VŽ rekomenduoja: ką veikti savaitgalį

Publikuota: 2016-12-09
Iki sausio 8 d. Vytauto Didžiojo kultūros muziejus, modernistinės architektūros šedevras, UNESCO paveldo objektas atveria šiaip jau visuomenei uždaras erdves. M. K. Čiurlionio dailės muziejaus nuotr.
Iki sausio 8 d. Vytauto Didžiojo kultūros muziejus, modernistinės architektūros šedevras, UNESCO paveldo objektas atveria šiaip jau visuomenei uždaras erdves. M. K. Čiurlionio dailės muziejaus nuotr.

Svarbu ne laimėti, o dalyvauti. Svarbu ne kiekis, o kokybė. Svarbu ne aptingti, o pasikelti tamsų vakarą nuo sofutės ir išeiti į viešumą. Joje dedasi gerų dalykų, tik spėk suktis.

RENGINIAI

Gruodžio 9–11 d. Vilniuje vyksta pirmasis tarptautinis literatūros festivalis „Vilniaus lapai“.

Nacionaliniame dramos dramos teatre ir Valstybės pažinimo centre vyksiantis festivalis, dar vadinamas poezijos ir džiazo švente, pristato 12 renginių, skirtų tekstų kūrėjams ir jų skaitytojams. Pagrindinė festivalio ašis – literatūros autoriai ir jų kūryba: poetai ir prozininkai skaitys savo kūrinius ir bendraus su publika. Renginiu siekiama populiarinti viešuosius literatūros skaitymus, skirtus plačiajai visuomenei.

Informacija – www.vilniauslapai.lt

10–11 d. Vilniuje, bare „Paviljonas“ (Pylimo g. 21B) rengiamas „Paviljono“ knygų savaitgalis.

Renginio programa labai įvairi: pradedant Vilniaus tyrinėtojo, poeto, vertėjo, literatūros kritiko Dariaus Pocevičiaus ekskursija „Sovietmetis, kurio nepastebime“, naujausių knygų pristatymais, diskusijomis, baigiant koncertais. Viena iš diskusijų kabliukui praryti: rašytojas ir vertėjas Laurynas Katkus, parašęs romaną apie Pirmąjį pasaulinį karą „Judantys šešėliai“ ir neseniai išvertęs Ernsto Jüngerio romaną „Plieno audrose“, diskutuos su knygų gurmanu, viešųjų ryšių specialistu ir rašytoju Aidu Puklevičiumi, šiuo metu rašančiu istorinę knygą apie Pirmąjį pasaulinį karą

Visas vyksmas „Paviljone“ nemokamas, programa – feisbuko paskyroje.

MUZIKA

Gruodžio 10 d. Vilniuje, Nacionalinėje filharmonijoje, – pianistas Lukas Geniušas Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras.

Simfoninės muzikos koncerte „Rapsodija fortepijonui ir orkestrui“ skambės G. Bizet fragmentai iš orkestrinių siuitų „Arlietė“, P. Čaikovskio Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 1, M. Ravelio Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 1 ir „Bolero“. Diriguos Modestas Pitrėnas.

Lukas Geniušas, garsios muzikų giminės narys, kartais juokauja neturėjęs galimybės rinktis profesiją: penkerių metų jis buvo nukreiptas į pianisto kelią ir dabar yra dėkingas visiems, kurie tai padarė. 26-erių pianistas yra laimėjęs prizų dešimtyje tarptautinių pianistų konkursų, tarp jų – 2010 m. G. Bachauer Solt Leik Sityje (I vieta ir aukso medalis), F. Chopino Varšuvoje (II vieta ir sidabro medalis), XV P. Čaikovskio Maskvoje (II premija), garsiose pasaulio salėse groja ir rečitalius, ir su orkestrais.

Gruodžio 10 d. Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje projekto „Klasika visiems“ koncertas.

Projekto dalyviai – profesionalūs muzikai ir muzikai mėgėjai – pristatys vieną garsiausių XX a. chorinių kūrinių – vokiečių kompozitoriaus Carlo Orffo kantatą „Carmina Burana“. Dalyvaus solistai – sopranas G. Gelgotė, tenoras M. Jankauskas, bosas S. Skjervoldas (Norvegija), pianistai R. ir S. Zubovai ir mušamųjų ansamblis „Giunter Percussion“. Diriguos Vilniaus universiteto (VU) chorų vadovė R. Gelgotienė.

VU chorų „Pro musica“, „Virgo“ ir „Gaudeamus“ rengiamo projekto „Klasika visiems“ dalyviais gali tapti visi, pažįstantys muzikos raštą ir norintys muzikuoti.

Gruodžio 11–13 d. Vilniuje, Nacionalinėje filharmonijoje, „Grammy“ laureatas, kompozitorius ir dirigentas Ericas Whitacre’is ir choras „Bel Canto“.

Programą „Revolution Together“ atliks choras „Bet Canto“, Lietuvos kamerinis orkestras (meno vadovas S. Krylovas), Lietuvos kariuomenės pučiamųjų orkestras (vadovas E. Ališauskas), ansamblis „Giunter Percussion“, Lina Dambrauskaitė (sopranas), Artūras Anusauskas (fortepijonas).

Programoje – E. Whitacre’io, J. Newmano, M. Gore’o, V. Miškinio, V. Augustino kūriniai, pagrindiniu jos akcentu vadinama E. Whitacre’io „Deep Field“ orkestrui, chorui bei mobiliajai programėlei ir „Godzilla Eats Las Vegas!“ Kosminę, novatorišką kompoziciją „Deep Field“ choras „Bel Canto“ Lietuvos publikai pristatė pernai, dabar kūrinys papildytas ryškia vargonų partija.

Diriguos „Bel Canto“ meno vadovas Artūras Dambrauskas ir E. Whitacre’is.

TEATRAS

Gruodžio 9 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre – Jono Vaitkaus režisuoto spektaklio „Fjorenca“ premjera.

Po dešimties metų pertraukos į Kauno dramos teatrą režisierius sugrįžo su Lietuvoje nė karto nestatyta vieno žymiausio pirmosios XX a. pusės rašytojo Thomo Manno pjese „Fjorenca“.

Daugiau nei prieš 100-metį parašyto kūrinio veiksmas vyksta XV a. intrigų ir konfliktų draskomoje Florencijoje, tačiau, pasak Jono Vaitkaus, pjesės idėjos aktualios šiandienos Lietuvai: „Tai pjesė apie liberalizmo krizę, kuri beatodairiškai sunaikina tikrąsias žmogaus vertybes. Prisidengiame žinojimo kauke, aukščiau visko iškeliame išsilavinimo būtinumą, tačiau visa tai bergždžias reikalas, jei negauname atgaivos dvasiai ir nesuvokiame, kad žmogus – ne gyvulys ar daržovė, o paslaptis. Nebėra ribos, kuri nubrėžtų aiškią liniją tarp malonumų patenkinimo ir dvasinės pilnatvės. Su tuo galiu kovoti tik teatro kalba, tai mano vienintelis ginklas“.

Ar mes visi galvojame tą patį?

PARODOS

Lietuvos nacionaliniame muziejuje, Naujajame arsenale (Arsenalo g. 1) – Raimondo Paknio fotografijų paroda „Išlikęs laikas. LDK mūrų istorijos.

Pasak menotyrininkės dr. Giedrės Jankevičiūtės, „R. Paknys fotografuoja ir rodo tai, kas jį visą gyvenimą labiausiai domino, – senąją architektūrą. Tai Lietuvos paveldas – bažnyčios, koplyčios, vienuolynai, dvarai. Prieš keletą metų jo susidomėjimo laukas prasiplėtė rytų ir pietryčių kryptimi – į LDK žemes Baltarusijoje (LDK paveldo Baltarusijoje vaizdų eksponuojama ir šioje parodoje) ir Ukrainoje.

Naujausios fotografijos – laiko, patirties, brandos, aiškaus supratimo apie kūrybos tikslus bei prasmę, gilaus fotografuojamo objekto ir fotografavimo sąlygų pažinimo vaisius. Plokšteline (4 × 5) kamera, – fotografas naudoja jas dvi: „LinhofMaster Technika“ ir „Horseman“, – nufotografuotos analoginės nuotraukos didinamos išlaiko ryškumą ir tikrovės vaizdui artimą piešinį.

Toks atvaizdo kūrimas yra visiška priešybė Lietuvoje įsitvirtinusiai architektūros fotografijai – greitu žvilgsniu pamatytiems ir greitam žiūrėjimui pritaikytiems vaizdams. Šios fotografijos sukurtos neskubant ir skirtos žiūrėti ilgai. Jos gražios kaip paveikslai, nors kartu šiek tiek baugina – kaip visi iš praeities į mūsų dabartį įsiveržę pavidalai.“

Paroda veiks iki 2017 m. sausio 9 d.

Kaune, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, – akcija „18 dienų autentikos“.

Į šią akciją itin verta atkreipti dėmesį Lietuvos tarpukario istorijos ir architektūros mėgėjams, gerbėjams, prijautėjams, mat muziejus nusprendė atverti restauruoto buvusio Vytauto Didžiojo kultūros muziejaus (V. Putvinskio g. 55) pastato duris ir parodyti modernistinės architektūros šedevro, UNESCO paveldo objekto šiaip jau visuomenei uždaras erdves.

Vladimiro Dubeneckio, Karolio Reisono ir Kazio Kriščiukaičio tarpukariu sukurtas statinys pagal tuomečius siekius turėjo būti „gražiausias visos Lietuvos monumentas“, o Stokholmo muziejaus direktorius dar nebaigtą statyti muziejų pavadino „didžiausiu ir moderniškiausiu visoje Baltijoje (...) Europiška retenybe“.

Vytauto Didžiojo Kultūros muziejus įkurtas 1936 m. perorganizavus laikinąją M. K. Čiurlionio galeriją, pastaroji visuomenei ji buvo atidaryta 1925 metais.

Akcija veiks iki sausio 18 d.

Kauno fotografijos galerijoje veikia Juozo Budraičio fotografijų paroda „Mano Paryžius“.

Joje dėmesys fokusuojamas į Paryžiuje užgimusį fenomeną – slampinėjimo (fl?neurie) kultūrą. Individualus pasakojimas apie miestą kuriamas iš Juozo Budraičio 1979 m. sukurtų fotografijų, matytų prancūzų filmų, klausytų vinilinių plokštelių, asmeninėje bibliotekoje surinktų knygų.

Paroda veiks iki gruodžio 23 dienos.

Klaipėdoje, galerijoje „si:said“ (Daržų g. 18) veikia Vytauto Kumžos (g. 1992) darbų paroda „Trust it, use it, prove it”.

Ši paroda – projekto „C pusė“ dalis, pristatančio iš Klaipėdos kilusių jaunųjų menininkų, kuriančių ir studijuojančių užsienyje, kūrybą, o jos autorius joje analizuoja skirtumus tarp objektų ir jų reprezentavimo fotografijoje.

Vytautas Kumža baigė studijas Vilniaus dizaino kolegijoje, studijavo Karališkoje menų akademijoje, Hagoje. Šiuo metu studijuoja „Gerrit Rietveld“ akademijoje Amsterdame. 2016 m. jis buvo nominuotas Europos fotografijos apdovanojimams.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Dakaras: po septintojo etapo lietuviai išsaugojo svarbiausias pozicijas

Iki Dakaro ralio maratono finišo likus trims dienoms, sunkiausiu vadintame etape finišavo visi lietuviai,...

Laisvalaikis
2019.01.15
Paskelbti geriausi praėjusio sezono buriuotojai 3

Praėjusį savaitgalį buriuotojų žurnalas „Vėjo!3“ apdovanojo geriausius praėjusio sezono buriuotojus, regatas,...

Laisvalaikis
2019.01.14
M. Gražinytė-Tyla – daugiausia pernai dirbusių dirigenčių trejetuke

Mirga Gražinytė-Tyla, Birmingamo miesto simfoninio orkestro (CBSO) dirigentė, pateko į trejetuką moterų...

Laisvalaikis
2019.01.14
Muay Thai – apie smūgius, kurie gimsta galvoje 5

Pirmą kartą į treniruotę su kovos menų elementais patekau ne itin suvokdama, kur einu. Tiesiog pasitikėjau...

Verslo klasė
2019.01.13
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Šį savaitgalį, laukdami nuosprendžio byloje dėl sovietų agresijos 1991 metų sausio 13-ąją, kurį Vilniaus...

Laisvalaikis
2019.01.11
Uzbekistanas naikina vizas 1

Tikėtina, jog palyginti uždaras Uzbekistanas, Centrinės Azijos regiono valstybė, taps lengviau pasiekiamas...

Laisvalaikis
2019.01.10
Filatelistams – kolekcinių pašto ženklų blokas 1

Sausio 11 d., penktadienį, apyvartoje pasirodys pašto ženklų blokas, skirtas valstybinių institucijų...

Laisvalaikis
2019.01.10
Vilniaus geležinkelio stotyje visą parą veiks skaitykla

Vilniaus geležinkelio stoties pagrindinėje salėje atidaryta „Lietuvos geležinkelių“ (LG) įgyvendinamo...

Laisvalaikis
2019.01.08
Čiuožykla Lukiškių aikštėje veiks iki pavasario

Lukiškių aikštėje veikiančioje čiuožykloje bus galima lankytis iki kovo 3 d. – čia bus galima žaisti...

Laisvalaikis
2019.01.08
Kauno rajonas už 165.000 Eur perka turistinį laivą 7

Kauno rajono savivaldybė perka naują laivą, kuriuo Nemuno upe bus plukdomi turistai.

Laisvalaikis
2019.01.08
VŽ rekomenduoja: naujos knygos

Į naujų knygų lentyną lyg tyčia sukrito trys biografinės knygos, ir jei jos visos dabar gulėtų krūvelėje ant...

Laisvalaikis
2019.01.07
„Auksiniuose gaubliuose“ – „Bohemijos rapsodijos“ ir „Netflix“ triumfas

Sausio 6 d. Holivude 76-ąjį kartą išdalintos „Auksinių gaublių“ statutėlės, kurias už nuopelnus kinui ir...

Laisvalaikis
2019.01.07
Luvras išlaikė lankomiausio muziejaus statusą

Daugiausia lankytojų sulaukiančio muziejaus statusą 2018 m. išsaugojo Paryžiaus Luvras. Pernai didžiausiame...

Laisvalaikis
2019.01.05
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

Sutikus Naujuosius metus nuslūgo ir didysis renginių tvanas. Šurmulingus šventinius koncertus pirmąjį...

Laisvalaikis
2019.01.04
Kino teatre: „Silvio“ – aistringas ir pažeidžiamas

Tik spėjau prieš didžiąsias metų šventes papriekaištauti, kad repertuare sunku rasti padorų blizgų, glamūrinį...

Laisvalaikis
2019.01.03
Metų iniciatyva išrinktas MO muziejus, Metų žmonėmis – jo steigėjai Butkai 7

2018-ųjų pabaigoje surengtuose LRT metų apdovanojimuose dvi iš devynių nominacijų atiteko MO muziejaus...

Laisvalaikis
2019.01.03
Keturios svarbiausios 2019 m. kelionių tendencijos

Turizmo paslaugų vartotojų elgsena keičiasi, didėja dėmesys sveikatinimui, mini užsienio ekspertai,...

48 komandų pasaulio čempionate FIFA nori jau Katare

Tarptautinė futbolo asociacija FIFA svarsto galimybę 2022 m. Katare vyksiančiame pasaulio čempionate...

Laisvalaikis
2019.01.02
Kviečia žaisti ir aplankyti 10 apžvalgos bokštų saugomose teritorijose 1

Kad žmonės noriai leidžiasi į kelionių žaidimus, rodo pernai pradėtas itin sėkmingas turizmo projektas...

Laisvalaikis
2019.01.02
Pasaulis ir šiemet įvertino Vilniaus kalėdinę eglę

Vilniaus miesto savivaldybė pasidžiaugė, kad pagrindinė miesto eglė „Laikas“, pastatyta arkikatedros...

Laisvalaikis
2018.12.31

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau