Vietoj krepšinio varžybų – į žirgų lenktynes

Publikuota: 2016-09-25
„Verslo žinios“

VŽ viešnia Evelina Kolbasnik, VšĮ Raseinių hipodromo direktorė ir žirgų sporto entuziastė, pasakoja apie žirgų lenktynių atgimimą Lietuvoje.

Naujausiais Jungtinių Tautų (JT) Maisto ir žemės ūkio organizacijos Statistikos tarnybos (FAOSTAT) duomenimis, šiuo metu pasaulio žirgynuose auginama 58 mln. žirgų. Europoje jų – beveik 8 mln. Daugiausia Prancūzijoje – 840.000.

Įdomumo dėlei – laukinių žirgų priskaičiuojama antra tiek. Žmones visais laikais traukė šie gyvūnai, jų populiarumas neblėsta ir dabar.

Postūmis – hipodromas

Ponia Evelina sako, kad užaugo kartu su žirgais. Jos tėvas Stanislovas Bagdonas – vienas didžiausių žirgų augintojų Lietuvoje. Tai iš jo dukra išmoko meilės ir žirgams, ir visai gyvajai gamtai, tad natūralu, kad susiejo savo gyvenimą su žirgų sportu ir jų priežiūra.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Anot VŽ  viešnios, mūsų visuomenė bręsta, nebijo naujovių ir noriai jas išbando. Ji įsitikinusi, kad tik tada, kai šalyje po kojomis juntama tvirta žemė, valstybėje ima daugėti prestižinių sporto šakų. Ir šypteli: „Žmonės iš Somalio ar Nepalo dažniausiai neskrenda į kitas šalis paburiuoti, dalyvauti golfo turnyre ar pažiūrėti žirgų lenktynių.“ Pastarosios Lietuvoje pradėtos rengti 1989-aisiais, bet ilgainiui išsikvėpė ir atgijo tik 2016-aisiais.

Postūmiu pradėti organizuoti žirgų lenktynes p. Evelinai tapo Raseinių hipodromo rekonstrukcija. 2014 m. atnaujintas hipodromas tapo vieninteliu Baltijos šalyse, kuriame gali vykti tarptautinės lygiosios žirgų lenktynės. Šiemet pasirašyta koncesijos sutartis ir pradėti organizuoti pirmieji renginiai.

Didžioji dalis hipodromo renovacijai reikalingų lėšų – daugiau nei 1,2 mln. Eur – gauta iš ES struktūrinių fondų.

Raseinių savivaldybės indėlis – kiek daugiau nei 164.000 Eur, privačių investuotojų – per 115.000 Eur.

Tikslas – grynakraujai

Šiemet hipodrome surengtos 7-erios žirgų lenktynės, dar vienos vyks spalio 9-ąją. Varžomasi daugiausia grynakraujais jojamųjų veislių žirgais – jie vadinami greičiausiais pasaulyje. Šios veislės žirgai įprastai rungiasi nuo 3 iki 5 bėgimų. Be jų, dėl pergalių varžosi arabų, žemaitukų, dar kelių kitų veislių žirgai.

„Mūsų tikslas – per 5 metus pritraukti tiek naujų žirgų augintojų, kad 6 bėgimus lenktyniautų vien grynakraujai jojamųjų veislės žirgai“, – pabrėžė p. Evelina.

Į Sartus nesižvalgo

Dažnam lietuviui žirgų lenktynės asocijuojasi su Sartais – čia jau daugiau nei 100 metų rengiamos žirgų kinkinių lenktynės, kai žirgai tempia vienvietį dviratį vežimą. Raseinių hipodrome vyksta lygiosios žirgų lenktynės, kai žirgais joja žokėjai. Anot p. Evelinos, tai du skirtingi renginiai, kurių tikslai, misijos ir auditorijos skiriasi. Lygiosios žirgų lenktynės kaip teatras, o sartų – diskoteka.

Pašnekovė priduria, kad į lygiąsias žirgų lenktynes moterys užsienyje ateina pasipuošusios sukniomis ir skrybėlėmis, vyrai – kostiumais: „Tai yra tarsi nesurežisuotas spektaklis su savo taisyklėmis ir kodais.“

Tarp brangiausių

Iš verslo žurnalo „Forbes“ sudaryto turtingiausių pasaulio sporto renginių sąrašo matyti, kad žirgų lenktynės yra vienintelis sportas, metantis iššūkį futbolui.

Daugiausia žirgų augintojai uždirba Dubajuje – čia rengiamose lenktynėse kasmet išdalijama 10 mln. USD, o pagrindinį bėgimą laimėjęs žirgas savininkui atneša 6 mln. USD prizą.

Už olimpinio borto

Žirgai – vieninteliai gyvūnai, kurie vis dar yra šiuolaikinių olimpinių žaidynių dalis, jais varžomasi penkiakovėje, tačiau pačios žirgų lenktynės hipodromuose į olimpinę programą neįtrauktos.

Pašnekovės įsitikinimu, šis sportas seniai tapo komercinis: „Įsivaizduok, daugiausia galimybių iškovoti olimpinį medalį turėtų tie, kurie už didžiulius pinigus įsigytų geriausią žirgą ir pasamdytų geriausią žokėjų. O tai visiškai prasilenkia su olimpinėmis vertybėmis.“

Pradžia – aukcionuose

Daugelis lenktynėse dalyvaujančių žirgų augintojų užsiima jų veisimu, taigi kiekvieno jų svajonė – kad jo žirgas būtų greičiausias. Kodėl? Paprastai kalbant, aukštos vietos varžybose savininkams garantuoja sėkmę žirgų aukcionuose, kuriuose kainą lemia žirgo laimėjimai.

Ruduo žirgų augintojams – pats darbymetis, šiuo metu vyksta pagrindiniai žirgų aukcionai.

Anot p. Evelinos, aukcionuose daugiau pinigų išleidžia užsieniečiai, o lietuviai neišlaidauja, už žirgą jie linkę mokėti iki 10.000 Eur.

Lietuvos žirgų augintojai ne visada gali varžytis su Vakarų valstybių žirgininkais, tad jie įtraukiami į aukcionuose vykstančias vadinamąsias užkulisines derybas.

Tokiose dalyvavo ir verslininkas Rimas Špokas, prieš dvejus metus įsigijęs kumelę Itran. Pradinė jos kaina aukcione buvo 4.268 Eur, bet, neatsiradus pirkėjo, p. Rimas vėliau nupirko ją už 2.845 Eur. Dabar keturmetė Itran – vienas geriausių lenktyninių žirgų Lietuvoje.

Lenktynes vadina hobiu

Anot p. Špoko, žirgų sportas visame pasaulyje yra prestižinis, juo domisi labai turtingi žmonės, taigi ir žirgų kainos išpučiamos iki begalybės.

„Jaunystėje esu jodinėjęs žirgais, tačiau ne lenktyniniais. Turėti žirgą buvo mano svajonė, kurią galėjau išpildyti sulaukęs 50-ies. Žirgą auginu, treniruoju, laikau savo sodyboje – man tai yra hobis“, – dėsto p. Rimas.

Aukcionuose žirgus perka ir p. Evelinos tėtis, turintis 40 žirgų. Ne visi jie auginami Lietuvoje – dalį žirgų šeima yra patikėjusi partneriams Lenkijoje. Šalyje kaimynėje treniruojami žirgai rungiasi ir ten vykstančiose lenktynėse, kur prizų fondai didesni nei Lietuvoje.

Bent kartą per mėnesį p. Evelina kartu su tėčiu vyksta į lenktynes Lenkijoje, stebi savo žirgų pasirodymus, kartu – ir tai, kaip organizuojamos lenktynės šalyje, turinčioje šimtametę patirtį šioje srityje.

Lenktynėse Raseinių hipodrome dalyvauja ir Lenkijos žirgų augintojai. Anot p. Evelinos, sveika konkurencija leidžia lietuviams tobulėti.

Statymai – neatsiejama dalis

Nė vienos žirgų lenktynės Anglijoje ar JAV neapsieina be statymų, taip žiūrovai dar labiau įsitraukia į renginį.

Griežtas Lietuvos azartinių lošimų įstatymas tokius statymus mūsų šalyje draudžia, taigi ir Raseinių hipodrome jų nėra. Tačiau organizatoriai gavo leidimą rengti loteriją ir žiūrovai dabar gali spėti nugalėtojus.

Pasak p. Evelinos, loterija tapo reikšminga renginių dalimi: „Retas gali sau leisti įsigyti žirgą ir jį prižiūrėti, bet išsirinkęs savo favoritą žmogus tampa didžiausiu jo aistruoliu ir – bent valandai – šeimininku.“

Žirgų lenktynių organizatoriams prieš sezoną nepavyko susitarti su lažybų punktais dėl bendradarbiavimo. Tačiau, įrodę loterijos populiarumą ir naudą, jie tikisi ateityje šią veiklą patikėti profesionalams.

Verslas domisi

Ponia Evelina sako pastebinti, kaip keičiasi į žirgų lenktynes atvykstantys žiūrovai. Anot jos, ankstesniais metais į hipodromą dažniausiai rinkdavosi Raseinių ir aplinkinių miestelių gyventojai, dabar daugiau nei pusė žiūrovų – iš didžiųjų šalies miestų ir kitų rajonų.

Pašnekovės įsitikinimu, rekonstruotas hipodromas tapo artimas verslui – tribūnose įrengta uždara erdvė susitikimams organizuoti ir kartu renginiui stebėti. Tokios ložės itin populiarios JAV, kai į NBA ar NHL rungtynes verslininkai ateina aptarti reikalų, o sportas tėra sudedamoji susitikimo dalis.

Įdomūs faktai apie žirgus

Mokslo naujienų portale „LiveScience“ neseniai buvo rašyta, kad žirgai – vieni unikaliausių gyvūnų žemėje. Kodėl?

  1. Jie gali miegoti stovėdami.
  2. Per dieną jų organizmas pagamina beveik 38 l seilių.
  3. Žirgų galvoje daugiau vietos užima dantys nei smegenys.
  4. Jie turi didžiausias akis iš visų žinduolių.
  5. Ilgą laiką likę vieni žirgai ima liūdėti ir pasineria į depresiją.
  6. Mažiausias žinomas arklys Little Pumpkin buvo tik 35,5 cm aukščio ir svėrė 9 kg.
  7. Sunkiausiu ir aukščiausiu pasaulio arkliu laikomas šairų veislės eržilas Sampsonas, kuris svėrė 1.524 kg ir buvo 2,15 m aukščio.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Atidaroma renovuota istorinė Preilos biblioteka

Gegužės 19 d. atidaroma valstybės saugoma Neringos Preilos gyvenvietės biblioteka, įsikūrusi istorinėje...

Laisvalaikis
2022.05.16
Palangoje pradėjo suktis aukščiausias Lietuvoje apžvalgos ratas 4

Poilsio ir pramogų komplekso „Palangos vasaros parkas“ teritorijoje, Basanavičiaus gatvėje, sumontuotas 40 m...

Laisvalaikis
2022.05.16
„Eurovizijos“ karūną Europos ir Australijos žiūrovai skyrė Ukrainai 1

Šeštadienio naktį Turine vykusio 66-ojo „Eurovizijos" dainų konkurso baigiamieji akordai – skelbiami...

Laisvalaikis
2022.05.15
Lažybininkai perstumdė potencialių „Eurovizijos“ nugalėtojų penketuką 3

Paskutinę „Eurovizijos“ finalo dieną lažybininkai persigalvojo – antroji vieta prognozuojama Švedijai.

Laisvalaikis
2022.05.14
Sovietinį paveldą Šiauliuose pakeitė gatvės meno kūrinys

Šiauliuose pristatytas unikalus gatvės meno kūrinys – dvi viena kitą sveikinančios rankos, simbolizuojančios...

Laisvalaikis
2022.05.14
Palangoje lyja gintarais

Palangoje šeštadienį prasideda 14-asis „Gintarinis savaitgalis“, jo metu pajūryje bus išbarstyta dešimtys...

Laisvalaikis
2022.05.14
Kaune atidaryta pirmoji mobili degalų stotelė „ant vandens“

Atnaujintame Kauno žiemos uoste penktadienį atidaryta pirmoji mobili degalų stotelė „ant vandens“, taip pat...

Laisvalaikis
2022.05.13
Renginiai savaitgalį: Kaunas prisimena R. Kalantą, muziejai kviečia į Muziejų naktį

Savaitgalį renginių bus gausu – vien ką reiškia Muziejų naktis, kviečianti nemokamai aplankyti daugybę...

Laisvalaikis
2022.05.13
„Google“ naujienos: „Google Glass“ reinkarnacija ir „Android 13“

Prasidėjo dvi dienas truksianti kasmetinė „Google“ technologijų konferencija „Google I/O“, kurioje kompanija...

Inovacijos
2022.05.12
FIFA taps „EA Sports FC“: nutrūksta ilgametė partnerystė

Žaidimų kūrėja „Electronic Arts“ (EA) ir Tarptautinė futbolo federacija (FIFA) nutraukia 30 metų trukusią...

Inovacijos
2022.05.11
„Apple“ nutraukia muzikos grotuvų „iPod“ gamybą

„Apple“ po daugiau nei 20 metų oficialiai nutraukė muzikos grotuvų „iPod“ gamybą. Vienintelis likęs šios...

Inovacijos
2022.05.11
Į didžiosios „Eurovizijos“ finalą keliauja ir lietuviški Monikos Liu „Sentimentai“ 1

66-ojo „Eurovizijos“ dainų konkurso I pusfinalio scenoje lietuviškai dainavusi atlikėja Monika Liu su daina...

Laisvalaikis
2022.05.11
Andy Warholo „mėlynoji Marilyn“ parduota už rekordinę sumą

Niujorko „Christie's“ aukcionų namuose pasiektas rekordas – vienas iš kultinių poparto menininkų Andy Warholo...

Laisvalaikis
2022.05.10
„Sony“ tikisi šiemet užkurti PS5 pardavimus

Japonijos technologijų milžinė „Sony“ praėjusio ketvirčio pelno rodikliai nepataikė į analitikų lūkesčius,...

Inovacijos
2022.05.10
Už ką stato „Eurovizijos“ lažybininkai 3

Italijoje, Turine, gegužės 10–14 d. vyksiančiame „Eurovizijos“ konkurse varžysis 40-ies valstybių atstovai.

Laisvalaikis
2022.05.09
Didžiuosiuose ekranuose – ukrainiečių filmai

Gegužės 10 d. šešiuose Lietuvos miestuose prasideda Ukrainos kino dienos, skirtos ukrainiečių kino kūrėjams...

Laisvalaikis
2022.05.09
Nacionalinio stadiono projektas pristatytas visuomenei: daugiausia nerimo dėl susisiekimo Premium 19

Pirmadienio pavakarę visuomenei pristatytas Nacionalinio stadiono komplekso projektas sostinės Šeškinėje.

Statyba ir NT
2022.05.09
26-ojo Vilniaus festivalio programoje – muzika, kurianti pasaulį

Festivalio tema – „Muzika kuria pasaulį“, visi jo koncertai birželio 4–28 d. vyks Nacionalinės filharmonijos...

Laisvalaikis
2022.05.09
„Enyaq“, brangiausias „Škodos“ produktas Premium 22

Vokietijos koncerno „Volkswagen“ valdomų gamintojų rikiuotėje „Škoda“ priskiriama žemų kainų ir pigių...

Automobiliai
2022.05.08
„Naujojo Baltijos šokio“ savaitgalis kviečia pastovėti ant galvos

Festivalio „Naujasis Baltijos šokis“ žiūrovų laukia intensyvus savaitgalis – jie kviečiami į spektaklius...

Laisvalaikis
2022.05.06

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku