Perdirbiniai: estetika iš atliekų
FOTOGALERIJA Perdirbiniai (17 nuotr.)
Kalėdinė dovana, o gal originali interjero puošmena iš šiukšlių? Antrinis, arba ekologinis, dizainas Lietuvoje iš pavienių idėjų virsta judėjimu, o neseniai Vilniuje vyko ir pirmasis festivalis Perdirbinys.
Perdirbant atliekas, svarbu ne kuo daugiau jų sunaudoti, o vėl nepridaryti nereikalingų daiktų, nes visų šiukšlių vis tiek nepaversi prasmingais dalykais, sako Jurgita Jakubauskaitė, menininkė, architektė. Prieš septynerius metus ji pradėjo dizaino iš naudotų daiktų verslą ir sostinėje įkūrė studiją Absurdo idėjos.
Verslo pradžioje iš atliekų daugiausia kūrusi smulkius meno kūrinius, papuošalus, interjero detales, ji jaučiasi ūgtelėjusi ir kūrinių dydžiu, ir suvokimu.
Neseniai iš sostinės menininkė persikėlė į Utenos rajoną ir pakeitė ne tik vietą, bet ir, kaip pati sako, kvalifikaciją.
Klasė iš atliekų
Ponia Jurgita antram gyvenimui prikelia, kaip ji sako, neišvengiamas atliekas tekstilę, popierių, pramonės įmonių atliekas.
Vienoje Obelių pradinės mokyklos klasių kartu su vaikais ir tėvais jai pavyko iš naudotų daiktų ir audinių sukurti stilingą, jaukų ir ekologišką interjerą. Sėdmaišiai pasiūti iš senų klasės užuolaidų, kilimasžemėlapis iškirptas iš nebereikalingos kiliminės dangos, iš senų stalų sukalti nauji, perdarytos kėdės, lentynos.
Dirbdama savanore viename jaunimo dienos centre Grigiškėse, ji kartu su jaunuoliais antram gyvenimui yra prikėlusi ne vieną baldą: Išgirdę, kad persikrausto koks nors biuras ir liks nereikalingų baldų, juos paimame, supjaustome ir pasigaminame tai, ko reikia.
Kita p. Jakubauskaitės sritis panaudoti senovines, etnokultūrines technikas ir iš atliekų kurti šiems laikams pritaikytus funkcionalius daiktus. Ji yra pagaminusi ne vieną kabantį sodą šviestuvą, kuriems naudoja į tūteles susuktus nebereikalingų knygų lapus arba įvairioms pramonės įmonėms atlikusius žalvarinius vamzdelius.
Menininkė kuria šviestuvus iš panaudotų elektros linijų kabelių.
ESO jų turi begales ir tai efektyviau, nei atiduoti į metalo laužą, neabejoja p. Jakubauskaitė.
Padeda specialistas
Daiktus antram gyvenimui prikelti sugeba ne kiekvienas: tam reikia ir menininko gyslelės, ir įgūdžių. Tačiau Lietuvoje daugėja dirbtuvių, kur galima ateiti pasikonsultuoti ir su meistro pagalba iš seno daikto pasidaryti naują.
Kaune prieš porą metų įkurtose didžiulėse dirbtuvėse Kūrybos kampas 360° sukaupta daugybė nebenaudojamų daiktų ir jiems prikelti antram gyvenimui reikalinga įranga. Kauniečiai čia laukiami ir su sava žaliava, ir idėjomis, ką ir kaip norėtų pasidaryti.
Žmonės pamato, kad ir be įgūdžių galima daug ką pasidaryti pačiam. Nereikia pirkti specialių brangių medžiagų, viską galima susimeistrauti iš atliekų, nebereikalingų daiktų, kalba dirbtuvių meistras Žilvinas Švažas.
Vilniuje, kūrybinėse ekologinėse dirbtuvėse Kita forma, iš anksto užsiregistravus galima ateiti į 23 valandų užsiėmimą, kuriame iš popieriaus, tekstilės, plastiko ar bet kokių kitų atliekų, kurias patartina atsinešti pačiam, kartu su menininkais gaminami praktiški ir kūrybiški daiktai, pasak dirbtuvių savininkų, tinkami ir buičiai, ir dovanoms.
Nuo rankinių iki krėslų
Iš atliekų visoje Lietuvoje pastaruoju metu kuria ne vienas menininkas, o neseniai įsteigta ir jų asociacija Ekoda. Judėjimo nariai neseniai dalyvavo festivalyje Perdirbiniai ir pristatė savo kūrybą bei idėjas.
Janina Zibireva, mados dizainerė, projekto Lech Lecha Design įkūrėja, senus tekstilės gaminius paverčia naujais, o į kūrybos procesą įtraukia ir socialinę atskirtį patiriančius, nuo priklausomybių besigydančius žmones. Vienas pirmųjų vadinamojo žiedinio dizaino atstovų Lietuvoje Simonas Tarvydas INDI dizaino iš perdirbto popieriaus studijos įkūrėjas.
Dizaineris Simonas Sonkinas išskirtiniais aksesuarais paverčia sulūžusias riedlentes. Ekologiškas rankines ir aksesuarus iš perdirbtų medžiagų kuria prekės ženklo LEAF vadovė Giedrė Gainaitė.
Lietuvoje galima įsigyti ir užsienyje garsių dizainerių sukurtų baldų ar aksesuarų iš atliekų. Pavyzdžiui, skelbimų svetainėse reklamuojami garsios austrų kompanijos Retyred gaminiai, parduodami (beje, gana brangiai) Austrijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje, taip pat platinami Naujojoje Zelandijoje ir Australijoje. Juos kuria profesionalus dizaineris, o stilingiems ir prabangiai atrodantiems staliukams, krėslams, sėdmaišiams naudojamos nebereikalingos automobilių, motociklų, dviračių padangos.
Pasaulyje populiarėjančių perdirbinių idėją reklamai panaudojo ir garsi kompanija Nike: 2012 m. ji pristatė sporto batelius Nike Flyknit Racers iš perdirbtų plastikinių butelių.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti