Jaunosios Lietuvos golfo žvaigždės kelias: 8 kilometrai ištvermės

Publikuota: 2017-10-14

Lietuvoje registruotų golfo žaidėjų yra dukart mažiau negu golfo laukų Švedijoje. Tačiau šio sporto entuziastai rankų nenuleidžia.

Gilė Bitė Starkutė šiuo metu yra geriausia Lietuvos golfo žaidėja. 2017-ieji merginai – lūžio taškas, kai iš jaunimo lygos ji sėkmingai perkopė į suaugusiųjų. 17-ąjį gimtadienį gruodį švęsianti golfininkė ką tik grįžo iš Slovakijoje vykusio Europos moterų golfo klubų čempionato „European ladies’ club trophy“, kuriame pasiekė puikų rezultatą individualioje įskaitoje, o jos Europos centro golfo klubas bendroje komandinėje įskaitoje užėmė 13 vietą.

Gilė Bitė teigia, kad žaidžiant golfą svarbiausia – ištvermė ir susikaupimas, kurio negalima iššvaistyti pėsčiomis įveikiant aštuonis įtemptus kilometrus: tiek per maždaug penkias valandas trunkančią treniruotę nešini 14 metalinių lazdų nužingsniuoja golfo žaidėjai. Jų sėkmę lemia ne vien meistriškumas – gebėjimas tiksliai apskaičiuoti kamuoliuko trajektoriją, bet ir fizinis pasirengimas. Savo padaro ir šaltis, karštis, lietus, kamuoliukui kelią pastojęs akmenukas. Stiprūs gūsiai trečiąją čempionato Slovakijoje dieną sujaukė ir jaunosios golfininkės planus žaisti dar geriau.

Mindaugas Markevičius, Lietuvos golfo federacijos (LGF) generalinis sekretorius, Gilės Bitės perspektyvas golfo sporte vertina optimistiškai: jos sugebėjimai aiškiau atsiskleidė pastaraisiais metais, ir šiemet galima jau tvirčiau teigti, kad mergina – tikrai stipri golfo žaidėja.

Gilė Bitė yra ne kartą tapusi Lietuvos ir sykį – Latvijos jaunimo čempione, Lenkijos merginų jaunimo čempionate pelnė trečiąją vietą. „Vien dalyvauti Europos moterų komandiniame čempionate „European Women Team Shield“, taip pat pasaulio jaunimo „Junior Open“ ir Europos jaunimo „European Young Masters“ čempionatuose man yra pasiekimas ir puiki patirtis“, – VŽ „Savaitgaliui“ teigia jaunoji Lietuvos golfo žvaigždė.

Ji apgailestauja tik dėl vieno: Lietuvoje nėra konkurencijos ir net sunku suburti komandą, tad Slovakijoje vietoje trijų moterų savo klubui atstovavo dvi – Gilė Bitė ir Saulė Jarašūnaitė.

Atsilikimas tirpsta

Lietuvoje yra apie 850 registruotų golfininkų, o Suomijoje – apie 600 golfo laukų. Švedijoje aikštynų yra dar daugiau – per 2.000, o golfą žaidžia apie 6% gyventojų, arba maždaug 600.000. Didžiojoje Britanijoje golfas yra ketvirta pagal populiarumą sporto šaka po futbolo, regbio ir kriketo – anot portalo „internations.org“, golfas pagal jį bent kartą išbandžiusių žmonių skaičių šioje šalyje lenkia žirgų sportą ir tenisą.

Kaip teigia p. Markevičius, Lietuvoje dar nespėjo susiformuoti golfo kultūra, nes pirmieji profesionalūs golfo laukai mūsų šalyje atsirado tik prieš maždaug dešimt metų, tad latviai mus lenkia dešimtmečiu, estai – dvidešimčia metų.

„Dėl to visuomet stengiamės Lietuvoje organizuojamų turnyrų laiką derinti su artimiausiomis kaimynėmis Latvija, Estija, Lenkija – siekiame, kad golfo žaidėjai iš šių šalių atvyktų pas mus. Turime ko iš jų mokytis, o čempionatai, ypač jei juose gausu dalyvių, didina visuomenės susidomėjimą“, – teigia p. Markevičius.

Susidomėjimas iš tiesų auga, nors nesparčiai: per metus registruotų golfo žaidėjų Lietuvoje padaugėja apie 10%.

Golfininkė Gilė Bitė viliasi, kad šiuo sportu ims aktyviau domėtis vaikai ir jaunimas. „Daugelio lietuvių manymu, golfas – ne jaunimo ir net ne sporto šaka, o pagyvenusių turtingų žmonių laisvalaikis. Aš savo amžiaus kategorijoje esu viena. Vaikinų – iki dešimties. Užsienyje į turnyrus susirenka šimtai, tūkstančiai jaunų golfo žaidėjų, tad į juos organizuojamos net atrankinės varžybos“, – pasakoja Gilė Bitė.

Ponas Markevičius šią situaciją vadina laikina ir sako, kad bent artimiausius kaimynus golfo populiarumu turėtume pasivyti. Šiais metais golfas pravėrė mokyklų duris: LGF ir Profesionalių golfininkų asociacija LTU (PGA) kartu su „Modus Group“ pradėjo įgyvendinti mažojo golfo projektą, kuriame dalyvavo 120 mokyklų iš visos Lietuvos: mokytojams išdalyta speciali mažojo golfo įranga, jie apmokyti, o projektas baigtas moksleivių turnyru Kaune.

Prie golfo populiarinimo netiesiogiai prisideda ir įvairios jo atmainos arba su golfu susijusios ir sparčiai populiarėjančios naujos sporto rūšys – diskgolfas, lankų golfas, mažasis golfas.

Taisyklės kaip kodeksas

„Nežinančiam taisyklių golfas gali atrodyti sudėtingas. Ypač mėgėjų sporte, kur svarbiausias yra handikapo įvertis, identifikuojantis, kaip gerai žaidei pagal tuometinį savo lygį. Kuo didesnis šis įvertis, tuo blogiau, ir priešingai. Handikapas nuo 36 iki 54 rodo, kad žaidėjas yra pradedantysis. Gilės Bitės meistriškumas – aukštas, jos handikapas yra apie 0. Pereinant į minuso pusę, dažnai žaidėjai jau atsisako mėgėjo statuso ir siekia tapti profesionalais. Tokiu atveju handikapas prarandamas“, – esmę aiškina p. Markevičius. Jis skaičiuoja, kad pagrindinių golfo taisyklių yra 13, dar 34 – papildančios. Bet kaip ir Darbo ar Civilinio kodekso atveju yra kelios knygos su šių taisyklių išaiškinimu. Golfo taisykles jis lygina su vairavimu: eismo dalyviai ne visada žino absoliučiai visas taisykles, bet tai netrukdo jiems saugiai važinėtis gatvėmis. Pagrindinius golfo principus, anot p. Markevičiaus, įmanoma suprasti net labai jaunam. „Mano brolis, vienas geriausių jaunųjų golfo žaidėjų Lietuvoje, pagrindines taisykles perprato septynerių. Jau tada žinojo, kad jei kas neaišku, nėra reikalo panikuoti: reikia skambinti teisėjui ir prašyti išaiškinti“, – pasakoja LGF generalinis sekretorius.

Golfas ir mokslai

Gilė Bitė golfą žaisti pradėjo būdama šešerių: pirmą kartą į šį sportą ją nuvežė tėtis. Dabar į šią veiklą įsitraukusi visa šeima: tėvai su Gile Bite golfo laukuose praleidžia visus vasaros sezono šeštadienius, dažnai ir sekmadienius.

Mergina tikina ir savo pavyzdžiu liudija, kad golfas puikiai suderinamas su mokslais. Golfo žaidėja yra tarp geriausių Vilniaus licėjaus tarptautinio bakalaureato programos moksleivių, nors beveik kasdien po pamokų golfui skiria bent porą valandų.

„Rudenį, kai prasideda mokslai, pamažu keičiasi sezonas ir golfininkai pereina iš lauko į vidų, nebereikia važinėti į treniruotes už Vilniaus. Tai sutaupo daug laiko, viską tikrai spėju – ir treniruotis, ir paruošti namų darbus. Daug kas klausia, ar nepasiilgstu paauglės gyvenimo, ar nenorėčiau mesti golfo. Atsakau: tikrai ne. Nežinočiau, ką veikti“, – šypsosi mergina, jau galvojanti apie studijas JAV. Čia ji ketina rinktis universitetą su stipria golfo mokykla ir toliau mokslus derinti su mėgstama sporto šaka, o jei gerai seksis – pereiti į golfo profesionalų lygą.

Išlaidos ar pajamos

Gilė Bitė įsitikinusi, kad golfas – ne vien turtingųjų sportas, nes sutinka daugybę jaunimo iš viso pasaulio, ir nebūtinai iš pasiturinčių šeimų.

Individuali golfo pamoka Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, kainuoja apie 50 Eur, metinė narystė – apie 700–1.000 Eur. „Kadangi golfo sezonas trunka apie 7 mėnesius, vienas mėnuo kainuoja apie 100 Eur – tiek pat, kiek abonementas į sporto klubą. Be to, šiemet, siekdami populiarinti golfą, kai kurie Lietuvos klubai pradedantiesiems pasiūlė grupines pamokas, kurios žmogui atsieina apie 10 Eur už kartą“, – golfo kainas komentuoja p. Markevičius ir atkreipia dėmesį, kad abonementas metams gali kainuoti gerokai mažiau – nuo 300 Eur, jei ketinama žaisti tik darbo dienomis.

Jis sutinka, kad pasaulyje egzistuoja ir itin brangių klubų, kuriuose vienkartinis narystės mokestis gali siekti milijoną Eur, o metinis abonementas – 10.000 Eur. Be to, yra klubų, į kuriuos nepateksi net būdamas turtuolis: Anglijoje yra golfo klubų, į kuriuos priimami tik lordo titulą turintys žmonės. „Tačiau 70% klubų užsienyje prieinami masėms, šis sportas nėra brangesnis už kitus“, – įsitikinęs p. Markevičius.

Šiemet asmeniškai pritaikytas lazdas įsigijusi Gilė Bitė priduria, kad inventoriaus kaina svyruoja nuo 1.000 iki 2.000 Eur, be to, lazdas galima nuomotis – jų nebūtina iš karto įsigyti.

„Yra žmonių, savo lazdas dekoruojančių auksu. Tačiau paprastai tokie asmenys sporto rezultatų nesiekia“, – neabejoja Gilė Bitė.

Golfas ne tik kainuoja, bet ir gali padėti užsidirbti nemažai pinigų. Mėgėjai negali gauti didesnių prizų kaip 500 Eur už turnyrą, tačiau profesionalų atlygis gali siekti milijonus Eur.

Vis dėlto p. Markevičius atkreipia dėmesį, kad „padoriai“ iš golfo gyvenančių profesionalų pasaulyje yra tik apie 1.000, o pasiturimai – tik apie 100.

„Jei priklausai geriausiųjų tūkstantukui, tavo pajamos gali siekti apie 1.000.000 Eur per metus, bet tiems iš jų, kurie nepatenka į 100 geriausiųjų, tenka mokėti už skrydžius į turnyrus, išlaikyti savo trenerius, medicinos personalą. Po išlaidų pragyvenimui lieka apie porą tūkstančių Eur per mėnesį“, – skaičiuoja p. Markevičius. Vis dėlto jis mano, kad pinigai neturėtų nei skatinti, nei stabdyti žaisti golfą. „Patikėkite, tas, kuris užsikabina, golfu tiesiog suserga. Kai pajunti savo smūgį, perpranti taisykles, nori žaisti vėl“, – teigia p. Markevičius, kuris pats prieš keletą metų golfą išmėgino talentingo jaunesnio brolio dėka.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šis savaitgalis – su džiazo ženklu, sostinėje siautės tradicinis festivalis „Vilnius Mama jazz“. Ras ką...

Laisvalaikis
2018.11.16
Estų dovana lietuviams šimtmečio proga – pirtis 7

Švęsdami Estijos valstybės atkūrimo šimtmetį ir sveikindami Lietuvą su jos valstybės šimtmečiu, estai...

Laisvalaikis
2018.11.15
Rengti 2026 m. žiemos olimpiadą atsisakė dar vienas miestas 8

Kanados Kalgario miesto gyventojai referendume nusprendė, kad nenori, jog jų mieste vyktų 2026-ųjų žiemos...

Laisvalaikis
2018.11.15
Vilniečiams žada naujų laisvalaikio erdvių 6

Perfrazuojant sparnuotą kauniečių posakį „Kaunas pilnas kultūros“, galima sakyti, jog Vilnius – pilnas...

Laisvalaikis
2018.11.15
Anglų futbolas po „Brexit“: siūlo mažinti legionierių limitą

Anglijos futbolo federacija (FA) ketina pasinaudoti „Brexit“, kad sumažintų futbolo klubuose rungtyniaujančių...

Laisvalaikis
2018.11.14
LUX kino apdovanojimą laimėjo „Kariaujanti moteris“

Lapkričio 14 d. paskelbtas Europos Parlamento (EP) LUX kino apdovanojimo laureatas, juo tapo islandų,...

Laisvalaikis
2018.11.14
Rinkoje – naujas bilietų platintojas 11

Lietuvos pramogų rinką papildė dar vienas dalyvis – nuo šiandien pradėjo veikti nauja bilietų į renginius...

Laisvalaikis
2018.11.14
NBA klubo žingsnis: už 100 USD įleis į areną, bet ne į rungtynes 3

NBA krepšinio lygoje rungtyniaujantis „Golden State Warriors“ klubas savo gerbėjams siūlo visiškai naujo tipo...

Laisvalaikis
2018.11.13
Pasaulio futbolą maitina vis gausesni pinigai iš Kinijos

Kinijos interneto milžinės „Alibaba“ kontroliuojama mobiliųjų mokėjimų platforma „Alipay“ tapo Europos...

Laisvalaikis
2018.11.12
„Lonely Planet“ už jus pagalvojo, kur keliauti 2019-aisiais 3

Kelionių vadovų leidykla „Lonely Planet” paskelbė sąrašą pasaulio kampelių, kuriuos rekomenduojama aplankyti...

Laisvalaikis
2018.11.12
„Vilnius Mama Jazz“ traukia kozirius 1

Ateinantį ketvirtadienį, lapkričio 15 d., prasidės tarptautinis džiazo festivalis „Vilnius Mama Jazz 2018“.

Laisvalaikis
2018.11.10
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį į renginius – iškilių Lietuvos fotografų parodas, savų ir užsienio muzikos virtuozų koncertus,...

Laisvalaikis
2018.11.09
„Impuls“ grupė 2019 m. plėsis pigių sporto klubų segmente Premium 3

Sporto ir sveikatingumo rinkos banginis – 28 sporto klubus Baltijos šalyse valdanti „Impuls“ grupė – kitąmet...

Futbolo kare – grasinimai žaidėjams

Jei galingiausi Europos futbolo klubai įgyvendins savo planus ir įkurs naują Europos superlygą, FIFA žada šių...

Laisvalaikis
2018.11.08
„Scanorama“ tranzuoja per šiuolaikinį kiną: kur stabtelti?

Spalio 8 d. prasidėjo didžiausias rudens kino renginys – Europos šalių kino forumas „Scanorama“, kurio...

Laisvalaikis
2018.11.08
Palangoje atidaryta gintaro pirtis 12

Palangoje, poilsio ir sveikatinimo komplekse „Atostogų parkas“, atidaryta gintaro pirtis, kurios vidus...

Laisvalaikis
2018.11.06
Kitąmet iš Vilniaus pradės tiesioginius skrydžius į Madagaskarą 15

Kitų metų pavasarį Vilniaus oro uoste nusileis didžiausias reguliariais reisais skraidantis keleivinis...

Vilniuje atidarytas pirmasis estų tinklo „MyFitness“ sporto klubas 9

Didžiausias Baltijos šalyse sveikatingumo klubų tinklas „MyFitness“ pradeda veiklą Lietuvoje. Antradienį...

Popierinių laiškų privalumas – jų kaina aukcione

Popieriuje rašyti laiškai, palyginti su elektroniniais, turi vieną neginčytiną privalumą – tam tikrais...

Laisvalaikis
2018.11.05
VŽ rekomenduoja: naujos knygos 3

Kad ir ką apie knygų (ne)skaitymą kalbėtų skeptikai, lapkričio 8–11 d. Vilniuje vyksiantis tarptautinis...

Laisvalaikis
2018.11.04

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau