Į Islandiją galima keliauti ir žiemą

Publikuota: 2017-04-02
 

Bus be galo apniukę, nieko nematysite, nuo drėgmės ir šalčio sustirsite į ožio ragą – tokių perspėjimų, nusprendę kelioms dienoms nuvykti į Islandiją kovo pradžioje, taigi – žiemą, girdėjome dešimtimis.

Tačiau prieš gerą pusmetį lietuviškoje interneto erdvėje iššokęs pasiūlymas: trys savaitgalio dienos Islandijoje už 180–200 Eur, įskaitant skrydžius ir itin kuklius svečių namus „Igdlo“ visai šalia Reikjaviko centro, traukė labiau nei bet kokie perspėjimai. Minėtoji kaina – du tris kartus mažesnė nei vasarą. Kad ji nėra tik pigus jaukas, įsitikinome patys.

Žiemą ir vasarą

Išties, interneto erdvėse apstu įspūdžių, kad žiemą Islandijoje nėra įspūdinga, o kūną nuolat smelkia šaltis. Tačiau tokius ir panašius mitus pavyko sugriauti per tris dienas sukorus 1.200 kilometrų. Kuo pakerėjo Islandija kovo pradžioje?

Šioje saloje teko būti ir vasarą, tad mus pasitiko kontrastai. Vasarą po neaukštus kalnus gali laipioti su sportbačiais, o vidury žiemos kalnų batai – būtini. Negana to, islandai rekomenduoja ant batų uždėti kabes.

Vasarą nestebinanti pramoga – pasiplaukiojimas geizerių baseine „Blue Lagoon“ – žiemą atrodė itin egzotiška. Aplink baseiną – sniegas ir šaltis, o geizerių baseine temperatūra siekia apie 40–50 laipsnių šilumos. Beje, pati „Blue Lagoon“ per ketverius metus turistams pabrango 4 kartus – dabar vienkartinis apsilankymas kainuoja 60 Eur, Reikjaviko gyventojams – apie 350 Eur per metus. Kainų skirtumas lemia, kad „Blue Lagoon“ labiau paliekama turistams, o islandai renkasi kitus geoterminius baseinus, kurių apylinkėse – apstu.

Įvertinti specifiką verta

Žiemą skiriasi ir automobilio nuomos sąlygos. „Būkite budrūs, eismo sąlygos Islandijoje – ne tokios, kuriomis esate įpratę vairuoti!“ – štai tokius didžiulius perspėjamuosius lankstinukus, kurie panašesni į plakatus, automobilyje randa kiekvienas, jį besinuomojantis. Šalia padėta ir keletas ledo gremžtukų, signalinių liemenių. Be abejo, visi automobiliai „apauti“ žieminėmis padangomis, bet ir tai nėra išgelbėjimas.

Prieš nuomojantis automobilį Keblaviko oro uoste, būtina atlikti namų darbus. Rinktis teks iš trijų keturių skirtingų bendrovių – didelių tarptautinių tinklų nuomotojai kainas yra kiek pakėlę. Mums pavyko rasti 5 durų „Renault“ už 105 Eur trims dienoms.

Kitokios sąlygos ir ieškant vietos apsistoti. Vasarą bene visos kaimo turizmo sodybos atlapotos ir jas galima pasiekti įprastais keliukais, o žiemą nakvynės vietų kur kas mažiau – plačiais magistraliniais keliais galima nukakti tik iki didesnių viešbučių, o atokiau esantys – nepasiekiami. Pasukus į kiek nuošalesnius kelius, geriausiu atveju bus nuvalyta pusė kelio dangos. Suplaktas apledėjęs sniegas meta automobilį į šalikelę, todėl greičio ribojimų apstu. Tai būtina įvertinti planuojant maršrutus, pažintines vietas ar ieškant nakvynės.

Verta paklausyti ir kitų perspėjimų, pavyzdžiui: „Islandijoje degalų visuomet prisipilkite pilną baką, o kai rasite užkandinę – būtinai pietaukite.“ Kita užkandinė ar degalinė gali būti už poros šimtų kilometrų.

Kam reikalingi tiltai

Mums, savaitgalio atvykėliams, iššūkis buvo islandiški tiltai. Magistralė Nr. 1 iš trijų juostų neretai susiaurėja iki vienos važiuojamosios juostos – tilto. Neretai tie tiltai gali būti ir kelių šimtų metrų ilgio. Taisyklė jais važiuojant paprasta: pirmenybę turi pirmasis atvykęs. Kiek teko patirti, lietuviškos važiavimo kultūros Islandijoje nėra, todėl vairuotojai vienas kitą išties paslaugiai praleidžia.

Šalia vienos poilsio aikštelių nustebino pastatytas prieš keletą dešimtmečių nunešto tilto fragmentas, savotiškas paminklas kelininkų darbams įamžinti. Praūžęs potvynis atkirto Šiaurės ir Rytų dalį nuo sostinės, o kelininkai sugebėjo eismą atkurti per porą savaičių. Netoli šio paminklo viename informacinių centrų kas 15 minučių rodomas filmas anglų kalba apie ekstremalius kelių atkūrimo darbus.

Apie Islandijos kelius

Bene sunkiausia dalis keliaujant po Islandiją – kaip nors ištrūkti iš Reikjaviko. Visa kita, palyginti, niekai. Provėžų neturintys keliai sunumeruoti idealiai, nuo jų atsišakoja keliukai su aiškiomis nuorodomis į svečių namus, kuriuose buvome apsistoję. Jiems rasti nereikėjo nė GPS. Neįprastas buvo nebent plačios, modernios magistralės Nr. 1 virsmas žvyrkeliu.

Racionalūs islandai keliuose yra įtaisę eismo intensyvumo daviklių, kurie detaliai fiksuoja transporto srautus. Didžiausi srautai formuojasi rytinėje salos dalyje, iš kur du kartus per savaitę į Europą išplaukia jūros keltai. Nors magistralė Nr. 1 sujungia visą salą, atokūs kaimai gali būti pasiekiami ir kur kas paprastesniu, tačiau nuolat greideriuojamu keliu.

Įveikus apie 1.200 km Islandijos keliais, galima drąsiai sakyti – jie yra be proto vaizdingi, patikimi, tačiau kiek siauroki.

Supuvusio kiaušinio kvapas

Iš Lietuvos išskridome sprogstant pavasariui, o Islandijoje mus pasitiko saulė ir apie nulį siekianti temperatūra. Tačiau reali temperatūra buvo kiek kitokia: menkiausias vėjelis perpučiamoje saloje kiaurai vėrė kūną, todėl pagalvoti apie šiltus termodrabužius – būtina.

Vienas esminis pojūtis, išskiriantis Islandiją iš kitų valstybių ir būdingas jai tiek žiemą, tiek vasarą, – sieros kvapas, kurio užuosti neįmanoma. Sieros vandeniliu ten atsiduoda net vanduo.

Kainos nebegąsdina

Kalbant apie kainas – prieš ketverius metus jos šokiruodavo, o dabar galime jaustis tikrais skandinavais: bent jau Vilniaus ar Klaipėdos restoranų kainos beveik pasivijo islandiškąsias. Bokalas alaus ten kainuoja 9–12, lėkštė sriubos – 9–10 Eur, tačiau ją galima papildyti keletą kartų. Kavos degalinėse ar kaimo užeigose gali rasti ir už 0,8 Eur, tačiau ji bus silpna, amerikietiška.

Kodėl dar kartą dumčiau į Islandiją? Mums, antrai trečiai kartai nuo žagrės, matyt, patinka švari kaimo aplinka, stulbinami vaizdai, europietiška kultūra ir, be abejo, pakeliui besiganantys arkliai bei avys. Didmiesčio šurmulys ir biurokratinės pinklės lieka toli Lietuvoje – sveiki atvykę į kaimišką rojų.

Keletas patarimų

Ir žiemą, ir vasarą galima apsistoti svečių namuose. Kuklaus varianto kaina už kambarį siekia apie 70 Eur. Pusryčiai papildomai kainuoja 10–12 Eur. Kava, arbata visą parą tiekiama nemokamai, o parduotuvėje maisto produktų kainos apie 20–30% didesnės nei Lietuvoje.

Turėkite gertuvę – iš bet kurio čiaupo prisipilsite tyro vandens. Stipraus alkoholio galite nusipirkti bemuitėje oro uosto parduotuvėje, vos išlipę iš lėktuvo. Kainos – labai panašios į lietuviškas.

Reikjavike galima ir nenakvoti, jam apžiūrėti užteks gero pusdienio: ypatingų lankytinų objektų šalies sostinėje – nedaug, o leistis į kelionę aplink salą – kur kas įspūdingiau.

Būkite kultūringi – nesikeikite nei lenkiškai, nei lietuviškai. Islandijoje gyvena apie 20.000 lenkų ir 7.000 lietuvių. Jus gali puikiausiai suprasti.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

VŽ rekomenduoja: naujos knygos 1

Pats laikas papildyti naujų knygų lentyną. Joje – nuo europiečių įsiveržimo į Afriką istorijos, iki įžvalgų...

Laisvalaikis
2019.05.26
Bauhauzo šimtmetį mininti Vokietija atidaro naujų muziejų

Besidomintieji architektūra ir dizainu šįmet turėtų nuvykti į Vokietiją. Šalis švenčia Bauhauzo (bauhaus)...

Laisvalaikis
2019.05.26
 „Pink Floyd“: Vis dar pirmi kosmose Premium 2

1988 m. lapkritį kosmose pirmąsyk nuskambėjo rokas. Tai buvo grupės „Pink Floyd“ albumas „Delicate Sound of...

Verslo klasė
2019.05.25
VŽ bando: į naują rinką įžengęs „Lexus UX 250h“ Premium 1

Pristatę naująjį krosoverį UX, „Lexus“ įžengė į klestintį rinkos segmentą ir meta iššūkį konkurentams –...

Laisvalaikis
2019.05.25
Atidarytas nacionalinis Lietuvos kultūros „Čiurlionio kelias“ 2

Renginiais Varėnoje ir Senojoje Varėnoje atidarytas „Čiurlionio kelias“. Tikimasi, jog jis taps nacionalinių...

Laisvalaikis
2019.05.24
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Pagrindinis šio savaitgalio renginys šalies piliečius sukvies balsuoti prezidento rinkimų antrajame ture ir...

Laisvalaikis
2019.05.24
Europos pulo čempionas P. Labutis: teko perlipti per save ir keistis 4

Jei Vilniaus biliardinėje „Fuksas“ pamatysite už baro stovintį vaikiną, kuris jums „kažkur matytas“ (nes juk...

Laisvalaikis
2019.05.24
Iš Kauno į Nidą nuo birželio 6 d. plukdins istorinė „Raketa“ 20

Romantikai turėtų suklusti: nuo birželio pradžios Nemunu reguliariu maršrutu Kaunas–Nida–Kaunas pradės...

Laisvalaikis
2019.05.22
Palangos J. Basanavičiaus gatvėje uždrausta vasarą važiuoti paspirtukais, dviračiais 5

Palangos savivaldybė dėl saugumo uždraudė judriausioje miesto J. Basanavičiaus gatvėje vasarą važiuoti...

Laisvalaikis
2019.05.20
Pergalę „Eurovizijoje“ švenčia Nyderlandai   8

64-ojo tarptautinio „Eurovizijos“ dainų konkurso laurų vainiką užsidėjo Nyderlandų atlikėjas Duncanas...

Laisvalaikis
2019.05.19
Princas Charlesas ėmėsi viešbučių verslo

Jungtinės Karalystės ir 15-os užjūrio teritorijų sosto įpėdinis princas Charlesas gegužę prie visų savo...

Laisvalaikis
2019.05.18
Lietuvoje vyksta Gatvės muzikos diena

Gegužės 18 d. Lietuvos miestų gatvėse skamba muzika. Andriaus Mamontovo – muzikanto, kompozitoriaus,...

Laisvalaikis
2019.05.18
VŽ kviečia: muziejų naktį geriau nemiegoti

Gegužės 18-ąją, Tarptautinę muziejų dieną ir naktį, prie tarptautinės Muziejų nakties iniciatyvos, apimančios...

Laisvalaikis
2019.05.17
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Renginių šį savaitgalį bus daug ir labai įvairių. Klaipėdoje vyks vienintelis Lietuvoje profesionalių teatrų...

Laisvalaikis
2019.05.17
„Eurovizijos“ kalneliais lietuvis į finalą nepateko 9

Gegužės 16-osios vakarą Izraelyje, Tel Avive, įvyko antrasis 64-ojo Eurovizijos dainų konkurso pusfinalis.

Laisvalaikis
2019.05.17
Vilniuje tiesiamas naujas dviračių ir pėsčiųjų takas 20

Vilniuje, Šeškinės rajone, pradėtas tiesti naujas beveik kilometro ilgio dviračių takas. Jį planuojama...

Laisvalaikis
2019.05.16
Dizaino sprendimai: nuo miesto sienų – ant drabužių 3

„Meilę Kaunui galima demonstruoti ir savo stiliumi“, – įsitikinusi dizainerė Rita Kaupelienė, pristačiusi...

Laisvalaikis
2019.05.15
„Eurovizijos“ pusfinalyje atrinktas pirmasis finalo dešimtukas 5

Šį vakarą Izraelyje vyko pirmasis 64-ojo Eurovizijos dainų konkurso pusfinalis, kurio metu 17 atlikėjų...

Laisvalaikis
2019.05.15
Dizaino aukciono dalyviai labiausiai varžėsi dėl kėdės 1

Praėjusį savaitgalį įvykęs pirmasis lietuviško dizaino akcionas parodė, jog dizaino objektus žmonės perka ne...

Laisvalaikis
2019.05.13
TOP20 brangiausių pasaulio turistinių objektų 1

Bilietų paieškos ir kainų palyginimo portalas „TicketLens“ paskelbė šių metų 20-ies brangiausių pasaulio...

Paslaugos
2019.05.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau