Jaunosios Lietuvos golfo žvaigždės kelias: 8 kilometrai ištvermės

Publikuota: 2017-10-14

Lietuvoje registruotų golfo žaidėjų yra dukart mažiau negu golfo laukų Švedijoje. Tačiau šio sporto entuziastai rankų nenuleidžia.

Gilė Bitė Starkutė šiuo metu yra geriausia Lietuvos golfo žaidėja. 2017-ieji merginai – lūžio taškas, kai iš jaunimo lygos ji sėkmingai perkopė į suaugusiųjų. 17-ąjį gimtadienį gruodį švęsianti golfininkė ką tik grįžo iš Slovakijoje vykusio Europos moterų golfo klubų čempionato „European ladies’ club trophy“, kuriame pasiekė puikų rezultatą individualioje įskaitoje, o jos Europos centro golfo klubas bendroje komandinėje įskaitoje užėmė 13 vietą.

Gilė Bitė teigia, kad žaidžiant golfą svarbiausia – ištvermė ir susikaupimas, kurio negalima iššvaistyti pėsčiomis įveikiant aštuonis įtemptus kilometrus: tiek per maždaug penkias valandas trunkančią treniruotę nešini 14 metalinių lazdų nužingsniuoja golfo žaidėjai. Jų sėkmę lemia ne vien meistriškumas – gebėjimas tiksliai apskaičiuoti kamuoliuko trajektoriją, bet ir fizinis pasirengimas. Savo padaro ir šaltis, karštis, lietus, kamuoliukui kelią pastojęs akmenukas. Stiprūs gūsiai trečiąją čempionato Slovakijoje dieną sujaukė ir jaunosios golfininkės planus žaisti dar geriau.

Mindaugas Markevičius, Lietuvos golfo federacijos (LGF) generalinis sekretorius, Gilės Bitės perspektyvas golfo sporte vertina optimistiškai: jos sugebėjimai aiškiau atsiskleidė pastaraisiais metais, ir šiemet galima jau tvirčiau teigti, kad mergina – tikrai stipri golfo žaidėja.

Gilė Bitė yra ne kartą tapusi Lietuvos ir sykį – Latvijos jaunimo čempione, Lenkijos merginų jaunimo čempionate pelnė trečiąją vietą. „Vien dalyvauti Europos moterų komandiniame čempionate „European Women Team Shield“, taip pat pasaulio jaunimo „Junior Open“ ir Europos jaunimo „European Young Masters“ čempionatuose man yra pasiekimas ir puiki patirtis“, – VŽ „Savaitgaliui“ teigia jaunoji Lietuvos golfo žvaigždė.

Ji apgailestauja tik dėl vieno: Lietuvoje nėra konkurencijos ir net sunku suburti komandą, tad Slovakijoje vietoje trijų moterų savo klubui atstovavo dvi – Gilė Bitė ir Saulė Jarašūnaitė.

Atsilikimas tirpsta

Lietuvoje yra apie 850 registruotų golfininkų, o Suomijoje – apie 600 golfo laukų. Švedijoje aikštynų yra dar daugiau – per 2.000, o golfą žaidžia apie 6% gyventojų, arba maždaug 600.000. Didžiojoje Britanijoje golfas yra ketvirta pagal populiarumą sporto šaka po futbolo, regbio ir kriketo – anot portalo „internations.org“, golfas pagal jį bent kartą išbandžiusių žmonių skaičių šioje šalyje lenkia žirgų sportą ir tenisą.

Kaip teigia p. Markevičius, Lietuvoje dar nespėjo susiformuoti golfo kultūra, nes pirmieji profesionalūs golfo laukai mūsų šalyje atsirado tik prieš maždaug dešimt metų, tad latviai mus lenkia dešimtmečiu, estai – dvidešimčia metų.

„Dėl to visuomet stengiamės Lietuvoje organizuojamų turnyrų laiką derinti su artimiausiomis kaimynėmis Latvija, Estija, Lenkija – siekiame, kad golfo žaidėjai iš šių šalių atvyktų pas mus. Turime ko iš jų mokytis, o čempionatai, ypač jei juose gausu dalyvių, didina visuomenės susidomėjimą“, – teigia p. Markevičius.

Susidomėjimas iš tiesų auga, nors nesparčiai: per metus registruotų golfo žaidėjų Lietuvoje padaugėja apie 10%.

Golfininkė Gilė Bitė viliasi, kad šiuo sportu ims aktyviau domėtis vaikai ir jaunimas. „Daugelio lietuvių manymu, golfas – ne jaunimo ir net ne sporto šaka, o pagyvenusių turtingų žmonių laisvalaikis. Aš savo amžiaus kategorijoje esu viena. Vaikinų – iki dešimties. Užsienyje į turnyrus susirenka šimtai, tūkstančiai jaunų golfo žaidėjų, tad į juos organizuojamos net atrankinės varžybos“, – pasakoja Gilė Bitė.

Ponas Markevičius šią situaciją vadina laikina ir sako, kad bent artimiausius kaimynus golfo populiarumu turėtume pasivyti. Šiais metais golfas pravėrė mokyklų duris: LGF ir Profesionalių golfininkų asociacija LTU (PGA) kartu su „Modus Group“ pradėjo įgyvendinti mažojo golfo projektą, kuriame dalyvavo 120 mokyklų iš visos Lietuvos: mokytojams išdalyta speciali mažojo golfo įranga, jie apmokyti, o projektas baigtas moksleivių turnyru Kaune.

Prie golfo populiarinimo netiesiogiai prisideda ir įvairios jo atmainos arba su golfu susijusios ir sparčiai populiarėjančios naujos sporto rūšys – diskgolfas, lankų golfas, mažasis golfas.

Taisyklės kaip kodeksas

„Nežinančiam taisyklių golfas gali atrodyti sudėtingas. Ypač mėgėjų sporte, kur svarbiausias yra handikapo įvertis, identifikuojantis, kaip gerai žaidei pagal tuometinį savo lygį. Kuo didesnis šis įvertis, tuo blogiau, ir priešingai. Handikapas nuo 36 iki 54 rodo, kad žaidėjas yra pradedantysis. Gilės Bitės meistriškumas – aukštas, jos handikapas yra apie 0. Pereinant į minuso pusę, dažnai žaidėjai jau atsisako mėgėjo statuso ir siekia tapti profesionalais. Tokiu atveju handikapas prarandamas“, – esmę aiškina p. Markevičius. Jis skaičiuoja, kad pagrindinių golfo taisyklių yra 13, dar 34 – papildančios. Bet kaip ir Darbo ar Civilinio kodekso atveju yra kelios knygos su šių taisyklių išaiškinimu. Golfo taisykles jis lygina su vairavimu: eismo dalyviai ne visada žino absoliučiai visas taisykles, bet tai netrukdo jiems saugiai važinėtis gatvėmis. Pagrindinius golfo principus, anot p. Markevičiaus, įmanoma suprasti net labai jaunam. „Mano brolis, vienas geriausių jaunųjų golfo žaidėjų Lietuvoje, pagrindines taisykles perprato septynerių. Jau tada žinojo, kad jei kas neaišku, nėra reikalo panikuoti: reikia skambinti teisėjui ir prašyti išaiškinti“, – pasakoja LGF generalinis sekretorius.

Golfas ir mokslai

Gilė Bitė golfą žaisti pradėjo būdama šešerių: pirmą kartą į šį sportą ją nuvežė tėtis. Dabar į šią veiklą įsitraukusi visa šeima: tėvai su Gile Bite golfo laukuose praleidžia visus vasaros sezono šeštadienius, dažnai ir sekmadienius.

Mergina tikina ir savo pavyzdžiu liudija, kad golfas puikiai suderinamas su mokslais. Golfo žaidėja yra tarp geriausių Vilniaus licėjaus tarptautinio bakalaureato programos moksleivių, nors beveik kasdien po pamokų golfui skiria bent porą valandų.

„Rudenį, kai prasideda mokslai, pamažu keičiasi sezonas ir golfininkai pereina iš lauko į vidų, nebereikia važinėti į treniruotes už Vilniaus. Tai sutaupo daug laiko, viską tikrai spėju – ir treniruotis, ir paruošti namų darbus. Daug kas klausia, ar nepasiilgstu paauglės gyvenimo, ar nenorėčiau mesti golfo. Atsakau: tikrai ne. Nežinočiau, ką veikti“, – šypsosi mergina, jau galvojanti apie studijas JAV. Čia ji ketina rinktis universitetą su stipria golfo mokykla ir toliau mokslus derinti su mėgstama sporto šaka, o jei gerai seksis – pereiti į golfo profesionalų lygą.

Išlaidos ar pajamos

Gilė Bitė įsitikinusi, kad golfas – ne vien turtingųjų sportas, nes sutinka daugybę jaunimo iš viso pasaulio, ir nebūtinai iš pasiturinčių šeimų.

Individuali golfo pamoka Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, kainuoja apie 50 Eur, metinė narystė – apie 700–1.000 Eur. „Kadangi golfo sezonas trunka apie 7 mėnesius, vienas mėnuo kainuoja apie 100 Eur – tiek pat, kiek abonementas į sporto klubą. Be to, šiemet, siekdami populiarinti golfą, kai kurie Lietuvos klubai pradedantiesiems pasiūlė grupines pamokas, kurios žmogui atsieina apie 10 Eur už kartą“, – golfo kainas komentuoja p. Markevičius ir atkreipia dėmesį, kad abonementas metams gali kainuoti gerokai mažiau – nuo 300 Eur, jei ketinama žaisti tik darbo dienomis.

Jis sutinka, kad pasaulyje egzistuoja ir itin brangių klubų, kuriuose vienkartinis narystės mokestis gali siekti milijoną Eur, o metinis abonementas – 10.000 Eur. Be to, yra klubų, į kuriuos nepateksi net būdamas turtuolis: Anglijoje yra golfo klubų, į kuriuos priimami tik lordo titulą turintys žmonės. „Tačiau 70% klubų užsienyje prieinami masėms, šis sportas nėra brangesnis už kitus“, – įsitikinęs p. Markevičius.

Šiemet asmeniškai pritaikytas lazdas įsigijusi Gilė Bitė priduria, kad inventoriaus kaina svyruoja nuo 1.000 iki 2.000 Eur, be to, lazdas galima nuomotis – jų nebūtina iš karto įsigyti.

„Yra žmonių, savo lazdas dekoruojančių auksu. Tačiau paprastai tokie asmenys sporto rezultatų nesiekia“, – neabejoja Gilė Bitė.

Golfas ne tik kainuoja, bet ir gali padėti užsidirbti nemažai pinigų. Mėgėjai negali gauti didesnių prizų kaip 500 Eur už turnyrą, tačiau profesionalų atlygis gali siekti milijonus Eur.

Vis dėlto p. Markevičius atkreipia dėmesį, kad „padoriai“ iš golfo gyvenančių profesionalų pasaulyje yra tik apie 1.000, o pasiturimai – tik apie 100.

„Jei priklausai geriausiųjų tūkstantukui, tavo pajamos gali siekti apie 1.000.000 Eur per metus, bet tiems iš jų, kurie nepatenka į 100 geriausiųjų, tenka mokėti už skrydžius į turnyrus, išlaikyti savo trenerius, medicinos personalą. Po išlaidų pragyvenimui lieka apie porą tūkstančių Eur per mėnesį“, – skaičiuoja p. Markevičius. Vis dėlto jis mano, kad pinigai neturėtų nei skatinti, nei stabdyti žaisti golfą. „Patikėkite, tas, kuris užsikabina, golfu tiesiog suserga. Kai pajunti savo smūgį, perpranti taisykles, nori žaisti vėl“, – teigia p. Markevičius, kuris pats prieš keletą metų golfą išmėgino talentingo jaunesnio brolio dėka.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Nemuno kilpų regioniniame parke kyla aukščiausias Lietuvoje apžvalgos bokštas

Valstybiniuose parkuose – darbymetis. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT), vykdydama projektą...

Laisvalaikis
17:48
Egipto kurortų viešbučiai 2019 m. gali pabrangti trečdaliu 5

Egipto viešbučių pajamos didės, prognozuoja ekspertai. Ir ne tik dėka augsiančio šios šalies viešbučių...

Paslaugos
2019.02.17
Taline turistai pernai išleido milijardą eurų, daugiausiai lankėsi suomių 7

Užsienio šalių piliečiai Taline 2018 m. lankėsi 4,6 mln. kartų, rodo miesto valdžios paskelbti preliminarūs...

Paslaugos
2019.02.17
Filmo premjera: ką mums liudija „Purpurinis rūkas“ 4

Kino teatruose pradėtas rodyti naujas Raimundo Banionio filmas „Purpurinis rūkas“, pirmiausiai skirtas žiniai...

Laisvalaikis
2019.02.16
Karaliaus Mindaugo taurė dosni žaidėjams ir žiūrovams 1

Šį savaitgalį keturi stipriausi šalies krepšinio klubai Vilniaus „Siemens“ arenoje stos į kovą dėl Karaliaus...

Laisvalaikis
2019.02.16
Išrinktos kūrybiškiausios lietuvių autorių knygos

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) Šiuolaikinės literatūros skyriaus mokslininkai sudarė...

Laisvalaikis
2019.02.15
Istorinis Gelgaudiškio dvaras išnuomotas naujiems savininkams 3

Šakių rajono savivaldybė, aštuonis kartus mėginusi išnuomoti restauruotą Gelgaudiškio dvarą, devintąjį kartą...

Laisvalaikis
2019.02.15
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį Lietuva gausybe oficialių ir kultūrinių iniciatyvų pasitinka vasario 16-ąją. Tačiau...

Laisvalaikis
2019.02.15
Vasario 16-osios renginiai – nuo laužų iki fejerverkų 1

Po 2018 m. paminėto Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečio atliktos apklausos parodė, jog Vasario 16-oji...

Laisvalaikis
2019.02.14
„Lufthansa“ keleivį padavė į teismą už tai, kad jis neskrido 15

Oro linijos „Lufthansa“ padavė į teismą keleivį, kuris įsigijo bilietus skrydžiui su persėdimu, tačiau...

Laisvalaikis
2019.02.14
Ant Užgavėnėms skirtos monetos liepsnoja Morė 1

Lietuvos bankas išleidžia trečiąją tradicinėms lietuvių šventėms įamžinti skirtą monetų seriją, šįkart jos...

Laisvalaikis
2019.02.12
Didysis „Grammy“ laurų vainikas – kantri muzikos atlikėjai

Pagrindinį šių metų „Grammy“ apdovanojimą – statulėlę už geriausią metų albumą – pelnė JAV kantri muzikos...

Laisvalaikis
2019.02.11
BAFTA išsirinko kino favoritus

Sekmadienio vakarą Londone įvyko 72-ieji Didžiosios Britanijos kino industrijos apdovanojimai BAFTA, kuriuose...

Laisvalaikis
2019.02.11
Motyvacija fiziniam aktyvumui: naujausios sporto tendencijos Premium

Ar šiandien jau supypsėjo jūsų telefonas, pranešdamas, kad per ilgai sėdite prie kompiuterio? O gal dėl to...

Laisvalaikis
2019.02.10
Išrinktos gražiausios metų knygos

Artėjant Vilniaus knygų mugei, paskelbtos Knygos meno konkursą laimėjusios gražiausios metų knygos.

Laisvalaikis
2019.02.09
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šis savaitgalis kvepės šviežiais agurkais ir kava. Rimtesnių užmojų turintiems pravers užsukti į „mokslo...

Laisvalaikis
2019.02.08
Tarp Roterdamo ir Berlyno kursuos džiazo traukinys

Birželį iš Roterdamo turėtų pajudėti pirmieji naktiniai džiazo traukiniai į Berlyną. Taip planuoja projekto...

Laisvalaikis
2019.02.07
Kokius „Kino pavasario“ filmus mums rekomenduoja užsienio kino kritikai

Ir tikrasis, ir „Kino pavasaris“ (KP) – jau čia pat. Pastarasis vyks kovo 21–balandžio 4 dienomis, tad jo...

Laisvalaikis
2019.02.05
Amerikoje praūžė sporto ir reklamos šou – „Super Bowl“

Milijonai žiūrovų, išlaidų ir pelno – taip galima apibūdinti kasmet amerikietiškojo futbolo sezoną...

Laisvalaikis
2019.02.04
VŽ rekomenduoja: naujos knygos

Artėjant Vilniaus knygų mugei – jau 20-jai, naujų knygų lentyna akivaizdžiai pilnėja. Šįsyk joje – mąstyti,...

Laisvalaikis
2019.02.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau