Kitokia Amerika: žmogus planuoja, meškos juokiasi

Publikuota: 2016-11-27
 

VŽ tęsia pasakojimą apie masinio turizmo vietų nenudrengtą Ameriką, kurios skiriamieji bruožai – ne dangoraižiai, silikonas ar Holivudas, o laukinė gamta, panoraminiai maršrutai, vienos sankryžos miesteliai ir mylių mylias besidriekiantis kelias tarp jų. Šios vasaros pabaigoje po JAV keliavau dešimtą kartą – šįkart Vakarų pakrantės šiaurėje (Pacific Northwest) ir Vidurio Amerikoje, taigi – įspūdžiai.

Viename iš šešių keliaujant aplankytų nacionalinių parkų Glacier, esančiame Montanos valstijoje, prie pat Kanados sienos, turėjome tik kelias dienas, todėl ketinome jas išsunkti kaip citriną. Pirmosios dienos planas buvo labai amerikietiškas – apvažiuoti panoraminį maršrutą vienu gražiausių kalnų tarpeklių keliu JAV. „Going-to-the-Sun Road“ kyla į dviejų kilometrų aukštį, vietomis vingiuoja uolose iškirstais tuneliais ir atbrailomis, palenda po krioklio purslais ir svaigina vaizdais į snieguotus ledynus, kalnų upių slėnius ir begalines erdves. Viskas, ką turi daryti, – sėdėti mašinoje atsidaręs langą, aikčioti ir sustoti apžvalgos aikštelėse privalomoms šeimos nuotraukoms ar asmenukėms. Tai ir daro 99% čia užsukančių lankytojų. Mes – tas likęs vienas. Mums niežti padus sužinoti, kas slepiasi už panoraminio kelio ribų. Kalnų viršūnėmis einantis „Highline Trail“ žygis atrodė puikus antros dienos planas.

Kas į grizlių vakarėlį?

Atsikėlėme su saule, šokome į batus, mašiną, autobusą, atėjome prie žygio pradžios ir stop.

„Uždaryta dėl meškų pavojaus. Nepaisantiems įspėjimo gresia bauda iki 500 dolerių arba kalėjimas.“

Pasirodo, grizliai jau ketvirtą dieną kelia puotą prie kalnų ožio, pastipusio ant žygio tako. Priešingai nei JAV nacionaliniuose parkuose paplitusios juodosios meškos, grizliai nėra vegetarai ir pasirodyti jų vakarėlyje be kvietimo nėra geriausia mintis. Net būdamas ramus grizlis turi jėgos kaip septyni žmonės, o supykęs – kaip dvylika. Jis lengvai įlipa į medį ir bėga greičiau nei olimpinis sprinteris. Nenorėdami nei būti suvalgyti kaip ožiai, nei į kalėjimą, patraukėme į kitą siūlomą žygį, bet po poros kilometrų teko vėl apsisukti.

Trečią dieną meškų daugiadienės visgi baigėsi ir mes pagaliau išsiruošėme į planuotą „Highline Trail“. 20 km žygio kelias priminė skrydį lėktuvu, kai dairaisi pro langą į apačioje besidriekiantį tvarkingą sumažintą reljefą. Prasidėjęs nuo aukščiausios kalnų tarpeklio kelio vietos, jis pamažu leidosi uolų sienose iškirstais takais, gėlių pievomis, kurios dėl aukščio žydėjimo įkarštį pasiekia tik rugpjūčio pabaigoje, viršukalnėmis ir išdegusiais nuo gaisrų apokaliptiniais miškais. Vakare kaklas sunkiai sukinėjosi – šalutinis efektas, kai visą dieną eini spoksodamas į kalnų panoramas.

Paskutinę dieną susirengėme į dar vieną žygį – šįkart iki ledyno, pažiūrėti, kaip vasarą ežere plaukioja melsvi ledo luitai. „Šis žygis jau savaitę uždarytas dėl suaktyvėjusių meškų“, – paaiškino mums parko reindžeris, kai užsukome pasiimti žemėlapio. Supratingai palinksėjome ir tradiciškai pasukome į kitą. Tą dieną teko garbė susipažinti su visais vietiniais miško karaliais.

Lipdami į viršų ant uolos krašto pamatėme didelį kaip karvė kalnų aviną su pusmetriniais ragais, jis ramiai dairėsi į žmones, užsukusius į jo valdas. Pasidžiaugėme, kad jis viršuje, o mes – apačioje ir jam esame neįdomūs. Leisdamiesi jį susitikome vėl, tik ne tokiu didingu kampu. Siaurame takelyje, kurio viename šone – praraja, kitame – aukšta kalnų siena, gyvūnas stovėjo už kokių 20 m atsukęs mums užpakalį ir žiūrėjo į artėjantį iš priekio kinų būrelį. Keliasdešimt ilgų sekundžių laukėme, į ką pasisuks ragų ruletė. Laimė, kinai pamatę ragus pasileido taip bėgti, lyg būtų išvydę drakoną. Linksmiausia, kad už kelių šimtų metrų jie galėjo susitikti su trimis grizliais – mama ir dviem pūkuotomis atžalomis, atokiau nuo kelio įnikusiais į uogynus. Mirtinas grožis

Jeloustouno (Yellowstone) nacionalinis parkas unikalus daugeliu kategorijų: seniausias ne tik Amerikoje, bet ir pasaulyje (1872 m.), išsidėstęs ant vis dar aktyvaus vulkano, be to, būdami nerūpestingi jame galite sumokėti didžiausią kainą – gyvybę. Panašaus masto ir įspūdingumo geoterminė karalystė egzistuoja tik Islandijoje ir Naujojoje Zelandijoje.

Karštasis planetos sluoksnis magma dėl vulkaninio aktyvumo čia yra arčiau žemės paviršiaus ir plyšiuose susikaupusį požeminį sniego ar lietaus vandenį įkaitina kaip virdulys. Jei vanduo susiduria su pasipriešinimu – ištrykšta verdančio geizerio fontanu, jei ne – karštomis rūgšties versmėmis, kuriose apsigyvena bakterijos. Priklausomai nuo vandens temperatūros jos gali nusidriekti fantastiškais ryškiai melsvais, žaliais, tamsiai raudonais ar oranžiniais kilimais arba vaivorykštės spalvų sluoksniuotais garuojančiais ežerais. Šie spalvingi dariniai, primenantys dailininko abstrakcijas, ne tik dosniai smirda supuvusiais kiaušiniais, bet ir lydo batų padus, pirštus ir išskiria nuodus, kaip šalutinį cheminės reakcijos produktą.

Pavojinga ne tik tai, kas gražu, – purvo balos verda kaip raganos puodas, iš plyšių žemėje švilpia deginantys garai, o nekaltai atrodanti žemės pluta gali dengti rūgšties balas. Galiausiai žiemą pasišildyti ir paėsti žaliuojančios žolės užsukdavo didelės bizonų, briedžių ir elnių kaimenės, kurios ilgainiui čia užsiliko ir jaučiasi tikraisiais parko šeimininkais. Jei važiuodamas keliu patenki į eismo spūstį – tikėtina, kad ant kelio stovi koks tonos bizonas, kuris supykęs iš mašinos padarytų maltinuką. Taigi būdų, kaip gauti galą šiame nacionaliniame parke, yra įvairių. Apie tai kuriami ne tik „Facebook“ puslapiai („Yellowstone Idiots“), įkelta šimtai „Youtube“ vaizdo įrašų, bet ir rašomos knygos („Death in Yellowstone“). Kita vertus, nelaimės ištinka tuos, kurie praranda realybės pojūtį – bando įkišti pirštą į verdantį vandenį, įšokti į spalvotą ežerą, užlipti ant garuojančios žemės, pasodinti vaiką ant bizono sprando ar palaikyti elnią už ragų – tai, beje, tikri įvykiai ir visų pabaiga nėra laiminga. Tiems, kas supranta, kad tai nuostabi laukinės gamtos karalystė su laukiniais gyvūnais, o ne zoologijos sodas ar atrakcionų parkas, tai tikrai magiška vieta.

Alpės už milijoną

Jei turi privatų lėktuvą ir savaitgalį užsimanai pažaisti kalnuose, skrendi į greta Jeloustouno esantį Grand Titono nacionalinį parką. Ironiška, bet viskas, kas iš Europos, čia savaime laikoma aukštesnės kokybės, geresnio skonio ir didesnės vertės, todėl ir kalnai vadinami Amerikos Alpėmis, o šalia jų įsikūręs Džeksono miestelis – vietiniu Monaku. Golfo aikštynai, sveikatingumo centrai, prancūziški restoranai, vyno rūsiai, gurmaniškų užkandžių parduotuvės ir kitos prabangos prekės. Absurdiškiausia, kad daugelio apsilankymas nacionaliniame parke turbūt ir baigiasi mirkstant sūkurinėje vonioje su šampano taure ir žiūrint į nuostabias kalnų grandines.

Pagrindinės garsenybės čia yra trys netaisyklingo kūgio formos kalnai. Pro šalį kadaise traukę prancūzų pirkliai, kaip ir dera prancūzams, pavadino juos les tetons – speneliais. Vardas prigijo ir įkūrus nacionalinį parką perkeltas į jo pavadinimą. Taigi, taip jau išeina, kad gali save pasveikinti aplankęs „papų“ nacionalinį parką.

Įdomu, kad šį regioną buvo pasirinkę apie kalnų pavadinimą nenutuokiantys mormonai. Jie atvyko čia kurti naują tyrą pasaulį be nuodėmių. Sprendžiant iš apleistos jų gyvenvietės, nuodėminga prancūziška dvasia nugalėjo.

O mes atradome dar vieną parko keistenybę: dėl gana vertikalių žygių į kalnus apačioje žaliuojanti vasara pakilus aukščiau virsta į vis dar žydinčias pievas, galiausiai šaltis pasveikina atvykus į rudenėjančius slėnius, o viršuje pasitinka sniego lopinėliai. Gavome saulės, lietaus, krušos ir sniego, buvo karšta, šalta, šlapia. Ir viskas – per vieną gerą pusdienį. Vakare iš dienos nuotraukų galėjome sukonstruoti sieninį metų kalendorių. Beje, nei meškų, nei avinų šįkart nesutikome, bet buvome aprėkti kitų vietos šeimininkų – gal poros dešimčių piktai pypsinčių laukinių žiurkėnų. Sunkus darbas, kai primeni pūkuotą burbulą su ištinusiais žandais.

Alternatyvusis Sietlas

Kelionės pabaigoje Oregono pakrante, kuri atrodo labiau gyvenama žuvėdrų ir ruonių nei žmonių, atvykome į Sietlą, dėl laisvų pažiūrų vadinamą Amerikos Amsterdamu. Nežinia, kiek šiame varde telpa to paties noro būti panašiems į Europą, bet galima pritariamai linktelėti, kad šis miestas iš tiesų nelabai amerikietiškas.

Nedidelis – visos pagrindinės atrakcijos lengvai pasiekiamos pėstute, – visiškai neįprasta galimybė didmiesčių šalyje, bet įtakingas – „Microsoft“, „Amazon“, „Boeing“, „Starbucks“. Tai tik keletas garsių pasaulio kompanijų, kurios pirmiausia radosi Sietle ir įgijo garbę būti eksponuojamoms inovacijų muziejuje. Kiek ekscentriškas: žali plaukai, vyrai, persirengę moterimis, rožinės barzdos, močiutės ant riedučių, žuvis pro praeivių nosis mėtantys pardavėjai, kramtomąja guma nulipdyta siena ar „Starbucks“ su uždraustu nuogos undinėlės logotipu – būti kitokiam čia tiesiog standartas, bet sykiu jis yra tolerantiškas, kad ir kokia plaukų spalva, apranga, rasė ar orientacija būtų.

Gurmaniškas – būtų sunkoka rasti „McDonald’s“, bet ledų iš alaus, kavos skonio alaus, angliškų blynų, ukrainietiškų pyragaičių su kopūstais, vietnamietiškų bandelių ar geresnio espreso nei Italijoje paragausi net po seniausiu JAV turgaus „Pike Place“ stogu.

Kurias Sietlo puses pamatyti – kiekvieno pasirinkimas, bet pora spalvingų dienų čia neišvengiamos.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Prie Vilniaus įrengta dar viena vieta kultūringam poilsiui

Vilniaus pašonėje, šalia baltuoju moliu garsaus Gėlos ežero, esančio Nemenčinės girininkijoje, įrengta dar...

Laisvalaikis
2018.09.18
70-ąjį kartą išdalintos „Emmy“ statulėlės

Pirmadienio vakarą Los Andžele išdalinti JAV televizijos akademijos apdovanojimai „Emmy“. Daugiausia jų...

Laisvalaikis
2018.09.18
Sanatorija „Gradiali“ baigė 7,5 mln. Eur kainavusią rekonstrukciją Premium 2

Palangoje esanti sanatorija „Gradiali“ skelbia baigusi pirmąjį rekonstrukcijos etapą. Jo metu į sanatorijos...

Krepšinio komandos bosas, kurio tikslas buvo tapti turtingu

„Mano prioritetas visuomet buvo tapti turtingu, kad galėčiau nedirbti“, – sako JAV verslininkas ir NBA lygoje...

Laisvalaikis
2018.09.16
Masonai stato knygų sienas 6

Laisvieji mūrininkai, arba masonai, kartais painiojami su tais, kurie mūrija tikras sienas. Tikėtina, kad...

Laisvalaikis
2018.09.16
Lietuvos irkluotojoms - pasaulio čempionato auksas

Plovdive (Bulgarijoje) vykstančio pasaulio irklavimo čempionato porinių dviviečių finale sekmadienį Lietuvos...

Laisvalaikis
2018.09.16
Anglijos futbolo klubų vadovai nebenori mokėti milijonų agentams

20 Anglijos futbolo klubų išreiškė nusivylimą vadinamąja dvigubo atstovavimo taisykle, pagal kurią futbolo...

Laisvalaikis
2018.09.16
Vilnius siūlo pasivaikščioti piligrimų keliu

Vilnius pristato naują kelionių maršrutą „Patirk savąją piligrimystės istoriją“, skirtą piligrimams, ir...

Laisvalaikis
2018.09.15
Po 6 metų Egipte į futbolo rungtynes vėl įleidžiami žiūrovai 1

Rugpjūčio pabaigoje Egipto futbolo čempionate rungtynėse tarp „Zamalek FC“ ir ENPPI klubų 16.000 vietų...

Laisvalaikis
2018.09.14
Krepšininkai Ballai trumpam sugrįš į Lietuvą 6

Krepšininkai Ballai trumpam sugrįš į Lietuvą – jų tėvas rengia turą po pasaulį, į jį įtraukta Lietuva, taip...

Laisvalaikis
2018.09.14
VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių 3

Sezonui prasidėjus, kultūrinis ir pramoginis vyksmas tampa vis intensyvesnis. Šįsyk VŽ akiratyje – renginiai...

Laisvalaikis
2018.09.14
Nacionaliniame muziejuje – advokato J. Gumbio kolekcionuojamų knygų paroda

Lietuvos nacionaliniame muziejuje ketvirtadienį, rugsėjo 13 d., atidaroma senų ir retų knygų paroda paroda...

Laisvalaikis
2018.09.13
Andresas Iniesta Japonijos futbolą traukia iš Kinijos šešėlio

Nuo 2011 m. karjerą baigiančias pasaulines futbolo žvaigždes pradėję pirkti Kinijos klubai savo šalies...

Laisvalaikis
2018.09.12
Golfo čempionė apgynė savo titulą 2

Europos centro golfo klube, Vilniaus rajone, vykusiame šeštajame „West Express“ golfo turnyre pernai metų...

Laisvalaikis
2018.09.12
Čempionų ir Europos lygas UEFA papildys nauju turnyru

Nuo 2021-2022 m. sezono UEFA pradės rengti dar vieną tarptautinį klubinio futbolo turnyrą, kuris papildys...

Laisvalaikis
2018.09.11
Nacionaliniai kultūrinio gyvenimo ypatumai: sezono pradžia uždarytose salėse

Koncertų ir teatrų organizacijos pristato naujojo sezono renginius. Žadama, jog jis bus ne mažiau įdomus, nei...

Laisvalaikis
2018.09.11
Teniso kortuose – N. Džokovičiaus atgimimas 2

Serbų tenisininkas Novakas Džokovičius „US Open“ turnyro finale rezultatu 6-3, 7-6 (7-4), 6-3 įveikė...

Laisvalaikis
2018.09.10
Niujorko viešoji biblioteka knygas siūlo skaityti „Instagram“ paskyroje

Niujorko viešoji biblioteka mėgina sudominti socialinių tinklų kartą – nuo šiol atrinktus klasikinės...

Laisvalaikis
2018.09.10
Melomanams – išskirtinis dizainas ir aukščiausios klasės garsas Rėmėjo turinys 4

Šiandien, melomanų aukso amžiuje, kai kokybiška muzika prieinama nebrangiai čia ir dabar, svarbi ir aukštos...

Laisvalaikis
2018.09.10
Maratono bėgikų laiką fiksuoja mikroschemos 4

Į sostinės gatves nuo 9 val. ryto pasipylė 15-ojo „Danske Bank Vilniaus maratonas“ dalyviai. Skaičiuojama,...

Laisvalaikis
2018.09.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau