Oskaras Koršunovas: pirmasis imigrantas Lietuvoje buvo žaltys Žilvinas

Rugsėjo 29, 30 d. Vilniuje, Raudonojo Kryžiaus ligoninėje, Oskaro Koršunovo spektaklio Eglė žalčių karalienė premjera. Pavadinimas gali klaidinti, tačiau tai ne reginys vaikams, o tūžmingais lietuviškų portalų komentarais paremta mito interpretacija apie Žaltį atėjūną.
Tikrosios spektaklio šaknys dar giliau naująjį Oskaro Koršunovo darbą įkvėpė austrų rašytojos Nobelio premijos laureatės Elfriede Jelinek pjesė Prašytojai, pasakojanti apie tai, kaip 2013 m. Austrijoje 70 prieglobsčio prašytojų, užsibarikadavę vienoje iš Vienos bažnyčių, reikalavo geresnių vertėjų, leidimo dirbti, galimybės jų vaikams lankyti mokyklą. Repetuojant spektaklį, nuo E. Jelinek teksto buvo atsispirta ir gerokai nutolta, sykiu priartėta prie Eglės žalčių karalienės mito, paįvairinto šiandieninėmis pabėgėlių priėmimo Lietuvoje reakcijų refleksijomis.
Pirmasis imigrantas žaltys
Anot O. Koršunovo, pirmasis imigrantas lietuvių mitologijoje yra žaltys Žilvinas: atėjo, paprašė, suktybe ir prievarta atplėšė Eglę nuo jos giminės ir gimtinės.
Tai, kaip į Žaltį reagavo Eglės broliai, yra instinktyvios neapykantos užuomazga lietuviško mentaliteto formavimesi. Dabartis atliepia legendinę Eglės istoriją: taip pat nekenčiame bet kokio atėjūno, net jeigu šio ir nematėme. Jų buvimas suvokiamas kaip mėginimas apgauti, užimti ir pasisavinti, o pasirodymas kursto baimę ir priešiškumą. Kalba eina ne tik apie pabėgėlius. Tiesiog apie svetimą. Stebėtina, kaip mes nebijome būti svetimi kitiems, kai patys išvykstame svetur, ir kokie alergiški esame atvykusiam. Galima sakyti, kad Lietuvoje nėra tolerancijos, bet yra tolerastai. Nėra juodukų, bet yra rasistai, beveik neliko žydų, bet klesti antisemitizmas. Nėra beisbolo, bet beisbolo lazdos yra viena perkamiausių prekių. Žaltys, atėjūnas, pabėgėlis, prašytojas jų Europos ir pasaulio mastu mes nematome, bet jų prašymas vis tiek aidi, tačiau stebėtinai nekelia visuotinės atjautos, sako O. Koršunovas.
Ne pirmą sykį režisierius stebisi čia, Lietuvoje, kur yra vos dešimtis pabėgėlių, dėl jų keliama isterija ir politinių partijų, konkrečiai Darbo, apsukrumu kraunantis iš jos kapitalą. Tai baisiai ciniška: Manau, šis pastatymas Lietuvoje bus kur kas aktualesnis nei kitose Europos šalyse, nes jis kalba apie neįtikėtiną žmonių nenorą apskritai kažką suvokti. Nenorą suprasti, jog pasaulyje esi su kitais, galbūt svetimais, tačiau tai ir yra sugyvenimo klausimas. Čia atsiveria nepaaiškinamas psichologinis klodas vien tamsumu to nepateisinsi.
Spektaklyje-akcijoje veikia jaunieji Oskaro Koršunovo aktoriai: Martynas Ališauskas, Gailė Butvilaitė, Kęstutis Cicėnas, Ignas Gužauskas, Žygimantė Elena Jakštaitė, Taura Kvietinskaitė, Lukas Malinauskas, Eimantas Pakalka, Greta Petrovskytė, Kamilė Petruškevičiūtė, Augustė Pociūtė, Gediminas Rimeika, Artiom Rybakov, Inga Šepetkaitė, Ugnė Šiaučiūnaitė, Paulina Taujanskaitė, Oskar Vygonovski, Viktorija Žukauskaitė, taip pat Uršulė Bartoševičiūtė ir aktorė iš Rumunijos Anca Pitaru. Spektaklio dailininkai Random heroes, kompozitorius Gintaras Sodeika, kostiumų dailininkas Juozas Valenta, režisieriaus asistentas Antanas Obcarskas.
Spektaklis-akcija vyks trijuose Raudonojo Kryžiaus ligoninės aukštuose, žiūrovai judės iš vienos patalpos į kitą, patys rinkdamiesi, kur sustoti ilgiau. Spektaklį-akciją bendradarbiaudami kuria Lietuvos nacionalinis dramos teatras ir OKT/Vilniaus miesto teatras.
FOTOGALERIJA WEB_OKT premjera "Eglė žalčių karalienė" (8 nuotr.)
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti