Į Islandiją galima keliauti ir žiemą

Publikuota: 2017-04-02
 

Bus be galo apniukę, nieko nematysite, nuo drėgmės ir šalčio sustirsite į ožio ragą – tokių perspėjimų, nusprendę kelioms dienoms nuvykti į Islandiją kovo pradžioje, taigi – žiemą, girdėjome dešimtimis.

Tačiau prieš gerą pusmetį lietuviškoje interneto erdvėje iššokęs pasiūlymas: trys savaitgalio dienos Islandijoje už 180–200 Eur, įskaitant skrydžius ir itin kuklius svečių namus „Igdlo“ visai šalia Reikjaviko centro, traukė labiau nei bet kokie perspėjimai. Minėtoji kaina – du tris kartus mažesnė nei vasarą. Kad ji nėra tik pigus jaukas, įsitikinome patys.

Žiemą ir vasarą

Išties, interneto erdvėse apstu įspūdžių, kad žiemą Islandijoje nėra įspūdinga, o kūną nuolat smelkia šaltis. Tačiau tokius ir panašius mitus pavyko sugriauti per tris dienas sukorus 1.200 kilometrų. Kuo pakerėjo Islandija kovo pradžioje?

Šioje saloje teko būti ir vasarą, tad mus pasitiko kontrastai. Vasarą po neaukštus kalnus gali laipioti su sportbačiais, o vidury žiemos kalnų batai – būtini. Negana to, islandai rekomenduoja ant batų uždėti kabes.

Vasarą nestebinanti pramoga – pasiplaukiojimas geizerių baseine „Blue Lagoon“ – žiemą atrodė itin egzotiška. Aplink baseiną – sniegas ir šaltis, o geizerių baseine temperatūra siekia apie 40–50 laipsnių šilumos. Beje, pati „Blue Lagoon“ per ketverius metus turistams pabrango 4 kartus – dabar vienkartinis apsilankymas kainuoja 60 Eur, Reikjaviko gyventojams – apie 350 Eur per metus. Kainų skirtumas lemia, kad „Blue Lagoon“ labiau paliekama turistams, o islandai renkasi kitus geoterminius baseinus, kurių apylinkėse – apstu.

Įvertinti specifiką verta

Žiemą skiriasi ir automobilio nuomos sąlygos. „Būkite budrūs, eismo sąlygos Islandijoje – ne tokios, kuriomis esate įpratę vairuoti!“ – štai tokius didžiulius perspėjamuosius lankstinukus, kurie panašesni į plakatus, automobilyje randa kiekvienas, jį besinuomojantis. Šalia padėta ir keletas ledo gremžtukų, signalinių liemenių. Be abejo, visi automobiliai „apauti“ žieminėmis padangomis, bet ir tai nėra išgelbėjimas.

Prieš nuomojantis automobilį Keblaviko oro uoste, būtina atlikti namų darbus. Rinktis teks iš trijų keturių skirtingų bendrovių – didelių tarptautinių tinklų nuomotojai kainas yra kiek pakėlę. Mums pavyko rasti 5 durų „Renault“ už 105 Eur trims dienoms.

Kitokios sąlygos ir ieškant vietos apsistoti. Vasarą bene visos kaimo turizmo sodybos atlapotos ir jas galima pasiekti įprastais keliukais, o žiemą nakvynės vietų kur kas mažiau – plačiais magistraliniais keliais galima nukakti tik iki didesnių viešbučių, o atokiau esantys – nepasiekiami. Pasukus į kiek nuošalesnius kelius, geriausiu atveju bus nuvalyta pusė kelio dangos. Suplaktas apledėjęs sniegas meta automobilį į šalikelę, todėl greičio ribojimų apstu. Tai būtina įvertinti planuojant maršrutus, pažintines vietas ar ieškant nakvynės.

Verta paklausyti ir kitų perspėjimų, pavyzdžiui: „Islandijoje degalų visuomet prisipilkite pilną baką, o kai rasite užkandinę – būtinai pietaukite.“ Kita užkandinė ar degalinė gali būti už poros šimtų kilometrų.

Kam reikalingi tiltai

Mums, savaitgalio atvykėliams, iššūkis buvo islandiški tiltai. Magistralė Nr. 1 iš trijų juostų neretai susiaurėja iki vienos važiuojamosios juostos – tilto. Neretai tie tiltai gali būti ir kelių šimtų metrų ilgio. Taisyklė jais važiuojant paprasta: pirmenybę turi pirmasis atvykęs. Kiek teko patirti, lietuviškos važiavimo kultūros Islandijoje nėra, todėl vairuotojai vienas kitą išties paslaugiai praleidžia.

Šalia vienos poilsio aikštelių nustebino pastatytas prieš keletą dešimtmečių nunešto tilto fragmentas, savotiškas paminklas kelininkų darbams įamžinti. Praūžęs potvynis atkirto Šiaurės ir Rytų dalį nuo sostinės, o kelininkai sugebėjo eismą atkurti per porą savaičių. Netoli šio paminklo viename informacinių centrų kas 15 minučių rodomas filmas anglų kalba apie ekstremalius kelių atkūrimo darbus.

Apie Islandijos kelius

Bene sunkiausia dalis keliaujant po Islandiją – kaip nors ištrūkti iš Reikjaviko. Visa kita, palyginti, niekai. Provėžų neturintys keliai sunumeruoti idealiai, nuo jų atsišakoja keliukai su aiškiomis nuorodomis į svečių namus, kuriuose buvome apsistoję. Jiems rasti nereikėjo nė GPS. Neįprastas buvo nebent plačios, modernios magistralės Nr. 1 virsmas žvyrkeliu.

Racionalūs islandai keliuose yra įtaisę eismo intensyvumo daviklių, kurie detaliai fiksuoja transporto srautus. Didžiausi srautai formuojasi rytinėje salos dalyje, iš kur du kartus per savaitę į Europą išplaukia jūros keltai. Nors magistralė Nr. 1 sujungia visą salą, atokūs kaimai gali būti pasiekiami ir kur kas paprastesniu, tačiau nuolat greideriuojamu keliu.

Įveikus apie 1.200 km Islandijos keliais, galima drąsiai sakyti – jie yra be proto vaizdingi, patikimi, tačiau kiek siauroki.

Supuvusio kiaušinio kvapas

Iš Lietuvos išskridome sprogstant pavasariui, o Islandijoje mus pasitiko saulė ir apie nulį siekianti temperatūra. Tačiau reali temperatūra buvo kiek kitokia: menkiausias vėjelis perpučiamoje saloje kiaurai vėrė kūną, todėl pagalvoti apie šiltus termodrabužius – būtina.

Vienas esminis pojūtis, išskiriantis Islandiją iš kitų valstybių ir būdingas jai tiek žiemą, tiek vasarą, – sieros kvapas, kurio užuosti neįmanoma. Sieros vandeniliu ten atsiduoda net vanduo.

Kainos nebegąsdina

Kalbant apie kainas – prieš ketverius metus jos šokiruodavo, o dabar galime jaustis tikrais skandinavais: bent jau Vilniaus ar Klaipėdos restoranų kainos beveik pasivijo islandiškąsias. Bokalas alaus ten kainuoja 9–12, lėkštė sriubos – 9–10 Eur, tačiau ją galima papildyti keletą kartų. Kavos degalinėse ar kaimo užeigose gali rasti ir už 0,8 Eur, tačiau ji bus silpna, amerikietiška.

Kodėl dar kartą dumčiau į Islandiją? Mums, antrai trečiai kartai nuo žagrės, matyt, patinka švari kaimo aplinka, stulbinami vaizdai, europietiška kultūra ir, be abejo, pakeliui besiganantys arkliai bei avys. Didmiesčio šurmulys ir biurokratinės pinklės lieka toli Lietuvoje – sveiki atvykę į kaimišką rojų.

Keletas patarimų

Ir žiemą, ir vasarą galima apsistoti svečių namuose. Kuklaus varianto kaina už kambarį siekia apie 70 Eur. Pusryčiai papildomai kainuoja 10–12 Eur. Kava, arbata visą parą tiekiama nemokamai, o parduotuvėje maisto produktų kainos apie 20–30% didesnės nei Lietuvoje.

Turėkite gertuvę – iš bet kurio čiaupo prisipilsite tyro vandens. Stipraus alkoholio galite nusipirkti bemuitėje oro uosto parduotuvėje, vos išlipę iš lėktuvo. Kainos – labai panašios į lietuviškas.

Reikjavike galima ir nenakvoti, jam apžiūrėti užteks gero pusdienio: ypatingų lankytinų objektų šalies sostinėje – nedaug, o leistis į kelionę aplink salą – kur kas įspūdingiau.

Būkite kultūringi – nesikeikite nei lenkiškai, nei lietuviškai. Islandijoje gyvena apie 20.000 lenkų ir 7.000 lietuvių. Jus gali puikiausiai suprasti.

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Norvegai stato įspūdingą banginių stebėjimo centrą 

2022 m. Andojos (Andoya) saloje Šiaurės Norvegijoje iškilsiantis banginių stebėjimo centras, panašu, taps...

Laisvalaikis
2019.11.12
„Vilnius Mama Jazz“ – nuo pašėlusių belgų iki lietuvių legendų

Lapkričio 13 d. Vilniuje, Šiuolaikinio meno centre (ŠMC), prasideda 18-asis tarptautinis festivalis „Vilnius...

Laisvalaikis
2019.11.12
Nemunu planuoja paleisti turistinius laivus tarp Lietuvos ir Kaliningrado srities 1

Lietuvos ir Kaliningrado srities atstovai planuoja atgaivinti turistinę laivybą pasienio upe Nemunu, praneša...

Paslaugos
2019.11.12
Vyrų krepšinio rinktinei vadovaus D. Maskoliūnas

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinei vadovaus Darius Maskoliūnas, pakeisiantis atsistatydinusį Dainių Adomaitį.

Laisvalaikis
2019.11.12
Išrinkti geriausi šių metų pasaulio laikrodžiai

Savaitgalis pažėrė naujienų besidomintiems laikrodžių industrija. Šveicarijoje, Ženevoje, paskelbi laikrodžių...

Laisvalaikis
2019.11.11
Kinas: Vasarą jau beveik išgyvenome, kaip išgyventi toliau?

Marijos Kavtaradzės filmas „Išgyventi vasarą“ skambiai pristatomas kaip įvairių tarptautinių kino festivalių...

Verslo klasė
2019.11.10
Kelionių atradimai: Kjodža – žvejų miestas šalia Venecijos Premium

Ilgo savaitgalio kelionių maršrutus dažnai diktuoja tiesioginių skrydžių kryptys. Patogu, taupai laiką,...

Laisvalaikis
2019.11.10
Pokalbis be alaus su A. Kaušpėdu 1

„Rašydamas dainų tekstus jaučiuosi tarsi matematikas, ieškantis teisingos formulės, o prozoje viskas kitaip –...

Laisvalaikis
2019.11.09
VŽ rekomenduoja: 10 renginių savaitgaliui

Vilniuje jau prasidėjęs, o ateinančią savaitę ir kituose didžiuosiuose šalies miestuose startuosiantis kino...

Laisvalaikis
2019.11.08
Ką ir kodėl žiūrėti šių metų „Scanoramoje“

Kino festivaliai iš elitinės institucijos į paralelinį kino teatrams filmų sklaidos kanalą mutavo jau prieš...

Laisvalaikis
2019.11.07
Tyrimas: pabėgti nuo ankstyvos mirties padės bėgimas 2

Naujo mokslinio tyrimo duomenimis, bet koks bėgiojimas – greičiau ar lėtai, trumpomis ar ilgomis...

Laisvalaikis
2019.11.07
HBO kurs serialą apie „Sostų karų“ priešistorę

„Sostų karus“, vienu sėkmingiausiu televizijos istorijoje vadinamą serialą, kūrusi HBO nenori prarasti savo...

Laisvalaikis
2019.11.04
Naujų knygų lentynoje – pikčiausias visuomenės priešas ir tikros istorijos

Šįkart naujų knygų lentynoje – tikros ar beveik tikros istorijos. Net ir tos, kurios „beveik tikros“,...

Laisvalaikis
2019.11.03
Plaukikas D. Rapšys Kazanėje pelnė dar vieną aukso medalį

Plaukikas Danas Rapšys FINA Pasaulio plaukimo taurės etape Kazanėje, Rusijoje, iškovojo dar vieną aukso...

Laisvalaikis
2019.11.03
Dar kartą apie Heloviną, Visus šventuosius ir Vėlines

Dvi pirmosios lapkričio dienos – Visų šventųjų ir Vėlinės – ilgainiui susiniveliavo ir tapo mirusiųjų...

Laisvalaikis
2019.10.31
VŽ rekomenduoja: ilgojo savaitgalio renginiai

Šį savaitgalį maišosi linksmybės ir rimtis. Pagrindiniai renginiai, matyt, vyks kapuose deginant žvakutes,...

Laisvalaikis
2019.10.31
Kino klasika: kaip nenustoti jaudintis dėl Daktaro Streindžlavo meilės atominei bombai

„Skalvijos“ kino centre Vilniuje rengiamuose kino klasikos vakaruose lapkričio 3 ir 24 d. bus parodytas retai...

Laisvalaikis
2019.10.30
„Scanorama“ dėlioja programos akcentus

Kitą savaitę, lapkričio 7 d., Vilniuje prasideda didžiausias rudens kino festivalis „Scanorama“. Nuo...

Laisvalaikis
2019.10.30
Kinai užsienio kelionėms per pusmetį išleido 127,5 mlrd. USD

Kinų turistų išlaidos užsienio kelionėms 2019 m. pirmąjį pusmetį siekė 127,5 mlrd. USD (111,55 mlrd. Eur) –...

Paslaugos
2019.10.27
Tyrimas: kada bėgioti sveikiausia 1

Bėgioti – pigiausias ir maloniausias būdas mesti svorį. Tam nebūtinas sporto klubas, dietos ar maisto...

Laisvalaikis
2019.10.27

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau