NDG atidaryta paroda iš Rolando Valiūno rinkinių
FOTOGALERIJA NDG atidaryta paroda iš R. Valiūno kolekcijos (22 nuotr.)
Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG) atidarytos dvi parodos Academie de Vilna Vilniaus piešimo mokykla (18661915) ir Vilnius. Topophilia. Abiejų parodų mecenatas veiklos 25-metį šiemet mininti Ellex Valiunas advokatų kontora, antroji suformuota iš turtingos jos kolekcijos.
NDG eksponuojami meno kūriniai oficialiai pristatomi kaip korporatyvinė Ellex Valiunas kolekcija, tačiau pagrindiniu jos įkvėpėju ir kolekcininku teisinga vadinti Rolandą Valiūną, kontoros steigėją ir vadovaujantįjį partnerį. Pasak jo, beveik prieš 20 metų pradėtą kaupti kolekciją sudaro 6.500 artefaktų: per 1.000 tapybos darbų, daugiau nei 260 skulptūrų, liaudies meno, senosios grafikos, žemėlapių ir lituanistinių knygų rinkiniai, susiję su Lietuva platesniame kontekste. Dabar ši kolekcija vadinama viena reikšmingiausių privačių meno kolekcijų Lietuvoje, jos dalys nuolat pristatomos parodose, albumuose, internetinėje erdvėje.
Kūrinių tautiškumo klausimo kolekcininkas nelinkęs pabrėžti. Anot jo, net XIX a. ieškoti tikros lietuviškos tapatybės tarp dailininkų būtų labai sunku.
Visi amžių tarpsniai ir tuo metu gyvenę dailininkai vienaip ar kitaip išvirsta ne į lietuvių, o į Lietuvos meną. Mus domina būtent šis, sako p. Valiūnas.
Vilniaus piešimo mokykla
Paroda Academie de Vilna skirta Vilniaus piešimo mokyklai. Ji buvo įkurta 1866-ųjų gruodį, pirmieji mokiniai ją pradėjo lankyti 1867 m. Vertinama, kad labiausiai mokyklos vardą išgarsino joje mokęsi Ecole de Paris dailininkai: Chaimas Soutineas, Pinchus Kremegne, Michelis Kikoineas, Schraga Zarfinas ir kiti, tarp šią mokyklą baigusių žymių lietuvių dailininkų Juozapas Kamarauskas, Juozas Zikaras, Vytautas Kairiūkštis, Vladas Didžiokas. Šių ir kitų mokyklos auklėtinių bei dėstytojų darbai eksponuojami parodoje, ir, pasak jos rengėjų, tai pirmas kartas, kai į vieną parodą surinkti po visą pasaulį išsibarsčiusių Vilniaus piešimo mokyklos mokinių kūrybos darbai.
Kintantys Vilniaus vaizdai
Paroda Vilnius. Topophilia, sudaryta iš p. Valiūno kolekcijos dalies, išskleidžia Vilniaus ikonografijos raidą XIXXX a. Iš eksponuojamų darbų nesunku pastebėti, kaip per du šimtmečius keitėsi miestas ir jo vaizdavimas, kas žavėjo dailininkus, kaip jų žvilgsnį veikė istorinis, politinis, socialinis, kultūrinis, meninis kontekstas, įvairių dailės kūrinių tikslas ir paskirtis.
Nemažai šių kūrinių vaizduoja ikoninius sostinės objektus, tačiau net gerai pažįstančių miestą vilniečių parodoje laukia mįslingi vaizdai ir netikėti atradimai.
Spalio 6 d. NDG auditorijoje vyks tarptautinė konferencija Vilniaus piešimo mokykla (18661915) ir jos tarptautiniai atgarsiai.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti