Prasidėjo „Kino pavasaris“: tegyvuoja iliuzija!

Publikuota: 2018-03-15
 

Beveik ritualinis šalies kultūros lauko renginys – festivalis „Kino pavasaris“ – prasidėjo. Konkurentų šis „pavasaris“ neturi – jis didžiausias, madingiausias, matomiausias. Bet pats kinas nuolat konkuruoja su kitomis pramogomis ir šis festivalis tai, ko gero, jaučia geriausiai. Todėl nuolat ieško balanso tarp aktualių ir tradicinių naratyvų, komercijos ir edukacijos, popso ir kultūros – formuojant programos turinį ir jį pristatant.

„Kino pavasario“ tradicija tapo programų pristatymai, prasidedantys likus porai mėnesių iki festivalio – gerbėjams, rėmėjams, kino apžvalgininkams. Jų metu šįmet sužinojome gerą naujieną – ir programų, ir filmų bus mažiau, vos per šimtą. Tad bent jau iliuzija, kad organizatoriai dėl programos kokybės ir gerų filmų stengiasi, yra tikroviška.

Šią iliuziją dar labiau sustiprina tai, kas bet kuriam kino festivaliui suteikia kultūros įvykio dimensiją – istorinės retrospektyvos. Aišku, tai nišinė feativalio dalis, bet šįmet kažkaip ypatingai matoma ir patraukli. Turiu omenyje, visų pirma, retrospektyvą „Viva Vigo“, kurioje galima pamatyti prieškario ir pokario epochų reikšmingiausius kūrinius, o juose – to laikmečio stiliaus ikonas. Legendomis apipinto Jeano Vigo filmas „Atalanta“ (1934) išpranašavo prancūzų poetinio realizmo bangą, kurios svarbiausią ištarmę suformulavo pats J. Vigo: ieškoti ir surasti poezijos kasdienybėje.

Ją pratęs stilingas ir liūdnas Marselio Carne filmas „Ūkų krantinė“ (1938); įtakingiausių XX a. aktorių Jeano Gabeno ir Micheles Morgan herojų santykių istorija persmelkta fatališko pesimizmo, kuris šiandienos kino personažams jau beveik nepažįstamas . Tai ir vienintelė programa, kurios kūrinius patikrino ne tik laikas, bet ir pasauliniai kontekstai.

Teks rinktis

Visa kita priklauso nuo asmeninių skonių ir poreikių. Ne veltui prie visų be išimties filmų aprašymų internete rasi kurio nors organizatorių komandos nario vertinimus – kiekvienas filmas gali surasti žiūrovą, kuriam jis patiks.

Būtent ši komercinė logika ir daugina iš visų pusių rekomenduojamų filmų dešimtukus bei dvidešimtukus. Dominuojantys juose pavadinimai nėra atsitiktiniai. Štai „Floridos projekto“ (rež. Sean Baker) nepamatyti ekrane tikram sinefilui tiesiog negalima. Tai vienas labiausiai aptarinėjamų ir giriamų filmų, fiksuojantis gyvenimą pažadėtosios žemės, Disneilendo, aplink kurį sukasi personažų kasdienybė, vietoje. Formaliai šis filmas yra dabar madingas hibridas, dokumentikos ir vaidybinio kino derinys, o giriamas jis už dokumentiškumo ir metaforos derinį, už vaikystės spalvingumo, optimizmo apsakymą gyvenimo dramų šešėliuose. Filme vaidina į festivalį atvyksianti lietuvė, neprofesionali aktorė Bria Vinaitė.

„Floridos projektas“ programoje ne vienintelis, nufilmuotas ant 35 mm juostos (o tai – papildoma priežastis kino mėgėjui pasižiūrėti filmą). Grūdėtą paviršių renkasi ir debiutinio filmo „Ava“ autorė Lea Mysius. Filmas drąsus ir savaip netikėtas tuo, kad realistinės faktūros ir tikroviškas pasakojimas nereiškia monotonijos ir neapsimeta realybe. Priešingai, regėjimą palaipsniui prarandančios paauglės kasdienybė ryški, fantazijos siurrealistinės, o paskutinė matoma vasara – svarbiausias nuotykis.

Filmas yra retas gero, nedidaktiško kino brandžiai šeimai apie paauglystę pavyzdys.

Nepastebėti, kad regimai padaugėjo politinių, aktualių filmų, neįmanoma. Kaip ir to, kad pastarąjį dešimtmetį suintensyvėjus kino gamybai, tikrosiomis festivalių žvaigždėmis vis dažniau tampa ne jau pripažinti autoriai, o filmai – atradimai, netikėtumai.

Štai „Meistrų„ programos filmai nuspėjami, nors ir būtini pamatyti. Tai festivalio „garvežiai“ – Malgorzatos Szumovskos „Veidas“, Paolo Taviani „Intymi afera“, Claire Denis „Izabelė ir jos vyrai“, Bruno Dumont’o „Žanetė: Žanos d’Ark vaikystė“, Lav Diazo „Šėtono laikas“. Bet „Festivalių favorituose“, „Metų atradimuose“ ar „Kritikų pasirinkimo“ programose įvairovė neaprėpiama net ir lakoniškam apžvalginiam formatui, jau nekalbant apie galimybes pažiūrėti viską. Teks rinktis.

Antipodai

Kai kurių filmų sulauksime repertuare ir festivaliui pasibaigus, bet kodėl ignoruoti šiek tiek snobišką malonumą pamatyti filmą festivalio šurmulio apsuptyje? Ypač, jei juose sudera festivalinio kino anturažas ir tradicinio, visiems suprantamo pasakojimo būdas, kaip, pavyzdžiui, „Lenktynininkėje ir gangsteryje“ (rež. Michael R. Roskam). Režisierius seka geriausiomis kriminalinio europietiško kino tradicijomis, kai gangsteris yra aplinkybių auka, o meilė ir aistra verčia jį ne tik tobulėti, bet klysti ir klimpti toliau, klampinant mylimąją. Aistringas, romantiškas, sumaniai apsimetantis ne tik juodu, bet ir erotišku kinu (nors smurto ir erotikos prasme net nuobodžiai korektiškas ), šis filmas – puikus pasirinkimas pramogautojams, vengiantiems netikėtų formos ar turinio siuprizų. Melodramos kokteilis iš kriminalo, jausmų, purvo, grožio, greičio, nepaisant siužeto ir ištarmės, yra taisyklingos, dinamiškos šiuolaikinės kino kalbos įsikūnijimas. Ne tik neįžeidžia jausmų, skonio, bet nė nereikalauja rafinuotesnės kino kalbos supratimo. Lenktynininkę vaidina filme „Adelės gyvenimas„ išgarsėjusi Adelė Exarchopoulos.

O štai Boriso Chlebnikovo „Aritmija“ gali priversti pasijusti nejaukiai, šio filmo privalumai nėra akivaizdūs, paviršiniai. Bet tai yra reta išimtis, įrodanti, kokia jėga slypi realistiniame stiliuje, kai jis patenka į talentingo ir intelektualaus kūrėjo, filosofo rankas.

Jau ankstesniais filmais „Ilgas plaukiojimas“, „Ilgas laimingas gyvenimas„ režisierius kūrė tą keistą realistinės formos ir galingos, lyg giliai po žeme, kuria vaikšto herojai, pulsuojančios potekstės, prasmės pojūtį.

Taip pat ir „Aritmijoje“ – dviejų valandų filme, mes gyvename kartu su Olegu ir Katia, ir Olego vadovaujama greitosios pagalbos gydytojų brigada. Stebime, kaip vienas kitą myli ir skiriasi šių dviejų gražių, sąžiningų, dorų jaunų medikų pora, kokia jų realybė – tarp darbo ir vėl darbo. Būtent gyvename, nes operatoriaus Ališero Chamichodžajevo kamera mus laiko lyg šiek tiek per arti personažų. Tai toks realizmas, kai, sąlyginai tariant, nepabėgsi, neatsiribosi nuo veiksmo, režisierius tavęs neapsaugos nuo nuolatinių mikroįtampų. Finale nebus jokios filmo žinutę suformuluojančios akivazdžios metaforos, bet ji pasivys vėliau, po filmo. Regis, „Aritmija“ yra apie tai, kad gyvenimą su visu jo netobulumu reikia gelbėti kiekvieną sekundę. Gyvenimui visąlaik – aritmija.

Lietuvių premjeros

Lietuviškų filmų premjerų daug, daugiausia tai jaunų režisierių, dažnai studentų filmai, o jaunystės kriterijus šioje festivalio dalyje pastebimas plika akimi. Ar jis pasiteisins, pamatysime. Labiausiai intriguoja režisierės Giedrės Beinoriūtės pirmasis vaidybinis ilgametražis filmas „Kvėpavimas į marmurą“ pagal to paties pavadinimo Lauros Sintijos Černiauskaitės romaną. Nors režisierės biografijoje daugiausia dokumentinių filmų (garsiausias jų – „Pokalbiai rimtomis temomis“), bet neilgas vaidybinis „Balkonas“ prieš dešimt metų sukėlė tikrą furorą repertuariniame ekrane. Todėl smalsu, kaip režisierei seksis kalbėti aktualia įsivaikinimo tema ir dargi savo filmo herojais renkantis viduriniąją klasę (plačiajai publikai ji nėra patraukliausias objektas, bet tikėkimės, kad bus įdomus festivalio žiūrovams).

„Kino pavasarį“ uždarys savi miškai ir jų paslaptys – Mindaugo Survilos dokumentinis filmas „Sengirė“, jau sulaukęs daugybės komplimentų tarptautiniuose festivaliuose.

Visa festivalio informacija – čia

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Meno kolekcininkų laukia du rudens aukcionai

Lietuvos meno kolekcininkų laukia du aukcionai – rugsėjo 27 d. Vilniaus dailės akademijos Anastazijos ir...

Laisvalaikis
12:31
Luka Modričius nutraukė 11 metų trukusį Ronaldo ir Messi dominavimą

Kroatijos rinktinės ir Madrido „Real“ klubo saugas Luka Modričius laimėjo FIFA metų futbolininko rinkimus.

Laisvalaikis
11:08
„Instagram“ palieka kompanijos įkūrėjai

Kevinas Systromas ir Mike‘as Kriegeris, kurie prieš aštuonerius metus įkūrė socialinį tinklą „Instagram“,...

Laisvalaikis
10:59
Venecija svarsto bausti prisėdusius ne vietoje

Venecijos meras Luigi Brugnaro siūlo turistams skirti 500 Eur baudą, jeigu jie atsisės ne tam skirtoje...

Laisvalaikis
2018.09.24
6 patarimai mokyklinukų tėvams

Vaikus auginančiam biuro darbuotojui mokslo metų sezonas reiškia, kad dėl vaiko reikalų iš darbo teks...

Laisvalaikis
2018.09.22
Pirmąją vizito dieną popiežius baigė susitikimu Katedros aikštėje

Keliasdešimt tūkstančių jaunuolių šeštadienio popietę susirinko į Vilniaus Katedros aikštę susitikti su...

Laisvalaikis
2018.09.22
„Snaiperių diena 2018“: laurus nuskynė lietuvis ir norvegas 2

Snaiperiai iš devynių NATO valstybių ir Ukrainos varžėsi dėl taikliausiojo titulo Lietuvos kariuomenės...

Laisvalaikis
2018.09.21
Septyni faktai apie Vatikaną 7

Vatikanas, mažiausia pasaulyje nepriklausoma valstybė-miestas, užimanti apie 0,5 kv. km ant Vatikano kalvos...

Laisvalaikis
2018.09.21
Išrinktas naujas orkestro „Trimitas“ vadovas

Koncertinės įstaigos valstybinio pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ vadovo konkursą laimėjo prof. dr.

Laisvalaikis
2018.09.21
Po Lietuvą gyventojai šiemet keliavo daugiau, vienai kelionei išleido vidutiniškai 56 Eur

Šalies gyventojų kelionių su viena ir daugiau nakvynių skaičius 2018 m. pirmąjį pusmetį, palyginti su tuo...

VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį Vilnių ir Kauną užplūs tikintieji – į Lietuvą atvyksta Romos katalikų bažnyčios vadovas –...

Laisvalaikis
2018.09.21
Prasidėjo dokumentinių filmų festivalis: nuo žiurkių iki žmonių

Yra renginių, be kurių mūsų kino kultūros laukas būtų pastebimai skurdesnis. Būtent toks – rugsėjo 20 d.

Laisvalaikis
2018.09.20
Prasideda nacionalinio dramos teatro rekonstrukcija

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) pradeda dvejus metus truksiančią rekonstrukciją – po 16,8 mln.

Statyba ir NT
2018.09.20
Prie Vilniaus įrengta dar viena vieta kultūringam poilsiui

Vilniaus pašonėje, šalia baltuoju moliu garsaus Gėlos ežero, esančio Nemenčinės girininkijoje, įrengta dar...

Laisvalaikis
2018.09.18
70-ąjį kartą išdalintos „Emmy“ statulėlės

Pirmadienio vakarą Los Andžele išdalinti JAV televizijos akademijos apdovanojimai „Emmy“. Daugiausia jų...

Laisvalaikis
2018.09.18
Sanatorija „Gradiali“ baigė 7,5 mln. Eur kainavusią rekonstrukciją Premium 2

Palangoje esanti sanatorija „Gradiali“ skelbia baigusi pirmąjį rekonstrukcijos etapą. Jo metu į sanatorijos...

Krepšinio komandos bosas, kurio tikslas buvo tapti turtingu

„Mano prioritetas visuomet buvo tapti turtingu, kad galėčiau nedirbti“, – sako JAV verslininkas ir NBA lygoje...

Laisvalaikis
2018.09.16
Masonai stato knygų sienas 6

Laisvieji mūrininkai, arba masonai, kartais painiojami su tais, kurie mūrija tikras sienas. Tikėtina, kad...

Laisvalaikis
2018.09.16
Lietuvos irkluotojoms - pasaulio čempionato auksas

Plovdive (Bulgarijoje) vykstančio pasaulio irklavimo čempionato porinių dviviečių finale sekmadienį Lietuvos...

Laisvalaikis
2018.09.16
Anglijos futbolo klubų vadovai nebenori mokėti milijonų agentams

20 Anglijos futbolo klubų išreiškė nusivylimą vadinamąja dvigubo atstovavimo taisykle, pagal kurią futbolo...

Laisvalaikis
2018.09.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau