Filmą „Senekos diena“ Estija pristatė Baltijos Asamblėjos apdovanojimui

Pirmą bendrą trijų šalių Lietuvos (Uljanos Kim studija), Latvijos (Locomotive productions) ir Estijos (Amrion Production) filmą Senekos diena, režisuotą Kristijono Vildžiūno, Estija pristatė kasmetiniams Baltijos Asamblėjos apdovanojimams.
Simboliška, kad filmą pristato Estija, apdovanojimo kandidatas yra lietuvis režisierius K. Vildžiūnas, o komisijai jį pristatys ekspertas iš Latvijos. Tai solidus Baltijos šalių bendradarbiavimo įrodymas, sako Riina Sildos, Senekos dienos bendragamintoja, Talino Amrion OÜ studijos vadovė.
Baltijos Asamblėjos apdovanojimai, kasmet skiriami Estijos, Latvijos ir Lietuvos kūrėjams už literatūros, meno ir mokslo pasiekimus, kitą savaitę bus įteikti Rygoje. Latvija apdovanojimui pristatė pianistą Vestardą Šimkų, Lietuva violončelininką ir dirigentą Davidą Geringą. Pernai Baltijos Asamblėjos apdovanojimas už meną buvo įteiktas dirigentui Modestui Pitrėnui, ankstesniais metais jį pelnė Eimuntas Nekrošius, Mindaugas Baužys, Mindaugas Navakas, Petras Vyšniauskas, Antanas Žukauskas, Valstybinis Vilniaus kvartetas.
Baltijos Asamblėjos apdovanojimai įsteigti remiantis 1993 m. spalio 31 d. Baltijos Asamblėjos priimta rezoliucija ir yra teikiami už reikšmingus literatūros, meno ir mokslo laimėjimus.
Už įgyvendintą idėją
Kino kūriniui Baltijos Asamblėjos prizas bus įteiktas pirmą kartą. Vienas iš motyvų, kuriais vadovavosi Senekos dieną apdovanojimui pristatęs Estijos parlamento Kultūros komitetas, buvo filme įgyvendinta idėja pažvelgti į kartą, subrendusią Nepriklausomybės metais.
Estijoje filmo premjera rugpjūčio 23 d., o po išankstinių peržiūrų filmas jau sulaukė atsiliepimų šalies spaudoje.
Filmas kuo puikiausiai atskleidžia jo motto Gyvenk kiekvieną dieną taip, tarsi ji būtų paskutinė svarbą ir tuo pat metu mūsų negalėjimą gyventi pagal šią nuostatą, rašo Katariina Rebane pagrindiniame Estijos dienraštyje Eesti Päevaleht .
Šiaurės kryptimi
Apžvalgininkė atkreipia dėmesį į Senekos dienos garso takelį, muzikinis skambesys atskleidžia filmo esmę gal net labiau nei jo motto. Filmo garso takelio įrašams vėl susibūrė žinoma Pertvarkos epochos muzikos grupė Šiaurės kryptis, kurios vienu iš lyderių buvo K. Vildžiūnas. Senekos dienoje skamba neišleistos Šiaurės krypties dainos, sukurtos 19861989 metais, ir garsaus šiuolaikinės muzikos kompozitoriaus esto Arvo Pärto kūrinys Parri intervallo.
Filmo veiksmas rutuliojasi Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo išvakarėse ir mūsų dienomis. Keli aštuoniolikmečiai paskutiniais sovietmečio metais įkuria Senekos draugiją, kurios narių motto Gyvenk kiekvieną dieną taip, tarsi ji būtų paskutinė. Po 25 metų filmo herojus Simonas, sėkmingas žmogus, vis dažniau prisimena save jaunystėje, atsisakusį gilių jausmų. Nusivylimo savimi kartėlis pastūmėja herojų prisiminti gyvenimo akimirkas, kurios grąžina savigarbos jausmą, sutaiko jį su realybe.
Filme vaidina aktoriai Dainius Gavenonis, Elžbieta Latėnaitė, Marijus Mažūnas, Vesta Grabštaitė, Arūnas Storpirštis, Arūnas Sakalauskas, Ina Marija Bartaitė, Emilija Latėnaitė, Renata VėberytėLoman, Ričardas Vitkaitis, Daiva Rudokaitė, Larisa Kalpokaitė ir kt.
Filmo gamybą iš dalies parėmė Lietuvos kino centras prie Kultūros ministerijos, nacionalinio kino centrai Latvijoje ir Estijoje, Europos Sąjungos programa Media, Europos Tarybos fondas Eurimage.
Lietuvos kino teatruose Senekos diena nuo rugsėjo 30 d.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti