriumi Clooney tapo pardavęs tekilos kompaniją 1

George‘as Clooney tapo per metus daugiausiai uždirbusiu aktoriumi. Tiesa, šimtus milijonų jis gavo ne už...

Laisvalaikis
2018.07.17
Vilnius už milijoną atnaujino Vingio parko apšvietimą

Vilniaus savivaldybė atnaujino Vingio parko apšvietimą. Per keletą metų trukusį projektą iš viso buvo...

Laisvalaikis
2018.07.17
Anglijos rinktinės trenerio garbei laikinai pervadinta metro stotelė

Viena Londono metro stotelių dviem dienoms buvo pervadinta Anglijos futbolo rinktinės trenerio Garetho...

Laisvalaikis
2018.07.16
Futbolo čempionato komandoms išdalintos rekordinės premijos

Pasaulio futbolo čempionatas FIFA atnešė rekordines pajamas, kuriomis ji su pirmenybėse dalyvavusiomis...

Laisvalaikis
2018.07.16
Po įvarčių fiestos pasaulio čempionato finale triumfavo prancūzai 9

Pasaulio futbolo čempionato finalas žaidimo gerbėjams visame pasaulyje padovanojo nepaprastai rezultatyvias...

Laisvalaikis
2018.07.15
Knyga atostogoms: „Neregimieji“

Nickas Barley, 2017-ųjų „Man Booker International Prize“ sprendžiamosios komisijos pirmininkas, skelbdamas...

Laisvalaikis
2018.07.15
Belgai įveikė anglus ir pasiekė istorinį rezultatą

Mažajame Pasaulio futbolo čempionato finale – kovoje dėl trečiosios vietos – Belgijos rinktinė rezultatu 2:0...

Laisvalaikis
2018.07.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau