Jaunosios Lietuvos golfo žvaigždės kelias: 8 kilometrai ištvermės

Publikuota: 2017-10-14

Lietuvoje registruotų golfo žaidėjų yra dukart mažiau negu golfo laukų Švedijoje. Tačiau šio sporto entuziastai rankų nenuleidžia.

Gilė Bitė Starkutė šiuo metu yra geriausia Lietuvos golfo žaidėja. 2017-ieji merginai – lūžio taškas, kai iš jaunimo lygos ji sėkmingai perkopė į suaugusiųjų. 17-ąjį gimtadienį gruodį švęsianti golfininkė ką tik grįžo iš Slovakijoje vykusio Europos moterų golfo klubų čempionato „European ladies’ club trophy“, kuriame pasiekė puikų rezultatą individualioje įskaitoje, o jos Europos centro golfo klubas bendroje komandinėje įskaitoje užėmė 13 vietą.

Gilė Bitė teigia, kad žaidžiant golfą svarbiausia – ištvermė ir susikaupimas, kurio negalima iššvaistyti pėsčiomis įveikiant aštuonis įtemptus kilometrus: tiek per maždaug penkias valandas trunkančią treniruotę nešini 14 metalinių lazdų nužingsniuoja golfo žaidėjai. Jų sėkmę lemia ne vien meistriškumas – gebėjimas tiksliai apskaičiuoti kamuoliuko trajektoriją, bet ir fizinis pasirengimas. Savo padaro ir šaltis, karštis, lietus, kamuoliukui kelią pastojęs akmenukas. Stiprūs gūsiai trečiąją čempionato Slovakijoje dieną sujaukė ir jaunosios golfininkės planus žaisti dar geriau.

Mindaugas Markevičius, Lietuvos golfo federacijos (LGF) generalinis sekretorius, Gilės Bitės perspektyvas golfo sporte vertina optimistiškai: jos sugebėjimai aiškiau atsiskleidė pastaraisiais metais, ir šiemet galima jau tvirčiau teigti, kad mergina – tikrai stipri golfo žaidėja.

Gilė Bitė yra ne kartą tapusi Lietuvos ir sykį – Latvijos jaunimo čempione, Lenkijos merginų jaunimo čempionate pelnė trečiąją vietą. „Vien dalyvauti Europos moterų komandiniame čempionate „European Women Team Shield“, taip pat pasaulio jaunimo „Junior Open“ ir Europos jaunimo „European Young Masters“ čempionatuose man yra pasiekimas ir puiki patirtis“, – VŽ „Savaitgaliui“ teigia jaunoji Lietuvos golfo žvaigždė.

Ji apgailestauja tik dėl vieno: Lietuvoje nėra konkurencijos ir net sunku suburti komandą, tad Slovakijoje vietoje trijų moterų savo klubui atstovavo dvi – Gilė Bitė ir Saulė Jarašūnaitė.

Atsilikimas tirpsta

Lietuvoje yra apie 850 registruotų golfininkų, o Suomijoje – apie 600 golfo laukų. Švedijoje aikštynų yra dar daugiau – per 2.000, o golfą žaidžia apie 6% gyventojų, arba maždaug 600.000. Didžiojoje Britanijoje golfas yra ketvirta pagal populiarumą sporto šaka po futbolo, regbio ir kriketo – anot portalo „internations.org“, golfas pagal jį bent kartą išbandžiusių žmonių skaičių šioje šalyje lenkia žirgų sportą ir tenisą.

Kaip teigia p. Markevičius, Lietuvoje dar nespėjo susiformuoti golfo kultūra, nes pirmieji profesionalūs golfo laukai mūsų šalyje atsirado tik prieš maždaug dešimt metų, tad latviai mus lenkia dešimtmečiu, estai – dvidešimčia metų.

„Dėl to visuomet stengiamės Lietuvoje organizuojamų turnyrų laiką derinti su artimiausiomis kaimynėmis Latvija, Estija, Lenkija – siekiame, kad golfo žaidėjai iš šių šalių atvyktų pas mus. Turime ko iš jų mokytis, o čempionatai, ypač jei juose gausu dalyvių, didina visuomenės susidomėjimą“, – teigia p. Markevičius.

Susidomėjimas iš tiesų auga, nors nesparčiai: per metus registruotų golfo žaidėjų Lietuvoje padaugėja apie 10%.

Golfininkė Gilė Bitė viliasi, kad šiuo sportu ims aktyviau domėtis vaikai ir jaunimas. „Daugelio lietuvių manymu, golfas – ne jaunimo ir net ne sporto šaka, o pagyvenusių turtingų žmonių laisvalaikis. Aš savo amžiaus kategorijoje esu viena. Vaikinų – iki dešimties. Užsienyje į turnyrus susirenka šimtai, tūkstančiai jaunų golfo žaidėjų, tad į juos organizuojamos net atrankinės varžybos“, – pasakoja Gilė Bitė.

Ponas Markevičius šią situaciją vadina laikina ir sako, kad bent artimiausius kaimynus golfo populiarumu turėtume pasivyti. Šiais metais golfas pravėrė mokyklų duris: LGF ir Profesionalių golfininkų asociacija LTU (PGA) kartu su „Modus Group“ pradėjo įgyvendinti mažojo golfo projektą, kuriame dalyvavo 120 mokyklų iš visos Lietuvos: mokytojams išdalyta speciali mažojo golfo įranga, jie apmokyti, o projektas baigtas moksleivių turnyru Kaune.

Prie golfo populiarinimo netiesiogiai prisideda ir įvairios jo atmainos arba su golfu susijusios ir sparčiai populiarėjančios naujos sporto rūšys – diskgolfas, lankų golfas, mažasis golfas.

Taisyklės kaip kodeksas

„Nežinančiam taisyklių golfas gali atrodyti sudėtingas. Ypač mėgėjų sporte, kur svarbiausias yra handikapo įvertis, identifikuojantis, kaip gerai žaidei pagal tuometinį savo lygį. Kuo didesnis šis įvertis, tuo blogiau, ir priešingai. Handikapas nuo 36 iki 54 rodo, kad žaidėjas yra pradedantysis. Gilės Bitės meistriškumas – aukštas, jos handikapas yra apie 0. Pereinant į minuso pusę, dažnai žaidėjai jau atsisako mėgėjo statuso ir siekia tapti profesionalais. Tokiu atveju handikapas prarandamas“, – esmę aiškina p. Markevičius. Jis skaičiuoja, kad pagrindinių golfo taisyklių yra 13, dar 34 – papildančios. Bet kaip ir Darbo ar Civilinio kodekso atveju yra kelios knygos su šių taisyklių išaiškinimu. Golfo taisykles jis lygina su vairavimu: eismo dalyviai ne visada žino absoliučiai visas taisykles, bet tai netrukdo jiems saugiai važinėtis gatvėmis. Pagrindinius golfo principus, anot p. Markevičiaus, įmanoma suprasti net labai jaunam. „Mano brolis, vienas geriausių jaunųjų golfo žaidėjų Lietuvoje, pagrindines taisykles perprato septynerių. Jau tada žinojo, kad jei kas neaišku, nėra reikalo panikuoti: reikia skambinti teisėjui ir prašyti išaiškinti“, – pasakoja LGF generalinis sekretorius.

Golfas ir mokslai

Gilė Bitė golfą žaisti pradėjo būdama šešerių: pirmą kartą į šį sportą ją nuvežė tėtis. Dabar į šią veiklą įsitraukusi visa šeima: tėvai su Gile Bite golfo laukuose praleidžia visus vasaros sezono šeštadienius, dažnai ir sekmadienius.

Mergina tikina ir savo pavyzdžiu liudija, kad golfas puikiai suderinamas su mokslais. Golfo žaidėja yra tarp geriausių Vilniaus licėjaus tarptautinio bakalaureato programos moksleivių, nors beveik kasdien po pamokų golfui skiria bent porą valandų.

„Rudenį, kai prasideda mokslai, pamažu keičiasi sezonas ir golfininkai pereina iš lauko į vidų, nebereikia važinėti į treniruotes už Vilniaus. Tai sutaupo daug laiko, viską tikrai spėju – ir treniruotis, ir paruošti namų darbus. Daug kas klausia, ar nepasiilgstu paauglės gyvenimo, ar nenorėčiau mesti golfo. Atsakau: tikrai ne. Nežinočiau, ką veikti“, – šypsosi mergina, jau galvojanti apie studijas JAV. Čia ji ketina rinktis universitetą su stipria golfo mokykla ir toliau mokslus derinti su mėgstama sporto šaka, o jei gerai seksis – pereiti į golfo profesionalų lygą.

Išlaidos ar pajamos

Gilė Bitė įsitikinusi, kad golfas – ne vien turtingųjų sportas, nes sutinka daugybę jaunimo iš viso pasaulio, ir nebūtinai iš pasiturinčių šeimų.

Individuali golfo pamoka Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, kainuoja apie 50 Eur, metinė narystė – apie 700–1.000 Eur. „Kadangi golfo sezonas trunka apie 7 mėnesius, vienas mėnuo kainuoja apie 100 Eur – tiek pat, kiek abonementas į sporto klubą. Be to, šiemet, siekdami populiarinti golfą, kai kurie Lietuvos klubai pradedantiesiems pasiūlė grupines pamokas, kurios žmogui atsieina apie 10 Eur už kartą“, – golfo kainas komentuoja p. Markevičius ir atkreipia dėmesį, kad abonementas metams gali kainuoti gerokai mažiau – nuo 300 Eur, jei ketinama žaisti tik darbo dienomis.

Jis sutinka, kad pasaulyje egzistuoja ir itin brangių klubų, kuriuose vienkartinis narystės mokestis gali siekti milijoną Eur, o metinis abonementas – 10.000 Eur. Be to, yra klubų, į kuriuos nepateksi net būdamas turtuolis: Anglijoje yra golfo klubų, į kuriuos priimami tik lordo titulą turintys žmonės. „Tačiau 70% klubų užsienyje prieinami masėms, šis sportas nėra brangesnis už kitus“, – įsitikinęs p. Markevičius.

Šiemet asmeniškai pritaikytas lazdas įsigijusi Gilė Bitė priduria, kad inventoriaus kaina svyruoja nuo 1.000 iki 2.000 Eur, be to, lazdas galima nuomotis – jų nebūtina iš karto įsigyti.

„Yra žmonių, savo lazdas dekoruojančių auksu. Tačiau paprastai tokie asmenys sporto rezultatų nesiekia“, – neabejoja Gilė Bitė.

Golfas ne tik kainuoja, bet ir gali padėti užsidirbti nemažai pinigų. Mėgėjai negali gauti didesnių prizų kaip 500 Eur už turnyrą, tačiau profesionalų atlygis gali siekti milijonus Eur.

Vis dėlto p. Markevičius atkreipia dėmesį, kad „padoriai“ iš golfo gyvenančių profesionalų pasaulyje yra tik apie 1.000, o pasiturimai – tik apie 100.

„Jei priklausai geriausiųjų tūkstantukui, tavo pajamos gali siekti apie 1.000.000 Eur per metus, bet tiems iš jų, kurie nepatenka į 100 geriausiųjų, tenka mokėti už skrydžius į turnyrus, išlaikyti savo trenerius, medicinos personalą. Po išlaidų pragyvenimui lieka apie porą tūkstančių Eur per mėnesį“, – skaičiuoja p. Markevičius. Vis dėlto jis mano, kad pinigai neturėtų nei skatinti, nei stabdyti žaisti golfą. „Patikėkite, tas, kuris užsikabina, golfu tiesiog suserga. Kai pajunti savo smūgį, perpranti taisykles, nori žaisti vėl“, – teigia p. Markevičius, kuris pats prieš keletą metų golfą išmėgino talentingo jaunesnio brolio dėka.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Sanatorija „Gradiali“ baigė 7,5 mln. Eur kainavusią rekonstrukciją Premium 2

Palangoje esanti sanatorija „Gradiali“ skelbia baigusi pirmąjį rekonstrukcijos etapą. Jo metu į sanatorijos...

Krepšinio komandos bosas, kurio tikslas buvo tapti turtingu

„Mano prioritetas visuomet buvo tapti turtingu, kad galėčiau nedirbti“, – sako JAV verslininkas ir NBA lygoje...

Laisvalaikis
2018.09.16
Masonai stato knygų sienas 6

Laisvieji mūrininkai, arba masonai, kartais painiojami su tais, kurie mūrija tikras sienas. Tikėtina, kad...

Laisvalaikis
2018.09.16
Lietuvos irkluotojoms - pasaulio čempionato auksas

Plovdive (Bulgarijoje) vykstančio pasaulio irklavimo čempionato porinių dviviečių finale sekmadienį Lietuvos...

Laisvalaikis
2018.09.16
Anglijos futbolo klubų vadovai nebenori mokėti milijonų agentams

20 Anglijos futbolo klubų išreiškė nusivylimą vadinamąja dvigubo atstovavimo taisykle, pagal kurią futbolo...

Laisvalaikis
2018.09.16
Vilnius siūlo pasivaikščioti piligrimų keliu

Vilnius pristato naują kelionių maršrutą „Patirk savąją piligrimystės istoriją“, skirtą piligrimams, ir...

Laisvalaikis
2018.09.15
Po 6 metų Egipte į futbolo rungtynes vėl įleidžiami žiūrovai 1

Rugpjūčio pabaigoje Egipto futbolo čempionate rungtynėse tarp „Zamalek FC“ ir ENPPI klubų 16.000 vietų...

Laisvalaikis
2018.09.14
Krepšininkai Ballai trumpam sugrįš į Lietuvą 6

Krepšininkai Ballai trumpam sugrįš į Lietuvą – jų tėvas rengia turą po pasaulį, į jį įtraukta Lietuva, taip...

Laisvalaikis
2018.09.14
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių 3

Sezonui prasidėjus, kultūrinis ir pramoginis vyksmas tampa vis intensyvesnis. Šįsyk VŽ akiratyje – renginiai...

Laisvalaikis
2018.09.14
Nacionaliniame muziejuje – advokato J. Gumbio kolekcionuojamų knygų paroda

Lietuvos nacionaliniame muziejuje ketvirtadienį, rugsėjo 13 d., atidaroma senų ir retų knygų paroda paroda...

Laisvalaikis
2018.09.13
Andresas Iniesta Japonijos futbolą traukia iš Kinijos šešėlio

Nuo 2011 m. karjerą baigiančias pasaulines futbolo žvaigždes pradėję pirkti Kinijos klubai savo šalies...

Laisvalaikis
2018.09.12
Golfo čempionė apgynė savo titulą 2

Europos centro golfo klube, Vilniaus rajone, vykusiame šeštajame „West Express“ golfo turnyre pernai metų...

Laisvalaikis
2018.09.12
Čempionų ir Europos lygas UEFA papildys nauju turnyru

Nuo 2021-2022 m. sezono UEFA pradės rengti dar vieną tarptautinį klubinio futbolo turnyrą, kuris papildys...

Laisvalaikis
2018.09.11
Nacionaliniai kultūrinio gyvenimo ypatumai: sezono pradžia uždarytose salėse

Koncertų ir teatrų organizacijos pristato naujojo sezono renginius. Žadama, jog jis bus ne mažiau įdomus, nei...

Laisvalaikis
2018.09.11
Teniso kortuose – N. Džokovičiaus atgimimas 2

Serbų tenisininkas Novakas Džokovičius „US Open“ turnyro finale rezultatu 6-3, 7-6 (7-4), 6-3 įveikė...

Laisvalaikis
2018.09.10
Niujorko viešoji biblioteka knygas siūlo skaityti „Instagram“ paskyroje

Niujorko viešoji biblioteka mėgina sudominti socialinių tinklų kartą – nuo šiol atrinktus klasikinės...

Laisvalaikis
2018.09.10
Melomanams – išskirtinis dizainas ir aukščiausios klasės garsas Rėmėjo turinys 4

Šiandien, melomanų aukso amžiuje, kai kokybiška muzika prieinama nebrangiai čia ir dabar, svarbi ir aukštos...

Laisvalaikis
2018.09.10
Maratono bėgikų laiką fiksuoja mikroschemos 4

Į sostinės gatves nuo 9 val. ryto pasipylė 15-ojo „Danske Bank Vilniaus maratonas“ dalyviai. Skaičiuojama,...

Laisvalaikis
2018.09.09
„TripAdvisor“ paskelbė geriausius pasaulio muziejus 3

„TripAdvisor“ paskelbė geriausius pasaulio muziejus, kuriuos išrinko kelionių planavimo ir užsakymo...

Laisvalaikis
2018.09.08
Geriausius prabangius viešbučius išrinko algoritmas 1

Agentūra „Luxury Travel Intelligence“, registruotiems nariams patarianti prabangių kelionių klausimais,...

Laisvalaikis
2018.09.07

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau