Jaunosios Lietuvos golfo žvaigždės kelias: 8 kilometrai ištvermės

Publikuota: 2017-10-14

Lietuvoje registruotų golfo žaidėjų yra dukart mažiau negu golfo laukų Švedijoje. Tačiau šio sporto entuziastai rankų nenuleidžia.

Gilė Bitė Starkutė šiuo metu yra geriausia Lietuvos golfo žaidėja. 2017-ieji merginai – lūžio taškas, kai iš jaunimo lygos ji sėkmingai perkopė į suaugusiųjų. 17-ąjį gimtadienį gruodį švęsianti golfininkė ką tik grįžo iš Slovakijoje vykusio Europos moterų golfo klubų čempionato „European ladies’ club trophy“, kuriame pasiekė puikų rezultatą individualioje įskaitoje, o jos Europos centro golfo klubas bendroje komandinėje įskaitoje užėmė 13 vietą.

Gilė Bitė teigia, kad žaidžiant golfą svarbiausia – ištvermė ir susikaupimas, kurio negalima iššvaistyti pėsčiomis įveikiant aštuonis įtemptus kilometrus: tiek per maždaug penkias valandas trunkančią treniruotę nešini 14 metalinių lazdų nužingsniuoja golfo žaidėjai. Jų sėkmę lemia ne vien meistriškumas – gebėjimas tiksliai apskaičiuoti kamuoliuko trajektoriją, bet ir fizinis pasirengimas. Savo padaro ir šaltis, karštis, lietus, kamuoliukui kelią pastojęs akmenukas. Stiprūs gūsiai trečiąją čempionato Slovakijoje dieną sujaukė ir jaunosios golfininkės planus žaisti dar geriau.

Mindaugas Markevičius, Lietuvos golfo federacijos (LGF) generalinis sekretorius, Gilės Bitės perspektyvas golfo sporte vertina optimistiškai: jos sugebėjimai aiškiau atsiskleidė pastaraisiais metais, ir šiemet galima jau tvirčiau teigti, kad mergina – tikrai stipri golfo žaidėja.

Gilė Bitė yra ne kartą tapusi Lietuvos ir sykį – Latvijos jaunimo čempione, Lenkijos merginų jaunimo čempionate pelnė trečiąją vietą. „Vien dalyvauti Europos moterų komandiniame čempionate „European Women Team Shield“, taip pat pasaulio jaunimo „Junior Open“ ir Europos jaunimo „European Young Masters“ čempionatuose man yra pasiekimas ir puiki patirtis“, – VŽ „Savaitgaliui“ teigia jaunoji Lietuvos golfo žvaigždė.

Ji apgailestauja tik dėl vieno: Lietuvoje nėra konkurencijos ir net sunku suburti komandą, tad Slovakijoje vietoje trijų moterų savo klubui atstovavo dvi – Gilė Bitė ir Saulė Jarašūnaitė.

Atsilikimas tirpsta

Lietuvoje yra apie 850 registruotų golfininkų, o Suomijoje – apie 600 golfo laukų. Švedijoje aikštynų yra dar daugiau – per 2.000, o golfą žaidžia apie 6% gyventojų, arba maždaug 600.000. Didžiojoje Britanijoje golfas yra ketvirta pagal populiarumą sporto šaka po futbolo, regbio ir kriketo – anot portalo „internations.org“, golfas pagal jį bent kartą išbandžiusių žmonių skaičių šioje šalyje lenkia žirgų sportą ir tenisą.

Kaip teigia p. Markevičius, Lietuvoje dar nespėjo susiformuoti golfo kultūra, nes pirmieji profesionalūs golfo laukai mūsų šalyje atsirado tik prieš maždaug dešimt metų, tad latviai mus lenkia dešimtmečiu, estai – dvidešimčia metų.

„Dėl to visuomet stengiamės Lietuvoje organizuojamų turnyrų laiką derinti su artimiausiomis kaimynėmis Latvija, Estija, Lenkija – siekiame, kad golfo žaidėjai iš šių šalių atvyktų pas mus. Turime ko iš jų mokytis, o čempionatai, ypač jei juose gausu dalyvių, didina visuomenės susidomėjimą“, – teigia p. Markevičius.

Susidomėjimas iš tiesų auga, nors nesparčiai: per metus registruotų golfo žaidėjų Lietuvoje padaugėja apie 10%.

Golfininkė Gilė Bitė viliasi, kad šiuo sportu ims aktyviau domėtis vaikai ir jaunimas. „Daugelio lietuvių manymu, golfas – ne jaunimo ir net ne sporto šaka, o pagyvenusių turtingų žmonių laisvalaikis. Aš savo amžiaus kategorijoje esu viena. Vaikinų – iki dešimties. Užsienyje į turnyrus susirenka šimtai, tūkstančiai jaunų golfo žaidėjų, tad į juos organizuojamos net atrankinės varžybos“, – pasakoja Gilė Bitė.

Ponas Markevičius šią situaciją vadina laikina ir sako, kad bent artimiausius kaimynus golfo populiarumu turėtume pasivyti. Šiais metais golfas pravėrė mokyklų duris: LGF ir Profesionalių golfininkų asociacija LTU (PGA) kartu su „Modus Group“ pradėjo įgyvendinti mažojo golfo projektą, kuriame dalyvavo 120 mokyklų iš visos Lietuvos: mokytojams išdalyta speciali mažojo golfo įranga, jie apmokyti, o projektas baigtas moksleivių turnyru Kaune.

Prie golfo populiarinimo netiesiogiai prisideda ir įvairios jo atmainos arba su golfu susijusios ir sparčiai populiarėjančios naujos sporto rūšys – diskgolfas, lankų golfas, mažasis golfas.

Taisyklės kaip kodeksas

„Nežinančiam taisyklių golfas gali atrodyti sudėtingas. Ypač mėgėjų sporte, kur svarbiausias yra handikapo įvertis, identifikuojantis, kaip gerai žaidei pagal tuometinį savo lygį. Kuo didesnis šis įvertis, tuo blogiau, ir priešingai. Handikapas nuo 36 iki 54 rodo, kad žaidėjas yra pradedantysis. Gilės Bitės meistriškumas – aukštas, jos handikapas yra apie 0. Pereinant į minuso pusę, dažnai žaidėjai jau atsisako mėgėjo statuso ir siekia tapti profesionalais. Tokiu atveju handikapas prarandamas“, – esmę aiškina p. Markevičius. Jis skaičiuoja, kad pagrindinių golfo taisyklių yra 13, dar 34 – papildančios. Bet kaip ir Darbo ar Civilinio kodekso atveju yra kelios knygos su šių taisyklių išaiškinimu. Golfo taisykles jis lygina su vairavimu: eismo dalyviai ne visada žino absoliučiai visas taisykles, bet tai netrukdo jiems saugiai važinėtis gatvėmis. Pagrindinius golfo principus, anot p. Markevičiaus, įmanoma suprasti net labai jaunam. „Mano brolis, vienas geriausių jaunųjų golfo žaidėjų Lietuvoje, pagrindines taisykles perprato septynerių. Jau tada žinojo, kad jei kas neaišku, nėra reikalo panikuoti: reikia skambinti teisėjui ir prašyti išaiškinti“, – pasakoja LGF generalinis sekretorius.

Golfas ir mokslai

Gilė Bitė golfą žaisti pradėjo būdama šešerių: pirmą kartą į šį sportą ją nuvežė tėtis. Dabar į šią veiklą įsitraukusi visa šeima: tėvai su Gile Bite golfo laukuose praleidžia visus vasaros sezono šeštadienius, dažnai ir sekmadienius.

Mergina tikina ir savo pavyzdžiu liudija, kad golfas puikiai suderinamas su mokslais. Golfo žaidėja yra tarp geriausių Vilniaus licėjaus tarptautinio bakalaureato programos moksleivių, nors beveik kasdien po pamokų golfui skiria bent porą valandų.

„Rudenį, kai prasideda mokslai, pamažu keičiasi sezonas ir golfininkai pereina iš lauko į vidų, nebereikia važinėti į treniruotes už Vilniaus. Tai sutaupo daug laiko, viską tikrai spėju – ir treniruotis, ir paruošti namų darbus. Daug kas klausia, ar nepasiilgstu paauglės gyvenimo, ar nenorėčiau mesti golfo. Atsakau: tikrai ne. Nežinočiau, ką veikti“, – šypsosi mergina, jau galvojanti apie studijas JAV. Čia ji ketina rinktis universitetą su stipria golfo mokykla ir toliau mokslus derinti su mėgstama sporto šaka, o jei gerai seksis – pereiti į golfo profesionalų lygą.

Išlaidos ar pajamos

Gilė Bitė įsitikinusi, kad golfas – ne vien turtingųjų sportas, nes sutinka daugybę jaunimo iš viso pasaulio, ir nebūtinai iš pasiturinčių šeimų.

Individuali golfo pamoka Lietuvoje, kaip ir daugelyje pasaulio šalių, kainuoja apie 50 Eur, metinė narystė – apie 700–1.000 Eur. „Kadangi golfo sezonas trunka apie 7 mėnesius, vienas mėnuo kainuoja apie 100 Eur – tiek pat, kiek abonementas į sporto klubą. Be to, šiemet, siekdami populiarinti golfą, kai kurie Lietuvos klubai pradedantiesiems pasiūlė grupines pamokas, kurios žmogui atsieina apie 10 Eur už kartą“, – golfo kainas komentuoja p. Markevičius ir atkreipia dėmesį, kad abonementas metams gali kainuoti gerokai mažiau – nuo 300 Eur, jei ketinama žaisti tik darbo dienomis.

Jis sutinka, kad pasaulyje egzistuoja ir itin brangių klubų, kuriuose vienkartinis narystės mokestis gali siekti milijoną Eur, o metinis abonementas – 10.000 Eur. Be to, yra klubų, į kuriuos nepateksi net būdamas turtuolis: Anglijoje yra golfo klubų, į kuriuos priimami tik lordo titulą turintys žmonės. „Tačiau 70% klubų užsienyje prieinami masėms, šis sportas nėra brangesnis už kitus“, – įsitikinęs p. Markevičius.

Šiemet asmeniškai pritaikytas lazdas įsigijusi Gilė Bitė priduria, kad inventoriaus kaina svyruoja nuo 1.000 iki 2.000 Eur, be to, lazdas galima nuomotis – jų nebūtina iš karto įsigyti.

„Yra žmonių, savo lazdas dekoruojančių auksu. Tačiau paprastai tokie asmenys sporto rezultatų nesiekia“, – neabejoja Gilė Bitė.

Golfas ne tik kainuoja, bet ir gali padėti užsidirbti nemažai pinigų. Mėgėjai negali gauti didesnių prizų kaip 500 Eur už turnyrą, tačiau profesionalų atlygis gali siekti milijonus Eur.

Vis dėlto p. Markevičius atkreipia dėmesį, kad „padoriai“ iš golfo gyvenančių profesionalų pasaulyje yra tik apie 1.000, o pasiturimai – tik apie 100.

„Jei priklausai geriausiųjų tūkstantukui, tavo pajamos gali siekti apie 1.000.000 Eur per metus, bet tiems iš jų, kurie nepatenka į 100 geriausiųjų, tenka mokėti už skrydžius į turnyrus, išlaikyti savo trenerius, medicinos personalą. Po išlaidų pragyvenimui lieka apie porą tūkstančių Eur per mėnesį“, – skaičiuoja p. Markevičius. Vis dėlto jis mano, kad pinigai neturėtų nei skatinti, nei stabdyti žaisti golfą. „Patikėkite, tas, kuris užsikabina, golfu tiesiog suserga. Kai pajunti savo smūgį, perpranti taisykles, nori žaisti vėl“, – teigia p. Markevičius, kuris pats prieš keletą metų golfą išmėgino talentingo jaunesnio brolio dėka.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Pristatytas Lietuvos skonių žemėlapis ir specialus restoranų žymėjimas 1

Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ sužymėjo Lietuvos maitinimo įstaigas, kuriose...

Paslaugos
2020.09.29
„Sotheby‘s“ aukcione – vėl Banksy, vėl už milijonus

Savo tapatybę slepiantį britų menininką Banksy, ko gero, reikia vadinti geidžiamiausiu šiuolaikiniu kūrėju –...

Laisvalaikis
2020.09.26
10 idėjų trumpoms savaitgalio išvykoms Lietuvoje

Rugsėjo 27 d. minima Pasaulinio turizmo diena. Dėl pandemijos pasaulinis turizmas sustojo, todėl Pasaulio...

Laisvalaikis
2020.09.25
Didžiųjų lenktynės: „Ambersail 2“ ir „Sailing Poland“

Dvi iš aštuonių pasaulyje „Ocean Race“ lenktynėms aplink pasaulį sukurtų jachtų – Lietuvos „Ambersail 2“ ir...

Laisvalaikis
2020.09.25
Pagal priemonę „Atostogos medikams“ turizmo verslui išmokėtas pirmasis milijonas eurų

Pagal priemonę „Atostogos medikams“ turizmo paslaugų teikėjams už suteiktas paslaugas jau išmokėta 1 mln. Eur...

Paslaugos
2020.09.25
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Ruduo įsibėgėja su įspūdinga renginių programa: savaitgalio sąraše „Kultūros naktis“, kino,...

Laisvalaikis
2020.09.25
Nuo pandemijos – į žaidimų pasaulį Premium

„Mūsų žaidimas jungia protų mūšių, pabėgimo kambarių, stalo, vaidmenų žaidimų patirtis ir prideda šiek tiek...

Laisvalaikis
2020.09.23
„Sirenose“ – lūkesčiai ir kitos prekės, VDFF – M. Chodorkovskis ir pomidorai

Antrą savaitgalį paeiliui kaip iš gausybės rago pilasi didieji tarptautiniai renginiai: rugsėjo 24 d.

Laisvalaikis
2020.09.23
Kiekvienam pedagogui skirs po 100 Eur dotaciją poilsiui

Trečiadienį Vyriausybė pritarė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymui iš Lietuvos ateities...

Paslaugos
2020.09.23
Archeologų lobis: Egipte rasti 2.500 metų senumo sarkofagai 

Sakaroje, buvusiame Senovės Egipto nekropolyje, archeologai šį mėnesį aptiko iš viso 27 sarkofagus, kurie po...

Laisvalaikis
2020.09.22
Įvertino, kaip su COVID-19 tvarkosi oro uostai: saugiausia Romoje

Romos Fiumičino (Fiumicino) oro uostą ekspertai paskelbė saugiausiu nuo COVID-19 – jam pirmajam suteiktos 5...

Laisvalaikis
2020.09.22
Šįmet vėl bus teikiami „Sidabrinės gervės“ kino apdovanojimai 

Po metų pertraukos grįžta „Sidabrinės gervės“ nacionalinio kino apdovanojimai. Organizatoriai skelbia, jog...

Laisvalaikis
2020.09.21
Planuojantiems keliones rudenį – 25 turizmo naujienos

Šį rudenį planuojantiems atostogas Lietuvoje Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ ir...

Paslaugos
2020.09.21
Vilniaus aukcionas – be proveržio

Praėjusį savaitgalį vykusiame LXIV Vilniaus aukcione proveržio nebuvo – sensacija vadintas puikios būklės...

Laisvalaikis
2020.09.21
Dėl karantino į užsienį keliavo 94% mažiau Lietuvos gyventojų

2020 m. antrąjį ketvirtį Lietuvos gyventojų į užsienį keliavo mažiau, rodo Statistikos departamento duomenys.

Paslaugos
2020.09.21
„Emmy“ apdovanojimai išdalyti nuotoliniu būdu

Rugsėjo 20 d. Los Andžele, JAV, vyko prestižiniai televizijos apdovanojimai „Emmy“. Daugiausia statulėlių...

Laisvalaikis
2020.09.21
Pinigų už neįvykusias keliones neatgaunantys turistai – aklavietėje Premium 5

Seimas šią savaitę nusprendė svarstyti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos siūlomas pataisas, pagal kurias...

Paslaugos
2020.09.20
VŽ lentynoje – naujos knygos

Naujų knygų lentynoje (sutapimas) – ramaus, gilaus skaitymo reikalaujantys leidiniai. Kita vertus, kaip visam...

Laisvalaikis
2020.09.20
„Financial Times“ metų verslo knygos rinkimai: ilgasis sąrašas

„Financial Times“ (FT) ir kompanija „McKinsey“ metų verslo knygą renka kasmet nuo 2005-ųjų. Šių metų...

Laisvalaikis
2020.09.19
VŽ rekomenduoja: renginiai savaitgalį

Šį savaitgalį prasidėjo kino festivalių rudeninis maratonas. Startas – Vilniuje ir Kaune. Tęsiasi Europos...

Laisvalaikis
2020.09.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus