Vietoj krepšinio varžybų – į žirgų lenktynes

Publikuota: 2016-09-25
„Verslo žinios“

VŽ viešnia Evelina Kolbasnik, VšĮ Raseinių hipodromo direktorė ir žirgų sporto entuziastė, pasakoja apie žirgų lenktynių atgimimą Lietuvoje.

Naujausiais Jungtinių Tautų (JT) Maisto ir žemės ūkio organizacijos Statistikos tarnybos (FAOSTAT) duomenimis, šiuo metu pasaulio žirgynuose auginama 58 mln. žirgų. Europoje jų – beveik 8 mln. Daugiausia Prancūzijoje – 840.000.

Įdomumo dėlei – laukinių žirgų priskaičiuojama antra tiek. Žmones visais laikais traukė šie gyvūnai, jų populiarumas neblėsta ir dabar.

Postūmis – hipodromas

Ponia Evelina sako, kad užaugo kartu su žirgais. Jos tėvas Stanislovas Bagdonas – vienas didžiausių žirgų augintojų Lietuvoje. Tai iš jo dukra išmoko meilės ir žirgams, ir visai gyvajai gamtai, tad natūralu, kad susiejo savo gyvenimą su žirgų sportu ir jų priežiūra.

Anot VŽ  viešnios, mūsų visuomenė bręsta, nebijo naujovių ir noriai jas išbando. Ji įsitikinusi, kad tik tada, kai šalyje po kojomis juntama tvirta žemė, valstybėje ima daugėti prestižinių sporto šakų. Ir šypteli: „Žmonės iš Somalio ar Nepalo dažniausiai neskrenda į kitas šalis paburiuoti, dalyvauti golfo turnyre ar pažiūrėti žirgų lenktynių.“ Pastarosios Lietuvoje pradėtos rengti 1989-aisiais, bet ilgainiui išsikvėpė ir atgijo tik 2016-aisiais.

Postūmiu pradėti organizuoti žirgų lenktynes p. Evelinai tapo Raseinių hipodromo rekonstrukcija. 2014 m. atnaujintas hipodromas tapo vieninteliu Baltijos šalyse, kuriame gali vykti tarptautinės lygiosios žirgų lenktynės. Šiemet pasirašyta koncesijos sutartis ir pradėti organizuoti pirmieji renginiai.

Didžioji dalis hipodromo renovacijai reikalingų lėšų – daugiau nei 1,2 mln. Eur – gauta iš ES struktūrinių fondų.

Raseinių savivaldybės indėlis – kiek daugiau nei 164.000 Eur, privačių investuotojų – per 115.000 Eur.

Tikslas – grynakraujai

Šiemet hipodrome surengtos 7-erios žirgų lenktynės, dar vienos vyks spalio 9-ąją. Varžomasi daugiausia grynakraujais jojamųjų veislių žirgais – jie vadinami greičiausiais pasaulyje. Šios veislės žirgai įprastai rungiasi nuo 3 iki 5 bėgimų. Be jų, dėl pergalių varžosi arabų, žemaitukų, dar kelių kitų veislių žirgai.

„Mūsų tikslas – per 5 metus pritraukti tiek naujų žirgų augintojų, kad 6 bėgimus lenktyniautų vien grynakraujai jojamųjų veislės žirgai“, – pabrėžė p. Evelina.

Į Sartus nesižvalgo

Dažnam lietuviui žirgų lenktynės asocijuojasi su Sartais – čia jau daugiau nei 100 metų rengiamos žirgų kinkinių lenktynės, kai žirgai tempia vienvietį dviratį vežimą. Raseinių hipodrome vyksta lygiosios žirgų lenktynės, kai žirgais joja žokėjai. Anot p. Evelinos, tai du skirtingi renginiai, kurių tikslai, misijos ir auditorijos skiriasi. Lygiosios žirgų lenktynės kaip teatras, o sartų – diskoteka.

Pašnekovė priduria, kad į lygiąsias žirgų lenktynes moterys užsienyje ateina pasipuošusios sukniomis ir skrybėlėmis, vyrai – kostiumais: „Tai yra tarsi nesurežisuotas spektaklis su savo taisyklėmis ir kodais.“

Tarp brangiausių

Iš verslo žurnalo „Forbes“ sudaryto turtingiausių pasaulio sporto renginių sąrašo matyti, kad žirgų lenktynės yra vienintelis sportas, metantis iššūkį futbolui.

Daugiausia žirgų augintojai uždirba Dubajuje – čia rengiamose lenktynėse kasmet išdalijama 10 mln. USD, o pagrindinį bėgimą laimėjęs žirgas savininkui atneša 6 mln. USD prizą.

Už olimpinio borto

Žirgai – vieninteliai gyvūnai, kurie vis dar yra šiuolaikinių olimpinių žaidynių dalis, jais varžomasi penkiakovėje, tačiau pačios žirgų lenktynės hipodromuose į olimpinę programą neįtrauktos.

Pašnekovės įsitikinimu, šis sportas seniai tapo komercinis: „Įsivaizduok, daugiausia galimybių iškovoti olimpinį medalį turėtų tie, kurie už didžiulius pinigus įsigytų geriausią žirgą ir pasamdytų geriausią žokėjų. O tai visiškai prasilenkia su olimpinėmis vertybėmis.“

Pradžia – aukcionuose

Daugelis lenktynėse dalyvaujančių žirgų augintojų užsiima jų veisimu, taigi kiekvieno jų svajonė – kad jo žirgas būtų greičiausias. Kodėl? Paprastai kalbant, aukštos vietos varžybose savininkams garantuoja sėkmę žirgų aukcionuose, kuriuose kainą lemia žirgo laimėjimai.

Ruduo žirgų augintojams – pats darbymetis, šiuo metu vyksta pagrindiniai žirgų aukcionai.

Anot p. Evelinos, aukcionuose daugiau pinigų išleidžia užsieniečiai, o lietuviai neišlaidauja, už žirgą jie linkę mokėti iki 10.000 Eur.

Lietuvos žirgų augintojai ne visada gali varžytis su Vakarų valstybių žirgininkais, tad jie įtraukiami į aukcionuose vykstančias vadinamąsias užkulisines derybas.

Tokiose dalyvavo ir verslininkas Rimas Špokas, prieš dvejus metus įsigijęs kumelę Itran. Pradinė jos kaina aukcione buvo 4.268 Eur, bet, neatsiradus pirkėjo, p. Rimas vėliau nupirko ją už 2.845 Eur. Dabar keturmetė Itran – vienas geriausių lenktyninių žirgų Lietuvoje.

Lenktynes vadina hobiu

Anot p. Špoko, žirgų sportas visame pasaulyje yra prestižinis, juo domisi labai turtingi žmonės, taigi ir žirgų kainos išpučiamos iki begalybės.

„Jaunystėje esu jodinėjęs žirgais, tačiau ne lenktyniniais. Turėti žirgą buvo mano svajonė, kurią galėjau išpildyti sulaukęs 50-ies. Žirgą auginu, treniruoju, laikau savo sodyboje – man tai yra hobis“, – dėsto p. Rimas.

Aukcionuose žirgus perka ir p. Evelinos tėtis, turintis 40 žirgų. Ne visi jie auginami Lietuvoje – dalį žirgų šeima yra patikėjusi partneriams Lenkijoje. Šalyje kaimynėje treniruojami žirgai rungiasi ir ten vykstančiose lenktynėse, kur prizų fondai didesni nei Lietuvoje.

Bent kartą per mėnesį p. Evelina kartu su tėčiu vyksta į lenktynes Lenkijoje, stebi savo žirgų pasirodymus, kartu – ir tai, kaip organizuojamos lenktynės šalyje, turinčioje šimtametę patirtį šioje srityje.

Lenktynėse Raseinių hipodrome dalyvauja ir Lenkijos žirgų augintojai. Anot p. Evelinos, sveika konkurencija leidžia lietuviams tobulėti.

Statymai – neatsiejama dalis

Nė vienos žirgų lenktynės Anglijoje ar JAV neapsieina be statymų, taip žiūrovai dar labiau įsitraukia į renginį.

Griežtas Lietuvos azartinių lošimų įstatymas tokius statymus mūsų šalyje draudžia, taigi ir Raseinių hipodrome jų nėra. Tačiau organizatoriai gavo leidimą rengti loteriją ir žiūrovai dabar gali spėti nugalėtojus.

Pasak p. Evelinos, loterija tapo reikšminga renginių dalimi: „Retas gali sau leisti įsigyti žirgą ir jį prižiūrėti, bet išsirinkęs savo favoritą žmogus tampa didžiausiu jo aistruoliu ir – bent valandai – šeimininku.“

Žirgų lenktynių organizatoriams prieš sezoną nepavyko susitarti su lažybų punktais dėl bendradarbiavimo. Tačiau, įrodę loterijos populiarumą ir naudą, jie tikisi ateityje šią veiklą patikėti profesionalams.

Verslas domisi

Ponia Evelina sako pastebinti, kaip keičiasi į žirgų lenktynes atvykstantys žiūrovai. Anot jos, ankstesniais metais į hipodromą dažniausiai rinkdavosi Raseinių ir aplinkinių miestelių gyventojai, dabar daugiau nei pusė žiūrovų – iš didžiųjų šalies miestų ir kitų rajonų.

Pašnekovės įsitikinimu, rekonstruotas hipodromas tapo artimas verslui – tribūnose įrengta uždara erdvė susitikimams organizuoti ir kartu renginiui stebėti. Tokios ložės itin populiarios JAV, kai į NBA ar NHL rungtynes verslininkai ateina aptarti reikalų, o sportas tėra sudedamoji susitikimo dalis.

Įdomūs faktai apie žirgus

Mokslo naujienų portale „LiveScience“ neseniai buvo rašyta, kad žirgai – vieni unikaliausių gyvūnų žemėje. Kodėl?

 • Jie gali miegoti stovėdami.
 • Per dieną jų organizmas pagamina beveik 38 l seilių.
 • Žirgų galvoje daugiau vietos užima dantys nei smegenys.
 • Jie turi didžiausias akis iš visų žinduolių.
 • Ilgą laiką likę vieni žirgai ima liūdėti ir pasineria į depresiją.
 • Mažiausias žinomas arklys Little Pumpkin buvo tik 35,5 cm aukščio ir svėrė 9 kg.
 • Sunkiausiu ir aukščiausiu pasaulio arkliu laikomas šairų veislės eržilas Sampsonas, kuris svėrė 1.524 kg ir buvo 2,15 m aukščio.
 • Rašyti komentarą

  Rašyti komentarą

  Gauk nemokamą LAISVALAIKIO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

  Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   
  Pasaulio plaukimo čempionate sidabro medalius pelnė R. Meilutytė ir D. Rapšys

  Rūta Meilutytė Kinijoje vykstančiame pasaulio plaukimo trumpajame baseine čempionate pelnė sidabro medalį 50...

  Laisvalaikis
  14:31
  Kur slidinėsime šiemet: dėmesio verti kurortai 1

  Prasidėjus sezonui, milijonai slidininkų ir snieglentininkų tarsi kokie maldininkai traukia į slidinėjimo...

  Laisvalaikis
  12:17
  Pasaulio plaukimo čempionate Kinijoje – D. Rapšio triumfas 2

  Kinijoje vykstančiame plaukimo trumpajame baseine pasaulio čempionate Danas Rapšys iškovojo aukso medalį 400...

  Laisvalaikis
  2018.12.11
  Besipučianti e. sporto industrija olimpinio judėjimo dar nedomina

  Diskutuoti apie galimybę į olimpines žaidynes įtraukti e. sporto turnyrus kol kas dar anksti, teigia...

  Technologijos
  2018.12.11
  VŽ rekomenduoja: naujos knygos

  Prieškalėdinis laikotarpis yra kaip tik tas metas, kai leidyklos iššauna stambiausius savo sviedinius, o...

  Laisvalaikis
  2018.12.10
  Pirmąja UEFA moterų futbolo programos rėmėja tapo „Visa“

  Pasaulinė mokėjimo technologijų kompanija „Visa“ tapo pirmąja bendrove su UEFA pasirašiusia rėmimo sutartį...

  Laisvalaikis
  2018.12.10
  „Youtube“ daugiausia uždirba septynmetis 3

  Socialinio tinklo „Youtube“ platformoje šiemet daugiausia uždirbo septynmetis amerikietis Ryanas. „Youtube“...

  Laisvalaikis
  2018.12.09
  Sporto transliacijos Didžiojoje Britanijoje – be lošimų reklamų

  Didžiojoje Britanijoje lošimų kompanijos nebesireklamuos per televiziją tiesioginių sporto rungtynių...

  Rinkodara
  2018.12.08
  VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

  Kalėdinį sezoną įžiebę eglutes jau pasitiko didieji šalies miestai, šį savaitgalį prie šventinio šurmulio...

  Laisvalaikis
  2018.12.07
  L. Armstrongą po dopingo skandalo išgelbėjo sena investicija į „Uber“ 10

  Dopingo skandalas buvusiam dviratininkui Lance‘ui Armstrongui kainavo milijonus dolerių, tačiau išsilaikyti...

  Laisvalaikis
  2018.12.07
  Britų milijardierius M. Ashley parduoda „Newcastle United“ klubą

  Britų milijardierius Mike‘as Ashley po dešimtmečio paieškų, rodos, rado, kas nupirktų jo valdomą „Newcastle...

  Laisvalaikis
  2018.12.05
  Diplomatinės neliečiamybės atsisakęs B. Beckeris toliau bankrutuoja 1

  Buvusi Vokietijos teniso žvaigždė Borisas Beckeris atsisakė diplomatinės neliečiamybės, kurią jam suteikė ES...

  Laisvalaikis
  2018.12.04
  2018-ieji futbole  – Lukos Modričiaus metai

  Geriausiam Europos futbolininkui teikiamą „Auksinio kamuolio“ (Ballon d'Or) apdovanojimą šiemet laimėjo...

  Laisvalaikis
  2018.12.04
  E. Jankauskas palieka Lietuvos futbolo rinktinės vyriausiojo trenerio postą 1

  Lietuvos futbolo federacija (LFF) antradienį oficialiai paskelbė, kad atsisveikina su visas rungtynes Tautų...

  Laisvalaikis
  2018.12.04
  Investicija į gyvenimo kokybę vardu „sportas“: pagrindinės taisyklės Rėmėjo turinys

  Sveikata ir gyvenimo kokybė tiesiogiai priklauso nuo mūsų fizinio aktyvumo, tačiau ar dažnas gali pasigirti...

  Laisvalaikis
  2018.12.04
  Prieš Naujuosius Vilniuje atidaro naują baseiną 6

  Vilniaus miesto savivaldybė skelbia, kad naujasis Fabijoniškių baseinas bus atidarytas šių metų gruodžio 31...

  Moteris, kuri nugalėjo Madrido „Real“

  „Istorinė pergalė ir svajonė, kurios visą laiką siekėme“, – taip pergalę rezultatu 3:0 prieš didįjį Madrido...

  Laisvalaikis
  2018.12.02
  Margaret Atwood rašo „Tarnaitės pasakojimo“ tęsinį

  Kanadiečių rašytoja Margaret Atwood pranešė rašanti tęsinį savo bestseleriui „Tarnaitės pasakojimas“...

  Laisvalaikis
  2018.12.01
  Švedijos futbolo čempionai už 18.000 Eur gerbėjams siūlo bilietus visam gyvenimui

  Švedijos futbolo čempionatą šiemet laimėjusio Stokholmo AIK klubo gerbėjai nuo kitų metų už kiek daugiau nei...

  Laisvalaikis
  2018.12.01
  VŽ rekomenduoja: 10 savaitgalio renginių

  Šį savaitgalį Lietuvos miestų aikštes nušvies viena po kitos įžiebiamos Kalėdų eglutės. Bus ir kitų renginių...

  Laisvalaikis
  2018.11.30

  Verslo žinių pasiūlymai

  Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
  Sutinku Plačiau